Recenze Google Pixel 3: David proti armádě Goliášů

Jakub Fišer

Google umí brilantně vyvíjet software; ne každý ale ví, že umí skvěle vyrábět i hardware – tedy hardware, který plně využije možnosti onoho softwaru. Řeč je samozřejmě o nové generaci Pixelů od Googlu. Nový Pixel 3 má zase o kus lepší schopnosti, o chlup lépe vypadá a také se zase o trochu lépe používá. Bude to ale stačit na stále se lepšící konkurenci? To se dozvíte v naší dnešní recenzi.

Před mnoha lety měli v Googlu nápad, který vydělal neskutečné množství peněz, a sice vymyslet vlastní operační systém. Za nedlouho po tom, v roce 2010, měl Google nápad vytvořit smartphone vlastní značky, tehdy šlo o Nexus One z dílny HTC. Zrovna komerční úspěch z toho nebyl, ale pár let na to se řada Nexus dopracovala ke špičkám smartphonového trhu. A v tomto trendu pokračuje modelová řada Pixel, která volně přešla z řady Nexus a také atakuje nejvyšší příčky trhu s chytrými telefony. Ani Pixely ale nejsou perfektní, jak ukázaly dvě dosavadní generace těchto telefonů s krystalicky čistým Androidem. Jak je na tom třetí generace Pixel 3?

Google Pixel 3: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 145 x 68 x 7,9 mm, 148 g, odolnost IP68
Displej5,5″, P-OLED, 2160 x 1080 px, poměr stran 18:9, jemnost 443 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie
Procesor8 jádrový, 2,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 845
Paměť4 GB RAM, 64/128 GB úložiště, bez slotu na microSD
Fotoaparát12,2 Mpx, duální LED blesk, f/1,8, OIS, PDAF + přední duální (8 Mpx + 8 Mpx), f/1,8 a f/2,2
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie2 915 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení Qi
Cena a dostupnostod 24 490 Kč, listopad-prosinec 2018

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.


Design a zpracování: jako růže mezi trny

Během testování jsem se setkal s názorem, že Google Pixel 3 si po designové stránce svou cenovku neobhájí. Já tento názor ale nezastávám, nicméně ho dokážu pochopit. Tento pocit vzbuzují totiž hlavně záda telefonu, kde výrobce použil z velké části sklo s matnou povrchovou úpravou. Faktem je, že záda nevypadají kdovíjak prémiově, ale zato korespondují s celkovou myšlenkou přístroje, jakožto telefonem, který se chce za každou cenu odlišit od konkurence. A to se myslím daří. Ale fakt, že telefon působí levněji, než kolik vážně stojí, se odráží i na povrchu stran, které sice jsou z hliníků, stejně jako celá konstrukce, ale také jsou lesklé a to zrovna nevypadá jako ze zlata. A v neposlední řadě je telefon dosti lehký, což také umocňuje pocit, že v ruce držíte levný plasťák za pár tisíc a ne špičkovou vlajkovou loď od renomovaného výrobce.

Dále rozšiřovat tento názor by však byla velká škoda. Zpracování telefonu je totiž navýsost kvalitní a potvrzuje, že se jedná o plnohodnotnou vlajkovou loď. Zároveň je však třeba uznat, že nejde o jen tak ledajakou vlajkovou loď. Google Pixel 3 je svůj, stejně jako všechny předchozí Pixely. Již byla řeč o zajímavě zpracovaném skle na zádech, které připomíná cokoliv, jen ne sklo. Ale výstřednosti (míněno v dobrém) najdeme i jinde. Na přední straně totiž kromě displeje najdeme například dvojici selfie kamer, ačkoliv vzadu je fotoaparát pouze jeden (o jeho kvalitách však ještě bude řeč). A také na přední straně najdeme stereo reproduktory, které míří přímo na uživatele a hrají skvěle. Nejenže zvuk, který se z nich line, je krásně čistý, ale ani při maximálním nasazení volume se nezakašlává a ozvučí klidně celou větší místnost.


Na první dobrou zaujmou i rozměry telefonu. Pixel 3 má totiž jen 5,5″ displej a dimenze přístroje jsou tomu dosti nakloněny. Rozhodně nelze říct, že by byl telefon vyloženě maličký (i když v porovnání s konkurencí asi je), nakonec jsem se tak sám pro sebe rozhodl označit jej jako kompaktní. Hnidopich by mohl oponovat, že při velikosti displeje 5,5″ a rozměrech 145 milimetrů na výšku a 68 milimetrů na šířku asi těžko půjde o kompaktní stroj, ale upřímně, telefon celkem jasně vybočuje z řady těch velkých pádel, které produkuje konkurence, a to se mi svým způsobem líbilo. Nelze ale opovrhovat těmi, kteří zvolí větší telefon, například větší variantu našeho Pixelu s přídomkem XL, který přináší takřka to samé ve větším provedení s výřezem.

Původně jsem si chtěl v této recenzi za každou cenu postěžovat na prvek rozložení postranních tlačítek, tedy zamykacího tlačítka a kolébkového přepínače hlasitosti. Ty jsou z nespecifikovaných důvodů prohozeny, takže tam, kde váš palec obvykle nahmatává vypínací tlačítko, zde najde jen regulátor zvuku; nad ním je poté uklizen čudlík na probuzení displeje. Jak říkám, důvod tohoto kroku mi není znám, ale ihned po vybalení z krabice mi toto rozhodnutí výrobce činilo velké problémy a v jednom kuse jsem se přehmatával. Citlivé prsty ale rozeznají, že kolébka pro úpravu hlasitosti je delší a také má lesklou úpravu, zatímco vypínací tlačítko je menší a matné. A to je dobře, po tomto uvědomění si totiž začnete dávat větší pozor a po chvilce vám dojde, že to vlastně není tak špatné a dá se to používat úplně bez problémů. Mám teď trochu strach, jaký bude tvrdý návrat zpět ke klasice. Nutno však uznat, že setrvání s Pixelem bylo velmi pohodlné a vidět po čase opět zase něco nového, neokoukaného a novátorského bylo velmi příjemné.

Displej, prostředí a baterie: zakrslý génius

Google Pixel je zařízení, které je označováno jako vlajková loď svého výrobce. A tou Google Pixel 3 skutečně zaslouženě je. V kapitolce o designu jsme se již bavili o tom, že na první pohled nejnovější Pixel (a popravdě, když už, tak ani generace předchozí) nevypadá jako kdovíjaký silák; i proto ten příměr k biblickému Davidovi. Když jej ale budete chtít konfrontovat se svými požadavky na vlajkovou loď, ukáže vám, zač je toho loket. O výkonu zde vůbec není třeba pochybovat – nejnovější Pixel je poháněn výkonným čipsetem Snapdragon 845, který navíc přizval na pomoc 4 GB operační paměti. Papírově to není nic, z čeho by vám spadla čelist, ale na to si – stejně jako v případě designu – David, tedy Google Pixel 3, nehraje. Svou konkurenci totiž rozdrtí v praktickém testu soubojem. Teď na chvilku vážně: Pixel 3 opravdu neexceluje v benchmarcích, v praxi ale prokazuje obrovskou kvalitu, a stejně jak kvalitní je zpracování, tak na podobné výši je i zpracování vnitřní.

Telefon staví především na brilantní optimalizaci operačního systému – skoro by se mi chtělo přirovnat rychlost a plynulost k iPhonům a iOS, ovšem Android 9 neobsahuje tolik animací, takže to vlastně ani nemá pořádně kde vyniknout. Každopádně, jako etalon skvělé optimalizace poslouží iOS dobře; a nyní i Android 9 na nejnovějších Pixelech. I přesto ale cosi skřípalo, pokoušel-li jsem se na Pixelu provádět klasické úkony spojené s administrativou a s prací. Nutno však uznat, že tato výpověď bude zavánět mým osobním pocitem. Na Pixelu se mi nepracovalo perfektně, protože mě limitoval displej. Asi jsem si již přivykl na to obrovské množství 6“ (a mnohdy i větších) pádel, že pro mě práce na 5,5“ telefonu nepředstavuje komfort.

 

Pomineme-li rozměry, byl jsem s displejem více než spokojen. Jedná se P-OLED panel, takže skvělé podání barev, hlavně pak černé, a i rozlišení Full HD+ jsem přivítal s velkou radostí – na onom menším displeji je rozlišení 2160 x 1080 obrázkových bodů skutečně parádní a obraz je neuvěřitelně jemný. Z toho ale jednoznačně vyplývá, že je třeba telefon si nejdříve ozkoušet na vlastní kůži, než si budete jisti jeho koupí – velikost displeje je totiž na dnešní poměry skutečně lehce podprůměrná a nemusí sedět každému.

 

Pokud jste si jisti, že vám velikost displeje nebude dělat žádný problém, ještě není důvod k přehnanému entuziasmu, protože jednu věc musím novému Pixelu vytknout a je to věc, která je objektivně špatně a nemá to skoro vůbec nic co do činění s mými preferencemi a očekáváními. Již jsem zmiňoval, že Google Pixel je proti konkurenci docela malý – menší, než je běžné. A to s sebou nese trable, které bohužel jsou výsledkem smršťování dimenzí. Google Pixel má kromě malého displeje ještě malou baterii. Její kapacita je 2 915 mAh a jak asi tušíte, je to šlápnutí vedle. Od baterie, která je hluboko pod průměrem a očekáváním roku 2019 (ano, Pixel 3 se začal prodávat již loni, ale i tak), se nedá nic očekávat a přesně to dostanete. Osobně jsem byl během testování Pixelu 3 poměrně časově vytížen, což vyvrcholilo v to, že jsem nabíjel telefon každý den, a k tomu 3 z 5 pracovních dnů jsem musel po nabíječce sáhnout hned dvakrát, protože baterie dvakrát spadla na hranici 25 %. Alespoň tak, že Pixel podporuje bezdrátové nabíjení Qi a také moderní oboustranný konektor USB-C. Pozor ale v případě, že máte množství příslušenství, jako jsou powerbanky a další vychytávky. Google Pixel 3 přichází s nabíjecím kabelem, který má USB-C na obou stranách, takže do adaptéru či powerbanky vyráběné před rokem 2018 jej asi nezapojíte.

Fotoaparát: jednooký mezi dvouokými králem

Když jsem říkal, že Pixel 3 dokáže víc, než na oko slibuje, tak ještě několikanásobně víc to platí u fotoaparátu. Pokud o telefonu nic nevíte, podíváte se na záda a tam uzříte jednu jedinou čočku fotoaparátu. To není zrovna trend, obvyklé je mít duální kameru, případně potom i například tři. Ale nutno uznat, že to, co konkurence zvládá s dvojicí či trojicí kamer, Pixel 3 zvládá pouze s tou jednou. Konkrétně se jedná o 12,2Mpx kameru s duálním LED přisvětlením a clonou f/1,8. Kvalitní snímač je věc jedna, zbytek práce se ale musí odehrát uvnitř stroje. A tam Google zvládá za pomocí systému Android ohromný kus práce. Fotky jsou neskutečně ostré, barvy nejsou přehnané, ani scéna není přesvícená. Google Pixel 3 fotí jednoznačně nad očekávání a s klidem se jeho schopnosti dají označit jako jedny z těch nejlepších na trhu.

Za pomocí umělé inteligence Pixel kolikrát zvládne i to, na co by byla obvykle potřeba druhá kamera, například Portrétní režim. Osobně v portrétním módu moc nefotím, ale Pixel s tím neměl problém. Co ale jednoznačně chválím ještě více a na co jsem se patřičně těšil, to byl režim Noční vidění. Výrobce tento mód během představení často propagoval a nutno uznat, že své důvody to mělo. Temnou místnost s minimálním osvětlením Pixel nádherně rozsvítí – a to i bez použití LED blesku, vše totiž obstará opět famózní umělá inteligence.

Skvěle funguje i natáčení, Pixel 3 pochopitelně umí natáčet v rozlišení 4K, v porovnání s konkurencí však lehce zaostává, ta totiž dokáže natáčet ve 4K s 60 snímky za sekundu, to Pixel umí pouze s 30 snímky. Natáčení je ale jinak velmi plynulé a rozhodně se nebudete muset bát s Pixelem 3 natáčet. Pochvalu zaslouží i dvojice předních kamer, především za pořádně propracovanou hloubku ostrosti, se kterou vaše selfíčka vykreslí. Pro hračičky pak propracovaná fotoaplikace nabízí všemožné samolepky, 360° fotky nebo až osmkrát zpomalené záběry s 240 snímky za sekundu. A tak se opět musíme vrátit k samotné myšlence – rozhodně bych nedoporučoval hodnotit Google Pixel jen podle prvního dojmu, ten totiž, jak přístroj dokazuje i v oblasti výkonu a designu, absolutně neuznává.

Jak fotí Google Pixel 3?



Zhodnocení

Pro celkově a komplexní zhodnocení kvalit Pixelu 3 bychom měli posbírat všechny doposud sebrané dojmy a vrátit se s nimi na začátek, k samotné myšlence telefonu. Na trhu je spousta smartphonů s různým zaměřením, designem i cenovkou; Google Pixel 3 jde ale jinudy. Jde o velmi novátorský kousek, občas hraničící až s konceptuálním pojetím. K telefonu totiž dostanete jen nabíjecí kabel, který má na obou koncích konektor USB-C, v balení také naleznete zajímavé redukce, které ale ve finále nejsou k ničemu. A tak dále bych mohl pokračovat ještě několik odstavců, tuším ale, že na vylíčení toho, jakým telefonem Google Pixel 3 je, to bohatě stačí.

Rozhodně to není telefon pro masy – pokud takový chcete, kupte si za stejnou cenu Huawei nebo Xiaomi. Google Pixel vás vezme na pouť toho, jak vypadá ideální smartphone s operačním systémem Android a přesvědčí i ty nejzarytější, že Android jako OS má smysl, když je v dobrých rukou. Proti Pixelu jde především jeho „nelidovost“, což se odráží v designu, který spíše lidem nesedí, než sedí; a také v ceně, která je na tom podobně. Pixel sice není tak přemrštěný jako iPhone, ale i tak je necelých 25 tisíc korun hodně peněz. Pokud vás lehounce experimentální pojetí Pixelu čaplo za srdce, určitě mu dejte šanci; pokud vás na první dobrou neoslovil, v pořádku, nic se neděje, Pixel holt není pro vás, za své peníze si kupte Mate 20 Pro (recenze) či Honor View 20 a budete velmi spokojeni.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus perfektní displejPlus menší rozměry
Plus design (subjektivní pohled)Plus podprůměrná baterie
Plus nejrychlejší aktualizace operačního systémuPlus vysoká cena
Plus fantastický fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články