Recenze Honor View 20: naleštěná vstupenka mezi elitu

Čínská společnost Honor nikdy nefungovala jako výrobce klasických superphonů; na to je zde její mateřská společnost Huawei. Vloni ale přišel záblesk s modelem Honor 10, který přinesl špičkové specifikace a působivý design. Navázat na něj chce současný vlajkový výtvor jménem Honor View 20 – ten přináší velké množství moderních prvků, a to jak ve výbavě, tak v designu. Bude to ale stačit na to, aby si novinka našla své místo na dnešním rozkolísaném trhu?

V případě Honoru View 20 není na škodu zmínit několik prvenství, kterých tento kousek dosáhl. V první řadě jde o první vlajkový model roku 2019, což nám o přístroji jako takovém moc neřekne, ale lze se tímto milníkem chlubit. Dále pak je nový Honor vůbec prvním smartphonem, který na trh přichází s designovým prvkem zvaným průstřel. Ačkoliv svůj smartphone s tímto výřezem představil dávno před Honorem už i Huawei anebo Samsung, Honor je vůbec první výrobce, který takovýto telefon dovedl k finálním prodejům. A ačkoliv je na Honoru View 20 skutečně hodně zajímavostí, ať už jde o design zad, kameru, vnitřnosti a výkon, tím nejdiskutovanějším bude zřejmě právě kulatý výřez.

Honor View 20: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 156 x 75 x 8,1 mm, 180 g
Displej 6,4″, IPS LCD, 2310 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 398 ppi
Operační systém Android 9 Pie + Magic UI 2.0.1
Procesor 8 jádrový, 2,6 GHz, Kirin 980
Paměť 6/8 GB RAM, 128/256 GB úložiště, nemá microSD slot
Fotoaparát duální (48 Mpx + ToF 3D kamera), blesk, f/1,8, AI + přední 25 Mpx, f/2,0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost od 14 990 Kč, 23. ledna 2019

Design a zpracování: bezrámečková nádhera

Společnost Huawei, a posléze tedy i její dceřiná značka Honor, začala s dnešním trendem gradientních úprav zad telefonů. V jednoduchosti to znamená, že záda telefonu jsou nabarvena dvěma různorodými barvami a podle úhlu, z jakého se na telefon díváte, vidíte tu či onu barvu. Honor však u modelu View 20 posunul tuto myšlenku ještě dál. Záda svého aktuálního vlajkového modelu totiž opatřil nanolitografickou úpravou. Záda pod ochranným sklem jsou tak decentně zvrásněna, díky čemuž pak odlesky vytvářejí písmeno V. Vězte, že v praxi to vypadá naprosto úchvatně a Honor View 20 bude jednoznačně patřit k těm nejhezčím smartphonům na trhu.

Záda ale nejsou všechno, podstatná je i konstrukce. Ačkoliv je Honor View 20 z obou stran pokryt sklem, konstrukce je z kovu. To mimo jiné znamená, že je telefon naprosto pevný, nevrže, neprohýbá se, a to ani ve chvíli, kdy na něj vyvinete větší sílu. Díky zaobleným stranám na zádech se telefon velmi pevně drží, a to i přestože je poměrně velký – na výšku obsáhne 156 milimetrů, na šířku 75 milimetrů. Hned na první dobrou si ale všimnete, že telefon je v ruce pořádné cítit, a to nejen po stránce váhy, ale i vlivem celkového pocitu, že v ruce držíte řádný kus hardwaru. Honor View 20 se sice nehlásí k nejtlustším telefonům na trhu, avšak pokud máte vědomou úchylku na tenké telefony, s View 20 se možná budete cítit lehce nekomfortně.


Ale díky tomu, že telefon není žádný přehnaný střízlík, vešlo se na tělo (a i do těla) plno praktických pomocníků. Na horní hraně vás kromě stále ještě oblíbeného 3,5mm jacku pozdraví i dvojice senzorů připomínajících infraport. A vzhledem k tomu, že se skrze nový Honor dá ovládat klasické domácí elektro (TV, přehrávače, projektory), je více než pravděpodobné, že o infraport skutečně jde. Na levém okraji najdeme klasický přepínač hlasitosti a pod ním lehce vroubkované tlačítko pro vypínání či zapínání. Napravo není místo pro zbytečnosti, najdeme zde tedy pouze slot na dvojici nanoSIM karet; slot pro ukládání paměťových karet telefon nemá, vsází pouze na kapacitu interního úložiště. Dolní strana je obohacena o moderní nabíjecí konektor USB-C a také reproduktor a mikrofon. Pokud jde o ozvučení, místy na mě Honor View 20 působil, jakože umí hrát stereo, opak je ale pravdou. Při poslechu telefonních hovorů z horního sluchátka jsem si však všiml toho, že mřížka pro repráček je tak nešťastně umístěna, že občas musíte telefon na ucho různě montovat, což není zrovna vždycky pohodlné a je to daň za miniaturní rámečky.

S těmi se ale Honor trefil do černého. Již o tom byla řeč, ale Honor View 20 je vůbec prvním smartphonem s kulatým výřezem. Tento výřez je rozměry srovnatelný s maličkým výřezem v podobě kapky vody, ale působí o poznaní stylověji a v jednoduchosti se dá říct, že je to zase něco nového, neokoukaného. Podle mého mínění jde o zatím nejlepší provedení výřezu, které kdy jaký výrobce uvedl. Průřez je maličký, ničemu nevadí a při výběru vhodné tapety si jej mnohdy ani nemusíte všimnout. Navíc systém s ním umí pracovat a tak třeba notifikace a další informace z horní lišty posunul o kus dál. Dalším krokem v těchto technologiích výřezů bude pravděpodobně až hybridní schopnost OLED panelů zprůhlednit se v místě, kde je umístěna kamera, čímž vznikne displej naprosto bez výřezu. To je zatím ale jen vzdálený zpěv budoucnosti.

Displej, prostředí a baterie: až na pár výjimek dokonalé

Jak již bylo zmíněno v předešlé kapitole, Honor View 20 je průkopníkem trendu nových kulatých výřezů. Je velice pravděpodobné, že jestli se tento nový designový prvek osvědčí, ovlivní tvorbu i dalších výrobců na celý rok 2019 a jediné, co dokáže průstřely displeje nahradit, bude nějaký zcela nový trend. Na mne myšlenka kulatých výřezů zapůsobila velmi kladně ještě předtím, než jsem dostal do ruky první stroj s touto technologií. A mluví ze mě zkušenost, když říkám, že provedení (tedy alespoň v případě Honoru View 20) je na velmi dobré úrovni. Výřez funguje, systém se mu skvěle přizpůsobuje a i když nemá černý bod v displeji žádnou aktivní funkci, pracuje se na displeji s tímto typem výřezu jednoduše skvěle.

Pokud jde o displej samotný, jeho kvality jsou na úrovni průměru vlajkových modelů. Při úhlopříčce 6,4″ nabízí displej standardní rozlišení Full HD+ a dosahuje tak na jemnost 398 pixelů na palec. Náročnější zákazníci by mohli požadovat rozlišení ještě o něco vyšší, jako například u Mate 20 Pro (recenze) z mateřské stáje Huawei, který disponuje rozlišením Quad HD+. Cena nového Honoru se však vlajkovému Mate 20 Pro ani nepřibližuje, je tak pochopitelné, že výrobce musel sáhnout po nějakých kompromisech; nutno ale přihlédnout k tomu, že drtivá většina zákazníků, na kterou Honor cílí, neuvidí v rozlišení Full HD+ sebemenší problém. To samé platí i o použití klasického IPS LCD panelu namísto lepšího (a notně dražšího) displeje typu AMOLED. Honor View 20 nemá problémy ani na přímém poledním slunci a barvy, kterých je grafická nadstavba Honoru plná, nijak nestrádají.

 

Operační systém, respektive nadstavba Magic UI, která je přes základ v podobě Androidu 9 Pie potažena, totiž nemusí sedět každému. A to její největší nedostatek. Dříve jsem ji shledával příjemnou, místy i zábavnou – nutno také podotknout, že dříve se jmenovala EMUI, avšak kromě změny označení jiné velké změny neuvidíte. Můj dřívější dojem z EMUI (dnes již Magic UI) plynul z toho, že jsem se s ni setkával na levnějších smartphonech od Honoru či Huawei, kam se nadstavba plná barev docela hodí. Ale na vlajkové lodi – superphone – nepůsobí moc důstojně a celý dojem z jinak velmi povedeného smartphonu shazuje.

 

Tak působí na mě, je ale dost dobře možné, že vám se bude Magic UI líbit stejně na Honoru View 20, jako i na smartphonu za 5 nebo 6 tisíc korun. Mluvím ale čistě o grafické podobě – co do funkcí a exkluzivních schopností je Magic UI výborný systém. Pochválit bych chtěl hlavně tolik propíraný ultra úsporný režim či ovládání gesty podobné těm z iOS. Animace v systému jsou plynulé, průchod nabídkami jakbysmet a s velkou radostí tak mohu říct, že optimalizace systému je na skvělé úrovni a během používání telefonu tak máte oprávněný pocit, že v ruce držíte skutečně výkonný stroj.

 

A jakpak by ne, když mozkem a srdcem celého zařízení je supermoderní čipset Kirin 980 postavený na 7nm architektuře. V námi testované variantě pak dostanete k dispozici 256 GB úložného prostoru a 8 GB operační paměti. A jak jsem již zmiňoval o odstavec výše, tato sestava bohatě stačí na čistý průchod systémem, surfování po internetu, hraní těch nejnáročnějších mobilních her nebo i používání dvou aplikací najednou v rozdělené obrazovce. Použitý Kirin 980 je jeden z těch nejvýkonnějších čipsetů současnosti a ještě nějakou dobu bude, ohrozit jej může snad až masové rozptýlení nejnovějšího Snapdragonu 855 či nový čipset Applu, který bude představen v září společně s novými iPhony pro rok 2019. Sluší se také zmínit, že ačkoliv je Honor View 20 tím nejdražším Honorem, který se u nás prodává, je zároveň i tím nejlevnějším smartphonem s továrním čipsetem Kirin 980 – a to z něj dělá slušnou vstupenku mezi smetánku.

 

Tělo telefonu je poměrně velké, což nasvědčuje i tomu, že ani baterie by nemusela být nutně žádná podprůměrná. A Honor si se svou novou vlajkovou lodí získá hodně nerozhodných zákazníků na svou stranu, akumulátor totiž disponuje kapacitou 4 000 mAh, což je slušný nadprůměr v roce 2019, potažmo i v roce 2018, kdy se většina trhu zastaví na hodnotě 3 000 mAh. Umíte si tak představit, jakou radost dokáže Honor View 20 vykouzlit, když po dvou dnech (a dvou nocích) běžného používání zahlásí nějakých posledních 20 až 15 % baterie. Do toho připojíte nabíječku s 22,5W rychlonabíjením, a za necelou hodinu jste zpět na 90 %. Nezbývá než smeknout, takhle by to v nejvyšších patrech trhu se smartphony mělo vypadat.

Fotoaparát: trendsetter v oblasti mobilního focení

Když Honor představoval svou aktuální vlajkovou loď na evropském eventu v Paříži, dali prezentující velký důraz na to, aby vychválili do nebes každý aspekt fotoaparátu u Honoru View 20. A bodejť by ne, Honor View 20 je totiž vůbec prvním smartphonem na trhu, který se chlubí 48Mpx snímačem. Konkrétně jde o snímač od Sony jménem IMX586 a jeho nativní rozlišení je skutečně 48 Mpx. Tuto základní kameru doplňuje modul s ToF 3D kamerou, jejím dalším speciálním senzorem a přisvětlovací LED diodou. Tím výčet fotoaparátů končí, pokud tedy nepočítáme přední 25Mpx selfie kamerku, na které není nic zajímavého, snad jen to, že je umístěna v již propíraném kulatém výřezu.

Ano, skutečně, Honor View 20 tak operuje prakticky jen se dvěma kamerami, přičemž onu ToF kameru používá jen pro několik málo operací. V zásadě jde o základní schopnosti druhého snímače, tedy pomoc s hloubkou ostrosti a vyvážení při snaze zachytit portrétní snímek s bokeh efektem; k čemuž ale nepotřebujete ToF kameru. 3D ToF však slouží ještě pro svou původní myšlenku, tedy jako kamera pro snímání 3D pohybu a těles v prostoru. Pomocí této kamery se tak dá vyhrát s rozšířenou realitou, můžete snímat vše možné, hlavně potom jídlo, ToF kamera totiž dokáže pomocí snímače zjistit velikost pokrmu, umělá inteligence následně dohledá o jaké jídlo se jedná a telefon vám pak spočítá kolik kalorií obsahuje třeba taková mandarinka nebo kuřecí Kung Pao.

V praxi se však jedná o něco, co možná předvedete kamarádům a strávíte nad tím 10 minut plných fascinace; víc nic. O něco zajímavější je tak primární fotoaparát s rozlišením 48 Mpx. Ten dělá předně velmi pohledné fotky, které vás přilákají svou ostrostí a poměrně věrným a realistickým podáním barev. Vedle toho musím pochválit i noční režim, který dokázal pěkně rozsvítit temnou večerní scénu, a to i bez použití blesku; neodpustím si ale podotknout, že noční režim u nejnovějšího Google Pixelu 3 (recenze) je ještě o něco lepší. Příjemná fotoaplikace v Magic UI pak nabízí i speciální profi režim, množství filtrů, zpomalený režim s 960 snímky za sekundu a další menší režimy, mezi kterými si každý najde svůj oblíbený.

Videa umí Honor View 20 natáčet rovněž velmi povedená, dokonce i v rozlišení 4K, bohužel ale jen ve 30 snímcích za sekundu; jinak ale můžete natáčet ve Full HD s 60 snímky za sekundu nebo i ve Full HD+ v zajímavém poměru 19,2:9, tedy téměř přes celou obrazovku. Videozáznamy jsou velmi ostré, především zvolíte-li 4K rozlišení, při horších světelných podmínkách ale musím doporučit použít LED blesk, bez něj se totiž šumu nevyvarujete. Pokud jde o myšlenku a odkaz, který s sebou Honor View 20 nese, pak je zcela jasné, že 48Mpx fotoaparát (buď tento od Sony, na podobném ale dělá už i Samsung) a 3D ToF kamera budou totálními trendy pro mobilní focení v roce 2019. Co do focení se Honor View 20 dá souhrnně označit jako trošku levnější variantu k Huawei Mate 20 Pro, která ale na svůj duchovní vzor zase tolik neztrácí.

Jak fotí Honor View 20?

 


Zhodnocení

Setrvání s Honorem View 20 bylo velmi příjemné, jedná se totiž o skvělý stroj. V první řadě skvěle vypadá, záda s nanolitografickou úpravou jsou přímo krásná a výrobce vám do balení přihodí i měkký průhledný plastový kryt, takže můžete svoje zařízení nosit a vystavovat světu, přitom ale nehrozí, že by se zádům cokoliv stalo. A pak je tu samozřejmě to hlavní na Honoru View 20 – kulatý výřez v displeji, tedy takzvaný průstřel. Od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že na tomto konceptu někdo pracuje, těšil jsem se, až to vyzkouším na vlastní kůži. Premiéra předčila mé očekávání, výřez připomínající díru v displeji působí skvěle, při používání vůbec nevadí a dle mého názoru je to mnohem lepší bezrámečková alternativa, než klasické výřezy à la nejnovější iPhony a zbylá většina trhu. Už nyní víme, že tato technologie vstoupila do obecného trendu a kupříkladu vlajková loď od Samsungu bude také disponovat tímto průstřelem.

Pozitiv je i další celá řada: výborný fotoaparát, famózní výpočetní výkon podložený Kirinem 980 a 8 GB RAM, také výborná optimalizace, velká baterie i třeba takové maličkosti, jako je přítomnost 3,5mm audiojacku. Nemůžeme však pořád jenom chválit. Honor View 20 moc chyb nemá, naprosto bezchybný ale není. Nádherná záda, o kterých jsem mluvil o odstavec výše, se velmi rychle upatlávají. Také telefonní sluchátko by mohlo hrát o úroveň hlasitěji. A pak je tu grafická nadstavba Magic UI, na kterou jsem si stěžoval snad úplně nejvíce. Stále si myslím, že není důstojná pro vlajkový model a může Honor tvrdit třeba stokrát, že jeho nejsilnější cílovou skupinou jsou teenageři a mladí dospělí. Přál bych si, aby Honor vlastní nadstavbu do příště graficky vyšperkoval, pak to totiž bude úplně perfektní.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
krásný design s nanolitografickou úpravou záda se velmi rychle upatlají a ztratí tak svou krásu
displej s kulatým výřezem grafická nadstavba Magic UI (pro někoho)
famózní výkon a bezchybná optimalizace systému absence čtečky otisků v displeji
velká baterie a rychlonabíjení absence zvýšené odolnosti pro vodě a prachu
výborný fotoaparát
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Honor View 20: naleštěná vstupenka mezi elitu

Čínská společnost Honor nikdy nefungovala jako výrobce klasických superphonů; na to je zde její mateřská společnost Huawei. Vloni ale přišel záblesk s modelem Honor 10, který přinesl špičkové specifikace a působivý design. Navázat na něj chce současný vlajkový výtvor jménem Honor View 20 – ten přináší velké množství moderních prvků, a to jak ve výbavě, tak v designu. Bude to ale stačit na to, aby si novinka našla své místo na dnešním rozkolísaném trhu?

V případě Honoru View 20 není na škodu zmínit několik prvenství, kterých tento kousek dosáhl. V první řadě jde o první vlajkový model roku 2019, což nám o přístroji jako takovém moc neřekne, ale lze se tímto milníkem chlubit. Dále pak je nový Honor vůbec prvním smartphonem, který na trh přichází s designovým prvkem zvaným průstřel. Ačkoliv svůj smartphone s tímto výřezem představil dávno před Honorem už i Huawei anebo Samsung, Honor je vůbec první výrobce, který takovýto telefon dovedl k finálním prodejům. A ačkoliv je na Honoru View 20 skutečně hodně zajímavostí, ať už jde o design zad, kameru, vnitřnosti a výkon, tím nejdiskutovanějším bude zřejmě právě kulatý výřez.

Honor View 20: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 156 x 75 x 8,1 mm, 180 g
Displej 6,4″, IPS LCD, 2310 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 398 ppi
Operační systém Android 9 Pie + Magic UI 2.0.1
Procesor 8 jádrový, 2,6 GHz, Kirin 980
Paměť 6/8 GB RAM, 128/256 GB úložiště, nemá microSD slot
Fotoaparát duální (48 Mpx + ToF 3D kamera), blesk, f/1,8, AI + přední 25 Mpx, f/2,0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost od 14 990 Kč, 23. ledna 2019

Design a zpracování: bezrámečková nádhera

Společnost Huawei, a posléze tedy i její dceřiná značka Honor, začala s dnešním trendem gradientních úprav zad telefonů. V jednoduchosti to znamená, že záda telefonu jsou nabarvena dvěma různorodými barvami a podle úhlu, z jakého se na telefon díváte, vidíte tu či onu barvu. Honor však u modelu View 20 posunul tuto myšlenku ještě dál. Záda svého aktuálního vlajkového modelu totiž opatřil nanolitografickou úpravou. Záda pod ochranným sklem jsou tak decentně zvrásněna, díky čemuž pak odlesky vytvářejí písmeno V. Vězte, že v praxi to vypadá naprosto úchvatně a Honor View 20 bude jednoznačně patřit k těm nejhezčím smartphonům na trhu.

Záda ale nejsou všechno, podstatná je i konstrukce. Ačkoliv je Honor View 20 z obou stran pokryt sklem, konstrukce je z kovu. To mimo jiné znamená, že je telefon naprosto pevný, nevrže, neprohýbá se, a to ani ve chvíli, kdy na něj vyvinete větší sílu. Díky zaobleným stranám na zádech se telefon velmi pevně drží, a to i přestože je poměrně velký – na výšku obsáhne 156 milimetrů, na šířku 75 milimetrů. Hned na první dobrou si ale všimnete, že telefon je v ruce pořádné cítit, a to nejen po stránce váhy, ale i vlivem celkového pocitu, že v ruce držíte řádný kus hardwaru. Honor View 20 se sice nehlásí k nejtlustším telefonům na trhu, avšak pokud máte vědomou úchylku na tenké telefony, s View 20 se možná budete cítit lehce nekomfortně.


Ale díky tomu, že telefon není žádný přehnaný střízlík, vešlo se na tělo (a i do těla) plno praktických pomocníků. Na horní hraně vás kromě stále ještě oblíbeného 3,5mm jacku pozdraví i dvojice senzorů připomínajících infraport. A vzhledem k tomu, že se skrze nový Honor dá ovládat klasické domácí elektro (TV, přehrávače, projektory), je více než pravděpodobné, že o infraport skutečně jde. Na levém okraji najdeme klasický přepínač hlasitosti a pod ním lehce vroubkované tlačítko pro vypínání či zapínání. Napravo není místo pro zbytečnosti, najdeme zde tedy pouze slot na dvojici nanoSIM karet; slot pro ukládání paměťových karet telefon nemá, vsází pouze na kapacitu interního úložiště. Dolní strana je obohacena o moderní nabíjecí konektor USB-C a také reproduktor a mikrofon. Pokud jde o ozvučení, místy na mě Honor View 20 působil, jakože umí hrát stereo, opak je ale pravdou. Při poslechu telefonních hovorů z horního sluchátka jsem si však všiml toho, že mřížka pro repráček je tak nešťastně umístěna, že občas musíte telefon na ucho různě montovat, což není zrovna vždycky pohodlné a je to daň za miniaturní rámečky.

S těmi se ale Honor trefil do černého. Již o tom byla řeč, ale Honor View 20 je vůbec prvním smartphonem s kulatým výřezem. Tento výřez je rozměry srovnatelný s maličkým výřezem v podobě kapky vody, ale působí o poznaní stylověji a v jednoduchosti se dá říct, že je to zase něco nového, neokoukaného. Podle mého mínění jde o zatím nejlepší provedení výřezu, které kdy jaký výrobce uvedl. Průřez je maličký, ničemu nevadí a při výběru vhodné tapety si jej mnohdy ani nemusíte všimnout. Navíc systém s ním umí pracovat a tak třeba notifikace a další informace z horní lišty posunul o kus dál. Dalším krokem v těchto technologiích výřezů bude pravděpodobně až hybridní schopnost OLED panelů zprůhlednit se v místě, kde je umístěna kamera, čímž vznikne displej naprosto bez výřezu. To je zatím ale jen vzdálený zpěv budoucnosti.

Displej, prostředí a baterie: až na pár výjimek dokonalé

Jak již bylo zmíněno v předešlé kapitole, Honor View 20 je průkopníkem trendu nových kulatých výřezů. Je velice pravděpodobné, že jestli se tento nový designový prvek osvědčí, ovlivní tvorbu i dalších výrobců na celý rok 2019 a jediné, co dokáže průstřely displeje nahradit, bude nějaký zcela nový trend. Na mne myšlenka kulatých výřezů zapůsobila velmi kladně ještě předtím, než jsem dostal do ruky první stroj s touto technologií. A mluví ze mě zkušenost, když říkám, že provedení (tedy alespoň v případě Honoru View 20) je na velmi dobré úrovni. Výřez funguje, systém se mu skvěle přizpůsobuje a i když nemá černý bod v displeji žádnou aktivní funkci, pracuje se na displeji s tímto typem výřezu jednoduše skvěle.

Pokud jde o displej samotný, jeho kvality jsou na úrovni průměru vlajkových modelů. Při úhlopříčce 6,4″ nabízí displej standardní rozlišení Full HD+ a dosahuje tak na jemnost 398 pixelů na palec. Náročnější zákazníci by mohli požadovat rozlišení ještě o něco vyšší, jako například u Mate 20 Pro (recenze) z mateřské stáje Huawei, který disponuje rozlišením Quad HD+. Cena nového Honoru se však vlajkovému Mate 20 Pro ani nepřibližuje, je tak pochopitelné, že výrobce musel sáhnout po nějakých kompromisech; nutno ale přihlédnout k tomu, že drtivá většina zákazníků, na kterou Honor cílí, neuvidí v rozlišení Full HD+ sebemenší problém. To samé platí i o použití klasického IPS LCD panelu namísto lepšího (a notně dražšího) displeje typu AMOLED. Honor View 20 nemá problémy ani na přímém poledním slunci a barvy, kterých je grafická nadstavba Honoru plná, nijak nestrádají.

 

Operační systém, respektive nadstavba Magic UI, která je přes základ v podobě Androidu 9 Pie potažena, totiž nemusí sedět každému. A to její největší nedostatek. Dříve jsem ji shledával příjemnou, místy i zábavnou – nutno také podotknout, že dříve se jmenovala EMUI, avšak kromě změny označení jiné velké změny neuvidíte. Můj dřívější dojem z EMUI (dnes již Magic UI) plynul z toho, že jsem se s ni setkával na levnějších smartphonech od Honoru či Huawei, kam se nadstavba plná barev docela hodí. Ale na vlajkové lodi – superphone – nepůsobí moc důstojně a celý dojem z jinak velmi povedeného smartphonu shazuje.

 

Tak působí na mě, je ale dost dobře možné, že vám se bude Magic UI líbit stejně na Honoru View 20, jako i na smartphonu za 5 nebo 6 tisíc korun. Mluvím ale čistě o grafické podobě – co do funkcí a exkluzivních schopností je Magic UI výborný systém. Pochválit bych chtěl hlavně tolik propíraný ultra úsporný režim či ovládání gesty podobné těm z iOS. Animace v systému jsou plynulé, průchod nabídkami jakbysmet a s velkou radostí tak mohu říct, že optimalizace systému je na skvělé úrovni a během používání telefonu tak máte oprávněný pocit, že v ruce držíte skutečně výkonný stroj.

 

A jakpak by ne, když mozkem a srdcem celého zařízení je supermoderní čipset Kirin 980 postavený na 7nm architektuře. V námi testované variantě pak dostanete k dispozici 256 GB úložného prostoru a 8 GB operační paměti. A jak jsem již zmiňoval o odstavec výše, tato sestava bohatě stačí na čistý průchod systémem, surfování po internetu, hraní těch nejnáročnějších mobilních her nebo i používání dvou aplikací najednou v rozdělené obrazovce. Použitý Kirin 980 je jeden z těch nejvýkonnějších čipsetů současnosti a ještě nějakou dobu bude, ohrozit jej může snad až masové rozptýlení nejnovějšího Snapdragonu 855 či nový čipset Applu, který bude představen v září společně s novými iPhony pro rok 2019. Sluší se také zmínit, že ačkoliv je Honor View 20 tím nejdražším Honorem, který se u nás prodává, je zároveň i tím nejlevnějším smartphonem s továrním čipsetem Kirin 980 – a to z něj dělá slušnou vstupenku mezi smetánku.

 

Tělo telefonu je poměrně velké, což nasvědčuje i tomu, že ani baterie by nemusela být nutně žádná podprůměrná. A Honor si se svou novou vlajkovou lodí získá hodně nerozhodných zákazníků na svou stranu, akumulátor totiž disponuje kapacitou 4 000 mAh, což je slušný nadprůměr v roce 2019, potažmo i v roce 2018, kdy se většina trhu zastaví na hodnotě 3 000 mAh. Umíte si tak představit, jakou radost dokáže Honor View 20 vykouzlit, když po dvou dnech (a dvou nocích) běžného používání zahlásí nějakých posledních 20 až 15 % baterie. Do toho připojíte nabíječku s 22,5W rychlonabíjením, a za necelou hodinu jste zpět na 90 %. Nezbývá než smeknout, takhle by to v nejvyšších patrech trhu se smartphony mělo vypadat.

Fotoaparát: trendsetter v oblasti mobilního focení

Když Honor představoval svou aktuální vlajkovou loď na evropském eventu v Paříži, dali prezentující velký důraz na to, aby vychválili do nebes každý aspekt fotoaparátu u Honoru View 20. A bodejť by ne, Honor View 20 je totiž vůbec prvním smartphonem na trhu, který se chlubí 48Mpx snímačem. Konkrétně jde o snímač od Sony jménem IMX586 a jeho nativní rozlišení je skutečně 48 Mpx. Tuto základní kameru doplňuje modul s ToF 3D kamerou, jejím dalším speciálním senzorem a přisvětlovací LED diodou. Tím výčet fotoaparátů končí, pokud tedy nepočítáme přední 25Mpx selfie kamerku, na které není nic zajímavého, snad jen to, že je umístěna v již propíraném kulatém výřezu.

Ano, skutečně, Honor View 20 tak operuje prakticky jen se dvěma kamerami, přičemž onu ToF kameru používá jen pro několik málo operací. V zásadě jde o základní schopnosti druhého snímače, tedy pomoc s hloubkou ostrosti a vyvážení při snaze zachytit portrétní snímek s bokeh efektem; k čemuž ale nepotřebujete ToF kameru. 3D ToF však slouží ještě pro svou původní myšlenku, tedy jako kamera pro snímání 3D pohybu a těles v prostoru. Pomocí této kamery se tak dá vyhrát s rozšířenou realitou, můžete snímat vše možné, hlavně potom jídlo, ToF kamera totiž dokáže pomocí snímače zjistit velikost pokrmu, umělá inteligence následně dohledá o jaké jídlo se jedná a telefon vám pak spočítá kolik kalorií obsahuje třeba taková mandarinka nebo kuřecí Kung Pao.

V praxi se však jedná o něco, co možná předvedete kamarádům a strávíte nad tím 10 minut plných fascinace; víc nic. O něco zajímavější je tak primární fotoaparát s rozlišením 48 Mpx. Ten dělá předně velmi pohledné fotky, které vás přilákají svou ostrostí a poměrně věrným a realistickým podáním barev. Vedle toho musím pochválit i noční režim, který dokázal pěkně rozsvítit temnou večerní scénu, a to i bez použití blesku; neodpustím si ale podotknout, že noční režim u nejnovějšího Google Pixelu 3 (recenze) je ještě o něco lepší. Příjemná fotoaplikace v Magic UI pak nabízí i speciální profi režim, množství filtrů, zpomalený režim s 960 snímky za sekundu a další menší režimy, mezi kterými si každý najde svůj oblíbený.

Videa umí Honor View 20 natáčet rovněž velmi povedená, dokonce i v rozlišení 4K, bohužel ale jen ve 30 snímcích za sekundu; jinak ale můžete natáčet ve Full HD s 60 snímky za sekundu nebo i ve Full HD+ v zajímavém poměru 19,2:9, tedy téměř přes celou obrazovku. Videozáznamy jsou velmi ostré, především zvolíte-li 4K rozlišení, při horších světelných podmínkách ale musím doporučit použít LED blesk, bez něj se totiž šumu nevyvarujete. Pokud jde o myšlenku a odkaz, který s sebou Honor View 20 nese, pak je zcela jasné, že 48Mpx fotoaparát (buď tento od Sony, na podobném ale dělá už i Samsung) a 3D ToF kamera budou totálními trendy pro mobilní focení v roce 2019. Co do focení se Honor View 20 dá souhrnně označit jako trošku levnější variantu k Huawei Mate 20 Pro, která ale na svůj duchovní vzor zase tolik neztrácí.

Jak fotí Honor View 20?

 


Zhodnocení

Setrvání s Honorem View 20 bylo velmi příjemné, jedná se totiž o skvělý stroj. V první řadě skvěle vypadá, záda s nanolitografickou úpravou jsou přímo krásná a výrobce vám do balení přihodí i měkký průhledný plastový kryt, takže můžete svoje zařízení nosit a vystavovat světu, přitom ale nehrozí, že by se zádům cokoliv stalo. A pak je tu samozřejmě to hlavní na Honoru View 20 – kulatý výřez v displeji, tedy takzvaný průstřel. Od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že na tomto konceptu někdo pracuje, těšil jsem se, až to vyzkouším na vlastní kůži. Premiéra předčila mé očekávání, výřez připomínající díru v displeji působí skvěle, při používání vůbec nevadí a dle mého názoru je to mnohem lepší bezrámečková alternativa, než klasické výřezy à la nejnovější iPhony a zbylá většina trhu. Už nyní víme, že tato technologie vstoupila do obecného trendu a kupříkladu vlajková loď od Samsungu bude také disponovat tímto průstřelem.

Pozitiv je i další celá řada: výborný fotoaparát, famózní výpočetní výkon podložený Kirinem 980 a 8 GB RAM, také výborná optimalizace, velká baterie i třeba takové maličkosti, jako je přítomnost 3,5mm audiojacku. Nemůžeme však pořád jenom chválit. Honor View 20 moc chyb nemá, naprosto bezchybný ale není. Nádherná záda, o kterých jsem mluvil o odstavec výše, se velmi rychle upatlávají. Také telefonní sluchátko by mohlo hrát o úroveň hlasitěji. A pak je tu grafická nadstavba Magic UI, na kterou jsem si stěžoval snad úplně nejvíce. Stále si myslím, že není důstojná pro vlajkový model a může Honor tvrdit třeba stokrát, že jeho nejsilnější cílovou skupinou jsou teenageři a mladí dospělí. Přál bych si, aby Honor vlastní nadstavbu do příště graficky vyšperkoval, pak to totiž bude úplně perfektní.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
krásný design s nanolitografickou úpravou záda se velmi rychle upatlají a ztratí tak svou krásu
displej s kulatým výřezem grafická nadstavba Magic UI (pro někoho)
famózní výkon a bezchybná optimalizace systému absence čtečky otisků v displeji
velká baterie a rychlonabíjení absence zvýšené odolnosti pro vodě a prachu
výborný fotoaparát
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."