Recenze Xiaomi 13 – Padne jako kvalitní oblek na míru

Ondřej Koníček
  • Xiaomi 13 je aktuální vlajková loď populárního čínského výrobce
  • Mimo modely Lite a Pro je k dispozici i kompaktní verze bez extra označení
  • A právě klasické Xiaomi 13 jsme měli možnost vyzkoušet a otestovat
  • Jak si tato kompaktní vlajka v našem testu vedla?
Vyzkoušeli jsme Xiaomi 13
Vyzkoušeli jsme Xiaomi 13

Xiaomi představilo svou aktuální vlajkovou sérii s číselným označením 13 již v prosinci, nicméně to se jednalo pouze o čínskou premiéru. V našich luzích a hájích jsme si na tyto telefony museli počkat o zhruba čtvrt roku déle, ale čekání se rozhodně vyplatilo, protože čínský gigant s nimi uhodil hřebíček na hlavičku přesněji než kdykoliv předtím.

Xiaomi 13: specifikace

Konstrukcekov a sklo, 152,8 × 71,5 × 8,3 mm, 180 g, zvýšená odolnost IP68
Displej6,36″, AMOLED, 120 Hz, HDR10+, 2 400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 414 ppi
Operační systémAndroid 13 + MIUI 14
Čipset8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť8/12 GB RAM, 128/256/512 GB úložiště (UFS 4.0), bez slotu na MicroSD
Fotoaparáttrojitý (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 115° + 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.0 + f/2.0, Hyper OIS, PDAF, duální LED blesk, 3,2× optický zoom; přední 32 Mpx, clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, Wi-Fi 7, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie4 500 mAh, rychlonabíjení 67 W, bezdrátové nabíjení 50 W
Cena a dostupnostod 23 499 korun, únor 2023

Xiaomi si drží svůj standard

Prodejní balení vlajkového modelu Xiaomi 13 je jako ze staré školy, ale to pochopitelně myslím v tom nejlepším slova smyslu. Ve stylové krabičce totiž najdete vše, na co jsme byli v minulosti zvyklí. To znamená telefon, nezbytnou literaturu, špendlík na otevření SIM slotu a kompletní nabíječku, tedy kabel i adaptér. Xiaomi navíc přihodilo také průhledný, silikonový kryt, takže v tomto směru si rozhodně není na co stěžovat.

Obsah balení

  • telefon Xiaomi 13
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 67W nabíjecí adaptér
  • technická brožurka a základní průvodce
  • silikonový kryt
Obsah balení je kompletní
Obsah balení je kompletní

iPhone dle čínského receptu

A chválit budu i konstrukci, zpracování a design. V tomto směru opravdu nemám sebemenších výhrad a když řeknu, že Xiaomi 13 je čínský iPhone, myslím to jako poklonu. Díky plochému, kovovému rámečku, naprosto preciznímu zpracování a pocitu v ruce, kdy zkrátka budete jasně vědět, že držíte prémiový telefon, tato vlajka působí a vypadá opravdu jako iPhone. Podobnost se ale vytratí po přechodu na záda, kde má své místo zcela odlišně vypadající fotomodul s trojicí snímačů, LED bleskem a všeříkajícím nápisem Leica.

3× sláva, vody se Xiaomi 13 konečně nebojí

Tento segment je do šasi zakomponován opravdu na výbornou a u naší světle zelené verze vytvářel černý fotomodul moc hezký kontrast se světlým odstínem zbytku zad. Záda jsou skleněná a lesklá, nicméně otisky prstů na skle ulpívají jen poskrovnu a rozhodně se nejedná o nějakou tragédii. Xiaomi se u své novinky konečně chytlo za nos a dopřálo jí zvýšenou odolnost IP68, kterou čínský výrobce u svých níže postavených vlajek, z nějakého důvodu, vytrvale ignoroval. To si rozhodně zaslouží pochvalu a to ostatně platí i o rozměrech a celkové fyzické konstituci telefonu.

Xiaomi 13 patří mezi kompaktní vlajky a díky výšce jen nepatrně přesahující 150 mm (přesněji 152,8 mm) se velmi příjemně ovládá i v jedné ruce. Šasi navíc není ani nijak zvlášť široké (71,5 mm) a je tenké pouhých 8 mm, takže do ruce padne tento čínský kousek opravdu parádně. Ergonomie, zpracování a všechno kolem je tedy na jedničku s hvězdičkou.

Do ruky padne Xiaomi 13 skvěle
Do ruky padne Xiaomi 13 skvěle

Displej překypuje jasem i barvami

Na čelní straně této pořád ještě novinky se nachází 6,36palcový AMOLED panel s FullHD+ rozlišením (2400 × 1080 pixelů) a frekvencí 120 Hz. Displej je zcela plochý, bez jakéhokoliv zahnutí po stranách, což bude pro spoustu uživatelů určitě velkou výhodou a disponuje velmi hezkou jemností obrazu 414 ppi.

Jeho hlavní předností je každopádně jas, kterého umí panel nabídnout opravdu přehršel a přímo Xiaomi uvádí, že zvládá v určitých podmínkách až 1900 nitů. V automatickém režimu, kdy se o nastavení jasu stará senzor, umí panel vykázat více než 1200 nitů.

Na displej je radost pohledět
Na displej je radost pohledět

Čitelnost na slunci? Žádný problém

To znamená, že ani na přímém slunci nebudete trpět na nedostatek jasu a skvělá čitelnost je samozřejmostí za všech podmínek. Obraz působí, jako by byl na displej namalovaný a při vysokém jasu z něj skoro vystupuje.

Podání barev je dle očekávání, takže panel zobrazuje velmi syté a plné odstíny, které dobře vypadají a lahodí oku. Pokud by na vás byly barvy až moc saturované, je možné upravit jejich teplotu dle svých preferencí a zvolit o něco chladnější podání. V základním nastavení panel automaticky upravuje barvy na základě zobrazovaného obsahu.

Displej si můžete přizpůsobit obrazu svému
Displej si můžete přizpůsobit obrazu svému

Všechny hlavní standardy hezky pohromadě

Panelu samozřejmě neschází HDR podpora a zvládne všechny hlavní standardy, tedy HDR10, HDR10+, HGL a Dolby Vision. Co se obnovovací frekvence týče, tak displej nemá technologii LTPO, takže neumí přizpůsobovat frekvenci zobrazovanému obsahu v širokém rozsahu, ale jen v polohách 60, 90 a 120 Hz. Mimo této automatické úpravy je možné vynutit si nejnižší frekvenci 60 Hz či naopak nejvyšší 120 Hz, nic mezi tím. Neschází ani různé možnosti AI vylepšení (Super rozlišení), čtecí režim či možnost aktivace tmavého režimu, který vám ušetří něco málo energie.

Jak se povedlo MIUI 14?

Xiaomi 13 běží na systému MIUI 14, který je postavený na Androidu 13, a jestli mě něco lehce zamrzelo, byla to určitě starší, jen lednová bezpečnostní záplata. Nejsem vyloženým fanouškem tohoto rozhraní a to, co mi u něj vadilo v minulost, mi vadí i dnes. Tak předně je v něm poměrně dost bloatwaru a ihned po spuštění na vás vykouknou aplikace navíc, které rozhodně v telefonu nechcete. Když pominu TikTok, Booking či LinkedIn, čeká na vás i populární čínské RPG Genshin Impact nebo karty Solitare.

MIUI 14
MIUI 14

Ach, ten bloatware…

Je toho zkrátka poměrně dost a to, co u levnějšího telefonu nižší třídy úplně nevadí, u ryzí vlajky za více než 20 tisíc zamrzí. Samozřejmostí je pak několik zdvojených aplikací, které tvoří alternativu k většinou lepšímu řešení od Googlu (třeba Galerie a Správce souborů) a také spousta více čí méně užitečných aplikací od Xiaomi. MIUI je zkrátka obrovská nadstavba, což je její výhoda a zároveň i slabost. Pro hračičky je ale jako stvořená, protože nabízí až nekonečné možnosti personalizace a přizpůsobit obrazu svému si lze opravdu takřka vše.

Není to iOS?

Mimo pokročilé personalizace nabízí také spoustu praktických prvků, jako třeba možnost provozovat miniaplikace, spouštět dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, různá gesta a usnadnění, jako například boční tlačítko s rychlou volbou pro spouštění právě miniaplikací. Chválím také možnost stáhnout horní lištu odkudkoliv z plochy a zvolit si styl Centra ovládání dle sebe.

K dispozici je stará verze a nová, která připomíná iOS. Odladění a optimalizace je pak naprosto bez výhrad, telefon běží za všech okolností nádherně plynule a v tomto směru je vše v naprostém pořádku.

Systém lehce připomíná iOS
Systém lehce připomíná iOS

Změřte si pomocí MIUI tep

Na závěr ještě zmíním zajímavost v podobě možnosti změřit si přes čtečku otisků prstů srdeční tep. Tuto funkci najdete v nastavení systému a je lehce ukrytá, takže ji vyhledejte přes fulltextové vyhledávání. Po spuštění pak stačí držet 15 sekund prst na snímači otisků a telefon vám bude průběžně měřit tep. Kdo ví, jak je to přesné, ale rozhodně se jedná o zajímavý prvek.

Snapdragon 8 Gen 2 v nejlepší formě

Xiaomi 13 pohání vrcholný Snapdragon 8 Gen 2, tedy aktuálně nejvýkonnější procesor pro telefony s Androidem. Náš konkrétní kousek měl operační paměť 12 GB RAM (+ 3 GB formou virtuálního rozšíření) a vnitřní úložiště 256 GB (UFS 4.1). Výkon je něco, co tato sestava rozhodně nepostrádá a v populárním AnTuTu získalo Xiaomi 13 přes 1,27 milionu bodů. To znamená, že ani ty nejnáročnější hry a aplikace současnosti nebudou dělat telefonu sebemenší potíže a vše rozjedete na nejvyšší dostupné detaily naprosto plynule, bez náznaku sebemenšího zaškobrtnutí.

Xiaomi 13
Xiaomi 13

Při normálním provozu se telefon zahřívá jen velmi decentně a zvýšenou produkci tepla čekejte až při delším hraní. To se umí hliníkový rámeček opravdu pořádně rozpálit, nicméně výkon nepadá a je stabilní i ve vysoké zátěži. Což ostatně dokazuje i zátěžový test v rámci benchmarku 3DMark, který Xiaomi 13 dokončilo se stabilitou skoro 98 %, což je na tak výkonný procesor opravdu nevídaný výsledek. Xiaomi se povedlo Snapdragon 8 Gen 2 udržet v tomto ohledu na uzdě a je evidentní, že systém chlazení, byť telefon v zátěži topí hodně, funguje dobře.

Nabíjení mohlo být o trochu lepší

V nitru Xiaomi 13 najdeme baterii s kapacitou 4 500 mAh, což je takový normální průměr a to se dá prohlásit také o nabíjení s výkonem 67 W. Výdrž je většinou na hraně jednoho dne, přičemž v klidovém režimu se dá dostat i na den a půl. Spíše počítejte ale s jedním dnem, kdy vám energie vystačí i s náročnějším využíváním všeho, co telefon nabízí.

Co se nabíjení týče, tak 67 W je v této třídě přinejlepším průměr (i když co by za to dal Samsung nebo Apple) a to platí i pro čas potřebný k plnému nabití baterie. Xiaomi uvádí 38 minut, já měl zcela nabito až po 42 minutách.

Detail na logo Xiaomi
Detail na logo Xiaomi

Naměřené časy nabíjení

  • 0 až 25 % – 06:38
  • 0 až 50 % – 15:40
  • 0 až 75 % – 25:58
  • 0 až 100 % – 42:29

Nenechte se zmást, pořád je to velmi příjemná hodnota a nabíjení je obecně svižné, ale v této cenové relaci by se neztratilo ani jednou tak výkonné nabíjení. Co si ale rozhodně zaslouží pochvalu, je bezdrátové nabíjení o výkonu 50 W, které by mělo, dle výrobce, nabít baterii na 100 % za 53 minut. To je opravdu skvělý výsledek a Xiaomi 13 je tak jeden z mála telefonů, u kterého je bezdrátové nabíjení opravdu použitelné. Na závěr pak ještě zmíníme přítomnost reverzního bezdrátového nabíjení o výkonu 10 W, takže přes záda telefonu si nabijete například sluchátka.

Xiaomi 13 v ruce
Xiaomi 13 v ruce

Jak se fotografuje s Leicou?

Hlavní zbraní fotoaparátu Xiaomi 13 je všeříkající nápis Leica na fotomodulu, který naznačuje, že by fotografie měly stát za to. A také že ano. Xiaomi 13 je výtečný fotomobil, a i když není na úrovni Pro a Ultra konkurence (Xiaomi 13 Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra, Vivo X90 Pro), umí pořizovat vskutku kvalitní snímky, a pokud vám jde u telefonu v první řadě o tento aspekt, koupí této čínské vlajky neprohloupíte. Na jejích zádech se nachází trojnásobná sestava s rozlišením 50 + 10 + 12 Mpx, jejíž detailnější popis naleznete níže.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 23 mm, 1/1.49″, 1.0µm pixely, OIS, PDAF
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.0, 75 mm, 1/3.75″, 1.0µm pixely, OIS, PDAF, 3,2× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, 15 mm, záběr 120˚, 1/2.06″, 1.12µm pixely
Fotoaparát je skutečně velký
Fotoaparát je skutečně velký

Leica přinesla do fotoaparátu Xiaomi 13, kromě několika softwarových doplňků, také hardwarový příspěvek v podobě čoček Vario-Summicron a výsledek opravdu stojí za to. Primární snímač s rozlišením 50 Mpx produkuje 12,5Mpx snímky (přepnutí do plného rozlišení je možné) a jeho hlavní předností jsou jasné, ostré fotografie bez viditelného šumu. Kromě toho nabízí spoustu detailů, příjemný kontrast a chválím také rychlé ostření. Přímo v hledáčku fotoaparátu se pak nachází přepínač mezi dvojicí režimů od Leicy s označením Vibrant a Authentic.

Jak jejich jména napovídají, měly by se lišit podáním barev, a zatímco režim Vibrant by měl barvy více saturovat, Authentic by se zase měl držet reality. Osobně jsem ale mezi těmito režimy žádný zásadní rozdíl nezaznamenal a celou dobu jsem fotografoval v módu Vibrant. Vivo má obdobný režim (Zeiss) zpracovaný o něco lépe a tam jsou rozdíly mezi jednotlivými fotografiemi mnohem výraznější. Kromě kvalitních fotografií obecně chválím i povedené portréty – telefon umí moc hezky oddělit objekt před objektivem od pozadí a výsledky jsou velmi přirozené.

Detail na fotoaparát
Detail na fotoaparát

Makro režim se nedostavil

Trochu mě zarazilo, že schází jakýkoliv makro režim a je to dáno tím, že zde chybí dedikovaný makro snímač či automatické ostření u ultra-širokoúhlého objektivu. Tradiční makro snímky tedy nepořídíte, ale není třeba klesat na mysli. Pomocí 3,2násobného přiblížení lze pořizovat moc hezké snímky na blízko, takže na své si přijdou i milovníci tohoto typu fotografování. Výsledky rozhodně nejsou špatné. Co se samotného 3,2× bezztrátového zoomu týče, ten svou kvalitou potěší a nabídne ostré, detailní fotografie s nízkou úrovní šumu.

Maximální, 30násobné digitální přiblížení je víceméně nepoužitelné, na první pohled je jasně patrná stopa agresivního postprocessingu a výsledky jsou plné šumu i slitých detailů. Hranice použitelnosti u přiblížení se zastavuje na hodnotě 10×, kdy lze snímky ještě považovat za poměrně obstojné. Ultra-širokoúhlý snímač odvádí dobrou práci, umí velmi hezké fotografie s nízkou porcí šumem a slušnou mírou detailů, přičemž typické rozostření po krajích je patrné jen velmi, velmi decentně. Výtky nemám ani k nočnímu režimu, který je až nečekaně použitelný.

Focení je s Xiaomi 13 jedna radost
Focení je s Xiaomi 13 jedna radost

Za tmy vždy jen s nočním režimem

Překvapilo mě, jak málo saturuje fotografie do žluta a díky nočnímu režimu pořizuje fotoaparát i v noci poměrně reálně působící snímky, navíc s více než obstojnými detaily. Pokud fotografujete často v horších světelných podmínkách, u Xiaomi 13 je aktivace nočního režimu jasnou volbou a vlastně i nezbytností, protože bez něj jsou snímky až moc tmavé. Co se videí týče, tak k dispozici budete mít maximálně 8K záznamy při 24 snímcích za vteřinu a kromě toho nabízí fotoaparát dále 4K při 60, 30 a 24 fps a samozřejmě i FullHD a 720p videa.

Fotoaparát nabízí dvě úrovně elektronické stabilizace při natáčení videí (normální a Pro), nicméně ty fungují jen při natáčení 1080p videí a při vyšším rozlišení budete mít smůlu. Co se výsledné kvality týče, tak asi nebude překvapením, že je výborná a výsledkům se dá máloco vytknout. Snímky jsou ostré, detailní, s minimem šumu a velmi dobrým kontrastem. A samozřejmě příkladně plynulé, a to i ve 4K a vyšším rozlišení, a to i přes absenci EIS, protože určitou úroveň stabilizace v tomto případě dodá optická stabilizace na hlavním a teleobjektivu (záleží kterým budete natáčet).

Jak fotí Xiaomi 13?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3,2×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: zoom 30×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Xiaomi 13

Xiaomi 13 je rozhodně povedený vlajkový telefon, který můžeme s klidem doporučit. Potěšeni budou hlavně uživatelé, kteří nevyhledávají vyložená pádla a radost jim udělá spíše kompaktnější kousek padnoucí skvěle do kapsy i ruky. Chválím elegantní a uhlazený design, precizní konstrukci s odolností IP68, špičkový displej, výkon bez kompromisů a poměrně slušně zvládnuté chlazení, kompaktnímu šasi navzdory. Fotoaparát je výborný a pořizuje skvělé fotografie takřka za všech podmínek, což platí také pro videa.

Co se nevýhod týče, tak bych si rozhodně uměl představit výkonnější a rychlejší drátové nabíjení než je 67 W. Ano, pořád se jedná o velmi svižné nabíjení, ale konkurence umí nabídnout i víc (když to není Samsung nebo Apple). Úplně mi nesedl ani systém MIUI 14, a to hlavně jeho množství bloatwaru a také fakt, že neměl aktuální bezpečností záplatu, nýbrž několik měsíců starou. Klady v tomto případě ale nad zápory jasně převládají, takže pokud hledáte kompaktní vlajku vyladěnou po všech směrech a systém MIUI vám nevadí, zde jste na správné adrese.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní rozměry, design a zpracováníPlus nabíjení by mohlo být výkonnější
Plus skvělý displej s vysokým jasemPlus MIUI je pořád plné „balastu“
Plus odolnost IP68
Plus výtečně vyladěný fotoaparát
Plus vysoký výkon, stabilní i v zátěži
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články