Recenze Xiaomi 13 Pro – Nekompromisní útok na nejlepší z nejlepších
- Xiaomi posílá na trh svůj nejlepší smartphone
- Model 13 Pro nenechá konkurenci nic zadarmo
- Zaujme zpracováním, fotoaparáty i skvělým výkonem

Je to již několik let, co společnost Xiaomi začínala na českém trhu. Tehdy se prezentovala jako značka, která se soustředí na levnější smartphony. Díky její kvalitě a poměru cena / výkon, si Xiaomi vybudovalo silnou pozici nejen u nás. Postupem let produkovala stále lepší a vybavenější smartphony. I proto se nebojí vstoupit do těch nejvyšších řad. Nejnovější kousek Xiaomi 13 Pro se tak pokusí zaujmout ty nejnáročnější zákazníky.
A jak na to půjde? Telefon se chlubí naprosto špičkovým zpracováním, což je úzce spojeno s luxusními materiály. Dále tu máme výbornou výbavu, které nedělá problém prakticky nic. Možná největší zbraní jsou ale fotoaparáty, na nichž Xiaomi spolupracovalo s legendární německou Leicou. Podařilo se tedy asijskému gigantovi připravit smartphone, jenž zatočí s veškerou konkurencí?
Xiaomi 13 Pro: specifikace
Konstrukce | kov a keramika, 168 × 74,6 × 8,8 mm, 204 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,73″, AMOLED, 1-120 Hz, HDR10+, 3 200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 521 ppi |
Operační systém | Android 13 + MIUI 14 |
Čipset | 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Paměť | 8/12 GB RAM, 128/256/512 GB úložiště (UFS 4.0), bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultraširokoúhlý 115° + 50 Mpx teleobjektiv), clona f/1.9 + f/2.2 + f/1.9, Hyper OIS, PDAF, duální LED blesk, 3,2× optický zoom; přední 32 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, Wi-Fi 7, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 4 820 mAh, rychlonabíjení 120 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Cena a dostupnost | od 31 499 korun, únor 2023 |
Obsah balení
- telefon Xiaomi 13 Pro
- jehla na SIM
- USB-A / USB-C kabel
- 120W dobíjecí adaptér
- silikonový kryt
- technická brožurka a základní průvodce
Tady se ještě nešetří
Když si v dnešní době koupíte vlajkový model od značek Apple nebo Samsung, tak vás nemile překvapí jejich balení. Tito výrobci v rámci ekologie a šetření totiž dodají zákazníkovi prakticky pouze smartphone a kabel. To ale neplatí pro Xiaomi, to na to jde z jiné strany a zákazníka se snaží získat kompletním balením. Po otevření boxu na vás vykoukne malá menší krabička, uvnitř které je potřebná dokumentace, kvalitní silikonový obal a sponka pro vyjmutí šuplíku na SIM kartu.

Pod touto částí balení je přítomno samotné Xiaomi 13 Pro. To však není vše, co balení skrývá. Xiaomi nezapomnělo přibalit ani metrový USB-A / USB-C kabel pro nabíjení. Máme tu i adaptér, a to rovnou s podporou rychlosti 120 W.
- Nabíječka
S keramikou to funguje
Konstruktéři v Xiaomi se u nového telefonu Xiaomi 13 Pro rozhodli nešetřit a nasadit to nejlepší a nejluxusnější, co dokážou. Novinka se proto chlubí opravdu prémiovými materiály. Tím je myšlena kombinace kovového rámečku ve spojení s keramickými zády. Testované novince to v tomto odění neskutečně sekne. V námi testované černé variantě navíc telefon působí opravdu elegantně a hodí se i do té nejvytříbenější společnosti. Jen pozor na otisky prstů. Leskle upravená keramika je lapačem otisků prstů. Telefon taktéž výrazně klouže, na to si majitelé musí dát pozor.
O tom, že v rukou máme opravdu prémiové zařízení, svědčí taktéž jeho váha. Nové Xiaomi 13 Pro váží celých 204 gramů, což rozhodně není málo. Navíc mám taktéž pocit, že Xiaomi nedokázalo tyto gramy ideálně rozložit. I díky masivnímu fotomodulu je telefon v horní části těžší, než by přišlo vhod.

Foťák je skutečně obrovský
Při pozastavení u fotomodulu se musí říci, že je opravdu obrovský. Má čtvercový tvar a z těla rapidně vystupuje. Jeho tloušťka je zhruba třetinová, jako tloušťka celého smartphonu. To je opravdu nevídané. V pozdější fázi recenze si ale povíme, že technologii fotoaparátů někam Xiaomi muselo schovat.
Samotný modul se následně skládá ze dvou částí. Ta první je lemování leskle upravenou keramikou a druhá je již krycí sklíčko. Zde se ukrývá nápis se specifikací snímače a připomínka, že na fotoaparátech Xiaomi spolupracuje s Leicou.

Vše potřebné po stranách těla
Jak bývá zvykem, tak kovový rámeček skrývá prakticky všechny potřebné ovládací prvky. Díky jemně zahnutému displeji pak onen rám působí tenčeji, než tomu ve skutečnosti je. Na ergonomii to ale naštěstí nemělo vliv. Pomineme-li kluzkost keramiky, tak se telefon drží skutečně dobře. Hrany jsou zaoblené a v ruce tak telefon působí velice příjemně i přes velké rozměry – 168 mm na výšku a 74,6 mm na šířku. Teď se ale již podíváme co ony boky Xiaomi 13 Pro skrývají.
Hned ze začátku se podíváme na pravou stranu. V ideální výšce je umístěno zamykací tlačítko, nad kterým konstruktéři umístili kolébku hlasitosti. Stisk je jistý a vše pochopitelně sedí, jak má. Co se týče protější strany, tak ta zůstala zcela prázdná. Zajímavější je tedy ta spodní, jejíž dominantou je samozřejmě USB-C konektor umístěn uprostřed. Po své levé straně následně hostí šuplík pro dvě SIM karty. Místo pro paměťovku se zde bohužel nenašlo.
Na pravé straně se nachází hlasitý reproduktor, jemuž napomáhá druhý reproduktor nad displejem. Společně se z těchto průduchů line velice kvalitní zvuk s živým prokreslením i náznakem basů. Na špičku to ale ještě úplně není a například na Galaxy S23+ ještě malinko ztrácí. Neméně zajímavá respektive osazená je i horní strana telefonu. Krom mikrofonu je zde taktéž infraport. Tedy technologie, díky které můžete jednoduše ovládat domácí elektroniku.

Zahnutý a se čtečkou
O kvalitách displeje jako takového se sice pobavíme až v pozdější fázi, avšak již teď se hodí něco málo zmínit. Tak předně panel je po bocích lehce zahnutý a v kombinaci s gesty se telefon příjemně ovládá. Výrobce zde následně sice nalepil fólii, což je sympatické, avšak nepraktické. Fólie nesahá až po okraj a je náchylná na škrábance. Při prvním spuštění navíc výrobce upozorňuje na to, že aby pod displejová čtečka otisků prstů fungovala bezchybně, tak je dobré mít displej bez ochrany.
Onen senzor následně pracuje bezchybně. Je rychlý a spolehlivý. Prakticky v deseti z deseti případů senzor zafungoval tak, jak má. Nachází se navíc v příjemné lokalitě. Přesně tam, kam váš palec dosáhne při uchopení telefonu.

Displej prošpikovaný technologiemi
Novinka Xiaomi 13 Pro si svou vysokou cenu snaží obhájit na všech frontách. Nešetřilo se ani na displeji a výrobce zde nasadil to nejlepší možné, co si může vlastně dovolit. Přítomnost hlásí 6,73palcový AMOLED LTPO2 displej s rozlišením QHD+ a podporou obnovovací frekvence 120 Hz. Jak ale označení LTPO2 říká, telefon si sám dokáže regulovat rychlost obnovy, a to v rozmezí 1 až 120 hertzů.
Další předností panelu je taktéž jeho svítivost, která se v maximu dostane až na 1 900 nitů. Povedená je taktéž jemnost onoho displeje, která činí 522 bodů na palec. Podívaná je tedy opravdu na vysoké úrovni. Z posledních specifikací stojí za vypíchnutí i přítomnost technologie HDR10+.

Skvělé barevné podání
U AMOLED panelů je typické to, že podá barvy v sytém tónu, jenž je pro oko zákazníka líbivé. Barevnému MIUI tento typ panelu neskutečně sedí. Pakliže jste ale příznivcem ne tak sytých barev, tak je v nastavení můžete jednoduše změnit. Máme tu několik předvolených barevných schémat. Nechybí ani možnost zvolení teploty barev nebo režim adaptivních barev. Telefon pozná okolní osvětlení a na základě toho upraví barvy displeje.

Z dalších nastavení displeje stojí za vypíchnutí čtecí režim nebo možnost si zvolit mezi světlým a tmavým schématem. Na vůli uživateli je taktéž to, jak rychlý onen displej bude. Buď si vystačíte s 60 Hz nebo vše necháte automatice. Velice zajímavě působí taktéž AI vylepšení. Umělá inteligence dokáže rozpoznat, co se děje na displeji a upravit barevné podání. To funguje i u videa. S tímto režimem se ale lehce zvýší spotřeba.
Jako poslední stojí za zmínku jas, jenž dokáže na maximální úrovni být opravdu silný a displej je čitelný i v těch nejobtížnějších podmínkách. Automatická regulace následně funguje rychle a spolehlivě.
MIUI v parádní formě
Nadstavba MIUI je ve světě velice oblíbená. Vývojáři Xiaomi totiž do svého softwaru přidávají několik zajímavých funkcí, díky kterým si uživatelé mohou telefon dosti přizpůsobit. V telefonu Xiaomi 13 Pro následně běží verze MIUI 14, která je postavena na Androidu 13. Jelikož je ale ona grafická nadstavba od Xiaomi poměrně masivní, tak není zrovna jednoduché ji ukočírovat. A to ani pro technologického giganta jakým Xiaomi bez pochyb je. Zde se to naštěstí povedlo a systém v novince Xiaomi 13 jede bez sebemenších problémů.

Za to pochopitelně mohou i špičkové vnitřnosti, o těch ale až později. Načítání aplikací je rychlé stejně jako přechod mezi nimi. Telefon se nezadýchá ani při velkém množství otevřených aplikací v jeden moment. Průchod systému je taktéž svižný a MIUI 14 zde zkrátka běží tak, jak má.
Stylový design a oblíbená gesta
Za léta působení se Xiaomi podařilo dotáhnout design MIUI na vysokou úroveň. Systém působí minimalisticky a čistě. Nechybí ani možnost jej ale upravit k oku svému. V nastavení si můžete zvolit, zda-li budou aplikace rozhozeny po plochách, nebo je naleznete v klasickém menu.
Upravit je možno taktéž zobrazení notifikační lišty, kterou stáhnete tahem prstu z horní strany směrem ke středu displeje. Design buď může být staršího rázu, kdy v horní části máte přepínače, zatímco v té spodní notifikace. Nový design následně trošku kopíruje iOS. Tahem z levé strany zobrazíte příchozí oznámení a tahem z pravé pak ony přepínače.
Gesty se následně ovládá i zbytek systému. Pro staromilce jsou ale připraveny i klasická tři softwarová tlačítka. To ale ještě není vše, jelikož Xiaomi zde přidalo i gesto spojené se senzorem otisků prstů. Jakmile prst na místě čtečky podržíte trošku déle, vyobrazí se rychlé možnosti pro spuštění internetové vyhledávače nebo čtečku QR kódu. Při tahu prstu na domovské obrazovce zespod směrem nahoru můžete vyhledávat aplikace napříč systémem.
Povedené funkce navíc
Systém MIUI je známý tím, že svému uživateli rád nabídne různé možnosti, jak svůj telefon vylepšit a zpříjemnit jeho používání. I Xiaomi 13 Pro je plné vychytávek. Například tu máme druhý prostor. Majitel může mít v telefonu v podstatě dva účty, z nichž se do každého přihlásíte jiným otiskem prstů.
Potěší taktéž duální aplikace nebo plovoucí okna. Přes aplikaci můžete mít otevřenou další v menším okně a používat obě v jeden moment. Zajímavě působí i možnost měření srdečního tepu. Přiložíte prst na senzor otisků prstů, čtečka se rozsvítí a již počítá. Přesnost je pak minimálně dle srovnání s Mi Bandem 7 na vysoké úrovni.

Práce s notifikacemi
Skvělou práci telefon odvádí s notifikacemi. V tomto odvětví je Xiaomi zkrátka premiantem. Krom zvukového efektu při příchozí notifikaci toho Xiaomi 13 Pro umí daleko více. Vzhledem k přítomnosti AMOLED displeje se nezapomnělo ani na populární funkci Always-On. I na zhasnutém panelu může neustále svítit čas a potřebné informace. Nechybí ani možnost úprav – čas může na displeji svítit neustále, po klepnutí a nebo jen při příchozím upozornění.
Jako poslední tu máme rozsvícení krajů displeje. Jakmile vám například přijde SMS, tak se na chvíli rozsvítí kraje panelu. I zde si uživatel může zvolit mezi několika styly. Například tu máme takzvaný pulz nebo hvězdné nebe.
Nekompromisní bestie
Prémiový vlajkový model od Xiaomi se pyšní také naprosto špičkovými vnitřnosti. Srdcem telefonu se stal procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 ve spolupráci s 12 GB RAM. Pomocí softwaru navíc tuto paměť můžete rozšířit až o 7 GB. O výkon tedy nouze není, což nám dokazuje nejen plynulý systém, ale i populární Antutu benchmark. Z něj si Xiaomi 13 Pro odneslo 1 245 250 bodů. To pochopitelně stačí i pro ty nejnáročnější hry při maximálním detailech. Herní nadšenci tedy zklamáni nebudou.
Musí si však dát pozor na přehřívání. V tomto ohledu si telefon nevede úplně nejlépe. Při delším hraní se telefon nepříjemně zahřívá. A to jak v místě, kde je umístěn procesor, tak ale i rámu, kterým se ono teplo nepříjemně line. Při hraní také rychle mizí procenta baterie.
Výdrž kompenzuje nabíjení
Pod keramickou pokličkou Xiaomi 13 Pro se ukrývá 4 820mAh baterie. Na dnešní dobu se jedná o menší podprůměr a takto velké zařízení si zaslouží větší akumulátor. Bohužel je to znát také na výdrži. Při klasické denní zátěži, tedy brouzdání po internetu, poslechu hudby, sledování videí či občasné focení a natáčení, s vámi telefon sice vydrží celý den, avšak večer kolem osmé hodiny již budete hledat nabíječku. Lepší výdrž pak posléze může napomoci více faktorů. Například snížit odezvu, vypnout Always-On a tak dále. Proč by ale někdo držel tyto funkce pod pokličkou…
Zvláště když máme tak extrémně rychlé nabíjení – 120 W! Na trhu dnes jen těžko naleznete telefon, co by to uměl rychleji. A co to znamená v praxi? Z nějakých 5 % telefon dobijete na plnou kapacitu za 20 minut. Když tedy budete muset na večer doplnit energii, tak stačí telefon jen na chvíli píchnout do sítě. Rychlé je zde i bezdrátové nabíjení. Konkrétně se bavíme o 50 W, což je v mnoha případech rychlejší, než je tomu u konkurence, která využívá drátové nabíjení. Příkladem může být Samsung Galaxy S23+ a jeho 45 W.

Fotoaparát pod taktovkou Leicy
Telefony pod taktovkou Xiaomi se již nějakou dobu snaží dotáhnout na ty nejlepší fotomobily. V některých modelech se pak vrcholu již přibližují. Do nejnovějšího modelu Xiaomi 13 Pro však výrobce vložil velké naděje. Čínský gigant totiž navázal spolupráci s legendární značkou Leica, která dříve dělala s Huawei. Podařilo se tedy Xiaomi vyprodukovat nejlepší fotomobil na trhu? To je těžká otázka, na kterou se pokusím odpovědět.
Nejdříve se ale podíváme na papírové specifikace. Záda telefonu nesou tři snímače s totožným 50Mpx rozlišením, ale rozdílným typem senzoru a využití. První senzor je tedy klasický o velikosti jednoho palce. V dnešní době se jedná o nadstandardní velikost, kterou jen tak v jiných telefonech nenajdete. Dále se fotoaparát chlubí světelností f/1.9 a technologiemi jako Dual Pixel či OIS. Druhý snímač slouží pro ultraširoké snímky a má záběr 115°. Posledním členem party je teleobjektiv s až 3,2× optickým zoomem.
A kde je práce německé Leicy? Ti sice nedodali techniku jako takovou, avšak pomohli Xiaomi s korekturou barevného podání. Jak se tedy tato spolupráce podařila?

Fotky šlapou těm nejlepším na paty
Jako první se podíváme na snímky pořízené hlavním fotoaparátem. Hned při prvním focení se vás telefon zeptá na to, co preferujete. Leica totiž připravila dva barevné režimy. Jeden z nich pořídí fotky s více sytými barvami, zatímco druhý režim se snaží zobrazit vyfocené objekty přesně tak, jak vypadají. V obou případech dostaneme nadmíru kvalitní fotky.
Potěší velké množství detailů a jejich ostrost, a to po celé ploše snímku. Ukázkově si vede rychlost uzávěrky. Velice dobře si 1palcový snímač vede i v noci. I přes nepříznivé podmínky dokáže zachytit mnoho světla a vykouzlit povedenou fotku. Má přirozené barvy, ostrost po celé ploše a povedené detaily. V nočních snímcích se Xiaomi 13 Pro řadí mezi absolutní špičky.

Nadstandardní práci odvádí i sekundární ultraširoký senzor. Zde to sice občas konkurence podcení, v případě Xiaomi 13 Pro jde ale o pravý opak. Snímky jsou velice ostré, detailní a to i v rozích fotografií. Taktéž jsou tu ony dva barevné režimy. Vývojářům se podařilo eliminovat i efekt rybího oka. Jediným nedostatkem je tak možná jen šíře záběru. Vyfocená plocha je užší, než by přišlo vhod. Konkrétně se bavíme o 115°, zatímco jiní dokáží 120°. Dá se to však vzít jako daň za to, že jsou fotky opravdu povedené. A to i v noci. S ubývajícím světlem se sice vytrácí přesnost detailů, nejde ale o nic enormního. Prakticky zde ani neexistuje šum a i noční obloha je povedená a bez nechtěných artefaktů.
Poslední 50Mpx teleobjektiv slouží pro přiblížení v té nejlepší možné kvalitě. V aplikaci lze následně zvolit mezi 2 a 3,2násobným zoomem. V obou případech je snímek i po přiblížení dostatečně detailní a ostrý. Je však třeba fotit za dobrých světelných podmínek. V opačném případě fotky nemusí dosahovat potřebné kvality. Zmínit se pochopitelně musí i selfie 32Mpx fotoaparát. Zde jsou snímky nadstandardní a na sociálních sítích uděláte s takzvanými selfíčky parádu.

Novinka Xiaomi 13 Pro se chlubí taktéž povedeným videem. Telefon dokáže natáčet v maximálním rozlišení 8K při 24 fps. Pro každodenní nahrávání však doporučím 4K při 60 fps, kdy je video krásně barevně prokresleno a optická stabilizace obrazu funguje špičkově. Nahraný zvuk sice není nejlepší, nicméně jako celek je video velice povedené. Natáčecí schopnosti tak ocení každý nadšenec.
Jak fotí Xiaomi 13 Pro?
Ukázka: klasické fotografie (Leica Vibrant)
Ukázka: klasické fotografie (Leica Authentic)
Ukázka: noční fotografie
Ukázka: ultraširoké fotografie
Ukázka: 3,2× optický zoom
Ukázka: makro fotografie
Nejlepší Xiaomi! Ale za třicet tisíc…
Novinka Xiaomi 13 Pro se řadí mezi ty nejlepší smartphony na trhu. Asijský gigant totiž v tomto telefonu předvádí to nejlepší, co dokáže. Mezi největší přednosti následně patří skvělá konstrukce ve spojení s prémiovými materiály. Dále majitele zaujme opravdu špičková výbava nebo trojnásobný zadní fotoaparát pod taktovkou Leicy. Potěší taktéž přítomnost starého známého MIUI, které se mezi uživateli těší velké oblibě.
Mezi největší slabosti řadím množství předinstalovaných aplikací. Vytknul bych taktéž slabší reproduktory nebo ne úplně nejlepší výdrž na jedno nabití. To však více než kompenzuje rychlost nabíjení. Suma sumárum se však Xiaomi podařilo vyprodukovat opravdu skvělý telefon, jenž si to rozdá s těmi nejlepšími.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit.