Recenze Samsung Galaxy S23 Ultra – Skutečný vrchol techniky

  • Měli jsme možnost otestovat vrcholnou vlajku Samsungu
  • Model Galaxy S23 Ultra se řadí mezi nejlepší telefony dneška
  • Letošní iterace láká hlavně na 200Mpx fotoaparát
  • Zaujme ale na vícero frontách a nabízí věci, které konkurence nemá
Samsung Galaxy S23 v ruce

Samsung Galaxy S23 v ruce | foto: vlastní

Samsung Galaxy S23 Ultra se dočkal oficiálního představení v únoru 2023 a právě teď se jedná o nejlepší a nejvyspělejší telefon, jaký lze u jihokorejského výrobce pořídit. Samozřejmě, kvůli několika aspektům, ať už je to vysoká cena nebo celkové rozměry, není pro každého, ale celkově se jedná o telefon, který rozhodně utkví v paměti. Jak si vedl v našem testu a stojí vůbec za to, aby o něm majitelé loňského provedení S22 Ultra přemýšleli?

Samsung Galaxy S23 Ultra: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 163,4 × 78,1 × 8,9 mm, 234 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,8″, Dynamic AMOLED 2X, 10-120 Hz, 3088 × 1440 px, poměr stran 20:9
Operační systém Android 13 + One UI 5.1
Čipset 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť 8/12 GB RAM, úložiště 256/512 GB/1 TB (UFS 4.0), nemá MicroSD slot
Fotoaparát čtyři (200 Mpx hlavní + 10 Mpx periskop + 10 Mpx teleobjektiv +  12 Mpx širokoúhlý 120°  ), světelnost f/1.7 + f/4.9 + f/2.4 + f/2.2, OIS, 10× optický zoom, 100× digitální, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové 15 W
Cena a dostupnost od 34 999 Kč, únor 2023

Balení jako z chudobince

Za ta léta už jsme si na to tak nějak zvykli. Museli jsme, protože nic jiného nám ostatně ani nezbylo. Na mysli mám pochopitelně až na kost ohlodané prodejní balení telefonů Samsung, které postrádá nabíjecí adaptér nebo jakýkoliv silikonový kryt. Jihokorejský výrobce se osekaného balení nestraní ani u svého nejlepšího a nejdražšího telefonu, takže počítejte s tím, že v balení Galaxy S23 Ultra bude pouze telefon, USB-C kabel, špendlík na otevření SIM slotu a nezbytná literatura.

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S23 Ultra
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
Balení je skutečně strohé

Balení je skutečně strohé | foto: vlastní

Dospělý a zároveň velmi rozměrný

Pokud porovnáme vzhled letošní Ultry s tou loňskou, rozdíly bezpečně spočítáme na prstech jedné ruky nešikovného tesaře. Telefony jsou na první pohled takřka stejné, což napovídá tomu, že loňská Ultra byla v této oblasti dotaženým telefonem a nová iterace to jenom potvrzuje. Telefon působí velmi dospěle, nenuceně elegantně a umí zaujmout, i když postrádá jakékoliv kudrlinky. V černé barvě působí vlastně až lehce usedle, ale záda s fotoaparátem, jehož objektivy jsou samostatně vsazeny do šasi, jsou naopak příjemně moderní.

Úplně na straně jsou pod sebou umístěny tři hlavní snímače, jenž doplňují dva menší, po pravé straně, mezi nimiž sedí LED blesk. Onen pátý objektiv ale neukrývá fotočip, nýbrž jednotku laserového ostření. Na pravé straně rámu má své místo kolébka pro regulaci hlasitosti, pod ní je umístěno zapínací tlačítko a úplně vespod, v levém rohu, pak najdeme šachtu s dotykovým perem S Pen. Co se týče konstrukce, tak Samsung vsadil na hliníkový rámeček a odolné sklo Gorilla Glass Victus 2 vpředu i vzadu, přičemž záda jsou matná a velmi dobře odolávají ulpívání otisků prstů.

Pohled na fotoaparát

Pohled na fotoaparát | foto: vlastní

Kvalita až na prvním místě

Zpracování telefonu je naprosto precizní a v ruce působí tak, jak se na vlajku za nějakých 40 tisíc korun sluší a patří. Kvalita a prémiový pocit z Galaxy S23 Ultra stříká na metry a v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat. Samsung pochopitelně svému vrcholnému modelu dopřál zvýšenou odolnost dle stupně IP68, takže v ohledu konstrukce a designu dostanete víceméně to nejlepší, co mobilní svět aktuálně nabízí. Dospělý design, vytříbenou konstrukci a ochranu před vodou i prachem. To vše je ale vykoupeno rozměry a hmotností.

Galaxy S23 Ultra je velký a těžký telefon, to je jasně patrné už na první pohled. A pravou je, že jeho celková masivnost by se mohla stát pro spoustu uživatelů velkou překážkou. Díky ne tak zahnutému displeji jako vloni se nová Ultra sice drží velmi příjemně, ale pronese se. Několikrát se mi stalo, že jsem musel telefon po deseti, patnácti minutách používání v kuse odložit (nebo změnit úchop), protože mě z něj prostě začala bolet ruka. Hmotnost této novinky je 234 gramů, což sice není žádná velká tragédie, ale po delší době je to prostě a jednoduše znát.

V ruce se drží hezky, ale ta váha...

V ruce se drží hezky, ale ta váha… | foto: vlastní

Problémem bude i jeho pohodlné uložení to těsných kapes, například u džín, nicméně to se týká prakticky všech vrcholných vlajek s podobnými schopnostmi a displeji s úhlopříčkou okolo 6,8 palce. Na druhou stranu, Ultra si větší rozměry i hmotnost bez obav obhájí, protože obsahuje něco, co nikdo jiný nemá. Na mysli máme pochopitelně dotykové pero S Pen.

S23 Ultra je král produktivity

Tímto oslím můstkem se dostáváme k tomu, co dělá Galaxy S23 Ultra tak výjimečným telefonem. Je to pochopitelně dotykové pero S Pen, které nová vlajka od Samsungu, stejně jako vloni, nativně podporuje a uživatel dostane i šachtu pro jeho skladování, takže jeho nechtěná ztráta víceméně nehrozí. Pero se oproti loňsku prakticky žádné modernizace nedočkalo, ale i tak je pořád rozdílovým faktorem a je radost s ním cokoliv dělat. A pokud pro něj nenajdete žádné pracovní využití, můžete s jeho pomocí ovládat telefon, což je také velmi příjemné.

S Pen je super pomocník

S Pen je super pomocník | foto: vlastní

Co všechno ale pero S Pen umí? Po jeho vytažení z dedikovaného slotu při vypnutém displeji vám telefon rovnou otevře zápisník a můžete si psát rychlé poznámky. Ty je pak možné uložit nebo připnout na Always-On obrazovku, což je velmi praktické a osobně jsem to několikrát využil. Poznámku tak budete mít víceméně neustále na očích. Když pero vytáhnete při zapnutém displeji, na jeho pravé straně vám automaticky vyjede nabídka s desítkou akcí, které lze s perem vykonávat. Těchto akcí je ale víc, do seznamu je můžete přidávat, ubírat a jejich pořadí měnit.

S perem S Pen můžete psát poznámky do samostatné aplikace, přímo na displej a lze také vytvářet zprávy či kreslit do fotografií nebo obrázků. Neschází ani AR kresby, přímo do hledáčku fotoaparátu nebo překladač. Hrotem pera namíříte na slovíčko, které chcete přeložit a nad ním se vám zobrazí překlad. K dispozici jsou také omalovánky nebo možnost zapisovat si poznámky přímo do Samsung kalendáře. S perem lze psát i přímo do chatovacích aplikací, kdy telefon převede váš psaný text do digitální podoby, nicméně tohle funguje jen se Samsung klávesnicí.

Chytrý ořez i dálková spoušť fotoaparátu

Telefon zvládá rozpoznání psaného textu poměrně slušně, ale chce to psát alespoň trochu úhledně a pro uživatele, jenž pravopisem zrovna netrpí (tak jako já), to určitě není. Nejpraktičtější funkce se ale jmenuje Inteligentní výběr a ta vám umožní udělat rychlý ořez čehokoliv na displeji. Zaujalo vás něco na internetu a chcete to poslat kamarádovi? Netřeba posílat vše, stačí pomocí této funkce vyříznout, co chcete poslat a sdílet to například přes WhatsApp. Jakmile tento ořez uděláte, telefon vám rovnou nabídne (kromě jeho úpravy a uložení) sdílení přes jakoukoliv možnou platformu.

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Stylus se obecně poměrně příjemně drží, disponuje skvělou odezvou a s jeho horním tlačítkem lze cvakat, jako s klasickou propisovací tužkou, což je velmi příjemné. Toto tlačítko ostatně k ničemu neslouží, ale S Pen má ještě jedno, které už funkční je. To se nachází ve spodní části a poslouží jako dálková spoušť fotoaparátu (má dosah zhruba 10 metrů). Stylus komunikuje s telefonem přes Bluetooth a díky tomu nabízí i různá gesta, při kterých se s hrotem ani nemusíte dotýkat displeje. Při psaní poznámek pak změní podržení tohoto spodního tlačítka psací hrot na gumu.

S Pen

S Pen | foto: vlastní

Stylus je rozhodně skvělou přidanou funkcí a je to věc, která sice není úplně pro každého, ale spousta uživatelů bude Galaxy S23 Ultra vyhledávat právě primárně kvůli přítomnosti dotykového pera. Už samotné ovládání telefonu jeho prostřednictvím je velmi příjemné a ve finále jsem ho využíval poměrně často.

Displej je prostě paráda

Samsung je nekorunovaným králem mobilních displejů a u své nejnovější vlajky to jasně potvrzuje. Na 6,8palcovým AMOLED panel s ultra-jemným rozlišením 3088 × 1440 pixelů je radost pohledět za všech okolností. Díky vysokému rozlišení se obraz pyšní skvělou jemností čítající 500 ppi, nicméně pokud budete chtít trochu ulevit baterii, rozlišení lze snížit. K dispozici je trojice rozlišení, a sice HD+ (1544 × 720 pixelů), FHD+ (2316 × 1080 pixelů) a konečně WQHD+ (3088 × 1440 pixelů). A nastavit si budete moct také obnovovací frekvenci.

Na displej je radost pohledět

Na displej je radost pohledět | foto: vlastní

V tomto případě jsou k dispozici dvě volby – adaptivní a standardní režim, jenž zamkne obnovovací frekvenci na hodnotě 60 Hz, což bude mít vliv hlavně na nižší odběr energie z baterie. V adaptivním režimu přizpůsobuje telefon frekvenci zobrazenému obsahu, a to od hodnoty 24 Hz až po 120 Hz. Velkou pochvalu si určitě zaslouží maximální jas, jenž se může, v případě, že necháte jeho regulaci na automatice, vyšplhat až na 1 750 nitů, což zaručí naprosto skvělou čitelnost i na ostrém slunci. Při manuálním nastavení je možné dostat se maximálně na nějakých 800 nitů.

Obraz jako malovaný

Na displej je opravdu radost pohledět, osazený AMOLED panel zobrazuje velmi syté, líbivé barvy a díky špičkové ostrosti obraz působí, jako by z panelu snad až vystupoval. Barevné podání je v základu nastaveno výraznější notu (režim Živý), nicméně pokud by na vás byly barvy snad až moc saturované, lze zvolit umírněnější režim Přirozený, který se podáním barev blíží IPS displejům. Pro oba režimy je pak k dispozici také manuální vyvážení bílé barvy s možností upravit si červený, modrý i zelený odstín a pochopitelně neschází ani Tmavý režim.

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Čtečka otisků prstů je integrovaná přímo v panelu a víceméně k ní nemám výhrad. Její pozice je dobrá, je velmi dobře po ruce (či spíše po prstu), plocha je dostatečně rozměrná, přesná a reaguje rychle. V drtivé většině případů rozpozná váš prst na první dobrou a v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat.

Staronový systém One UI 5.1

Samsung Galaxy S23 běží na systému One UI 5.1, jenž je postavený na aktuálním Androidu 13. Pokud jste někdy rozhraní One UI používali, budete zde jako doma, protože se toho ve skutečnosti od minula moc nezměnilo. Systém pořád umožňuje rozsáhlé možnosti nastavení a je poměrně komplexní, ale rozhodně není nějak extrémně přeplácaný. Určitě se jedná o jednu z nejlepších a nejvyspělejších nadstaveb Androidu, jaké jsou v dnešní době k dispozici a kromě funkčnosti si zaslouží pochvalu také výtečná optimalizace.

Systém Samsung zkrátka umí

Systém Samsung zkrátka umí | foto: vlastní

Vše běží jako na drátkách, žádné, byť minimální záseky nejsou patrné a celkově je One UI 5.1 radost používat. Co se praktických prvků týče, tak systém nabízí víceméně vše, co byste mohli potřebovat. Umí provozovat mini aplikace či dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, nabízí Always-On displej, ovládání přes gesta a různé možnosti usnadnění. Neschází ani postranní panel sloužící k rychlému spouštění vámi vybraných aplikací a různá praktická gesta – probuzení telefonu zvednutím, zapnutí obrazovky poklepáním nebo uložení kopie obrazovky přejetí dlaní.

Personalizace zahrnuje veškeré klasické možnosti úprav, tedy ikony, velikost písma, text, pozadí a upravit si k obrazu svému lze pochopitelně také praktický Always-On displej nebo rozložení obrazovky. Chválím možnost stáhnout horní lištu odkudkoliv z displeje a Galaxy S23 Ultra pochopitelně podporuje, stejně jako ostatní, výše postavené telefony z dílen Samsungu, technologii DeX. Jejím prostřednictvím je možné udělat z telefonu stolní počítač s Androidem, a to jeho připojením k monitoru pomocí kabelu nebo bezdrátově.

Přechod na Snapdragon je jasnou výhrou

Jedním z hlavních rozdílů nejnovější Ultry od loňského modelu je v osazené čipové sadě. Zatímco vloni se vrcholná vlajka od Samsungu opírala o Exynos 2200 z jeho vlastních dílen (alespoň tedy na některých trzích), letos se do akce dostal nejnovější Snapdragon 8 Gen 2, a to dokonce jeho speciální varianta běžící na vyšších taktech. Tohle je změna zcela nezpochybnitelně k lepšímu a nová Ultra výkonnostně konečně zapadla tam, kam patří. Loňský Exynos 2200 sice nebyl žádný vyložený louda, ale na tehdejší Snapdragon 8 Gen 1 se nechytal.

Kombinace s S Penem je boží

Kombinace s S Penem je boží | foto: vlastní

Letos tedy hraje S23 Ultra tu nejvyšší možnou ligu a potvrzuje to i výsledek v benchmarku AnTuTu, kde se po testování rozsvítilo více než 1,17 milionu bodů. Ano, některé telefony s tímto procesorem zvládnou ještě o chlup vyšší výkon, nicméně v podání Samsungu nabízí tento čipset také až překvapivě příznivé provozní vlastnosti. Ta tam je nadměrné zahřívání Snapdragonů 8 Gen 1 a 8+ Gen 1, zde je tento osmijárový čipset na zvýšenou produkci tepla poměrně skoupý a svůj podíl na tom má jistě i od loňska vylepšené chlazení.

Zátěžový test 3D Mark dokončil Galaxy S23 Ultra se stabilitou okolo 60 %, což je sice podobné, jako u předchůdců, ale progres v tomto směru je znát. Ano, telefon, respektive procesor, topí a hřeje, ale není to nic extrémního a vlastně se mi ani jednou nestalo, tak, jako u předchozích přístrojích s vlajkovými čipsety, že bych ho musel při delším hraní dát na chvíli z ruky, protože bylo nepříjemné ho takto rozpálený držet. Pochvalu si pak rozhodně zaslouží i nasazení moderní operační paměti LPDDR5X RAM a rychlého úložiště UFS 4.0 (v našem případě 512 GB).

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Baterie a nabíjení

Uvnitř Samsungu Galaxy S23 Ultra se nachází baterie o kapacitě 5 000 mAh, což je stejně, jako vloni, nicméně výdrž je výrazně lepší a může za to hlavně již zmíněný, efektivnější procesor. Nový Galaxy S23 Ultra je rozhodně skvělým pracovním parťákem, protože vydrží bez připojení k elektrické síti až pozoruhodně dlouho. I když mu budete dávat pořádně zabrat, bez větších okolků zvládne den a půl a poměrně snadno se dá, například v klidnějším, víkendovém módu, dostat i na dva dny. Za den ho vybijete jen když budete dělat opravdu psí kusy a prakticky ho nedáte z rukou.

Horní pohled na Galaxy S23 Ultra

Horní pohled na Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Výdrž si rozhodně zaslouží pochvalu a mezi ryzími vlajkami pravděpodobně nenajdete telefon, který by vydržel víc. Co už ale chválit nebudu, je nabíjení. Samsung se pořád drží v tomto směru při zemi a i jeho nejmodernější a nejdražší telefon nabízí pouze 45W nabíjení. Ona to vlastně ve finále není až taková hrůza, ale v porovnání s konkurencí je to bohužel pořád mizérie. Pokud budete používat originální Samsung adaptér s výkonem oněch 45 W (vyjde na 799 korun), nabití baterie naplno zabere okolo hodinky. To sice není vyloženě tragické, ale konkurence je zkrátka dál.

S neoriginálním adaptérem se nabíjení protáhne

Problémy nastanou v případě, kdy nebudete mít originální adaptér a sáhnete po něčem z útrob vašeho šuplíku, což bude znamenat výrazné zhoršení rychlosti nabíjení. Vyzkoušel jsem 65W adaptér od telefonu Realme i adaptér z notebooku Dell stejného výkonu a výsledek byl v obou případech podobný – nabití na 100 % zabralo více než 80 minut. Zkrátka, nic moc a originální adaptér bude, vzhledem k tomu, že v balení žádný není, žádnou investicí.

Bezdrátové nabíjení neschází, byť má také spíše průměrný výkon čítající 15 W a Samsung své vlajce dopřál i reverzní bezdrátové nabíjení (4,5 W). To je ideální k nabíjení třeba bezdrátových sluchátek a musíte ho aktivovat v nastavení baterie, kde se jmenuje Bezdrátové sdílení napájení. Rychlé nabíjení je aktivováno v základním nastavení telefonu, ale jde vypnout a uvítal jsem také možnost zapnout ochranu baterie v podobě omezení jejího maximálního nabití na 85 % kapacity.

Focení s Galaxy S23 Ultra je jedna velká radost

Focení s Galaxy S23 Ultra je jedna velká radost | foto: vlastní

Rozený fotograf

Jedna z hlavních zbraní Samsungu Galaxy S23 Ultra je pochopitelně fotoaparát, jehož tahákem je hlavní snímač s rozlišením 200 Mpx. Jedná se o první telefon z dílen jihokorejského výrobce, který dostal senzor s takto enormním počtem megapixelů a volba padla na nový fotočip HP2 o velikosti 1/1.3″. V základu produkuje fotografie o velikosti 12 Mpx (díky technologii shlukování pixelů Tetra2pixel), nicméně umí nabídnout i snímky s rozlišením 50 Mpx a 200 Mpx. Kompletní fotosestavu si prohlédněte níže.

  • Primární snímač: 200 Mpx, f/1.7, 24mm, 1/1.3″, 0.6µm pixely, OIS, Laser AF
  • Periskopický objektiv: 10 Mpx, f/4.9, 230mm, 1/3.52″, 1.12µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF, 10× optický zoom
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.4, 70mm, 1/3.52″, 1.12µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF, 3× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, 13mm, záběr 120˚, 1/2.55″, 1.4µm, pixely Dual Pixel PDAF
Kompletní fotosestava je skutečně prvotřídní

Kompletní fotosestava je skutečně prvotřídní | foto: vlastní

Faktem je, že Galaxy S23 Ultra dostal do vínku jeden z nejschopnějších fotoaparátů dneška, který vás nezklame prakticky v žádné situaci. Fotografování za horšího světla? Bez problémů. Zoom? Lepší pravděpodobně nikdo nemá. Jedná se zkrátka o sestavu dotaženou takřka k dokonalosti a primární, 200Mpx fotočip odvádí opravdu parádní práci. Snímky jím pořízené jsou krásně vykreslené, s odpovídající hloubkou, příkladnou ostrostí a plné detailů. Míra šumu je velmi nízká, dynamický rozsah fotografií výtečný a barvy působí vcelku přirozeně.

Co se týče fotografií v plném, 200Mpx rozlišení, tak ty pro drtivou většinu uživatelů nebudou mít žádný smysl, protože jsou výrazně objemnější (mají klidně i 50 MB) a telefonu chvíli trvá než je zpracuje. Ano, nabídnou o něco více detailů, ale také vyšší úroveň šumu, a pokud nemáte v plánu fotografie nějak výrazně ořezávat nebo je dále upravovat, tak plné rozlišení klidně vynechte. Samsung ale na vyložené hračičky pochopitelně nezapomněl a Galaxy S23 Ultra nabízí, kromě režimu Pro, tak režim Expert RAW s možností fotografování v rozlišení 12 nebo 50 Mpx.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Noční snímky se povedly

Velmi dobré výkony podává také ultra-širokoúhlý snímač, jenž produkuje detailní a ostré snímky bez výraznějšího rozostření po stranách. Vzhledem k tomu, že je tento objektiv doplněný o automatické ostření, tak umožňuje také pořizování makro snímků. Fotoaplikace nenabízí tradiční makro režim a namísto toho se po přiblížení fotoaparátu objektu automaticky zapne režim Vylepšení zaostření. Výsledné fotografie jsou opět velmi dobré, s vysokou mírou detailů a dobrým podáním barev. Rozhodně na míle vzdálené tomu, co předvádí dedikované makro snímače mrzkého rozlišení.

Samsung se u své novinky pyšní vylepšenými nočními fotografiemi, jenž označuje slovíčkem Nightography a pravdou je, že výsledky jsou zase o kousek lepší. Snímky jsou sice lehce zabarveny do žluta, nicméně nejedná se o žádnou tragédii a fotografie v horších světelných podmínkách potěší vysokou mírou detailů a celkově příjemným podáním. Noční režim odvádí dobrou práci, snímky nejsou zbytečně přesvícené, což bývá také často neduhem těchto speciálních režimů a barvy zůstávají na vcelku reálné notě.

Selfíčka také umí...

Selfíčka také umí… | foto: vlastní

V oblasti zoomu nemá S23 Ultra konkurenci

Jedna z nejlepších disciplín této novinky je určitě zoom a pravdou je, že v tomto ohledu nemá Galaxy S23 Ultra sobě rovného. V aplikaci fotoaparátu najdete přepínač na 3× a 10× optické přiblížení, přičemž maximální hodnota zoomu je 100×, což už je pochopitelně přiblížení digitální. Optický zoom je kvalitou naprosto bez diskuzí skvělý, a to i desetinásobný a výsledné snímky jsou až překvapivě ostré, s minimem šumu. Použitelný je ale i digitální zoom, a to dokonce i ten maximální, s hodnotou 100×.

Ano, pořád se jedná víceméně o softwarové mazanice s minimem detailů, hromadou šumu a špatnou ostrostí, ale v rámci mobilních telefonů je to nejlepší 100násobné přiblížení, jaké kdo nabízí. Udržet telefon při tak velkém přitažení v klidu sice není ani trochu snadné, ale optická stabilizace se s pohyby ruky pere hodně statečně a výrazně pomáhá. Nemohl jsem si odpustit ani již notně zprofanovanou fotografii Měsíce, které se po premiéře této novinky začaly objevovat jako houby po dešti a pravdou je, že mě výsledek příjemně překvapil.

Zoom je zde skutečně vynikající

Zoom je zde skutečně vynikající | foto: vlastní

Co se videí týče, tak Galaxy S23 Ultra nabízí maximálně 8K záznamy při 30 fps (o 6 fps víc než vloni) a minimálně 4K videa při 60 fps zvládne každý z osazených snímačů. Kvalita záznamů je obecně špičková a takovým ideálem jsou 4K záznamy při 30 či 60 fps, přičemž nejslabší videa pořizuje ultra-širokoúhlý objektiv. Velmi povedená jsou však videa z obou teleobjektivů a jak s 3násobným, tak 10násobným přiblížením se lze dočkat povedených výsledků. Nápomocná elektronická stabilizace je k dispozici maximálně při QHD rozlišení (s až 60 fps).

Jak fotí Samsung Galaxy S23 Ultra?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: zoom 50×

Ukázka: zoom 100×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Samsung Galaxy S23 Ultra

Asi není žádný překvapením, že Samsung svou vlajkou Galaxy S23 Ultra cílí na samotný mobilní trůn. A co si budeme povídat, právem na něj patří, a to i přes absenci výraznějších inovací oproti loňsku. Tato novinka zaujme v první řadě dotykovým perem S Pen, což je takové její specifikum a také jeden z hlavních důvodů k pořízení. Dále pak nabízí špičkovou kvalitu zpracování, zvýšenou odolnost IP68, naprosto parádní displej, nekompromisní hardwarovou výbavu a ultra-vysoký výkon v režii procesoru Snapdragon 8 Gen 2.

Samsung zapracoval také na chlazení, které je účinnější a další velkou novinkou je nasazení potentního fotoaparátu s rozlišením 200 Mpx. S23 Ultra je výborný fotomobil, který se může měřit s absolutní smetánkou mobilního světa a třeba v oblasti zoomu je prakticky nepřekonatelný. Co se nevýhod týče, tak tu hlavní vidím v pomalém nabíjení a opravdu enormních rozměrech, které jsou ještě podrženy vysokou hmotností. Na tak těžký a velký telefon si budete zkrátka chvíli zvykat. No a pak tu máme onu absenci výraznějších inovací oproti loňsku.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

No a tím se dostáváme k otázce, zda má smysl měnit loňský Galaxy S22 Ultra za modernější provedení. Budeme k vám zcela upřímní – nemá. Pokud vás vyloženě neštve loňský procesor Exynos 2200 a netoužíte po 200Mpx fotoaparátu, tento upgrade vám nic zásadního navíc nedá a je jen velmi těžce obhajitelný. I když, v jedné situaci výměna smysl měla. Pokud jste využili všechny bonusy, které Samsung v prvních týdnech prodejů ke Galaxy S23 Ultra nabízel (výkupní bonus + dvojnásobná paměť za cenu nižší), tak bylo možné získat tuto novinku za velmi zajímavou cenu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
precizní zpracování a odolnost IP68 rozměry a hmotnost
skvělý displej s vysokým jasem pomalé nabíjení
pero S Pen oproti loňsku žádné zásadní inovace
špičkový fotoaparát s bezkonkurenčním zoomem
vysoký výkon a výtečná výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S23 Ultra – Skutečný vrchol techniky

  • Měli jsme možnost otestovat vrcholnou vlajku Samsungu
  • Model Galaxy S23 Ultra se řadí mezi nejlepší telefony dneška
  • Letošní iterace láká hlavně na 200Mpx fotoaparát
  • Zaujme ale na vícero frontách a nabízí věci, které konkurence nemá
Samsung Galaxy S23 v ruce

Samsung Galaxy S23 v ruce | foto: vlastní

Samsung Galaxy S23 Ultra se dočkal oficiálního představení v únoru 2023 a právě teď se jedná o nejlepší a nejvyspělejší telefon, jaký lze u jihokorejského výrobce pořídit. Samozřejmě, kvůli několika aspektům, ať už je to vysoká cena nebo celkové rozměry, není pro každého, ale celkově se jedná o telefon, který rozhodně utkví v paměti. Jak si vedl v našem testu a stojí vůbec za to, aby o něm majitelé loňského provedení S22 Ultra přemýšleli?

Samsung Galaxy S23 Ultra: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 163,4 × 78,1 × 8,9 mm, 234 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,8″, Dynamic AMOLED 2X, 10-120 Hz, 3088 × 1440 px, poměr stran 20:9
Operační systém Android 13 + One UI 5.1
Čipset 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť 8/12 GB RAM, úložiště 256/512 GB/1 TB (UFS 4.0), nemá MicroSD slot
Fotoaparát čtyři (200 Mpx hlavní + 10 Mpx periskop + 10 Mpx teleobjektiv +  12 Mpx širokoúhlý 120°  ), světelnost f/1.7 + f/4.9 + f/2.4 + f/2.2, OIS, 10× optický zoom, 100× digitální, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové 15 W
Cena a dostupnost od 34 999 Kč, únor 2023

Balení jako z chudobince

Za ta léta už jsme si na to tak nějak zvykli. Museli jsme, protože nic jiného nám ostatně ani nezbylo. Na mysli mám pochopitelně až na kost ohlodané prodejní balení telefonů Samsung, které postrádá nabíjecí adaptér nebo jakýkoliv silikonový kryt. Jihokorejský výrobce se osekaného balení nestraní ani u svého nejlepšího a nejdražšího telefonu, takže počítejte s tím, že v balení Galaxy S23 Ultra bude pouze telefon, USB-C kabel, špendlík na otevření SIM slotu a nezbytná literatura.

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S23 Ultra
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
Balení je skutečně strohé

Balení je skutečně strohé | foto: vlastní

Dospělý a zároveň velmi rozměrný

Pokud porovnáme vzhled letošní Ultry s tou loňskou, rozdíly bezpečně spočítáme na prstech jedné ruky nešikovného tesaře. Telefony jsou na první pohled takřka stejné, což napovídá tomu, že loňská Ultra byla v této oblasti dotaženým telefonem a nová iterace to jenom potvrzuje. Telefon působí velmi dospěle, nenuceně elegantně a umí zaujmout, i když postrádá jakékoliv kudrlinky. V černé barvě působí vlastně až lehce usedle, ale záda s fotoaparátem, jehož objektivy jsou samostatně vsazeny do šasi, jsou naopak příjemně moderní.

Úplně na straně jsou pod sebou umístěny tři hlavní snímače, jenž doplňují dva menší, po pravé straně, mezi nimiž sedí LED blesk. Onen pátý objektiv ale neukrývá fotočip, nýbrž jednotku laserového ostření. Na pravé straně rámu má své místo kolébka pro regulaci hlasitosti, pod ní je umístěno zapínací tlačítko a úplně vespod, v levém rohu, pak najdeme šachtu s dotykovým perem S Pen. Co se týče konstrukce, tak Samsung vsadil na hliníkový rámeček a odolné sklo Gorilla Glass Victus 2 vpředu i vzadu, přičemž záda jsou matná a velmi dobře odolávají ulpívání otisků prstů.

Pohled na fotoaparát

Pohled na fotoaparát | foto: vlastní

Kvalita až na prvním místě

Zpracování telefonu je naprosto precizní a v ruce působí tak, jak se na vlajku za nějakých 40 tisíc korun sluší a patří. Kvalita a prémiový pocit z Galaxy S23 Ultra stříká na metry a v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat. Samsung pochopitelně svému vrcholnému modelu dopřál zvýšenou odolnost dle stupně IP68, takže v ohledu konstrukce a designu dostanete víceméně to nejlepší, co mobilní svět aktuálně nabízí. Dospělý design, vytříbenou konstrukci a ochranu před vodou i prachem. To vše je ale vykoupeno rozměry a hmotností.

Galaxy S23 Ultra je velký a těžký telefon, to je jasně patrné už na první pohled. A pravou je, že jeho celková masivnost by se mohla stát pro spoustu uživatelů velkou překážkou. Díky ne tak zahnutému displeji jako vloni se nová Ultra sice drží velmi příjemně, ale pronese se. Několikrát se mi stalo, že jsem musel telefon po deseti, patnácti minutách používání v kuse odložit (nebo změnit úchop), protože mě z něj prostě začala bolet ruka. Hmotnost této novinky je 234 gramů, což sice není žádná velká tragédie, ale po delší době je to prostě a jednoduše znát.

V ruce se drží hezky, ale ta váha...

V ruce se drží hezky, ale ta váha… | foto: vlastní

Problémem bude i jeho pohodlné uložení to těsných kapes, například u džín, nicméně to se týká prakticky všech vrcholných vlajek s podobnými schopnostmi a displeji s úhlopříčkou okolo 6,8 palce. Na druhou stranu, Ultra si větší rozměry i hmotnost bez obav obhájí, protože obsahuje něco, co nikdo jiný nemá. Na mysli máme pochopitelně dotykové pero S Pen.

S23 Ultra je král produktivity

Tímto oslím můstkem se dostáváme k tomu, co dělá Galaxy S23 Ultra tak výjimečným telefonem. Je to pochopitelně dotykové pero S Pen, které nová vlajka od Samsungu, stejně jako vloni, nativně podporuje a uživatel dostane i šachtu pro jeho skladování, takže jeho nechtěná ztráta víceméně nehrozí. Pero se oproti loňsku prakticky žádné modernizace nedočkalo, ale i tak je pořád rozdílovým faktorem a je radost s ním cokoliv dělat. A pokud pro něj nenajdete žádné pracovní využití, můžete s jeho pomocí ovládat telefon, což je také velmi příjemné.

S Pen je super pomocník

S Pen je super pomocník | foto: vlastní

Co všechno ale pero S Pen umí? Po jeho vytažení z dedikovaného slotu při vypnutém displeji vám telefon rovnou otevře zápisník a můžete si psát rychlé poznámky. Ty je pak možné uložit nebo připnout na Always-On obrazovku, což je velmi praktické a osobně jsem to několikrát využil. Poznámku tak budete mít víceméně neustále na očích. Když pero vytáhnete při zapnutém displeji, na jeho pravé straně vám automaticky vyjede nabídka s desítkou akcí, které lze s perem vykonávat. Těchto akcí je ale víc, do seznamu je můžete přidávat, ubírat a jejich pořadí měnit.

S perem S Pen můžete psát poznámky do samostatné aplikace, přímo na displej a lze také vytvářet zprávy či kreslit do fotografií nebo obrázků. Neschází ani AR kresby, přímo do hledáčku fotoaparátu nebo překladač. Hrotem pera namíříte na slovíčko, které chcete přeložit a nad ním se vám zobrazí překlad. K dispozici jsou také omalovánky nebo možnost zapisovat si poznámky přímo do Samsung kalendáře. S perem lze psát i přímo do chatovacích aplikací, kdy telefon převede váš psaný text do digitální podoby, nicméně tohle funguje jen se Samsung klávesnicí.

Chytrý ořez i dálková spoušť fotoaparátu

Telefon zvládá rozpoznání psaného textu poměrně slušně, ale chce to psát alespoň trochu úhledně a pro uživatele, jenž pravopisem zrovna netrpí (tak jako já), to určitě není. Nejpraktičtější funkce se ale jmenuje Inteligentní výběr a ta vám umožní udělat rychlý ořez čehokoliv na displeji. Zaujalo vás něco na internetu a chcete to poslat kamarádovi? Netřeba posílat vše, stačí pomocí této funkce vyříznout, co chcete poslat a sdílet to například přes WhatsApp. Jakmile tento ořez uděláte, telefon vám rovnou nabídne (kromě jeho úpravy a uložení) sdílení přes jakoukoliv možnou platformu.

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Stylus se obecně poměrně příjemně drží, disponuje skvělou odezvou a s jeho horním tlačítkem lze cvakat, jako s klasickou propisovací tužkou, což je velmi příjemné. Toto tlačítko ostatně k ničemu neslouží, ale S Pen má ještě jedno, které už funkční je. To se nachází ve spodní části a poslouží jako dálková spoušť fotoaparátu (má dosah zhruba 10 metrů). Stylus komunikuje s telefonem přes Bluetooth a díky tomu nabízí i různá gesta, při kterých se s hrotem ani nemusíte dotýkat displeje. Při psaní poznámek pak změní podržení tohoto spodního tlačítka psací hrot na gumu.

S Pen

S Pen | foto: vlastní

Stylus je rozhodně skvělou přidanou funkcí a je to věc, která sice není úplně pro každého, ale spousta uživatelů bude Galaxy S23 Ultra vyhledávat právě primárně kvůli přítomnosti dotykového pera. Už samotné ovládání telefonu jeho prostřednictvím je velmi příjemné a ve finále jsem ho využíval poměrně často.

Displej je prostě paráda

Samsung je nekorunovaným králem mobilních displejů a u své nejnovější vlajky to jasně potvrzuje. Na 6,8palcovým AMOLED panel s ultra-jemným rozlišením 3088 × 1440 pixelů je radost pohledět za všech okolností. Díky vysokému rozlišení se obraz pyšní skvělou jemností čítající 500 ppi, nicméně pokud budete chtít trochu ulevit baterii, rozlišení lze snížit. K dispozici je trojice rozlišení, a sice HD+ (1544 × 720 pixelů), FHD+ (2316 × 1080 pixelů) a konečně WQHD+ (3088 × 1440 pixelů). A nastavit si budete moct také obnovovací frekvenci.

Na displej je radost pohledět

Na displej je radost pohledět | foto: vlastní

V tomto případě jsou k dispozici dvě volby – adaptivní a standardní režim, jenž zamkne obnovovací frekvenci na hodnotě 60 Hz, což bude mít vliv hlavně na nižší odběr energie z baterie. V adaptivním režimu přizpůsobuje telefon frekvenci zobrazenému obsahu, a to od hodnoty 24 Hz až po 120 Hz. Velkou pochvalu si určitě zaslouží maximální jas, jenž se může, v případě, že necháte jeho regulaci na automatice, vyšplhat až na 1 750 nitů, což zaručí naprosto skvělou čitelnost i na ostrém slunci. Při manuálním nastavení je možné dostat se maximálně na nějakých 800 nitů.

Obraz jako malovaný

Na displej je opravdu radost pohledět, osazený AMOLED panel zobrazuje velmi syté, líbivé barvy a díky špičkové ostrosti obraz působí, jako by z panelu snad až vystupoval. Barevné podání je v základu nastaveno výraznější notu (režim Živý), nicméně pokud by na vás byly barvy snad až moc saturované, lze zvolit umírněnější režim Přirozený, který se podáním barev blíží IPS displejům. Pro oba režimy je pak k dispozici také manuální vyvážení bílé barvy s možností upravit si červený, modrý i zelený odstín a pochopitelně neschází ani Tmavý režim.

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Čtečka otisků prstů je integrovaná přímo v panelu a víceméně k ní nemám výhrad. Její pozice je dobrá, je velmi dobře po ruce (či spíše po prstu), plocha je dostatečně rozměrná, přesná a reaguje rychle. V drtivé většině případů rozpozná váš prst na první dobrou a v tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat.

Staronový systém One UI 5.1

Samsung Galaxy S23 běží na systému One UI 5.1, jenž je postavený na aktuálním Androidu 13. Pokud jste někdy rozhraní One UI používali, budete zde jako doma, protože se toho ve skutečnosti od minula moc nezměnilo. Systém pořád umožňuje rozsáhlé možnosti nastavení a je poměrně komplexní, ale rozhodně není nějak extrémně přeplácaný. Určitě se jedná o jednu z nejlepších a nejvyspělejších nadstaveb Androidu, jaké jsou v dnešní době k dispozici a kromě funkčnosti si zaslouží pochvalu také výtečná optimalizace.

Systém Samsung zkrátka umí

Systém Samsung zkrátka umí | foto: vlastní

Vše běží jako na drátkách, žádné, byť minimální záseky nejsou patrné a celkově je One UI 5.1 radost používat. Co se praktických prvků týče, tak systém nabízí víceméně vše, co byste mohli potřebovat. Umí provozovat mini aplikace či dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, nabízí Always-On displej, ovládání přes gesta a různé možnosti usnadnění. Neschází ani postranní panel sloužící k rychlému spouštění vámi vybraných aplikací a různá praktická gesta – probuzení telefonu zvednutím, zapnutí obrazovky poklepáním nebo uložení kopie obrazovky přejetí dlaní.

Personalizace zahrnuje veškeré klasické možnosti úprav, tedy ikony, velikost písma, text, pozadí a upravit si k obrazu svému lze pochopitelně také praktický Always-On displej nebo rozložení obrazovky. Chválím možnost stáhnout horní lištu odkudkoliv z displeje a Galaxy S23 Ultra pochopitelně podporuje, stejně jako ostatní, výše postavené telefony z dílen Samsungu, technologii DeX. Jejím prostřednictvím je možné udělat z telefonu stolní počítač s Androidem, a to jeho připojením k monitoru pomocí kabelu nebo bezdrátově.

Přechod na Snapdragon je jasnou výhrou

Jedním z hlavních rozdílů nejnovější Ultry od loňského modelu je v osazené čipové sadě. Zatímco vloni se vrcholná vlajka od Samsungu opírala o Exynos 2200 z jeho vlastních dílen (alespoň tedy na některých trzích), letos se do akce dostal nejnovější Snapdragon 8 Gen 2, a to dokonce jeho speciální varianta běžící na vyšších taktech. Tohle je změna zcela nezpochybnitelně k lepšímu a nová Ultra výkonnostně konečně zapadla tam, kam patří. Loňský Exynos 2200 sice nebyl žádný vyložený louda, ale na tehdejší Snapdragon 8 Gen 1 se nechytal.

Kombinace s S Penem je boží

Kombinace s S Penem je boží | foto: vlastní

Letos tedy hraje S23 Ultra tu nejvyšší možnou ligu a potvrzuje to i výsledek v benchmarku AnTuTu, kde se po testování rozsvítilo více než 1,17 milionu bodů. Ano, některé telefony s tímto procesorem zvládnou ještě o chlup vyšší výkon, nicméně v podání Samsungu nabízí tento čipset také až překvapivě příznivé provozní vlastnosti. Ta tam je nadměrné zahřívání Snapdragonů 8 Gen 1 a 8+ Gen 1, zde je tento osmijárový čipset na zvýšenou produkci tepla poměrně skoupý a svůj podíl na tom má jistě i od loňska vylepšené chlazení.

Zátěžový test 3D Mark dokončil Galaxy S23 Ultra se stabilitou okolo 60 %, což je sice podobné, jako u předchůdců, ale progres v tomto směru je znát. Ano, telefon, respektive procesor, topí a hřeje, ale není to nic extrémního a vlastně se mi ani jednou nestalo, tak, jako u předchozích přístrojích s vlajkovými čipsety, že bych ho musel při delším hraní dát na chvíli z ruky, protože bylo nepříjemné ho takto rozpálený držet. Pochvalu si pak rozhodně zaslouží i nasazení moderní operační paměti LPDDR5X RAM a rychlého úložiště UFS 4.0 (v našem případě 512 GB).

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Baterie a nabíjení

Uvnitř Samsungu Galaxy S23 Ultra se nachází baterie o kapacitě 5 000 mAh, což je stejně, jako vloni, nicméně výdrž je výrazně lepší a může za to hlavně již zmíněný, efektivnější procesor. Nový Galaxy S23 Ultra je rozhodně skvělým pracovním parťákem, protože vydrží bez připojení k elektrické síti až pozoruhodně dlouho. I když mu budete dávat pořádně zabrat, bez větších okolků zvládne den a půl a poměrně snadno se dá, například v klidnějším, víkendovém módu, dostat i na dva dny. Za den ho vybijete jen když budete dělat opravdu psí kusy a prakticky ho nedáte z rukou.

Horní pohled na Galaxy S23 Ultra

Horní pohled na Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Výdrž si rozhodně zaslouží pochvalu a mezi ryzími vlajkami pravděpodobně nenajdete telefon, který by vydržel víc. Co už ale chválit nebudu, je nabíjení. Samsung se pořád drží v tomto směru při zemi a i jeho nejmodernější a nejdražší telefon nabízí pouze 45W nabíjení. Ona to vlastně ve finále není až taková hrůza, ale v porovnání s konkurencí je to bohužel pořád mizérie. Pokud budete používat originální Samsung adaptér s výkonem oněch 45 W (vyjde na 799 korun), nabití baterie naplno zabere okolo hodinky. To sice není vyloženě tragické, ale konkurence je zkrátka dál.

S neoriginálním adaptérem se nabíjení protáhne

Problémy nastanou v případě, kdy nebudete mít originální adaptér a sáhnete po něčem z útrob vašeho šuplíku, což bude znamenat výrazné zhoršení rychlosti nabíjení. Vyzkoušel jsem 65W adaptér od telefonu Realme i adaptér z notebooku Dell stejného výkonu a výsledek byl v obou případech podobný – nabití na 100 % zabralo více než 80 minut. Zkrátka, nic moc a originální adaptér bude, vzhledem k tomu, že v balení žádný není, žádnou investicí.

Bezdrátové nabíjení neschází, byť má také spíše průměrný výkon čítající 15 W a Samsung své vlajce dopřál i reverzní bezdrátové nabíjení (4,5 W). To je ideální k nabíjení třeba bezdrátových sluchátek a musíte ho aktivovat v nastavení baterie, kde se jmenuje Bezdrátové sdílení napájení. Rychlé nabíjení je aktivováno v základním nastavení telefonu, ale jde vypnout a uvítal jsem také možnost zapnout ochranu baterie v podobě omezení jejího maximálního nabití na 85 % kapacity.

Focení s Galaxy S23 Ultra je jedna velká radost

Focení s Galaxy S23 Ultra je jedna velká radost | foto: vlastní

Rozený fotograf

Jedna z hlavních zbraní Samsungu Galaxy S23 Ultra je pochopitelně fotoaparát, jehož tahákem je hlavní snímač s rozlišením 200 Mpx. Jedná se o první telefon z dílen jihokorejského výrobce, který dostal senzor s takto enormním počtem megapixelů a volba padla na nový fotočip HP2 o velikosti 1/1.3″. V základu produkuje fotografie o velikosti 12 Mpx (díky technologii shlukování pixelů Tetra2pixel), nicméně umí nabídnout i snímky s rozlišením 50 Mpx a 200 Mpx. Kompletní fotosestavu si prohlédněte níže.

  • Primární snímač: 200 Mpx, f/1.7, 24mm, 1/1.3″, 0.6µm pixely, OIS, Laser AF
  • Periskopický objektiv: 10 Mpx, f/4.9, 230mm, 1/3.52″, 1.12µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF, 10× optický zoom
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.4, 70mm, 1/3.52″, 1.12µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF, 3× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, 13mm, záběr 120˚, 1/2.55″, 1.4µm, pixely Dual Pixel PDAF
Kompletní fotosestava je skutečně prvotřídní

Kompletní fotosestava je skutečně prvotřídní | foto: vlastní

Faktem je, že Galaxy S23 Ultra dostal do vínku jeden z nejschopnějších fotoaparátů dneška, který vás nezklame prakticky v žádné situaci. Fotografování za horšího světla? Bez problémů. Zoom? Lepší pravděpodobně nikdo nemá. Jedná se zkrátka o sestavu dotaženou takřka k dokonalosti a primární, 200Mpx fotočip odvádí opravdu parádní práci. Snímky jím pořízené jsou krásně vykreslené, s odpovídající hloubkou, příkladnou ostrostí a plné detailů. Míra šumu je velmi nízká, dynamický rozsah fotografií výtečný a barvy působí vcelku přirozeně.

Co se týče fotografií v plném, 200Mpx rozlišení, tak ty pro drtivou většinu uživatelů nebudou mít žádný smysl, protože jsou výrazně objemnější (mají klidně i 50 MB) a telefonu chvíli trvá než je zpracuje. Ano, nabídnou o něco více detailů, ale také vyšší úroveň šumu, a pokud nemáte v plánu fotografie nějak výrazně ořezávat nebo je dále upravovat, tak plné rozlišení klidně vynechte. Samsung ale na vyložené hračičky pochopitelně nezapomněl a Galaxy S23 Ultra nabízí, kromě režimu Pro, tak režim Expert RAW s možností fotografování v rozlišení 12 nebo 50 Mpx.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

Noční snímky se povedly

Velmi dobré výkony podává také ultra-širokoúhlý snímač, jenž produkuje detailní a ostré snímky bez výraznějšího rozostření po stranách. Vzhledem k tomu, že je tento objektiv doplněný o automatické ostření, tak umožňuje také pořizování makro snímků. Fotoaplikace nenabízí tradiční makro režim a namísto toho se po přiblížení fotoaparátu objektu automaticky zapne režim Vylepšení zaostření. Výsledné fotografie jsou opět velmi dobré, s vysokou mírou detailů a dobrým podáním barev. Rozhodně na míle vzdálené tomu, co předvádí dedikované makro snímače mrzkého rozlišení.

Samsung se u své novinky pyšní vylepšenými nočními fotografiemi, jenž označuje slovíčkem Nightography a pravdou je, že výsledky jsou zase o kousek lepší. Snímky jsou sice lehce zabarveny do žluta, nicméně nejedná se o žádnou tragédii a fotografie v horších světelných podmínkách potěší vysokou mírou detailů a celkově příjemným podáním. Noční režim odvádí dobrou práci, snímky nejsou zbytečně přesvícené, což bývá také často neduhem těchto speciálních režimů a barvy zůstávají na vcelku reálné notě.

Selfíčka také umí...

Selfíčka také umí… | foto: vlastní

V oblasti zoomu nemá S23 Ultra konkurenci

Jedna z nejlepších disciplín této novinky je určitě zoom a pravdou je, že v tomto ohledu nemá Galaxy S23 Ultra sobě rovného. V aplikaci fotoaparátu najdete přepínač na 3× a 10× optické přiblížení, přičemž maximální hodnota zoomu je 100×, což už je pochopitelně přiblížení digitální. Optický zoom je kvalitou naprosto bez diskuzí skvělý, a to i desetinásobný a výsledné snímky jsou až překvapivě ostré, s minimem šumu. Použitelný je ale i digitální zoom, a to dokonce i ten maximální, s hodnotou 100×.

Ano, pořád se jedná víceméně o softwarové mazanice s minimem detailů, hromadou šumu a špatnou ostrostí, ale v rámci mobilních telefonů je to nejlepší 100násobné přiblížení, jaké kdo nabízí. Udržet telefon při tak velkém přitažení v klidu sice není ani trochu snadné, ale optická stabilizace se s pohyby ruky pere hodně statečně a výrazně pomáhá. Nemohl jsem si odpustit ani již notně zprofanovanou fotografii Měsíce, které se po premiéře této novinky začaly objevovat jako houby po dešti a pravdou je, že mě výsledek příjemně překvapil.

Zoom je zde skutečně vynikající

Zoom je zde skutečně vynikající | foto: vlastní

Co se videí týče, tak Galaxy S23 Ultra nabízí maximálně 8K záznamy při 30 fps (o 6 fps víc než vloni) a minimálně 4K videa při 60 fps zvládne každý z osazených snímačů. Kvalita záznamů je obecně špičková a takovým ideálem jsou 4K záznamy při 30 či 60 fps, přičemž nejslabší videa pořizuje ultra-širokoúhlý objektiv. Velmi povedená jsou však videa z obou teleobjektivů a jak s 3násobným, tak 10násobným přiblížením se lze dočkat povedených výsledků. Nápomocná elektronická stabilizace je k dispozici maximálně při QHD rozlišení (s až 60 fps).

Jak fotí Samsung Galaxy S23 Ultra?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: zoom 50×

Ukázka: zoom 100×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Samsung Galaxy S23 Ultra

Asi není žádný překvapením, že Samsung svou vlajkou Galaxy S23 Ultra cílí na samotný mobilní trůn. A co si budeme povídat, právem na něj patří, a to i přes absenci výraznějších inovací oproti loňsku. Tato novinka zaujme v první řadě dotykovým perem S Pen, což je takové její specifikum a také jeden z hlavních důvodů k pořízení. Dále pak nabízí špičkovou kvalitu zpracování, zvýšenou odolnost IP68, naprosto parádní displej, nekompromisní hardwarovou výbavu a ultra-vysoký výkon v režii procesoru Snapdragon 8 Gen 2.

Samsung zapracoval také na chlazení, které je účinnější a další velkou novinkou je nasazení potentního fotoaparátu s rozlišením 200 Mpx. S23 Ultra je výborný fotomobil, který se může měřit s absolutní smetánkou mobilního světa a třeba v oblasti zoomu je prakticky nepřekonatelný. Co se nevýhod týče, tak tu hlavní vidím v pomalém nabíjení a opravdu enormních rozměrech, které jsou ještě podrženy vysokou hmotností. Na tak těžký a velký telefon si budete zkrátka chvíli zvykat. No a pak tu máme onu absenci výraznějších inovací oproti loňsku.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra | foto: vlastní

No a tím se dostáváme k otázce, zda má smysl měnit loňský Galaxy S22 Ultra za modernější provedení. Budeme k vám zcela upřímní – nemá. Pokud vás vyloženě neštve loňský procesor Exynos 2200 a netoužíte po 200Mpx fotoaparátu, tento upgrade vám nic zásadního navíc nedá a je jen velmi těžce obhajitelný. I když, v jedné situaci výměna smysl měla. Pokud jste využili všechny bonusy, které Samsung v prvních týdnech prodejů ke Galaxy S23 Ultra nabízel (výkupní bonus + dvojnásobná paměť za cenu nižší), tak bylo možné získat tuto novinku za velmi zajímavou cenu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
precizní zpracování a odolnost IP68 rozměry a hmotnost
skvělý displej s vysokým jasem pomalé nabíjení
pero S Pen oproti loňsku žádné zásadní inovace
špičkový fotoaparát s bezkonkurenčním zoomem
vysoký výkon a výtečná výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."