Recenze LG G4: Plastový vyzyvatel mocných

Tomáš Drahoňovský

Nelíbí se vám, kam Samsung přivedl svou špičkovou řadu Galaxy S? Zvažte přeběhnutí k LG. Model G4 nabízí nejen žhavé technologické novinky, ale také vše, na co jsme si zvykli u vlajkových lodí uplynulých let. A to včetně cenovky. Pokud netrváte na kovovém těle, je LG G4 nejpřitažlivější špičkový telefon této sezóny.

LG G3 platil před rokem za inovátora. Jako vůbec první nabídl QHD displej a k tomu ještě příznivou cenovku, na kterou všichni zůstali koukat s otevřenou pusou. Oproti tomu LG G4 je poctivá vlajková loď ze staré školy. Vyslyšela všechny, kdo si u ostatních výrobců stěžovali na mizející sloty paměťových karet. Směje se do očí všem, kteří tvrdí, že vše, co stojí nad 10 000 korun, musí být vyrobené z kovu.

K tomu, aby se LG odlišilo od všech ostatních, přitom stačilo málo. V LG jen zachovali vše dobré, co přinesly minulé generace a nehnali se bezhlavě za novinkami, které řadu uživatelů jen odrazují. Ze staré školy je také cenovka vlajkové lodi LG. Zatímco Samsung Galaxy S6 startoval i ve své „obyčejné“ nezahnuté verzi jen těsně pod hranicí dvaceti tisíc, LG se konzervativně drží šestnáctky – tedy jen o něco málo vyšší hodnoty, na níž startoval v roce 2012 Samsung Galaxy S3.

LG G4: specifikace

Konstrukceplast + kůže, 149 x 76 x 6,3 – 9,8 mm, 155 g
Displej5,5″, IPS LCD, 2560 x 1440 px, jemnost 538 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop
Procesor6 jádrový, 1,44/1,82 GHz, Snapdragon 808
Paměť3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty
Fotoaparát16 Mpx, blesk, OIS, laserový autofocus + přední 8 Mpx
TechnologieBluetooth 4.1, NFC, Infraport, Wi-Fi, GPS, LTE
Baterie3 000 mAh
Cena a dostupnost?, léto 2015

Mohlo by vás zajímat: LG G4 vs LG G3: Srovnání parametrů, vyplatí se novinka?

Design a zpracování: Plast nebo kov?

Během své pouti na čelní pozice žebříčku výrobců mobilních telefonů si LG vybudovalo svébytný designový jazyk. Stačí zmínit zahnutý displej a zamykací tlačítko uprostřed zad telefonu, a každý ví, o co jde: G4 vypadá jako kříženec svého předchůdce G3 a modelů Flex. Snad jen zepředu musí na název výrobce upomínat logo společnosti pod displejem. Kromě něj na uživatele zírá jen černá plocha – ovládací tlačítka najdeme u LG už tradičně na displeji a notifikační dioda spolu s čočkou předního fotoaparátu skoro nejsou vidět. Podtrženo, sečteno: bez kožených zad, která jsme zatím od zastoupení výrobce nedostali, si „gé čtyřky“ všimne jen málokdo.

Za kožený kryt se sice připlácí tisícovka, pokud však máte rádi vytříbený design, vyplatí se to. Plastová varianta zad, která má připomínat broušený titan a honosí se kosočtverčovým reliéfem, působí zkrátka lacině. A to i přes to, že se v LG snažili ten samý motiv zopakovat i na čelní obrubě displeje v podobě reflexních kosočtverečků viditelných jen pod určitým úhlem. Trochu méně nápaditý design však ani snaha o jednotící moment nezachrání.

Tip: Špičkový smartphone LG G4 v testu odolnosti: Jak si vedl?

Samotného mě také zaskočilo, jak moc u vlajkové lodi postrádám kovové tělo. Kromě plastových zad jsou sice všechny použité materiály včetně leštěných boků telefonu na té nejvyšší úrovni a dílenské zpracování by LG G4 mohlo vyučovat. Pokud jste však aspoň někdy měli v ruce iPhone 6, HTC One M9 nebo Samsug Galaxy S6 či S6 Edge, rychle zjistíte, co oproti nim LG G4 chybí. Je to něco, co marketingoví experti nazývají „prémiový pocit“. Jinými slovy: pocit, který odlišuje stroj od šperku.

Pokud však telefon používáte na práci a ne na exhibování, nebudete litovat. Použité plasty jsou totiž nejen příkladně zpracované, ale také velmi odolné. Bez škrábance přestály dokonce kontakt se štukovanou zdí.

Jak se podaří odřít telefon o zeď? Pro vysvětlení si nejprve musíme připomenout další podstatnou vlastnost LG G4 – je opravdu velký. I když okraje kolem displeje patří na trhu mezi ty tenčí (na naprosto minimálním prostoru nad displejem je to vidět především), fyzické rozměry 5,5palcového displeje nelze jen tak obelstít. G4 proto zhruba o centimetr přesahuje hranu horní kapsy džínů, a pokud se opřete o zeď, vyzkoušíte odolnost povrchu telefonu stejně jako já.

5,5 palce je zkrátka hodně – je to také největší vlajková loď letošního roku. Občas mi navíc přišlo, že se LG právě s tímto faktem samo neumí vyrovnat. Neumí například zmenšit obraz na displeji směrem k ovládajícímu palci – to u většiny přerostlé konkurence bývá už běžná výbava. Jako skvělý tah se v tomto případě jeví umístění odemykacího tlačítka na záda telefonu, kde se nachází přímo u ukazováku. Pokud by vám však tento způsob ovládání přeci jen z nějakého důvodu nevyhovoval, je možná odemykat i zamykat telefon pouhým poklepáním na displej. Kéž by se tento triknaučili i někteří konkurenti a diskuse o vhodnosti umístění zamykacích tlačítek by jednou pro vždy vzaly za své.

Další drobné fyzické mínus ovšem musíme připsat i originální zahnuté konstrukci. Kvůli ní se přístroj dotýká stolu jen v jednom bodě. Proč je to problém? Zkuste si s takovým telefonem něco přečíst, zatímco leží na stole. Brzy zjistíte, že každý pohyb po displeji přístroj nezadržitelně roztočí. Ne vše, co je originální, je také funkční.

Displej, prostředí, výdrž baterie: Krásný a odladěný

Není to tak dávno, co jsme na Mobilizujeme.cz velebili špičkový AMOLED displej Samsungu Galaxy S6 jako ten nejlepší na trhu. Stejně jako Samsung má i LG rozlišení QHD a dosahuje tak jemnosti 534 ppi. LG ohledně obrazovky G4 hodně naslibovalo, a tak jsem se nemohl dočkat, jak se v praxi projeví technologie IPS Quantum, která slibovala o 20 % větší kontrast a o čtvrtinu vyšší jas než jeho předchůdce.

Stačí jen odemknout telefon a rázem je jasné, že minimálně v jednom mají reklamní slogany pravdu: rozsah jasu, který zahnutá obrazovka G4 nabízí, skutečně bere dech. To, že je displej skvěle čitelný i na přímém slunci, zhýčkané uživatele vlajkových lodí až tak nepřekvapí. Jako jeden z mála telefonů na trhu umí G4 ztlumit v noci svůj jas na absolutní minimum, takže nevypaluje sítnice nočním čtenářům.

Hluboký dojem zanechá v každém také barevné podání obrazovky. Nejde o žádné přepálené omalovánky, jako u jeho krajana od Samsungu, ale o zcela věrné a přirozené barvy. LG už před uvedením G4 anoncovalo, že jeho obrazovka bude splňovat standardy Digital Cinema Iniciative. Těžko říci, zda za to může právě tento fakt, nicméně pokud právě věrnost je pro vás hlavním kritériem výběru smartphonu, LG G4 byste rozhodně neměli minout.

Coby uživatele, který měl v rukou zatím všechny letošní vlajkové lodi, u mě displej LG G4 vede na celé čáře. Jen jedna vada na kráse celkový dojem kazí. Senzor snímání okolního světla jako by jas displeje pokaždé trochu podcenil a nechával displej svítit o něco méně, než je ve skutečnosti potřeba. Příliš nepomůže ani manuální korekce jezdcem v notifikační liště a nezvykl jsem si na to až do konce testu.

 

Skvělý dojem, který ve mně zanechal displej, jen podtrhuje prostředí grafické nadstavby UX ve verzi 4.0. To ctí plochý „material design“ Androidu ve verzi Lollipop a dále jej rozvíjí. I když jsme nedávno psali o tom, že zavedení výrobci zcela rezignovali na inovace, LG musíme přiznat alespoň snahu. Pokud jste už někdy LG v ruce drželi, dobře znáte například KnockCode, tedy odemčení telefonu pomocí klepání do předem určených míst. Už po několik generací nabízí Korejci také funkci Qslide, tady jakýchsi miniaturních aplikací v plovoucím okně. Nový model jde ale ještě dál.

 

G4 umí konečně obrazovku na dvě části o různém poměru a v nich spouštět dvě různé aplikace. Ne všechny to však dokážou, a i mezi těmi, které by to umět měly, se najdou výjimky. Například u chatovací platforma Hangouts pravidelně při pokusu o umístění do jedné části displeje padala.

 

Vedle úvodní obrazovky se také usadil tzv. Smart Bulletin. Ten, kdo zná BlinkFeed na telefonech HTC, už přibližně tuší, o čem je řeč. Smart Bulletin je stránka sestavená z widgetů kalendáře, zdravotní platformy LG Health, nápovědy k ovládání telefonu nebo třeba dálkového ovládání domácí elektroniky prostřednictvím infračerveného portu na horní hraně. Pokud ale ve výčtu funkcí této stránky hledáte napojení na RSS čtečku nebo sociální sítě, hledáte marně. Toho se pravděpodobně dočkáme až u LG G5.

 

Daleko užitečnější je rozvinutí funkce lokalizovaných profilů, které v podobě funkce SmartLock disponuje už samotný čistý Android 5.1. Ten umožňuje podle toho, kde se telefon nachází, odemknout zabezpečený přístroj i bez zadávání PIN Kódu. Smart Settings, které navíc nabízí LG, dokážou přizpůsobit celé chování telefonu: přepínat zvukové profily, zapínat Bluetooth a Wi-Fi, nebo spouštět předem vybrané aplikace.

 

 

Coby člověk, který telefon používá hlavně k práci, hodnotím vysoko také funkci, jíž se ani samotné LG příliš nechlubí. Do kalendáře přibyla tzv. Kapsa událostí. Do ní podobně jako do clipboardu můžete sázet události bez toho, abyste určili, kdy se odehrají. Tedy například: tušíte, že vás chystá důležitá schůzka s obchodním partnerem? Bude na čekat v Kapse na definitivní potvrzení a připomínat vám ji bude widget na Smart Bulletin. Kapsu lze navíc spojit i s Facebookem nebo mapami. Veškerý obsah kapsy pak do kalendáře jen přesunujete tahem prstu.

 

Zbrusu nová je také už zmíněná platforma LG Health. Nejvíce ze všeho připomíná svého konkurenta od Samsungu před několika lety. Sice jako jedna z mála dokáže doporučit přesný počet kroků denního výkonu podle věku, váhy a výšky, ale tím její možnosti končí. Na rozdíl od Samsungu totiž LG G4 nedisponuje kromě pedometru žádnými zdravotními senzory (ani čtečkou otisků prstů), a tak lze LG Health používat maximálně jako pokročilý krokoměr se statistikami. Vše ostatní se musí zadávat ručně.

To vše na G4 funguje naprosto plynule a vzhledem k použitému hardware by byla hanba, kdyby tomu bylo jinak. Operační paměť 3 GB doplňuje 32 GB paměti uživatelské (z nichž lze využít zhruba 23 GB) a hlavně pak procesor Qualcomm Snapdragon 808. Jedná se o jakéhosi levnějšího příbuzného špičkového chipsetu 810. Ten však například v HTC One M9 trpěl nadměrným přehříváním, a možná i to ho připravilo o čestné místo v útrobách LG G4 (byť to LG vehementně popírá). Subjektivně je LG G4 při otvírání aplikací mírně pomalejší než Galaxy S6. Pokud ovšem přístroje nepoložíte přímo vedle se, nemáte šanci si toho všimnout. Daleko více zamrzí občasné náhlé zpomalení systému, které přichází nepředvídatelně a nezávisle na množství spuštěných aplikací. Během testování k tomu došlo hned několikrát – nejprve se začala zpožďovat klávesnice, pak telefon několik vteřin čekal na zobrazení domovské obrazovky, a po minutě bylo vše opět v normálu. Není to však určitě nic, co by nevyřešila drobná aktualizace.

Tip: LG G4 nakonec umožní rychlonabíjení Quick Charge 2.0

Přístroji dodává šťávu akumulátor o kapacitě 3000 mAh, ovšem kvůli obrovitému displeji s velkým rozlišením nejsou výsledky nijak přesvědčivé. Jeden den naštěstí LG G4 i díky automaticky zapínanému úspornému režimu vydrží téměř vždy. Pokud však máte před sebou náročnější den, raději vždy přibalte do tašky k notebooku i nabíječku. Pokud to neuděláte a strávíte den telefonováním a prohlížením internetu, rozloučí se s vámi telefon už v odpoledních hodinách. Můj smutný rekord, co se výdrže týče, dosáhl hodnoty deseti hodiny po odpojení z nabíječky bez toho, abych sledoval videa nebo hrál hry. I tak je ale LG G4, co se výdrže týče, lepší než HTC One M9 a na přibližně stejné úrovni jako Samsung Galaxy S6. Ten má však oproti svému rivalovi jednu velikou výhodu – rychlonabíječku v balení. LG se musí spokojit s běžnou nabíječkou nebo si rychlonabíječkou samostatně dokoupit.

Fotoaparát a multimédia: Nemá konkurenci

Pokud displej LG G4 charakterizují přirozené barvy, o fotografiích, jež produkuje 16 Mpx kamera na zádech telefonu, se dá říct to do slova a do písmene samé. Naprosto evidentním se tento fakt stane v přímém srovnání fotografií z LG a Samsungu Galaxy S6, a to zejména v přímém porovnání reprodukce červené barvy. Fotografie z „gé čtyřky“ jsou vždy detailní a prokreslené i při největším možném zvětšení. Pochvala míří do Jižní Koreje také za rychlost expozice, kterou nezpomaluje ani použití automatického HDR, a zachytávání rychlého pohybu. I v sešeřelých místnostech se s rozmazaným snímkem setkáte jen málokdy. A pokud fotíte statický objekt, nedělá LG problém dokonale ostřit ani v opravdové tmě restauračního zařízení.

Tip: Fotoduel: Samsung Galaxy S6 vs LG G4: Kdo je králem fotomobilů?

Za skvělými výsledky pravděpodobně stojí senzor, který nalezneme na zadní straně přístroje hned vedle LED diody blesku. Jedná se o takzvaný „Color spectrum sensor“, který kontinuálně vyhodnocuje světelné podmínky prostředí a vyvažuje na fotografiích bílou barvu.

LG G4 je zkrátka telefonem pro fotografy. Nejen díky neskutečně kvalitním snímkům, které z přístroje vycházejí už v základním automatickém módu, ale i funkční vybaveností. Vlajková loď LG pak také patří mezi stále ojedinělé telefony, které dokážou zachycovat fotografie ve formátu RAW. Kromě toho nabízí i optickou stabilizaci, která pomáhá například při natáčení videa v rozlišení UHD.

Fotky pořízené s telefonem

 


Na to, jak schopným fotoaparátem LG disponuje, překvapí velmi slabé možnosti nastavení v základním režimu. V prostředí fotoaparátu nenajdeme žádné barevné režimy ani filtry, ba dokonce ani nastavení rozlišení fotografie. Telefon zkrátka fotí vždy v maximálním rozlišení a nastavit lze jen poměr stran. Pokud přepnete na zcela automatický režim, zmizí možnosti nastavení úplně.

Naopak přehrávače hudby a videa jsou funkcemi narvané k prasknutí. Že lze křivky hudebních souborů přizpůsobit jak přednastavenými módy, tak inidividualizovaným sedmipásmovým ekvalizérem, už nikoho nepřekvapí. V LG G4 ale můžete měnit i rychlost přehrávání skladeb, popřípadě také jejich tóninu (ne snad, že by to někdo někdy u mobilního telefonu potřeboval). Přehrávač videa zase potěší bezchybnou podporou českých titulků ve všech formátech. LG pak už tradičně podporuje všechny myslitelné typy multimediálních souborů včetně těch bezztrátových.

Závěr a konkurence

LG G4 představuje mezi současnými vlajkovými loděmi příjemné překvapení a osvěžení. Bez velkého humbuku dokáže překonat HTC One M9 výbavou a Samsung Galaxy S6 poměrem cena-výkon. Jediné, co mu přeci jen trochu chybí, je styl. Je to vlastně takový věrný služebník, kterému je lépe v práci než na módní přehlídce, a tak je lépe ho tam ani netahat. Když k tomu všemu ovšem přidáme příznivou cenovku (ano, tak se říká 15 tisícům ve světě, kde vlajkové lodi běžně stojí ještě o pět tisíc víc), není o vítězi této nikým nevypsané soutěže pochyb.

Doporučujeme: 2015: rok mobilní nudy. Zavedené výrobce už brzy zadupe Čína

Pravda, ani LG nedokázalo prolomit prokletí současných „západních“ značek. G4 nepřináší žádné převratní novinky, ale koktejl drobných inovací a osvědčené techniky se letos nikomu lépe namíchat nepodařilo.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus přirozené barvy displejePlus plastové tělo
Plus špička mezi fotomobilyPlus nudný design
Plus příznivá cenaPlus výdrž baterie

Komentáře


Nejnovější články