Recenze LG G3: Pořádná trefa do černého!

Luboš Srb

Supersmartphone od LG má pořádně našlapanou výbavu a přitom stojí výrazně méně, než kterákoliv zavedená konkurence – Samsung Galaxy S5, HTC One či Sony Xperia Z2. To snad ani nemůže znamenat nic jiného, než jeden velký úspěch! Ale pozor, ani LG G3 není vysněným dokonalým smartphonem bez chyb.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

V celé historii společnosti LG snad nebylo očekávanějšího modelu, než letošní vlajkové lodi LG G3. A důvod je celkem jasný – žádný z předních výrobců se letos příliš neukázal v oblasti inovací – navíc právě LG letos cenu za nejinovativnějšího výrobce vyhrálo na prestižním mobilním kongresu MWC 2014 v Barceloně. LG prý inovace a chytré řešení spatřuje v jednoduchosti a nechce dopadnout jako například Samsung, který přinese 100 chytrých funkcí a ve finále z nich není ani jedna použitelná. Jak tedy na to jdou u LG?

Design, displej, prostředí, baterie, fotoaparát, ale i cenovka – to jsou dnes nejdůležitější oblasti smartphonu. V řeči LG G3 tu máme inovativní beztlačítkový design, ultrajemný QHD displej, odladěné prostředí, velkou 3 000 mAh baterii s rychlonabíjením, 13 Mpx fotoaparát s rychlým laserovým autofocusem a cenovku o několik tisíc nižší než u konkurence. K tomu, abyste si LG G3 šli okamžitě koupit, to možná bude většině lidem stačit. Jsou tu však některá „ale“, na která se podíváme až v následujících odstavcích a kapitolách LG G3 recenze. Ještě tedy raději do obchodu nevycházejte a pohodlně se usaďte.

Základní parametry: LG G3

Rozměry146 x 75 x 8,9 mm
Hmotnost149 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 5,5“, rozlišení 2560 x 1440 px (538 ppi)
Procesor4-jádrový 2,5 GHz procesor Snapdragon 801 (MSM8975AC), grafika Adreno 330
Paměť3 GB RAM, paměť 32 GB (reálně necelých 25 GB) + microSD až 128 GB
Operační systémAndroid 4.4.2 KitKat + nadstavba od výrobce
Fotoaparát13 Mpx, 2x blesk, laserový autofocus, natáčení 4K videa a HD slow-motion videa, přední 2 Mpx kamerka
Baterie3 000 mAh s rychlonabíjením
Obsah baleníUSB adaptér + kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost?, léto 2014

Design a zpracování: Pohodlnost na 1. místě

LG po vzoru loňského modelu G2 přichází u nové G3 opět s tzv. beztlačítkovým designem. Jinými slovy, tlačítka nenajdete nikde na přední straně ani po stranách, jen na straně zadní. Telefon odemykáte i zamykáte jednoduše dvojitým poklepáním kdekoliv na obrazovce, případně přes tlačítko na zadní straně pod fotoaparátem. Dle mého zde vítězí praktičnost před designem. Pokud se podívám na konkurenční modely, zpravidla lákají více na design než na praktickou stránku věci. U G3 vám tedy nesmí vadit, že s designem zřejmě neuděláte žádnou díru do světa. Ale bude se vám dobře ovládat, troufám si říct, že nejlépe ze všech supertelefonů současnosti.

G3 padne krásně do ruky. Poměrně lehké tělo se zakulacenými zády ke stranám kopíruje lidskou dlaň a působí v ruce příjemně – i na dotek (působí jako kov). A přitom jde o 5,5″ phablet. LG ale dobře hospodaří s využitím plochy a obří displej zaujímá hned 76,4 % čelní plochy. Displej je až téměř ke stranám (ačkoliv předchůdce G2 měl po této stránce okraje ještě menší) a telefon se díky tomu skutečně pohodlně ovládá i v jedné ruce. O kterém jiném telefonu s 5,5″ displejem byste to mohli říct?

Dílenské zpracování i použitý zadní kryt ale telefonu na kráse ubírají. Vzor na odjímatelném zadním krytu má sice působit jako kov, a dokonce i tenkou vrstvu s kovem obsahuje, ale při poklepání i prokroucení je znát použitý plast. Pokud kryt trochu více namáháte, je slyšet skřípání a vrzání. Navíc v horní části mého kousku jsem si všiml, že kryt ne zcela doléhá ke stříbrné boční lince. U vrcholného modelu předního výrobce bych čekal zpracování lepší. A výtky bohužel musí pokračovat – inženýrům se nepovedl ani microUSB port, do kterého se mi často blbě připojovala nabíječka (originální i jiné) – musel jsem kabel připojovat mírně od shora (jako kdyby byl port v telefonu našikmo).

Čeho jsem se naopak obával a nedopadlo tak hrozně, je hlavní reproduktor. Jeho umístění na téměř rovnou zadní stranu přímo vybízí k tomu, abyste při položení telefonu zády dolů nic neslyšeli. V praxi ale k jeho utlumení naštěstí nedochází, takže o žádné vyzvánění ani notifikaci zřejmě nepřijdete.

Celkově mi LG G3 přijde spíše jako praktické, než vzhledově vydařené. V jedné ruce se dá stále výborně ovládat, do ruky padne jako ulité a umístění tlačítek na zadní stranu je skutečně přínosem (hlavně během hovorů, kdy můžete pohodlně měnit hlasitost zvuku). Ale pozor na voděodolnost – LG oproti Samsungu či Sony negarantuje, že telefon vydrží pod vodou.

Displej, baterie, prostředí: Stále něco chybí

QHD displej LG G3 je výtečný. Na vysoké rozlišení s rekordní jemností 538 ppi, velkou úhlopříčku a syté podání je radost se dívat. Po těchto stránkách patří mezi to nejlepší na trhu. Bohužel ale není všechno zlato, co se třpytí. Jak displej G3 exceluje, tak naopak trpí na venkovním světle a přímém slunci, kde si s nižší světelností nevystačí. A co teprve, když se vám vlivem vysoké teploty jas ještě sníží (konkrétně o 10 %), to už při takovém focení venku nevidíte na displeji téměř nic. Samsung je zde s Galaxy S5 dále a je po všech stránkách displeje vyrovnanější. Rozdílné rozlišení – Full HD oproti QHD, snad ani nepoznáte. Spíše, než vyšší rozlišení, tak stojí za kvalitami displeje G3 jiné aspekty – kvalita zobrazení barev a kresba.

Navíc vyšší rozlišení displeje 2560 x 1440 px, které je jako 4x běžné HD rozlišení, znamená vyšší zátěž na baterii. Jak si tedy LG G3 s 3 000 mAh baterií vede v praxi? Ačkoliv výrobce mluví o několika úsporných technikách, pokud smartphone používáte na maximum, budete mít co dělat vydržet od rána až do večera. Bude to tak na hraně, v mém případě jsem musel občas ke konci dne raději nasadit úsporný režim. Pokud telefon šetříte, vydrží jeden den, ale během druhého dne budete muset stejně hledat nabíječku. S výdrží tedy LG G3 příliš neoslnilo. Kdyby výrobce nasadil jen Full HD displej, troufám si říct, že bychom se možná dočkali i dvoudenní výdrže a v kvalitách displeje by to už takový rozdíl nebyl.

S čím ale opět LG boduje, je rychlonabíjení. S originální dodávanou nabíječkou s outputem 5V až při 1,8A dokážete mít G3 plně nabité z 0 na 100% za zhruba 2 hodiny. A to je při 3 000 mAh baterii rychlost! Pokud ale použijete nabíječku pro jiné telefony, budete zpravidla nabíjet výrazně déle. Stejně tak i při použití bezdrátové nabíječky – k ní navíc musíte dokoupit ještě speciální zadní kryt na G3, který nabíjení s integrovanou cívkou umožňuje.

Nové prostředí se celkově povedlo. Nejdůležitější je, že je dobře odladěné (což je při použití 4-jádrového 2,5 GHz procesoru Snapdragon 801 „AC“ s grafikou Adreno 330 takřka nutnost) a ani při větším zatížení nedochází k většímu zahřívání telefonu. Nečekejte žádné záseky, neplynulé přechody a animace či zamrznutí. Během testování jsem nenarazil na jediný problém. Větší prostor dám tedy funkcím a omlazené grafice systému. Největší změnou je ploché prostředí, které je dnes obecně moderní. Nové ikonky a další grafické prvky ale přesto nejsou ve stejném stylu. Proč jsou některé ikonky pěkně kulaté a jiné čtvercové? Ještě, že je možné ikonky libovolně nahradit za jakýkoliv obrázek – můžete si tak celé prostředí změnit k obrazu svému – třeba tak, jako já. Vytvořil jsem si kulaté ikonky, se kterými na mě LG G3 působí jednotněji.


Vlevo defaultní ikonky, uprostřed pak ikonky mnou nahrazené za vlastní v jednotném kulatém stylu

Systémové aplikace se pak nově přebarvily v horní části včetně notifikační lišty do charakteristické vlastní barvy. Výsledek působí dokonale ala aplikace iOS 7. Praxe je ale bohužel jiná. K podbarvení horní lišty dojde nepřirozeně až po načtení aplikace, navíc dané barvy u některých aplikací asi nevybíral nikdo graficky zdatný – růžovo-fialový hudební přehrávač? To jako vážně? Zde už bohužel není personalizace tak jako v případě nahrazení ikonek možná. Pomůže jen používat jiné aplikace – aplikace třetích stran. A to je další neduh. Pěkný barevný podkres systémových aplikací s největší pravděpodobností doinstalované aplikace mít nikdy nebudou – ne speciálně pro LG. Musel by s tím přijít přímo Android.

 

 

Z funkcí telefonu musím vyzdvihnout hlavně přítomnost barevné notifikační diody (pro signalizaci zmeškaných událostí), dále chytrý způsob odemykání Knock Code (klepnete na přednastavené pozice zhasnutého displeje pro jeho odemčení – je to tedy zajímavá náhrada za senzor otisků prstů) či chytré využívání velikosti 5,5″ displeje. Obrazovku si můžete rozdělit pro 2 aplikace používané zároveň – v jedné části sledovat video a ve druhé psát třeba esemesku. To se hodí. Není ale domyšlené, že byste využívali i aplikace třetích stran – například Facebook Messenger mezi podporovanými aplikacemi nenajdete. Použitelnost tím značně dostává na frak. To samé platí o miniwidgetu s oznámením o nové SMS zprávě či příchozím hovoru v malém pop-up okně. Jde o chytré řešení, ale k dotaženosti chybí podpora aplikací třetích stran – kromě jiných opět třeba takového Facebook Messengeru či Google Hangoutu.

 

V systému si rozhodně také zaslouží pozornost vylepšená klávesnice. Podle výrobce se na ni píše lépe a s méně překlepy. A to můžu potvrdit. Proč? Jednak si sami můžete nastavit výšku klávesnice a tedy velikost tlačítek přesně pro své prsty, dále pak pomáhá možnost libovolně si na klávesnici přidat či odebrat klávesy, které nejčastěji používáte. Vedle mezerníku si můžete přidat čárku, tečku či otazník, nebo naopak klávesy odebrat a získat tím více místa. Je to jen na vás. Skvěle se píše také přes swype technologii, kdy spojujete tahem písmenka a slovník už chytře pozná, co chcete ve větě napsat, takže můžete psát i s mírnými nepřesnostmi. Predikce funguje výborně také v českém jazyce.

Fotoaparát a multimédia: Nadměrná snaha

LG se v oblasti multimédií hodně snažilo. 13 Mpx fotoaparát je vylepšený o nový laserový autofocus, který má stejně jako například dvojitý LED blesk či optická stabilizace obrazu pomoci k lepším výsledkům. A pomůže? Rovnou prozradím, že pomůže maximálně při horším osvětlení k rychlejšímu ostření, nikoliv přímo k lepším výsledkům. To stále záleží hlavně na snímači i umění fotografa. Pokud byste se ale chtěli spoléhat na manuální nastavení, máte smůlu – u LG G3 vše zařizuje automatika. Dokonce i HDR režim můžete nechat na automatice. LG to tu s tou jednoduchostí možná až přepísklo.

Důležité jsou ale výsledky. A ty LG má. Za pěkného počasí dokážete s 13 Mpx snímačem pořídit velmi kvalitní snímky s dobrou ostrostí a barvami. Jediné, co mě během denního focení vadilo, jsou přepaly (bílé barvy) a také jakési tendence k přeostření scény. Snímky pak působí nevěrohodně, když jsou ostřejší, než by měly ve skutečnosti být. A to je obecně problém LG G3 – pocit z fotek na velkém monitoru. Pokud se ale na snímky díváte přímo na QHD displeji telefonu, vypadají báječně a budete s nimi více než spokojeni. Za horšího světla má fotoaparát problémy a čekejte nárůst šumu i ztrátu drobnokresby.

Snímky pořízené s LG G3

Fotit se dá i ve speciálním režimu vtipně nazvaném „Kouzelné zaměření“. Telefon vyfotí scénu s použitím 5 různých hloubek ostrosti a vy si pak až zpětně můžete vybrat, na co přesně ve fotce zaostříte, popřípadě zaostřit na vše. V praxi jsou ale výsledky spíše nepřesvědčivé. A k focení slouží také přední kamerka, ačkoliv má jen 2 Mpx a pro selfie fotky nemá příliš vysoké rozlišení. Ocenitelná je zde ale funkce pro focení gestem – stačí ukázat ruku a stisknout ji v pěst, tím odstartujete samospoušť a za pár vteřin vás telefon sám vyfotí. Škoda, že to funguje jen s přední kamerkou a pouze na zhruba metrovou vzdálenost. Uměl bych si představit funkčnost také na skupinové fotky s mobilem ve stativu.

Stejně jako ostatní vlajkové lodě umí i LG G3 natáčet videa ve vysokém 4K rozlišení. Neumí ale natáčet Full HD při vyšším toku 60 fps, který se zpravidla pro další úpravy v počítači velmi hodí. Naopak nechybí ještě natáčení zpomaleného slow-motion videa v HD kvalitě se 120 fps.

Fotoaparát doplňuje kvalitní hudební i video přehrávač. Kromě již zmíněné růžovo-fialové barvy není snad nic, co vytknout. Nejen, že můžete využívat pokročilého ekvalizéru pro přesné nastavení hudby tak, jak ji máte rádi, ale ještě k tomu je k dispozici možnost měnit výšku i rychlost audia, což dává prostor pro pobavení. Osobně také oceňuji funkci pro automatické vypnutí přehrávače po nastaveném čase, když jdete spát. Video přehrávač je na nejméně stejně vysoké úrovni. Zvládá všechny možné formáty, přehraje i české titulky a pomocí gest můžete rychle měnit jas a hlasitost swype gestem přímo na displeji.

Zhodnocení a konkurence

Nejlepší není, na úspěch by to ale stačit mělo. Zejména už díky lákavé cenovce. Komu by se chtělo utrácet několik tisíc navíc za podobně stavěné konkurenční vlajkové lodě, které jsou v něčem lepší, v něčem horší? Někteří si ale stále raději připlatí a koupí si nejlepší Samsung, HTC nebo Sony, každý je v něčem originální, odlišný. LG na pomyslný trůn chybí lépe čitelný displej na slunci, delší výdrž baterie, lepší fotoaparát či případně i kovový kryt.

LG ale může být celkově spokojeno. Nejlepší model výrobce je živou vodou do stojatých vod předních výrobců, kteří letos nepřišli s ničím extra inovativním a praktickým. LG se povedlo udělat hodně věcí po praktické stránce a tím může zabodovat. Praktický design, praktické prostředí, praktický jednoduchý fotoaparát, ale i praktické rychlonabíjení či cenovka – za 14 či 15 tisíc korun obdobně stavěný supersmartphone jinde nekoupíte.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus velmi atraktivní cenaPlus méně čitelný displej na slunci
Plus kvalitní 5,5″ displejPlus horší výdrž baterie
Plus snadné ovládání i v jedné ruce
Plus odladěné prostředí
Plus rychlonabíjení
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články