Když minulý rok představilo Huawei nové vlajkové modely P20 a P20 Pro, tak asi nikdo nečekal, jaký úspěch tato čínská společnost s těmito kousky zažije. O to víc pozorované bylo představení letošních vlajek P30 a P30 Pro. Varianta Pro si již naším testem prošla. Výsledek je přitom opravdu skvělý, jelikož se jedná o jeden z nejlepších smartphonů současnosti. A jak je na tom “okleštěná” verze P30? Má pořád co nabídnout, nebo se jedná o kousek, který nemá ve srovnání s Pro verzí žádné šance na úspěch? To si odhalíme v dnešní recenzi.
Huawei již dávno není tím výrobcem, který by hrál spíše druhé housle. Naopak, posledních pár let udává ve světě smartphonů směr trendů. A to jak v oblasti designu, tak hlavně po stránce fotoaparátu. A právě ten hraje hlavní roli i v momentálně recenzovaném kousku P30. Když v roce 2016 představilo Huawei model P10 (recenze) s duálním fotoaparátem, na kterém spolupracovalo s německou firmou Leica (přední německý výrobce, jenž navrhuje a vyvíjí fotoaparáty od roku 1913) bylo jasné, jakým směrem se chce Huawei do budoucna ubírat. Hned rok na to byl uveden model P20 Pro (recenze), tedy telefon, který nasadil novou laťku v mobilním focení, kterou pak překonal jen Mate 20 Pro (recenze), telefon také z garáže Huawei.
Řadí se mezi tyto telefony také nová generace v podání modelu P30? Předpoklady proto rozhodně má. Není to ale jen o fotoaparátu. Novinka z čínských dílen se snaží zaujmout také svým perfektním zpracováním, designem ale i výkonem. Do karet telefonu nahrává také cena, která se zastavila na 15 990 korunách. To je tedy více než konkurenceschopné, možná až bratrovražedné, jelikož verze Pro vyjde na 22 490 korun. Stojí tedy příplatek nějakých 6 500 za to?
Konstrukce | sklo a kov, 149,1 x 71,4 x 7,6 mm, 165 g, zvýšenáodolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 422 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + EMUI 9.1 |
Procesor | 8 jádrový, 2,6 GHz, Kirin 980 |
Paměť | 6 GB RAM, 128 GB úložiště, NM Card slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | trojitý (40 + 16 + 8 Mpx), Leica optika, OIS, 3x optický zoom, clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, LED blesk, umělá inteligence + přední 32 Mpx, f/2,0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, pokročilá čtečka tváře |
Baterie | 3 650 mAh, rychlonabíjení (22,5 W) |
Cena a dostupnost | od 15 99o Kč, 26. březen 2019 |
Aktuální novinka Huawei P30 možná nezaujme svým designem hned na první pohled. Rozhodně to ale není špatně, jelikož za roky budování vlastního směru v této oblasti si Huawei konečně našlo tu správnou cestu. Telefon tak vsadil na skleněná záda, která jsou doplněna kovovým rámem, jehož lesklá úprava dodává telefonu potřebný šmrnc. Celkový design telefonu se následně nese v duchu ostřejších hran, díky kterým nemusí telefon padnout do každé ruky. Do samotné dlaně však nic neřeže, a tak není držení smartphonu nepříjemné.
Pokud jde o záda telefonu, tak ty jsou jedním slovem úchvatná. Alespoň tedy barva v námi recenzované varianty, která je obchodně označována Breathing Crystal. Ve zkratce se jedná o dvě zkombinované barvy – světle modrá a fialová – a podle výrobců má připomínat oblohu v pravé poledne. Jakmile se na telefon podíváte z nějakého úhlu, tak vždy vidíte jiné barevné podání, to samé platí také pokud na záda svítí slunce. Výsledek je tak opravdu efektivní. Pro někoho však můžou záda působit chladně, a tak tato verze není pro každého. Zpět ale k samotným zádům, která skrývají také trojitý fotoaparát, jenž je umístěn horizontálně na levé straně. Pro zklamání všech ale příliš vystupuje, což má za důsledek, že při položení telefonu na rovnou plochu se P30 nepříjemně kývá ze strany na stranu. A tento neduh nemizí ani s přibaleným obalem.
Hrany telefonu se nesou v klasickém duchu. Na levé straně je tedy šuplíček pro SIM kartu a paměťovou kartu nového formátu, jenž nalezneme pouze v řadě P30 a Mate 20. Kdo by čekal infraport, bude zklamán, jelikož horní strana se stala domovem pouze pro mikrofon. Zajímavější je již strana pravá, kde se klasicky nachází kolébka hlasitosti a zamykací tlačítko. Pokud jde o hlasitost, tak tlačítko se nachází v ideální výšce a jeho stisk je pevný. To samé platí také pro tlačítko uzamknutí, které je ještě barevně a povrchově upravené, aby bylo hned jasné, které tlačítko vlastně mačkáte. Co se týče spodní hrany, tak kupodivu zde máme 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek. Vedle něj si našlo místo USB-C. Na pravé straně je následně reproduktor. Leckdo by čekal, že jej doplní ten nad displejem. Ke zklamání všech se ale jedná pouze o sluchátko a tak si musíte vystačit s jedním reproduktorem.
Pokud jsme již nakousli displej, tak se sluší říci, že výrobce zde odvedl opravdu kus dobré práce. Hrany zobrazovače jsou mírně zaoblené, díky čemuž displej krásně zapadá do těla. Abyste ale nebyli na omylu, tak P30 má flat displej, zatímco P30 Pro (recenze) sází na zahnutý styl. Pochválit si zaslouží také za minimální rámečky, které doplňuje velice malá brada. Pro přední fotoaparát se pak udělalo místo formou výřezu, jenž je ale kapkovitý a tudíž opravdu malý.
Na displeji si výrobce u takto sledovaných smartphonů musí dát samozřejmě záležet. Proto Huawei u modelu P30 nasadilo 6,1″ OLED panel s rozlišením Full HD+. Což je možná malinko škoda, jelikož takové Quad HD+ rozlišení by telefonu rozhodně slušelo. Použité rozlišení však není vůbec špatné, a jemnost displeje netrpí. V řeči čísel se jedná o 422 bodů na palec, což je pro lidské oko naprosto dostačující. Pokud ale Full HD+ považujete za zbytečné, můžete rozlišení displeje snížit na HD+, čím následně pochopitelně prodloužíte výdrž baterie. Je zde také ale možnost automatiky, kdy telefon sám určuje ono rozlišení displeje v dané situaci.
Pokud jsme již u automatiky, tak na 100 % se můžete spolehnout na regulaci jasu. Při přímém slunečním svitu a maximálním jasu je displej skvěle čitelný. Také ve tmě je úroveň jasu na přijatelné úrovni. Navíc je zde jako u každého telefonu Huawei možnost nastavit noční režim, kdy jsou barvy v noci pro oči ještě příjemnější. Co malinko zamrzí, je absence notifikační led diody. Její funkci ale částečně zastává funkce Always-On, kdy na zhasnutém displeji svítí hodiny a právě notifikace. A s těmi se Huawei naučilo konečně pracovat.
Novinku Huawei P30 lze totiž odemknout obličejem. Společně s touto funkcí se tento čínský gigant rozhodl malinko okopírovat konkurenční Apple. Což je jen dobře, alespoň v této oblasti. Pokud máte na telefonu například nepřečtenou zprávu, tak si ji na zamykací obrazovce nikdo nepřečte. Text zprávy se zobrazí až po tom, co telefon rozpozná váš obličej. Pokud jsem již nakousl odemykání obličejem, tak sama rychlost odemykání je na velice dobré úrovni, a to i v noci. problém je v tom, že ono odemykání tímto způsobem není zrovna bezpečné, jelikož telefon využívá pouze přední kamerku. Doporučuji tak vsadit na klasický otisk prstů. Jenže, zde nastává problém ve spolehlivosti. Huawei u modelu P30 využívá poddisplejovou čtečku, která zkrátka ještě není na takové úrovni jako klasické čtečky. Rychlost rozpoznání a spolehlivost tedy není na nejlepší úrovni, a telefon tímto způsobem odemknete zhruba v sedmi z deseti případů.
Lépe se Huawei povedlo odladění systému. Hlavní roli zde hraje Android Pie, jenž by ale pod nadstavbou EMUI 9.1 poznal ale opravdu málokdo. Pokud se zaměříme na grafickou stránku této nadstavby, tak to nevypadá vůbec zle. Bohužel občas prostřední působí nedospěle a přeplácaně. Chybět samozřejmě nemůžou ani některé duplicitní aplikace. Naštěstí vše běží plynule, čemuž rozhodně napomáhá super moderní procesor Kirin 980 vyrobený 7nm technologií, jenž je doplněný o 6 GB paměti RAM.
Pokud jde o ovládání systému, tak je na výběr z několika možností. Tou nejzajímavější jsou ale pravděpodobně gesta, která již známe z různých Androidů ale především ze smartphonů konkurenčního Applu. Zespodu swajpnutím nahoru se tedy dostanete na domovskou obrazovku, stejným gestem a následným přidržením otevřete multitasking a swajpem ze strany se vrátíte o krok zpět. Pokud se ještě vrátím k výbavě, tak v oblíbeném testu AnTuTu benchmark si telefon vysloužil skóre zhruba 285 tisíc bodů. Na úplnou špičku to sice nestačí, jako běžný uživatel ale nevidíte výkonnostní rozdíl oproti například Xiaomi Mi 9 (recenze) , které získalo ještě o pár desítek tisíc bodů více
Velice dobře si telefon vede po stránce výdrže. Huawei si již několik let zakládá na tom, že do telefonu “narve” opravdu velkou baterii. Novinka P30 se tak může pochlubit 3 650mAh baterií, což je opravdu slušné číslo, jenž vám při šetrnějším používání smartphonu bez problému zajistí dvoudenní výdrž. Pokud pak dáte telefonu trochu více zabrat, tak vám večer zbude ještě zhruba 30 %. Jestliže ale máte večer již něco naplánovaného, tak přijde vhod rychlé 22,5W nabíjení, které vás za pár minut nabíjení odmění několika hodinami běžného užívání. Pakliže chcete telefon dostat na plnou kapacitu, tak ze zhruba 10 na 100 % vám to zabere cca hodinku a deset minut. Pokud pak rádi dobíjíte svůj smartphone bezdrátově, tak zde na to budete muset bohužel zapomenout, tohle totiž P30 neumí.
Strategie Huawei je posledních několik let jasná. Na ty největší konkurenty útočí hlavně svým fotoaparátem, na kterém jak již bylo zmíněno spolupracují s německou společností Leica. A nutno říci, že spolupráce je to opravdu ovoce přinášející, což je pro koncového zákazníka jenom dobře. Nový model P30 se tak chlubí revolučním fotoaparátem, který přepisuje pravidla hry. Kousky P30 a P30 Pro totiž nabízejí nový typ Bayerovi masky. Všichni konkurenti používají snímače typu RGBG, Huawei se ale rozhodlo pro typ RYYB, kde světlo na pixely dopadá v jiném složení než právě u RGBG snímačů. To má za následek hlavně lepší fotografie v noci, kdy se na výsledné fotky dostane více světla.
Pokud jde o samotné fotoaparáty, tak Huawei P30 nese na zádech rovnou tři s rozlišením 40 + 16 + 8 Mpx. Hlavní snímač je tedy typu RYYB, má rozlišení 40 Mpx a slouží pro klasické fotografie. Sekundární 16Mpx senzor je širokoúhlý se záběrem 120°, což zaručuje, že na fotografie dostanete více obsahu. Poslední 8Mpx senzor má za úkol bokeh efekt a vylepšený zoom. A jaké jsou tedy výsledky této sestavy? Jedním slovem úchvatné. Je až neuvěřitelné, co Huawei u svých fotoaparátů dokáže. Pokud je dostatek světla, tak jsou fotografie opravdu bezchybné. Někomu by mohla vadit možná příliš agresivní umělá inteligence, která fotografie možná až moc vybarvuje. Funkci Mistr umělé inteligence, jak ji Huawei nazývá, lze ale bez problému vypnout.
A horší to není ani s ubývajícím světlem, zde naopak Huawei konkurenci uniká. To co P30 dokáže ve tmě je opravdu fascinující. Při zapnutém režimu Noc, fotoaparát vyfotí více snímků, které následně složí do jednoho, aby se do fotografie dostalo více světla. Při focení v tomto režimu sice trvá zhruba 5 vteřin než vyfotíte, nicméně výsledek stojí opravdu za to. Velice dobré fotografie zvládne také16 Mpx snímač. Na fotografii zkrátka dostanete například mnohem více přírody. Zde jsou již barvy ale malinko horší, špatné to ale rozhodně není. Jen pozor na rybí oko, a nefotit tak z blízka. Velice dobře si telefon vede také v oblasti makra, kdy ze zhruba 10 až 15 centimetrů, někdy i blíže, telefon dokonale zvládá zachytit detaily. Pokud jde o přední fotoaparát, tak ten disponuje rozlišením 32 Mpx. Výsledky jsou pak poměrně dobré, na absolutní špičku ale lehce ztrácí. Povedené fotografie na sociální sítě ale zvládá bez problému.
Lze také vidět, že si Huawei dalo záležet i na samotné fotoaplikaci. Vše důležité se tak odehrává ve spodní části, tedy tam, kde dosáhnete palcem. Swajpováním ze strany na stranu lehce přepínáte mezi režimy nejčastěji používanými, kdy na konci jsou i ostatní režimy, jako například panorama, malování světlem nebo HDR, které bohužel nefunguje automaticky. Abych nezapomněl, tak velice dobře telefon dokáže natáčet videa, a to až v rozlišení 4K při 30 FPS. Na absolutní špičku sice trochu ztrácí, nicméně zahanbit se telefon nenechá. Velice dobré je také superzpomalené video při 960 FPS, se kterým lze zažít mnoho zábavy.
Žhavá novinka Huawei P30 je opravdu skvělým smartphonem, u něhož se výraznější neduhy hledají opravdu těžce. Malinko tak může například zamrzet chybějící notifikační LED diodka, kterou ale plně zastupuje displej Always-On. Dále zamrzí také absence stereo ozvučení či nemožnost smartphone nabíjet bezdrátově. Misky vah na svou stranu však klady převažují s lehkostí. Huawei nádherně zpracovalo prémiové materiály, díky čemuž telefon působí jako ideální modní doplněk. Dále je zde opravdu skvělý fotoaparát, který jen těžce hledá konkurenci, a to hlavně při zhoršených světelných podmínek. Je zde ale také špičková výbava nebo opravdu povedený OLED displej, na který je radost pohledět. Skvělá je také výdrž baterie, kterou lze navíc velice rychle dobít. Konkurence to bude mít tedy opravdu těžké. A o koho se vlastně jedná?
Ta největší hrozba pro Huawei P30 pochází se stejné země, a je jím Xiaomi Mi 9 (recenze). Cena tohoto kousku totiž startuje na 12 999 korunách za 64GB variantu, a končí na částce 13 999 korun u 128GB verze. Telefon se navíc chlubí ještě o něco silnějším procesorem Qualcomm Snapdragon 855, který doplňuje 6 GB RAM. Čínský drak zaujme také 6,39″ Super AMOLED displejem, trojitým 48 + 12 + 16 Mpx fotoaparátem, nebo 3 300mAh baterií, která podporuje i rychlé 20W bezdrátové nabíjení. Při focení ve zhoršených světelných podmínkách ale vlajka od Xiaomi jednoznačně ztrácí.
Další hrozbou pro dnes recenzovaný smartphone se může stát například finská Nokia 9 PureView. Tedy telefon, na který se opravdu dlouho čekalo. Hlavní zbraní této Nokie se stalo pět zadních fotoaparátů se shodným rozlišením 12 Mpx, kde první ohlasy naznačují, že se jedná o opravdu skvělý fotomobil s dokonalými detaily. Dále telefon nabízí loňský, avšak stále dostatečně výkonný procesor Qualcomm Snaodragon 845, jemuž sekunduje 6 GB RAM. Předností Nokie 9 PureView je také 5,99″ P-OLED displej nebo čistý Android Pie i s programem Android One.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvělé zpracování a design | malinko přeplácaný a nesourodý systém |
výborný fotoaparát | absence stereo reproduktorů |
vysoký výkon | absence bezdrátového nabíjení |
nádherný displej | |
výdrž baterie a superrychlé nabíjení |
Když minulý rok představilo Huawei nové vlajkové modely P20 a P20 Pro, tak asi nikdo nečekal, jaký úspěch tato čínská společnost s těmito kousky zažije. O to víc pozorované bylo představení letošních vlajek P30 a P30 Pro. Varianta Pro si již naším testem prošla. Výsledek je přitom opravdu skvělý, jelikož se jedná o jeden z nejlepších smartphonů současnosti. A jak je na tom “okleštěná” verze P30? Má pořád co nabídnout, nebo se jedná o kousek, který nemá ve srovnání s Pro verzí žádné šance na úspěch? To si odhalíme v dnešní recenzi.
Huawei již dávno není tím výrobcem, který by hrál spíše druhé housle. Naopak, posledních pár let udává ve světě smartphonů směr trendů. A to jak v oblasti designu, tak hlavně po stránce fotoaparátu. A právě ten hraje hlavní roli i v momentálně recenzovaném kousku P30. Když v roce 2016 představilo Huawei model P10 (recenze) s duálním fotoaparátem, na kterém spolupracovalo s německou firmou Leica (přední německý výrobce, jenž navrhuje a vyvíjí fotoaparáty od roku 1913) bylo jasné, jakým směrem se chce Huawei do budoucna ubírat. Hned rok na to byl uveden model P20 Pro (recenze), tedy telefon, který nasadil novou laťku v mobilním focení, kterou pak překonal jen Mate 20 Pro (recenze), telefon také z garáže Huawei.
Řadí se mezi tyto telefony také nová generace v podání modelu P30? Předpoklady proto rozhodně má. Není to ale jen o fotoaparátu. Novinka z čínských dílen se snaží zaujmout také svým perfektním zpracováním, designem ale i výkonem. Do karet telefonu nahrává také cena, která se zastavila na 15 990 korunách. To je tedy více než konkurenceschopné, možná až bratrovražedné, jelikož verze Pro vyjde na 22 490 korun. Stojí tedy příplatek nějakých 6 500 za to?
Konstrukce | sklo a kov, 149,1 x 71,4 x 7,6 mm, 165 g, zvýšenáodolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 422 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + EMUI 9.1 |
Procesor | 8 jádrový, 2,6 GHz, Kirin 980 |
Paměť | 6 GB RAM, 128 GB úložiště, NM Card slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | trojitý (40 + 16 + 8 Mpx), Leica optika, OIS, 3x optický zoom, clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, LED blesk, umělá inteligence + přední 32 Mpx, f/2,0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, pokročilá čtečka tváře |
Baterie | 3 650 mAh, rychlonabíjení (22,5 W) |
Cena a dostupnost | od 15 99o Kč, 26. březen 2019 |
Aktuální novinka Huawei P30 možná nezaujme svým designem hned na první pohled. Rozhodně to ale není špatně, jelikož za roky budování vlastního směru v této oblasti si Huawei konečně našlo tu správnou cestu. Telefon tak vsadil na skleněná záda, která jsou doplněna kovovým rámem, jehož lesklá úprava dodává telefonu potřebný šmrnc. Celkový design telefonu se následně nese v duchu ostřejších hran, díky kterým nemusí telefon padnout do každé ruky. Do samotné dlaně však nic neřeže, a tak není držení smartphonu nepříjemné.
Pokud jde o záda telefonu, tak ty jsou jedním slovem úchvatná. Alespoň tedy barva v námi recenzované varianty, která je obchodně označována Breathing Crystal. Ve zkratce se jedná o dvě zkombinované barvy – světle modrá a fialová – a podle výrobců má připomínat oblohu v pravé poledne. Jakmile se na telefon podíváte z nějakého úhlu, tak vždy vidíte jiné barevné podání, to samé platí také pokud na záda svítí slunce. Výsledek je tak opravdu efektivní. Pro někoho však můžou záda působit chladně, a tak tato verze není pro každého. Zpět ale k samotným zádům, která skrývají také trojitý fotoaparát, jenž je umístěn horizontálně na levé straně. Pro zklamání všech ale příliš vystupuje, což má za důsledek, že při položení telefonu na rovnou plochu se P30 nepříjemně kývá ze strany na stranu. A tento neduh nemizí ani s přibaleným obalem.
Hrany telefonu se nesou v klasickém duchu. Na levé straně je tedy šuplíček pro SIM kartu a paměťovou kartu nového formátu, jenž nalezneme pouze v řadě P30 a Mate 20. Kdo by čekal infraport, bude zklamán, jelikož horní strana se stala domovem pouze pro mikrofon. Zajímavější je již strana pravá, kde se klasicky nachází kolébka hlasitosti a zamykací tlačítko. Pokud jde o hlasitost, tak tlačítko se nachází v ideální výšce a jeho stisk je pevný. To samé platí také pro tlačítko uzamknutí, které je ještě barevně a povrchově upravené, aby bylo hned jasné, které tlačítko vlastně mačkáte. Co se týče spodní hrany, tak kupodivu zde máme 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek. Vedle něj si našlo místo USB-C. Na pravé straně je následně reproduktor. Leckdo by čekal, že jej doplní ten nad displejem. Ke zklamání všech se ale jedná pouze o sluchátko a tak si musíte vystačit s jedním reproduktorem.
Pokud jsme již nakousli displej, tak se sluší říci, že výrobce zde odvedl opravdu kus dobré práce. Hrany zobrazovače jsou mírně zaoblené, díky čemuž displej krásně zapadá do těla. Abyste ale nebyli na omylu, tak P30 má flat displej, zatímco P30 Pro (recenze) sází na zahnutý styl. Pochválit si zaslouží také za minimální rámečky, které doplňuje velice malá brada. Pro přední fotoaparát se pak udělalo místo formou výřezu, jenž je ale kapkovitý a tudíž opravdu malý.
Na displeji si výrobce u takto sledovaných smartphonů musí dát samozřejmě záležet. Proto Huawei u modelu P30 nasadilo 6,1″ OLED panel s rozlišením Full HD+. Což je možná malinko škoda, jelikož takové Quad HD+ rozlišení by telefonu rozhodně slušelo. Použité rozlišení však není vůbec špatné, a jemnost displeje netrpí. V řeči čísel se jedná o 422 bodů na palec, což je pro lidské oko naprosto dostačující. Pokud ale Full HD+ považujete za zbytečné, můžete rozlišení displeje snížit na HD+, čím následně pochopitelně prodloužíte výdrž baterie. Je zde také ale možnost automatiky, kdy telefon sám určuje ono rozlišení displeje v dané situaci.
Pokud jsme již u automatiky, tak na 100 % se můžete spolehnout na regulaci jasu. Při přímém slunečním svitu a maximálním jasu je displej skvěle čitelný. Také ve tmě je úroveň jasu na přijatelné úrovni. Navíc je zde jako u každého telefonu Huawei možnost nastavit noční režim, kdy jsou barvy v noci pro oči ještě příjemnější. Co malinko zamrzí, je absence notifikační led diody. Její funkci ale částečně zastává funkce Always-On, kdy na zhasnutém displeji svítí hodiny a právě notifikace. A s těmi se Huawei naučilo konečně pracovat.
Novinku Huawei P30 lze totiž odemknout obličejem. Společně s touto funkcí se tento čínský gigant rozhodl malinko okopírovat konkurenční Apple. Což je jen dobře, alespoň v této oblasti. Pokud máte na telefonu například nepřečtenou zprávu, tak si ji na zamykací obrazovce nikdo nepřečte. Text zprávy se zobrazí až po tom, co telefon rozpozná váš obličej. Pokud jsem již nakousl odemykání obličejem, tak sama rychlost odemykání je na velice dobré úrovni, a to i v noci. problém je v tom, že ono odemykání tímto způsobem není zrovna bezpečné, jelikož telefon využívá pouze přední kamerku. Doporučuji tak vsadit na klasický otisk prstů. Jenže, zde nastává problém ve spolehlivosti. Huawei u modelu P30 využívá poddisplejovou čtečku, která zkrátka ještě není na takové úrovni jako klasické čtečky. Rychlost rozpoznání a spolehlivost tedy není na nejlepší úrovni, a telefon tímto způsobem odemknete zhruba v sedmi z deseti případů.
Lépe se Huawei povedlo odladění systému. Hlavní roli zde hraje Android Pie, jenž by ale pod nadstavbou EMUI 9.1 poznal ale opravdu málokdo. Pokud se zaměříme na grafickou stránku této nadstavby, tak to nevypadá vůbec zle. Bohužel občas prostřední působí nedospěle a přeplácaně. Chybět samozřejmě nemůžou ani některé duplicitní aplikace. Naštěstí vše běží plynule, čemuž rozhodně napomáhá super moderní procesor Kirin 980 vyrobený 7nm technologií, jenž je doplněný o 6 GB paměti RAM.
Pokud jde o ovládání systému, tak je na výběr z několika možností. Tou nejzajímavější jsou ale pravděpodobně gesta, která již známe z různých Androidů ale především ze smartphonů konkurenčního Applu. Zespodu swajpnutím nahoru se tedy dostanete na domovskou obrazovku, stejným gestem a následným přidržením otevřete multitasking a swajpem ze strany se vrátíte o krok zpět. Pokud se ještě vrátím k výbavě, tak v oblíbeném testu AnTuTu benchmark si telefon vysloužil skóre zhruba 285 tisíc bodů. Na úplnou špičku to sice nestačí, jako běžný uživatel ale nevidíte výkonnostní rozdíl oproti například Xiaomi Mi 9 (recenze) , které získalo ještě o pár desítek tisíc bodů více
Velice dobře si telefon vede po stránce výdrže. Huawei si již několik let zakládá na tom, že do telefonu “narve” opravdu velkou baterii. Novinka P30 se tak může pochlubit 3 650mAh baterií, což je opravdu slušné číslo, jenž vám při šetrnějším používání smartphonu bez problému zajistí dvoudenní výdrž. Pokud pak dáte telefonu trochu více zabrat, tak vám večer zbude ještě zhruba 30 %. Jestliže ale máte večer již něco naplánovaného, tak přijde vhod rychlé 22,5W nabíjení, které vás za pár minut nabíjení odmění několika hodinami běžného užívání. Pakliže chcete telefon dostat na plnou kapacitu, tak ze zhruba 10 na 100 % vám to zabere cca hodinku a deset minut. Pokud pak rádi dobíjíte svůj smartphone bezdrátově, tak zde na to budete muset bohužel zapomenout, tohle totiž P30 neumí.
Strategie Huawei je posledních několik let jasná. Na ty největší konkurenty útočí hlavně svým fotoaparátem, na kterém jak již bylo zmíněno spolupracují s německou společností Leica. A nutno říci, že spolupráce je to opravdu ovoce přinášející, což je pro koncového zákazníka jenom dobře. Nový model P30 se tak chlubí revolučním fotoaparátem, který přepisuje pravidla hry. Kousky P30 a P30 Pro totiž nabízejí nový typ Bayerovi masky. Všichni konkurenti používají snímače typu RGBG, Huawei se ale rozhodlo pro typ RYYB, kde světlo na pixely dopadá v jiném složení než právě u RGBG snímačů. To má za následek hlavně lepší fotografie v noci, kdy se na výsledné fotky dostane více světla.
Pokud jde o samotné fotoaparáty, tak Huawei P30 nese na zádech rovnou tři s rozlišením 40 + 16 + 8 Mpx. Hlavní snímač je tedy typu RYYB, má rozlišení 40 Mpx a slouží pro klasické fotografie. Sekundární 16Mpx senzor je širokoúhlý se záběrem 120°, což zaručuje, že na fotografie dostanete více obsahu. Poslední 8Mpx senzor má za úkol bokeh efekt a vylepšený zoom. A jaké jsou tedy výsledky této sestavy? Jedním slovem úchvatné. Je až neuvěřitelné, co Huawei u svých fotoaparátů dokáže. Pokud je dostatek světla, tak jsou fotografie opravdu bezchybné. Někomu by mohla vadit možná příliš agresivní umělá inteligence, která fotografie možná až moc vybarvuje. Funkci Mistr umělé inteligence, jak ji Huawei nazývá, lze ale bez problému vypnout.
A horší to není ani s ubývajícím světlem, zde naopak Huawei konkurenci uniká. To co P30 dokáže ve tmě je opravdu fascinující. Při zapnutém režimu Noc, fotoaparát vyfotí více snímků, které následně složí do jednoho, aby se do fotografie dostalo více světla. Při focení v tomto režimu sice trvá zhruba 5 vteřin než vyfotíte, nicméně výsledek stojí opravdu za to. Velice dobré fotografie zvládne také16 Mpx snímač. Na fotografii zkrátka dostanete například mnohem více přírody. Zde jsou již barvy ale malinko horší, špatné to ale rozhodně není. Jen pozor na rybí oko, a nefotit tak z blízka. Velice dobře si telefon vede také v oblasti makra, kdy ze zhruba 10 až 15 centimetrů, někdy i blíže, telefon dokonale zvládá zachytit detaily. Pokud jde o přední fotoaparát, tak ten disponuje rozlišením 32 Mpx. Výsledky jsou pak poměrně dobré, na absolutní špičku ale lehce ztrácí. Povedené fotografie na sociální sítě ale zvládá bez problému.
Lze také vidět, že si Huawei dalo záležet i na samotné fotoaplikaci. Vše důležité se tak odehrává ve spodní části, tedy tam, kde dosáhnete palcem. Swajpováním ze strany na stranu lehce přepínáte mezi režimy nejčastěji používanými, kdy na konci jsou i ostatní režimy, jako například panorama, malování světlem nebo HDR, které bohužel nefunguje automaticky. Abych nezapomněl, tak velice dobře telefon dokáže natáčet videa, a to až v rozlišení 4K při 30 FPS. Na absolutní špičku sice trochu ztrácí, nicméně zahanbit se telefon nenechá. Velice dobré je také superzpomalené video při 960 FPS, se kterým lze zažít mnoho zábavy.
Žhavá novinka Huawei P30 je opravdu skvělým smartphonem, u něhož se výraznější neduhy hledají opravdu těžce. Malinko tak může například zamrzet chybějící notifikační LED diodka, kterou ale plně zastupuje displej Always-On. Dále zamrzí také absence stereo ozvučení či nemožnost smartphone nabíjet bezdrátově. Misky vah na svou stranu však klady převažují s lehkostí. Huawei nádherně zpracovalo prémiové materiály, díky čemuž telefon působí jako ideální modní doplněk. Dále je zde opravdu skvělý fotoaparát, který jen těžce hledá konkurenci, a to hlavně při zhoršených světelných podmínek. Je zde ale také špičková výbava nebo opravdu povedený OLED displej, na který je radost pohledět. Skvělá je také výdrž baterie, kterou lze navíc velice rychle dobít. Konkurence to bude mít tedy opravdu těžké. A o koho se vlastně jedná?
Ta největší hrozba pro Huawei P30 pochází se stejné země, a je jím Xiaomi Mi 9 (recenze). Cena tohoto kousku totiž startuje na 12 999 korunách za 64GB variantu, a končí na částce 13 999 korun u 128GB verze. Telefon se navíc chlubí ještě o něco silnějším procesorem Qualcomm Snapdragon 855, který doplňuje 6 GB RAM. Čínský drak zaujme také 6,39″ Super AMOLED displejem, trojitým 48 + 12 + 16 Mpx fotoaparátem, nebo 3 300mAh baterií, která podporuje i rychlé 20W bezdrátové nabíjení. Při focení ve zhoršených světelných podmínkách ale vlajka od Xiaomi jednoznačně ztrácí.
Další hrozbou pro dnes recenzovaný smartphone se může stát například finská Nokia 9 PureView. Tedy telefon, na který se opravdu dlouho čekalo. Hlavní zbraní této Nokie se stalo pět zadních fotoaparátů se shodným rozlišením 12 Mpx, kde první ohlasy naznačují, že se jedná o opravdu skvělý fotomobil s dokonalými detaily. Dále telefon nabízí loňský, avšak stále dostatečně výkonný procesor Qualcomm Snaodragon 845, jemuž sekunduje 6 GB RAM. Předností Nokie 9 PureView je také 5,99″ P-OLED displej nebo čistý Android Pie i s programem Android One.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvělé zpracování a design | malinko přeplácaný a nesourodý systém |
výborný fotoaparát | absence stereo reproduktorů |
vysoký výkon | absence bezdrátového nabíjení |
nádherný displej | |
výdrž baterie a superrychlé nabíjení |