Recenze Honor 20 Lite: bijec střední třídy pro mladé

Jakub Fišer

Honor už dávno není jenom mladší a méně zkušený bratříček většího Huawei. V některých segmentech trhu druhé nejlépe prodávané značce zdařile konkuruje, především potom v odvětví smartphonů střední a nižší-střední třídy. Důkazem toho je i model Honor 20 Lite, který má nemalou šanci zastínit nejednoho sourozence ze stáje Huawei. Využije této šance? Nejen o tom bude naše dnešní recenze.

Honor letos v rámci květnové představovací akce ukáže vlastně rovnou tři smartphony. Kromě základního modelu Honor 20 jde letos vůbec poprvé o ještě vylepšený model Honor 20 Pro. Dnes však bude řeč spíše o nejslabším ze tří novinek. Nejslabší je však míněno po stránce výkonu, ne však co do popularity, Honor 20 Lite totiž chce udělat pořádný vítr ve střední třídě. A že na to tato firma již má kapacity, to Honor ukázal i u svých předchozích modelů, jako třeba Honor 8X (recenze) nebo Honor 10 Lite (recenze), se kterými v cenové relaci do 8 tisíc korun dokáže bravurně konkurovat Huawei či i přeborníkům na slovo vzaté, společnosti Xiaomi.

Honor 20 Lite: specifikace

Konstrukceplast, 154,8 x 73,6 x 7,95 mm, 164 g
Displej6,21″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 415 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie + EMUI 9.0
Procesor8 jádrový, 2,2 GHz, Kirin 710
Paměť4 GB RAM, 128 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparáttrojitý (24 + 8 + 2 Mpx), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, LED blesk + přední 32 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, NFC, GPS, microUSB, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie3 400 mAh
Cena a dostupnost6 990 Kč, od 10. května 2019

Design a zpracování: plast není past

Zpracováním telefon prakticky nezvedá žádné velké otazníky. A tudíž nedovoluje ani žádné přehnané překvapení. Tělo je klasicky obaleno plastem, na tom není nic špatného, vždyť cena telefonu je nízko pod 10 tisíc, navíc díky použití plastu je telefon také celkem lehký a v ruce nijak nepřekvapí. Pevnost není na kdovíjaké mistrné úrovni, trošku se telefon prohýbá, při běžném používání si toho ale nevšimnete a abyste telefon viděli prohnutý, budete mu muset trochu pomoct. Čemu se nevyvarujeme ani zde, to je neuvěřitelná klouzavost přístroje, který je schopný sjet i po rovné ploše. To však není nic, co by vyřešil jiný užitý materiál; jinými slovy, sklo dělá naprosto totéž.

Po těle telefonu najdeme hned několikero jistot, jako je třeba čtečka otisků na zádech (k té nemám výhrady, je superrychlá a funkční) nebo třeba 3,5mm audiojack pro poslech konzervativním způsobem. Fotoaparát potěší svými schopnostmi, na to bych ale nechal pro tento moment zapomenout, pochválit jej chci totiž mimo to i za design modulu, který je vystouplý jen minimálně, záda telefonu jsou navíc lehce oblá, z čehož vyplývá, že s telefonem se nedočkáte nepříjemného houpacího efektu.


Je zde však i pár chyb, které výrobce provedl zcela jistě schválně a argumentem k tomu bude snaha stažení ceny na minimum. A to se v zásadě i podařilo, jen musí potenciální zájemce oželet například stereo reproduktor nebo rychlý napájecí konektor USB-C, který do střední třídy pod taktovkou Honoru ještě nedorazil a jeho místo zastává vousaté microUSB. Co naplat, i s tím se musí počítat, zákazníci tak alespoň nebudou muset vyhazovat kvantum kabelů z domácnosti. Pro myšlenku značky je to ale škoda, Honor totiž podle svých slov cílí na mladší generaci zákazníků, a ti si často přejí mít telefon s USB-C. To však není případ Honoru 20 Lite.

Telefon přichází opět v několika gradientních úpravách. To je sázka na úspěch, v osudí jsou přechodové barvy modro-fialová a červeno-fialová, případně elegantní, leč klasická černá. S telefonem rozhodně ostudu neuděláte, tváří se velice vyrovnaně a kvalitně; ten tam jsou časy, kdy telefon za 7 tisíc korun neměl skoro žádnou výrobní hodnotu. Honor 20 Lite je moc pěkný telefon, který sice nepatří k těm nejpevnějším, ale to ve finále nikomu vadit nebude. Velký je navíc tak akorát – to se ví, že pro fanoušky kompaktů to nejlepší volba nebude. S tím se ale musí počítat. Designem a zpracováním je tak nový levný Honor spíše neoriginální, výrobce i zákazníci však vědí, že to jak telefon vypadá v tomto případě nemusí být nutně to hlavní.

Displej, prostředí a baterie: standard s pár kompromisy

Displej Honoru 20 Lite se drží nejnovějších trendů (nechybí výřez), zároveň je na něm ale dosti patrné to, že tam, kde konkurence pár zlaťáků přihodila, tam Honor šetřil. Stačí se podívat na samotný zobrazovač. Ten je technologie IPS LCD, velikostí dosahuje 6,21 palců a rozlišení má klasické Full HD+. Displej vypadá naživo celkem pěkně, rozhodně není odfláknutý, konkurence v podobě Huawei P30 Lite (recenze) má však zobrazovač ještě o něco lepší. Namísto klasického IPSka má totiž LTPS, které v praxi vypadá prostě lépe – a to nemluvím o přímém srovnání. Displej Honoru 20 Lite je při porovnávání s konkurencí celkem jasně studený a hraje dosti na modré barvy. O něco lepší by mohla být pozorovatelnost na přímé sluneční záři, která není nejlepší. Displej si ale žádná ostřejší slova nezaslouží, za danou částku s ním není problém a s konkurencí drží krok.

Jistou nevoli lze vyjádřit k chodu systému. Ten je poměrně svižný, má však slabší chvilky a například při přecházení z domovské obrazovky na obrazovku Googlu je patrný trhanější pohyb signifikantní pro smartphony střední třídy, které nemají takový výkon jako vyšší třída či vlajkové lodě. Pomalejší reakce lze zaznamenat i u gest, která jsou v EMUI 9 založeném na Androidu 9 dostupná. Systém vás je ale používat nenutí a v defaultním nastavení je nahrazují klasická tři tlačítka „domů“, „zpět“ a „otevřené aplikace“. Jinak výkon při běžném používání nevadí, Kirin 710 je dostatečný pro chod většiny aplikací, surfování po internetu nebo na sociálních sítích.

Samotné EMUI je potom kapitolkou jen pro sebe sama. Někomu se barvitost a jakoby „zábavnost“ ikonek a celého systému může zamlouvat, jiným je proti srsti. Na mě působí EMUI stejně jako kdysi na Huawei P30 Pro (recenze) a stejně jako před rokem na Huawei P20 Pro (recenze), případně na levných modelech Honoru či Huawei. A velký rozdíl není ani oproti Magic UI, kterým disponují vlajkové Honory. Zkrátka a jednoduše, systém je dle mého gusta až moc přeplácaný, nekonzistentní a jakoby nedospělý. Oproti nadstavbám od OnePlus nebo Samsungu má EMUI stále co dohánět, o čistém Androidu nemluvě, tomu se EMUI nedrží ani za kotníky; a to nejen co do designu a estetické stránky, ale bohužel i po stránce optimalizace.

Pro doplnění nesmíme opomenout informace ohledně paměti. Operační paměť RAM zde figuruje s hodnotou 4 GB, což rozhodně není zlé, zároveň se to však pojí s tím, že výkon čipsetu není zrovna top a také optimalizace nepatří k těm nejvybroušenějším. Kolem a kolem ale 4 GB RAM stačí na dostatek otevřených a simultánně běžících aplikací. Superlativy však můžeme směřovat k paměti pro data uživatele. Ta se posunula na 128 GB a to u telefonu za 7 tisíc korun nevidíme vždy. Pokud by to někomu bylo málo, může si uživatelskou paměť ještě rozšířit microSD kartou.

Poslední bod druhé kapitoly obvykle věnujeme baterii. Ta je u modelu Honor 20 Lite v zásadě průměrná, veliká je 3 400 mAh. To je hodnota, která při klasickém využívání telefon udrží v chodu den, určitě i den a půl. Pokud budete více šetřit, třeba i stáhnete rozlišení displeje z Full HD+ na HD+ (to v EMUI lze), tak se dostanete klidně na hodnotu přesahující dva dny. Baterie u Honoru 20 Lite má však i své neduhy, a sice že se nabíjí skrze staromódní microUSB, již o tom byla řeč. To je vskutku škoda, telefon se tak připravil třeba o superrychlé nabíjení, které častokrát probíhá přes USB-C. Pokud vám ale přítomnost microUSB nevadí, tak potom vítejte na palubě, jste zdá se jádrem cílové skupiny.

Fotoaparát: tři snímače nejsou všechno

Moje první pocity ze snímků z Honoru 20 Lite byly takové, že se jedná o solidní průměr. Pak jsem měl během testování střídavě období, kdy jsem snímky chválil za slušnou míru detailů, a někdy zase hanil za jakýsi podivný povlak notoricky známý pro levnější fotosenzory od Huawei a Honoru. Ve finále bych však po všech těch dojmech nazval fotoschopnosti Honoru jako dostačující. Konkurenci má bohužel skutečně dobře připravenou a největší hráči jsou i v této cenové kategorii vyzbrojeni 48megapixelovým snímačem. Na to Honor u modelu 20 Lite nedosahuje, i když výbavu má číselně také slušnou.

Trojitý fotoaparát skýtá 24megapixelový hlavní snímač s clonou f/1.8, dále širokoúhlý objektiv s rozlišením 8 megapixelů a třetím je doplňkový 2megapixelový teleobjektiv. Telefon navíc umí 6x digitální zoom a má i jakýsi dedikovaný speciální noční režim. Ten však rozhodně nedosahuje takových kvalit jako u výše postavených bratříčků z řady 20, navíc ani širokoúhlý objektiv není tak dobře optimalizován a efekt rybího oka hází velmi silný. K fotoaparátu přirozeně patří i natáčení, to ovládá Honor 20 Lite v maximálním rozlišení Full HD a to při snímkové frekvenci 60 snímků za sekundu. To je více než dostačující v této cenové hladině a z natáčení jsem byl upřímně nadšen více než z nemastných neslaných fotek. Přední kamera má pro doplnění 32 megapixelů a je zřejmě nejsilnějším článkem, výrobce totiž tuto stejnou kameru využije i u Honoru 20 a 20 Pro, kvalita tak bude jistě neoddiskutovatelná.

Jak fotí Honor 20 Lite?

Zhodnocení

Honor 20 Lite ve mě nezanechal vyloženě šťastné pocity, jako třeba i jiní. Zároveň ale ani nepropadl a v zásadě se jedná o obstojný telefon, jehož nákup jde jednoznačně doporučit. Na prvním místě je Honor napřed před Huawei – nižší cena (20 Lite stojí 7 tisíc korun), ale téměř shodná výbava. Má to ale háček, nebo spíše několik maličkých háčků. Tím prvním je pro někoho dost výrazný kompromis, a sice fotoaparát. Ať už Xiaomi s výrazně levnějším Redmi Notem 7 (recenze), nebo i Huawei a další výrobci, nikomu z nich nechybí 48megapixelový snímač. Ten Honoru u modelu střední třídy chybí a nabízí jej pouze u vyšších modelů s cenou nad 10 tisíc korun.

K dalším problémům bychom mohli připojit postarší microUSB, méně kvalitní konstrukci s pochybnou pevností anebo slabší displej na přímém slunci. Pochvalu si však zaslouží celkem slušný poměr ceny a výkonu, líbivý design a třeba i nejnovější Android 9. Můžete si samozřejmě vybrat konkurenci, nedostanete však mladistvý nádech, kterou výrobce slibuje. A to za zkoušku stojí, nemyslíte?

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus pěkný designPlus displej není na slunci nejlépe čitelný
Plus poměr cena a výkonPlus plastová konstrukce není tak odolná
Plus nejnovější Android 9 PiePlus oproti konkurenci chybí 48Mpx senzor
Plus absence USB-C
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články