Recenze Redmi Note 7: na tohle konkurence odpoví jen těžko

Hned zkraje roku 2019 oznámilo Xiaomi, že se od něj odděluje firma Redmi a začíná produkovat pod vlastní značkou. Stejně to udělal před časem i Honor, který se oddělil od Huawei. Svou mateřskou společnost sice neporazil, ale rozhodně se mu podařilo udělat díru do světa. O něco podobného se chce pokusit i Redmi a první model jménem Redmi Note 7 k tomu má více než skvěle nakročeno.

I když teď smartphony z řady Redmi vycházejí pod vlastním brandem, na zádech telefonu si stále ještě můžeme přečíst “Redmi by Xiaomi”. Nutno však uznat, že Redmi si pro osvojení vybralo velice klíčovou část portfolia velkého Xiaomi. Telefony Redmi jsou totiž tím vůbec nejžádanějším artiklem se značkou Xiaomi (dnes již Redmi). Jde o telefony s velice dobře vyváženým výkonem a k tomu odpovídající cenou. A vězte, že v tomto příjemném trendu, který zákazníci tolik milují, pokračuje i Redmi Note 7, bez ohledu na to, jestli je na zádech nápis “Redmi” nebo “Xiaomi”.

Redmi Note 7: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 159,2 x 75,2 x 8,1 mm, 186 g
Displej 6,3″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 409 ppi
Operační systém Android 9 Pie + MIUI 10.2
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 660
Paměť 3/4 GB RAM, úložiště 32/64/128 GB, hybridní slot na microSD (až 256 GB)
Fotoaparát duální (48 + 5 Mpx), umělá inteligence, PDAF, clona f/1.8 a f/2.4, duální LED blesk + přední 13 Mpx, f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4 (18 W)
Cena a dostupnost od 4 899 Kč, 4. dubna 2019

Design a zpracování: na úrovni, jen stále bez NFC

Redmi Note 7 cílí na tu nejširší skupinu zákazníků, tedy na ty, kteří nechtějí za telefon utratit moc peněz, i přesto ale chtějí mít kvalitní zařízení a k tomu i pěkně vypadající. A tady v tomto případě nelze než potvrdit, že Xiaomi, tedy pardon – Redmi, se opět trefilo do býčího oka. Zpracování je na velmi dobré úrovni; je příjemné zjistit, že i telefon za necelých 5 nebo 6 tisíc korun disponuje tělem pevným jako skála a při testu ohybu se neprohýbá ani nevrže. A pokud jde o design samotný, tomu vážně není co vytknout. Vím o tom, že jde o silně subjektivní postoj, ale i přestože se již dá gradientní barevná úprava pokládat za celkem evergreen a pro někoho je to již ohraný trend, mně se líbí; dává zákazníkům tušit, že si za 5 tisíc korun nekoupili jen černou placku, ale celkem pěkný kus designu.

Na těle telefonu ale nejsou jen pozitiva. Například fotoaparát – nehledě na jeho schopnosti focení – je celkem vystouplý a na stole se obligátně kinklá ze strany na stranu. Dále slot na SIM kartu. Redmi Note 7 je již několikátým modelem Xiaomi, u kterého mi přijde, že slot není zrovna perfektně navržen a když jej vysunete a následně zasunete, působí nejistě a vy skoro až nevíte, jestli je či není vložen ve správné poloze. Není to nějaký problém, který by ovlivňoval chod zařízení (stejně jako trable s vystouplým fotoaparátem), ale při vkládání SIM karty se na chvíli pozastavíte a popřemýšlíte, proč není tak elementární věc, jako je slot na karty, vyvedena lépe.

Snad je ale zřejmé, že se jedná spíše o menší problémy, které by vlastně ani ve finále neměly stát mezi vámi a případnou koupí telefonu. Zbytek těla mi žádné větší problémy nedělal. Tlačítka na pravém boku – kolébka pro regulaci zvuku a zamykací tlačítko – mají pevný a jistý stisk, s těmi nebyl problém. Na spodní hraně vidíme pouze vyfrézovanou mřížku pro reproduktor a uprostřed nabíjecí konektor USB-C. Za ten si Redmi zaslouží pochvalu, je totiž velmi důležité, aby se tyto inovativní prvky dostaly i do zařízeních střední a nižší třídy. Škoda jen, že to trvalo skoro 5 let; první přístroje s USB-C se totiž začaly objevovat už v roce 2014.


Na levé straně najdeme již zmíněný slot na SIM kartu. Nahoře najdeme kromě 3,5mm jacku (tradiční posluchač zajásá!) také infraport, který u mnoha jiných výrobců nenajdeme. Xiaomi a tedy i Redmi přidává tuto nevinou komponentu do svých přístrojů a vy tak můžete s Redmi Note 7 například ovládat televizi (klidně i starou hloupou, infraport totiž nahrazuje čip v klasickém televizním ovladači), videopřehrávač, ale třeba i klimatizaci či projektor. Ačkoliv se jedná o celkem malichernou funkci, je škoda, že infraport nepoužívá i více výrobců; život s jejich smartphony by byl o poznání příjemnější.

Na těle telefonu najdeme ještě čtečku otisků prstů. Ta má kruhový tvar a je rychlá přesně tak, jak jsme u Xiaomi zvyklí. Čtečka otisků v displeji by tady asi neměla moc velký smysl – tato technologie je totiž drahá a zbytečně by zvyšovala cenovku telefonu. Stejně zbytečnou by mohla být i pokročilá čtečka tváře. Ta je zde klasická 2D, a tedy často pozitivně reaguje i s fotkou a před kamerou tak nemusíte být ani vy. Těžko to však vyčítat telefonu za 5 tisíc, navíc když výrobce v nastavení upozorňuje, že kód PIN je mnohem bezpečnější. Zapomenout bychom neměli ani na maličkou notifikační diodu, která bliká jen bílou barvou, ale to bohatě stačí na upoutání vaší pozornosti při obdržení notifikace.

Poslední výtka je už také takovým evergreenem. Ani osamocení nepomohlo Redmi pochopit to, že ačkoliv ti asijští zákazníci možná NFC senzor tolik nevyužijí, my tady v Evropě ano a je hrubým nedostatkem, že telefon pro masy nemá tak základní technologii. Čert to vem, že firma má vlastní ideologii – tohle je stále se dokola opakující a stále stejně nepochopitelný přehmat, kvůli kterému například není možné pomocí Redmi Note 7 platit v obchodě. To je škoda, a pokud přecházíte z telefonu, kterým platit šlo, bude se vám na manýry Redmi hodně těžko zvykat.

Displej, prostředí a baterie: znovu králem poměru cena/výkon

Údiv nad tím, jak kvalitní dokáže Xiaomi, potažmo Redmi, vyrobit telefony s cenovkou mnohem nižší než konkurence přetrvává i po zapnutí telefonu. Před vámi se totiž rozhostí velký 6,3palcový displej s technologií zobrazovaní IPS LCD a rozlišením Full HD+. A to je přesně to, co od telefonu za 5 tisíc korun očekáváte – aby výrazně nezaostával za konkurencí. To se u Xiaomi rozhodně neděje, tedy minimálně pokud jde o displej. Jeho barvy jsou velmi syté (z části je to jistě i tím, jak extrémně barevná je nadstavba MIUI) a čtení na přímém slunci není žádný problém. Mohlo by to být i lepší, ale když se zamyslíme nad tím, jak malý rozdíl je u Redmi Note 7 za 5 tisíc korun oproti telefonu za jednou tolik peněz, je to více než hřejivý pocit.

V čele displeje jsme navíc dostali maličký výřez ve tvaru kapky, který výrobce používá i u svých vlajkových modelů. Škoda jen, že displej mohl být klidně ještě o něco větší, nebýt velké spodní brady a i celkem velkého rámečku nahoře. Člověka až skoro napadne, že výřez klidně mohl být menší, kdyby horní rámeček méně vystupoval z okraje telefonu. To je však jen detail, zvláště při uvědomění, že cílová skupina pro Redmi Note 7 vlastně kolikrát ani neprahne po výřezu a spokojila by se s klasickými rámečkem dole i nahoře.

S výřezem ale perfektně funguje systém, který jsme již také nakousli. Redmi Note 7 hřeje nejnovější grafická nadstavba MIUI 10.2 postavená na Androidu 9 Pie. O té si může každý myslet své, je však třeba brát v potaz, že výběr nadstavby je u telefonu klíčový – Xiaomi nadstavba vypadá jinak než ta od Huawei a obě vypadají úplně jinak než čistý Android. Ano, vždy si můžete stáhnout vlastní oblíbený launcher, ale s tím nemá zkušenosti každý. Každopádně, jak je na tom MIUI? Nám se MIUI líbí, určitě působí důstojněji než EMUI od Huawei, potažmo Magic UI od Honoru (což je vlastně to samé, jen pod jiným označením), ale na druhou stranu nevypadá tak dospěle, jako třeba čistý Android.

Nutno však uznat, že MIUI prošlo ve své desáté iteraci hromadou změn. Přepracovaný byl multitasking, notifikační centrum i třeba pohyb po systému, který koresponduje s novátorským pojetím v Androidu 9, k ovládání jedním jediným tlačítkem však přidává ještě gesta podobná těm v iOS 12; to ale u Xiaomi (či Redmi, jak chcete) není žádným překvapením, podobná gesta jsme totiž mohli najít už v MIUI 9.5. Nejnovější aktualizace průchod systémem pomocí gest značně zlepšuje a činí plynulejším. Pohybová gesta se ovládají výborně, jejich plynulost však za těmi z iPhonu notně zaostává, a to i přesto, že celý systém MIUI 10.2 je velice dobře optimalizován a i výkonu má telefon dost.

Naše varianta Redmi Note 7 se mohla chlubit 64 GB vnitřního úložiště, což nenáročným uživatelům v klidu stačí (navíc ještě při možnosti vložit microSD kartu), a také 4 GB RAM, které zaručují bezproblémový chod několika aplikací na pozadí, klidně i dvou aplikací simultánně a také jemný a svižný průchod celým systémem. Kromě toho má Redmi Note 7 také čipset Snapdragon 660 od Qualcommu s taktem procesoru nejvýše 2,2 GHz, což je velmi slušná hodnota na cenovou relaci do 5 tisíc korun a výkon vám při používání telefonu rozhodně chybět nebude.

A jak je na tom Redmi Note 7 co se týče výdrže baterie? Xiaomi vždy patřilo k výrobcům, jejichž telefony své majitele po stránce výdrže vždy těšily. Osamocené Redmi jde u svého prvního modelu Note 7 stejnou pěkně prošlapanou cestičkou. Když přijde na čísla, může se nové Redmi chlubit 4 000mAh baterií s 18W rychlonabíjením Quick Charge čtvrté generace. V praxi to znamená, že při průměrném zátahu zabere asi tak 35 či 36 hodin, než telefon vybijete ze 100 na 0 %. K tomu není moc co dodat – nejedná se o jakýsi ultraskvělý aspekt, který by konkurence neměla, ale zároveň jde o slušný držák, který vás poctí svou spolehlivostí, když to budete potřebovat. Ale na vícedenní výlet do přírody si určitě přibalte pořádně velkou powerbanku, jinak vám zbydou oči pro pláč.

Fotoaparát: 48 megapixelů do každé rodiny!

Redmi Note 7 je hodně novátorský kousek a, k radosti všech spotřebitelů, samozřejmě i co se fotoaparátu týče. Nový model od Redmi je po všech stránkách velmi dobrým smartphonem, ale jestli je něco, v čem opravdu vyčnívá, je to rozhodně fotoaparát. Jde totiž pravděpodobně o ten nejlevnější smartphone s plnohodnotným 48megapixelový snímačem.

Jedná se o snímač ISOCELL GM1 od Samsungu a fotí stabilně ve 12 megapixelech se světelností f/1.8 a snímky následně poskládá do sebe. Vznikají tak naprosto perfektní fotky se skvělými barvami, výbornou ostrostí a fantastickým smyslem pro detail. Telefon má následně kromě toho ještě jeden zadní snímač s rozlišením 5 megapixelů pro hrátky s bokeh efektem a také přední selfie kameru s rovněž slušným rozlišením 13 megapixelů.

Dost výslednému dílu pomáhá i umělá inteligence, která umí rozpoznat několikero scén (například oblohu, krajinu, květinu či interiér) a podle toho nastaví příslušné rozložení barev a detailů. AI se hodí i při focení v noci. Ne snad, že by Redmi Note 7 nějak zápolil s přeborníky v nočním focení, ale je zde patrná snaha a i posun. Při focení noční scény jsou barvy uměle vytažené, což vytváří pocit, jakoby tma skoro nebyla, ale ztrácí se tím kvalita fotek hlavně co do ostrosti.

Při natáčení videí však přijde lehké zklamání a je rázem patrné, kde se musel utáhnout kohoutek. Note 7 totiž nenatáčí při rozlišení 4K, nejlepší možný záznam tak natočíte v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu. Útěchou tak může být alespoň to, že povedená fotoaplikace nabízí možnost zpomaleného natáčení ve 120 snímcích za sekundu anebo časosběrného videa; zamrzí však absence například schopnosti focení tzv. živých fotek.

Jak fotí Redmi Note 7?

Zhodnocení

Smartphony z řady Redmi (ať už nyní s vlastním brandem, či předtím ještě pod Xiaomi) vždy patřily k tomu nejzajímavějšímu, co tento čínský výrobce nabízí. A to především díky onomu výbornému poměru ceny a výkonu. Redmi Note 7 je po všech stránkách velice dobrý telefon, za cenovku necelých 5 tisíc korun – pokud vám stačí 32GB úložiště – či skoro 6 tisíc korun za klasickou variantu s 64 GB interního úložiště. Nabízí vše podstatné – kvalitní zpracování a pěkný design, obstojný displej, dostačující výkon a silně nadstandardní fotoaparát. Chybičky se samozřejmě najdou, ale celkově výborně složený poměr ceny a výkonu všechny negativa přebíjí.

Další generace vládců nižší-střední třídy je zkrátka tu a konkurence bude jen těžko hledat odpověď. Pro výrobce je velmi důležité i to, že cílová skupina zákazníků moc dobře ví, co od řady Redmi Note čekat a s tím také přistupuje k případné koupi. Pokud hledáte kvalitní telefon za cenovku nepřesahující 6 tisíc korun, račte se zařadit do fronty, o tento kousek totiž bude enormní zájem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
skvělý design a zpracování absence zvýšené odolnosti
nejnovější Android s intuitivní nadstavbou absence NFC
zcela nadprůměrný fotoaparát  velké rámečky kolem displeje
výborná cena v poměru k výkonu
kvalitní výdrž na baterii

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Redmi Note 7: na tohle konkurence odpoví jen těžko

Hned zkraje roku 2019 oznámilo Xiaomi, že se od něj odděluje firma Redmi a začíná produkovat pod vlastní značkou. Stejně to udělal před časem i Honor, který se oddělil od Huawei. Svou mateřskou společnost sice neporazil, ale rozhodně se mu podařilo udělat díru do světa. O něco podobného se chce pokusit i Redmi a první model jménem Redmi Note 7 k tomu má více než skvěle nakročeno.

I když teď smartphony z řady Redmi vycházejí pod vlastním brandem, na zádech telefonu si stále ještě můžeme přečíst “Redmi by Xiaomi”. Nutno však uznat, že Redmi si pro osvojení vybralo velice klíčovou část portfolia velkého Xiaomi. Telefony Redmi jsou totiž tím vůbec nejžádanějším artiklem se značkou Xiaomi (dnes již Redmi). Jde o telefony s velice dobře vyváženým výkonem a k tomu odpovídající cenou. A vězte, že v tomto příjemném trendu, který zákazníci tolik milují, pokračuje i Redmi Note 7, bez ohledu na to, jestli je na zádech nápis “Redmi” nebo “Xiaomi”.

Redmi Note 7: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 159,2 x 75,2 x 8,1 mm, 186 g
Displej 6,3″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 409 ppi
Operační systém Android 9 Pie + MIUI 10.2
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 660
Paměť 3/4 GB RAM, úložiště 32/64/128 GB, hybridní slot na microSD (až 256 GB)
Fotoaparát duální (48 + 5 Mpx), umělá inteligence, PDAF, clona f/1.8 a f/2.4, duální LED blesk + přední 13 Mpx, f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4 (18 W)
Cena a dostupnost od 4 899 Kč, 4. dubna 2019

Design a zpracování: na úrovni, jen stále bez NFC

Redmi Note 7 cílí na tu nejširší skupinu zákazníků, tedy na ty, kteří nechtějí za telefon utratit moc peněz, i přesto ale chtějí mít kvalitní zařízení a k tomu i pěkně vypadající. A tady v tomto případě nelze než potvrdit, že Xiaomi, tedy pardon – Redmi, se opět trefilo do býčího oka. Zpracování je na velmi dobré úrovni; je příjemné zjistit, že i telefon za necelých 5 nebo 6 tisíc korun disponuje tělem pevným jako skála a při testu ohybu se neprohýbá ani nevrže. A pokud jde o design samotný, tomu vážně není co vytknout. Vím o tom, že jde o silně subjektivní postoj, ale i přestože se již dá gradientní barevná úprava pokládat za celkem evergreen a pro někoho je to již ohraný trend, mně se líbí; dává zákazníkům tušit, že si za 5 tisíc korun nekoupili jen černou placku, ale celkem pěkný kus designu.

Na těle telefonu ale nejsou jen pozitiva. Například fotoaparát – nehledě na jeho schopnosti focení – je celkem vystouplý a na stole se obligátně kinklá ze strany na stranu. Dále slot na SIM kartu. Redmi Note 7 je již několikátým modelem Xiaomi, u kterého mi přijde, že slot není zrovna perfektně navržen a když jej vysunete a následně zasunete, působí nejistě a vy skoro až nevíte, jestli je či není vložen ve správné poloze. Není to nějaký problém, který by ovlivňoval chod zařízení (stejně jako trable s vystouplým fotoaparátem), ale při vkládání SIM karty se na chvíli pozastavíte a popřemýšlíte, proč není tak elementární věc, jako je slot na karty, vyvedena lépe.

Snad je ale zřejmé, že se jedná spíše o menší problémy, které by vlastně ani ve finále neměly stát mezi vámi a případnou koupí telefonu. Zbytek těla mi žádné větší problémy nedělal. Tlačítka na pravém boku – kolébka pro regulaci zvuku a zamykací tlačítko – mají pevný a jistý stisk, s těmi nebyl problém. Na spodní hraně vidíme pouze vyfrézovanou mřížku pro reproduktor a uprostřed nabíjecí konektor USB-C. Za ten si Redmi zaslouží pochvalu, je totiž velmi důležité, aby se tyto inovativní prvky dostaly i do zařízeních střední a nižší třídy. Škoda jen, že to trvalo skoro 5 let; první přístroje s USB-C se totiž začaly objevovat už v roce 2014.


Na levé straně najdeme již zmíněný slot na SIM kartu. Nahoře najdeme kromě 3,5mm jacku (tradiční posluchač zajásá!) také infraport, který u mnoha jiných výrobců nenajdeme. Xiaomi a tedy i Redmi přidává tuto nevinou komponentu do svých přístrojů a vy tak můžete s Redmi Note 7 například ovládat televizi (klidně i starou hloupou, infraport totiž nahrazuje čip v klasickém televizním ovladači), videopřehrávač, ale třeba i klimatizaci či projektor. Ačkoliv se jedná o celkem malichernou funkci, je škoda, že infraport nepoužívá i více výrobců; život s jejich smartphony by byl o poznání příjemnější.

Na těle telefonu najdeme ještě čtečku otisků prstů. Ta má kruhový tvar a je rychlá přesně tak, jak jsme u Xiaomi zvyklí. Čtečka otisků v displeji by tady asi neměla moc velký smysl – tato technologie je totiž drahá a zbytečně by zvyšovala cenovku telefonu. Stejně zbytečnou by mohla být i pokročilá čtečka tváře. Ta je zde klasická 2D, a tedy často pozitivně reaguje i s fotkou a před kamerou tak nemusíte být ani vy. Těžko to však vyčítat telefonu za 5 tisíc, navíc když výrobce v nastavení upozorňuje, že kód PIN je mnohem bezpečnější. Zapomenout bychom neměli ani na maličkou notifikační diodu, která bliká jen bílou barvou, ale to bohatě stačí na upoutání vaší pozornosti při obdržení notifikace.

Poslední výtka je už také takovým evergreenem. Ani osamocení nepomohlo Redmi pochopit to, že ačkoliv ti asijští zákazníci možná NFC senzor tolik nevyužijí, my tady v Evropě ano a je hrubým nedostatkem, že telefon pro masy nemá tak základní technologii. Čert to vem, že firma má vlastní ideologii – tohle je stále se dokola opakující a stále stejně nepochopitelný přehmat, kvůli kterému například není možné pomocí Redmi Note 7 platit v obchodě. To je škoda, a pokud přecházíte z telefonu, kterým platit šlo, bude se vám na manýry Redmi hodně těžko zvykat.

Displej, prostředí a baterie: znovu králem poměru cena/výkon

Údiv nad tím, jak kvalitní dokáže Xiaomi, potažmo Redmi, vyrobit telefony s cenovkou mnohem nižší než konkurence přetrvává i po zapnutí telefonu. Před vámi se totiž rozhostí velký 6,3palcový displej s technologií zobrazovaní IPS LCD a rozlišením Full HD+. A to je přesně to, co od telefonu za 5 tisíc korun očekáváte – aby výrazně nezaostával za konkurencí. To se u Xiaomi rozhodně neděje, tedy minimálně pokud jde o displej. Jeho barvy jsou velmi syté (z části je to jistě i tím, jak extrémně barevná je nadstavba MIUI) a čtení na přímém slunci není žádný problém. Mohlo by to být i lepší, ale když se zamyslíme nad tím, jak malý rozdíl je u Redmi Note 7 za 5 tisíc korun oproti telefonu za jednou tolik peněz, je to více než hřejivý pocit.

V čele displeje jsme navíc dostali maličký výřez ve tvaru kapky, který výrobce používá i u svých vlajkových modelů. Škoda jen, že displej mohl být klidně ještě o něco větší, nebýt velké spodní brady a i celkem velkého rámečku nahoře. Člověka až skoro napadne, že výřez klidně mohl být menší, kdyby horní rámeček méně vystupoval z okraje telefonu. To je však jen detail, zvláště při uvědomění, že cílová skupina pro Redmi Note 7 vlastně kolikrát ani neprahne po výřezu a spokojila by se s klasickými rámečkem dole i nahoře.

S výřezem ale perfektně funguje systém, který jsme již také nakousli. Redmi Note 7 hřeje nejnovější grafická nadstavba MIUI 10.2 postavená na Androidu 9 Pie. O té si může každý myslet své, je však třeba brát v potaz, že výběr nadstavby je u telefonu klíčový – Xiaomi nadstavba vypadá jinak než ta od Huawei a obě vypadají úplně jinak než čistý Android. Ano, vždy si můžete stáhnout vlastní oblíbený launcher, ale s tím nemá zkušenosti každý. Každopádně, jak je na tom MIUI? Nám se MIUI líbí, určitě působí důstojněji než EMUI od Huawei, potažmo Magic UI od Honoru (což je vlastně to samé, jen pod jiným označením), ale na druhou stranu nevypadá tak dospěle, jako třeba čistý Android.

Nutno však uznat, že MIUI prošlo ve své desáté iteraci hromadou změn. Přepracovaný byl multitasking, notifikační centrum i třeba pohyb po systému, který koresponduje s novátorským pojetím v Androidu 9, k ovládání jedním jediným tlačítkem však přidává ještě gesta podobná těm v iOS 12; to ale u Xiaomi (či Redmi, jak chcete) není žádným překvapením, podobná gesta jsme totiž mohli najít už v MIUI 9.5. Nejnovější aktualizace průchod systémem pomocí gest značně zlepšuje a činí plynulejším. Pohybová gesta se ovládají výborně, jejich plynulost však za těmi z iPhonu notně zaostává, a to i přesto, že celý systém MIUI 10.2 je velice dobře optimalizován a i výkonu má telefon dost.

Naše varianta Redmi Note 7 se mohla chlubit 64 GB vnitřního úložiště, což nenáročným uživatelům v klidu stačí (navíc ještě při možnosti vložit microSD kartu), a také 4 GB RAM, které zaručují bezproblémový chod několika aplikací na pozadí, klidně i dvou aplikací simultánně a také jemný a svižný průchod celým systémem. Kromě toho má Redmi Note 7 také čipset Snapdragon 660 od Qualcommu s taktem procesoru nejvýše 2,2 GHz, což je velmi slušná hodnota na cenovou relaci do 5 tisíc korun a výkon vám při používání telefonu rozhodně chybět nebude.

A jak je na tom Redmi Note 7 co se týče výdrže baterie? Xiaomi vždy patřilo k výrobcům, jejichž telefony své majitele po stránce výdrže vždy těšily. Osamocené Redmi jde u svého prvního modelu Note 7 stejnou pěkně prošlapanou cestičkou. Když přijde na čísla, může se nové Redmi chlubit 4 000mAh baterií s 18W rychlonabíjením Quick Charge čtvrté generace. V praxi to znamená, že při průměrném zátahu zabere asi tak 35 či 36 hodin, než telefon vybijete ze 100 na 0 %. K tomu není moc co dodat – nejedná se o jakýsi ultraskvělý aspekt, který by konkurence neměla, ale zároveň jde o slušný držák, který vás poctí svou spolehlivostí, když to budete potřebovat. Ale na vícedenní výlet do přírody si určitě přibalte pořádně velkou powerbanku, jinak vám zbydou oči pro pláč.

Fotoaparát: 48 megapixelů do každé rodiny!

Redmi Note 7 je hodně novátorský kousek a, k radosti všech spotřebitelů, samozřejmě i co se fotoaparátu týče. Nový model od Redmi je po všech stránkách velmi dobrým smartphonem, ale jestli je něco, v čem opravdu vyčnívá, je to rozhodně fotoaparát. Jde totiž pravděpodobně o ten nejlevnější smartphone s plnohodnotným 48megapixelový snímačem.

Jedná se o snímač ISOCELL GM1 od Samsungu a fotí stabilně ve 12 megapixelech se světelností f/1.8 a snímky následně poskládá do sebe. Vznikají tak naprosto perfektní fotky se skvělými barvami, výbornou ostrostí a fantastickým smyslem pro detail. Telefon má následně kromě toho ještě jeden zadní snímač s rozlišením 5 megapixelů pro hrátky s bokeh efektem a také přední selfie kameru s rovněž slušným rozlišením 13 megapixelů.

Dost výslednému dílu pomáhá i umělá inteligence, která umí rozpoznat několikero scén (například oblohu, krajinu, květinu či interiér) a podle toho nastaví příslušné rozložení barev a detailů. AI se hodí i při focení v noci. Ne snad, že by Redmi Note 7 nějak zápolil s přeborníky v nočním focení, ale je zde patrná snaha a i posun. Při focení noční scény jsou barvy uměle vytažené, což vytváří pocit, jakoby tma skoro nebyla, ale ztrácí se tím kvalita fotek hlavně co do ostrosti.

Při natáčení videí však přijde lehké zklamání a je rázem patrné, kde se musel utáhnout kohoutek. Note 7 totiž nenatáčí při rozlišení 4K, nejlepší možný záznam tak natočíte v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu. Útěchou tak může být alespoň to, že povedená fotoaplikace nabízí možnost zpomaleného natáčení ve 120 snímcích za sekundu anebo časosběrného videa; zamrzí však absence například schopnosti focení tzv. živých fotek.

Jak fotí Redmi Note 7?

Zhodnocení

Smartphony z řady Redmi (ať už nyní s vlastním brandem, či předtím ještě pod Xiaomi) vždy patřily k tomu nejzajímavějšímu, co tento čínský výrobce nabízí. A to především díky onomu výbornému poměru ceny a výkonu. Redmi Note 7 je po všech stránkách velice dobrý telefon, za cenovku necelých 5 tisíc korun – pokud vám stačí 32GB úložiště – či skoro 6 tisíc korun za klasickou variantu s 64 GB interního úložiště. Nabízí vše podstatné – kvalitní zpracování a pěkný design, obstojný displej, dostačující výkon a silně nadstandardní fotoaparát. Chybičky se samozřejmě najdou, ale celkově výborně složený poměr ceny a výkonu všechny negativa přebíjí.

Další generace vládců nižší-střední třídy je zkrátka tu a konkurence bude jen těžko hledat odpověď. Pro výrobce je velmi důležité i to, že cílová skupina zákazníků moc dobře ví, co od řady Redmi Note čekat a s tím také přistupuje k případné koupi. Pokud hledáte kvalitní telefon za cenovku nepřesahující 6 tisíc korun, račte se zařadit do fronty, o tento kousek totiž bude enormní zájem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
skvělý design a zpracování absence zvýšené odolnosti
nejnovější Android s intuitivní nadstavbou absence NFC
zcela nadprůměrný fotoaparát  velké rámečky kolem displeje
výborná cena v poměru k výkonu
kvalitní výdrž na baterii

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."