Honor relativně nedávno představil svou novou vlajkovou loď Honor View 20, čímž otevřel dveře do roku 2019. Zároveň však ale dává na vědomost, že ještě nezapomněl na řadu Honor 10, protože pro úplnost firma představila ještě Honor 10 Lite, model prakticky ze střední třídy, který ale má za úkol nést jakýsi punc a odkaz vlajkového modelu Honor 10. A jak se s tím Honor 10 Lite popasoval, to se dozvíte v dnešní recenzi.
Konstrukce | plast, 154,8 x 73,6 x 8 mm, 162 g |
---|---|
Displej | 6,21″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 415 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + EMUI 9 |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Kirin 710 |
Paměť | 3 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 512 GB) |
Fotoaparát | duální (13 + 2 Mpx), umělá inteligence, f/1,8, LED blesk + přední 24 Mpx, f/2,0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 3 400 mAh, rychlonabíjení (10 W) |
Cena a dostupnost | 5 390 Kč, 16. ledna 2019 |
První ohledání Honoru 10 Lite dopadlo podle očekávání velmi dobře, čínský Honor totiž prokazatelně umí dělat pěkné smartphony. A je to právě onen zmiňovaný punc, takový ten prvotní lesk, který na vás zapůsobí hned na první pohled. A právě na první pohled působí nový Honor skutečně velice dobře. Později však začne převládat pocit, že v obchodě ve vitrínce by Honor 10 Lite mohl být mnohem zajímavější, než ve vašich rukách. Skoro až exkluzivní dojem, který vám přinese zrak, se totiž mžikem rozplyne ve chvíli, kdy do hry zapojíte hmat.
Telefon se totiž nosí jako ukázkový plasťák. Ihned po tom, co jej poprvé vezmete do ruky, vás na užité materiály upozorní už jen to, jak je telefon lehoučký. Navíc záda jsou zcela evidentně z plastu, a to navíc dosti měkkého, takže se asi nikdo nebude bít za to, že záda jsou ze skla. Po trochu detailnějším ohledání zjistíte, že na těle skutečně není ani zmínka o lepším materiálu než plastu, a třeba i boky, tedy vnější konstrukce, jsou z pěkně naleštěného plastu.
Přitom slovní spojení „pěkně naleštěný“ se hodí na celý design telefonu. A pozor, to rozhodně nechci pojímat nijak hanlivě či negativně, a to z jednoho hlavního důvodu – ať už je Honor 10 Lite z čehokoliv, na kráse mu to rozhodně neubírá a spokojeně jej označím za hezký telefon. Za vypíchnutí stojí především gradientní barevná varianta šedo-modrá, kterou jsme měli tu čest testovat.
Užité materiály sice na kráse nemusí nutně ubírat, když ale telefon vezmete pevněji do ruky a pokusíte se jej trošičku „přidusit“, začne se celkem jasně vzpouzet, při zatlačení bude zcela viditelný prohyb na plastové konstrukci a mimo jiného u toho telefon také dosti skřípe; zvukový doprovod však může být problémem jen našeho kusu a zcela jistě nemusí mít tyto problémy všechny prodávané kousky. A kromě slabší konstrukce má telefon ještě jeden problém, a to že plastová záda se velmi rychle a ochotně poškrábou.
Na závěr této kapitolky si ještě nemohu odpustit jednu hnidopišskou poznámku; ovšem v tomto případě bych řekl, že se asi už ani nejedná o hnidopišství, ale Honor šlápl pořádně vedle. Řeč je o nabíjecím konektoru, kterým není USB-C, protože Honor (a není tak na tom sám, i další výrobci si stále hrají svou „microUSB hru“) zkrátka odmítá implementovat do levných telefonů USB-C; viděli jsme to u Honoru 8X (recenze), vidíme to nyní – stále stejná písnička.
Na kvalitě zobrazení si Honor vždy zakládal a je to vidět. Displej Honoru 10 Lite je jedním slovem skvělý. Na úhlopříčce 6,21″ předvádí výrobce v cenové rovině do 6 tisíc korun naprostou parádu. Rozlišení Full HD+ je zcela dostačující a ve finále ani nevadí, že výrobce sáhl po klasickém IPS LCD panelu na úkor lepších technologií – co bychom také za tuto cenovku víc chtěli? Hlavní je, že obsah na displeji je vždy ostrý, rastr není možné vidět, o tom může mluvit jemnost 415 pixelů na palec. Zařízení je plně použitelné i na přímém slunečním svitu, navíc výrobce nezapomněl přidat i výřez, který zabírá jen místo pro přední selfie kamerku. Nijak zvlášť tak nehyzdí celkový design telefonu, do budoucna by to ale chtělo raději kulatý výřez v rohu zařízení, které si Honor již vyzkoušel u topmodelu View 20 (recenze).
Co pro mne ale bylo lehce nepříjemným překvapením, byl výkon zařízení v trošku vyšších obrátkách. V tabulkách totiž září čipset Kirin 710, který slibuje výborný výkon (opět s přihlédnutím k ceně), ale ve finále se vynořují nemalé kompromisy. Na vině je ale podle všeho spíše operační paměť, která má k dispozici jen 3 GB a to je při dnešní poptávce skutečně poněkud malá hodnota. 4 GB bychom dnes měli brát za minimum, protože jinak to vypadá tak, že telefon skutečně nezvládá více běžících aplikací najednou a často se zadrhává. Není to nijak strašné, ale jde znát, že telefon se hlásí o pauzičku. Ale jinak, například ve hrách či benchmarcích, nemá Honor 10 Lite větší problémy a funguje přesně podle představ – asi tak, jak telefon za necelých 6 tisíc korun fungovat má.
Občasné zadrhávání může mít na vině ale i poměrně těžká uživatelská nadstavba EMUI, kterou u vyšších modelů už nahradila nadstavba Magic UI. Zde ještě vládne původní EMUI ve verzi 9, to ale není tím největším problémem; rozdíl v obou platformách je totiž okem jen těžko rozeznatelný. Alespoň tak, že pod masivní nadstavbou EMUI bychom našli nejnovější Android 9 Pie. A pokud jde o samotnou nadstavbu, o ní toho již bylo řečeno opravdu hodně; vyjma jiného, vzpomínaje na svou recenzi Honoru View 20, kde jsem hovořil o tom, že nadstavba od Honoru se spíše hodí svým vzezřením do střední třídy, než do vlajkových modelů, musím toto tvrzení potvrdit. Systém je pěkný, plný barev a také plný vlastních aplikací, z nichž ale drtivou většinu nepoužijete.
Je zde vidět jakýsi pokus o sestavení vlastního ekosystému po vzoru Applu či Samsungu. Honoru to zatím moc nevychází, protože aplikace z Google Play (nejčastěji ty od Googlu: Gmail namísto Mailu v EMUI, stejně jako Google Kalendář namísto toho integrovaného v EMUI) ještě stále převyšují základní balíček aplikací, které zde připravil Honor společně s Huawei. Minimálně je ale vše na dobré cestě. A docela dobře je na tom i baterie. O té netřeba nijak dlouho rozprávět, není na ní prakticky nic zajímavého. Má kapacitu 3 400 mAh, což v praxi stačí na nějaké dva dny klasického používání. Honor vám tak v těžkých dnech plných práce nepodkopne nohy a když už se zdá, že mele z posledního, zapnete ultraúsporný mód a se zbývajícími 15 % doklepete klidně od večeře až do chvíle, kdy budete uléhat do postele; ne nadarmo je tak tato funkce mou oblíbenou v EMUI.
Jen matně si vzpomínám, kdy bylo pro mne hodnocení fotoaparátu u smartphonu tak složité, byť se na první pohled zdálo jako jednoznačné. Když jsem na Honor 10 Lite vyfotil první zkušební fotky, zhrozil jsem se, protože jejich kvalita rozhodně neodpovídala mým představám. Od telefonu za ani ne 6 tisíc korun nečekám zázraky, to je snad jasné, ale doba jde dopředu a chtěl jsem tak trochu kvality. Ukázalo se ale, že zhoršená kvalita snímků je způsobena tím, že jsem foťák vystavoval podmínkám, které mu úplně neseděli. Jakmile jsem telefon vytáhl do rušného a prosluněného města, začal konat svou práci.
A to že čísly rozhodně neoslní, duální fotoaparát na zádech má totiž rozlišení jen 13 + 2 Mpx, zato přední kamerka úctyhodných 24 Mpx. Nechci být nějak přehnaně zhýčkaný a znít jako moc velká fajnovka, ale i přes to, jak moc jsem si názor na fotoschopnosti Honoru 10 Lite vyčlenil, čekal jsem i přesto všechno víc. Jak již zaznělo, telefon fotí obstojně. Tak bych to celého ohodnotil, slůvkem obstojně. Zcela jistě se nejedná o nejlepší foťák v této kategorii, a také se nejedná o absolutní propadák. Navíc, pokud se spokojíte s kvalitou snímků, užijete si plno zábavy s portrétním módem, nočním módem, živými fotkami či umělou inteligencí.
Fotky jsou poměrně plné, barvy jsou ale syté občas tak nějak na půl. V této cenové kategorii jsem jistě viděl lepší fotomobily, jako například Xiaomi Mi A2 (recenze), které fotilo naprosto dokonale. Ani jeden telefon se však nezbavil jakéhosi puncu čínských foťáků, který v této cenové kategorii zřejmě ještě nějakou dobu setrvá. Sem tam jsem zkoušel s Honorem 10 Lite natáčet i nějaká ta videa. K tomu snad jen krátké sdělení: na 4K zapomeňte, natáčejte ve Full HD a nejlépe se 60 snímky za sekundu. Jde to, telefon má aktivní pomoc proti otřesům a stabilizaci tudíž zvládá výborně. A navíc to i dobře vypadá, musíte se ale snažit!
A nyní k jádru věci: vyplatí se Honor 10 Lite? Odpověď ale zdaleka není jednoznačná. Na jednu stranu nabízí Honor velmi dobrý poměr cena / výkon, na to jsme už koneckonců tak trochu zvyklí a víme, že Honor společně s Xiaomi v tomto oboru kralují. Během testování mě ale napadala myšlenka, zdali to není celé jen mnoho povyku pro nic. Honor 10 Lite je vyobrazován jako druhý nejdůležitější (a tím pádem i nejzajímavější) smartphone z portfolia čínské firmy, při procházce městem lze narazit na poutače atd., co do marketingu tak Honor na tomto kousku nešetřil. Má to ale své opodstatnění?
Honor 10 Lite je rozhodně velice pěkný telefon, nabízí slušný poměr cena / výkon, fotoaparát také umí potěšit, když na něj přitlačíte, ale pod tímhle vším je dojem z telefonu, který je přinejlepším nemastný neslaný. Neradostně musím uznat, že za tento pocit, který ve mě smartphone vyvolával, může zpracování, které je sice na dobré dílenské úrovni, ale kvalitnější materiály musely ustoupit plastu. A již několikrát omílaná konkurence umí to samé, ale s využitím lepších materiálů – ať už skla, nebo i kovu. A aniž bych chtěl působit zmlsaně, musím uznat, že Honor 10 Lite je super kousek, ale šel vyrobit lépe a Honor to jistě tuší. Příště prosím alespoň 4 GB RAM, konstrukci ze skla a kovu a budeme spokojení; a hlavně zachovat cenu, ta je totiž naprosto super!
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
krásný design | absence USB-C |
výborný displej | konstrukce z plastu |
nejnovější Android 9 | fotoaparát by mohl být lepší |
cena | občas pomalejší systém (jen 3 GB RAM) |
Honor relativně nedávno představil svou novou vlajkovou loď Honor View 20, čímž otevřel dveře do roku 2019. Zároveň však ale dává na vědomost, že ještě nezapomněl na řadu Honor 10, protože pro úplnost firma představila ještě Honor 10 Lite, model prakticky ze střední třídy, který ale má za úkol nést jakýsi punc a odkaz vlajkového modelu Honor 10. A jak se s tím Honor 10 Lite popasoval, to se dozvíte v dnešní recenzi.
Konstrukce | plast, 154,8 x 73,6 x 8 mm, 162 g |
---|---|
Displej | 6,21″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 415 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + EMUI 9 |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Kirin 710 |
Paměť | 3 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 512 GB) |
Fotoaparát | duální (13 + 2 Mpx), umělá inteligence, f/1,8, LED blesk + přední 24 Mpx, f/2,0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 3 400 mAh, rychlonabíjení (10 W) |
Cena a dostupnost | 5 390 Kč, 16. ledna 2019 |
První ohledání Honoru 10 Lite dopadlo podle očekávání velmi dobře, čínský Honor totiž prokazatelně umí dělat pěkné smartphony. A je to právě onen zmiňovaný punc, takový ten prvotní lesk, který na vás zapůsobí hned na první pohled. A právě na první pohled působí nový Honor skutečně velice dobře. Později však začne převládat pocit, že v obchodě ve vitrínce by Honor 10 Lite mohl být mnohem zajímavější, než ve vašich rukách. Skoro až exkluzivní dojem, který vám přinese zrak, se totiž mžikem rozplyne ve chvíli, kdy do hry zapojíte hmat.
Telefon se totiž nosí jako ukázkový plasťák. Ihned po tom, co jej poprvé vezmete do ruky, vás na užité materiály upozorní už jen to, jak je telefon lehoučký. Navíc záda jsou zcela evidentně z plastu, a to navíc dosti měkkého, takže se asi nikdo nebude bít za to, že záda jsou ze skla. Po trochu detailnějším ohledání zjistíte, že na těle skutečně není ani zmínka o lepším materiálu než plastu, a třeba i boky, tedy vnější konstrukce, jsou z pěkně naleštěného plastu.
Přitom slovní spojení „pěkně naleštěný“ se hodí na celý design telefonu. A pozor, to rozhodně nechci pojímat nijak hanlivě či negativně, a to z jednoho hlavního důvodu – ať už je Honor 10 Lite z čehokoliv, na kráse mu to rozhodně neubírá a spokojeně jej označím za hezký telefon. Za vypíchnutí stojí především gradientní barevná varianta šedo-modrá, kterou jsme měli tu čest testovat.
Užité materiály sice na kráse nemusí nutně ubírat, když ale telefon vezmete pevněji do ruky a pokusíte se jej trošičku „přidusit“, začne se celkem jasně vzpouzet, při zatlačení bude zcela viditelný prohyb na plastové konstrukci a mimo jiného u toho telefon také dosti skřípe; zvukový doprovod však může být problémem jen našeho kusu a zcela jistě nemusí mít tyto problémy všechny prodávané kousky. A kromě slabší konstrukce má telefon ještě jeden problém, a to že plastová záda se velmi rychle a ochotně poškrábou.
Na závěr této kapitolky si ještě nemohu odpustit jednu hnidopišskou poznámku; ovšem v tomto případě bych řekl, že se asi už ani nejedná o hnidopišství, ale Honor šlápl pořádně vedle. Řeč je o nabíjecím konektoru, kterým není USB-C, protože Honor (a není tak na tom sám, i další výrobci si stále hrají svou „microUSB hru“) zkrátka odmítá implementovat do levných telefonů USB-C; viděli jsme to u Honoru 8X (recenze), vidíme to nyní – stále stejná písnička.
Na kvalitě zobrazení si Honor vždy zakládal a je to vidět. Displej Honoru 10 Lite je jedním slovem skvělý. Na úhlopříčce 6,21″ předvádí výrobce v cenové rovině do 6 tisíc korun naprostou parádu. Rozlišení Full HD+ je zcela dostačující a ve finále ani nevadí, že výrobce sáhl po klasickém IPS LCD panelu na úkor lepších technologií – co bychom také za tuto cenovku víc chtěli? Hlavní je, že obsah na displeji je vždy ostrý, rastr není možné vidět, o tom může mluvit jemnost 415 pixelů na palec. Zařízení je plně použitelné i na přímém slunečním svitu, navíc výrobce nezapomněl přidat i výřez, který zabírá jen místo pro přední selfie kamerku. Nijak zvlášť tak nehyzdí celkový design telefonu, do budoucna by to ale chtělo raději kulatý výřez v rohu zařízení, které si Honor již vyzkoušel u topmodelu View 20 (recenze).
Co pro mne ale bylo lehce nepříjemným překvapením, byl výkon zařízení v trošku vyšších obrátkách. V tabulkách totiž září čipset Kirin 710, který slibuje výborný výkon (opět s přihlédnutím k ceně), ale ve finále se vynořují nemalé kompromisy. Na vině je ale podle všeho spíše operační paměť, která má k dispozici jen 3 GB a to je při dnešní poptávce skutečně poněkud malá hodnota. 4 GB bychom dnes měli brát za minimum, protože jinak to vypadá tak, že telefon skutečně nezvládá více běžících aplikací najednou a často se zadrhává. Není to nijak strašné, ale jde znát, že telefon se hlásí o pauzičku. Ale jinak, například ve hrách či benchmarcích, nemá Honor 10 Lite větší problémy a funguje přesně podle představ – asi tak, jak telefon za necelých 6 tisíc korun fungovat má.
Občasné zadrhávání může mít na vině ale i poměrně těžká uživatelská nadstavba EMUI, kterou u vyšších modelů už nahradila nadstavba Magic UI. Zde ještě vládne původní EMUI ve verzi 9, to ale není tím největším problémem; rozdíl v obou platformách je totiž okem jen těžko rozeznatelný. Alespoň tak, že pod masivní nadstavbou EMUI bychom našli nejnovější Android 9 Pie. A pokud jde o samotnou nadstavbu, o ní toho již bylo řečeno opravdu hodně; vyjma jiného, vzpomínaje na svou recenzi Honoru View 20, kde jsem hovořil o tom, že nadstavba od Honoru se spíše hodí svým vzezřením do střední třídy, než do vlajkových modelů, musím toto tvrzení potvrdit. Systém je pěkný, plný barev a také plný vlastních aplikací, z nichž ale drtivou většinu nepoužijete.
Je zde vidět jakýsi pokus o sestavení vlastního ekosystému po vzoru Applu či Samsungu. Honoru to zatím moc nevychází, protože aplikace z Google Play (nejčastěji ty od Googlu: Gmail namísto Mailu v EMUI, stejně jako Google Kalendář namísto toho integrovaného v EMUI) ještě stále převyšují základní balíček aplikací, které zde připravil Honor společně s Huawei. Minimálně je ale vše na dobré cestě. A docela dobře je na tom i baterie. O té netřeba nijak dlouho rozprávět, není na ní prakticky nic zajímavého. Má kapacitu 3 400 mAh, což v praxi stačí na nějaké dva dny klasického používání. Honor vám tak v těžkých dnech plných práce nepodkopne nohy a když už se zdá, že mele z posledního, zapnete ultraúsporný mód a se zbývajícími 15 % doklepete klidně od večeře až do chvíle, kdy budete uléhat do postele; ne nadarmo je tak tato funkce mou oblíbenou v EMUI.
Jen matně si vzpomínám, kdy bylo pro mne hodnocení fotoaparátu u smartphonu tak složité, byť se na první pohled zdálo jako jednoznačné. Když jsem na Honor 10 Lite vyfotil první zkušební fotky, zhrozil jsem se, protože jejich kvalita rozhodně neodpovídala mým představám. Od telefonu za ani ne 6 tisíc korun nečekám zázraky, to je snad jasné, ale doba jde dopředu a chtěl jsem tak trochu kvality. Ukázalo se ale, že zhoršená kvalita snímků je způsobena tím, že jsem foťák vystavoval podmínkám, které mu úplně neseděli. Jakmile jsem telefon vytáhl do rušného a prosluněného města, začal konat svou práci.
A to že čísly rozhodně neoslní, duální fotoaparát na zádech má totiž rozlišení jen 13 + 2 Mpx, zato přední kamerka úctyhodných 24 Mpx. Nechci být nějak přehnaně zhýčkaný a znít jako moc velká fajnovka, ale i přes to, jak moc jsem si názor na fotoschopnosti Honoru 10 Lite vyčlenil, čekal jsem i přesto všechno víc. Jak již zaznělo, telefon fotí obstojně. Tak bych to celého ohodnotil, slůvkem obstojně. Zcela jistě se nejedná o nejlepší foťák v této kategorii, a také se nejedná o absolutní propadák. Navíc, pokud se spokojíte s kvalitou snímků, užijete si plno zábavy s portrétním módem, nočním módem, živými fotkami či umělou inteligencí.
Fotky jsou poměrně plné, barvy jsou ale syté občas tak nějak na půl. V této cenové kategorii jsem jistě viděl lepší fotomobily, jako například Xiaomi Mi A2 (recenze), které fotilo naprosto dokonale. Ani jeden telefon se však nezbavil jakéhosi puncu čínských foťáků, který v této cenové kategorii zřejmě ještě nějakou dobu setrvá. Sem tam jsem zkoušel s Honorem 10 Lite natáčet i nějaká ta videa. K tomu snad jen krátké sdělení: na 4K zapomeňte, natáčejte ve Full HD a nejlépe se 60 snímky za sekundu. Jde to, telefon má aktivní pomoc proti otřesům a stabilizaci tudíž zvládá výborně. A navíc to i dobře vypadá, musíte se ale snažit!
A nyní k jádru věci: vyplatí se Honor 10 Lite? Odpověď ale zdaleka není jednoznačná. Na jednu stranu nabízí Honor velmi dobrý poměr cena / výkon, na to jsme už koneckonců tak trochu zvyklí a víme, že Honor společně s Xiaomi v tomto oboru kralují. Během testování mě ale napadala myšlenka, zdali to není celé jen mnoho povyku pro nic. Honor 10 Lite je vyobrazován jako druhý nejdůležitější (a tím pádem i nejzajímavější) smartphone z portfolia čínské firmy, při procházce městem lze narazit na poutače atd., co do marketingu tak Honor na tomto kousku nešetřil. Má to ale své opodstatnění?
Honor 10 Lite je rozhodně velice pěkný telefon, nabízí slušný poměr cena / výkon, fotoaparát také umí potěšit, když na něj přitlačíte, ale pod tímhle vším je dojem z telefonu, který je přinejlepším nemastný neslaný. Neradostně musím uznat, že za tento pocit, který ve mě smartphone vyvolával, může zpracování, které je sice na dobré dílenské úrovni, ale kvalitnější materiály musely ustoupit plastu. A již několikrát omílaná konkurence umí to samé, ale s využitím lepších materiálů – ať už skla, nebo i kovu. A aniž bych chtěl působit zmlsaně, musím uznat, že Honor 10 Lite je super kousek, ale šel vyrobit lépe a Honor to jistě tuší. Příště prosím alespoň 4 GB RAM, konstrukci ze skla a kovu a budeme spokojení; a hlavně zachovat cenu, ta je totiž naprosto super!
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
krásný design | absence USB-C |
výborný displej | konstrukce z plastu |
nejnovější Android 9 | fotoaparát by mohl být lepší |
cena | občas pomalejší systém (jen 3 GB RAM) |