Xiaomi v posledních několika letech ukazuje, že vlajkové modely opravdu umí. Ještě před pár lety na konkurenci poměrně dost ztrácelo, ale to se změnilo a dnes už se vlajkové modely od čínského giganta mohou hrdě stavět po boku těch nejsilnějších značek.
Xiaomi 14 Ultra sází na propracovanou sestavu fotoaparátů, které nabízí plno funkcí, které konkurence nemá. Jedním z velkých tahounů vrcholné Ultry je i partnerství s německou Leicou, která pomohla doladit barevné podání fotek k dokonalosti.
Konstrukce | hliník a sklo, 161,4 × 75,3 × 9,2 mm, 219 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,73″, AMOLED, LTPO (1-120 Hz), HDR10+, 3200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 522 ppi |
Operační systém | Android 14 + HyperOS |
Čipset | 8jádrový, 3,3 GHz, Snapdragon 8 Gen 3 |
Paměť | 16GB RAM, úložiště 512 GB |
Fotoaparát | čtyři (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultraširokoúhlý 122° + 50 Mpx teleobjektiv + 50 Mpx teleobjektiv), clona f/1.63 až f/4.0 + f/2.5 + f/1.8, + f/1.8 OIS, PDAF, laserové ostření, duální LED blesk, 3,2× optický zoom,5× optický zoom; přední 32 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.4, NFC, 5G, GPS, Wi-Fi 7, USB-C, čtečka otisků v displeji |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 90 W |
Cena a dostupnost | 34 990 Kč, 18. března 2024 |
Xiaomi jako jedna z mála velkých značek stále zachovává standard bohatého balení. V něm nalezneme jak výkonný 90W adaptér, oboustranný USB-A/USB-C kabel, tak předinstalovanou fólii na displeji, která je na vlajkových modelech poměrně vzácná. Mimo to v balení nalezneme průhledný plastový obal a jehlu na SIM kartu. Za takto bohaté balení si Xiaomi rozhodně zaslouží pochvalu.
Xiaomi 14 Ultra zaujme na první pohled elegantním spojením kovových rámečků a zad, které evokují kůži, což ještě umocňuje prémiový pocit z celého zařízení. Příjemně působí zahnuté hrany u displeje, které jsou mírně zkosené, aby se po displeji lépe přejíždělo prstem a používání gest bylo díky tomu o něco příjemnější. Telefon svou konstrukcí skvěle pasuje do ruky. Jediným neduhem, který je třeba zmínit, je to, že modul s kamerami je poměrně velký a telefon je kvůli němu při držení nevybalancovaný.
Telefon má na výšku 161,4 mm a na šířku 75,3 mm. Díky velkému modulu s kamerami má telefon tloušťku 9,2 mm, což může působit jako hodně při porovnání s konkurencí, ale není to nic závratného. Telefon se drží dobře i bez pouzdra, ale je potřeba počítat s enormním modulem fotoaparátu, který může při držení telefonu trochu překážet. Co mě překvapilo, je hmotnost telefonu – váží jen 219 gramů, což je dokonce o něco méně než váží Samsung Galaxy S24 Ultra (233 gramů).
Všechny ovládací prvky telefonu nalezneme na pravé straně, jsou jednoduše po ruce, a zapínací tlačítko má příjemnou vroubkovanou texturu, aby vyniklo lépe oproti tlačítku ovládání hlasitosti. Na dolní straně telefonu najdeme nabíjecí port, šuplík na SIM kartu a mřížku reproduktoru. Ten nalezneme i na horní straně, akorát je o něco menší. Telefonu nechybí ani certifikace odolnosti proti prachu a vodě IP68.
Největší dominantou zad telefonu je rozhodně obrovský fotomodul, který zabírá přibližně 30 % zadní strany telefonu. Ten velmi vyčnívá z těla telefonu, ale při doteku nějak neřeže a působí hladce. Modul je kruhový a skládá se z několika vrstev. První vrstva je z kovu, ta se přímo dotýká zad telefonu, nad ní je ještě pozlacený kroužek. Úplně nahoře modul přechází do drážkovaného kruhu, který má evokovat vzhled tradičního fotoaparátu.
V samotném modulu nalezneme celkem čtyři fotoaparáty, dva LED blesky a jeden mikrofon. Nesmí chybět ani logo známé značky Leica, které je ve středu modulu. Je třeba zmínit, že modul se poměrně jednoduše zapatlá od otisků prstů, je třeba ho proto v pravidelných intervalech čistit.
Xiaomi ve většině svých telefonů využívá AMOLED displeje od Samsungu. U Xiaomi 14 Ultra tomu tak ale není. Nalezneme zde speciální 6,73palcový AMOLED LTPO panel Xiaomi S8 s rozlišením 3200 × 1440 pixelů a obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz. Panel si Xiaomi navrhlo a vyrobilo samo právě pro potřeby své nejvyšší vlajky. Maximální jas displeje je velmi vysoký, může dosahovat až 3000 nitů při zobrazování určitého HDR obsahu. Samotný displej chrání ochranné sklo Xiaomi Shield, které je alternativou k známému Gorilla Glass od společnosti Corning.
Při používání displeje na sluníčku je jas více než dostatečný a je velmi porovnatelný s maximálním jasem, který má například konkurenční Samsung Galaxy S24 Ultra. Co se týká barevného podání displeje, tak zde není co vytknout – barvy jsou velmi živé a při sledování HDR obsahu je to zkrátka skvělá podívaná. Pokud se vám přece jen barvy moc líbit nebudou, můžete si je plně přizpůsobit podle sebe pomocí dostupných barevných režimů, jako je režim Původní barvy PRO, Živý nebo Sytý. Za mě je rozhodně nejlepší režim Původní barvy PRO, který nabídne nejvěrnější barevné podání.
Značka Xiaomi dlouhá léta využívala nadstavbu MIUI, která ale v očích mnoha uživatelů nepůsobila moc dospěle. To se nyní Xiaomi snaží napravit pomocí nové nadstavby HyperOS. Co se týká vzhledu, změny zde nejsou tak velké, ale jako celek nadstavba působí mnohem přehledněji, moderněji a hlavně plynuleji. Většina funkcí z MIUI najdeme i v HyperOS, zde jsou ale o něco více vyladěné.
Xiaomi 14 Ultra s nadstavbou HyperOS skvěle padne, a to i díky skvělé plynulosti a dospělejšímu vzhledu ikon. Zkrátka, nová nadstavba přiblížila telefony i k té nejpropracovanější nadstavbě, jako je OneUI od Samsungu.
Uživatelské prostředí HyperOS cílí především na pohodlí a jednoduchost ovládání telefonu. Na domovské obrazovce najdete všechny předinstalované aplikace, ale pokud upřednostňujete spíše méně plné plochy, je zde i nabídka aplikací, do které se dostanete potažením ze spodní části displeje. V té najdete všechny aplikace uspořádané do kategorií, takže jsou jednoduše dohledatelné. Za zmínku stojí i organizace ikon podle jejich barev, což je příjemná funkce navíc. Tu ale musíte zapnout v nastavení lišty s aplikacemi.
Do notifikační lišty se dostanete přejetím z levé horní strany displeje dolů, což se oproti MIUI moc nezměnilo. Do ovládacího centra se dostanete tahem z pravé horní strany displeje, zde je už změn více. Například je k dispozici více ovládacích prvků a celé ovládací centrum je uzpůsobené tak, aby v něm nebyla žádná zbytečná prázdná místa. Samozřejmostí je možnost si přepínače seskupit nebo úplně odstranit podle toho, co využíváte. Můžete si zde nastavit i panel pro ovládání chytré domácnosti Google Home nebo Mi Home.
U chytré domácnosti ještě zůstaneme, protože v nedávné aktualizaci přibyla nová funkce Xiaomi Smart Hub, přes kterou jdou ovládat všechna možná zařízení od Xiaomi, jako jsou sluchátka, chytré lampy, televize. To vše jde ovládat z jednoho místa. Rozhodně velký klad pro každého, kdo má doma mnoho zařízení od Xiaomi. Ve finále je nadstavba HyperOS skvěle optimalizovaná a působí úplně jiným dojmem než MIUI před pár lety. Skvěle se může rovnat s OneUI od Samsungu.
Jedna z největších výsad MIUI a nyní i HyperOS je možnost přizpůsobit si telefon co nejvíce podle sebe. Možností přizpůsobení je opravdu hodně, od plně přizpůsobitelného Always-on displeje, který umožňuje nastavit si vlastní pozadí, barvu textu, až po nepřeberné množství témat, která si lze stáhnout ze specifického obchodu pro tento účel.
Plně přizpůsobit lze i zamykací obrazovku. Můžete změnit styl hodin, barvu písma nebo přidat užitečné informace o počasí, jako třeba momentální kvalita ovzduší nebo síla větru. Změnit jde animace snímače otisků prstů a nesmíme opomenout ani speciální Xiaomi Super tapety, které je radost využívat a které transformují jak domácí, tak zamykací obrazovku i Always-on display.
Pokud nevlastníte chytrý náramek nebo chytré hodinky, ale chcete si změřit tepovou frekvenci, můžete využít funkci měření srdečního tepu přes senzor otisků prstů. Lze tak získat poměrně přesné údaje, ale při měření je potřeba být v klidu. Za zmínku stojí i možnost upozornění na oznámení pomocí rozsvícení okrajů displeje nebo možnost nastavit sekundární účet, na kterém můžete mít bezpečně uložené citlivé informace.
Telefon pohání nejvýkonnější čipset současnosti, Snapdragon 8 Gen 3, kterému sekunduje RAM s kapacitou 16 GB a rychlé interní uložiště s velikostí 512 GB. Výkonu je zde opravdu přebytek a proto otevírání aplikací, multitasking či hraní náročných her nepředstavuje pro telefon vůbec žádnou výzvu. Všechny náročné tituly zvládne Xiaomi 14 Ultra na maximální detaily a s vysokou snímkovou frekvencí. V kombinaci s vyladěnou nadstavbou HyperOS běží telefon zkrátka jako po másle, bez jakýchkoliv záseků či zpomalení.
Co se týká syntetických benchmarků, telefon podává skvělé výsledky jak v testu AnTuTu, tak GeekBench 6. Jediným nedostatkem může být to, že se telefon poměrně rychle zahřeje. Při testu stability Wild Life Stress Test se telefon zahřál na obrovských 53 stupňů Celsia a telefon při držení vyloženě pálil. Naštěstí při hraní her zahřívání není tak znatelné a stabilita snímkové frekvence je dobrá.
Telefon integruje baterii s kapacitou 5000 mAh, která s přehledem vystačí na den náročného využívání. Pro nenáročné uživatele zvládne telefon vydržet klidně až dva dny. Výdrž baterie tedy není nějak světoborná, ale bezpečně uspokojí potřeby většiny uživatelů. Nejvíce baterie dostává zabrat během focení a při využívání displeje na maximální jas. Naštěstí Xiaomi 14 Ultra nabízí velmi rychlé 90W drátové nabíjení, pomocí kterého můžete telefon z 0 na 100 % dobít za 36 minut.
Z 0 na 50 % se baterie telefonu dostane už za 15 minut, což není vůbec špatné. Za zmínku stojí i podpora pro 80W bezdrátové a 10W reverzní nabíjení, které přijde vhod například při nabíjení jiných telefonů nebo chytrých hodinek. Rychlosti nabíjení tedy není co vytknout. Ohledně baterie nastala ještě jedna zvláštní situace a to ta, že oficiální evropská verze Xiaomi 14 Ultra by měla mít kapacitu 5000 mAh, ale software na detekci komponentů hlásí baterii s kapacitou 5300 mAh. Což je zvláštní, jelikož tuto zvýšenou kapacitu by měla mít jen čínská verze telefonu.
Hlavním tahákem celého telefonu je bezesporu vyladěná soustava fotoaparátů. Ta se skládá ze čtyř kvalitních senzorů. Hlavní snímač má 50Mpx rozlišení a jedná se o jednopalcový senzor s variabilní clonou, kterou lze nastavit v Pro režimu v rozmezí od f/1.60 až do f/4.0. Jedná se tedy o obrovský rozptyl. Samozřejmě nesmí chybět ani optická stabilizace obrazu a laserové ostření.
Druhý senzor má opět rozlišení 50 Mpx a světelnost f/1.8 a jedná se o teleobjektiv s optickým přiblížením 3.2× a optickou stabilizací obrazu. Třetí kamera je ultra-širokoúhlý objektiv s rozlišením 50 Mpx a úhlem záběru 122°. Nesmíme opomenout ani druhý teleobjektiv, ten má opět 50Mpx rozlišení a disponuje 5× optickým přiblížením. V průstřelu ještě nalezneme selfie kamerku s rozlišením 32 Mpx.
Xiaomi se s letošním vrcholným modelem Ultra opravdu předvedlo. Hlavní snímač patří k tomu nejlepšímu, jaký lze v současné době v telefonu mít, jelikož se jedná o nejmodernější snímač LYT-900 od Sony a zároveň se jedná i o ten největší snímač, co Sony pro telefony vyrábí. Výsledné fotky vypadají naprosto skvěle, nechybí jim široký dynamický rozsah, mnoho detailů a velmi realistický bokeh efekt, kterého lze dosáhnout právě pomocí velkého jednopalcového snímače. Výsledné fotky vypadají jako fotky z kompaktu, než z telefonu, i barevné podání je na vysoké úrovni – barvy působí velmi věrně zachycené scéně.
Díky variabilní cloně, kterou ovládá software telefonu, nebo ji můžete ovládat v režimu Pro, tak dosáhnete fotek, za které by se nemusely stydět ani některé levnější kompakty. Na rozdíl od konkurence, kterou je třeba Vivo X100 Pro nebo Samsung Galaxy S24 Ultra, působí algoritmus zpracování fotek více jako skutečný dedikovaný fotoaparát, protože fotky nemají zbytečně prosvícené stíny a není zde žádný agresivní HDR algoritmus, který by mohl dodat fotkám nádech nereálnosti.
V rámci focení je na výběr ze dvou režimů Leica Authentic, který nabízí věrné podání barev bez zbytečných přepalů, anebo Leica Vibrant, kde jsou barvy trochu živější a výraznější. Pro většinu lidí bude ideální právě režim Leica Vibrant, kde barvy vyniknou, ale mně osobně více vyhovoval režim Authentic. Fotky díky němu vypadaly zkrátka více jako z tradičního fotoaparátu a lépe vystihovaly zachycenou scénu. Oba režimy se propisují na všechny 4 kamery. Noční fotografie jsou na všech objektivech velice povedené a s minimálním množstvím šumu. S výjimkou ultraširoké kamery, kdy se v temnějších částek fotek šum vyskytovat může.
Jelikož všechny snímače mají velké rozlišení 50 Mpx a jsou samy o sobě poměrně velké, výsledné fotky z nich jsou povedené. Najdeme na nich mnoho detailů, velký dynamický rozsah, málo šumu a hlavně konzistentní barvy na všech čtyřech snímačích, což rozhodně není standard. Ultraširoká kamera má dostatečně široký záběr a fotky jsou detailní až do krajů fotografie. Stejně jako teleobjektivy, i ultraširoká kamera zvládne vytvořit makrofotografie, a to až do rekordně nízké vzdálenosti 5 cm.
Dobře si vede i 3.2× teleobjektiv. Dokáže vykouzlit skvělé portrétní fotky jak lidí, tak i předmětů a fotky z něj jsou detailní. Jedná se o jeden z nejlepších teleobjektivů na portréty. Fanoušky makro fotek potěší i možnost fotit makro fotky až do vzdálenosti 10 cm. Výsledné fotky jsou velice detailní a s minimálním množstvím šumu.
Nesmíme opomenout ani teleobjektiv s 5× optickým zoomem, který dokonce dokáže vykouzlit detailní fotky i v 10× přiblížení, které se při dobrém světle mohou rovnat i s pravým 10násobným optickým zoomem, který má například Galaxy S23 Ultra. Snímač dokáže zachytit detailní fotky až do přiblížení cca 25×. Poté jde kvalita dolů. Ani zde nechybí makro režim, který funguje na vzdálenost 30 cm.
Xiaomi přišlo s jednou zajímavou funkcí, která dokáže razantně vylepšit fotky s velkým přiblížením. Ta se jmenuje AI zoom a aktivuje se po dosažení přiblížení 30×. Telefon pomocí umělé inteligence dopočítá chybějící detaily a některé z výsledků jsou povedené. To ale záleží plně na komplexnosti scény, někdy totiž AI do fotky přidá poměrně nesmyslné detaily.
I tak se ale jedná o praktickou funkci, když zrovna funguje, jak má. Funkci je třeba zapnout v nastavení fotoaparátu a když se aktivuje, zobrazí se v levém dolním rohu červená ikona AI. Telefon překvapivě zvládá poměrně povedené fotky i na obrovské přiblížení jako je 60×, 120×.
Co se týče stabilizace a kvality videa, není moc co vytknout. Všechny 4 kamery zvládají natáčet videa až do rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu a potěší i podpora 8K videa, které je k dispozici na všech zadních kamerách. Primární snímač dokonce zvládne natáčet 4K video při 120 fps. Výsledná videa jsou skvěle stabilní, mají mnoho detailů a široký dynamický rozsah. Zde se Xiaomi opravdu hodně vytáhlo oproti minulému modelu. Barevné podání je velmi konzistentní mezi všemi kamerami, jako u fotografií. Rychlé je i ostření a přepínání mezi objektivy.
Video i fotografie ze selfie kamery jsou také na velice dobré úrovni. Nechybí podpora 4K videa při 30 snímcích za sekundu a elektronická stabilizace obrazu. Zamrzí jen absence automatického ostření.
Tento rok Xiaomi uvedlo na náš trh i Photography Kit, který obsahuje kvalitní kožené pouzdro a praktický fotografický grip, který se k telefonu připojí pomocí USB-C portu. Grip má celkem 3 různá tlačítka, která si lze upravit dle potřeby. Můžete tak pomocí jednoho stisku začít natáčet video, fotit nebo zoomovat pomocí praktické páčky. Modul podporuje aktualizace firmwaru, takže v budoucnu možná přibydou i další funkce.
Navíc grip integruje i 1500mAh baterii, přes kterou snadno prodloužíte výdrž telefonu až o 23 %. Pro nabíjení není nutné modul sundávat, telefon se i tak bude nabíjet plným výkonem 90W. V balení jsou dva dekorační 67mm kroužky na modul kamery a poutko. Photography Kit je ale nutné zakoupit zvlášť za cenu 4999 korun. V rámci předobjednávek Xiaomi 14 Ultra byl fotografický set zdarma.
Xiaomi 14 Ultra je rozhodně jeden z nejlepších mobilů tohoto roku. Má špičkový displej, skvělé dílenské zpracování, pořádně výkonný hardware a hlavně jednu z nejpraktičtějších fotosestav vůbec. Zkrátka, pokud hledáte fotomobil s duší, vrcholná vlajka od Xiaomi je jasná volba i díky kamera kitu, který telefon transformuje na kompaktní foták a focení s ním má úplně jiný rozměr.
Samozřejmě, jako každý telefon, i tento má nějaké drobné nedostatky. Jeden z nich je ne úplně skvělá výdrž baterie a samotný obrovský fotomodul, ale to je holt daň za pořádnou výbavu. Vytknout lze i o něco kratší softwarovou podporu, než má konkurence, tedy jen 4 roky velkých aktualizací Androidu. V neposlední řadě se telefon poměrně rychle začne zahřívat, a to hlavně při delším focení. Někomu může scházet i podpora eSIM.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
téměř bezchybná sestava kamer | obří fotomodul |
úžasný displej s velkým jasem | velké zahřívání při dlouhodobé zátěži |
kvalitní dílenské zpracování | nepodporuje eSIM |
nadstandartní kapacita RAM i interního uložiště | horší softwarová podpora |
volitelný Photography Kit |
Xiaomi v posledních několika letech ukazuje, že vlajkové modely opravdu umí. Ještě před pár lety na konkurenci poměrně dost ztrácelo, ale to se změnilo a dnes už se vlajkové modely od čínského giganta mohou hrdě stavět po boku těch nejsilnějších značek.
Xiaomi 14 Ultra sází na propracovanou sestavu fotoaparátů, které nabízí plno funkcí, které konkurence nemá. Jedním z velkých tahounů vrcholné Ultry je i partnerství s německou Leicou, která pomohla doladit barevné podání fotek k dokonalosti.
Konstrukce | hliník a sklo, 161,4 × 75,3 × 9,2 mm, 219 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,73″, AMOLED, LTPO (1-120 Hz), HDR10+, 3200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 522 ppi |
Operační systém | Android 14 + HyperOS |
Čipset | 8jádrový, 3,3 GHz, Snapdragon 8 Gen 3 |
Paměť | 16GB RAM, úložiště 512 GB |
Fotoaparát | čtyři (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultraširokoúhlý 122° + 50 Mpx teleobjektiv + 50 Mpx teleobjektiv), clona f/1.63 až f/4.0 + f/2.5 + f/1.8, + f/1.8 OIS, PDAF, laserové ostření, duální LED blesk, 3,2× optický zoom,5× optický zoom; přední 32 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.4, NFC, 5G, GPS, Wi-Fi 7, USB-C, čtečka otisků v displeji |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 90 W |
Cena a dostupnost | 34 990 Kč, 18. března 2024 |
Xiaomi jako jedna z mála velkých značek stále zachovává standard bohatého balení. V něm nalezneme jak výkonný 90W adaptér, oboustranný USB-A/USB-C kabel, tak předinstalovanou fólii na displeji, která je na vlajkových modelech poměrně vzácná. Mimo to v balení nalezneme průhledný plastový obal a jehlu na SIM kartu. Za takto bohaté balení si Xiaomi rozhodně zaslouží pochvalu.
Xiaomi 14 Ultra zaujme na první pohled elegantním spojením kovových rámečků a zad, které evokují kůži, což ještě umocňuje prémiový pocit z celého zařízení. Příjemně působí zahnuté hrany u displeje, které jsou mírně zkosené, aby se po displeji lépe přejíždělo prstem a používání gest bylo díky tomu o něco příjemnější. Telefon svou konstrukcí skvěle pasuje do ruky. Jediným neduhem, který je třeba zmínit, je to, že modul s kamerami je poměrně velký a telefon je kvůli němu při držení nevybalancovaný.
Telefon má na výšku 161,4 mm a na šířku 75,3 mm. Díky velkému modulu s kamerami má telefon tloušťku 9,2 mm, což může působit jako hodně při porovnání s konkurencí, ale není to nic závratného. Telefon se drží dobře i bez pouzdra, ale je potřeba počítat s enormním modulem fotoaparátu, který může při držení telefonu trochu překážet. Co mě překvapilo, je hmotnost telefonu – váží jen 219 gramů, což je dokonce o něco méně než váží Samsung Galaxy S24 Ultra (233 gramů).
Všechny ovládací prvky telefonu nalezneme na pravé straně, jsou jednoduše po ruce, a zapínací tlačítko má příjemnou vroubkovanou texturu, aby vyniklo lépe oproti tlačítku ovládání hlasitosti. Na dolní straně telefonu najdeme nabíjecí port, šuplík na SIM kartu a mřížku reproduktoru. Ten nalezneme i na horní straně, akorát je o něco menší. Telefonu nechybí ani certifikace odolnosti proti prachu a vodě IP68.
Největší dominantou zad telefonu je rozhodně obrovský fotomodul, který zabírá přibližně 30 % zadní strany telefonu. Ten velmi vyčnívá z těla telefonu, ale při doteku nějak neřeže a působí hladce. Modul je kruhový a skládá se z několika vrstev. První vrstva je z kovu, ta se přímo dotýká zad telefonu, nad ní je ještě pozlacený kroužek. Úplně nahoře modul přechází do drážkovaného kruhu, který má evokovat vzhled tradičního fotoaparátu.
V samotném modulu nalezneme celkem čtyři fotoaparáty, dva LED blesky a jeden mikrofon. Nesmí chybět ani logo známé značky Leica, které je ve středu modulu. Je třeba zmínit, že modul se poměrně jednoduše zapatlá od otisků prstů, je třeba ho proto v pravidelných intervalech čistit.
Xiaomi ve většině svých telefonů využívá AMOLED displeje od Samsungu. U Xiaomi 14 Ultra tomu tak ale není. Nalezneme zde speciální 6,73palcový AMOLED LTPO panel Xiaomi S8 s rozlišením 3200 × 1440 pixelů a obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz. Panel si Xiaomi navrhlo a vyrobilo samo právě pro potřeby své nejvyšší vlajky. Maximální jas displeje je velmi vysoký, může dosahovat až 3000 nitů při zobrazování určitého HDR obsahu. Samotný displej chrání ochranné sklo Xiaomi Shield, které je alternativou k známému Gorilla Glass od společnosti Corning.
Při používání displeje na sluníčku je jas více než dostatečný a je velmi porovnatelný s maximálním jasem, který má například konkurenční Samsung Galaxy S24 Ultra. Co se týká barevného podání displeje, tak zde není co vytknout – barvy jsou velmi živé a při sledování HDR obsahu je to zkrátka skvělá podívaná. Pokud se vám přece jen barvy moc líbit nebudou, můžete si je plně přizpůsobit podle sebe pomocí dostupných barevných režimů, jako je režim Původní barvy PRO, Živý nebo Sytý. Za mě je rozhodně nejlepší režim Původní barvy PRO, který nabídne nejvěrnější barevné podání.
Značka Xiaomi dlouhá léta využívala nadstavbu MIUI, která ale v očích mnoha uživatelů nepůsobila moc dospěle. To se nyní Xiaomi snaží napravit pomocí nové nadstavby HyperOS. Co se týká vzhledu, změny zde nejsou tak velké, ale jako celek nadstavba působí mnohem přehledněji, moderněji a hlavně plynuleji. Většina funkcí z MIUI najdeme i v HyperOS, zde jsou ale o něco více vyladěné.
Xiaomi 14 Ultra s nadstavbou HyperOS skvěle padne, a to i díky skvělé plynulosti a dospělejšímu vzhledu ikon. Zkrátka, nová nadstavba přiblížila telefony i k té nejpropracovanější nadstavbě, jako je OneUI od Samsungu.
Uživatelské prostředí HyperOS cílí především na pohodlí a jednoduchost ovládání telefonu. Na domovské obrazovce najdete všechny předinstalované aplikace, ale pokud upřednostňujete spíše méně plné plochy, je zde i nabídka aplikací, do které se dostanete potažením ze spodní části displeje. V té najdete všechny aplikace uspořádané do kategorií, takže jsou jednoduše dohledatelné. Za zmínku stojí i organizace ikon podle jejich barev, což je příjemná funkce navíc. Tu ale musíte zapnout v nastavení lišty s aplikacemi.
Do notifikační lišty se dostanete přejetím z levé horní strany displeje dolů, což se oproti MIUI moc nezměnilo. Do ovládacího centra se dostanete tahem z pravé horní strany displeje, zde je už změn více. Například je k dispozici více ovládacích prvků a celé ovládací centrum je uzpůsobené tak, aby v něm nebyla žádná zbytečná prázdná místa. Samozřejmostí je možnost si přepínače seskupit nebo úplně odstranit podle toho, co využíváte. Můžete si zde nastavit i panel pro ovládání chytré domácnosti Google Home nebo Mi Home.
U chytré domácnosti ještě zůstaneme, protože v nedávné aktualizaci přibyla nová funkce Xiaomi Smart Hub, přes kterou jdou ovládat všechna možná zařízení od Xiaomi, jako jsou sluchátka, chytré lampy, televize. To vše jde ovládat z jednoho místa. Rozhodně velký klad pro každého, kdo má doma mnoho zařízení od Xiaomi. Ve finále je nadstavba HyperOS skvěle optimalizovaná a působí úplně jiným dojmem než MIUI před pár lety. Skvěle se může rovnat s OneUI od Samsungu.
Jedna z největších výsad MIUI a nyní i HyperOS je možnost přizpůsobit si telefon co nejvíce podle sebe. Možností přizpůsobení je opravdu hodně, od plně přizpůsobitelného Always-on displeje, který umožňuje nastavit si vlastní pozadí, barvu textu, až po nepřeberné množství témat, která si lze stáhnout ze specifického obchodu pro tento účel.
Plně přizpůsobit lze i zamykací obrazovku. Můžete změnit styl hodin, barvu písma nebo přidat užitečné informace o počasí, jako třeba momentální kvalita ovzduší nebo síla větru. Změnit jde animace snímače otisků prstů a nesmíme opomenout ani speciální Xiaomi Super tapety, které je radost využívat a které transformují jak domácí, tak zamykací obrazovku i Always-on display.
Pokud nevlastníte chytrý náramek nebo chytré hodinky, ale chcete si změřit tepovou frekvenci, můžete využít funkci měření srdečního tepu přes senzor otisků prstů. Lze tak získat poměrně přesné údaje, ale při měření je potřeba být v klidu. Za zmínku stojí i možnost upozornění na oznámení pomocí rozsvícení okrajů displeje nebo možnost nastavit sekundární účet, na kterém můžete mít bezpečně uložené citlivé informace.
Telefon pohání nejvýkonnější čipset současnosti, Snapdragon 8 Gen 3, kterému sekunduje RAM s kapacitou 16 GB a rychlé interní uložiště s velikostí 512 GB. Výkonu je zde opravdu přebytek a proto otevírání aplikací, multitasking či hraní náročných her nepředstavuje pro telefon vůbec žádnou výzvu. Všechny náročné tituly zvládne Xiaomi 14 Ultra na maximální detaily a s vysokou snímkovou frekvencí. V kombinaci s vyladěnou nadstavbou HyperOS běží telefon zkrátka jako po másle, bez jakýchkoliv záseků či zpomalení.
Co se týká syntetických benchmarků, telefon podává skvělé výsledky jak v testu AnTuTu, tak GeekBench 6. Jediným nedostatkem může být to, že se telefon poměrně rychle zahřeje. Při testu stability Wild Life Stress Test se telefon zahřál na obrovských 53 stupňů Celsia a telefon při držení vyloženě pálil. Naštěstí při hraní her zahřívání není tak znatelné a stabilita snímkové frekvence je dobrá.
Telefon integruje baterii s kapacitou 5000 mAh, která s přehledem vystačí na den náročného využívání. Pro nenáročné uživatele zvládne telefon vydržet klidně až dva dny. Výdrž baterie tedy není nějak světoborná, ale bezpečně uspokojí potřeby většiny uživatelů. Nejvíce baterie dostává zabrat během focení a při využívání displeje na maximální jas. Naštěstí Xiaomi 14 Ultra nabízí velmi rychlé 90W drátové nabíjení, pomocí kterého můžete telefon z 0 na 100 % dobít za 36 minut.
Z 0 na 50 % se baterie telefonu dostane už za 15 minut, což není vůbec špatné. Za zmínku stojí i podpora pro 80W bezdrátové a 10W reverzní nabíjení, které přijde vhod například při nabíjení jiných telefonů nebo chytrých hodinek. Rychlosti nabíjení tedy není co vytknout. Ohledně baterie nastala ještě jedna zvláštní situace a to ta, že oficiální evropská verze Xiaomi 14 Ultra by měla mít kapacitu 5000 mAh, ale software na detekci komponentů hlásí baterii s kapacitou 5300 mAh. Což je zvláštní, jelikož tuto zvýšenou kapacitu by měla mít jen čínská verze telefonu.
Hlavním tahákem celého telefonu je bezesporu vyladěná soustava fotoaparátů. Ta se skládá ze čtyř kvalitních senzorů. Hlavní snímač má 50Mpx rozlišení a jedná se o jednopalcový senzor s variabilní clonou, kterou lze nastavit v Pro režimu v rozmezí od f/1.60 až do f/4.0. Jedná se tedy o obrovský rozptyl. Samozřejmě nesmí chybět ani optická stabilizace obrazu a laserové ostření.
Druhý senzor má opět rozlišení 50 Mpx a světelnost f/1.8 a jedná se o teleobjektiv s optickým přiblížením 3.2× a optickou stabilizací obrazu. Třetí kamera je ultra-širokoúhlý objektiv s rozlišením 50 Mpx a úhlem záběru 122°. Nesmíme opomenout ani druhý teleobjektiv, ten má opět 50Mpx rozlišení a disponuje 5× optickým přiblížením. V průstřelu ještě nalezneme selfie kamerku s rozlišením 32 Mpx.
Xiaomi se s letošním vrcholným modelem Ultra opravdu předvedlo. Hlavní snímač patří k tomu nejlepšímu, jaký lze v současné době v telefonu mít, jelikož se jedná o nejmodernější snímač LYT-900 od Sony a zároveň se jedná i o ten největší snímač, co Sony pro telefony vyrábí. Výsledné fotky vypadají naprosto skvěle, nechybí jim široký dynamický rozsah, mnoho detailů a velmi realistický bokeh efekt, kterého lze dosáhnout právě pomocí velkého jednopalcového snímače. Výsledné fotky vypadají jako fotky z kompaktu, než z telefonu, i barevné podání je na vysoké úrovni – barvy působí velmi věrně zachycené scéně.
Díky variabilní cloně, kterou ovládá software telefonu, nebo ji můžete ovládat v režimu Pro, tak dosáhnete fotek, za které by se nemusely stydět ani některé levnější kompakty. Na rozdíl od konkurence, kterou je třeba Vivo X100 Pro nebo Samsung Galaxy S24 Ultra, působí algoritmus zpracování fotek více jako skutečný dedikovaný fotoaparát, protože fotky nemají zbytečně prosvícené stíny a není zde žádný agresivní HDR algoritmus, který by mohl dodat fotkám nádech nereálnosti.
V rámci focení je na výběr ze dvou režimů Leica Authentic, který nabízí věrné podání barev bez zbytečných přepalů, anebo Leica Vibrant, kde jsou barvy trochu živější a výraznější. Pro většinu lidí bude ideální právě režim Leica Vibrant, kde barvy vyniknou, ale mně osobně více vyhovoval režim Authentic. Fotky díky němu vypadaly zkrátka více jako z tradičního fotoaparátu a lépe vystihovaly zachycenou scénu. Oba režimy se propisují na všechny 4 kamery. Noční fotografie jsou na všech objektivech velice povedené a s minimálním množstvím šumu. S výjimkou ultraširoké kamery, kdy se v temnějších částek fotek šum vyskytovat může.
Jelikož všechny snímače mají velké rozlišení 50 Mpx a jsou samy o sobě poměrně velké, výsledné fotky z nich jsou povedené. Najdeme na nich mnoho detailů, velký dynamický rozsah, málo šumu a hlavně konzistentní barvy na všech čtyřech snímačích, což rozhodně není standard. Ultraširoká kamera má dostatečně široký záběr a fotky jsou detailní až do krajů fotografie. Stejně jako teleobjektivy, i ultraširoká kamera zvládne vytvořit makrofotografie, a to až do rekordně nízké vzdálenosti 5 cm.
Dobře si vede i 3.2× teleobjektiv. Dokáže vykouzlit skvělé portrétní fotky jak lidí, tak i předmětů a fotky z něj jsou detailní. Jedná se o jeden z nejlepších teleobjektivů na portréty. Fanoušky makro fotek potěší i možnost fotit makro fotky až do vzdálenosti 10 cm. Výsledné fotky jsou velice detailní a s minimálním množstvím šumu.
Nesmíme opomenout ani teleobjektiv s 5× optickým zoomem, který dokonce dokáže vykouzlit detailní fotky i v 10× přiblížení, které se při dobrém světle mohou rovnat i s pravým 10násobným optickým zoomem, který má například Galaxy S23 Ultra. Snímač dokáže zachytit detailní fotky až do přiblížení cca 25×. Poté jde kvalita dolů. Ani zde nechybí makro režim, který funguje na vzdálenost 30 cm.
Xiaomi přišlo s jednou zajímavou funkcí, která dokáže razantně vylepšit fotky s velkým přiblížením. Ta se jmenuje AI zoom a aktivuje se po dosažení přiblížení 30×. Telefon pomocí umělé inteligence dopočítá chybějící detaily a některé z výsledků jsou povedené. To ale záleží plně na komplexnosti scény, někdy totiž AI do fotky přidá poměrně nesmyslné detaily.
I tak se ale jedná o praktickou funkci, když zrovna funguje, jak má. Funkci je třeba zapnout v nastavení fotoaparátu a když se aktivuje, zobrazí se v levém dolním rohu červená ikona AI. Telefon překvapivě zvládá poměrně povedené fotky i na obrovské přiblížení jako je 60×, 120×.
Co se týče stabilizace a kvality videa, není moc co vytknout. Všechny 4 kamery zvládají natáčet videa až do rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu a potěší i podpora 8K videa, které je k dispozici na všech zadních kamerách. Primární snímač dokonce zvládne natáčet 4K video při 120 fps. Výsledná videa jsou skvěle stabilní, mají mnoho detailů a široký dynamický rozsah. Zde se Xiaomi opravdu hodně vytáhlo oproti minulému modelu. Barevné podání je velmi konzistentní mezi všemi kamerami, jako u fotografií. Rychlé je i ostření a přepínání mezi objektivy.
Video i fotografie ze selfie kamery jsou také na velice dobré úrovni. Nechybí podpora 4K videa při 30 snímcích za sekundu a elektronická stabilizace obrazu. Zamrzí jen absence automatického ostření.
Tento rok Xiaomi uvedlo na náš trh i Photography Kit, který obsahuje kvalitní kožené pouzdro a praktický fotografický grip, který se k telefonu připojí pomocí USB-C portu. Grip má celkem 3 různá tlačítka, která si lze upravit dle potřeby. Můžete tak pomocí jednoho stisku začít natáčet video, fotit nebo zoomovat pomocí praktické páčky. Modul podporuje aktualizace firmwaru, takže v budoucnu možná přibydou i další funkce.
Navíc grip integruje i 1500mAh baterii, přes kterou snadno prodloužíte výdrž telefonu až o 23 %. Pro nabíjení není nutné modul sundávat, telefon se i tak bude nabíjet plným výkonem 90W. V balení jsou dva dekorační 67mm kroužky na modul kamery a poutko. Photography Kit je ale nutné zakoupit zvlášť za cenu 4999 korun. V rámci předobjednávek Xiaomi 14 Ultra byl fotografický set zdarma.
Xiaomi 14 Ultra je rozhodně jeden z nejlepších mobilů tohoto roku. Má špičkový displej, skvělé dílenské zpracování, pořádně výkonný hardware a hlavně jednu z nejpraktičtějších fotosestav vůbec. Zkrátka, pokud hledáte fotomobil s duší, vrcholná vlajka od Xiaomi je jasná volba i díky kamera kitu, který telefon transformuje na kompaktní foták a focení s ním má úplně jiný rozměr.
Samozřejmě, jako každý telefon, i tento má nějaké drobné nedostatky. Jeden z nich je ne úplně skvělá výdrž baterie a samotný obrovský fotomodul, ale to je holt daň za pořádnou výbavu. Vytknout lze i o něco kratší softwarovou podporu, než má konkurence, tedy jen 4 roky velkých aktualizací Androidu. V neposlední řadě se telefon poměrně rychle začne zahřívat, a to hlavně při delším focení. Někomu může scházet i podpora eSIM.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
téměř bezchybná sestava kamer | obří fotomodul |
úžasný displej s velkým jasem | velké zahřívání při dlouhodobé zátěži |
kvalitní dílenské zpracování | nepodporuje eSIM |
nadstandartní kapacita RAM i interního uložiště | horší softwarová podpora |
volitelný Photography Kit |