Recenze Samsung Galaxy Z Fold 3 – Obouruční telefon plus jedna
- Třetí generace skládačky už by měla eliminovat nedostatky předchozích generací
- Cena je stále hodně vysoká, konstrukce je zajímavá, ale ne dokonalá
- Software pro skládací displej někdy zaostává za hardwarem
- Kde si nový Samsung Galaxy Z Fold 3 stojí mezi mobily, tablety a notebooky?

Chodíte si tak po světě, probíjíte se realitou a máte pocit, že už svou výbavu moc zlepšit nedokážete. Není čím. Všechny telefony jsou na jedno brdo, liší se jen velikostí a mírou zaoblení rohů. A pak je tu jedna epická výjimka. Málokdo tuší, jestli je lepší, ale každý ji chce vyzkoušet. Jmenuje se Samsung Galaxy Z Fold 3 5G.
Bude vás nutit přeskládat své návyky, opustit stávající zařízení a objevovat každý den. Zbaví vás některých obav ze skládacích telefonů, zároveň některé nové přidá. Není to spása za zrušenou řadu Note a pochybuji, že se stane praotcem nové, masově prodávané třídy smartphonů. I přesto ale musím ocenit, že se Samsung na takové dobrodružství vydal.
Samsung Galaxy Z Fold 3: specifikace
Konstrukce | sklo a hliník vzadu, skládací, otevřený: 158,2 × 128,1 × 6,4 mm / zavřený: 158,2 × 67,1 × 16 mm; 271 g |
---|---|
Displej | hlavní: 7,6ʺ, Dynamic AMOLED 2X, HDR10+, 120 Hz, 2208 × 1768 px (5:4), jemnost 374 ppi přední: 6,2ʺ, Dynamic AMOLED, Infinity-O, 120 Hz, 2268 × 832 px (24,5:9) |
Operační systém | Android 11 + One UI 3.1 |
Čipset | 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256/512 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | trojitý (12 Mpx hlavní, 12 Mpx širokoúhlý 123°, 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, 2× optický zoom, LED blesk; duální selfie: uvnitř a zvenku (4 Mpx v displeji a 10 Mpx na venkovním), clona f/1.8 + f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20 |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM (2× nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6E, GPS, USB-C 3.1, stereo reproduktor, DeX, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 4 400 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 10 W, reverzní bezdrátové dobíjení 4,5 W |
Cena a dostupnost | od 46 999 Kč, srpen 2021 |
Obsah balení
- telefon Samsung Galaxy Z Fold 3
- sponka na vysunutí SIM slotu
- oboustranný USB-C kabel
- papírová příručka
Design Z Fold 3: Kolik je to vlastně mobilů?
Podle obrázků je schopný Galaxy Z Fold 3 popsat každý. Ve složeném stavu se jedná o protaženou a pěkně naducanou nudli. Poměr stran 24,9:9 je nezvyklý, tloušťka 14,4 mm je taky daleko za běžnými konvencemi a hmotnost 271 gramů už trhá kapsu čehokoli, co není vyrobeno z pevného denimu. Zkrátka cihla.
Po rozevření se koukáte v podstatě na svítící čtverec, který rázem vnější podobu ospravedlní. Rámečky nejsou nijak tenké, ale vedle obří obrazovky nad nimi mávnete rukou, protože zobrazovací plocha je vskutku gigantická.

Hardware Samsungu Galaxy Z Fold 3 ale musím posuzovat hlavně použitelností a ergonomií. Ač rád vzpomínám na zařízení, jako byla Nokia 9500 nebo Psion, kvůli dotykovému displeji razí Fold úplně jiný přístup.
Začněme u kompaktnější podoby. Kvůli ní si sice Fold asi nepořídíte, přesto ji chtě nechtě budete používat často. Jednou rukou sice zařízení udržíte, ale neotevřete. Všechny rychlé zprávy, hovory a upomínky tak budete řešit právě na vnějším displeji. Kvůli masivní konstrukci se dá telefon držet docela pohodlně a pokud si pravý spodní roh necháte „zabodnout“ do dlaně, palec pravé ruky přirozeně padne na tlačítko vypínání s integrovanou čtečkou otisků. Ovládání hlasitosti je hned nad ní, takže ovládání během hovoru je bezproblémové.
I druhá vnější strana zdařile imituje klasický telefon. Jednolitá plocha úspěšně odolává otiskům a vynikne na ní jen trojitý fotoaparát doplněný jedinou přisvětlovací diodou. Bohužel ale modul kamery vystupuje nad povrch.
- Samsung Galaxy Z Fold 3 | foto: vlastní

Odolnost je konečně na místě!
Rozevření má na starosti dvojitý kloub, o jehož spolehlivost bych se nikterak nebál, působí hodně bytelně. Nebojte se žádného vrzání, vůlí, opotřebení. Kvalitě Samsungu bych věřil. Zároveň ale překvapí, že pohybu telefon docela vzdoruje. Rozevření nic nenapomáhá, veškerou práci vykonávají ruce, kterým chybí i nějaké místo, o které by se prsty zapřely. Většinou je tak nutné vsunout dva nehty do škvíry mezi půlkami a tahat. Ani v otevřeném stavu nečekejte žádnou aretaci, žádné slyšitelné zaklapnutí se nekoná. Oba díly drží jen kontaktem mezi sebou, což však umožňuje používat telefon v jakémkoli úhlu.
Použitelnost otevřeného telefonu je fantastická a komplikovaná zároveň. Pokud máte volné ruce a chcete třeba hrát hry, konstrukci oceníte. Je zač chytnout, telefon je vyvážený, ruce si rozdělí prostor tak, aby oba palce dosáhly přibližně do půlky s maličkým překrytím.

Ovládání na stole už je horší, telefon se po úhlopříčce kýve, což nezachránil ani originální kryt, nebo spíš rámeček Aramid Cover od Samsungu. U Z Foldu 3 ale nebudete řešit jen jak se drží a ovládá. Zvlášť pokud to bude váš jediný telefon, čeká vás spousta zapeklitých otázek. Do jakého držáku dát telefon v autě? Kde nosit mobil při sportu? Jaké pouzdro bude chránit, aniž by překáželo?
Displej Foldu 3 je jak kapesní televize
Opět začnu pohledem z vnějšku. Venkovní displej má úhlopříčku 6,2 palce a rozlišení 2268 × 832 pixelů, ze kterého pár pixelů ukousne otvor pro selfie kameru. Pochválit musím 120Hz frekvenci, zároveň bych ale vytknul poměr stran. Protažená nudle se sice ovládá dobře, pokud potřebujete rychle spustit nějakou aplikaci a scrollovat, ale psaní už je obtížné i při použití swipování. Bez přehmatávání pak nedosáhnete dál, než do dvou třetin výšky. Ovládání gesty sice pomáhá, ale není všespásné.

Po otevření je to jiná písnička. Kvůli ovládání oběma rukama už neřešíte vzdálenosti k rohům, jen koukáte na obří plochu o úhlopříčce 7,6 palce a rozlišení 2208 × 1768 pixelů. Vsadím se, že první pohled vám vyrazí dech. Koukáte na tu plochu sytých barev technologie AMOLED, máte perfektní přehled o situaci, najednou informace, které jste na jiném telefonu sbírali ze dvou obrazovek, teď vidíte na jedné.
Zároveň ale začnete pomaloučku uvažovat, k čemu se ten prostor bude hodit. Nabízí se na vnější obrazovce řešit notifikace a na vnitřním displeji to ostatní. Jenže ono to začne trochu skřípat. Ačkoli každý Android počítá s variabilním poměrem stran, ne každá aplikace je na to připravená.

Třeba Instagram si zarytě jede v jednom sloupci a zbytek čtvercového displeje je neaktivní. Některé hry se zase zarovnávají na výšku, ale pak jejich kraje začnou přesahovat po stranách. Schizofrenní je i střídání layoutů. Někdy se Z Fold 3 tváří jako tablet, jindy jako telefon, aktivity z vnějšího displeje se na vnitřní přenášejí, ale opačným směrem to nefunguje. A vlastně ani na ty filmy a fotky není obří displej takové terno, protože pro oba formáty je běžnější jiný poměr stran.
V čem tedy spočívá hlavní benefit obří obrazovky? V pracovním nasazení. Už dlouho jsem nepotkal telefon, který by se kvalitou práce vyrovnal Notu v kombinaci s S Penem. Fold v podstatě celou výhodu pera otočil – místo “malého” displeje a přesného pera nabízí tolik místa, že i tupým prstem se trefíte do buňky v Excelu.
Jako hnidopich jsem musel zkusit i spolupráci s klasickým S Penem, přestože před tím výrobce varuje. Podobní pokušitelé ale brzy zmizí – Fold nekompatibilní pero pozná, začne ho ignorovat a ještě vám napíše, které stylusy používat můžete. Poškrábání obrazovky nevhodným perem tak prakticky nehrozí, pokud nebudete chtít úmyslně škodit.
Android versus Samsung, mobil versus tablet
Operační systém Android (s výjimkou prvních tří verzí) byl vyvíjený tak, aby dokázal obsluhovat telefony i tablety. Dlouho existovalo rozložení prvků specifické pro daný typ zařízení. Jenže tablety už skomírají a mnoha vývojářským studiím se nevyplatí přizpůsobovat aplikace nestandardnímu hardware.

Výsledný zážitek je tak mixem píle vývojářů, chování Androidu, zásahů nástavby One UI a funkcí aplikace. V praxi to vypadá třeba takto: Otevřete telefon a můžete si vybrat, zda PIN vkládáte na pravé polovině displeje, levé, nebo uprostřed. Launcher zabere displej celý, s navigačními klávesami se dá opět hýbat. Spustíte souborový manažer a chrochtáte si blahem, protože v levé části displeje vidíte rychlé odkazy a vpravo pracujete. Stejně tak v Outlooku vidíte vlevo přijaté maily, zatímco vpravo si můžete rovnou číst jejich obsah.
Pak ale přepnete na Gmail, který však toto rozložení defaultně skrývá. Otevřete kalendář, ale vidíte jen dny, jejichž detaily vidíte až po klepnutí. Poznámky Keep vypadají stejně, jako na mobilu, jen rozřazené do tří sloupců. Telefon zobrazí číselník uprostřed displeje, i když je okolo místa, že by se dostalo i na seznam hovorů a oblíbené kontakty zároveň.
Fantastická je práce s webovým prohlížečem, kdy záložky vidíte srovnané vedle sebe, na stránkách se vyznáte jako na desktopu a nic vás nenutí každou chvíli scrollovat.
A multitasking? Ten má nástavba OneUI dlouhodobě výborný, ale teprve u Foldu můžu říct, že můžete pracovat se dvěma aplikacemi současně bez omezení. Každé může patřit polovina obrazovky a pořád vidíte vše, co si vývojáři mysleli, že byste mohli chtít vidět.
Naopak “kouzelné” je chování GBoard klávesnice a zadávání textu obecně. Samsung klávesnice počítá s rozdělením na dvě půlky, abyste mohli písmenka vyťukávat. Pak vám ale chybí doplňování diakritiky. Chcete používat swipe, ale palec nedosáhne na protější stranu. Chcete tedy klávesnici smrštit ke straně, ale Google klávesnice to umí jen v layoutu telefonu, nikoli tabletu, kde by se to hodilo mnohem více. Plovoucí klávesnice zase překáží na obrazovce.
I při vší této kritice však musím uznat, že Samsung nese vinu jen částečně. Na některých aplikacích si mohl dát záležet víc, ale One UI pořád považuji za jednu z nejpromyšlenějších nástaveb. Uspořádání nabídek je intuitivní a logické, možnosti přizpůsobení široké, často pomůžou i plovoucí okna nebo postranní nástrojové lišty. Co nenajdete přímo v menu, zachrání NiceLock i bez rootu.
Velmi umně balancuje Samsung i na hraně mezi otravností a rádiovým klidem – občas vám navrhne nějakou změnu v nastavení, ale nevtírá se. Za nejlepší perk, když už jsme u těch obouručáků a kouzel, považuji tzv. Rozšířené funkce. Sem spadá sdílení volání zpráv a zařízení mezi zařízeními Samsung, desktopový režim DeX, který udělá z mobilu v podstatě notebook, podpora pro S Pen, chytré screenshoty obrazovky, gesta, detekce, jestli na displej koukáte, ztišení překlopením, Bixby Routines, Game Launcher, programování bočního tlačítka a další!
Zprvu to vypadá, jako výsledek gastronomického experimentu pejska a kočičky, ale s výkonným hardwarem a optimalizací tahle alchymie Samsungu vyšla.

Nerf procesoru se nekoná, Snapdragon přilétá
Samsung má v Evropě nehezkou pověst někoho, kdo do vlajkovek rád dává druhořadé procesory. Největší kritiku sklidila řada Galaxy S20, ale Exynosy se nevyhnuly ani řadě S21. Procesory designované v Koreji sice mají pár výhod, ale znáte to, Snapdragon je Snapdragon.
Proto bardi zapějte! Pod hliníkovým brněním najdete plnohodnotný Qualcomm Snapdragon 888 s konfigurací jednoho jádra Kryo 680 na 2,84 GHz, tří stejných jader na 2,42 GHz a čtveřice taktované na 1,8 GHz. A grafický akcelerátor Adreno 660 navrch.
I dávka operační paměti je královská. Ač Samsung oznámil, že bude RAMku “fixlovat” po vzoru čínské produkce její virtualizací, už výchozích 12 GB je víc, než dost. A velikost úložiště? Testovali jsme variantu s 256 GB, ale pokud by vám to bylo málo, můžete si koupit i dvojnásobnou kapacitu, vzhledem k ceně telefonu už je to přirážka zanedbatelná.
Ostrouhají tak jen ti, kteří lpí na paměťových kartách. Jinak je inventář plný všech možných technologií a certifikací. Odpusťte strohý výčet, ale musí to být: Gorilla Glass Victus, UWB, 5G, UFS 3.1, bezdrátové nabíjení oběma směry (25 W kabel, 11 W bezdrát, 4,5 W reverzní bezdrát), NFC, USB 3.2, stereo reproduktory, Bluetooth 5.2, eSIM, IP68.
Síla, že? Ultimátní destruktor dokumentů a grafů by sice snesl rychlejší nabíjení a hlavně kapacitu akumulátoru, přeci jen 4 400 mAh není nic, co vydrží typický pracovní den s přelety Praha – Dubaj – Káhira – Praha, ale pokud své podnikání budete ovládat občas i z notebooku, den v zátěži Fold zvládne.
Foťák? Kdo potřebuje foťák?
Největším paradoxem Samsungu Galaxy Z Fold 3 5G je jeho kamera. Doposud se tvářil jako pekelně drahý, ale zatraceně mocný artefakt, který v sobě nakumuloval všechno, co technologie dokážou.
Fotoaparát ale působí chudým dojmem, byť špatný není. Při pohledu do specifikací ale leckterý majitel S21 a možná i S20 ohrne nos. Jen dvojnásobný optický zoom? Žádný Time of Flight senzor? Maximální rozlišení jen 12 Mpx? Světelnost na hlavním objektivu jen f/2.4? Selfie kamera jen se 4 Mpx? Už vidím, jak si kdejaké Redmi vyhrnuje rukávy, že Samsung hezky potrollí a pognollí, jenže…

Fold 3 fotí dobře, jen ne špičkově. S21 za fotky Jakub v recenzi chválil, i S20 si v testu od Tomáše odnesla kladné hodnocení. Ano, srovnávat s dva roky starým telefonem je trochu pofidérní, ale od té doby se experimentuje spíš s pixel binningem, zoomem, nočními režimy a klasická fotografie trochu stagnuje.
Předchozí věta vlastně shrnuje, co Samsung Galaxy Fold 3 dělá. Snaží se adaptovat něco, co už existuje, na skládací displej. Aplikace je stejná, jako u všech vlajkovek Samsungů. Obsahuje základní režim na focení, na video, na selfie a režim Single take, který dělá více snímků zároveň. K tomu v rozšířené nabídce najdete panoramatické focení, super-slowmotion, klasické zpomalení, časosběr, AR kresbu, Pro režim pro focení a videa a režim Režisér, který zobrazuje náhledy ze všech objektivů a umožňuje mezi nimi přepínat; bohužel ne s plynulým zoomem.
V těchto ohledech velký displej ničemu nepomáhá. To až v případě, že se rozhodnete nefotit autoportréty kamerou z průstřelu na čelním displeji, nebo tou pod-displejovou na hlavní obrazovce. Byl by hřích, kdyby Fold neuměl použít hlavní snímač na selfíčka a displej by nemohl posloužit jako hledáček. Naštěstí k němu nedošlo, dokonce výrobce dovoluje i takové kejkle, jako mít obraz z hlavního fotoaparátu viditelný na obou displejích zároveň. K čemu je to dobré? Napadá mě koukání Foldem pod dveřmi či za skříňky, ale jistě se najde i jiné využití.
Zajímavým, těžko však říci, zda užitečným, je možnost zobrazení poslední fotky na polovině displeje, zatímco druhá půlka slouží jako aktivní hledáček. Mnohem víc se mi líbilo, jak se s velkým displejem mění rozmístění ovládacích prvků. Počítá se s obouručním držením a proto se i spoušť a přepínač objektivů posunul do stran.
Konečně se dostáváme ke kvalitě. 12 megapixelů nikoho neohromí, zároveň však víme, že více pixelů znamená menší pixely a tedy noční hendikep. Proto bych zdůraznil spíš použití optické stabilizace na hlavním objektivu i teleobjektivu, byť častější uplatnění najde spíš ultraširoké sklo se zorným polem širokým 123 stupňů.
Pokud ale koukám na fotky, zjišťuji, že jistotou je hlavní fotoaparát. Podává konzistentní výsledky, ostrost je v pořádku, barvy typicky lehce přesaturované, ale podzimní světlo trochu k přehánění inklinuje.

Tele nebo ultraširoký objektiv občas nedokáže ze stínů či vzdálenějších vytáhnout dostatečné detaily, ale ani v takových případech nejsou fotky k zahození. Což je v podstatě nejlepší vizitkou pro primárně pracovní telefon – co vyfotí, to je použitelné. Přímé světlo, momentky, protisvětlo, kontrastní scény, pokaždé Fold vyplodil něco, co je použitelné. Ne do galerie, ale do domácího alba určitě. Spekulovat můžeme jen v otázce, zda Samsungu prominout, že nenasadil to nej, co má.
Jak fotí Samsung Galaxy Z Fold 3 5G?
Ukázka: porovnání selfie kamer
- 4Mpx pod-displejová kamerka
- hlavní sestava kamer
- 10Mpx přední kamerka
Ukázka: noční snímky
Unikát, který budete milovat, nebo nechápat
Shrnout tak jedinečné zařízení, jako Galaxy Fold 3, není jednoduché. Cena bezmála 50 tisíc je limit, který z Foldu dělá mašinku pro totální geeky, pro technokraty a možná pro ty, co chtějí statusovou značku, ale nemají rádi Apple. Za své peníze dostanou nabušený hardware, velký displej a přenosnou anomálii.
Doporučil bych každému, aby si aspoň v obchodě na 10 minut skládací Samsung vyzkoušel. Buď padne do oka a okamžitě si představí hromadu scénářů, kdy by se velký displej hodil, nebo zůstane jen nedořečená otázka: „Hezké, ale k čemu?“

Je neohrabaný, těžký, těžko dokáže konkurovat kombinaci telefonu a notebooku, mobil nedokáže nahradit tak dobře, jak byste doufali, naučit se všechny jeho triky chvíli trvá… Po opadnutí prvotní zamilovanosti váš vztah zákonitě ochladne a je otázkou, jestli ve společném soužití převládne touha po jednom stroji na všechno, nebo takovou revoluci nezvládnete.
Fold si svou klientelu jistě najde, ale pokládám ho spíš za důkaz, že současné technologie na pohyblivé konstrukce telefonů stačí. Ke skutečně funkčnímu celku, který zkombinuje praktický tvar použitelný jednoruč i obouruč se standardizovaným softwarem, který bude podporovat jakýkoli poměr stran, jsme však zatím nedošli. Rozhodně ale Samsung Galaxy Z Fold 3 5G šlape správným směrem.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |