Recenze Samsung Galaxy S21 – Kompaktní král bez koruny

  • Samsung to letos rozjel opravdu ve velkém
  • Představil nástupce svých vlajkových lodí s označením S21
  • Ty chtějí napravit chyby loňské řady, kterých bylo požehnaně
  • Podařilo se to, anebo opět všechno nešlo podle plánu?
Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Nový rok, nová generace

Jako již každým rokem, zkraje ledna či února Samsung uvádí na trh nové vlajkové modely Galaxy S. Nejnovější generace se jmenuje Galaxy S21, skýtá trojici modelů a má za cíl jediné – figurovat jako etalon mezi androidovou produkcí a potvrdit první místo v prodejích společnosti Samsung.

Zároveň má ale jihokorejský gigant oproti loňsku co dohánět. Není asi úplně podstatné, jak se modely S20 prodávaly, stran odborné veřejnosti totiž schytaly hned několik pohlavků. Nejvíc trpěl vrcholný kousek S20 Ultra, ale pár pupínků vyrašilo i na obličeji základních modelů S20 a S20+.

Dokázal Samsung u letošní řady Galaxy S21 – a konkrétně jeho základního modelu – žár negativní kritiky zažehnat, nebo budou mít kritici zase do čeho rýpat? V recenzi se pokusím vysvětlit, že vlastně obě eventuality jsou pravdivé.


Doporučujeme:


Samsung Galaxy S21: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 151,7 × 71,2 × 7,9 mm, 171 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,2″, Dynamic AMOLED 2X Infinity-O, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 421 ppi
Operační systém Android 11 + One UI 3.0
Čipset 8jádrový, 2,9 GHz, Exynos 2100
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 64 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.0, OIS, 1,1× optický zoom, 3× hybridní, umělá inteligence, LED; přední 10 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W a reverzní bezdrátové 4,5 W
Cena a dostupnost od 22 490 Kč, leden 2021

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S21
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

První direkt korejský spotřební obr vyfasuje hned u prodejního balení. I když byl prvním posměváčkem, který ukazoval prstem na nepochopitelný krok Applu vynechat z balení sluchátka (dejme tomu) a nabíjecí adaptér (proboha proč?!), udělal to jako přes kopírák. Názor si na to udělejte sami.

V balení k novým vlajkám S21 tak dostanete pouze samotný telefon, černý metrový kabel s oběma koncovkami USB-C a jehlu na SIM. Základní počteníčko je i letos samozřejmostí.

Samsung Galaxy S21, recenze

Prodejní balení, Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Nový design, který jsme chtěli

Design loňských modelů S20 nijak neohromil. Byl jednoduchý, účelný, ale ne zrovna pohledný. A diskutovaný bude i vzhled letošních vlajek jménem Galaxy S21. Je to pochopitelně subjektivní, takže vlastní názor si musí každý vyrobit sám, ale za mě se design povedl – a to několikanásobně lépe, než vloni.

Přední stranu komentovat netřeba. Jednak se k ní dostaneme později a jednak je snad na chlup stejná jako vloni. Zajímavější jsou záda, kde hraje hlavní roli nově rozvržený fotomodul. Ten má kontrastní metalické zbarvení a je jakoby napojen na lesklou kovovou hranu telefonu. Do prostoru v levém horním rohu zad se ze strany přelévá a nastavuje tak dost možná nový trend, který nahradí již notně okoukané “batůžky” (v některých případech spíš “batohy”).

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

K perfektnímu provedení však něco chybí. Rohový modul je totiž od strany oddělen výrazným předělem, který je patrný nejen očima, ale i zkouškou nehtem. Bohužel to kazí celkovou jednoduchost designu zad. Jinak je ale vše na výbornou, a to ať už hovoříme o ergonomii, zpracování, či o dalších prvcích na zádech. Ve fotomodulu najdeme trojici svisle umístěných fotoaparátů, vedle nich “jen tak mimochodem” LED pro přisvětlení scény. Dole na bedrech pak logo výrobce.

Dílenským zpracováním je potom mobil krásný kus technologie, navíc odolný s certifikací IP68. Tělo z pevné hliníkové slitiny se při zkoušce ohnutí skoro nehne, nevadil mu dokonce ani nečekaný pád na tvrdou zem. Po stranách (natož někde jinde) není ani škrábanec. Zadní strana je ze skla, ale matného, a tak odolává otiskům a do značné míry i vlásečnicovým škrábancům. Při držení nikde nic neřeže a ani neklouže, čemuž pomáhá i příjemná tloušťka 7,9 milimetru.

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 (bílý) a Galaxy S20 FE (červený) | foto: Mobilizujeme.cz

Zbytek stran pak z normálu nevybočuje. Levá bočnice je holá, dojem kazí jen nesystematické plastové anténní předěly; horní až na mikrofony jakbysmet. Napravo najdeme parádně umístěné tlačítko pro regulaci hlasitosti a pod ním o poznání menší vypínací čudlík. Dole je pak už jen slot až pro dvě nanoSIM (možnost MicroSD karty Samsung letos utnul – proč?!), USB-C zdířka a nakonec reproduktor, který se umí spojit se skoro nepatrným telefonním sluchátkem a vytvořit tak efekt sterea.

Perfektní podívaná

Displej je, jak to u Samsungu nezřídkakdy bývá, hlavní devizou celého produktu. Model Galaxy S21 přichází s 6,2palcovým Dynamic AMOLED 2X panelem. Ten má rozlišení Full HD+ v poměru 20:9 a tedy bezproblémovou jemnost 412 pixelů na palec; u takto kompaktní úhlopříčky není vyšší rozlišení nezbytně nutné. Navrch se smartphone chlubí dynamickou obnovovací frekvencí až 120 Hz.

Samsung Galaxy S21, recenze

Displej Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

A rozhodně asi nebude záhadou, že co do obrazovky Samsung prakticky nemá chybu. Panel je plochý, což potěší odpůrce zahnutých displejů. Zároveň to ale znamená, že má viditelné rámečky. I tak se ale řadí k těm nejvíce bezrámečkovým telefonům. Zapomenout nesmíme ani na horní tečku v podobě průstřelu s 10Mpx kamerkou.

V základu má displej nastavený barevný motiv “Živý”. Ten může uživatel upravovat, anebo nastavit přirozený režim. Hlouběji v nastavení se ale dají konfigurovat i další barevné filtry a kontrastní motivy. Otevřenost systému je zde patrná víc než dost. Během testování jsem nezaznamenal ani problémy s dotykovou vrstvou, které trápí kupříkladu přímého konkurenta Xiaomi Mi 11.

Na displeji Galaxy S21 se prostě těžko hledají chyby a tak je to podle mě správně. Samsung je přeborník v odvětví displejů a u svých vlajkových modelů to krásně demonstruje. Výborná práce!

Software kráčí vpřed

Samsung rád dává na odiv novinky, které přichystal z hlediska výbavy, designu a tak podobně. Během testování jsem ale narazil na to, že z hlediska těch nejzajímavějších mezigeneračních vylepšení je patrná hlavně nadstavba One UI 3.0, respektive 3.1. Ta běží na Androidu 11 a disponuje také nejnovější lednovou bezpečnostní záplatou.

Samsung Galaxy S21

Android 11, Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Novinek ve One UI 3.0 je velká spousta, většina z nich je však kosmetického rázu. Dohromady ale tyto novinky dávají telefonu S21 (a vlastně celé řadě) úplně odlišný obličej, než třeba loňské generaci S20. Tak předně: máme tu kopu nových animací, jiný vzhled příchozích upozornění a také příchozích hovorů, vyladěnější posuvníky hlasitosti a další skutečně estetické změny.

Skutečně velkou změnou ve One UI 3.0 je ale něco, čemu výrobce říká Samsung Free. To je náhrada za dřívější vcelku otravnou obrazovku Bixby. Náhrada přináší totéž, tedy zprávy z domova i ze světa, ale bez nutnosti používat asistenta Bixbyho. A ještě jedné novinky si všimnete. V úpravě domovské obrazovky si můžete zvolit, aby se vám namísto karty Free zobrazovala obrazovka Google Zpráv. Konečně tedy Google pronikl i touto formou do mobilů Samsung.

Jinak Samsung Galaxy S21 s novým Androidem 11 neopomíná i oblíbené funkce z dřívějška. Zůstává DeX, ovládání gesty, funkce přiložení telefonu k uchu pro přijetí hovoru anebo vytahovací boční panel s oblíbenými aplikacemi, kontakty či nástroji.

Ten zpropadený Exynos…

Důležité je ale v první řadě, jak systém běží a jestli se nezasekává. Na to samozřejmě u vrcholného modelu řady Galaxy S není ani pomyšlení a vše funguje na výbornou. Brilantně zvládá nejen běžný průchod systémem, ale i všelijaké náročné 3D hry a to bez jediného zaškubnutí, navíc s rychlejší obnovovací frekvencí než jen 60 Hz. K tomu si přidejte podporu NFC pro bezkontaktní platby, Wi-Fi 6E a také moderního 5G. Zní to všechno skvěle.

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Samsung před premiérou nových telefonů S21 sliboval, že nový mozek celého přístroje – čipová sada Exynos 2100 – se poučí z chyb loňského procesoru Exynos 990 a napraví problémy s přehříváním a nedostatkem výkonu oproti konkurenci od Qualcommu.

A hádejte co? Ani jedno se tak úplně nepovedlo. Předně k tomu, čeho si všimnete i bez tabulkového testování. S21 se zahřívá víc než jiné smartphony ve stejné cenové relaci. Při sledování videí, prohlížení internetu nebo třeba focení to zas tak patrné není. Ale když začnete hrát náročnější hry anebo jen dělat víc úkonu najednou, Exynos začne topit.

Jednou se mi dokonce stalo, že jsem cestou do redakce měl mobil ve vnitřní kapse u kabátu a jediné co dělal, bylo přehrávání hudby do bezdrátových sluchátek. Když jsem po přístroji sáhl, abych frontu skladeb upravil, zarazilo mne, jak moc se při takto nenáročném úkonu zahřívá. Podobná situace, kdy se u nenáročných úkonů S21 nepřirozeně zahřívá, se opakovala ještě minimálně dvakrát.

A pokud jde o výkon, ten je – jak jsem již uvedl – v praxi výborný. Ve srovnávacích testech s konkurencí však propadá. Stačí se podívat na divácky nejoblíbenější benchmark AnTuTu, kde náš kus S21 nasbíral vždy kolem 600 tisíc bodů. Pro porovnání, Xiaomi Mi 11 získal 700 tisíc bodů, Huawei Mate 40 Pro také. Nový Exynos 2100 je tak výkonnostně na úrovni třeba Galaxy Note 20 Ultra se Snapdragonem 865+ či OnePlus 8 Pro. To není zrovna lichotivá vizitka, sic jde o minimálně půl roku staré telefony.

Malá baterie daní za kompaktnost

Samsung jako jeden z mála výrobců se ještě pořád nebojí vyrábět vlajkové modely s úhlopříčkou displeje pod 6,5 palce. To je rozhodně chvályhodné a S21 kráčí kupředu cestičkou kompaktních, leč brutálně výkonných a po všech stránkách povedených strojů. Fyzikální zákony ale zlomit nejdou a do těla o rozměrech 151 × 71 × 7,9 milimetru se prostě velká baterie nevejde.

Galaxy S21 tak vyfasoval dnes ryze průměrnou 4 000mAh baterii. Ta podporuje rychlonabíjení o výkonu až 25 W, bezdrátové nabíjení o výkonu až 15 W a také reverzní bezdrátové dobíjení sluchátek, hodinek či jiného telefonu o výkonu 4,5 W. Od doby, kdy byl stroj představen, jsem si ale pokládal jednu zásadní otázku: Dokáže takový akumulátor telefon zásobit energií na víc než jeden den?

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Odpovědět se pokusím klasickým scénářem. Ráno v 8 hodin Galaxy vypojuji z nabíječky, na stavové liště svítí 100 %. V práci jej záměrně nepokládám na bezdrátovou nabíječku a čekám, jak si poradí s dnem plným e-mailů, bezdrátového poslechu hudby a na odreagování i nějaké té čtvrthodinky v PUBG Mobile. Nutno zmínit i dynamickou obnovovací frekvenci, načasovaný dark mode a také always-on displej zapnutý od 7 hodin ráno do 22 hodin večer.

Je mi to opravdu líto, ale musím konstatovat, že takový den byl pro Samsung Galaxy S21 náročný až až. Jak by řekli Němci, “zu viel”. Večer kolem 19. hodiny se zahlásil s posledními 15 % a byl zralý na nabíječku. V nouzi ale dokáže podat pomocnou ruku úsporný režim, který rozšíří výdrž klidně až o 5 hodin. Nakonec to tedy tak špatné nebude…

Nepodceňujte fotosoftware!

Když Samsung nové telefony Galaxy S21 představoval, zarazil jsem se u fotoaparátu. 12Mpx hlavní snímač, 12Mpx ultraširokoúhlý foťák se 120stupňovým záběrem a 64Mpx snímač pro digitální zoom, to už jsem někde zahlédl. Konkrétně u loňské řady Galaxy S20. Meziroční progres v hardwaru tak nenastal. Naštěstí se Korejci zaměřili na software!

Samsung Galaxy S21, recenze

Fotoaparát Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Trio fotoaparátů vytváří krásné snímky téměř za jakéhokoliv podnebí či světelných podmínek. Detailnost fotek je v pořádku úměrná 12Mpx snímači – 108Mpx fotoaparát u Galaxy S21 Ultra náročnější zákazníky potěší spíš. Barevnost je ale naprosto dokonalá a zejména věrná, za což si Samsung zaslouží pochvalu, především oproti čínské konkurenci, která má s tímto problém.

Jako ryze povedené hodnotím i širokoúhlé snímky s dostatečným záběrem 120 stupňů. Ty jsou rovněž příjemně ostré, trochu ale deformují barvy a také okraje fotky nepůsobí přirozeně. Přehnaný efekt rybího oka se naštěstí nekoná. Krátce se vyjádřím i k třetímu snímači na zádech, kterým je 64Mpx “teleobjektiv”. Předně, nejde o optický zoom, nýbrž o digitální. Fotoaparát s pomocí vysokého rozlišení pořídí velkou fotku a v reálném čase ji ořízne na přiblíženou velikost. Dobrý fígl, ale na hrátky se zoomem telefon není.

Samostatnou kapitolkou u moderních fotomobilů je posléze noční režim. Je mi milou povinností oznámit, že ani zde se S21 nezadýchává. Noční obrázky jsou krásně prosvětlené, do žluta se saturují ze všech vlajek nejméně a dokážete-li udržet pevnou ruku, dočkáte se navíc ostrého obrazu i při zoomování. Za to, že s na chlup stejnou fotosestavou dokázal Samsung vyčarovat takový slušný mezigenerační růst kvality, je nutná poklona.

Zastavme se ještě na moment u videa. To má Samsung povětšinou brilantní a společně s iPhony závodí o primát v této dovednosti. Umí třeba 8K při 24 FPS, což mnoho konkurentů nezvládá. Vystačit si budete muset s maximálním rozlišením 4K a 60 FPS (i 30 FPS). Lepší stabilizace je ale při rozlišení Full HD, a to při 60 i 30 FPS. Při Full HD a snímkové frekvenci 60 FPS navíc Samsung podporuje speciální funkci super stabilní, což je radost pohledět a je vidět, že na poli optické stabilizace je Samsung také přeborník.

Jak fotí Samsung Galaxy S21?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS, Super stabilizace

Skvělý telefon, ale…

Samsung Galaxy S21 je rozhodně důstojný nástupce loňské řady S20. Nabízí ohromný výkon, skvělý displej, krásně odladěný systém a jinak všechno, co byste od vlajkového modelu očekávali. Jaká škoda, zřejmě se mu ale nevyhnou kontroverze, které sužovaly loňskou sérii flagshipů. Exynos je zase slabší než Snapdragon, k tomu topí, přehřívá se.

Ale pryč od toho, třeba to Samsung vyřeší nějak po svém. S21 ve své základní verzi je hlavně velmi příjemný kompaktní smartphone. Je jen asi o 2 milimetry širší než loňský model, takže velikostně jsou srovnatelné. To dělá z Galaxy S21 ultimátní superphone pro ty, kterým velká pádla nejsou blízká. Konkurence v tomto segmentu totiž není mnoho, snad jen Pixely. Ty ale proti Samsungu nestíhají skoro v žádné disciplíně.

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Jihokorejský výrobce ale bude mít těžké vydobít si znovu respekt, zvláště nepodaří-li se mu napravit problémy modelů S20; a zatím to vypadá, že ne. K tomu si přidejme absenci nabíječky v balení a také chybějící slot na paměťovou kartu. Jestli je tak něco, kde Samsung skutečně září, je to zase a znovu displej. Palec nahoru letí i za fotoaparát a design – ten je osobitý a má potenciál nastolit nový trend. A zároveň mi základní S21 přijde jako nejvýhodnější z trojice novinek.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej  chybí nabíječka
 nový design  chybí slot na MicroSD
 fotoaparát  Exynos 2100
 kompaktní rozměry  výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S21 – Kompaktní král bez koruny

  • Samsung to letos rozjel opravdu ve velkém
  • Představil nástupce svých vlajkových lodí s označením S21
  • Ty chtějí napravit chyby loňské řady, kterých bylo požehnaně
  • Podařilo se to, anebo opět všechno nešlo podle plánu?
Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Nový rok, nová generace

Jako již každým rokem, zkraje ledna či února Samsung uvádí na trh nové vlajkové modely Galaxy S. Nejnovější generace se jmenuje Galaxy S21, skýtá trojici modelů a má za cíl jediné – figurovat jako etalon mezi androidovou produkcí a potvrdit první místo v prodejích společnosti Samsung.

Zároveň má ale jihokorejský gigant oproti loňsku co dohánět. Není asi úplně podstatné, jak se modely S20 prodávaly, stran odborné veřejnosti totiž schytaly hned několik pohlavků. Nejvíc trpěl vrcholný kousek S20 Ultra, ale pár pupínků vyrašilo i na obličeji základních modelů S20 a S20+.

Dokázal Samsung u letošní řady Galaxy S21 – a konkrétně jeho základního modelu – žár negativní kritiky zažehnat, nebo budou mít kritici zase do čeho rýpat? V recenzi se pokusím vysvětlit, že vlastně obě eventuality jsou pravdivé.


Doporučujeme:


Samsung Galaxy S21: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 151,7 × 71,2 × 7,9 mm, 171 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,2″, Dynamic AMOLED 2X Infinity-O, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 421 ppi
Operační systém Android 11 + One UI 3.0
Čipset 8jádrový, 2,9 GHz, Exynos 2100
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 64 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.0, OIS, 1,1× optický zoom, 3× hybridní, umělá inteligence, LED; přední 10 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W a reverzní bezdrátové 4,5 W
Cena a dostupnost od 22 490 Kč, leden 2021

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S21
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

První direkt korejský spotřební obr vyfasuje hned u prodejního balení. I když byl prvním posměváčkem, který ukazoval prstem na nepochopitelný krok Applu vynechat z balení sluchátka (dejme tomu) a nabíjecí adaptér (proboha proč?!), udělal to jako přes kopírák. Názor si na to udělejte sami.

V balení k novým vlajkám S21 tak dostanete pouze samotný telefon, černý metrový kabel s oběma koncovkami USB-C a jehlu na SIM. Základní počteníčko je i letos samozřejmostí.

Samsung Galaxy S21, recenze

Prodejní balení, Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Nový design, který jsme chtěli

Design loňských modelů S20 nijak neohromil. Byl jednoduchý, účelný, ale ne zrovna pohledný. A diskutovaný bude i vzhled letošních vlajek jménem Galaxy S21. Je to pochopitelně subjektivní, takže vlastní názor si musí každý vyrobit sám, ale za mě se design povedl – a to několikanásobně lépe, než vloni.

Přední stranu komentovat netřeba. Jednak se k ní dostaneme později a jednak je snad na chlup stejná jako vloni. Zajímavější jsou záda, kde hraje hlavní roli nově rozvržený fotomodul. Ten má kontrastní metalické zbarvení a je jakoby napojen na lesklou kovovou hranu telefonu. Do prostoru v levém horním rohu zad se ze strany přelévá a nastavuje tak dost možná nový trend, který nahradí již notně okoukané “batůžky” (v některých případech spíš “batohy”).

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

K perfektnímu provedení však něco chybí. Rohový modul je totiž od strany oddělen výrazným předělem, který je patrný nejen očima, ale i zkouškou nehtem. Bohužel to kazí celkovou jednoduchost designu zad. Jinak je ale vše na výbornou, a to ať už hovoříme o ergonomii, zpracování, či o dalších prvcích na zádech. Ve fotomodulu najdeme trojici svisle umístěných fotoaparátů, vedle nich “jen tak mimochodem” LED pro přisvětlení scény. Dole na bedrech pak logo výrobce.

Dílenským zpracováním je potom mobil krásný kus technologie, navíc odolný s certifikací IP68. Tělo z pevné hliníkové slitiny se při zkoušce ohnutí skoro nehne, nevadil mu dokonce ani nečekaný pád na tvrdou zem. Po stranách (natož někde jinde) není ani škrábanec. Zadní strana je ze skla, ale matného, a tak odolává otiskům a do značné míry i vlásečnicovým škrábancům. Při držení nikde nic neřeže a ani neklouže, čemuž pomáhá i příjemná tloušťka 7,9 milimetru.

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 (bílý) a Galaxy S20 FE (červený) | foto: Mobilizujeme.cz

Zbytek stran pak z normálu nevybočuje. Levá bočnice je holá, dojem kazí jen nesystematické plastové anténní předěly; horní až na mikrofony jakbysmet. Napravo najdeme parádně umístěné tlačítko pro regulaci hlasitosti a pod ním o poznání menší vypínací čudlík. Dole je pak už jen slot až pro dvě nanoSIM (možnost MicroSD karty Samsung letos utnul – proč?!), USB-C zdířka a nakonec reproduktor, který se umí spojit se skoro nepatrným telefonním sluchátkem a vytvořit tak efekt sterea.

Perfektní podívaná

Displej je, jak to u Samsungu nezřídkakdy bývá, hlavní devizou celého produktu. Model Galaxy S21 přichází s 6,2palcovým Dynamic AMOLED 2X panelem. Ten má rozlišení Full HD+ v poměru 20:9 a tedy bezproblémovou jemnost 412 pixelů na palec; u takto kompaktní úhlopříčky není vyšší rozlišení nezbytně nutné. Navrch se smartphone chlubí dynamickou obnovovací frekvencí až 120 Hz.

Samsung Galaxy S21, recenze

Displej Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

A rozhodně asi nebude záhadou, že co do obrazovky Samsung prakticky nemá chybu. Panel je plochý, což potěší odpůrce zahnutých displejů. Zároveň to ale znamená, že má viditelné rámečky. I tak se ale řadí k těm nejvíce bezrámečkovým telefonům. Zapomenout nesmíme ani na horní tečku v podobě průstřelu s 10Mpx kamerkou.

V základu má displej nastavený barevný motiv “Živý”. Ten může uživatel upravovat, anebo nastavit přirozený režim. Hlouběji v nastavení se ale dají konfigurovat i další barevné filtry a kontrastní motivy. Otevřenost systému je zde patrná víc než dost. Během testování jsem nezaznamenal ani problémy s dotykovou vrstvou, které trápí kupříkladu přímého konkurenta Xiaomi Mi 11.

Na displeji Galaxy S21 se prostě těžko hledají chyby a tak je to podle mě správně. Samsung je přeborník v odvětví displejů a u svých vlajkových modelů to krásně demonstruje. Výborná práce!

Software kráčí vpřed

Samsung rád dává na odiv novinky, které přichystal z hlediska výbavy, designu a tak podobně. Během testování jsem ale narazil na to, že z hlediska těch nejzajímavějších mezigeneračních vylepšení je patrná hlavně nadstavba One UI 3.0, respektive 3.1. Ta běží na Androidu 11 a disponuje také nejnovější lednovou bezpečnostní záplatou.

Samsung Galaxy S21

Android 11, Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Novinek ve One UI 3.0 je velká spousta, většina z nich je však kosmetického rázu. Dohromady ale tyto novinky dávají telefonu S21 (a vlastně celé řadě) úplně odlišný obličej, než třeba loňské generaci S20. Tak předně: máme tu kopu nových animací, jiný vzhled příchozích upozornění a také příchozích hovorů, vyladěnější posuvníky hlasitosti a další skutečně estetické změny.

Skutečně velkou změnou ve One UI 3.0 je ale něco, čemu výrobce říká Samsung Free. To je náhrada za dřívější vcelku otravnou obrazovku Bixby. Náhrada přináší totéž, tedy zprávy z domova i ze světa, ale bez nutnosti používat asistenta Bixbyho. A ještě jedné novinky si všimnete. V úpravě domovské obrazovky si můžete zvolit, aby se vám namísto karty Free zobrazovala obrazovka Google Zpráv. Konečně tedy Google pronikl i touto formou do mobilů Samsung.

Jinak Samsung Galaxy S21 s novým Androidem 11 neopomíná i oblíbené funkce z dřívějška. Zůstává DeX, ovládání gesty, funkce přiložení telefonu k uchu pro přijetí hovoru anebo vytahovací boční panel s oblíbenými aplikacemi, kontakty či nástroji.

Ten zpropadený Exynos…

Důležité je ale v první řadě, jak systém běží a jestli se nezasekává. Na to samozřejmě u vrcholného modelu řady Galaxy S není ani pomyšlení a vše funguje na výbornou. Brilantně zvládá nejen běžný průchod systémem, ale i všelijaké náročné 3D hry a to bez jediného zaškubnutí, navíc s rychlejší obnovovací frekvencí než jen 60 Hz. K tomu si přidejte podporu NFC pro bezkontaktní platby, Wi-Fi 6E a také moderního 5G. Zní to všechno skvěle.

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Samsung před premiérou nových telefonů S21 sliboval, že nový mozek celého přístroje – čipová sada Exynos 2100 – se poučí z chyb loňského procesoru Exynos 990 a napraví problémy s přehříváním a nedostatkem výkonu oproti konkurenci od Qualcommu.

A hádejte co? Ani jedno se tak úplně nepovedlo. Předně k tomu, čeho si všimnete i bez tabulkového testování. S21 se zahřívá víc než jiné smartphony ve stejné cenové relaci. Při sledování videí, prohlížení internetu nebo třeba focení to zas tak patrné není. Ale když začnete hrát náročnější hry anebo jen dělat víc úkonu najednou, Exynos začne topit.

Jednou se mi dokonce stalo, že jsem cestou do redakce měl mobil ve vnitřní kapse u kabátu a jediné co dělal, bylo přehrávání hudby do bezdrátových sluchátek. Když jsem po přístroji sáhl, abych frontu skladeb upravil, zarazilo mne, jak moc se při takto nenáročném úkonu zahřívá. Podobná situace, kdy se u nenáročných úkonů S21 nepřirozeně zahřívá, se opakovala ještě minimálně dvakrát.

A pokud jde o výkon, ten je – jak jsem již uvedl – v praxi výborný. Ve srovnávacích testech s konkurencí však propadá. Stačí se podívat na divácky nejoblíbenější benchmark AnTuTu, kde náš kus S21 nasbíral vždy kolem 600 tisíc bodů. Pro porovnání, Xiaomi Mi 11 získal 700 tisíc bodů, Huawei Mate 40 Pro také. Nový Exynos 2100 je tak výkonnostně na úrovni třeba Galaxy Note 20 Ultra se Snapdragonem 865+ či OnePlus 8 Pro. To není zrovna lichotivá vizitka, sic jde o minimálně půl roku staré telefony.

Malá baterie daní za kompaktnost

Samsung jako jeden z mála výrobců se ještě pořád nebojí vyrábět vlajkové modely s úhlopříčkou displeje pod 6,5 palce. To je rozhodně chvályhodné a S21 kráčí kupředu cestičkou kompaktních, leč brutálně výkonných a po všech stránkách povedených strojů. Fyzikální zákony ale zlomit nejdou a do těla o rozměrech 151 × 71 × 7,9 milimetru se prostě velká baterie nevejde.

Galaxy S21 tak vyfasoval dnes ryze průměrnou 4 000mAh baterii. Ta podporuje rychlonabíjení o výkonu až 25 W, bezdrátové nabíjení o výkonu až 15 W a také reverzní bezdrátové dobíjení sluchátek, hodinek či jiného telefonu o výkonu 4,5 W. Od doby, kdy byl stroj představen, jsem si ale pokládal jednu zásadní otázku: Dokáže takový akumulátor telefon zásobit energií na víc než jeden den?

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Odpovědět se pokusím klasickým scénářem. Ráno v 8 hodin Galaxy vypojuji z nabíječky, na stavové liště svítí 100 %. V práci jej záměrně nepokládám na bezdrátovou nabíječku a čekám, jak si poradí s dnem plným e-mailů, bezdrátového poslechu hudby a na odreagování i nějaké té čtvrthodinky v PUBG Mobile. Nutno zmínit i dynamickou obnovovací frekvenci, načasovaný dark mode a také always-on displej zapnutý od 7 hodin ráno do 22 hodin večer.

Je mi to opravdu líto, ale musím konstatovat, že takový den byl pro Samsung Galaxy S21 náročný až až. Jak by řekli Němci, “zu viel”. Večer kolem 19. hodiny se zahlásil s posledními 15 % a byl zralý na nabíječku. V nouzi ale dokáže podat pomocnou ruku úsporný režim, který rozšíří výdrž klidně až o 5 hodin. Nakonec to tedy tak špatné nebude…

Nepodceňujte fotosoftware!

Když Samsung nové telefony Galaxy S21 představoval, zarazil jsem se u fotoaparátu. 12Mpx hlavní snímač, 12Mpx ultraširokoúhlý foťák se 120stupňovým záběrem a 64Mpx snímač pro digitální zoom, to už jsem někde zahlédl. Konkrétně u loňské řady Galaxy S20. Meziroční progres v hardwaru tak nenastal. Naštěstí se Korejci zaměřili na software!

Samsung Galaxy S21, recenze

Fotoaparát Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Trio fotoaparátů vytváří krásné snímky téměř za jakéhokoliv podnebí či světelných podmínek. Detailnost fotek je v pořádku úměrná 12Mpx snímači – 108Mpx fotoaparát u Galaxy S21 Ultra náročnější zákazníky potěší spíš. Barevnost je ale naprosto dokonalá a zejména věrná, za což si Samsung zaslouží pochvalu, především oproti čínské konkurenci, která má s tímto problém.

Jako ryze povedené hodnotím i širokoúhlé snímky s dostatečným záběrem 120 stupňů. Ty jsou rovněž příjemně ostré, trochu ale deformují barvy a také okraje fotky nepůsobí přirozeně. Přehnaný efekt rybího oka se naštěstí nekoná. Krátce se vyjádřím i k třetímu snímači na zádech, kterým je 64Mpx “teleobjektiv”. Předně, nejde o optický zoom, nýbrž o digitální. Fotoaparát s pomocí vysokého rozlišení pořídí velkou fotku a v reálném čase ji ořízne na přiblíženou velikost. Dobrý fígl, ale na hrátky se zoomem telefon není.

Samostatnou kapitolkou u moderních fotomobilů je posléze noční režim. Je mi milou povinností oznámit, že ani zde se S21 nezadýchává. Noční obrázky jsou krásně prosvětlené, do žluta se saturují ze všech vlajek nejméně a dokážete-li udržet pevnou ruku, dočkáte se navíc ostrého obrazu i při zoomování. Za to, že s na chlup stejnou fotosestavou dokázal Samsung vyčarovat takový slušný mezigenerační růst kvality, je nutná poklona.

Zastavme se ještě na moment u videa. To má Samsung povětšinou brilantní a společně s iPhony závodí o primát v této dovednosti. Umí třeba 8K při 24 FPS, což mnoho konkurentů nezvládá. Vystačit si budete muset s maximálním rozlišením 4K a 60 FPS (i 30 FPS). Lepší stabilizace je ale při rozlišení Full HD, a to při 60 i 30 FPS. Při Full HD a snímkové frekvenci 60 FPS navíc Samsung podporuje speciální funkci super stabilní, což je radost pohledět a je vidět, že na poli optické stabilizace je Samsung také přeborník.

Jak fotí Samsung Galaxy S21?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS, Super stabilizace

Skvělý telefon, ale…

Samsung Galaxy S21 je rozhodně důstojný nástupce loňské řady S20. Nabízí ohromný výkon, skvělý displej, krásně odladěný systém a jinak všechno, co byste od vlajkového modelu očekávali. Jaká škoda, zřejmě se mu ale nevyhnou kontroverze, které sužovaly loňskou sérii flagshipů. Exynos je zase slabší než Snapdragon, k tomu topí, přehřívá se.

Ale pryč od toho, třeba to Samsung vyřeší nějak po svém. S21 ve své základní verzi je hlavně velmi příjemný kompaktní smartphone. Je jen asi o 2 milimetry širší než loňský model, takže velikostně jsou srovnatelné. To dělá z Galaxy S21 ultimátní superphone pro ty, kterým velká pádla nejsou blízká. Konkurence v tomto segmentu totiž není mnoho, snad jen Pixely. Ty ale proti Samsungu nestíhají skoro v žádné disciplíně.

Samsung Galaxy S21, recenze

Samsung Galaxy S21 | foto: Mobilizujeme.cz

Jihokorejský výrobce ale bude mít těžké vydobít si znovu respekt, zvláště nepodaří-li se mu napravit problémy modelů S20; a zatím to vypadá, že ne. K tomu si přidejme absenci nabíječky v balení a také chybějící slot na paměťovou kartu. Jestli je tak něco, kde Samsung skutečně září, je to zase a znovu displej. Palec nahoru letí i za fotoaparát a design – ten je osobitý a má potenciál nastolit nový trend. A zároveň mi základní S21 přijde jako nejvýhodnější z trojice novinek.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej  chybí nabíječka
 nový design  chybí slot na MicroSD
 fotoaparát  Exynos 2100
 kompaktní rozměry  výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."