Recenze Redmi Note 8: atraktivní čtyřočko s velkým potenciálem

Tomáš Rajnoch

Xiaomi vždy u svých smartphonů vsázelo na agresivní cenovou politiku. Nutno také podotknout, že se jim díky tomu daří. Nedávno se pak od Xiaomi odtrhlo Redmi. To sice stále patří pod Xiaomi, nicméně teď se jedná o produkty „Redmi by Xiaomi“. Tato divize má pak za sebou již pár povedených kousků. Nyní se k ním pokusí přidat model Redmi Note 8. Telefon, který sází na ty méně náročné. Anebo ne?

Když Xiaomi od sebe oddělilo Redmi, tak si firmy možná za příklad vzaly úspěch Huawei a Honoru. Aby pak dosáhly alespoň podobných prodejních výsledků, tak musely zvolit agresivní taktiku. A tak se také stalo, novinka Redmi Note 8 stojí v českých obchodech zhruba 6 000 korun. V této ceně pak nalezneme například slušnou výbavu, která má však jeden háček. Po konstrukční stránce Redmi vsadilo na ověřenou klasiku, jenž však doplnilo atraktivními barvami.

Asi největší zbraní telefonu se ale stal zadní 48Mpx fotoaparát, se kterým má Xiaomi již zkušenosti z modelu Redmi Note 7 (recenze). Na zádech ale máme další tři fotoaparáty. S takovouto sestavou se pak Redmi Note 8 staví ale opravdu velké konkurenci, jako je například Motorola One Zoom (recenze) ale i modelu z vlastní stáje, tím je Xiaomi Mi A3. Má tedy Redmi Note 8 něco, čím oproti konkurenci zaujme? To se dozvíte v právě začínající recenzi.

Ještě než začne samotná recenze, tak se sluší říci, že Redmi Note 8 může mít lehce změněný název. V některých e-shopech jej najdete pod jménem Redmi Note 8T. A proč tomu tak je? Přesný důvod bohužel není oficiálně znám. Nicméně uniklé specifikace modelu Redmi Note 8T mluví o jednodušším motivu na zádech a také podpoře NFC, která ale u klasického Redmi Note 8 není.

Redmi Note 8: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 158,3 x 75,3 x 8,4 mm, 190 g
Displej6,3″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 409 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie + MIUI 10
Procesor8jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 665
Paměť4 GB RAM, úložiště 64/128 GB, microSD slot (? GB)
Fotoaparátčtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 120° + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, duální LED blesk; přední 13 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, infraport, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie4 000 mAh, rychlonabíjení (18 W)
Cena a dostupnostod 5 490 Kč, říjen 2019

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Ověřená klasika s moderním nádechem

V dnešní době snad již nenalezneme telefon, který by byl po konstrukční stránce opravdu nepovedený. To pak platí také o Redmi Note 8, které je zpracováno na jedničku. Redmi zde vsadilo spíše na ostřejší hrany. Možná i díky tomu se však telefon nedrží v ruce až tak dobře. Při oblejších hranách by určitě byly rozměry 158 mm na výšku a 75 mm na šířku příjemnější. Nedá se však říci, že by ostré hrany nějak řezaly do ruky. Mnohé fanoušky také potěší barevná provedení telefonu, která nejsou jen tak ledajaké. Máme zde sice klasickou, méně atraktivní černou, pak lehce modro bílou a modro fialovou.

Pokud jde o záda telefonu Redmi Note 8, tak ta jsou krásně plochá. Díky použitému sklu jsou však záda extrémně náchylná na otisky prstů. Jestliže chcete mít telefon tedy krásně vyčištěný, tak byste měli používat rukavice. Záda vypadají tedy velice povedeně, přičemž senzor otisků prstů je přesně na úrovni ukazováčku. Záda ale mají jeden velký háček. A tím jsou čtyři fotoaparáty, které opravdu extrémně vystupují. Dokonce i v obalu lehce modul fotoaparátu stále vystupuje. Možná Redmi mohlo vsadit na silnější tělo, aby fotoaparáty alespoň lehce zarovnalo. Mohli díky tomu tak použít větší baterii. Je ale třeba? O tom později. Díky tomu, že fotoaparáty tak vystupují, tak se Redmi Note 8 na stole houpe.


Kovový rám telefonu následně samozřejmě nese ovládací tlačítka. Na pravé straně máme tedy klasické rozestavení. Na úrovni palce je zamykací tlačítko, a o něco výš kolébka hlasitosti. Na opačné straně je umístěn šuplíček pro dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu. Horní hrana se pak stala domovem infraportu, díky kterému můžete ovládat domácí techniku, například přepínat programy na vaší televizi. Spodní hrana skrývá asi to nejdůležitější. A to tedy USB-C konektor pro nabíjení, 3,5mm jack a reproduktor. Jehož výstup není vůbec špatný. Při maximální hlasitosti sice ztrácí na kvalitě, alespoň však v hlučném prostředí nepřeslechnete, že by vám někdo volal.

Přední stranu pochopitelně okupuje displej. A to tím stylem, že je na 81,7 % čelní plochy. To je opravdu působivé, u telefonu za cenu zhruba 6 300 korun. Dost zajímavě působí také jeden designový prvek. A tím je brada telefonu. Je sice trochu větší, a to až tak, že zde společnost vměstnala nápis „Redmi“. Zpět ale k onomu designovému prvku. Od spodní hrany se barva telefonu směrem na horu rozplývá do černé barvy. Díky tomu tak ona brada vypadá opticky možná o něco menší.

Něco vyšlo, něco ne

Již zmíněný displej zde disponuje úhlopříčkou 6,3 palců s rozlišením 2340 x 1080 pixelů a poměrem stran 19,5:9. Při této kombinaci je jemnost displeje 409 bodů na palec. To je opravdu dostačující. Barvy IPS LCD displeje jsou navíc na velice dobré úrovni, a výsledná podívaná je tedy na bez problémů. Na celkové atraktivitě by pak displeji určitě pomohlo, kdyby neměl žádný výřez. Redmi zde však nepoužilo technologii výsuvného modelu, a tak tu máme onen kapkovitý výřez.

Zobrazovač je ale jako takový na velice dobré úrovni. Problémy s viditelností mu nečinní ani přímý sluneční svit. Automatická regulace zde pracuje velice dobře, a je na ní stoprocentní spoleh. Je zde také šikovná funkce – noční režim. Při zapnutí tohoto režimu telefon filtruje modré světlo, díky čemuž je na displej příjemná podívaná také v noci. Jen zamrzí, že zde nemáme Always on displej, při použití IPS LCD displeje se to však dá pochopit. Naštěstí tu máme notifikační diodku. Ta je umístěna v malém rámečku nad displejem. Bohužel ale není možnost, jak si ji přizpůsobit. Například přiřadit různé barvy různým notifikacím. Můžeme být však rádi, že ji tu aspoň máme.

Xiaomi, v tomto případě Redmi, vždy vsázelo na svou grafickou nadstavbu MIUI, kterou vyvíjejí již několik let. V drtivé většině případů je pak odladěnost na skvělé úrovni. Ke vší smůle ale Redmi Note 8 k této většině nepatří. A to i přesto, že vnitřnosti nejsou vůbec zlé. Máme tu například dostatečně výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 665. Ten je následně doplněn o 4 GB paměti RAM.

Pro ty, kteří slyší na čísla, si pak Redmi Note 8 v AnTuTu benchmarku nevedl vůbec zle. Použité vnitřnosti si zde vysloužily skóre 162 tisíc bodů. To není vůbec zlé, zvláště pokud si připomeneme, že recenzovaný telefon stojí zhruba 6 000 korun. Základ pro bezproblémový chod systému by tu tedy nebyl. Opravdu škoda, že tomu tak není, přitom MIUI 10 s Androidem Pie na většině smartphonech běží bez problému. Sand bude tento problém brzy vyřešen. Na konci roku má následně do telefonu dorazit novější MIUI 11, které je založeno na aktuálním Androidu 10.

Pokud jde o samotné MIUI 10, tak to přináší do telefonu několik vylepšení. Můžete si například vytvořit takzvaný druhý prostor. V jednoduchosti jde o to, že v jednom telefonu máte v podstatě dva účty. To, ke kterému se přihlásíte následně rozhodnete heslem či otiskem prstů. Potěší také tmavý režim, který funguje v celém prostředí. Tuto novinku tedy Xiaomi implementovalo ještě před příchodem Androidu 10, chvála. Samotné prostředí se následně ovládá pomocí námi již dost známými gesty. Potažením zespodu displeje se vrátíte na domovskou obrazovku, zkraje se vrátíte o krok zpět a potažením zespodu a následném podržení otevřete již otevřené aplikace. Vše funguje skvěle, až na ty animace, které se občas lehce zasekají.

V jednom ale Redmi Note 8 exceluje. A tím je výdrž na jedno nabití. Novinka vsadila na baterii o kapacitě 4 000 mAh, což je naprosto dostačující. S touto baterií telefon zvládne i dva dny, přičemž se nemusíte zrovna moc omezovat v používání. Pokud pak tuto baterii vybijete, tak ji můžete rychle dobít. Díky 18 W dobíjení můžete onu baterii dobít za zhruba 2 hodinky. Ještě si ale dovolím rýpnout. Novinka Redmi Note 8 nemá NFC! V dnešní době, kdy tedy můžete pohodlně platit telefon, tak v tomto případě to není možné. Za tohle si tento kousek rozhodně pochvalu nezaslouží. Údajně chystaný telefon Redmi Note 8T však tuto funkci přinést má.

Fotoaparát je ještě lepší

Jedna z oblastí, která jde ve smartphonech hodně dopředu, je fotoaparát. Stále kvalitnější senzory se dostávají do levnějších a levnějších zařízení. Abyste za dobrých světelných podmínek vyprodukovali fotografii, za kterou se nemusíte stydět ani na monitoru, aktuálně nemusíte utratit celou výplatu. Skvělým příkladem toho je právě Redmi Note 8.

Výrobce vsadil v hlavním případě na 48Mpx senzor se světelností f/1.8. Tento snímač od Samsungu využívá technologii, která vlastně skládá čtyři 12Mpx fotografie do sebe, díky čemuž jsou výsledné fotografie lépe prosvětlené. Jsou ale také mnohem větší, konkrétně mají zhruba 10 až 12 MB. Doporučoval bych tak fotit v klasickém režimu, jelikož téměř nepoznáte rozdíl. Ony 48Mpx fotografie jsou dobré hlavně pokud chcete fotit makro fotografie a následně výsledek přiblížit s co nejlepším detailem. Pokud jde o noc, tak Redmi Note 8 příjemně překvapilo. Na svou kategorii jsou fotky dost osvětlené a i přirozené. Nechybí pak noční režim, který ale již fotografii příliš nevylepší.

Sekundární 8Mpx snímač má na starosti širokoúhlé fotografie se záběrem 117 stupňů. Jedná se o poměrně povedené fotografie. Alespoň ve své třídě. Při optimálních světelných podmínkách nechybí fotografii dostatek světla a i detaily jsou vcelku dobré. Mnohem horší je to s úbytkem světla, kdy fotografie ztrácí na kvalitě. Pozor také na rohy snímku, jsou dosti náchylné na rybí oko.

Pokud jde o fotoaplikaci, tak ta je naprosto jednoduchá a dostačující. Veškeré důležité prvky, jako je přepnutí fotoaparátu – ať už mezi sebou nebo na přední, či otevření fotogalerie, se odehrává vespod, tedy na dosah prstu. Horní stranu následně obývá například ovládání HDR režimu. Jednoduše jej můžete zapnout či vypnout. Nechybí ale také možnost automatiky. To samé pochopitelně platí pro blesk.

Jak fotí Redmi Note 8?

Ukázka: širokoúhlý režim

Ukázka: makro režim

Nadějný výsledek?

Novinka Redmi Note 8 je vlastně vcelku povedený telefon, kterému nechybí nic, co by vás mělo odradit od koupě. Pokud se tedy ve vaší cenové relaci objevil tento kousek. Jen si to shrňme. Telefon je velice dobře zpracovaný, po designové stránce je taktéž vcelku povedený, to je ale subjektivní. Dále smartphone zaujme svou výdrží na jedno nabití i surovým výkonem. Velice dobře je na tom novinka ale po stránce fotoaparátů. Tolik proklamovaný 48Mpx fotoaparát podává skutečně dobré výsledky, a to hlavně při dobrém osvětlení. Širokoúhlý snímač taktéž potěšil, ačkoliv rybí oko bylo občas znát. Zle si nevede ani noční režim, kterému se občas podaří předvést dobré výsledky.

A teď ty horší věci. Systém není zrovna odladěný, a občas to opravdu pokulhává. Naštěstí je tohle problém, který se dá vyřešit nějakou budoucí aktualizací. Dále zamrzí také absence NFC čipu pro bezkontaktní placení. To je na konci roku 2019 opravdové a důležité mínus. Z větších nedostatků je to tedy vše. Konkurence to bude mít opravdu těžké. A když se již bavíme o konkurenci, o koho vlastně jde?

Zajímavou alternativou k tomuto kousku může být smartphone z vlastní stáje. A tím je Xiaomi Mi A3 (recenze). Jeho hlavní zbraní jsou tři zadní fotoaparáty, přičemž hlavní má rozlišení 48 Mpx. Dále je zde 8Mpx širokoúhlý senzor a třetí 2Mpx doplňkový. Mezi další výbavu patří Qualcomm Snapdragon 665, 4 GB paměti RAM nebo 4 030 mAh baterie. To, čím si pak Mi A3 může získat mnoho fanoušků, je čistý Android Pie s přislíbenou aktualizací na Android 10.

Zajmout může také Motorola One Action (recenze), tedy telefon, který stojí nějakých 5 800 korun. Asi největší přednost tohoto kousku je nebývale protáhlý 6,3″ displej s poměrem stran 21:9. Potěší také procesor od Samsungu, konkrétně Exynos 9609 doplněný o 4 GB paměti RAM. Dále zde máme 3 500 mAh baterii, trojitý 12 + 16 + 5 Mpx fotoaparát či Android Pie. Malým detailem, který ale potěší, je čtečka otisků prstů na zádech, ve které je zobrazeno logo Motoroly.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus atraktivní cenaPlus horší odladěnost systému
Plus moderní designPlus absence NFC
Plus výdrž baterie
Plus povedený fotoaparát

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit.


Komentáře


Nejnovější články