Recenze Motorola One Action: výborný smartphone a akční kamera v jednom

Jakub Fišer

Pokud máte smělý nápad koupit si na podzim nový smartphone se slušnými parametry a za zbylé peníze sehnat celkem kvalitní akční kameru, už nemusíte dál hledat. Motorola totiž měla také celkem smělý nápad a spojila dva segmenty spotřební elektroniky dohromady. A tak vznikla Motorola One Action.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Americká Motorola – možná i díky čínské akvizici – letos jede skutečně spanile. Pro modelové fanoušky značky je tu stále řada Moto G, která ještě letos dojde obměny s novou generací. Na vedlejší souběžně vedené koleji je řada One, která se předně chlubí zařazením do projektu Android One.

Podle slov výrobce letos skončí řada One na třech modelech, z nichž dva už jsou volně k prodeji. Prvním je One Vision (recenze). Smartphone, který jako jeden z prvních přinesl protáhlý poměr stran 21:9. Za cenu necelých 8 tisíc korun navíc telefon přinesl fantastický 48Mpx hlavní fotoaparát, což mělo být hlavním gros telefonu. Vision – zrak – fotoaparát.

Druhým v pořadí je model One Action. Ten má mnoho specializací, jedna však vyčnívá nad všechny ostatní. Oproti One Vision má One Action trochu pozměněný fotoaparát, ale především třetí kameru, která je kamerou v pravém slova smyslu; dokonce by tu mělo stát „akční kamera“. A navíc širokoúhlá. Motorola se holt inovací nebojí a to, co uvidíte u One Action, to jste pravděpodobně ještě nikde jinde neviděli.

Motorola One Action: specifikace

Konstrukceplast, 160,1 x 71,2 x 9,2 mm, 176 g, odolnost proti padajícím kapkám
Displej6,3″, LTPS LCD, 2520 x 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 432 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie, Android One
Procesor8 jádrový, 2,2 GHz, Exynos 9609
Paměť4 GB RAM, 128 úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparáttrojitý (12 Mpx hlavní + 5 Mpx hloubkový + 16 Mpx akční širokoúhlá kamera), clona f/1.8 + f/2.2, akční kamera s elektronickou stabilizací, duální LED blesk + přední 12 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků
Baterie3 500 mAh, rychlonabíjení (15 W)
Cena a dostupnost6 999 Kč, srpen 2019

Dlouhán v plastu

Prvního, čeho si na telefonu uživatel přirozeně všimne, je protáhlý poměr stran bezrámečkového displeje. Telefon je díky tomu hodně dlouhý a napoprvé působí na dlani celkem neobvykle. To je ale velmi pozitivní, ve finále se totiž telefon drží velmi dobře. Za nás je vážně škoda, že trend podobně protažených přístrojů zatím krmí pouze Motorola a Sony. Je to něco nového, něco neokoukaného a něco neznámého, ale v dobrém slova smyslu. Do příště by to chtělo snad jen vylepšit uživatelské rozhraní, ještě ale nepředbíhejme.

Ačkoliv výrobce se snažil tvrdit, že oproti bratrskému modelu One Vision změnil na těle minimum, není to tak docela pravda. Ano, designová šablona zůstala nezměněná, ale něco je přece jen jinak. A poznat je to po bližším ohledání zad telefonu. Pokus poklepem totiž jasně ukazuje, že povrch zad – a zřejmě tedy i tvrzený rámeček – je z plastu. To je krok směrem dozadu, protože již párkrát propíraný model One Vision měl záda ze skla.


Jinak se ale musí nechat, že designový jazyk skutečně zůstal na svém místě. A to je dobře. Už Motorola One Vision nám v redakci svým neotřelým a přitom celkem obvyklým designem učarovala. A skoro se mi zdá, že One Action vypadá ještě o něco lépe, protože modul fotoaparátu na zádech se zmenšil a protáhl. Najdeme v něm tři objektivy a ne dva neúměrně velké. Do toho samozřejmě nechybí ani bezrámečkový displej s průstřelem nahoře vlevo nebo logo výrobce ve čtečce otisků prstů na zádech.

Ani po stránce konektivity a dalších zbylých prvků novince nic nechybí. Nabijete ji přes USB-C, má celkem hlasitý reprák, který uslyšíte i v rušném dopravním prostředku MHD, tlačítka pro zamykání a regulaci hlasitosti jsou na svém místě a inženýři z Motoroly (nebo spíše Lenova?) neopomněli ani stále ještě oblíbený 3,5mm port audiojack pro připojení klasických drátových sluchátek. Placení telefonem rovněž může být, slouží k tomu čip NFC. Zkrátka vše je tam, kde to má být a to se mi opravdu líbí.

Bez rámečku, ale s dírou

Jak asi dokázala celkem dobře potvrdit první kapitola, Motorola One Action není zrovna prémiový smartphone. Vše, co po něm ale budete chtít, dokáže obstarat bez větších problémů. A tato jistota jen umocňuje radost, jakou z telefonu mám. Stačí se podívat na displej. Ten je dostatečně velký; ale ne zase moc, aby nebylo možné jej pohodlně ovládat při protaženém poměru.

Na úhlopříčku měří 6,3 palce a nabízí skvostné rozlišení 2520 x 1080 pixelů. Když řeknu, že jemnost je krásných 432 pixelů na palec, jistě pochopíte, že tady se o viditelný rastr strachovat rozhodně nemusíte. Trochu mě ale zaráželo, jak moc velký kulatý výřez Motorola zvolila, protože ten rozhodně nepřehlédnete a víme, že konkurence to umí lépe. Odvážím se ale tvrdit, že jde jen o lehký detail, který dost možná ani nikomu nebude vadit.

Displej je celkem konzervativní zobrazovač LTPS, tedy o něco lepší varianta klasického LCDčka. Na slunci je skvěle čitelný a vyzdvihnout si zaslouží i automatický regulátor jasu, který bleskurychle přepne z maximálního na skoro minimální, octnete-li se ve tmě. LTPS displej navíc opticky vylepšuje ostrost pixelů a zároveň je úspornější než častěji užívané IPSko, takže baterie nemusí po celém dni fungování nijak trpět.

Výdrž roku z toho nebude

Na druhou stranu s akumulátorem pozor. Kapacita 3 500 mAh není nijak nadprůměrná a na nějaké třídenní radovánky to rozhodně není. Telefon jsem kolikrát nemusel ani nabíjet přes noc, většinou to ale zároveň znamenalo, že jsem jej pak musel do sítě připojit ráno v redakci, když škemral o trochu šťávy s posledními 15 %. Výdrž bych tak jako důvod ke koupi neuváděl, na to jsou tu jiní adepti. Na každý pád, potěší přítomnost USB-C a rychlonabíjení o výkonu (15 W). V balení je ale pouze 10W adaptér a rychlejší tak musíte mít vlastní. S vlastním 15W adaptérem pak ale nebyl problém dostat se z 15 % na 50 % za necelých 40 minut.

Čistě s parádními přídavky

Stále jsme u řady jménem One, a to není náhoda. Jak jsem již upozorňoval v úvodu, tyto smartphony od Motoroly se chlubí zařazením do projektu Android One. To slibuje modelu One Action (a i One Vision – pozn. redakce) brzkou aktualizaci na Android 10 a o rok později i na další verzi operačního systému. Příjemný detail, který vás alespoň na dva roky u telefonu udrží.

A plaketa Android One zároveň značí, že systém v telefonu je vesměs čistý bez jakýchkoliv nadstaveb. Výrobce vzal absolutně čistý Android a doplnil jej o pár Moto funkcí; byť modely z řady Moto G jsou na tom se speciálními funkcemi Moto ještě o chloupek lépe. Tady nechybí speciální gesta od Motoroly, oblíbené zatřepání pro zapnutí svítilny a také ambientní Always On funkce po vzoru Motoroly. Displej tak nemůže být rozsvícen celou dobu, nedisponuje totiž zobrazovačem technologie OLED, ale jakmile tuší, že se na něj díváte, ukáže hodiny, datum a notifikace.

Funguje to velmi dobře, funkce Moto jsou něčím, co rozhodně vždy stojí za pochvalu a je škoda, že se podobné vychytávky nerozšíří i k dalším výrobcům. Jak již zaznělo, systém je téměř čistý a Motorola tak neměla výraznější problémy s optimalizací. Jistou výtku bych však přece jen našel. Poměr 21:9 je super na držení telefonu, ale už ne tak na ovládání systému. A to není vyloženě chyba designérů, spíše to, že Android 9 na takovéto displeje není zrovna dobře připraven.

Některé aplikace totiž v oblasti s výřezem ukazovaly namísto klasické plochy nebo barevného schématu jen černý pruh. Opticky vás to obírá o velikost displeje, který vás při své velikosti stál peníze. Opět ale zdvihám ukazováček: tohle není chyba Motoroly, jde to na vrub výrobcům aplikací. Zmínit jsem to ale musel, neb se s tím setkáte pravděpodobně i vy, zvažujete-li nákup telefonu s takto neortodoxním poměrem stran.

Výkonu i paměti je dost

Co do vnitřností (včetně tedy již zmíněné baterie) je Motorola One Action shodná s One Vision. Hlavní hybnou silou je čipset Exynos 9609 půjčený od Samsungu a 4 GB RAM. Výkonu je dost, s tím absolutně není problém; síla čipsetu se dá připodobnit k výkonu aktuálních Snapdragonů z řady 600, případně Kirinů z řady 700. Prostě střední třída ve své nejlepší iteraci. Pochvala letí i za zvolenou paměťovou variantou. Na trhu se nachází pouze 128GB verze a to – jak jistě uvážíte – je dost na všechno, co do telefonu chcete dávat. A pakliže vám to dost nebude, není sebemenší problém dotáhnout až 512GB microSD kartu a zaplnit s ní port pro druhou SIMku.

Akční kamera v mobilu? Proč ne!

Na první pohled to působí, že oproti modelu One Vision přináší One Action jedno výrazné vylepšení – další kameru. A to v zásadě je pravda, ale ne tak povrchní, jak by si někdo mohl myslet. Motorola One Vision sice měla jen dva fotoaparáty, ale ten hlavní nabízel rozlišení 48 Mpx, což se s One Action nedá rovnat. Základní snímač má u námi testovaného modelu rozlišení 12 Mpx, sekundární hloubkový je obdařen rozlišením 5 Mpx. A pak je tu širokoúhlá kamera.

Ta má rozlišení 16 Mpx a záběr 117 stupňů, což je tak zhruba standardní záběr širokoúhlých kamer. Velice brzy po zapnutí fotoaplikace zjistíte, že tahle širokoúhlá kamera není jen tak ledajaká. Telefon ji totiž vůbec nevyužívá pro focení, nýbrž pro natáčení. Její výhoda tkví v tom, že s ní můžete pořizovat širokoúhlá videa v režimu držení na výšku. To má hned několik výhod, předně to, že se vám telefon při natáčení dobře drží.

Natáčení navíc zvládá i ve 4K, ale pouze ve 30 FPS. Ideální je proto stále slušné rozlišení Full HD při 60 FPS a se zapnutým elektronickým stabilizátorem. Videa, která takto s širokoúhlou kamerou pořídíte, jsou skutečným skvostem a nevzpomínáme si, kde jsme toto naposledy viděli. Motorola prakticky doručila akční kameru typu GoPro přímo do smartphonu a to je nevídaný počin. Pokud vás baví natáčet videa, Motorola One Action je tím pravým smartphonem pro vás.

Nezapomenout zaostřit

Pokud jde o klasické focení, tak bych viděl prostor pro zlepšení a určitě nejsem z fotoaparátu tak nadšený, jako z akční kamery. Ne snad, že by byl foťák vyloženě špatný. Fotoaparát je celkem adekvátní k ceně přístroje, což je nějaký 7 tisíc korun; zvláště přimhouříme-li oko nad tím, že více úsilí položila Motorola na vrub akční kameře. Nicméně, fotky jsou velmi ostré, nejsou přesycené a ani barvy nejsou nijak barevně doháněné. Občas mi ale přišlo, že fotoaparát si divně vybíral body, na které zaostří, byť to vůbec nebylo logické.

Tento neduh se často opakoval především ve zhoršených světelných podmínkách, kupříkladu v potemnělém osvětlení a podobně. Rozhodně si ale nemyslím, že se jedná jen o problém nočního focení, kolikrát se totiž nedoostřené fotky vyrobily i za bílého dne. A to i když jsem se snažil držet telefon pekelně pevně. Na druhou stranu určitě nejde o kdovíjak vážný problém, který by neměla vyřešit softwarová oprava. Přední 12Mpx kameře není co vytýkat, je to držák a když potřebujete videohovor, selfie nebo se na sebe jenom tak podívat, poslouží a pomůže.

Jak fotí Motorola One Action?

Ukázka: režim širokoúhlé akční kamery

Originalitě se meze nekladou

Po delším ohledání snadno přijdete na to, že telefonu v zásadě není moc co vytknout. Jasně, něco se vždy najde. Škoda využití plastu, baterie mohla být větší, aplikace občas nezobrazují dobře protažený displej (nemluvě o sledování videí s obřími černými pruhy) a tak podobně. Zbytečné. Ano, jsou to jenom cílená vypíchnutí, v zájmu zachování objektivity. Motorola One Action je skvělý telefon, má však trošku jinou cílovou skupinu než jiné kousky.

Zatímco třeba One Vision je ještě docela tuctovka, nadprůměrný fotoaparát za akční kameru nevymění úplně každý. Proto je určitě dobré zvážit, zdali vás hlavní náplň telefonu – natáčení širokoúhlých videí – skutečně baví a najdete proto využití. Jestli ne, vůbec nic se neděje. Sáhněte o kousek vedle pro druhou protáhlou Motorolu. Anebo zkuste za stejné peníze alternativy od Samsungu, Xiaomi nebo Huawei. Nabídky se kupí, stačí vaše poptávka. Vězte ale, že žádný ze zmíněných náhradníků vám nenabídne zábavné natáčení širokoúhlého videa při držení telefonu na výšku.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus parádní displejPlus ústup od skla k plastové konstrukci
Plus design a neokoukaný protáhlý poměr 21:9Plus systém nemusí zrovna ukázkově komunikovat s poměrem
Plus čistý Android One a povedené funkce MotoPlus fotoaparát mívá problémy s ostřením
Plus nevídaná širokoúhlá akční kamera
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články