Recenze Redmi 7: ve stínu většího bratra

Není tomu dlouho, co se Redmi jako samostatná značka odtrhla od Xiaomi. Pro toto rozdělení se čínský gigant rozhodl z jednoho prostého důvodu. Tím je, že Xiaomi bude produkovat prémiovější smartphony, zatímco Redmi bude prezentovat kousky signifikantní pro modelovou řadu Redmi. Tedy podobně, jako to před lety zamýšlel Huawei a Honor. Jestli se Xiaomi podaří segment dobře rozdělit, zatím není jasné. Novinka Redmi 7 je však tím správným krokem, jelikož nezapomíná na nic, co se naučila od svých předchůdců. Máme tu tak zástupce nižší třídy, který může vypálit rybník veškeré konkurenci.

Novinka Redmi 7 je jedním z prvních počinů samostatné značky Redmi. Rukopis Xiaomi je však více než zřejmý, stejně jako recept, který zde společnost použila. Výrobce se tak zaměřil na nižší třídu, do které se opět pokusil nacpat to nejlepší. Následně vše zabalit do velice příjemné ceny. Tohle je totiž přesně to, co dostalo Xiaomi tam, kde je. Stejnou cestou se tedy vydává Redmi, jehož model 7 má být jakousi vstupenkou mezi zavedenou konkurenci. A nutno říci, že vstupenka je to povedená, vzhledem k cenové relaci, ve které se má novinka pohybovat. Upozornit se také sluší, že ačkoliv oficiální název telefonu zní Redmi 7, tak na českých e-shopech se telefon prodává jako Xiaomi Redmi 7. Je tak jasné, že rozdělení těchto dvou značek nějakou chvíli potrvá. A ještě déle potrvá, aby se tyto dvě společnosti zapsaly do paměti širšího obecenstva.

Pomoci do onoho “zapsání” do paměti společnosti má právě pomoci vstupní model Redmi 7. V obchodech pak cena této novinky startuje na zhruba 3 500 korunách, což je na danou třídu poměrně standardní cena. Při pohledu na tabulku specifikací, byste však nemohli nic namítnout, ani kdyby byl telefon dražší. Čísla však nejsou vše. Najde se tedy u Redmi 7 nějaký neduh, který by mohl zbrzdit zdravý rozvoj nové společnosti? To se dozvíte v dnešní recenzi!

Redmi 7: specifikace

Konstrukce plast, 158,7 x 75,6 x 8,5 mm, 180 g
Displej 6,26″, IPS LCD, 1520 x 720 px, poměr stran 19:9, jemnost 269 ppi
Operační systém Android 9 Pie + MIUI 10
Procesor 8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 632
Paměť 2/3 GB RAM, 16/32/64 GB úložiště + microSD karty (až 512 GB)
Fotoaparát duální (12 + 2 Mpx), clona f/2.2, LED blesk + přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, microUSB, 3,5mm audiojack, infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (10 W)
Cena a dostupnost od 3 499 Kč, od 21. března 2019

Design a zpracování: robustní plasťák

Je jasné, že pokud chcete nabízet telefon v cenové relaci, v jaké se nachází Redmi 7, tak budete muset výrazně šetřit. I proto se výrobce rozhodl pro plastová záda, která doplní kovový rám. Jedná se ale o velice kvalitní plast, který nikde nevrže a nádherně lícuje. Konstrukční zpracování je tedy na skvělé úrovni. Navíc hrany telefonu jsou zaobleny, tudíž držení v ruce je příjemnější. Což přijde opravdu vhod, když vezmeme v potaz celkové rozměry telefonu. Na výšku má totiž Redmi 7 téměř 159 mm a na šířku 75,6 mm. Mezi kompakty se tedy telefon nezařadí. Malinko zamrzí také tloušťka 8,5 mm ve své nejtlustší části. Nejtlustší proto, jelikož od hran telefon tloustne, opět to má ale za následek pohodlnější držení. Navíc díky tomu také zadní duální fotoaparát minimálně vystupuje. Krom fotoaparátu je na zádech také rychlá a skvěle umístěná čtečka otisků prstů.

A u zad ještě zůstaneme. I když výrobce tedy použil plast, tak se nevyvaroval jednomu designovému prohřešku. Záda jsou zkrátka dokonalým lapačem otisků prstů. Nějaká hrubější úprava by telefonu určitě bodla. A to i v oblasti držení, jelikož Redmi 7 malinko klouže. Ideálně zpracovaný je ale přechod do bočního rámu. U krajů jsou záda mírně zahnuta dovnitř. Z profilu díky tomu telefon vypadá tenčí, než doopravdy je. Při zaměření na onen přechod mezi zády a rámem, jsou hrany malinko ostřejší. Není to však nic hrozného, a při běžném používání si toho neduhu ani nevšimnete.

Pokud se podíváme na hrany telefonu, tak u té horní budeme příjemně překvapeni. Nejen že se zde nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, ale máme tu také užitečný infraport, díky kterému můžete lehce ovládat domácí elektroniku. Méně zajímavé to je již na straně levé, kde je pouze šuplíček pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu pro rozšíření vašeho úložiště. Opačná strana se stala domovem kolébky hlasitosti a zamykacího tlačítka. Jejich poloha a zdvih jsou pak naprosto bezchybná. Zbývá tedy již jen spodní strana, kde jsou klasicky dvě mřížky, kde pouze ta pravá obsahuje reproduktor. Ten je svým zvukovým projevem vcelku slabý. Zvuk je plechový a chybí mu jakýkoliv náznak basů. Potěšeni nebudete také konektorem, který je zde typu microUSB. Naštěstí nechybí podpora rychlého 10W dobíjení.


Co se týče přední strany, tak o samotném displeji se rozepíši až později. Již teď ale prozradím, že displej je opravdu velký. Pokud jde o samotné rámečky, tak po bocích jsou poměrně malé. Stejně jako na horní straně, kde je ale o něco větší. A to hlavně díky přítomnosti sluchátka. Kapkovitým výřezem pak bylo vyřešeno místo pro přední fotoaparát. Co malinko zamrzí, je spodní brada. Aspoň že zde výrobce umístil LED diodku. Samotnou velikost brady, bych pak přirovnal například k Pocophonu F1 (recenze). Rázem se tak zdá být brada u takto levného telefonu vcelku přijatelná. Hrany telefonu jsou pak lehce zahnuty, díky čemuž telefon působí elegantněji, což rozhodně přijde vhod.

Displej, prostředí a baterie: skřípe to, hodně to skřípe

Novinka Redmi 7 rozhodně nepatří mezi kompaktní smartphony. Za vše mluví velký 6,26″ IPS LCD displej s rozlišením HD+. Na takto velkou úhlopříčku to sice není úplně nejlepší, nicméně na klasické využívání smartphonu to naprosto dostačuje. Bonus v nižším rozlišení se navíc skrývá v podobě výdrže baterie. Úplně nejlepší to není ani u viditelnosti na přímém slunečním svitu, kdy je občas text na obrazovce opravdu těžké přečíst. Lepší je to s minimální úrovní jasu, tudíž v noci jas displeje nepálí do očí. Vhod přijde také noční režim, kdy můžete v určitý čas filtrovat modré světlo pro ještě příjemnější čitelnost. Musím také zmínit, že Redmi nezapomnělo ani na notifikační LED diodku. Na co ale zapomněli, je možnost barevného nastavení pro jednotlivé aplikace. Můžeme být však rádi, že zde vůbec je, tento trend z před několika let se totiž pomalu ale jistě vytrácí.

Co se týče stránky výkonu, tak to není úplně zlé. Alespoň dle papírového pohledu. Hlavní slovo tak zde dostal osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 632, kterému sekundují 4 GB paměti RAM. Tedy sestavička, za kterou by se nemusela stydět ani mnohonásobně dražší konkurence. Malinko možná zamrzí menší paměť – 32 GB. Nechybí však možnost zakoupit model s dvojnásobným úložištěm, či dokoupit paměťovou kartu. Při použití této varianty navíc stále můžete využívat dvě SIM karty. Zpět ale k samotnému výkonu. Použitý hardware si v populárním benchmarku odnesl skóre skoro 103 tisíc bodů. To není vůbec zlé. Na nějaké náročnější hry to sice zrovna není, pro plynulý chod systému by to mělo ale bez problému stačit. A zde je ten problém – stačit by to mělo, ale nestačí.

Odladěnost MIUI 10 ve spolupráci s Androidem Pie je v případě Redmi 7 opravdu katastrofální. Telefon občas zažíval chvilky, kdy zcela zamrzl. A to klidně i při otevření banálních aplikací jako jsou zprávy či výsledková aplikace Livesport. V tuto chvíli navíc jako by přestal fungovat displej. Musíte tak telefon zamknout a znovu odemknout. Občas ani tohle nefunguje, nezbývá tak než telefon restartovat. A to je v dnešní době opravdu zlé. Často se také stávalo, že šel telefon tak nějak pomalu. V tomto případě ale stačilo jednoduše promazat multitasking, a vše opět fungovalo. Jen je škoda, že tohle telefon nedokáže sám v takové míře, abyste se tímto problémem nemuseli vůbec zabývat.

Pokud ale upustím od těchto problémů, tak je nadstavba MIUI 10 velmi moderní, a to jak po stránce designu, tak po stránce funkčnosti. Je zde několik dobrých věcí, jako například možnost rozdělit telefon na “dva”. V telefonu tak máte vytvořené dva profily. Který se zobrazí, pak záleží na tom, kterým prstem telefon odemknete. Dále jsou zde také populární gesta, kdy se jednoduchým swajpnutím pohybujete v systému; tato gesta mají místy ale tak trhané animace, že se je až budete zdráhat používat.


Asi největší zbraní nového Redmi 7 se stala jeho 4 000mAh. Ta je i na dnešní poměry stále nadstandardní. Pokud navíc vezmete v potaz slabší hardware a displej s horším rozlišením, tak se rázem Redmi 7 stává horkým kandidátem na dvoudenní smartphone. A tím také je. Pokud ráno odejdete do práce se 100 %, tak vám večer zbývá i přes 60 %, to je opravdu chvályhodné. Další den pak pro smartphone není taktéž žádným problémem, přičemž večer máte ještě zhruba 20 %. Horší je to ale s dobíjením smartphonu. Rychlé 10W dobíjení sice nechybí, nicméně na 100 % z nějakých 20 % baterii napumpujete za skoro 2 hodiny. To je však daň, kterou rádi zaplatíte, vzhledem k oné výdrži.

Fotoaparát: jo, to by šlo!

V této třídě je to s fotoaparáty vždy těžké. Jelikož výrobce chce tyto smartphony prodávat za co nejlepší cenu, tak musí často někde šetřit. Bohužel to pak často odnesou právě fotoaparáty. A jak je na tom Redmi 7? Výrobce se rozhodl, že na záda telefonu nasadí rovnou dva snímače. Hlavní má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/2.2, přičemž velikost pixelu je 1.25µm. Na tuto třídu se tedy jedná o naprostý standard. Tomuto fotoaparátu následně sekunduje 2Mpx senzor, který zde slouží hlavně pro hrátky s ostrostí, neboli bokeh efekt. Podle papírových specifikacích to tedy vypadá, že Redmi 7 produkuje spíše průměrné snímky. Je tomu opravdu tak?

Ano. Novinka Redmi 7 podává vesměs výsledky, které jsou v této třídě očekávány. To znamená, že pokud jsou dobré světelné podmínky, tak telefon nemá problém vyprodukovat pěknou fotografii, které nechybí barevná věrnost ani ostrost. Ještě lepší mají být fotografie při zapnuté funkci umělé inteligence, která by měla fotky ještě zkrášlovat. Bohužel, rozdíl mezi fotografiemi tak nelze jednat. Pro někoho se ale může jednat o potřebný placebo efekt. Překvapivě dobře si fotoaparát vede za zhoršených světelných podmínek. Fotoaparáty stále dokáží vytáhnout dost světla, díky čemuž vypadá fotografie velice obstojně. Špatné je to ale v noci. Za cenu okolo 3 600 korun však nelze očekávat snímky jako od Huawei P30 Pro (recenze). Ve tmě se tak objevuje dost šumu, a fotky jsou také často neostré. Na noční focení tedy telefon zrovna nedoporučuji. Kde ale naopak opět získává body, jsou makro snímky. Ty jsou překvapivě dobré, kdy na zhruba 15 cm dokáže snímač dostatečně zaostřit. Výsledky jsou následně více než povedené a ostré. Za to opravdu palec nahoru. Pokud pak rádi fotíte selfie, tak k tomu vám vypomůže přední 8 Mpx fotoaparát, který podává dostačující výsledky.

Velice povedená a intuitivní je také fotoaplikace. Na dosah palce máte vše důležité, tedy jak otevření galerie tak přehození kamery. Jednoduchým swajpnutím ze strany na stranu následně přepínáte mezi různými fotorežimy. Na horní straně, tedy tam kde již dobře nedosáhnete, se nachází například ovládání blesku. Je tu ale také HDR režim, kde lze navíc zapnout automatika. To se často nevidí ani u mnoho násobně dražší konkurence.

Jak fotí Redmi 7?

Zhodnocení a konkurence

Redmi 7 to ve své třídě rozhodně nemá lehké. Do boje jde však s jednou velkou výhodou, a tou jsou zkušenosti Xiaomi, které to v tomto segmentu opravdu umí. Redmi se tak rozhodlo použít ověřený recept, na který přilepí téměř bezkonkurenční cenu. Přednosti Redmi 7 jsou pak jasné. Sympatie si telefon získává hlavně za velice povedenou, ačkoliv částečně plastovou konstrukci. Poměrně dobrý je také zadní duální fotoaparát. Výsledky sice nejsou nejlepší, ale při dobrých světelných podmínkách to opravdu není zlé. Hlavní zbraní se ale stává dvoudenní výdrž smartphonu na jedno nabití. Kladů je zde tedy dost. Je tu ale jedno velké minus. A to je odladěnost systému. Ta je opravdu na otřesné úrovni, až se nechce věřit, že něco takového má v podstatě Xiaomi na svědomí. I přesto je zde ale naděje, že tento problém vyřeší nějaká budoucí aktualizace. Pokud se tak stane, tak Redmi 7 bude konkurenci hledat opravdu těžce. A jak to vlastně s konkurencí vypadá aktuálně?

A jeden z největších konkurentů může paradoxně vycházet z vlastní stáje. Jedná se o Xiaomi Redmi 6 (recenze). To je sice již rok starý model, nicméně má stále co nabídnout. Jako například procesor MediaTek Helio P22 nebo 3 GB RAM. Dále nechybí 3 000mAh baterie nebo Android Pie. Příznivce kompaktních zařízení navíc potěší poměrně malý 5,45″ displej. Dále telefon zaujme například duálním fotoaparátem s rozlišením 12 + 5 Mpx. Novému Redmi 7 může zavařit také Huawei Y9 (2019). Ten vsází hlavně na velký 6,26″ displej či moderní design. Po stránce výkonu v sobě telefon ukrývá procesor Qualcomm Snapdragon 450 doplněný o 3 GB paměti RAM. Ve výbavě dále nalezneme 32GB úložiště, 4 000mAh baterii nebo Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.2. Potěší také zadní duální fotoaparát s rozlišením 13 + 2 Mpx.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 poctivá konstrukce špatně odladěný systém
 dostatečně kvalitní fotoaparát podprůměrný displej
 dvoudenní výdrž
 cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Redmi 7: ve stínu většího bratra

Není tomu dlouho, co se Redmi jako samostatná značka odtrhla od Xiaomi. Pro toto rozdělení se čínský gigant rozhodl z jednoho prostého důvodu. Tím je, že Xiaomi bude produkovat prémiovější smartphony, zatímco Redmi bude prezentovat kousky signifikantní pro modelovou řadu Redmi. Tedy podobně, jako to před lety zamýšlel Huawei a Honor. Jestli se Xiaomi podaří segment dobře rozdělit, zatím není jasné. Novinka Redmi 7 je však tím správným krokem, jelikož nezapomíná na nic, co se naučila od svých předchůdců. Máme tu tak zástupce nižší třídy, který může vypálit rybník veškeré konkurenci.

Novinka Redmi 7 je jedním z prvních počinů samostatné značky Redmi. Rukopis Xiaomi je však více než zřejmý, stejně jako recept, který zde společnost použila. Výrobce se tak zaměřil na nižší třídu, do které se opět pokusil nacpat to nejlepší. Následně vše zabalit do velice příjemné ceny. Tohle je totiž přesně to, co dostalo Xiaomi tam, kde je. Stejnou cestou se tedy vydává Redmi, jehož model 7 má být jakousi vstupenkou mezi zavedenou konkurenci. A nutno říci, že vstupenka je to povedená, vzhledem k cenové relaci, ve které se má novinka pohybovat. Upozornit se také sluší, že ačkoliv oficiální název telefonu zní Redmi 7, tak na českých e-shopech se telefon prodává jako Xiaomi Redmi 7. Je tak jasné, že rozdělení těchto dvou značek nějakou chvíli potrvá. A ještě déle potrvá, aby se tyto dvě společnosti zapsaly do paměti širšího obecenstva.

Pomoci do onoho “zapsání” do paměti společnosti má právě pomoci vstupní model Redmi 7. V obchodech pak cena této novinky startuje na zhruba 3 500 korunách, což je na danou třídu poměrně standardní cena. Při pohledu na tabulku specifikací, byste však nemohli nic namítnout, ani kdyby byl telefon dražší. Čísla však nejsou vše. Najde se tedy u Redmi 7 nějaký neduh, který by mohl zbrzdit zdravý rozvoj nové společnosti? To se dozvíte v dnešní recenzi!

Redmi 7: specifikace

Konstrukce plast, 158,7 x 75,6 x 8,5 mm, 180 g
Displej 6,26″, IPS LCD, 1520 x 720 px, poměr stran 19:9, jemnost 269 ppi
Operační systém Android 9 Pie + MIUI 10
Procesor 8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 632
Paměť 2/3 GB RAM, 16/32/64 GB úložiště + microSD karty (až 512 GB)
Fotoaparát duální (12 + 2 Mpx), clona f/2.2, LED blesk + přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, microUSB, 3,5mm audiojack, infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (10 W)
Cena a dostupnost od 3 499 Kč, od 21. března 2019

Design a zpracování: robustní plasťák

Je jasné, že pokud chcete nabízet telefon v cenové relaci, v jaké se nachází Redmi 7, tak budete muset výrazně šetřit. I proto se výrobce rozhodl pro plastová záda, která doplní kovový rám. Jedná se ale o velice kvalitní plast, který nikde nevrže a nádherně lícuje. Konstrukční zpracování je tedy na skvělé úrovni. Navíc hrany telefonu jsou zaobleny, tudíž držení v ruce je příjemnější. Což přijde opravdu vhod, když vezmeme v potaz celkové rozměry telefonu. Na výšku má totiž Redmi 7 téměř 159 mm a na šířku 75,6 mm. Mezi kompakty se tedy telefon nezařadí. Malinko zamrzí také tloušťka 8,5 mm ve své nejtlustší části. Nejtlustší proto, jelikož od hran telefon tloustne, opět to má ale za následek pohodlnější držení. Navíc díky tomu také zadní duální fotoaparát minimálně vystupuje. Krom fotoaparátu je na zádech také rychlá a skvěle umístěná čtečka otisků prstů.

A u zad ještě zůstaneme. I když výrobce tedy použil plast, tak se nevyvaroval jednomu designovému prohřešku. Záda jsou zkrátka dokonalým lapačem otisků prstů. Nějaká hrubější úprava by telefonu určitě bodla. A to i v oblasti držení, jelikož Redmi 7 malinko klouže. Ideálně zpracovaný je ale přechod do bočního rámu. U krajů jsou záda mírně zahnuta dovnitř. Z profilu díky tomu telefon vypadá tenčí, než doopravdy je. Při zaměření na onen přechod mezi zády a rámem, jsou hrany malinko ostřejší. Není to však nic hrozného, a při běžném používání si toho neduhu ani nevšimnete.

Pokud se podíváme na hrany telefonu, tak u té horní budeme příjemně překvapeni. Nejen že se zde nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, ale máme tu také užitečný infraport, díky kterému můžete lehce ovládat domácí elektroniku. Méně zajímavé to je již na straně levé, kde je pouze šuplíček pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu pro rozšíření vašeho úložiště. Opačná strana se stala domovem kolébky hlasitosti a zamykacího tlačítka. Jejich poloha a zdvih jsou pak naprosto bezchybná. Zbývá tedy již jen spodní strana, kde jsou klasicky dvě mřížky, kde pouze ta pravá obsahuje reproduktor. Ten je svým zvukovým projevem vcelku slabý. Zvuk je plechový a chybí mu jakýkoliv náznak basů. Potěšeni nebudete také konektorem, který je zde typu microUSB. Naštěstí nechybí podpora rychlého 10W dobíjení.


Co se týče přední strany, tak o samotném displeji se rozepíši až později. Již teď ale prozradím, že displej je opravdu velký. Pokud jde o samotné rámečky, tak po bocích jsou poměrně malé. Stejně jako na horní straně, kde je ale o něco větší. A to hlavně díky přítomnosti sluchátka. Kapkovitým výřezem pak bylo vyřešeno místo pro přední fotoaparát. Co malinko zamrzí, je spodní brada. Aspoň že zde výrobce umístil LED diodku. Samotnou velikost brady, bych pak přirovnal například k Pocophonu F1 (recenze). Rázem se tak zdá být brada u takto levného telefonu vcelku přijatelná. Hrany telefonu jsou pak lehce zahnuty, díky čemuž telefon působí elegantněji, což rozhodně přijde vhod.

Displej, prostředí a baterie: skřípe to, hodně to skřípe

Novinka Redmi 7 rozhodně nepatří mezi kompaktní smartphony. Za vše mluví velký 6,26″ IPS LCD displej s rozlišením HD+. Na takto velkou úhlopříčku to sice není úplně nejlepší, nicméně na klasické využívání smartphonu to naprosto dostačuje. Bonus v nižším rozlišení se navíc skrývá v podobě výdrže baterie. Úplně nejlepší to není ani u viditelnosti na přímém slunečním svitu, kdy je občas text na obrazovce opravdu těžké přečíst. Lepší je to s minimální úrovní jasu, tudíž v noci jas displeje nepálí do očí. Vhod přijde také noční režim, kdy můžete v určitý čas filtrovat modré světlo pro ještě příjemnější čitelnost. Musím také zmínit, že Redmi nezapomnělo ani na notifikační LED diodku. Na co ale zapomněli, je možnost barevného nastavení pro jednotlivé aplikace. Můžeme být však rádi, že zde vůbec je, tento trend z před několika let se totiž pomalu ale jistě vytrácí.

Co se týče stránky výkonu, tak to není úplně zlé. Alespoň dle papírového pohledu. Hlavní slovo tak zde dostal osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 632, kterému sekundují 4 GB paměti RAM. Tedy sestavička, za kterou by se nemusela stydět ani mnohonásobně dražší konkurence. Malinko možná zamrzí menší paměť – 32 GB. Nechybí však možnost zakoupit model s dvojnásobným úložištěm, či dokoupit paměťovou kartu. Při použití této varianty navíc stále můžete využívat dvě SIM karty. Zpět ale k samotnému výkonu. Použitý hardware si v populárním benchmarku odnesl skóre skoro 103 tisíc bodů. To není vůbec zlé. Na nějaké náročnější hry to sice zrovna není, pro plynulý chod systému by to mělo ale bez problému stačit. A zde je ten problém – stačit by to mělo, ale nestačí.

Odladěnost MIUI 10 ve spolupráci s Androidem Pie je v případě Redmi 7 opravdu katastrofální. Telefon občas zažíval chvilky, kdy zcela zamrzl. A to klidně i při otevření banálních aplikací jako jsou zprávy či výsledková aplikace Livesport. V tuto chvíli navíc jako by přestal fungovat displej. Musíte tak telefon zamknout a znovu odemknout. Občas ani tohle nefunguje, nezbývá tak než telefon restartovat. A to je v dnešní době opravdu zlé. Často se také stávalo, že šel telefon tak nějak pomalu. V tomto případě ale stačilo jednoduše promazat multitasking, a vše opět fungovalo. Jen je škoda, že tohle telefon nedokáže sám v takové míře, abyste se tímto problémem nemuseli vůbec zabývat.

Pokud ale upustím od těchto problémů, tak je nadstavba MIUI 10 velmi moderní, a to jak po stránce designu, tak po stránce funkčnosti. Je zde několik dobrých věcí, jako například možnost rozdělit telefon na “dva”. V telefonu tak máte vytvořené dva profily. Který se zobrazí, pak záleží na tom, kterým prstem telefon odemknete. Dále jsou zde také populární gesta, kdy se jednoduchým swajpnutím pohybujete v systému; tato gesta mají místy ale tak trhané animace, že se je až budete zdráhat používat.


Asi největší zbraní nového Redmi 7 se stala jeho 4 000mAh. Ta je i na dnešní poměry stále nadstandardní. Pokud navíc vezmete v potaz slabší hardware a displej s horším rozlišením, tak se rázem Redmi 7 stává horkým kandidátem na dvoudenní smartphone. A tím také je. Pokud ráno odejdete do práce se 100 %, tak vám večer zbývá i přes 60 %, to je opravdu chvályhodné. Další den pak pro smartphone není taktéž žádným problémem, přičemž večer máte ještě zhruba 20 %. Horší je to ale s dobíjením smartphonu. Rychlé 10W dobíjení sice nechybí, nicméně na 100 % z nějakých 20 % baterii napumpujete za skoro 2 hodiny. To je však daň, kterou rádi zaplatíte, vzhledem k oné výdrži.

Fotoaparát: jo, to by šlo!

V této třídě je to s fotoaparáty vždy těžké. Jelikož výrobce chce tyto smartphony prodávat za co nejlepší cenu, tak musí často někde šetřit. Bohužel to pak často odnesou právě fotoaparáty. A jak je na tom Redmi 7? Výrobce se rozhodl, že na záda telefonu nasadí rovnou dva snímače. Hlavní má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/2.2, přičemž velikost pixelu je 1.25µm. Na tuto třídu se tedy jedná o naprostý standard. Tomuto fotoaparátu následně sekunduje 2Mpx senzor, který zde slouží hlavně pro hrátky s ostrostí, neboli bokeh efekt. Podle papírových specifikacích to tedy vypadá, že Redmi 7 produkuje spíše průměrné snímky. Je tomu opravdu tak?

Ano. Novinka Redmi 7 podává vesměs výsledky, které jsou v této třídě očekávány. To znamená, že pokud jsou dobré světelné podmínky, tak telefon nemá problém vyprodukovat pěknou fotografii, které nechybí barevná věrnost ani ostrost. Ještě lepší mají být fotografie při zapnuté funkci umělé inteligence, která by měla fotky ještě zkrášlovat. Bohužel, rozdíl mezi fotografiemi tak nelze jednat. Pro někoho se ale může jednat o potřebný placebo efekt. Překvapivě dobře si fotoaparát vede za zhoršených světelných podmínek. Fotoaparáty stále dokáží vytáhnout dost světla, díky čemuž vypadá fotografie velice obstojně. Špatné je to ale v noci. Za cenu okolo 3 600 korun však nelze očekávat snímky jako od Huawei P30 Pro (recenze). Ve tmě se tak objevuje dost šumu, a fotky jsou také často neostré. Na noční focení tedy telefon zrovna nedoporučuji. Kde ale naopak opět získává body, jsou makro snímky. Ty jsou překvapivě dobré, kdy na zhruba 15 cm dokáže snímač dostatečně zaostřit. Výsledky jsou následně více než povedené a ostré. Za to opravdu palec nahoru. Pokud pak rádi fotíte selfie, tak k tomu vám vypomůže přední 8 Mpx fotoaparát, který podává dostačující výsledky.

Velice povedená a intuitivní je také fotoaplikace. Na dosah palce máte vše důležité, tedy jak otevření galerie tak přehození kamery. Jednoduchým swajpnutím ze strany na stranu následně přepínáte mezi různými fotorežimy. Na horní straně, tedy tam kde již dobře nedosáhnete, se nachází například ovládání blesku. Je tu ale také HDR režim, kde lze navíc zapnout automatika. To se často nevidí ani u mnoho násobně dražší konkurence.

Jak fotí Redmi 7?

Zhodnocení a konkurence

Redmi 7 to ve své třídě rozhodně nemá lehké. Do boje jde však s jednou velkou výhodou, a tou jsou zkušenosti Xiaomi, které to v tomto segmentu opravdu umí. Redmi se tak rozhodlo použít ověřený recept, na který přilepí téměř bezkonkurenční cenu. Přednosti Redmi 7 jsou pak jasné. Sympatie si telefon získává hlavně za velice povedenou, ačkoliv částečně plastovou konstrukci. Poměrně dobrý je také zadní duální fotoaparát. Výsledky sice nejsou nejlepší, ale při dobrých světelných podmínkách to opravdu není zlé. Hlavní zbraní se ale stává dvoudenní výdrž smartphonu na jedno nabití. Kladů je zde tedy dost. Je tu ale jedno velké minus. A to je odladěnost systému. Ta je opravdu na otřesné úrovni, až se nechce věřit, že něco takového má v podstatě Xiaomi na svědomí. I přesto je zde ale naděje, že tento problém vyřeší nějaká budoucí aktualizace. Pokud se tak stane, tak Redmi 7 bude konkurenci hledat opravdu těžce. A jak to vlastně s konkurencí vypadá aktuálně?

A jeden z největších konkurentů může paradoxně vycházet z vlastní stáje. Jedná se o Xiaomi Redmi 6 (recenze). To je sice již rok starý model, nicméně má stále co nabídnout. Jako například procesor MediaTek Helio P22 nebo 3 GB RAM. Dále nechybí 3 000mAh baterie nebo Android Pie. Příznivce kompaktních zařízení navíc potěší poměrně malý 5,45″ displej. Dále telefon zaujme například duálním fotoaparátem s rozlišením 12 + 5 Mpx. Novému Redmi 7 může zavařit také Huawei Y9 (2019). Ten vsází hlavně na velký 6,26″ displej či moderní design. Po stránce výkonu v sobě telefon ukrývá procesor Qualcomm Snapdragon 450 doplněný o 3 GB paměti RAM. Ve výbavě dále nalezneme 32GB úložiště, 4 000mAh baterii nebo Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.2. Potěší také zadní duální fotoaparát s rozlišením 13 + 2 Mpx.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 poctivá konstrukce špatně odladěný systém
 dostatečně kvalitní fotoaparát podprůměrný displej
 dvoudenní výdrž
 cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."