Na poli malých, ale skvěle vybavených smartphonů aktuálně Sony nemá žádnou velkou, ne-li žádnou konkurenci. Jednoduše proto, že už takové telefony nepřibývají. Japoncům by tedy měl každý milovník menších telefonů tisíckrát děkovat, že je stále udržuje naživu. Jenže především díky tomu je nejnovější Xperia XZ2 Compact nejlepší malý smartphone současnosti, nikoliv kvůli tomu, že by byl zcela bez chyb. O tom více prozradí recenze.
Nové malé Sony XZ2 Compact přichází jen pár měsíců po uvedení XZ1 Compact, což je velmi neobvyklé a někdo by si skoro mohl říct až zbytečné. Nicméně výrobce se rozhodl konečně po mnoha generacích pozměnit tolikrát diskutovaný design, ale chtěl dát současně zákazníkům na výběr, co se jim líbí více. Takže se po celý letošní rok překvapivě budou prodávat souběžně oba vzhledově odlišné modely.
Konstrukce | polykarbonátovo-kovové tělo, 135 x 65 x 7 až 12,1 mm, 168 g |
---|---|
Displej | 5″, IPS LCD, HDR, 2160 x 1080 px, jemnost 483 ppi |
Operační systém | Android 8.0 Oreo (s projektem Treble) |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 400 GB) |
Fotoaparát | 19 Mpx, blesk, f/2.0, prediktivní hybridní autofocus, 4K HDR video, zpomalené Full HD video + přední 5 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5, NFC, USB-C,, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků + obličeje |
Baterie | 2870 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 15 490 Kč, duben 2018 |
V Sony se po letech konečně rozhodli upustit od tzv. Omni Balance designu, který se vyznačoval ostře řezanými křivkami, či většími rámečky kolem displeje. Na jednu stranu šlo o jednoznačně odlišný vzhled než u kteréhokoliv jiného výrobce, na stranu druhou se svět vyvíjí a je potřeba design podle toho uzpůsobit. Nový design u Sony nazvali Ambient Flow a vychází naopak ze zakulacených tvarů, které jsou prý praktičtější, a má menší rámečky kolem displeje. Vůbec nejvýraznějším designovým prvkem je samotné prohnutí zad, kde v nejtlustším místě má XZ2 Compact až 12,1 mm, naopak v nejtenčí části u hran jen 7 mm. A světe div se, do ruky tento kolibřík i díky tomu padne podstatně lépe, než předchůdci. Co však musíte z praktického hlediska překousnout, je už celkem vysoká hmotnost 168 g, kterou zejména některé subtilnější ženy v ruce pocítí.
Zpracování je opět na prvotřídní úrovni, v tomto případě jde o kovový telefon s polykarbonátovými zády. Vše na sebe krásně lícuje, zadní fotoaparát zbytečně moc nevyčnívá nad okolní povrch, ale povedený je i třeba výsuvný šuplíček na karty. Ke slotu na SIM a microSD se totiž dostanete na rozdíl o většiny dnešních telefonů bez sponky a navíc poprvé v případě Compact modelu je k dispozici šuplíček, který má podporu dual SIM technologie, konkrétně hybridní – využijete buď 2 SIM karty současně, nebo 1 SIM + 1 microSD kartu. Ještě, kdyby se tak u Sony naučili, aby po vyjmutí slotu nedošlo k automatickému zrestartování telefonu, což už je v roce 2018 opravdu nepochopitelnou raritou. A také, kdyby se neučili zlozvyky od konkurence, jako je odebrání 3,5 mm Jacku na sluchátka. Ta tak připojíte pouze přes USB-C konektor, např. s redukcí, která je alespoň součástí balení, nebo vzduchem v případě bezdrátových sluchátek.
Zvláštní disciplínou pak je držení telefonu v jedné ruce. A jelikož jde vždy zpravidla o rozměry, tak uvedu, že nové Sony má oproti loňské XZ1 Compact (recenze) jen nepatrně vyšší výšku, naopak šířka zůstala zachována, a o tloušťce již řeč byla. Přitom se displej roztáhl z 4,6 na 5 palců. A oficiálně jde o nejkompaktnější pětipalcový smartphone na světě. Při běžném používání je pak XZ2 Compact jen jeden z mála telefonů, u kterého při držení v jedné ruce snadno a pohodlně dosáhnu po celé ploše obrazovky, ať už mám ikonky umístěné nahoře nebo dole, ať už chci stáhnout notifikační centrum nebo používám spodní lištu s ovladači, … vše mám doslova pod palcem jedné ruky! Inženýři udělali jen jeden ergonomický prohřešek a čtečku otisků prstů umístili na záda telefonu až příliš nízko. Ukazováček jsem kvůli tomu musel nepříjemně “lámat”, abych zacílil přesně na senzor. Ale pro odemykání telefonu lze naštěstí používat nejen čtečku otisků. K dispozici je i čtečka obličeje. Ke svému fungování využívá pouze přední kamerky, takže výsledky nejsou tak dobré, jako u iPhonu X (recenze), nicméně používat se dá.
Oproti velkému bratrovi XZ2 pak malému Compact toho překvapivě mnoho nechybí. Pochlubit se může také voděodolností a prachostěsností dle normy IP68, stereo reproduktory, barevnou notifikační LED diodou, či ambientním displejem, který se po zvednutí telefonu např. ze stolu či kapsy částečně probudí a v černobílých barvách s jednodušší grafikou vidíte zamykací obrazovku s časem a notifikacemi. Následně můžete dvakrát ťuknout na displej a probudit ho úplně, nikoliv však odemknout. Škoda, že dvojitým poklepáním nefunguje také klasické probuzení obrazovky telefonu, který leží na stole. V takovém případě buďto musíte XZ2 Compact nejprve vzít do ruky, nebo probudit postranním tlačítkem. Rozdíl oproti XZ2 je však v absenci nové technologie tzv. Dynamic Vibration System (při přehrávání videí vibruje v ruce podobně jako ovladače u PSP), kterou jsem zkoušel, ale nijak závratně mě neoslovila, resp. nepřišla mi natolik potřebná, že bych se bez ni neobešel. A pak absence bezdrátového nabíjení, které u XZ2 najdeme i kvůli tomu, že má skleněná záda, narozdíl od XZ2 Compact.
V Sony umí vyrobit kvalitní displeje a u XZ2 Compact to není výjimka. Navíc došlo k modernímu roztažení displeje (s poměrem stran 18:9) při současném minimalizování okolních rámečků, konkrétně horního a dolního, nikoliv postranních. Ty jsou stále možná zbytečně velké, narozdíl od modelů XA, které je mají opravdu výrazně zredukované. Ale nebudu až takový hnidopich, obraz je po všech stránkách skvělý, díky vysokému Full HD+ rozlišení na pětipalcové úhlopříčce dosahuje XZ2 Compact jemnosti téměř 500 ppi. A vylepšením je i podpora HDR obrazu, což se hodí zejména k přehrávání telefonem natočených HDR videí, či videí na YouTube. Výtku bych měl snad jen k nižšímu maximálnímu jasu, se kterým můžete mít ve slunečných letních dnech trochu problém něco na displeji přečíst. A také čidlo pro automatickou regulaci jasu nefunguje zcela ideálně, když často nastavuje nižší úroveň podsvícení, než by bylo potřebné.
Na palubě najdeme operační systém Android 8.0 Oreo, což je důležité vzhledem k podpoře Projektu Treble, a tedy rychlým a pravidelným aktualizacím samotného systému, aniž by musel výrobce více zasahovat do své nadstavby systému. Ale v případě Sony to není až zas taková novinka jako u jiných výrobců. Sony totiž v posledních letech jednoznačně patří mezi společnosti nejlépe se starající o své telefony ve smyslu rychlosti, ale i počtu aktualizovaných zařízení. A doufejme, že v tom bude japonský výrobce pokračovat, neboť první malé chybky už jsme u jeho nejnovějších modelů našli. Konkrétně by to chtělo vylepšit načítání a vykreslování souborů v galerii, kde trvá pár vteřin, než dojde k vykreslení obrazu. Přitom se XZ2 a XZ2 Compact chlubí supervýkonným procesorem Qualcomm Snapdragon 845, takže o výkon by neměla být nouze. Či občas nedocházelo k automatickému překlápění obrazu a bylo potřeba s telefonem otočit na více stran, než správně zareagoval. A někteří by jistě také uvítali, kdyby šly odinstalovat nepoužívané aplikace, čili bloatware, např. Facebook, AVG, a další. Zbytečně ubírají místo na úložišti.
Pokud jde o fungování systému, bylo vše na jedničku a telefon lítal “jako z praku” i po dvou týdnech používání. A pokud by tomu po nějaké delší době náhodou nebylo, k dispozici je přímo od Sony speciální nástroj pro inteligentní čištění, který automaticky optimalizuje úložiště a paměť na základě analýzy využívání aplikací. Pokud máte nástroj zapnutý, měl by Android v podání Sony zůstat neustále výkonný. A pak jsou tu další vychytávky přímo od výrobce, jako třeba chytré řízení podsvícení, kdy u zařízení nezhasne displej, dokud ho držíte v ruce, dále pak funkce pro ochranu před náhodným dotykem obrazovky, pokud máte telefon v kapse či kabelce, anebo ještě možnost dvojitým stisknutím vypínacího tlačítka rychle zapnout fotoaparát. Popřípadě můžete využít jednoruční režim, který ještě více zmenší obrazovku, resp. funkční část obrazovky, aby XZ2 Compact mohli ovládat i opravdu ti nejmenší s nejmenšími prsty.
Co mají u Sony již pěkných pár let zvládnuté, je výdrž baterie. V případě Xperie XZ2 Compact a náročnějšího pracovního vytížení počítejte, že na jedno nabití budete hledat nabíječku většinou až druhý den. Občas po 1,5 dni, jindy po celých 2 dnech, a někdy klidně i po delší době. Výsledky jsou tak opět poměrně skvělé. A pochválit můžu i za následné nabíjení 2870 mAh baterie, když s dodávanou 1,5A skoro-rychlo nabíječkou nabijete telefon za 1 hodinu z 15 na zhruba 70 procent, nebo pak za 2 hodiny a 15 minut na celých 100 procent. O ochranu baterie a její prodloužení životnosti se pak postará speciální funkce od Sony, která dokáže plně nabíjet až těsně před tím, než například ráno vstáváte a budete tedy nabíječku z telefonu odpojovat. Baterie se tak tolik nezničí a vydrží více let. Ale pro fungování této technologie musíte pár dní dávat telefon nabíjet ve zhruba stejnou dobu, aby sám rozpoznal scénáře a mohl se podle toho patřičně zařídit.
S malým Sony se dají pořídit opravdu skvělé fotky, ačkoliv oproti konkurenci postrádá duální fotoaparát a zůstává věrný pouze jedinému snímači. Konkrétně jde o 19 Mpx senzor s objektivem o průměrné světelnosti f/2.0, který doplňuje jen prediktivní hybridní autofocus, či poměrně zdatný automatický režim s rozpoznáváním scén. Takže pak jinými slovy nemusíte o focení mnoho vědět a výsledky budou v rámci možností nejlepší možné. Zamrzí snad jedině absence automatického HDR režimu, což znamená, že byste občas přeci jen měli zavítat do menu s nastavením a HDR zapnout ručně. Jinak vše funguje velmi intuitivně a rychle. Třeba i samotné spuštění fotoaparátu lze provést pouhým dvojitým stisknutím vypínacího tlačítka či jedním delším přidržením mechanické spouště fotoaparátu.
Pokud jde o kvalitu fotek, byl jsem velmi příjemně překvapen. Fotoaparát Sony XZ2 Compact patří i přes jednočočkové řešení podobně jako např. Google Pixel mezi současné kvalitní fotomobily. Za dobrého osvětlení jsou výsledky bravurní, ať už jde o krajinu, makro, či jiné režimy. Ať už jde o podání barev, ostrost snímků, či drobnokresbu. Na ty úplně nejlepší ztrácí až při focení za horších světelných podmínek, v interiéru nebo v noci. Ale zde už jde pravděpodobně o rozdílné specifikace a použité technologie, které jsou u těch nejlepších dovedeny téměř k dokonalosti. U malého Sony může někomu chybět například pořádný portrétní režim (předinstalovaná aplikace rozostření alias bokeh je jen slabá náhražka, protože nedokáže přesně rozeznat a softwarově upravit okraje foceného objektu v popředí od pozadí), nebo pak i další vymoženosti vyplývající z duálních fotoaparátů, ať už optický zoom, či širokoúhlejší záběr. Naopak funkce jako Efekt AR, 3D Creator, a další poslouží maximálně tak pro zábavu.
A pak tu máme záznam videa, ve kterém si Sony hodně věří. V řeči marketingu můžete s XZ2 a XZ2 Compact natáčet poprvé 4K HDR video v telefonech, či poprvé ultrazpomalené Full HD video s neuvěřitelnými 996 snímky za vteřinu. Jenže po praktické stránce už to tak slavné není a oceňovat budete vlastně spíše samotnou kvalitu běžného videa, než onoho “převratného” HDR videa či “zázračných” ultra-slowmotion sekvencí. V prvním případě totiž HDR video přehrajete v plné kvalitě jen na obrazovce telefonu či kompatibilní HDR televizi. Takže jde zatím spíše jen o technologii budoucnosti. A v případě ultrazpomaleného téměř 1000 fps videa, které letos Sony navýšilo z HD kvality na Full HD a odskočilo tak v tabulkách konkurenci, pak budete mít většinou problém akci před vámi vůbec zachytit včas, či zachytit celou. A ještě k tomu natočíte jen poloviční úsek oproti HD režimu, nahrajete ani ne vteřinu v reálném čase, následně zpomalenou na 3 sekundy. Naštěstí se dá v nastavení vybírat, jaký režim zvolíte, včetně “obyčejného” 120 fps “normálně” zpomaleného videa v HD kvalitě, u kterého můžete natočit celou akci a následně jednoduše zpomalit jen vybrané úseky. Stejně jako Samsungu, u kterého zase příliš dobře nefunguje ani automatické zahájení natáčení taktéž ultrazpomaleného záběru, se i zde ukazují porodní bolesti nové funkce, kvůli které si tak nakonec telefon zřejmě nekoupíte, nebo alespoň byste neměli.
Netřeba dlouhých debat, Xperia XZ2 Compact je i přes některé své mouchy nejlepším malým telefonem současnosti. Do malého těla s voděodolností se totiž japonskému výrobci opět povedlo vměstnat opravdu pořádnou dávku technologií, se kterými má nové Sony svým způsobem nový, svěží, a také prémiový design, dále pak moderní displej s menšími rámečky, vysoký výkon, nejnovější Android s praktickými vychytávkami, velmi slušný fotoaparát, či dlouhou výdrž baterie. A vůbec poprvé pak jde o dual SIM telefon řady Compact, což může být klidně prodejní argument číslo jedna.
Se startovní cenou 15 500 korun možná někteří u XZ2 Compact trochu váhali, zda raději nepořídit o 1 500 korun levnější a jen pár měsíců starý model XZ1 Compact. Ale kdo nezaváhal, mohl získat zdarma k předobjednávce nového XZ2 Compact bezdrátová sluchátka v hodnotě 10 000 korun zdarma, pak šlo podle nás o bezkonkurenčně nejlepší nabídku letošního roku. Ale díky tomu, že Sony, jak už bylo řečeno, nemá ve vodách malých dobře vybavených smartphonů praktickou žádnou konkurenci, je rozhodování podstatně jednodušší, než vybírat telefon v současné střední třídě, kde se občas pomalu nevyznají ani ti nejpovolanější.
A co alternativy? Mrknout samozřejmě můžete po malém iPhonu SE (recenze), který vyjde na zhruba 8 tisíc korun a slibuje i po dvou letech od vydání aktualizace na nejnovější systém, má stále prémiový celokovový kabátek, prťavý 4palcový displej, dvoujádrový procesor Apple A9, či 12 Mpx fotoaparát. Další možností je skleněno-kovový Samsung Galaxy A3 2017 (recenze), který za necelých 7 tisíc korun disponuje 4,7palcovým Super AMOLED displejem (ovšem jen s HD rozlišením), osmijádrovým procesorem Exynos 7870, Androidem 7.0 Nougat s nadstavbou od Samsungu, či 13 Mpx fotoaparátem se světelností f/1.9. A nechybí mu ani voděodolnost a prachotěsnost (IP68). A třetí možností je ještě sesterský smartphone Sony Xperia XZ1 Compact (recenze), který nyní vyjde na zhruba 14 tisícovek a nabízí taktéž voděodolné tělo s 19 Mpx fotoaparátem jako u XZ2 Compact, jenže s menším 4,6palcovým displejem (a jen s HD rozlišením), procesorem Snapdragon 835, či o něco menší baterií.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
minimální rozměry, skvěle padne do ruky | vyšší hmotnost |
modernizovaný design | pár softwarových nedokonalostí |
vysoký výkon | umístění čtečky otisků prstů |
velmi slušný fotoaparát | |
první “Compact” s dual SIM | |
voděodolnost a prachotěsnost | |
dlouhá výdrž baterie |
Na poli malých, ale skvěle vybavených smartphonů aktuálně Sony nemá žádnou velkou, ne-li žádnou konkurenci. Jednoduše proto, že už takové telefony nepřibývají. Japoncům by tedy měl každý milovník menších telefonů tisíckrát děkovat, že je stále udržuje naživu. Jenže především díky tomu je nejnovější Xperia XZ2 Compact nejlepší malý smartphone současnosti, nikoliv kvůli tomu, že by byl zcela bez chyb. O tom více prozradí recenze.
Nové malé Sony XZ2 Compact přichází jen pár měsíců po uvedení XZ1 Compact, což je velmi neobvyklé a někdo by si skoro mohl říct až zbytečné. Nicméně výrobce se rozhodl konečně po mnoha generacích pozměnit tolikrát diskutovaný design, ale chtěl dát současně zákazníkům na výběr, co se jim líbí více. Takže se po celý letošní rok překvapivě budou prodávat souběžně oba vzhledově odlišné modely.
Konstrukce | polykarbonátovo-kovové tělo, 135 x 65 x 7 až 12,1 mm, 168 g |
---|---|
Displej | 5″, IPS LCD, HDR, 2160 x 1080 px, jemnost 483 ppi |
Operační systém | Android 8.0 Oreo (s projektem Treble) |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 400 GB) |
Fotoaparát | 19 Mpx, blesk, f/2.0, prediktivní hybridní autofocus, 4K HDR video, zpomalené Full HD video + přední 5 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5, NFC, USB-C,, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků + obličeje |
Baterie | 2870 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 15 490 Kč, duben 2018 |
V Sony se po letech konečně rozhodli upustit od tzv. Omni Balance designu, který se vyznačoval ostře řezanými křivkami, či většími rámečky kolem displeje. Na jednu stranu šlo o jednoznačně odlišný vzhled než u kteréhokoliv jiného výrobce, na stranu druhou se svět vyvíjí a je potřeba design podle toho uzpůsobit. Nový design u Sony nazvali Ambient Flow a vychází naopak ze zakulacených tvarů, které jsou prý praktičtější, a má menší rámečky kolem displeje. Vůbec nejvýraznějším designovým prvkem je samotné prohnutí zad, kde v nejtlustším místě má XZ2 Compact až 12,1 mm, naopak v nejtenčí části u hran jen 7 mm. A světe div se, do ruky tento kolibřík i díky tomu padne podstatně lépe, než předchůdci. Co však musíte z praktického hlediska překousnout, je už celkem vysoká hmotnost 168 g, kterou zejména některé subtilnější ženy v ruce pocítí.
Zpracování je opět na prvotřídní úrovni, v tomto případě jde o kovový telefon s polykarbonátovými zády. Vše na sebe krásně lícuje, zadní fotoaparát zbytečně moc nevyčnívá nad okolní povrch, ale povedený je i třeba výsuvný šuplíček na karty. Ke slotu na SIM a microSD se totiž dostanete na rozdíl o většiny dnešních telefonů bez sponky a navíc poprvé v případě Compact modelu je k dispozici šuplíček, který má podporu dual SIM technologie, konkrétně hybridní – využijete buď 2 SIM karty současně, nebo 1 SIM + 1 microSD kartu. Ještě, kdyby se tak u Sony naučili, aby po vyjmutí slotu nedošlo k automatickému zrestartování telefonu, což už je v roce 2018 opravdu nepochopitelnou raritou. A také, kdyby se neučili zlozvyky od konkurence, jako je odebrání 3,5 mm Jacku na sluchátka. Ta tak připojíte pouze přes USB-C konektor, např. s redukcí, která je alespoň součástí balení, nebo vzduchem v případě bezdrátových sluchátek.
Zvláštní disciplínou pak je držení telefonu v jedné ruce. A jelikož jde vždy zpravidla o rozměry, tak uvedu, že nové Sony má oproti loňské XZ1 Compact (recenze) jen nepatrně vyšší výšku, naopak šířka zůstala zachována, a o tloušťce již řeč byla. Přitom se displej roztáhl z 4,6 na 5 palců. A oficiálně jde o nejkompaktnější pětipalcový smartphone na světě. Při běžném používání je pak XZ2 Compact jen jeden z mála telefonů, u kterého při držení v jedné ruce snadno a pohodlně dosáhnu po celé ploše obrazovky, ať už mám ikonky umístěné nahoře nebo dole, ať už chci stáhnout notifikační centrum nebo používám spodní lištu s ovladači, … vše mám doslova pod palcem jedné ruky! Inženýři udělali jen jeden ergonomický prohřešek a čtečku otisků prstů umístili na záda telefonu až příliš nízko. Ukazováček jsem kvůli tomu musel nepříjemně “lámat”, abych zacílil přesně na senzor. Ale pro odemykání telefonu lze naštěstí používat nejen čtečku otisků. K dispozici je i čtečka obličeje. Ke svému fungování využívá pouze přední kamerky, takže výsledky nejsou tak dobré, jako u iPhonu X (recenze), nicméně používat se dá.
Oproti velkému bratrovi XZ2 pak malému Compact toho překvapivě mnoho nechybí. Pochlubit se může také voděodolností a prachostěsností dle normy IP68, stereo reproduktory, barevnou notifikační LED diodou, či ambientním displejem, který se po zvednutí telefonu např. ze stolu či kapsy částečně probudí a v černobílých barvách s jednodušší grafikou vidíte zamykací obrazovku s časem a notifikacemi. Následně můžete dvakrát ťuknout na displej a probudit ho úplně, nikoliv však odemknout. Škoda, že dvojitým poklepáním nefunguje také klasické probuzení obrazovky telefonu, který leží na stole. V takovém případě buďto musíte XZ2 Compact nejprve vzít do ruky, nebo probudit postranním tlačítkem. Rozdíl oproti XZ2 je však v absenci nové technologie tzv. Dynamic Vibration System (při přehrávání videí vibruje v ruce podobně jako ovladače u PSP), kterou jsem zkoušel, ale nijak závratně mě neoslovila, resp. nepřišla mi natolik potřebná, že bych se bez ni neobešel. A pak absence bezdrátového nabíjení, které u XZ2 najdeme i kvůli tomu, že má skleněná záda, narozdíl od XZ2 Compact.
V Sony umí vyrobit kvalitní displeje a u XZ2 Compact to není výjimka. Navíc došlo k modernímu roztažení displeje (s poměrem stran 18:9) při současném minimalizování okolních rámečků, konkrétně horního a dolního, nikoliv postranních. Ty jsou stále možná zbytečně velké, narozdíl od modelů XA, které je mají opravdu výrazně zredukované. Ale nebudu až takový hnidopich, obraz je po všech stránkách skvělý, díky vysokému Full HD+ rozlišení na pětipalcové úhlopříčce dosahuje XZ2 Compact jemnosti téměř 500 ppi. A vylepšením je i podpora HDR obrazu, což se hodí zejména k přehrávání telefonem natočených HDR videí, či videí na YouTube. Výtku bych měl snad jen k nižšímu maximálnímu jasu, se kterým můžete mít ve slunečných letních dnech trochu problém něco na displeji přečíst. A také čidlo pro automatickou regulaci jasu nefunguje zcela ideálně, když často nastavuje nižší úroveň podsvícení, než by bylo potřebné.
Na palubě najdeme operační systém Android 8.0 Oreo, což je důležité vzhledem k podpoře Projektu Treble, a tedy rychlým a pravidelným aktualizacím samotného systému, aniž by musel výrobce více zasahovat do své nadstavby systému. Ale v případě Sony to není až zas taková novinka jako u jiných výrobců. Sony totiž v posledních letech jednoznačně patří mezi společnosti nejlépe se starající o své telefony ve smyslu rychlosti, ale i počtu aktualizovaných zařízení. A doufejme, že v tom bude japonský výrobce pokračovat, neboť první malé chybky už jsme u jeho nejnovějších modelů našli. Konkrétně by to chtělo vylepšit načítání a vykreslování souborů v galerii, kde trvá pár vteřin, než dojde k vykreslení obrazu. Přitom se XZ2 a XZ2 Compact chlubí supervýkonným procesorem Qualcomm Snapdragon 845, takže o výkon by neměla být nouze. Či občas nedocházelo k automatickému překlápění obrazu a bylo potřeba s telefonem otočit na více stran, než správně zareagoval. A někteří by jistě také uvítali, kdyby šly odinstalovat nepoužívané aplikace, čili bloatware, např. Facebook, AVG, a další. Zbytečně ubírají místo na úložišti.
Pokud jde o fungování systému, bylo vše na jedničku a telefon lítal “jako z praku” i po dvou týdnech používání. A pokud by tomu po nějaké delší době náhodou nebylo, k dispozici je přímo od Sony speciální nástroj pro inteligentní čištění, který automaticky optimalizuje úložiště a paměť na základě analýzy využívání aplikací. Pokud máte nástroj zapnutý, měl by Android v podání Sony zůstat neustále výkonný. A pak jsou tu další vychytávky přímo od výrobce, jako třeba chytré řízení podsvícení, kdy u zařízení nezhasne displej, dokud ho držíte v ruce, dále pak funkce pro ochranu před náhodným dotykem obrazovky, pokud máte telefon v kapse či kabelce, anebo ještě možnost dvojitým stisknutím vypínacího tlačítka rychle zapnout fotoaparát. Popřípadě můžete využít jednoruční režim, který ještě více zmenší obrazovku, resp. funkční část obrazovky, aby XZ2 Compact mohli ovládat i opravdu ti nejmenší s nejmenšími prsty.
Co mají u Sony již pěkných pár let zvládnuté, je výdrž baterie. V případě Xperie XZ2 Compact a náročnějšího pracovního vytížení počítejte, že na jedno nabití budete hledat nabíječku většinou až druhý den. Občas po 1,5 dni, jindy po celých 2 dnech, a někdy klidně i po delší době. Výsledky jsou tak opět poměrně skvělé. A pochválit můžu i za následné nabíjení 2870 mAh baterie, když s dodávanou 1,5A skoro-rychlo nabíječkou nabijete telefon za 1 hodinu z 15 na zhruba 70 procent, nebo pak za 2 hodiny a 15 minut na celých 100 procent. O ochranu baterie a její prodloužení životnosti se pak postará speciální funkce od Sony, která dokáže plně nabíjet až těsně před tím, než například ráno vstáváte a budete tedy nabíječku z telefonu odpojovat. Baterie se tak tolik nezničí a vydrží více let. Ale pro fungování této technologie musíte pár dní dávat telefon nabíjet ve zhruba stejnou dobu, aby sám rozpoznal scénáře a mohl se podle toho patřičně zařídit.
S malým Sony se dají pořídit opravdu skvělé fotky, ačkoliv oproti konkurenci postrádá duální fotoaparát a zůstává věrný pouze jedinému snímači. Konkrétně jde o 19 Mpx senzor s objektivem o průměrné světelnosti f/2.0, který doplňuje jen prediktivní hybridní autofocus, či poměrně zdatný automatický režim s rozpoznáváním scén. Takže pak jinými slovy nemusíte o focení mnoho vědět a výsledky budou v rámci možností nejlepší možné. Zamrzí snad jedině absence automatického HDR režimu, což znamená, že byste občas přeci jen měli zavítat do menu s nastavením a HDR zapnout ručně. Jinak vše funguje velmi intuitivně a rychle. Třeba i samotné spuštění fotoaparátu lze provést pouhým dvojitým stisknutím vypínacího tlačítka či jedním delším přidržením mechanické spouště fotoaparátu.
Pokud jde o kvalitu fotek, byl jsem velmi příjemně překvapen. Fotoaparát Sony XZ2 Compact patří i přes jednočočkové řešení podobně jako např. Google Pixel mezi současné kvalitní fotomobily. Za dobrého osvětlení jsou výsledky bravurní, ať už jde o krajinu, makro, či jiné režimy. Ať už jde o podání barev, ostrost snímků, či drobnokresbu. Na ty úplně nejlepší ztrácí až při focení za horších světelných podmínek, v interiéru nebo v noci. Ale zde už jde pravděpodobně o rozdílné specifikace a použité technologie, které jsou u těch nejlepších dovedeny téměř k dokonalosti. U malého Sony může někomu chybět například pořádný portrétní režim (předinstalovaná aplikace rozostření alias bokeh je jen slabá náhražka, protože nedokáže přesně rozeznat a softwarově upravit okraje foceného objektu v popředí od pozadí), nebo pak i další vymoženosti vyplývající z duálních fotoaparátů, ať už optický zoom, či širokoúhlejší záběr. Naopak funkce jako Efekt AR, 3D Creator, a další poslouží maximálně tak pro zábavu.
A pak tu máme záznam videa, ve kterém si Sony hodně věří. V řeči marketingu můžete s XZ2 a XZ2 Compact natáčet poprvé 4K HDR video v telefonech, či poprvé ultrazpomalené Full HD video s neuvěřitelnými 996 snímky za vteřinu. Jenže po praktické stránce už to tak slavné není a oceňovat budete vlastně spíše samotnou kvalitu běžného videa, než onoho “převratného” HDR videa či “zázračných” ultra-slowmotion sekvencí. V prvním případě totiž HDR video přehrajete v plné kvalitě jen na obrazovce telefonu či kompatibilní HDR televizi. Takže jde zatím spíše jen o technologii budoucnosti. A v případě ultrazpomaleného téměř 1000 fps videa, které letos Sony navýšilo z HD kvality na Full HD a odskočilo tak v tabulkách konkurenci, pak budete mít většinou problém akci před vámi vůbec zachytit včas, či zachytit celou. A ještě k tomu natočíte jen poloviční úsek oproti HD režimu, nahrajete ani ne vteřinu v reálném čase, následně zpomalenou na 3 sekundy. Naštěstí se dá v nastavení vybírat, jaký režim zvolíte, včetně “obyčejného” 120 fps “normálně” zpomaleného videa v HD kvalitě, u kterého můžete natočit celou akci a následně jednoduše zpomalit jen vybrané úseky. Stejně jako Samsungu, u kterého zase příliš dobře nefunguje ani automatické zahájení natáčení taktéž ultrazpomaleného záběru, se i zde ukazují porodní bolesti nové funkce, kvůli které si tak nakonec telefon zřejmě nekoupíte, nebo alespoň byste neměli.
Netřeba dlouhých debat, Xperia XZ2 Compact je i přes některé své mouchy nejlepším malým telefonem současnosti. Do malého těla s voděodolností se totiž japonskému výrobci opět povedlo vměstnat opravdu pořádnou dávku technologií, se kterými má nové Sony svým způsobem nový, svěží, a také prémiový design, dále pak moderní displej s menšími rámečky, vysoký výkon, nejnovější Android s praktickými vychytávkami, velmi slušný fotoaparát, či dlouhou výdrž baterie. A vůbec poprvé pak jde o dual SIM telefon řady Compact, což může být klidně prodejní argument číslo jedna.
Se startovní cenou 15 500 korun možná někteří u XZ2 Compact trochu váhali, zda raději nepořídit o 1 500 korun levnější a jen pár měsíců starý model XZ1 Compact. Ale kdo nezaváhal, mohl získat zdarma k předobjednávce nového XZ2 Compact bezdrátová sluchátka v hodnotě 10 000 korun zdarma, pak šlo podle nás o bezkonkurenčně nejlepší nabídku letošního roku. Ale díky tomu, že Sony, jak už bylo řečeno, nemá ve vodách malých dobře vybavených smartphonů praktickou žádnou konkurenci, je rozhodování podstatně jednodušší, než vybírat telefon v současné střední třídě, kde se občas pomalu nevyznají ani ti nejpovolanější.
A co alternativy? Mrknout samozřejmě můžete po malém iPhonu SE (recenze), který vyjde na zhruba 8 tisíc korun a slibuje i po dvou letech od vydání aktualizace na nejnovější systém, má stále prémiový celokovový kabátek, prťavý 4palcový displej, dvoujádrový procesor Apple A9, či 12 Mpx fotoaparát. Další možností je skleněno-kovový Samsung Galaxy A3 2017 (recenze), který za necelých 7 tisíc korun disponuje 4,7palcovým Super AMOLED displejem (ovšem jen s HD rozlišením), osmijádrovým procesorem Exynos 7870, Androidem 7.0 Nougat s nadstavbou od Samsungu, či 13 Mpx fotoaparátem se světelností f/1.9. A nechybí mu ani voděodolnost a prachotěsnost (IP68). A třetí možností je ještě sesterský smartphone Sony Xperia XZ1 Compact (recenze), který nyní vyjde na zhruba 14 tisícovek a nabízí taktéž voděodolné tělo s 19 Mpx fotoaparátem jako u XZ2 Compact, jenže s menším 4,6palcovým displejem (a jen s HD rozlišením), procesorem Snapdragon 835, či o něco menší baterií.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
minimální rozměry, skvěle padne do ruky | vyšší hmotnost |
modernizovaný design | pár softwarových nedokonalostí |
vysoký výkon | umístění čtečky otisků prstů |
velmi slušný fotoaparát | |
první “Compact” s dual SIM | |
voděodolnost a prachotěsnost | |
dlouhá výdrž baterie |