Po více než dvou týdnech praktického testování mohu s rukou na srdci říct, že nový Samsung Galaxy A3 (2017) je velmi příjemným malým smartphonem s několika užitečnými vychytávkami, za které si nechá výrobce pořádně zaplatit. Kdyby se vše povedlo na jedničku bez nějakých větších chyb, tak budiž – jenže stejně jako se u telefonu hodně věcí povedlo, tak se naopak i hodně věcí bohužel nepovedlo. Více prozradí následující odstavce recenze.
Střední třída je v posledních letech u výrobců velmi důležitou součástí celého portfolia a u zákazníků pak velmi populární. Skoro by se dalo říct, že za to může nedostatek inovací u vlajkových modelů, které jsou si mezigeneračně rok od roku podobnější. Naopak střední třída díky tomu zažívá doslova rozkvět, když se výrobci snaží zatraktivnit své cenově dostupnější modely s takovými funkcemi a vlastnostmi, které ještě nedávno byly devízou pouze těch nejdražších kousků.
Nejmenší a “nejlevnější” model letošní řady Galaxy A tak v naší redakci interně přezdíváme Galaxy S7 mini, když po designové stránce jako by z oka vypadl loňskému vlajkovému modelu Galaxy S7 (recenze), navíc když disponuje i voděodolností. Ale nenechte se zmást, zdání v tomto případě klame – Galaxy A3 (2017) není zdaleka tak výkonný a celkově vybavený, jako poslední vlajkový model Samsungu. A i když se snaží být levnější, za necelých 9 tisíc korun je vzhledem k poměru cena/výkon předražený. A to ještě nemluvím o tom, jaký je telefon v praxi.
Konstrukce | kovový rám + sklo, 135 x 66 x 7,9 mm, 135 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 4,7″, Super AMOLED, 1280 x 720 px, jemnost 312 ppi |
Operační systém | Android 6.0 (s očekávanou aktualizací na Android 7) |
Procesor | 8 jádrový, 1,6 GHz, Exynos 7870 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD (až 256 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, f/1,9 + přední 8 Mpx, f/1,9 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 2350 mAh, nemá rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 8 990 Kč s DPH, únor 2017 |
Nový smartphone Samsung Galaxy A3 (2017) je v mnoha směrech opravdu podobný vlajkovému modelu Galaxy S7, a teď nemluvím jen o designovém jazyku – telefon opět využívá kombinace kov+sklo, opět přináší vyšší odolnost IP68, nebo také opět má prakticky zahnutá záda po krajích pro lepší držení v ruce.
Po marketingové i praktické stránce pak největší humbuk nejspíše udělá neobvyklá vyšší odolnost IP68, která znamená voděodolnost zařízení až do hloubky 1,5 m po dobu až 30 min, nebo kompletní prachotěsnost. Ve střední třídě zatím najdeme jen pár telefonů, které stejnou odolností disponují.
A abych jen nemluvil o nějaké certifikaci, přidám i praktické poznatky. Galaxy A3 (2017) samozřejmě přežil běžné polití vodou, nebo ponoření do vany, ale co také dokázal ke konci testu přežít – polití Coca-Colou s následným důkladným propláchnutím vodou, nebo celý den na horách v dokonale propocené kapse u bundy.
Samozřejmě nesmím zapomenout ani na vyzdvihnutí kompaktních rozměrů a nižší hmotnosti, díky čemuž se telefon velmi pohodlně drží v jedné ruce a ovládá takzvaně “jednoruč”. I když ne vždy je to úplně ku prospěchu. Například menší displej už znamená méně místa na klávesnici, která pro uživatele může znamenat větší množství překlepů.
Během telefonování musíte telefon kvůli jeho menším rozměrům držet striktně přímo u ucha a spodní část s mikrofonem mít přilepenou co nejblíže u pusy. Jinak vás druhá strana moc neuslyší, i kdybyste měli oba dva dokonalý signál. A nepraktické je také umístění reproduktoru na pravý bok, protože si ho budete během přehrávání videa a držení na šířku zkrátka prstem ucpávat.
Největším zklamáním však je až naprosto mizerná čtečka otisků prstů. Stejně jako u vyššího modelu Galaxy A5 (2017) (recenze) se bohužel výrobci nepovedla ani u menšího modelu A3 (2017), u kterého v takových 20-30 % případů nejenže vůbec nerozpoznala otisk prstu, ale někdy vyhodnocení trvalo klidně i 5 sekund, tedy v tom nejhorším případě. A to ani nemluvím o tom, že Samsung stále neumí “uložit” více než 3 otisky.
Co se ale naopak inženýrům ze Samsungu u Galaxy A3 (2017) povedlo, je například nevystupující fotoaparát na zadní straně (u první řady Galaxy A vystupoval o 1,3 mm, u druhé o 0,3 mm a nyní tedy konečně již o “0 mm”), dále pestrost barevných provedení (na výběr je hned ze čtyřech barevných variant, a to černé, modré, zlaté a růžové), či poprvé použití USB-C konektoru.
Displej Samsungu Galaxy A3 (2017) má sice stejné parametry jako u předchozí generace – 4,7″ Super AMOLED s HD rozlišením 1280 x 720 px, a tedy jemností 312 ppi, nicméně výrazným pokrokem je u něj přidání tzv. Always-on funkce. Díky ní nemusíte obrazovku většinou probouzet (což může u někoho šetřit baterii, protože funkce sežere jen asi 1 % baterie za hodinu, kdežto displej podstatně více), protože i na “zhasnutém” displeji vidíte, zda máte nové notifikace a konkrétně i ze kterých aplikací.
Samotný displej nepatří svými kvalitami mezi špičku a v dané cenové relaci určitě najdeme spoustu telefonů s jemnějšími displeji, ovšem po praktické stránce to vlastně ani nijak zvlášť nevadí. Super AMOLED zobrazovač má naprosto skvělé barevné podání, přičemž můžete si v nastavení i měnit režimy barev podle svých preferencí. Čitelnost na venkovním světle dostačuje, naopak v noci si můžete jas stáhnout na minimum a ještě si aktivovat filtr modrého světla, abyste si večer neničili oči a lépe se vám spalo.
Tak trochu překvapivé je, že Samsung nestihl do začátku prodeje uvést své modely Galaxy A 2017 rovnou s nejnovějším Androidem, ačkoliv už je únor – tedy půl roku od vydání Androidu 7.0, a mnozí výrobci alespoň některé své starší telefony aktualizovali, nebo již představují rovnou nové s Androidem Nougat.
Ale stejně tak je překvapivé, že to vlastně u Samsungu ani moc nevadí. Prostředí je totiž skvěle odladěné, díky nejnovější nadstavbě Grace UX má poměrně dost bohaté funkce navíc, a ještě vzhledem k malým rozměrům obrazovky je naprostý nesmysl, abyste u Galaxy A3 (2017) používali nejzajímavější funkci Nougatu pro rozdělení obrazovky a spuštění dvou aplikací zároveň. Přesto nám jihokorejský výrobce slíbil, že na aktualizaci na Android 7 pracuje a že dorazí v březnu nebo dubnu.
Prostředí jako takové je poměrně svižné, a to i při spuštění většího počtu aplikací nebo náročnějších úkonech, avšak při hraní nějakých graficky náročnějších her už nejspíše trochu narazíte. Svědčí o tom i výsledek jen necelých 45 400 bodů v benchmarkovém testu Antutu, který tak řadí Samsung Galaxy A3 (2017) po výkonnové stránce pod dva roky starý vlajkový model Galaxy S6 (recenze), ten přitom dnes stojí už jen zhruba o pětistovku více.
Pro někoho ovšem může být mnohem důležitější baterie a její bezpečnost, pokud ještě vzpomeneme na fiasko kolem Galaxy Notu 7. A dobrou zprávou je, že telefony řady Galaxy A 2017 jsou první vyráběné a testované s novou 8krokovou kontrolou baterií, takže už by se teoreticky aféra vadných baterií neměla znovu opakovat.
Samotná výdrž baterie s kapacitou 2350 mAh, což je jen o 50 mAh více oproti předchozí generaci Galaxy A3, dosahuje v běžném pracovním dnu kolem 1,5 dne, nebo přes víkend s přehledem i 2 dny. Uvidíme, jak se změní výdrž ještě po aktualizaci na Android 7.0, ale zřejmě nepůjde o žádný větší rozdíl. Stále je nejvíce důležité, jak přesně telefon používáte. Následné nabití trvá z 5 % na plných 100 % zhruba 1 hod 30 min, což je vzhledem k absenci rychlonabíjení velmi slušný výsledek.
Samsung obecně mobilní fotoaparáty umí, což dokazuje i v případě nového modelu Galaxy A3 (2017). Ve své cenové kategorii patří k tomu lepšímu, co můžete sehnat. A kromě dobře odvedené práce inženýrů je samozřejmě důležitý i použitý 13 Mpx fotografický snímač s objektivem s lepší světelností f/1.9 a poměrně rychlým ostřením, ačkoliv opravdu novým superrychlým autofocusem (který má vykompenzovat absenci optické stabilizace obrazu) disponuje jen větší model Galaxy A5 (2017).
Výsledky mají velmi dobré barevné podání, které dokonce v případě speciálního režimu “Jídlo” výrobce ještě dále uměle softwarově vylepšuje, aby byly barvy sytější a celkově jídlo dokonalejší. Při focení jiných fotek si zase můžeme všimnout, že snímky jsou poměrně ostré s dobrou úrovní detailů. Ovšem automatický HDR režim zde chybí, pokud tedy budete fotit světelně nevyváženou scénu, musíte se přepnout do režimu HDR ručně.
Výrobce nezanedbal některé praktické maličkosti, jako je možnost rychlého spuštění fotoaparátu dvojitým stisknutím domovského tlačítka pod displejem, nebo možnost využít po pořízení snímků povedený editor obrázků, který má moderní filtry a nabízí i další možnosti postprocessingu. Někteří zase mohou ocenit 8 Mpx selfi kamerku, díky světelnosti taktéž f/1.9 dokáže zachytit kvalitní snímky. A i zde nechybí pokročilé možnosti vylepšení, jinými slovy zkrášlení.
Samsung Galaxy A3 (2017) to bude mít docela těžké, alespoň tedy ze začátku. Za necelých 9 tisíc korun, což je příplatek zhruba 3 tisíce korun oproti současné ceně již zlevněné loňské “átrojky”, přináší mezigeneračně navíc vlastně pořádně jen voděodolnost nebo vylepšený “aktivní” displej. Naopak spousta věcí se úplně nepovedla.
Uvidíme, zda třeba výrobce v některé z příštích aktualizací odstraní chyby u čtečky otisků prstů, nebo nějakým způsobem vylepší kvalitu hovorů. A pokud by ještě časem spadla cena alespoň o tisícovku, pak by šlo o docela zajímavou koupi. Do té doby musím říct, že si Samsung nechal spoustu prostoru pro zlepšování, možná i paradoxně více, než u loňské generace A3 (recenze).
Pokud jde o konkurenci na poli kompaktních a luxusních telefonů, asi největším rivalem bude postarší, avšak stále velmi kvalitní, iPhone 5S (recenze), který dnes seženete za taktéž necelých 9 tisíc korun. Přitom má i po třech letech stále co nabídnout – luxusní celokovové tělo s charakteristickým designem, 4″ Retina displej s rozlišením 1136 x 640 px, procesor Apple A7, nejnovější iOS 10, čtečku otisků prstů nebo 8 Mpx fotoaparát s bleskem.
Dalším konkurentem je celokovový kompaktní smartphone Huawei Nova (recenze), který v těle tenkém jen 7,1 mm přináší například 5″ Full HD displej, osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD slot, Android 6.0 s plánovanou aktualizací na Android 7.0, čtečku otisků prstů, USB-C, kvalitní 12megapixelový fotoaparát s většími pixely či 3020 mAh baterii s rychlonabíjením a dlouhou výdrží.
V neposlední řadě najdeme konkurenci u ve stáji Samsungu, a sice Galaxy S6 (recenze), který disponuje vynikajícím 5,1″ 2K Super AMOLED displejem, procesorem Exynos 7420, 3 GB RAM, 32 GB úložištěm (jen bohužel bez microSD slotu), Androidem 6.0 (a slíbeným Androidem 7.0), čtečkou otisků prstů, 16 Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací či světelností f/1.9 nebo 2550 mAh baterií s rychlonabíjením. Nemá však voděodolné tělo.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
příjemné kompaktní rozměry | mizerná čtečka otisků prstů |
povedený design “Galaxy S7 mini” | horší kvalita hovorů |
praktický Always-on displej | neprakticky umístěný reproduktor |
slušný a rychlý fotoaparát | vyšší cena |
výdrž baterie, rychlé nabíjení | |
voděodolnost |
Po více než dvou týdnech praktického testování mohu s rukou na srdci říct, že nový Samsung Galaxy A3 (2017) je velmi příjemným malým smartphonem s několika užitečnými vychytávkami, za které si nechá výrobce pořádně zaplatit. Kdyby se vše povedlo na jedničku bez nějakých větších chyb, tak budiž – jenže stejně jako se u telefonu hodně věcí povedlo, tak se naopak i hodně věcí bohužel nepovedlo. Více prozradí následující odstavce recenze.
Střední třída je v posledních letech u výrobců velmi důležitou součástí celého portfolia a u zákazníků pak velmi populární. Skoro by se dalo říct, že za to může nedostatek inovací u vlajkových modelů, které jsou si mezigeneračně rok od roku podobnější. Naopak střední třída díky tomu zažívá doslova rozkvět, když se výrobci snaží zatraktivnit své cenově dostupnější modely s takovými funkcemi a vlastnostmi, které ještě nedávno byly devízou pouze těch nejdražších kousků.
Nejmenší a “nejlevnější” model letošní řady Galaxy A tak v naší redakci interně přezdíváme Galaxy S7 mini, když po designové stránce jako by z oka vypadl loňskému vlajkovému modelu Galaxy S7 (recenze), navíc když disponuje i voděodolností. Ale nenechte se zmást, zdání v tomto případě klame – Galaxy A3 (2017) není zdaleka tak výkonný a celkově vybavený, jako poslední vlajkový model Samsungu. A i když se snaží být levnější, za necelých 9 tisíc korun je vzhledem k poměru cena/výkon předražený. A to ještě nemluvím o tom, jaký je telefon v praxi.
Konstrukce | kovový rám + sklo, 135 x 66 x 7,9 mm, 135 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 4,7″, Super AMOLED, 1280 x 720 px, jemnost 312 ppi |
Operační systém | Android 6.0 (s očekávanou aktualizací na Android 7) |
Procesor | 8 jádrový, 1,6 GHz, Exynos 7870 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD (až 256 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, f/1,9 + přední 8 Mpx, f/1,9 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 2350 mAh, nemá rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 8 990 Kč s DPH, únor 2017 |
Nový smartphone Samsung Galaxy A3 (2017) je v mnoha směrech opravdu podobný vlajkovému modelu Galaxy S7, a teď nemluvím jen o designovém jazyku – telefon opět využívá kombinace kov+sklo, opět přináší vyšší odolnost IP68, nebo také opět má prakticky zahnutá záda po krajích pro lepší držení v ruce.
Po marketingové i praktické stránce pak největší humbuk nejspíše udělá neobvyklá vyšší odolnost IP68, která znamená voděodolnost zařízení až do hloubky 1,5 m po dobu až 30 min, nebo kompletní prachotěsnost. Ve střední třídě zatím najdeme jen pár telefonů, které stejnou odolností disponují.
A abych jen nemluvil o nějaké certifikaci, přidám i praktické poznatky. Galaxy A3 (2017) samozřejmě přežil běžné polití vodou, nebo ponoření do vany, ale co také dokázal ke konci testu přežít – polití Coca-Colou s následným důkladným propláchnutím vodou, nebo celý den na horách v dokonale propocené kapse u bundy.
Samozřejmě nesmím zapomenout ani na vyzdvihnutí kompaktních rozměrů a nižší hmotnosti, díky čemuž se telefon velmi pohodlně drží v jedné ruce a ovládá takzvaně “jednoruč”. I když ne vždy je to úplně ku prospěchu. Například menší displej už znamená méně místa na klávesnici, která pro uživatele může znamenat větší množství překlepů.
Během telefonování musíte telefon kvůli jeho menším rozměrům držet striktně přímo u ucha a spodní část s mikrofonem mít přilepenou co nejblíže u pusy. Jinak vás druhá strana moc neuslyší, i kdybyste měli oba dva dokonalý signál. A nepraktické je také umístění reproduktoru na pravý bok, protože si ho budete během přehrávání videa a držení na šířku zkrátka prstem ucpávat.
Největším zklamáním však je až naprosto mizerná čtečka otisků prstů. Stejně jako u vyššího modelu Galaxy A5 (2017) (recenze) se bohužel výrobci nepovedla ani u menšího modelu A3 (2017), u kterého v takových 20-30 % případů nejenže vůbec nerozpoznala otisk prstu, ale někdy vyhodnocení trvalo klidně i 5 sekund, tedy v tom nejhorším případě. A to ani nemluvím o tom, že Samsung stále neumí “uložit” více než 3 otisky.
Co se ale naopak inženýrům ze Samsungu u Galaxy A3 (2017) povedlo, je například nevystupující fotoaparát na zadní straně (u první řady Galaxy A vystupoval o 1,3 mm, u druhé o 0,3 mm a nyní tedy konečně již o “0 mm”), dále pestrost barevných provedení (na výběr je hned ze čtyřech barevných variant, a to černé, modré, zlaté a růžové), či poprvé použití USB-C konektoru.
Displej Samsungu Galaxy A3 (2017) má sice stejné parametry jako u předchozí generace – 4,7″ Super AMOLED s HD rozlišením 1280 x 720 px, a tedy jemností 312 ppi, nicméně výrazným pokrokem je u něj přidání tzv. Always-on funkce. Díky ní nemusíte obrazovku většinou probouzet (což může u někoho šetřit baterii, protože funkce sežere jen asi 1 % baterie za hodinu, kdežto displej podstatně více), protože i na “zhasnutém” displeji vidíte, zda máte nové notifikace a konkrétně i ze kterých aplikací.
Samotný displej nepatří svými kvalitami mezi špičku a v dané cenové relaci určitě najdeme spoustu telefonů s jemnějšími displeji, ovšem po praktické stránce to vlastně ani nijak zvlášť nevadí. Super AMOLED zobrazovač má naprosto skvělé barevné podání, přičemž můžete si v nastavení i měnit režimy barev podle svých preferencí. Čitelnost na venkovním světle dostačuje, naopak v noci si můžete jas stáhnout na minimum a ještě si aktivovat filtr modrého světla, abyste si večer neničili oči a lépe se vám spalo.
Tak trochu překvapivé je, že Samsung nestihl do začátku prodeje uvést své modely Galaxy A 2017 rovnou s nejnovějším Androidem, ačkoliv už je únor – tedy půl roku od vydání Androidu 7.0, a mnozí výrobci alespoň některé své starší telefony aktualizovali, nebo již představují rovnou nové s Androidem Nougat.
Ale stejně tak je překvapivé, že to vlastně u Samsungu ani moc nevadí. Prostředí je totiž skvěle odladěné, díky nejnovější nadstavbě Grace UX má poměrně dost bohaté funkce navíc, a ještě vzhledem k malým rozměrům obrazovky je naprostý nesmysl, abyste u Galaxy A3 (2017) používali nejzajímavější funkci Nougatu pro rozdělení obrazovky a spuštění dvou aplikací zároveň. Přesto nám jihokorejský výrobce slíbil, že na aktualizaci na Android 7 pracuje a že dorazí v březnu nebo dubnu.
Prostředí jako takové je poměrně svižné, a to i při spuštění většího počtu aplikací nebo náročnějších úkonech, avšak při hraní nějakých graficky náročnějších her už nejspíše trochu narazíte. Svědčí o tom i výsledek jen necelých 45 400 bodů v benchmarkovém testu Antutu, který tak řadí Samsung Galaxy A3 (2017) po výkonnové stránce pod dva roky starý vlajkový model Galaxy S6 (recenze), ten přitom dnes stojí už jen zhruba o pětistovku více.
Pro někoho ovšem může být mnohem důležitější baterie a její bezpečnost, pokud ještě vzpomeneme na fiasko kolem Galaxy Notu 7. A dobrou zprávou je, že telefony řady Galaxy A 2017 jsou první vyráběné a testované s novou 8krokovou kontrolou baterií, takže už by se teoreticky aféra vadných baterií neměla znovu opakovat.
Samotná výdrž baterie s kapacitou 2350 mAh, což je jen o 50 mAh více oproti předchozí generaci Galaxy A3, dosahuje v běžném pracovním dnu kolem 1,5 dne, nebo přes víkend s přehledem i 2 dny. Uvidíme, jak se změní výdrž ještě po aktualizaci na Android 7.0, ale zřejmě nepůjde o žádný větší rozdíl. Stále je nejvíce důležité, jak přesně telefon používáte. Následné nabití trvá z 5 % na plných 100 % zhruba 1 hod 30 min, což je vzhledem k absenci rychlonabíjení velmi slušný výsledek.
Samsung obecně mobilní fotoaparáty umí, což dokazuje i v případě nového modelu Galaxy A3 (2017). Ve své cenové kategorii patří k tomu lepšímu, co můžete sehnat. A kromě dobře odvedené práce inženýrů je samozřejmě důležitý i použitý 13 Mpx fotografický snímač s objektivem s lepší světelností f/1.9 a poměrně rychlým ostřením, ačkoliv opravdu novým superrychlým autofocusem (který má vykompenzovat absenci optické stabilizace obrazu) disponuje jen větší model Galaxy A5 (2017).
Výsledky mají velmi dobré barevné podání, které dokonce v případě speciálního režimu “Jídlo” výrobce ještě dále uměle softwarově vylepšuje, aby byly barvy sytější a celkově jídlo dokonalejší. Při focení jiných fotek si zase můžeme všimnout, že snímky jsou poměrně ostré s dobrou úrovní detailů. Ovšem automatický HDR režim zde chybí, pokud tedy budete fotit světelně nevyváženou scénu, musíte se přepnout do režimu HDR ručně.
Výrobce nezanedbal některé praktické maličkosti, jako je možnost rychlého spuštění fotoaparátu dvojitým stisknutím domovského tlačítka pod displejem, nebo možnost využít po pořízení snímků povedený editor obrázků, který má moderní filtry a nabízí i další možnosti postprocessingu. Někteří zase mohou ocenit 8 Mpx selfi kamerku, díky světelnosti taktéž f/1.9 dokáže zachytit kvalitní snímky. A i zde nechybí pokročilé možnosti vylepšení, jinými slovy zkrášlení.
Samsung Galaxy A3 (2017) to bude mít docela těžké, alespoň tedy ze začátku. Za necelých 9 tisíc korun, což je příplatek zhruba 3 tisíce korun oproti současné ceně již zlevněné loňské “átrojky”, přináší mezigeneračně navíc vlastně pořádně jen voděodolnost nebo vylepšený “aktivní” displej. Naopak spousta věcí se úplně nepovedla.
Uvidíme, zda třeba výrobce v některé z příštích aktualizací odstraní chyby u čtečky otisků prstů, nebo nějakým způsobem vylepší kvalitu hovorů. A pokud by ještě časem spadla cena alespoň o tisícovku, pak by šlo o docela zajímavou koupi. Do té doby musím říct, že si Samsung nechal spoustu prostoru pro zlepšování, možná i paradoxně více, než u loňské generace A3 (recenze).
Pokud jde o konkurenci na poli kompaktních a luxusních telefonů, asi největším rivalem bude postarší, avšak stále velmi kvalitní, iPhone 5S (recenze), který dnes seženete za taktéž necelých 9 tisíc korun. Přitom má i po třech letech stále co nabídnout – luxusní celokovové tělo s charakteristickým designem, 4″ Retina displej s rozlišením 1136 x 640 px, procesor Apple A7, nejnovější iOS 10, čtečku otisků prstů nebo 8 Mpx fotoaparát s bleskem.
Dalším konkurentem je celokovový kompaktní smartphone Huawei Nova (recenze), který v těle tenkém jen 7,1 mm přináší například 5″ Full HD displej, osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, 3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD slot, Android 6.0 s plánovanou aktualizací na Android 7.0, čtečku otisků prstů, USB-C, kvalitní 12megapixelový fotoaparát s většími pixely či 3020 mAh baterii s rychlonabíjením a dlouhou výdrží.
V neposlední řadě najdeme konkurenci u ve stáji Samsungu, a sice Galaxy S6 (recenze), který disponuje vynikajícím 5,1″ 2K Super AMOLED displejem, procesorem Exynos 7420, 3 GB RAM, 32 GB úložištěm (jen bohužel bez microSD slotu), Androidem 6.0 (a slíbeným Androidem 7.0), čtečkou otisků prstů, 16 Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací či světelností f/1.9 nebo 2550 mAh baterií s rychlonabíjením. Nemá však voděodolné tělo.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
příjemné kompaktní rozměry | mizerná čtečka otisků prstů |
povedený design “Galaxy S7 mini” | horší kvalita hovorů |
praktický Always-on displej | neprakticky umístěný reproduktor |
slušný a rychlý fotoaparát | vyšší cena |
výdrž baterie, rychlé nabíjení | |
voděodolnost |