Mobilizujeme.cz

Recenze Samsung Galaxy A3 (2017): dva kroky vpřed, ale i zpátky

  |  16 komentářů  |  autor:

Po více než dvou týdnech praktického testování mohu s rukou na srdci říct, že nový Samsung Galaxy A3 (2017) je velmi příjemným malým smartphonem s několika užitečnými vychytávkami, za které si nechá výrobce pořádně zaplatit. Kdyby se vše povedlo na jedničku bez nějakých větších chyb, tak budiž – jenže stejně jako se u telefonu hodně věcí povedlo, tak se naopak i hodně věcí bohužel nepovedlo. Více prozradí následující odstavce recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Střední třída je v posledních letech u výrobců velmi důležitou součástí celého portfolia a u zákazníků pak velmi populární. Skoro by se dalo říct, že za to může nedostatek inovací u vlajkových modelů, které jsou si mezigeneračně rok od roku podobnější. Naopak střední třída díky tomu zažívá doslova rozkvět, když se výrobci snaží zatraktivnit své cenově dostupnější modely s takovými funkcemi a vlastnostmi, které ještě nedávno byly devízou pouze těch nejdražších kousků.

Nejmenší a „nejlevnější“ model letošní řady Galaxy A tak v naší redakci interně přezdíváme Galaxy S7 mini, když po designové stránce jako by z oka vypadl loňskému vlajkovému modelu Galaxy S7 (recenze), navíc když disponuje i voděodolností. Ale nenechte se zmást, zdání v tomto případě klame – Galaxy A3 (2017) není zdaleka tak výkonný a celkově vybavený, jako poslední vlajkový model Samsungu. A i když se snaží být levnější, za necelých 9 tisíc korun je vzhledem k poměru cena/výkon předražený. A to ještě nemluvím o tom, jaký je telefon v praxi.

Samsung Galaxy A3 (2017): specifikace

Konstrukce kovový rám + sklo, 135 x 66 x 7,9 mm, 135 g, odolnost IP68
Displej 4,7″, Super AMOLED, 1280 x 720 px, jemnost 312 ppi
Operační systém Android 6.0 (s očekávanou aktualizací na Android 7)
Procesor 8 jádrový, 1,6 GHz, Exynos 7870
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD (až 256 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, blesk, f/1,9 + přední 8 Mpx, f/1,9
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 2350 mAh, nemá rychlonabíjení
Cena a dostupnost 8 990 Kč s DPH, únor 2017

Design a zpracování: neodolatelný, ale odolný

Nový smartphone Samsung Galaxy A3 (2017) je v mnoha směrech opravdu podobný vlajkovému modelu Galaxy S7, a teď nemluvím jen o designovém jazyku – telefon opět využívá kombinace kov+sklo, opět přináší vyšší odolnost IP68, nebo také opět má prakticky zahnutá záda po krajích pro lepší držení v ruce.

Po marketingové i praktické stránce pak největší humbuk nejspíše udělá neobvyklá vyšší odolnost IP68, která znamená voděodolnost zařízení až do hloubky 1,5 m po dobu až 30 min, nebo kompletní prachotěsnost. Ve střední třídě zatím najdeme jen pár telefonů, které stejnou odolností disponují.

A abych jen nemluvil o nějaké certifikaci, přidám i praktické poznatky. Galaxy A3 (2017) samozřejmě přežil běžné polití vodou, nebo ponoření do vany, ale co také dokázal ke konci testu přežít – polití Coca-Colou s následným důkladným propláchnutím vodou, nebo celý den na horách v dokonale propocené kapse u bundy.

Samozřejmě nesmím zapomenout ani na vyzdvihnutí kompaktních rozměrů a nižší hmotnosti, díky čemuž se telefon velmi pohodlně drží v jedné ruce a ovládá takzvaně „jednoruč“. I když ne vždy je to úplně ku prospěchu. Například menší displej už znamená méně místa na klávesnici, která pro uživatele může znamenat větší množství překlepů.

Během telefonování musíte telefon kvůli jeho menším rozměrům držet striktně přímo u ucha a spodní část s mikrofonem mít přilepenou co nejblíže u pusy. Jinak vás druhá strana moc neuslyší, i kdybyste měli oba dva dokonalý signál. A nepraktické je také umístění reproduktoru na pravý bok, protože si ho budete během přehrávání videa a držení na šířku zkrátka prstem ucpávat.

Největším zklamáním však je až naprosto mizerná čtečka otisků prstů. Stejně jako u vyššího modelu Galaxy A5 (2017) (recenze) se bohužel výrobci nepovedla ani u menšího modelu A3 (2017), u kterého v takových 20-30 % případů nejenže vůbec nerozpoznala otisk prstu, ale někdy vyhodnocení trvalo klidně i 5 sekund, tedy v tom nejhorším případě. A to ani nemluvím o tom, že Samsung stále neumí „uložit“ více než 3 otisky.

Co se ale naopak inženýrům ze Samsungu u Galaxy A3 (2017) povedlo, je například nevystupující fotoaparát na zadní straně (u první řady Galaxy A vystupoval o 1,3 mm, u druhé o 0,3 mm a nyní tedy konečně již o „0 mm“), dále pestrost barevných provedení (na výběr je hned ze čtyřech barevných variant, a to černé, modré, zlaté a růžové), či poprvé použití USB-C konektoru.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
Xiaomi už brzy odhalí nové prostředí MIUI 9, prozradil výrobce

Xiaomi už brzy odhalí nové prostředí MIUI 9, prozradil výrobce

DNES  |    |  3 komentáře

Většina uživatelů Xiaomi zařízení už se zase může těšit na významnou aktualizaci systému. Výrobce totiž připravuje nové prostředí MIUI 9, které by…

Oukitel K6000 Plus: opravdu obří baterie a příznivá cena

Oukitel K6000 Plus: opravdu obří baterie a příznivá cena

DNES  |    |  diskuze (0)

Energie není nikdy dost a v případě smartphonů to platí minimálně dvojnásob. S novým Oukitel K6000 Plus si však stěžovat nebudete –…

2x bezztrátový zoom u OnePlus 5 ve skutečnosti není bezztrátový

2x bezztrátový zoom u OnePlus 5 ve skutečnosti není bezztrátový

DNES  |    |  4 komentáře

Zdá se, že čínský výrobce v letošním roce nedokázal svého zabijáka vlajkových modelů – OnePlus 5 – vylepšit natolik, aby byl marketingově…

Mobilní zobrazení