Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sluchátka zdarma k Sony Xperiím XZ2: nejlepší nabídka roku?

  |  7 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Že výrobci ke svým telefonům přibalují sluchátka, tu vyšší tu nižší kvality, se stalo v odvětví jakýmsi nepsaným pravidlem. Sony ale letos k hudebnímu zážitku přistoupilo originálně a ke svým vlajkovým lodím XZ2 a XZ2 Compact přibaluje bezdrátová uzavřená sluchátka Sony WH-1000XM2 v hodnotě 10 000 Kč. Dostali jsme pár dní na to, abychom posoudili, nakolik může být tato nabídka opravdu výhodná.

Už samotné konstatování, že se dostává něco v hodnotě 10 000 Kč zdarma, je lákavá. V případě Sony jde ovšem tento pocit ještě o něco dál. Sluchátka, která dostane každý, kdo si vlajkové Sony objedná do 5. dubna či vyprodání zásob, totiž nesou označení WH-1000XM2 a jedná se o jeden z nejlepších modelů bezdrátových uzavřených sluchátek na trhu. To aspoň konstatují odborné recenze. Ale popravdě: to, co Sony předvedlo, nejspíš přesvědčilo i mě, zatvrzelého nepřítele wireless sluchátek, že v tomto případě dává bezdrátový poslech smysl.

Sony totiž narvalo svůj špičkový model až po okraj těmi nejnovějšími technologiemi. Samozřejmostí je podpora kodeků vyšší kvality pro oba dva hlavní ekosystémy v mobilním světě, tedy aptX a AAC. K tomu se však přidává i proprietární kodek LDAC, kterému mnozí věstí velkou budoucnost. Ta největší deviza sluchátek Sony ale spočívá v dokonale propracovaném systému zvukové izolace a filtrování okolního hluku. Ale popořadě.

Že se jedná skutečně o přístroj prémiové kvality zjistíte jen co „sluchátka zdarma“ vybalíte z velkoryse dimenzovaného neoprenového obalu. WH-1000XM2 se skládají z dvou poměrně rozměrných mušlí spojených mostem z imitací šedého kovu s broušenou úpravou a výstelkami z velmi realistické napodobeniny kůže. Polohu obou mušlí lze regulovat po malých vzdálenostech, přičemž každý jejich pohyb po mostu je doprovázený hodnotně působeným tlumeným cvaknutím. Po přiložení na uši je nutné překonat drobně nepříjemný pocit vakua, který je po zapnutí doprovázený lehkým šumem rušícím okolní hluk. Je to ale jen malá daň za dokonalou zvukovou izolaci.

Poté, co do telefonu nainstalujete doprovodnou aplikaci, sluchátka si zvukově „ohmatají“ vaše uši a koncert může začít. Zvuk hudby totiž se Sony WH-1000XM2 neruší skutečně vůbec nic – jako u jediných sluchátek tohoto typu jsem dokonce nebyl sto slyšet svůj vlastní hlas. Sluchátka dokonce dokážou reagovat na změny tlaku vzduchu kolem vás a tomu přizpůsobit intenzitu rušení. Tu lze ostatně v aplikaci manuálně nastavit, anebo využít funkci rychlého ztišení – to když se dotknete otevřenou dlaní povrchu pravé mušle. V ten okamžik nejen že se ztiší hudba, ale sluchátka za pomoci mikrofonu začnou vpouštět k vašim uším zvuk zvenčí. Postupem času jsem přišel na chuť zejména slyšitelnému zapínání jednotlivých zvukových filtrů po oddálení ruky od mušle, které vyústí opět až v absolutní ticho.

Jak už z výše sepsaného vyplynulo, povrch pravé mušle je vyhrazen dotykovému ovládání, v němž spočívá asi jediná nedotaženost jinak bezmála dokonalých sluchátek. Je totiž potřeba si na něj chvilku zvykáte. Skladby se přetáčejí posunem prstu dopředu a dozadu, pro pauzu je potřeba krátce klepnout doprostřed a hlasitost se přidává a ubírá pohybem nahoru a dolů. Trvalo mi však několik dní, než jsem gesta nepodpořená optickým vjemem zvládl. K aspoň částečně pozitivnímu dojmu však přispívá aspoň fakt, že tento způsob ovládání hlasitosti je jemnější než přidávání hlasitosti na samotném telefonu – tam jsou skoky někdy až příliš výrazné. Levá mušle je pak vyhrazena fyzickým ovladačům – tlačítko vypínání slouží i k párování až osmi přístrojů. Knoflík vedle něj pak slouží k přepínání intenzity zvukové izolace a spouštění testovacího tónu.

Přiznám se bez mučení, že z kvality reprodukce jsem byl zprvu trochu zaskočený. Zvuk subjektivně postrádal některé vysoké frekvence, zejména u streamované hudby. Čím více se ale sluchátka rozehrávala, tím rychleji rostlo mé nadšení. Je jen málo vyváženějších sluchátek, která dovedou podat jak „tlačící“ basy velmi konkrétně, tak proznít činely, ženské vokály nebo piano tak konkrétně jako právě tato špičková Sony. Osobně bych přivítal ještě o něco prokreslenější výšky, které ani ekvalizér v doprovodné aplikaci nedovede přirozeně zesílit. Obecně proto platí: stejně jako většina sluchátek v této cenové úrovni jsou i Sony WH-1000XM2 citlivá na kvalitu vstupních souborů. Minimem pro kvalitní poslech jsou podle mého subjektivního dojmu streamované soubory ve Spotify ve formátu OGG 320 kb/s. A to obzvláště, když zapneme v aplikaci vestavěný enhancer DSEE HX. Naopak vůbec nedoporučují sahat na prostorové simulace imitující zvuk koncertní haly. Pokud někde na světě existuje koncertní hala s těmito parametry, zasloužila by si zbourat.

Objektivně nejlepších výsledků dosahovala sluchátka s telefonem Sony, kdy si předávají signál pomocí už zmíněného in-house kodeku LDAC. Na druhé místo bych zařadil poslech zvukových souborů z Macbooku, který na rozdíl od telefonů od Apple disponuje podporou kvalitnějšího „androidovského“ kodeku aptX. Poslech hudby z iPhonu, který musí soubory přeformátovat do AAC, měl sice poslouchatelný, ale přesto o něco kovovější charakter s důrazem na středy.

Závěr

Tohle je skutečně nabídka, která se neodmítá. Jediné limity Sony WH-1000XM2 plynou z jejich konstrukce – po poslechu delším, než hodinu se vám začnou potit uši, při náhlých změnách pozice hlavy se hýbou více než by se mně, člověku zvyklému na in-ear monitory líbilo a na dotykové ovládání se musí zvykat. Zvukové parametry a pohodlí nošení spojené s kvalitou konstrukce však snesou ta nejpřísnější měřítka. Výdrž baterie, která by se měla při střídmém využívání pohybovat kolem 40 hodin reprodukce, to vše jen podtrhává.

Dovolte ale ještě jednu osobní poznámku: Sony WH-1000XM2 jsou první bezdrátová sluchátka, která jsou nekompromisní. U jakýchkoli jiných jsem zatím našel drobnosti, které mě přesvědčily, že se stále ještě vyplatí zůstat u klasického „drátového“ přenosu. U Sony jsem nic takového nezaznamenal, ať už jsme o zvukovou kvalitu, pohodlí nošení anebo jednoduchost párování. Vždy, když jsem měl k něčemu výhrady, ukázalo se, že to lze vyřešit nastavením v poměrně všestranné doprovodné aplikaci. Nevím, kolik na nápadu dávat takový stroj zdarma, Sony prodělá, ale ze zákaznického pohledu nad atraktivitou podobné nabídky není potřeba přemýšlet.

ČLÁNKY:, , , , , , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
rekisNodarprochMichal121Láďa Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Bjørn
Bjørn

Vypadají dobře, leč na tahání v terénu asi nic moc, tady jsou špunty prostě špunty (strčím do kapsy). Pokud se nemýlím tak LDAC kodek by měl být součástí všech telefonů s Androidem 8.0+, takže omezení jen na Sony telefony nebude tak horký. Jinak hezky napsaný článek.

Petr
Petr

Bohužel, sluchátka jsou už všude vyprodány..

Michal121
Michal121

Blbost.

Láďa
Láďa

Dobrý den.Tento článek jsem přečetl náhodou.A když pominu tu češtinu ALÁ ENGLUŠ.Tak mi ukažte mobil nebo tablet do 6000,-.Který hraje bez všech možných udělátek na hudbu alespoň drobet dobře.A co takhle je zkusit na nějakém hi res přehřávači.

Nodar
Nodar

Ja se obavam, ze tady nekdo nepochopil co tyhle sluchatka umi. Normalne musite pri ceste treba vlakem zvuk znacne zesilit, abyste slyseli plnou dynamiku vc. jemnych detailu. Jenze z toho po roce cestovani ohluchnete. Tyhle sluchatka se budou chovat jako kdybyste je poslouchali v kostele, bude stacit nizka hlasitost a vychutnate si i tiche detaily.

rekis
rekis

jo jo,je to tak,kdo nezkusí,neuvěří.To odbourání okolního ruchu a křiku rozmazlených parchantů je bomba! Cestování letadlem se změnilo v relaxační jízdu Hondou Accord…

proch
proch

Já myslím, že k pořádnému hi-res přehrávači patří kabel a kvalitní „krmivo“…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

První Samsungy se čtečkou v displeji budou Galaxy P30 a P30+

První Samsungy se čtečkou v displeji budou Galaxy P30 a P30+

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Samsung Galaxy S10 připomíná desáté výročí vlajkové řady smartphonů jihokorejského výrobce. Takže byste asi čekali, že půjde o první…

Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Na Vánoce to bude rok, co Apple oznámil koupi hudební aplikace Shazam. Nyní je akvizice u konce a Shazam…

Mobilní zobrazení