Mobilizujeme.cz

Recenze po třech letech: iPhone 5s je stále drahý. Je i stále dobrý?

  |  9 komentářů  |  autor:

V září 2013 ještě Apple uměl podnítit revoluci. Čtečka otisků prstů pod displejem vyvolala debatu o tom, co všechno o nás vlastně mobilní telefony budou v budoucnu vědět. Dnes už je na světe iPhone 7, který spouští revoluci nikoli tím, že výbavu přidává, ale tím, že mu mizí. Vyplatí se proto koupit jeho pradědečka za stále ještě celkem odvážnou cenu přes 9 000 Kč?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, konstrukce
» 2. Hardware po třech letech, zhodnocení

Recenze výběhových telefonů je naším speciálním formátem, který pro vás na Mobilizujeme.cz přinášíme. O co se jedná? V redakci zkrátka vybíráme jakkoliv zajímavé starší telefony, které se stále ještě dají koupit, ovšem za zlomek své původní ceny. Znovu je otestujeme a poradíme vám, zda se vyplatí víc než kolikrát předražené novější modely.

Pojďme si ony revoluční změny, které měly modelu iPhone 5s (recenze z roku 2013) opět přinést titul nejprodávanějšího iPhonu v historii. Nešlo jen o Touch ID, které jako už poněkolikáté přimělo ostatní výrobce k následování a inženýry Apple k přísahám, že biometrické údaje zůstávají uložené výhradně v telefonu a nedostanou se ani do Cupertina, natož třetím stranám. iPhone se začal prodávat ve zlaté barvě (jako první sériový telefon), nabídl 64-bitovou architekturu (jako první telefon), ale také pohybový koprocesor, který umožňoval měřit fyzickou aktivitu uživatele přístroje. Těch novinek je dost, že? Až se autorovi textu, který byl nedávno nucen přemýšlet, co vlastně může kohokoli vést k výměně svého „starého“ iPhone 6s za novou „sedmičku“, dělá trochu smutno. Před třemi lety zkrátka tyto kacířské myšlenky napadaly jen málokoho.

iPhone 5S: specifikace

Rozměry 124 x 59 x 7,6 mm
Hmotnost 112 g
Displej dotykový, IPS LCD, rozlišení 1136 x 640 px, jemnost 326 ppi, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,7 GHz procesor Apple A7, čtyřjádrová grafika
1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB, bez microSD karet
Operační systém iOS 7
Fotoaparát 8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa, slow-motion HD video
Obsah balení USB adaptér, USB kabel, sluchátka, sponka na vyjmutí SIM karty
Cena a dostupnost původně kolem 20 tisíc, nyní cca 9 490 Kč, od listopadu 2013

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.

Proč iPhone 5S?

Možná i z výše uvedených důvodů stále ještě iPhone 5s zůstává v hledáčku zájemců o nový telefon. „Nestačila by mi ta pětka?“ táže se logicky značný počet lidí, když vidí cenovku nových modelů společnosti Tima Cooka? Možná ano. Protože na iPhone 5s běží i nejnovější iOS 10 a poběží na něm i příští verze (což se třeba o iPhone 5 už říct nejspíš nedá), ještě nějaký čas bude disponovat těmi nejmodernějšími vlastnostmi. Jinými slovy: mezi iPhonem 5s (recenze) a iPhonem 7 (recenze) není nijak markantní funkční rozdíl.

iPhone 5s recenze

Je to právě iOS 10, který mne přiměl k tomu iPhone 5s vyzkoušet. Nový operační systém z dílny Apple totiž primárně většinou cílí na majitele novějších typů iPhonů disponujících technologií 3D Touch. Vlastníkům starších telefonů měl jako odškodné za absenci widgetů a všemožných jiných legrácek přinést aspoň rychlejší fungování běh aplikací.

iPhone 5s recenze

A ještě jednu nespornou výhodu iPhone 5s má, i když s ní popravdě v Apple asi moc nepočítali. Tím, že před několika měsíci uvedli na trh iPhone SE (recenze), který vypadá na vlas stejně jako přístroj z roku 2013, prodloužili mentální životnost pradědečka s jablkem ve znaku o další roky. Nikdo s trochou nadsázky nepozná, zda máte nejnovější dělo, anebo dosluhující herku.

Trpaslík v době obrů

Pokud uvažujete o koupi iPhone 5s a bude se jednat o váš první kontakt s jablečným světem, mějte na paměti v první řadě to, že je opravdu malý. Už v roce 2013 byl kumšt najít telefon s úhlopříčkou čtyři palce, dnes to platí dvojnásob. Pokud pak přecházíte z androidového světa (a nikdo jiný nejspíš o koupi iPhone 5s asi uvažovat logicky nebude), stoprocentně přecházíte i z vyšší úhlopříčky.

iPhone 5s recenze

Nese to s sebou samozřejmě pozitivní aspekty. I v přiléhavých džínách se dá telefon nosit v boční kapse. Už nebudete hartusit, že se nedá ovládat jednou rukou a možná vám také bude méně klouzat z ruky, protože je vážně lehký. Nutné je ale počítat i s negativy.

Ať si říká kdo chce co chce, čtení webových stránek už nebude tak pohodlné. Klient pro Twitter, který už také počítá zejména s úhlopříčkami iPhonů 6 a výše, jen málokdy umí zobrazit celé jméno uživatele. A co je horší, jednou rukou se budete muset opět naučit i psát na QWERTZ klávesnici. Je to složitější, než se zdá, ale je to nutné. iPhone 5s je totiž tak malý, že jsem na něm svýma rukama standardní mužské velikosti L neustále dělal překlepy – písmenka jsou zkrátka sobě blíž než na dnes běžných úhlopříčkách. Pokud se ale řadíte mezi dámy, skladnost oceníte rozhodně daleko víc.

iPhone 5s recenze

To samé platí o zpracování telefonu. Vůbec poprvé tehdy v Apple použili safírové sklo na pokrytí čtečky otisku i ochranu čočky fotoaparátu. Zejména ve zlaté barvě působí i po letech iPhone 5s velmi luxusně, jakkoli u telefonů s číslem šest pozorujeme ještě o něco menší vůle v ovládacích prvcích. Datum jeho zrození je znát také na širších rámečcích kolem displeje. Zde ovšem opět vstupuje do hry „faktor SE“. Jinými slovy: nový telefon je má také, tak proč na to žehrat.

iPhone 5s recenze

Co však už dnes omluvu nesnese, to je kvalita displeje. Hustota zobrazení zůstává stále stejná jako u novějších telefonů. Jenže i ty jsou dnes právem kritizovány za nevysoké rozlišení, zubaté fonty a kostičkované textury her. U iPhone 5s to z logiky věci nemůže být jiné. Ba naopak. Displej pětkových iPhonů nepatří mezi komponenty, jimiž by se mohl Apple bůhvíjak chlubit. Při pootočení telefonu i neškolené oko spatří nežádoucí odlesky a zkreslení odstínu barev. Nemluvě o tom, že už v době vzniku se ozývali rozhořčení uživatelé stěžující si na žluté fleky, které se jim na obrazovce objevují. Testovaný kus naštěstí zůstal tohoto neduhu ušetřen, bohužel na něj ale stále narazíte u jiných exemplářů v hojném počtu. Tomu při případném nákupu věnujte možná nejvíce pozornosti.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, konstrukce
» 2. Hardware po třech letech, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Elon Musk a jeho nová firma Neuralink propojí člověka s počítačem

Elon Musk a jeho nová firma Neuralink propojí člověka s počítačem

DNES  |    |  diskuze (0)

O podnikateli Elonu Muskovi jste jistě slyšeli. Stojí za úspěšnými projekty, jako například SpaceX či elektromobily Tesla. Nyní Elon Musk založil…

Vylepšené iPady Pro přijdou ještě v dubnu, společně s Apple Parkem

Vylepšené iPady Pro přijdou ještě v dubnu, společně s Apple Parkem

DNES  |    |  diskuze (0)

Sotva Apple přišel s novým iPadem, unikají informace, že další je na cestě, tentokrát ovšem zcela nový kousek. Řeč není o…

T-Mobile představil nové tarify. Revoluci ale nečekejte

T-Mobile představil nové tarify. Revoluci ale nečekejte

DNES  |    |  6 komentářů

Operátor T-Mobile představil své nové tarify, kde zejména lehce zvětšil datové balíčky. Nejlevnější tarif stojí 499 Kč a naopak nejdražší 2…

Mobilní zobrazení