Recenze po třech letech: iPhone 5s je stále drahý. Je i stále dobrý?

Tomáš Drahoňovský

V září 2013 ještě Apple uměl podnítit revoluci. Čtečka otisků prstů pod displejem vyvolala debatu o tom, co všechno o nás vlastně mobilní telefony budou v budoucnu vědět. Dnes už je na světe iPhone 7, který spouští revoluci nikoli tím, že výbavu přidává, ale tím, že mu mizí. Vyplatí se proto koupit jeho pradědečka za stále ještě celkem odvážnou cenu přes 9 000 Kč?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Recenze výběhových telefonů je naším speciálním formátem, který pro vás na Mobilizujeme.cz přinášíme. O co se jedná? V redakci zkrátka vybíráme jakkoliv zajímavé starší telefony, které se stále ještě dají koupit, ovšem za zlomek své původní ceny. Znovu je otestujeme a poradíme vám, zda se vyplatí víc než kolikrát předražené novější modely.

Pojďme si ony revoluční změny, které měly modelu iPhone 5s (recenze z roku 2013) opět přinést titul nejprodávanějšího iPhonu v historii. Nešlo jen o Touch ID, které jako už poněkolikáté přimělo ostatní výrobce k následování a inženýry Apple k přísahám, že biometrické údaje zůstávají uložené výhradně v telefonu a nedostanou se ani do Cupertina, natož třetím stranám. iPhone se začal prodávat ve zlaté barvě (jako první sériový telefon), nabídl 64-bitovou architekturu (jako první telefon), ale také pohybový koprocesor, který umožňoval měřit fyzickou aktivitu uživatele přístroje. Těch novinek je dost, že? Až se autorovi textu, který byl nedávno nucen přemýšlet, co vlastně může kohokoli vést k výměně svého „starého“ iPhone 6s za novou „sedmičku“, dělá trochu smutno. Před třemi lety zkrátka tyto kacířské myšlenky napadaly jen málokoho.

iPhone 5S: specifikace

Rozměry124 x 59 x 7,6 mm
Hmotnost112 g
Displejdotykový, IPS LCD, rozlišení 1136 x 640 px, jemnost 326 ppi, úhlopříčka 4“
Procesor a paměťdvoujádrový 1,7 GHz procesor Apple A7, čtyřjádrová grafika
1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB, bez microSD karet
Operační systémiOS 7
Fotoaparát8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa, slow-motion HD video
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sluchátka, sponka na vyjmutí SIM karty
Cena a dostupnostpůvodně kolem 20 tisíc, nyní cca 9 490 Kč, od listopadu 2013

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.


Proč iPhone 5S?

Možná i z výše uvedených důvodů stále ještě iPhone 5s zůstává v hledáčku zájemců o nový telefon. „Nestačila by mi ta pětka?“ táže se logicky značný počet lidí, když vidí cenovku nových modelů společnosti Tima Cooka? Možná ano. Protože na iPhone 5s běží i nejnovější iOS 10 a poběží na něm i příští verze (což se třeba o iPhone 5 už říct nejspíš nedá), ještě nějaký čas bude disponovat těmi nejmodernějšími vlastnostmi. Jinými slovy: mezi iPhonem 5s (recenze) a iPhonem 7 (recenze) není nijak markantní funkční rozdíl.

iPhone 5s recenze
iPhone 5s recenze

Je to právě iOS 10, který mne přiměl k tomu iPhone 5s vyzkoušet. Nový operační systém z dílny Apple totiž primárně většinou cílí na majitele novějších typů iPhonů disponujících technologií 3D Touch. Vlastníkům starších telefonů měl jako odškodné za absenci widgetů a všemožných jiných legrácek přinést aspoň rychlejší fungování běh aplikací.

iPhone 5s recenze
iPhone 5s recenze

A ještě jednu nespornou výhodu iPhone 5s má, i když s ní popravdě v Apple asi moc nepočítali. Tím, že před několika měsíci uvedli na trh iPhone SE (recenze), který vypadá na vlas stejně jako přístroj z roku 2013, prodloužili mentální životnost pradědečka s jablkem ve znaku o další roky. Nikdo s trochou nadsázky nepozná, zda máte nejnovější dělo, anebo dosluhující herku.

Trpaslík v době obrů

Pokud uvažujete o koupi iPhone 5s a bude se jednat o váš první kontakt s jablečným světem, mějte na paměti v první řadě to, že je opravdu malý. Už v roce 2013 byl kumšt najít telefon s úhlopříčkou čtyři palce, dnes to platí dvojnásob. Pokud pak přecházíte z androidového světa (a nikdo jiný nejspíš o koupi iPhone 5s asi uvažovat logicky nebude), stoprocentně přecházíte i z vyšší úhlopříčky.

iPhone 5s recenze
iPhone 5s recenze

Nese to s sebou samozřejmě pozitivní aspekty. I v přiléhavých džínách se dá telefon nosit v boční kapse. Už nebudete hartusit, že se nedá ovládat jednou rukou a možná vám také bude méně klouzat z ruky, protože je vážně lehký. Nutné je ale počítat i s negativy.

Ať si říká kdo chce co chce, čtení webových stránek už nebude tak pohodlné. Klient pro Twitter, který už také počítá zejména s úhlopříčkami iPhonů 6 a výše, jen málokdy umí zobrazit celé jméno uživatele. A co je horší, jednou rukou se budete muset opět naučit i psát na QWERTZ klávesnici. Je to složitější, než se zdá, ale je to nutné. iPhone 5s je totiž tak malý, že jsem na něm svýma rukama standardní mužské velikosti L neustále dělal překlepy – písmenka jsou zkrátka sobě blíž než na dnes běžných úhlopříčkách. Pokud se ale řadíte mezi dámy, skladnost oceníte rozhodně daleko víc.

iPhone 5s recenze
iPhone 5s recenze

To samé platí o zpracování telefonu. Vůbec poprvé tehdy v Apple použili safírové sklo na pokrytí čtečky otisku i ochranu čočky fotoaparátu. Zejména ve zlaté barvě působí i po letech iPhone 5s velmi luxusně, jakkoli u telefonů s číslem šest pozorujeme ještě o něco menší vůle v ovládacích prvcích. Datum jeho zrození je znát také na širších rámečcích kolem displeje. Zde ovšem opět vstupuje do hry „faktor SE“. Jinými slovy: nový telefon je má také, tak proč na to žehrat.

iPhone 5s recenze
iPhone 5s recenze

Co však už dnes omluvu nesnese, to je kvalita displeje. Hustota zobrazení zůstává stále stejná jako u novějších telefonů. Jenže i ty jsou dnes právem kritizovány za nevysoké rozlišení, zubaté fonty a kostičkované textury her. U iPhone 5s to z logiky věci nemůže být jiné. Ba naopak. Displej pětkových iPhonů nepatří mezi komponenty, jimiž by se mohl Apple bůhvíjak chlubit. Při pootočení telefonu i neškolené oko spatří nežádoucí odlesky a zkreslení odstínu barev. Nemluvě o tom, že už v době vzniku se ozývali rozhořčení uživatelé stěžující si na žluté fleky, které se jim na obrazovce objevují. Testovaný kus naštěstí zůstal tohoto neduhu ušetřen, bohužel na něj ale stále narazíte u jiných exemplářů v hojném počtu. Tomu při případném nákupu věnujte možná nejvíce pozornosti.

Síla překvapí

Už od samého počátku jsem byl nesmírně zvědavý, jak si tři roky starý hardware poradí s nejnovějším operačním systémem. A byl jsem nakonec neuvěřitelně překvapen. Jsem si skoro jistý, že ten, kdo nemá zkušenosti s novějšími telefon od Apple, bude absolutně spokojen. Jak je to možné? Zpomalení totiž můžeme pozorovat takřka výhradně při jedné jediné činnosti: spouštění aplikací.

iPhone 5s recenze
iPhone 5s recenze

Obzvláště je to markantní, když aplikaci spouští odkazem jiná aplikace – to pak iPhone 5s velmi rád zastaví všechny své činnosti, rozsvítí displej bílou barvou a v tomto stavu setrvá několik dlouhých vteřin. I složitější aplikace mohou svým desetisekundovým nabíháním člověka zvyklého na špičkové stroje obtěžovat. Ne tak ale typického zájemce o iPhone 5s, jemuž jde v první řadě o to nevydat za nový telefon celý měsíční plat. Tím spíš, že samotný operační systém běhá na tomto již trochu obstarožním modelu naprosto bez záseků a kromě již zmiňovaného spouštění programů by snad někoho mohl obtěžovat jen trochu zdlouhavější refresh klientů sociálních sítí. Pro představu iPhone 5s stále ještě dosahuje v benchmarku AnTuTu 64 000 bodů, což je hodnota, o níž si některé telefony střední třídy mohou i dnes nechat zdát. Nemluvě o tom, že podle zkušeností se staršími verzemi iOS udělali, co se vyladění starších modelů týče, vývojáři v Cupertinu pořádný kus práce.

 

Zdá se, že nejnovější vydání iOS i starším telefonům svědčí. Dokonce ani v případě ovládání telefonu majitelé 5s o nic zvláštního nepřijdou. Ano, vyskakovací widgety jsou pěkné a 3D Touch, který přemění v touchpad na ovládání kurzoru v textovém poli, také není k zahození. Přežijete ale snadno i bez nich. A to zejména proto, že i v nejnovějších modelech tvoří 3D Touch jen jakousi nadstavbovou vrstvu nad klasickým způsobem ovládání. Kdo se navíc někdy pokoušel pracovat na iPhone 6s nebo 7 s notifikacemi na zamykací obrazovce pomocí síly dotyku, asi mi dá za pravdu, že starý způsob odsouvání do stran je přibližně milionkrát praktičtější. Co se ovládání telefonu týče, po mém iPhone 6s (recenze) se mi ve výsledku opravdu zastesklo jen kvůli absenci Touch ID druhé generace. Na 5s přítomné první vydání čtečky otisků je občas trochu lenivé. V případě testovaného kusu se mnohdy rozhodlo stávkovat úplně.

 

Jediná oblast, kde oproti tvrzení v mezititulku síla skutečně nepřekvapí, je tradičně výdrž baterie. Jedná se o trvalou Achilovu patu předposlední inkarnace jablečných telefonů, a ani update na iOS 10 s tím mnoho nezmohl. Připravte se zkrátka na to, že si stačí do běžného denního rozvrhu zařadit půlhodinu hraní hry v MHD a večera se váš telefon nedožije. Nejlépe uděláte, když s iPhone 5s rovnou pořídíte powerbanku. V této chvíli se také nelze nezmínit o tom, že iPhone 5s se oproti novějším telefonům překvapivě rád zahřívá až rozpaluje při sebemenší známce náročnější činnosti například po minutě hraní. Energeticky úspornější procesory v aktuálních generacích mobilů už dokázaly uživatele nečekaně zhýčkat.

 

Ani fotoaparát už nedosahuje kvalit nejnovějších iPhonů, dovede s nimi ovšem v mnoha atributech držet krok. Překvapila mě například srovnatelná rychlost expozice (jakkoli se fingované cvaknutí závěrky ozve až asi vteřinu po skutečné expozici snímku, což dokáže fotografa pořádně zmást). Kromě většího množství digitálního šumu ve spoře osvětlených prostorech a tragické kvalitě selfies vlastně neškolené oko mnoho rozdílů oproti novým generacím telefonů nepozná. Detaily fotografií jsou prokreslené přibližně jako na kvalitnějších telefonech dnešní střední třídy. Skutečnou komplikaci snad znamená jen nevalná schopnost zaznamenat ostře jakýkoli rychlý pohyb, Zde už udělal svět mobilní fotografie skutečný krok kupředu. Stejně tak to platí pro velikost snímače: 8 Mpx se může pro některé potřeby ukázat jako skutečně málo.

Jak fotí iPhone 5s v roce 2016?

Závěr a shrnutí

Popravdě: od testu iPhone 5s jsem příliš nečekal. Možná jsem až příliš věřil šeptandě o „k*rvítkách“, které každý výrobce telefonů implementuje do aktuálních verzí operačních systémů, aby starší telefony znehodnotil. Apple se však evidentně vydal opačným směrem a iPhone 5s s iOS 10 na palubě dovede zatopit i leckterému jinému telefonu střední třídy.

iPhone 5s recenze
iPhone 5s recenze

Jedinou subjektivní otázkou zůstává jeho cena. Dávat za tři roky starý telefon bezmála deset tisíc v nejmenší 16 GB variantě bez možnosti rozšíření se může leckomu (a právem) zdát jako chucpe. Pokud se s tímto argumentem ztotožníte, odpovědí může být novější a stejně drahý telefon s Androidem. Pro ty, kteří touží po jablku, se však iPhone 5s nabízí jako nejlevnější, a kupodivu i funkční vstupenka do světa Apple. Zbývá tedy dořešit poslední otázku? Nevyplatí se přeci jen připlatit si 3 tisíce za iPhone SE? Tu však musí vyřešit každý sám za sebe.

Pořizujete si nejnovější telefony na trhu nebo dáváte přednost radši dobou ověřeným modelům? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články