Mobilizujeme.cz

Recenze Apple iPhone SE: konec jedné éry

11. 4. 2016  |  21 komentářů  |  autor:

Vypadá obstarožně, ale je praktický. Výkonem překoná dnešní supertelefony, ale stojí výrazně méně než ony. Překvapivý krok v podobě iPhone SE se Applu vyplatí. Jak ukáže dnešní recenze, po několika dnech společného soužití už o tom nepochybujeme.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Jak může ale uspět telefon, který byl ve své první inkarnaci představen už v roce 2012? Je to jednoduché – stačí jen udělat výkonový tuning. iPhone SE je iPhone 5S na steroidech. A v dnešní době, kdy, jak se zdá, nikdo z velkých výrobců není schopen přijít s inovací, která změní pravidla hry, zákazníkům něco takového naprosto stačí.

Apple iPhone SE: specifikace

Konstrukce kov, 124 x 59 x 7,6 mm, 113 g
Displej 4″, IPS LCD, 1136 x 640 px, jemnost 326 ppi
Operační systém iOS 9.3
Procesor 2 jádrový, 2 GHz, Apple A9
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16/64 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát 12 Mpx, blesk, 4K video + přední 1,2 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 1642 mAh
Cena a dostupnost 12 990 Kč (16GB)/16 190 Kč (64GB), začátek dubna 2016

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.

Design a zpracování: repríza po letech

Když vedle sebe položíte iPhony 5S a SE, nepoznáte rozdíl. To tedy samozřejmě jen v případě, kdy na rozdíl od nás budete mít k dispozici černou, stříbrnou, nebo zlatou variantu. K nám však doputovalo zbrusu nové provedení Rose Gold – tedy leskle růžové. Do mužské pracky sice stylově tak úplně nezapadne, už teď ale vím, že u něžného pohlaví bude mít nutně úspěch. V kombinaci s kompaktními rozměry „novinky“ si dokonce troufám předpovědět, že právě růžová varianta má šanci být tou vůbec nejprodávanější.

A jak vlastně působí design starý čtyři doky na dnešní oči zvyklé na šestkovou řadu jablečných telefonů? Nebudu lhát, poněkud zastarale. iPhone SE je na dnešní poměry trochu silnější v pase a i okraje kolem displeje by mohly být tenčí. Svými rozměry prostě působí jako falešný telefon pro děti.

Tip: Vyrobit nový iPhone SE stojí Apple jen zhruba 3 800 korun

Tento pocit je ale silně subjektivní záležitost. Spousta mých přátel a kolegů naopak tvrdí, že design pětkové řady je to nejlepší, co Apple vymyslel, a za „ocucanou“ šestku by ho nevyměnili. Ta totiž ve své zaoblenosti snadno klouže z ruky.

Částečně mají pravdu. SE skutečně z ruky jen tak nevyklouzne. Zejména proto, že se díky svým kompaktním rozměrů skvěle drží. Dokonce jsem po několika dnech opět přišel na chuť částečně kaskadérským otočkám telefonu v dlaní, k nimž aktuální rozměrné placky příliš nevybízejí. Stinná stránka neklouzavosti se nazývá „ostré hrany“. Původní design se nikterak nezaoblil, a tak hliník nejen že může někoho nepříjemně řezat do dlaní, ale také tlačí na ucho během hovorů.

Tip: Poznají lidé na ulici rozdíl mezi starým iPhonem 5S a novým SE?

Pokud jsem o pár řádků výše možná trochu kousavě psal o levné hračce z pouti, musím teď svá slova trochu korigovat. Pokud by si někdo chtěl myslet, že iPhone SE je jen pseudotelefon pro slečinky, dílenské zpracování ho přesvědčí o opaku. Ne nadarmo velká část jablečné komunity říká, že čtvrtá generace iPhonu (tedy ta s pětkou na začátku) se ještě nepotýkala s žádnými řemeslnými lapsy. Vše sedí na svém místě bez jakékoli vůle, kombinace kovu a skla po celém těle je nepřekonatelná. Na chuť jsem nepřišel jen trochu hlučnějším vibracím, které hodnotný dojem občas vyvracejí.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , ,
Apple vysvětlil, proč se některé iPhony samovolně vypínají

Apple vysvětlil, proč se některé iPhony samovolně vypínají

DNES  |    |  diskuze (0)

Apple minulý měsíc spustil výměnný program pro některé majitelé iPhonů, které se samovolně vypínají. Bylo jasné, že půjde o problémovou…

Samsung pracuje na Androidu 7.0 pro řady Galaxy A (2016 a 2017)

Samsung pracuje na Androidu 7.0 pro řady Galaxy A (2016 a 2017)

VČERA  |    |  diskuze (1)

Jihokorejci prý budou aktualizovat celou řadu Galaxy A, respektive druhou a třetí generaci (tedy modely určené pro roky 2016 a 2017), na…

Chystané Lenovo Moto X (2017) bylo poprvé zachyceno

Chystané Lenovo Moto X (2017) bylo poprvé zachyceno

VČERA  |    |  diskuze (1)

Čínské Lenovo už připravuje (stejně jako i další výrobci) své portfolio pro příští rok, což samozřejmě nahrává tomu, že se budeme…

Mobilní zobrazení