Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Recenze iPhone 5S: mírný pokrok v mezích zákona?

  |  39 komentářů  |  autor: Luboš Srb

iPhone 5S je právoplatným pokračovatelem úspěšné rodové linie Applu. Letos však na řadu přišla tradiční obgenerační slabší evoluce. Dokáže i tak iPhone znovu zaujmout?

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design a konstrukce
» Baterie a výdrž, displej a ovládání, čtečka, uživatelské prostředí
» Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
» Galerie, hudba, video a zvuk
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky a video
» Telefonování a zprávy, organizační funkce, GPS
» Datové funkce a webový prohlížeč, zhodnocení a konkurence

Aktuální cena Apple iPhone 5S: (zdroj: Heureka.cz)

Apple představuje zásadní změny u iPhonu jen obrok, jak tomu bylo zvykem už od prvního iPhonu (1. iPhone – iPhone 2G, iPhone 3G – iPhone 3GS, iPhone 4 – iPhone 4S), letos tedy přišla za řadu méně úrodná sezóna v podobě postupné evoluce a řekněme doladění té loňské – iPhonu 5. Nakolik se nový iPhone posunul vpřed a kde má naopak místa ke zlepšování?

Ještě, než se pustím do recenze, sluší se vůbec zmínit a nalákat na některé z funkcí, které dělají nový iPhone novým iPhonem 5S. V první řadě je to další celkový nárůst výkonu díky novému čipsetu Apple A7, dále čtečka otisků prstů pro jednodušší odemykání a hlavně zvýšení zabezpečení vašeho telefonu a v něm uložených dat, či vylepšení fotoaparátu a kamery, která nově natáčí slow-motion HD videa. To vše jsou ale zatím jen marketingová lákadla, až v následujících kapitolách přijdeme na to, jaký iPhone 5S ve skutečnosti je, nejen na papíře, ale při bežném používání.


Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete iPhone 5S zakoupit.


Základní parametry: iPhone 5S

Rozměry124 x 59 x 7,6 mm
Hmotnost112 g
Displejdotykový, IPS LCD, rozlišení 1136 x 640 px, jemnost 326 ppi, úhlopříčka 4“
Procesor a paměťdvoujádrový 1,7 GHz procesor Apple A7, čtyřjádrová grafika
1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB, bez microSD karet
Operační systémiOS 7
Fotoaparát8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa, slow-motion HD video
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sluchátka, sponka na vyjmutí SIM karty
Cena a dostupnost , listopad 2013

Tip: Podrobné parametry iPhonu 5S najdete v našem katalogu mobilů.

Obsah balení: zmražená evoluce

Postupná evoluce je poznat hned z prodejního balení, které se prakticky neliší od krabičky a jejího obsahu od předchozí generace iPhonu 5. Takže počítejte s tím, že v úhledně setříděných patrech a přihrádkách najdete postupně různé dokumenty a prospekty, včetně fanouškovské samolepky s jablíčkem, dále USB adaptér, USB kabel, sluchátka a sponku na vyjmutí SIM karty (nanoSIM).

Zklamáním zůstává fakt, že ať už si pořídíte světlou či tmavou verzi telefonu, vždy dostanete kompletně bílé příslušenství. K takovému šedo-černému iPhonu se to moc zkrátka nehodí. Obsah jako takový ale jinak nezklame. Sluchátka jsou v podobě nových EarPods s netradičním tvarem do uší, který by měl lépe sedět většině lidem. Co naplat, že já zřejmě dle statistik Applu patřím do menšinové skupiny, pro kterou sluchátka nejsou. Dám raději přednost jakýmkoliv pořádným špuntovým sluchátkům, která z uší jen tak nevypadnou.

Design a konstrukce: stejná karoserie s novým lakem

Apple si většinou u iPhonů, které přicházejí obrok a mají tedy méně inovací, nedělá s jejich designem velkou hlavu. I letos používá předchozí generaci jako vzor. iPhone 5S tak možná na první pohled od loňského iPhonu 5 ani nepoznáte, jde o zařízení s totožnými rozměry 124 x 59 x 7,6 milimetrů i hmotností 112 gramů, tvář telefonu se také nezměnila, tedy až na pár odlišností.

 

iPhone 5S je znovu vyroben z odlehčeného hliníku, novinkou jsou však barevná provedení. Zatímco u předchozí generace měl zákazník na výběr ze stříbrno-bílé a celo-černé verze, letos přichází nový model se stříbrno-bílou (tedy stejnou), stříbrno-černou (novinka) a zlato-bílou (novinka) variantou. Stájový a levnější model iPhone 5C pak šel pestrobarevnější cestou (5 barevných variant), takže co se týče kabátku, už není iPhone za všechny ty roky tak okoukaným a nudným telefonem, jak by se mohlo zdát.

 

V ruce působí letošní generace stejně, jako loňský model. Pokud používáte telefon bez jakýchkoliv krytů, hliník evokuje pocit luxusu, který ještě umocňuje příkladné zpracování. U levnějšího letošního iPhonu 5C jsem si stěžoval, že některé plastové části na sebe úplně nelícovaly, u iPhonu 5S ale rozhodně nic takového říci nemůžu. Loňské potíže u prvních várek s odloupáváním barvy či poničených hranách rovnou z výroby jsou naštěstí již pasé.

 

Veškeré prvky na iPhonu 5S jsou na stejném místě, jako u iPhonu 5. Takže nad displejem najdeme v klasickém a zřejmě osvědčeném rozestavení reproduktor, nad ním uprostřed umístěnou kamerku pro videohovory, a nechybí ani senzor vzdálenosti a senzor světelnosti. Rozestavení mi po téměř ročním používání loňské verze iPhonu přijde jako správné, důležité je umístění kamerky přesně doprostřed, která tak například při videohovorech míří přesně na vás.

 

Pod displejem je opět umístěna kulatá klávesa domů, která je kromě odlišných barevných provedeních jakýmsi druhým rozeznávacím prvkem. Její hrana je nyní výraznější a hlavně na dotek není tak „dutá“, obsahuje totiž několik vrstev, které dohromady Apple označuje za Touch ID, nebo chcete-li čtečku otisků prstů. O ní však více až v odpovídající kapitole v další části recenze.

 

Když se přesuneme na pravý bok, máme zde k dispozici šuplík na nanoSIM kartu, protější levý bok pak přináší tlačítka pro redukci hlasitosti a přepínač mezi normálním a tichým profilem. Na spodní straně si můžeme všimnout dvojice mřížek, z nichž pouze ta s více otvory skrývá reproduktor, druhá pak má na starosti mikrofon. Šikovné mi zde přijde umístění 3,5 mm Jacku a oboustranného Lightning konektoru pro nabíjení.

 

Na horní straně je typicky připraveno čistě jen vypínací tlačítko, kterým probouzíme telefon. Při menších rozměrech iPhonu a možnosti k probuzení používat i domovské tlačítko pod displejem, se ještě dá toto umístění omluvit. Při zamknutí se však připravte na přehmatávání ukazováčku či palce. Mnohem pohodlnější by bylo umístit tlačítko na pravý bok, jako to již nějakou dobu dělají výrobci s Androidem či Windows Phone.

 

Zadní strana iPhonu 5S také přináší určité odlišnosti od loňského iPhonu 5. Největší na pohled viditelnou změnou je nahrazení jednoho LED blesku očekávaným dvojitým LED bleskem. Posun můžeme spatřit i u samotného fotoaparátu, který též doznal několika vylepšení, o nich však až v příslušné kapitole. A mezi fotoaparátem a bleskem opět neschází sekundární mikrofon pro redukci okolního hluku během hovorů.

 
Na první pohled velká podobnost s předchozí generací iPhonu 5

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design a konstrukce
» Baterie a výdrž, displej a ovládání, čtečka, uživatelské prostředí
» Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
» Galerie, hudba, video a zvuk
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky a video
» Telefonování a zprávy, organizační funkce, GPS
» Datové funkce a webový prohlížeč, zhodnocení a konkurence

..

Testovaný produkt: Apple iPhone 5S, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, , , ,
Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Před rokem odstartovalo čínské Xiaomi největší trend roku 2017, tzv. bezrámečkový design. Nicméně první model Mi Mix nelze označit jinak, než jako…

Apple míří k soudu. Jeho "převratné" Animoji jsou prý kradené

Apple míří k soudu. Jeho „převratné“ Animoji jsou prý kradené

DNES  |  Lucie Poláčková  |  3 komentáře

Zdá se, že Apple se potýká s další nemilou situací. Tentokrát jde o o animované emotikony s názvem Animoji, které se také…

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Nechcete telefon nabíjet každý den? Pak byste si měli vybrat takový smartphone, který se může pochlubit větší kapacitou baterie, nebo také nižší…

Mobilní zobrazení