Recenze iPhone 5S: mírný pokrok v mezích zákona?
iPhone 5S je právoplatným pokračovatelem úspěšné rodové linie Applu. Letos však na řadu přišla tradiční obgenerační slabší evoluce. Dokáže i tak iPhone znovu zaujmout?
Apple představuje zásadní změny u iPhonu jen obrok, jak tomu bylo zvykem už od prvního iPhonu (1. iPhone – iPhone 2G, iPhone 3G – iPhone 3GS, iPhone 4 – iPhone 4S), letos tedy přišla za řadu méně úrodná sezóna v podobě postupné evoluce a řekněme doladění té loňské – iPhonu 5. Nakolik se nový iPhone posunul vpřed a kde má naopak místa ke zlepšování?
Ještě, než se pustím do recenze, sluší se vůbec zmínit a nalákat na některé z funkcí, které dělají nový iPhone novým iPhonem 5S. V první řadě je to další celkový nárůst výkonu díky novému čipsetu Apple A7, dále čtečka otisků prstů pro jednodušší odemykání a hlavně zvýšení zabezpečení vašeho telefonu a v něm uložených dat, či vylepšení fotoaparátu a kamery, která nově natáčí slow-motion HD videa. To vše jsou ale zatím jen marketingová lákadla, až v následujících kapitolách přijdeme na to, jaký iPhone 5S ve skutečnosti je, nejen na papíře, ale při bežném používání.
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete iPhone 5S zakoupit.
Základní parametry: iPhone 5S
Rozměry | 124 x 59 x 7,6 mm |
---|---|
Hmotnost | 112 g |
Displej | dotykový, IPS LCD, rozlišení 1136 x 640 px, jemnost 326 ppi, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,7 GHz procesor Apple A7, čtyřjádrová grafika 1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB, bez microSD karet |
Operační systém | iOS 7 |
Fotoaparát | 8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa, slow-motion HD video |
Obsah balení | USB adaptér, USB kabel, sluchátka, sponka na vyjmutí SIM karty |
Cena a dostupnost | ?, listopad 2013 |
Obsah balení: zmražená evoluce
Postupná evoluce je poznat hned z prodejního balení, které se prakticky neliší od krabičky a jejího obsahu od předchozí generace iPhonu 5. Takže počítejte s tím, že v úhledně setříděných patrech a přihrádkách najdete postupně různé dokumenty a prospekty, včetně fanouškovské samolepky s jablíčkem, dále USB adaptér, USB kabel, sluchátka a sponku na vyjmutí SIM karty (nanoSIM).
Zklamáním zůstává fakt, že ať už si pořídíte světlou či tmavou verzi telefonu, vždy dostanete kompletně bílé příslušenství. K takovému šedo-černému iPhonu se to moc zkrátka nehodí. Obsah jako takový ale jinak nezklame. Sluchátka jsou v podobě nových EarPods s netradičním tvarem do uší, který by měl lépe sedět většině lidem. Co naplat, že já zřejmě dle statistik Applu patřím do menšinové skupiny, pro kterou sluchátka nejsou. Dám raději přednost jakýmkoliv pořádným špuntovým sluchátkům, která z uší jen tak nevypadnou.
Design a konstrukce: stejná karoserie s novým lakem
Apple si většinou u iPhonů, které přicházejí obrok a mají tedy méně inovací, nedělá s jejich designem velkou hlavu. I letos používá předchozí generaci jako vzor. iPhone 5S tak možná na první pohled od loňského iPhonu 5 ani nepoznáte, jde o zařízení s totožnými rozměry 124 x 59 x 7,6 milimetrů i hmotností 112 gramů, tvář telefonu se také nezměnila, tedy až na pár odlišností.
iPhone 5S je znovu vyroben z odlehčeného hliníku, novinkou jsou však barevná provedení. Zatímco u předchozí generace měl zákazník na výběr ze stříbrno-bílé a celo-černé verze, letos přichází nový model se stříbrno-bílou (tedy stejnou), stříbrno-černou (novinka) a zlato-bílou (novinka) variantou. Stájový a levnější model iPhone 5C pak šel pestrobarevnější cestou (5 barevných variant), takže co se týče kabátku, už není iPhone za všechny ty roky tak okoukaným a nudným telefonem, jak by se mohlo zdát.
V ruce působí letošní generace stejně, jako loňský model. Pokud používáte telefon bez jakýchkoliv krytů, hliník evokuje pocit luxusu, který ještě umocňuje příkladné zpracování. U levnějšího letošního iPhonu 5C jsem si stěžoval, že některé plastové části na sebe úplně nelícovaly, u iPhonu 5S ale rozhodně nic takového říci nemůžu. Loňské potíže u prvních várek s odloupáváním barvy či poničených hranách rovnou z výroby jsou naštěstí již pasé.
Veškeré prvky na iPhonu 5S jsou na stejném místě, jako u iPhonu 5. Takže nad displejem najdeme v klasickém a zřejmě osvědčeném rozestavení reproduktor, nad ním uprostřed umístěnou kamerku pro videohovory, a nechybí ani senzor vzdálenosti a senzor světelnosti. Rozestavení mi po téměř ročním používání loňské verze iPhonu přijde jako správné, důležité je umístění kamerky přesně doprostřed, která tak například při videohovorech míří přesně na vás.
Pod displejem je opět umístěna kulatá klávesa domů, která je kromě odlišných barevných provedeních jakýmsi druhým rozeznávacím prvkem. Její hrana je nyní výraznější a hlavně na dotek není tak „dutá“, obsahuje totiž několik vrstev, které dohromady Apple označuje za Touch ID, nebo chcete-li čtečku otisků prstů. O ní však více až v odpovídající kapitole v další části recenze.
Když se přesuneme na pravý bok, máme zde k dispozici šuplík na nanoSIM kartu, protější levý bok pak přináší tlačítka pro redukci hlasitosti a přepínač mezi normálním a tichým profilem. Na spodní straně si můžeme všimnout dvojice mřížek, z nichž pouze ta s více otvory skrývá reproduktor, druhá pak má na starosti mikrofon. Šikovné mi zde přijde umístění 3,5 mm Jacku a oboustranného Lightning konektoru pro nabíjení.
Na horní straně je typicky připraveno čistě jen vypínací tlačítko, kterým probouzíme telefon. Při menších rozměrech iPhonu a možnosti k probuzení používat i domovské tlačítko pod displejem, se ještě dá toto umístění omluvit. Při zamknutí se však připravte na přehmatávání ukazováčku či palce. Mnohem pohodlnější by bylo umístit tlačítko na pravý bok, jako to již nějakou dobu dělají výrobci s Androidem či Windows Phone.
Zadní strana iPhonu 5S také přináší určité odlišnosti od loňského iPhonu 5. Největší na pohled viditelnou změnou je nahrazení jednoho LED blesku očekávaným dvojitým LED bleskem. Posun můžeme spatřit i u samotného fotoaparátu, který též doznal několika vylepšení, o nich však až v příslušné kapitole. A mezi fotoaparátem a bleskem opět neschází sekundární mikrofon pro redukci okolního hluku během hovorů.
Na první pohled velká podobnost s předchozí generací iPhonu 5
Baterie a výdrž: notný základ?
Baterie a její výdrž v dnešní době patří mezi nejsledovanější část výbavy smartphonů, a nejen u nich. Čekáme tak, až některý z výrobců zabere a posune reálnou výdrž zařízení o notný kus vpřed. iPhone 5S však zatím takovým vyvoleným není. Disponuje sice baterií Li-Ion s kapacitou 1560 mAh, což je o 120 mAh více než u loňského iPhonu 5, ale stále bez nějaké nové technologie či výrazně vyšší kapacitě nelze čekat doslova zázraky. Ani v případě společnosti Apple.
Ba naopak, první majitelé iPhonu 5S začali hlásit problémy s baterií a Apple tuto skutečnost oficiálně potvrdil. Některé kusy totiž mají chybu již z výroby, která se projevuje zkrácením výdrže baterie či prodloužením délky jejího nabíjení. Pokud by se vám však stala tato nepříjemnost, je možné vyměnit kus za kus. V mém případě mohu zaklepat – výdrž není nijak dramaticky odlišná a nenabíjí se ani pomaleji. Jak to s ní tedy v reálu je?
Své telefony vždy hodně vydatně používám. Koneckonců, na co by jinak v telefonu všechny funkce byly? Loňský iPhone 5 mám téměř rok a za tu dobu výdrž při běžném zatížení klesla z jednoho a půl dne na zhruba jeden den. Pokud nyní stejným způsobem používám iPhone 5S, musím počítat, že když ráno začínám na téměr 100 %, do večera už mi zbývá kolem 20-30 % a je to tak již na nabíječku. Průměrné zatížení baterie v mém případě odpovídá uskutečnění několika hovorů o celkové délce kolem 30 minut, neustálé zapnutí Wi-Fi a mobilních dat včetně zapnuté automatické kontroly emailů, se kterými přes den hodně pracuju v terénu. Alespoň 30 minut trávím na internetu v Safari a průběžně přes den několikrát kontroluji, co je nového na sociálních sítích (FB, Google+, Twitter).
Při mém náročnějším zatížení telefonu, kdy například potřebuji využívat GPS či si vytvořit hotspot a připojit se s notebookem k internetu pomocí iPhonu, nebo mám zkrátka více telefonátů, musím počítat s tím, že během odpoledne musím mít po ruce nabíječku. Nebo se uskromnit, snížit jas displeje, který je zpravidla největším žroutem energie. Hodně také pomáhá nastavit si v polohových službách, které aplikace mohou využívat GPS, Wi-Fi a mobilní sítě. Pokud to zakážete službám, u kterých určení polohy nevyužíváte, můžete dobře ušetřit. Stejné je to také v případě systémových služeb. Když to vezmu černé na bílém, výdrž se u iPhonu 5S nezlepšila, spíše si stále drží svůj standard, což není přes nárůst výkonu a nové funkce zrovna špatné. Špatné je to až z pohledu, kdy potřebujete, aby vám telefon vydržel po celý náročný pracovní den a nechcete se nijak omezovat. Zde to stále skřípe.
S následným nabíjením spadá iPhone 5S také spíše do průměru, při praktickém vyzkoušení z 5 % na 100 % jsem jej s dodávanou originální nabíječkou (output 5V a 1A) nabil za necelé 2 hodiny, což je prakticky stejné jako u loňského iPhonu 5. O rychlonabíjení se nejedná, je však rychlejší, než u některých jiných telefonů, které mají například horší nabíječku či vyšší kapacitu baterie. A také se takto standardní dobou nabíjení baterie tolik neničí, jako v případě rychlonabíjení. Časem se ale i tak reálná výdrž bude zkracovat, tomu se zatím nevyhnou žádné baterie.
Displej a ovládání: téměř stejný
Parametrově se displej iPhonu 5S od loňského iPhonu 5 ani letošního odlehčenějšího iPhonu 5C neliší, ve skutečnosti při přímém srovnání však mohu potvrdit, že letošní displeje u modelů 5S a 5C má o něco nižší jas a nedokáže tak při maximálním jasu zobrazit věrohodněji bílou barvu. Takže jde v tomto ohledu o menší krok zpátky. Pokud ale nebudete displeje vedle sebe porovnávat, celková kvalita zůstává: jedná se o IPS LCD panel s rozlišením 1136 x 640 px na úhlopříčce 4“, díky čemuž dosahuje jemnosti 326 ppi a zaslouží si marketingové označení Retina displej.
Apple se tedy drží svého standardu, displej nijak nevylepšil. Pozorovací úhly zůstávají výborné, barvy vcelku věrohodné, jen čitelnost na přímém slunci by to chtělo již zlepšit a posunout na další stupínek. Praktická je pak tzv. oleofobní vrstva na povrchu ochranného sklíčka Gorilla Glass, která prakticky zabraňuje otiskům prstů a prst navíc o trochu lépe po displeji „klouže“. Applu jsou ale na druhou stranu stále zapovězeny rukavice a možnost ovládat telefon i v nich jako například umožňují některé Lumie či Huawei smartphony.
Čtečka otisků prstů: nový způsob ochrany?
Jednou z výraznějších novinek iPhonu 5S je prvek Touch ID, pod kterým se skrývá čtečka otisků prstů zabudovaná přímo v domovském tlačítku pod displejem. Nejprve telefon naučíte rozeznat váš prst, což je otázka jen několika vteřin, kdy pokládáte prst na senzor a telefon snímá otisk. Po úspěšném podstoupení tohoto procesu můžete s vaším otiskem rychle odemykat iPhone nebo se s ním autorizovat pro nákupy přes iTunes a Apple Store.
Funguje to naprosto bezchybně a bez jakýchkoliv prodlení, můžete přidat i více otisků a tak telefon odemykat jak pravým, tak levým palce, či třeba ukazováčkem. Dokonce můžete iPhone naučit, aby jej bylo možné odemknout i jinou částí těla, ať už prsty na nohou či bradavkou na prsu. Z praktického pohledu už ale tohle řešení pochopitelně zaostává.
Na rychlé odemykání i platby na App Storu se čtečka otisků náramně hodí a přidává na bezpečnosti. Dnes máme v telefonu možná i více soukromých a citlivých dat než na počítači. Takže tento způsob ochrany rozhodně dává smysl a není jen výstřelem technologie. V praxi se mi také čtečka osvědčila. Oproti klasickému způsobu odemknutí přejetím po obrazovce je toto řešení celkově o něco rychlejší. Jen v případě, že chcete rovnou ze zamykací obrazovky otevřít některou z notifikací, vychází Touch ID jako pomalejší rešení. Nejprve totiž musíte přejet prstem po notifikaci a poté se ještě otiskem prstu identifikovat či vyplnit 4-místný bezpečnostní kód. Více by se mi líbilo řešení, kdy otisk prstu telefon bude rychle snímat již při stisknutí a swipnutím pak rovnou přejdeme do dané notifikace.
Na co si také dávejte pozor, je třeba dobře a stále znát svůj 4-místný bezpečnostní kód. Pokud totiž iPhone 5S zrestartujete, systém jej po vás bude vyžadovat a na otisk prstů neuslyší.
Uživatelské prostředí: renomované iOS 7
O nejnovějším iOS 7 už toho hodně padlo, nejvíce se mluvilo zejména o změně grafické (výraznější a jednodušší výrazně křiklavé ikonky), ale zajímavé jsou rozhodně i nové funkce. Největší změny jsme rozebrali v článku s představením sedmičkové verze iOS, další informace jsem pak doplňoval v průběhu léta, kdy jsem prakticky otestoval a prošel všemi beta verzemi iOS 7. A iOS 7 jsem používal jak na iPhonu 5, tak 5C a nyní 5S. Zkušeností mám tedy, řekl bych, celkem dost. Pojďme se na systém podívat jaký je a jak je na tom třeba i ve srovnání se stájovými kolegy. Přeci jenom, iPhone 5S má jako první a jediný smartphone procesor se 64-bitovou architekturou, která ve spojení se 64-bit iOS 7 může, ale nemusí, hrát svou roli.
Změnou prošla zamykací obrazovka, kterou odemkneme posunutím prstu zleva doprava kdekoliv po obrazovce, uživatel již tedy nadále není limitován přesnou cestou, po které musí posunout zámek do správné polohy. Na zamykací obrazovce se objevují zmeškané a nové události jako nová zpráva, nepřijatý hovor či informace z různých dalších aplikací, posunutím ikonky dané aplikace přejdete ze zamykací obrazovky rovnou k dané notifikaci. Novinkou u iPhonu 5S je možnost využívat otisků prstů pro větší bezpečnost.
Po odemknutí telefonu se dostaneme na základní obrazovku s aplikacemi. Už při prvním odemknutí si můžete všimnou nových grafických animací, zejména postupném vyskládání ikonek na plochu. Ploch s aplikacemi můžete mít opět více, aplikace můžete přesouvat do složek a každá složka může mít i více než jen 9 základních aplikací na jedné záložce. Vyhledávání v telefonu se přesunulo ze samostatné plochy a nyní se vyhledává tak, že prstem potáhnete odshora dolů.
Přepracovaný je multitasking (pro vyvolání dvakrát stisknout home button), který nově v iOS 7 zobrazuje plné náhledy spuštěných aplikací a jejich ukončování provedeme jednoduchým swipe gestem odhození směrem nahorů alá Android či původně webOS. Co je však úplně nové, je ovládací centrum, které vytáhneme ze spodní lišty a najdeme v něm rychlé přepínače (režim letadlo, Wi-Fi, Bluetooth, noční režim a zámek rotace), ovládání podsvícení displeje, ovládání přehrávače, AirDrop a zástupce aplikací (světlo, časovač, kalkulačka, fotoaparát). Vše je v ovládacím centru napevno nastavené, uživatel si nemůže nahradit například zástupce časovače za nastavení apod.
Apple dále vylepšil oznamovací centrum, které rozbalíme naopak z horní lišty. Informace jsou zde rozdělené do 3 záložek, na první najdeme vše, co se týká dnešního dne (textový přehled, počasí, schůzky z kalendáře apod.), na druhé záložce jsou veškeré nové události (zmeškaný hovor, nová zpráva, ale i třeba automatické aktualizování aplikací z App Storu, aby o tom člověk věděl) a v poslední třetí záložce jsou pouze zmeškané události. Mezi těmito záložkami se dá rychle procházet swipe gestem.
A návykové swipe gesto použil Apple také ve většině aplikací jako je nastavení, zprávy, hudební přehrávač a další, kde stačí pro krok zpátky pouze táhnout prstem od levého okraje obrazovky doprava a vlastně tak odsunout hierarchicky nižší úroveň v systému.
iOS zůstává dokonale svižným mobilním operačním systémem. Jenže, zřejmě vlivem ještě ne zcela sehrané dvojice 64-bit procesor a 64-bit operační systém dochází občas k nečekaným zásekům, které u svého iPhonu 5 s iOS 7 nepozoruji. Největší zbraň – příkladná a dokonalá plynulost, kterou iOS mělo, se tak u iPhonu 5S vytratila. Tedy alespoň do té doby, než Apple vydá (snad) aktualizaci, která zmíněnou dvojici lépe sehraje. Ne zcela plynulý pohyb a mírně zaseknutá animace se objevuje například při přechodu do multitaskingu či při přechodu do vyhledávání z plochy. V menu i v aplikacích je ale vše příkladně rychlé a plynulé.
iPhone 5S se dá stejně jako ostatní novější zařízení výrobce ovládat hlasově přes asistentku Siri. Je-libo nastavit si budík na ráno, zjistit aktuální počasí či zjistit cokoliv na internetu? Siri to spolehlivě dokáže. Bariérou však stále zůstává, že neumí česky, na výběr je jinak z celkem 10 předních jazyků.
Hardware a výkon, srovnání s konkurencí:
Narozdíl od druhého letošního iPhonu (5C), nový iPhone 5S již přináší novější hardwarovou výbavu, která slibuje další nárůst celkového výkonu. Namísto loňského čipsetu Apple A6 využil výrobce nový Apple A7 se 64-bitovou architekturou (poprvé u mobilního telefonu) složený z dvoujádrového 1,4 GHz procesoru (opět tedy dvoujádro) a čtyřjádrové grafiky (oproti trojjádru u iPhonu 5). Výsledkem má být podle měření až 42x rychlejší procesor a až 53x rychlejší grafika oproti první generaci iPhonu. Důležitější a představitelnější je však srovnání s předchozím iPhonem 5, oproti kterému je iPhone 5S zhruba 2x výkonnější. To ale říkají informace Applu, co na to náš standardizovaný test?
Vzhledem k tomu, že na iOS není k dispozici náš první standardní test Vellamo, budeme začínat s druhým testem v podobě GFX Bench. Ta navíc jako vůbec jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.
Egypt HD | |
Samsung Galaxy Note 3 | 69 fps |
Apple iPhone 5S | 63 fps |
Sony Xperia Z1 | 61 fps |
Sony Xperia Z Ultra | 60 fps |
LG Nexus 5 | 58 fps |
LG G2 | 55 fps |
Samsung Galaxy S4 | 41 fps |
HTC One | 40 fps |
Sony Xperia Z | 37 fps |
Apple iPhone 5 | 29 fps |
Apple iPhone 5C | 29 fps |
LG Nexus 4 | 26 fps |
HTC One mini | 15 fps |
Sony Xperia T | 14 fps |
Huawei Ascend P6 | 13 fps |
LG Optimus L9 II | 13 fps |
Thl W11 | 12 fps |
Samsung Galaxy S II | 11 fps |
T-Rex HD | |
Apple iPhone 5S | 26 fps |
Samsung Galaxy Note 3 | 26 fps |
LG Nexus 5 | 23 fps |
Sony Xperia Z1 | 23 fps |
Sony Xperia Z Ultra | 23 fps |
LG G2 | 22 fps |
LG Nexus 4 | 15 fps |
HTC One | 15 fps |
Samsung Galaxy S4 | 15 fps |
Sony Xperia Z | 14 fps |
Apple iPhone 5 | 6,5 fps |
Apple iPhone 5C | 6,5 fps |
HTC One mini | 5,6 fps |
LG Optimus L9 II | 5 fps |
Sony Xperia T | 4,5 fps |
Huawei Ascend P6 | 4,3 fps |
Thl W11 | 3,4 fps |
Samsung Galaxy S II | 2,7 fps |
Nebýt Samsungu Galaxy Note 3, máme zde absolutního vítěze GFX Bench testu. V základním nastavení Egypt HD jej zmíněný korejský rival předskočil, v náročnějším T-Rex HD si však alespoň dělené první místo se Samsungem nový iPhone 5S nenechal utéct.
Druhým a zároveň poslední testem je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme ve dvou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu. Unlimited verze vynechává dopad rozlišení displeje, vertikální synchronizace a dalších aspektů pro vyobrazení výsledného čísla, bez ovlivnění vlivů mimo CPU, GPU a RAM. Jedná se tedy o výsledek vyjádřený na úrovni hardwaru, bez okolních vlivů.
Ve známém testu 3D Mark je iPhone 5S mezi aktuálně nejvýkonnějšími smartphony, i když na konkurenty s Androidem něco ztrácí. Berme ale stále v potaz, že iPhone má jako jediný z nejvýkonnějších smartphonů pouze dvoujádrový procesor, až jeho grafika již přešla na čtyřjádro a to zde hraje významnou roli. Pro veškeré hry tedy bude výkon více než dostatečný a Apple tak dokázal opět posunout výkon svého smartphonu.
iPhone 5S je další postupnou evolucí, jak se čekalo, má opět vyšší výkon. Nejde však o brutální nárůst výkonu, kterým by konkurenci utekl. Ta s ním naopak stačí držet krok. Jedná se však spíše o benchmarkové výsledky, které v reálu nemusejí nic znamenat. Je třeba se neustále dívat i na optimalizaci samotného systému, nejen nárůst syrového výkonu.
Galerie, hudba, video a zvuk: prakticky beze změn
iPhone 5S je stejně jako loňský předchůdce nabízen ve třech verzích s různými paměti: 16/32/64 GB, takže se zatím proklamovaná verze se 128 GB nekoná. Pokud by vám vnitřní paměť nestačila, je možné využít různá cloudová úložiště typu iCloud (od Applu), Google Disk, DropBox a další. Veškerý multimediální obsah, který ale budete chtít dostat přímo do vnitřní paměti iPhonu 5S, je třeba synchronizovat pomocí programu iTunes (pro Windows/Mac). Od toho se odvíjí zvýšená bezpečnost, ovšem na druhou stranu také značné limity. Nemůžete jen tak vzít video a externí soubor s titulky a přetáhnout oboje do iPhonu, je třeba nejprve vložit titulky do videa pomocí jiného programu a převést jej na některý z podporovaných formátů. Ve finále je to tak náročné, že je jednodušší volbou streamování videa přes Wi-Fi například pomocí VLC playeru. Ale zpátky k jednotlivým médiím.
Hudební přehrávač doznal dílčích změn, nejen ve stylu nového iOS 7. Upravený je režim s nabídkou desek v režimu na šířku displeje, zcela nová a pohodlná je pak možnost ovládání přehrávače rovnou z ovládacího centra vytahujícího odspodu displeje. Jinak je vše z funkčního hlediska bez změn. Přehrávač dokáže přehrát audio formáty AAC, MP3, Apple Lossless, AIFF a WAV, nechybí třídění hudby do sekcí dle interpretů, alb, skladeb, seznamů skladeb a dalších.
V nastavení přehrávače, které je nešikovně stále oddělené od samotného hudebního přehrávače, najdeme například ekvalizér s bohatým počtem přednastavených režimů, ovšem bez možnosti vytvoření si režimu svého. Funkcí přehrávač příliš mnoho nepřináší, ale ono ve finále ani není pro většinu lidí třeba. Důležitý je kvalitní audio výstup do sluchátek, leč ne každý včetně například mě si zvykne na nová dodávaná Apple EarPods sluchátka, ale stačí vzít třeba takové kvalitnější špunty a budete více než spokojeni. Kvalitou však iPhone 5S stále ztrácí u reproduktoru, který nemá tak prostorový a kvalitní zvuk, jako některé telefony s Androidem. Takové HTC One či One mini nebo i čínské Xiaomi Mi2s jsou se svými reproduktory o několik tříd výše.
Video dokáže iPhone 5S přehrát ve formátech H.264, MPEG-4 a M-JPEG. Jak už jsem na začátku kapitoly nastínil, není jednoduché si do mobilu přetáhnout seriál či film s titulky. Naštěstí již dnes existují různé programy, které dokáží tento nedostatek odstranit. Přesto této možnosti nevyužívám, telefon se 4“ displejem mi zkrátka nepřijde jako dostatečně vhodný pro sledování videí, filmů či seriálů, dám raději přednost notebooku či televizi. iPhone pak rád používám maximálně pro sledování sestřihů hokejových zápasů z NHL, které jsou součástí oficiální aplikace, či pro videa z YouTube.
Fotoaparát a kamera: zatím nenaplněný potenciál
Fotoaparát u nového iPhonu 5S doznal zlepšení. Tedy prozradím, že zatím spíše jen těch parametrových. Apple zůstal u rozlišení 8 Mpx, zvětšoval však pixely, konkrétně na 1,5 mikronu (z dnes běžných 1,4 mikronů), což je celkem nepatrný nárůst. Zvětšil se ale dále také obrazový senzor, a to o 15 %, a ještě se k tomu snížila světelnost na lepších f/2.2 (z původních f/2.4 u iPhonu 5/5C). A novinkou je také použití dvojice LED blesků. Jakých změn díky tomu fotoaparát doznal, rozeberu dále.
Nejprve se ale do aplikace fotoaparátu musíme nějak dostat. Pokud je vše v telefonu ukončené a neběží žádná aplikace, naběhne prostředí fotoaparátu ze zamykací obrazovky včetně probuzení do pěkných 3 vteřin. Při přímém srovnání je spuštění fotoaparátu o něco málo rychlejší u iPhonu 5S než u loňského iPhonu 5 s novým iOS 7, rozdíl je to však jen malý zlomek vteřiny, takže nic podstatného. A pokud již máte fotoaparát spuštěný a jen jste jej minimalizovali, jeho spuštění je pak ještě rychlejší a zabere z domovské obrazovky jen něco málo přes 1 vteřinu. Co se tedy rychlosti týče, je nejnovější iPhone velmi bleskurychlý. A vyšší výkon Apple využívá také pro sekvenční snímání, kdy stačí jen držet spoušť fotoaparátu a telefon střílí jeden snímek za druhým. Vydržel jsem takto několik vteřin a výsledkem bylo přes 500 fotek, snímání je skutečně rychlé a očividně na rozsahu nikoho jen tak neomezí.
Pro získání co nejlepší představy o tom, jak iPhone 5S fotí, jsem neustále s sebou nosil jednak svůj iPhone 5, tak nový iPhone 5S, a scény fotil rovnou s oběma modely. Při testovaném zatím posledním firmwaru iOS 7.0.3 se novější iPhone 5S příliš nepředvedl. Jeho snímky jsou výrazně světlejší (díky nižší pevné světelnosti), takže mohou působit věrohodněji, ovšem na oko působí lépe snímky z loňského iPhonu 5, které jsou kontrastnější a mají více detailů. Fotoaparát u modelu 5S tak bude chtít ještě odladit, aby dokázal využít potenciálu, který mu lepší parametry oproti předchůdci dávají.
A kde se také projevily změny, jsou snímky s použitím blesku. Díky dvojice LED blesků je jejich intenzita o něco silnější, i když samotný Apple říká, že jejich skutečný důvod je pro zajištění barevně vyváženého podání, kde zpravidla bývá barevné zkreslení na pořadu dne. Jenže výsledky dokazují přesný opak. Dvojice LED blesků iPhonu 5S má vliv na lepší osvětlení scény a tedy i získání více detailů ze scény, barvy však alespoň v mém případě telefon nevybíral zrovna šťastně a vždy jsem z fotky cítil nádech teplejších barev, které nepůsobily tak věrohodně, jako u iPhonu 5.
Zkušební fotky, srovnání iPhone 5 (vlevo) vs 5S (vpravo)
Videa iPhone 5S opět zvládá ve Full HD kvalitě, tedy při rozlišení 1920 x 1080 px se 30 snímky za vteřinu. Změny přesto nastaly, nově lze při natáčení videa používat pomocí gesta pinch-to-zoom až 3x digitální zoom, který je z praktického hlediska celkem plynulý a tedy použitelný. Vylepšena také byla stabilizace obrazu, i když jen nepatrně. Obraz je celkem plynulý a podobných kvalit jako v případě fotoaparátu, po stránce zvuku nemá na dnešní etalon v podobě předních Lumií jako je například nejnovější model 1020.
Zkušební Full HD video
Největším lákadlem však pro hodně lidí bude tzv. slow-motion video. Ve speciálním zpomaleném režimu se 120 snímky za vteřinu lze vše zajímavé podrobně natočit a poté si znovu a znovu vychutnat ve zpomaleném záběru. Oproti konkurenci, která toto taktéž již nabízí, zvládá iPhone 5S natáčení slow-motion v rovnou HD kvalitě (1280 x 720 px). A co je velmi užitečné, je možnost si přímo v telefonu zvolit pomocí posuvníků, která část videa bude v normální rychlosti a která pak ve zpomaleném režimu. Přičtěme k tomu výbornou aplikaci iMovie pro střih a další úpravy videa a máte zde opět jednoho z horkých kandidátů na nejlepší a nejužitečnější fotomobil a kameru v mobilu.
Zkušební HD slow-motion videa
Telefonování a zprávy: bezplatné hovory přes FaceTime
Všechny iPhony s příchodem nového iOS 7 nabízejí atraktivní možnost volat zdarma v rámci FaceTime služby na ostatní iPhony, platíte jen případně za tarif přenesených mobilních dat svému operátorovi. Jak to funguje? V telefonním seznamu zvolíte u daného kontaktu možnost zavolat a vyberete si možnost, zda běžným hovorem nebo přes FaceTime audio. Hovor je na 3G síti výrazně kvalitnější a prostorovější, než běžný GSM hovor. Pokud máte kolem sebe přátele s iPhony s iOS 7, určitě to pro vás bude velmi zajímavá funkce.
Když zavítám do telefonního seznamu, můžete ke každému kontaktu přidávat spoustu dalších informací jako je obrázek, vyzvánění, zvuk SMS apod. Pro rychlejší vyhledání kontaktu stačí uchopit postranní lištu s abecedou, nebo si ty nejčastější kontakty přidat do oblíbených. Vyzváněcí profily jsou opět v základní podobě, na výběr je z hlasitého a tichého profilu, vibrace si pak nastavíme přímo v nastavení. Novinkou je, že si v iOS 7 můžete vytvořit zcela libovolnou sekvenci vibrací a tu si pak uložit a použít třeba k vyzvánění či jiným upozorněním.
Zprávy přináší opravu některých dosavadních nedodělků. Doposud například nebylo možné zjistit, v jaký přesný čas přišlo více zpráv od jednoho kontaktu po sobě, objevoval se jen čas u poslední zprávy. S příchodem iOS 7 nyní stačí swipe gestem přejet prstem zprava doleva kdekoliv po displeji a vidíme kompletní časy u všech zpráv v daném vlákně. Změnou prošla QWERTY klávesnice, která nyní působí uhlazenějším dojmem. Na 4“ displeji není tolik místa jako na větších konkurenčních smartphonech, takže občas i po již několikaměsíčním používání nejnovějšího iOS 7 u mě stále dochází k překlepům.
Jak už je nějakou dobu zvykem, s iPhony se dají v rámci vestavěné aplikace Zprávy psát nejen klasické SMS zprávy, ale také tzv. iMessage. A to v přehledně rámci jednoho vlákna s daným kontaktem, běžné vaše SMS zprávy jsou zelené, naopak bezplatné iMessage jsou modré. Přes iMessage můžete klidně posílat i obrázky či videa. A tyto způsoby komunikace nejsou rozhodně jediné. Velmi dobře funkční jsou také messengery od Facebooku, Hangouts od Googlu či samozřejmě běžné emaily.
Organizační funkce: bezplatné aplikace k novým iPhonům
Apple připravil pro nové majitele iPhonů některé své placené aplikace zcela zdarma ke stažení. Jedná se o sadu iWork (Keynote, Pages, Numbers) včetně iPhoto (pro editaci fotek) a iMovie (pro editaci videa). To u dřívějších iPhonů nebylo. Jinak jde o klasickou organizační výbavu čítající kalendář, budík, kalkulačku, připomínky, diktafon, poznámky, stopky či časovač.
GPS a navigace: stále lepší volbou Google Mapy
Nový iPhone 5S se oproti loňskému modelu 5 a letošnímu modelu 5C liší jen nepatrně, konkrétně navíc přináší pohybový koprocesor M7 pro práci se všemi daty o pohybu (na základě senzorů: akcelerometru, gyroskopu a kompasu). Jinak stále využívá jak GPS, tak Glonass systém, fixace probíhá v případě asistované GPS (přes mobilní data či Wi-Fi) většinou rychle do maximálně deseti vteřin. Slabší stránkou jsou jen Apple Mapy, které stále i po roce obsahují značné nepřesnosti a dokáží vás zavést tam, kam jste neměli v plánu.
Lepší volbou je mít nainstalované (alespoň pro jistotu) i časem a uživateli prověřené Google Mapy. Pokud byste potřebovali určitou část mapy uložit pro následné offline používání, stačí si zazoomovat na potřebný výřez mapy a do vyhledávání napsat „ok maps“ a potvrdit. Na měsíc pak máte po stažení danou oblast k dispozici i bez připojení k internetu. Vztahuje se to však jen pro prohlížení mapových podkladů, nikoliv k například navigaci.
Datové funkce a webový prohlížeč:
Datová výbava zahrnuje mobilní data GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA, HSUPA) a LTE, nechybí ani bezdrátové Wi-Fi se standardy a/b/g/n (konkurence má již navíc novější standard „ac“, který však prakticky není zatím třeba – síla signálu i propustnost jsou vynikající, problémy, které registruji zejména s Androidy, zde nehrozí). Z iPhonu 5S pak můžeme udělat obligátní hotspot a pomocí jeho mobilního připojení k internetu dostat připojení i na okolní zařízení, ať už pomocí Bluetooth, Wi-Fi či USB konektivity.
Internetovým prohlížečem je Safari, se kterým lze mít otevřených více záložek a přes cloud pak vidět i záložky, které máte spuštěné na svém desktopovém Safari prohlížeči či na dalších vašich zařízeních (typu iPad či iPod touch). Nevýhodou pro některé uživatele může být absence webového Flash přehrávače, takže na některých stránkách se vám nezobrazí reklamní bannery vytvořené pomocí této technologie – to by ještě nebylo tak bolestivé, ale některé stránky stále využívají Flash i pro svojí webovou prezentace (typicky zde narážím u jídelních lístků některých restaurací) a v takovém případě pak má bohužel uživatel Safari zkrátka smůlu. Stejná situace je dnes i u nejnovějších zařízení s Androidem a Windows Phone.
Konektivita nového iPhonu 5S dále přináší Bluetooth ve verzi 4.0 LE (low-energy) a USB ve verzi 2.0 (k připojení slouží Lightning konektor). Naopak telefon postrádá Infraport a hlavně technologii NFC či jinou podobnou bezkontaktní technologii na krátkou vzdálenost, která by posloužila pro rychlé párování příslušenství, sdílení dat mezi zařízeními či mobilní platby. Takže je zde stále vidět, že Apple nehodlá přistoupit na některé domluvené standardy, které dnes využívají ostatní výrobci. A buduje si stále svůj uzavřený ekosystém, což ne každý ocení.
Zhodnocení a konkurence
Sečteno podtrženo, Apple se u své zatím poslední generace iPhonu drží všech výhod, které z něj dělají stále odlišný produkt, než nabízí konkurence. Pokud dnes chcete moderní smartphone, který nebude přerostlý a zároveň nabídne top výbavu, je prakticky iPhone jedinou možností. Když vám ale na velikosti nebude záležet a budete počítat i s pro někoho přerostlou konkurencí, už tak jednoznačné rozhodnutí neuděláte.
Nový iPhone 5S není nejvýkonnější, nejodladěnější a už nemá ani nejlepší fotoaparát či delší výdrž baterie. Nový iPhone je proměnou, na místo dříve neotřesitelných vlastností nově vyniká v oblasti bezpečnosti či natáčení zpomalených slow-motion videí. Je tak velkou otázkou, nakolik tyto změny bude mít nadále vliv na vývoj tohoto produktu. Lidé se totiž rozhodují většinou jen podle syrových parametrů a funkcí, ať už je pak reálně využijí nebo ne.
Ale zpátky k iPhonu 5S. Hodně lidí může zvažovat, zda pořídit nový aktuální model 5S, jeho plastovou odlehčenou variantu 5C či loňský model 5. Rozdílů mezi těmito modely je skutečně moc. iPhone 5C bych doporučil tomu, kdo vyloženě chce barevný telefon. Lepší volbou mi ale přijde sehnání modelu 5 a k němu případně pořízení barevného pouzdra. Rozměrově i hmotnostně je na tom totiž loňský iPhone 5 lépe.
A co iPhone 5S? Ten má své nesporné klady, osobně se mi nejvíce líbí možnost natáčet zpomalené HD záběry se 120 fps, ale někoho může oslovit zvýšená bezpečnost díky čtečce otisků prstů či dílčí změny, které se však zatím příliš neprojevují v dobrém. Takový fotoaparát nenaplňuje svůj potenciál, baterie i přes vyšší kapacitu také nedoznala reálného zlepšení, prostředí iOS 7 je v některých případech ještě zřejmě ve dvojici 64-bit systém a 64-bit procesor nedoladěné zcela podle představ a co teprve stálé odmítání některých zaběhnutých standardů jako je posílání souborů přes Bluetooth, platby a párování přes NFC a jiné? Takový je Apple. Někteří ocení jeho přednosti, jiní budou zazlívat jeho negativa.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.