Recenze Huawei Watch: nejhezčí chytré hodinky pro 21. století

Luboš Srb

Segment chytrých hodinek nám pomalu ukazuje, že už není jen pro fanoušky těch nejmodernějších technologií. Nové Huawei Watch lákají na hodně povedené provedení, které důmyslně kombinuje svět klasických „tikajících“ hodinek s těmi chytrými „dotykovými“. A jsou tak vlastně pro každého, kdo má chytrý telefon, ať už jde o Android nebo iPhone.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Je dost zajímavé sledovat, jakým směrem se chytré hodinky předních výrobců vydávají. Na rozdíl od dnešních smartphonů, které prakticky postrádají nějaké inovativní nápady, se totiž trh s chytrými hodinkami různými nápady a odlišnostmi jen hemží. Nové Huawei Watch do této pestré nabídky přispívají zejména luxusním pojetím, Apple Watch se zase mohou pochlubit Force Touch ovládáním pomocí síly doteku a třeba Samsung Gear S2 překvapí speciální otočnou lunetou. A teď aby si člověk vybral…

Design a zpracování: tak to má vypadat

Huawei na to jde od lesa. První a rozhodně největší dojem zřejmě na každého udělá samotný design a zpracování – vždyť hodinky jsou v dnešní době už spíše jen takovým módním doplňkem, když aktuální čas můžeme zjistit pomalu na každém rohu nebo doslova z „každé kapsy“. Stačí jen vytáhnout svůj smartphone. Ale komu by se chtělo, že? A co teprve, pokud vám denně chodí desítky notifikací. Hodinky jsou tedy jasnou technologickou evolucí a je evidentní, že by měly zároveň i hezky vypadat, když jsou téměř pořád tak „na očích“.

Huawei Watch krásně spojují tradiční pojetí hodinek s tím modernějším technologickým. Vše je ukryté v luxusním kovovém a voděodolném těle, které sice není zrovna nejtenčí, měří 11,3 mm (což je více, než tloušťka u většiny dnešních smartphonů), ale podstatnou část zaujímá baterie, takže to aspoň k něčemu je. Každopádně hodinky od Huawei vypadají elegantně a hodnotně, což je něco, co zatím u smartwatch není moc zvykem. A nebýt „samovolně“ probouzejícího se displeje, rozdíl oproti klasickým hodinkám by snad někteří na dálku ani nepoznali. A to je obrovské plus.

Dílenské zpracování je na nejvyšší možné úrovni, hodinky nikde nevržou, neskřípou a ani nejsou na ruce nijak nepříjemné, i když jejich hmotnost v případě námi testované celokovové varianty už dosahuje 136 gramů, což nemusí být vhodné pro každého. Vždyť tolik dnes neváží ani některé lehčí telefony. Klasická varianta s koženým páskem ale váží jen asi 60 gramů, a to už je podstatně přijatelnější i pro dlouhodobější nošení. Další potíž však může nastat s velikostí pásku, naštěstí výrobce použil běžný 42mm pásek, takže případně s hodinkami jen stačí zajít do hodinářství.

Displej a ovládání: méně je někdy více

Základní ovládání u Huawei Watch probíhá jednoduše a intuitivně před kruhový 1,4″ dotykový displej s rozlišením 400 x 400 pixelů a jemností 286 ppi. Díky technologii AMOLED vidíte na hodinkách neustále aktuální čas, aniž byste je museli jakkoliv probouzet. A tak to má být – na rozdíl od konkurence, třeba Apple Watch. Po nějaké době neaktivity se ale hodinky automaticky „ztlumí“ a zredukují počet informací na displeji, aby snížily spotřebu energie – vidíte pak třeba jen čas a poslední notifikaci na úsporném tmavém pozadí, stále dobře čitelném.

Pro většinu ovládání použijete, jak už je u platformy Android Wear zvykem, dotyková swipe gesta. Jednotlivé informační karty můžete odshora dolů posuvným gestem prolistovávat, doprava karty zahazovat a doleva naopak procházet jejich možnosti, které jsou však většinou příliš omezené. Pro procházení karet pak také poslouží speciální gesto se švihnutím zápěstí, ovšem po praktické stránce tahle možnost není zrovna dvakrát ideální. Logika ovládání je jednoduchá, nevýhodou je však absence české lokalizace, budete se tak muset spolehnout třeba na svou angličtinu (ačkoliv třeba hlasové zadávání v češtině paradoxně funguje).

A posledním ovládacím prvek je tradiční hodinkářské dvoupolohové tlačítko, se kterým se vždy dostanete na obrazovku s časem a posléze s ním můžete hodinky „ztlumit“ do šetřícího režimu. Pro stejnou funkci pak také můžete využít svoji dlaň, stačí jen poctivě přikrýt celý displej, který následně zavibruje a spustí zmíněný šetřící režim. Možností ovládání je tedy spoustu, jako by snad výrobce zkoušel teprve zjistit, co budou uživatelé preferovat. Osobně mi tedy stačila jen swipe gesta a případně dlaň, nic víc. Takže další možnosti považuji za zbytečné.

Notifikace a další funkce, výdrž baterie

Huawei Watch můžete díky operačnímu systému Android Wear spárovat jak s Android telefony, tak i s iPhonem. Následně vám budou na hodinky chodit veškeré notifikace, které si nastavíte pro aplikace z vašeho telefonu. V tomhle směru zvládají hodinky ještě vše na jedničku, notifikace okamžitě vidíte na probuzeném displeji – příchozí hovor můžete přijmout (ale stále potřebujete pro komunikaci telefon) nebo naopak odmítnout, textovou zprávu si můžete okamžitě přečíst (ale odpověď už musíte namluvit nebo např. nakreslit a doufat, že hodinky vyberou správnou emotikonu) atd. Funkčnost tedy zatím není zcela dotažena, koneckonců ani u jedněch chytrých hodinek.

Výbavu na fitness a další praktické funkce ale mají hodinky od Huawei celkem povedenou. Pochlubit se mohou krokoměrem, senzorem srdečního tepu (i když nedokáže měřit tep sám od sebe průběžně přes den), barometrem a mnoha dalšími senzory, které vám změří spotřebu kalorií, nadmořskou výšku atd. Chybí snad jen GPS, abyste mohli vyběhnout ven i bez chytrého telefonu. Ale to je opět kapitola pro chytré hodinky obecně. A může za to pochopitelně baterie, která by byla s integrovaným GPS modulem asi pěkně rychle vyšťavena.

Výdrž se tak u Huawei Watch zastavila až na téměř 2 dnech při běžném používání. Samozřejmě záleží, jaký máte nastavený jas displeje, jaké máte vybrané ciferníky (světlejší logicky vyčerpají baterii rychleji než tmavší) a hlavně také kolik a jak často vám chodí notifikace ze spárovaného telefonu. Nikdy jsem však nedokázal hodinky vybít za jediný den, a to je podstatné. Trochu méně potěšující je ale fakt, že pro nabíjení musíte používat speciální dokovací kolébku s magnetickými piny, nestačí tedy jen microUSB nabíječka. Na druhou stranu, hodinky máte plně nabití za jen něco málo přes 1 hodinu.

Závěr a zhodnocení

První chytré hodinky od Huawei jsou jedny z nejkrásnějších smartwatch pro 21. století. V ostatních směrech ale výrobce teprve hledá cestu, koneckonců tak, jako i ostatní.

Operační systém Android Wear není zdaleka dokonalý, není dokonce ani v češtině, přitom má spoustu zbytečných funkcí, které nejspíše téměř nikdo ani nevyužije. Složité je také odpovídání na příchozí textové zprávy, ať už jde o SMS nebo třeba Messenger od Facebooku či Hangouts od Googlu. A zaběhat si s nimi vzhledem k absenci GPS také nejspíš nepůjdete.

Sečteno podtrženo, Huawei Watch jsou i přes své nedostatky nejpokročilejší chytré hodinky na trhu, protože se nesnaží být nadpozemským komunikačním přístrojem, ale jsou stále „běžnými“ hodinkami – a to je přesně to, co lidé chtějí nosit na ruce. Otázkou však zůstává, zdali jsou za tento klenot ochotni zaplatit téměř 10 tisíc korun.

Za zhruba 14 tisíc korun můžete mít nejlevnější Apple Watch a třeba za 9 tisíc korun pak nejlevnější Samsung Gear S2, které také nejsou k zahození. A výběr to není zrovna snadný, když každý produkt přináší něco úplně jiného.

Proč koupit?Proč nekoupit?
Plus luxusní vzhledPlus nejsou v češtině
Plus voděodolnostPlus nelze odepsat na zprávy
Plus kompatibilní s Androidem a iOSPlus chybí GPS
Plus výdrž téměř 2 dny
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články