Mobilizujeme.cz

Duel Apple Watch vs Android Wear: Bitva o trůn jednookého

  |  7 komentářů  |  autor:

Chytré hodinky měly být novým svatým grálem, který přinese do kapes výrobců tučné zisky. Nestalo se. Jediný, kdo slaví se svými hodinkami luxusního střihu aspoň částečný úspěch, je Apple. Je to spravedlivé? Skutečně platforma Android Wear nestojí zákazníkům za nákup? Dozvíte se v dnešní recenzi.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, zobrazení a displeje
» 2. Systém a ovládání, notifikace
» 3. Zdravotní funkce, výdrž, závěr

Abychom byli úplně přesní – ani výrobce z Cupertina nemůže ve vztahu k prodejům Apple Watch bouchat šampaňské. Podle posledních odhadů, které přinesla agentura IDC (Apple sám je na čísla prodeje tradičně skoupý), se k zákazníkům ve druhém kvartálu dostalo přes 3,6 milionu Apple Watch. Pro srovnání: za poslední čtvrtrok se prodalo 47,5 milionu iPhonů 6. Ve světě wearables pak Apple překonal FitBit s bezmála 4,5 miliony prodaných kusů svého fitness trackeru. Firmy, které se snaží odlovit zákazníky platformou Android Wear, se pak v pětici nejlepších podle agentury IDC pro jistotu nevyskytují vůbec.

Chybí snad chytrým hodinkám nějaké příslovečné jablečné kouzlo? A co dělá Google špatně, že po jeho wearables neštěkne ani pes? Část těchto tajemství jsme se pokusili odhalit v komentáři vydaném před několika dny. Podrobnému srovnávání obou operačních systémů jsme se však věnovali několik týdnů.

Aby byly podmínky vyrovnané, zapůjčili jsme u Mironetu nejlevnější Apple Watch Sport ve spojení s iPhonem 6. Abychom dosáhli co nejmenšího možného zkreslení recenzentova názoru, rozhodli jsme se této konfiguraci co nejvíce přiblížit i ve ekosystému Android. Naše volba proto padla na dvojici od Sony: Smartwatch 3 a Xperia Z3 Compact. Oba dva přístroje pocházejí taktéž z portfolia jediného výrobce, telefon se iPhonu blíží svými rozměry a výkonem, hodinky pak zase stejně jako ty jablečné disponují čtvercovým displejem a sportovním silikonovým řemenem. Jediné, co srovnat nelze, je cena. Telefon Xperii seženete v oficiální distribuci o třetinu levněji než iPhone, cena Smartwatch 3 by se do cenovky základních Apple Watch naopak téměř třikrát vešla celá.


Nejluxusnější Sony SmartWatch 3 s kovovým řemínkem stojí 7.500 Kč (tedy skoro dvojnásobek běžné ceny), kovové Apple Watch pak více než 20.000 korun (takže také skoro dvojnásobek). My jsme však testovali základní verze se sportovními pásky.

Zobrazení

Úkolem tohoto testu je oprostit se od jakýchkoli hardwarových rozdílů. Apple Watch jsou totiž jen jedny, zatímco otestovat všechny přístroje běžící na Android Wear není v silách jediného člověka. Přesto si však nelze nevšimnout, že displej Sony podává bílou barvu jako lehce žlutou. Což je vážně škoda: celý systém od Google totiž využívá bílý podklad a černé písmo. A jakkoli Smartwatch disponují velmi kvalitním a na slunci skvěle čitelným displejem, zobrazovači od Apple se nemohou rovnat.

Pokud stejně jako já přecházíte z Apple na Sony, poznáte na vlastní kůži, co to znamená „retina displej“. Zatímco u Apple Watch je vše skvěle vyhlazené, Sony proti nim vypadá jako z mobilního pravěku, ačkoliv se výsledná hustota zobrazení liší jen o několik málo bodů na palec. Přehlednosti Google Wear nenapomáhá ani využití grafiky. Tam, kde si Apple vystačí s černým podkladem a bílým textem, Google doplní ještě podkladový obrázek (zejména v asistentovi Google Now). Není to ani příliš hezké, ani příliš účelné.

Apple to v disciplíně přehlednosti nandává Androidu ještě v jednom zdánlivě méně podstatném detailu. Jak už je poučenějším čtenářům známo, displej obou typů hodinek zůstává v klidovém režimu tmavý a spouští se otočením ruky směrem k očím. Jenže zatímco Apple Watch zaznamenaly v tomto ohledu přibližně 90procentní úspěšnost, Sony Smartwatch 3 se stěží vyšplhaly na 70%. I v případě, že se hodinky odemkly napoprvé, jim to trvalo daleko déle než rivalovi z Cupertina.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, zobrazení a displeje
» 2. Systém a ovládání, notifikace
» 3. Zdravotní funkce, výdrž, závěr

ČLÁNKY:, , , , , , ,
LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

DNES  |    |  diskuze (0)

Vzhledem k poměrně výbušné aféře se Samsungem Galaxy Note 7 se stále mnoho zákazníků jihokorejského výrobce bojí o spolehlivost zařízení. Na druhou…

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

DNES  |    |  diskuze (0)

Vlajková loď čínské společnosti Huawei dostává první aktualizaci. Nejedná se ale o žádnou velkou aktualizaci, spíše se opravují drobné softwarové chyby,…

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

DNES  |    |  diskuze (1)

Andy Rubin založil společně s dalšími lidmi v říjnu 2003 společnost Android Inc. Tuto společnost odkoupil po dvou letech Google a udělal z ní…

Mobilní zobrazení