Recenze Honor View 10: cena/výkon nebo cena/kvalita?

Honor nakonec přináší cenově dostupný vlajkový model View 10 i na český trh a je to dobře. Nejde totiž jen o převlečený superphone Huawei Mate 10 Pro, ale z hlavních lákadel se zákazníci mohou těšit také například na skvělý poměr ceny a výkonu, kvalitní fotoaparát nebo moderní vzhled doplněný umělou inteligencí. Má novinka i nějaké výrazné slabiny? To prozradí naše dnešní recenze.

Příběh telefonu začal na konci roku 2017, kdy byl oficiálně uvolněn pro čínský trh jako telefon Honor V10. Zatímco Česká republika čekala na globální verzi, na přelomu roku ji Honor opravdu vydal, ale jen pro několik velkých evropských trhů, jako je Německo či Velká Británie, a to pod názvem Honor View 10. Novinka by u nás nejspíše ubírala prodeje bráškovi Huawei Mate 10 Pro (recenze), takže si Česko muselo počkat. Lidé, kterým se telefon zalíbil (a sám mezi ně patřím), si ho museli koupit například z německého Amazonu. Možná i nedávné představení nového zařízení Huawei P20 dovolilo „View desítce“ (a snad do budoucna i řadě V) konečně proniknout do České republiky. Honor View 10 je v tutu chvíli top modelem značky a stále patří mezi nejvýkonnější telefony na světě.

Honor View 10: specifikace

Konstrukce celokovové tělo, 157 x 75 x 7 mm, 172 g
Displej 5,99″, IPS LCD, 18:9, 2160 x 1080 px, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo
Procesor 8 jádrový, 4×2,4 GHz + 4×1,8 GHz, HiSilicon Kirin 970
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparát 16 Mpx (f/1.8) + 20 Mpx, 2x zoom, blesk + přední 13 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth, USB-C, NFC, GPS, čtečka otisků+tváře
Baterie 3750 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 12 790 Kč, duben 2018

Design a zpracování: dobře zvládnutý standard

Už při otevření krabičky se Honor snaží ukázat, že toto není jen tak ledajaký telefon, ale jeho vlajková loď. V poměrně malém balení nalezneme kromě mobilu s ochrannou fólií, nabíječky a vyndavače simky také průhledné silikonové pouzdro. Pouzdro překvapivě dobře sedí, jednoduše se nasazuje a i po měsíčním používání je jako nové. Fakt, že je průhledné, zanechává design alespoň částečně viditelný. Pokud se ale vzhledem telefonu chcete chlubit, budete se muset obejít bez něj. Podle nově dostupných informací česká verze balení neobsahuje sluchátka, což je škoda, u mojí italské verze byly součástí balení.

Samotný telefon Honor View 10 působí velmi sebevědomě, moderní poměr stran 18:9 je doplněn příjemným designem, který se nepouští do přehnaných inovací, ale telefonu to sekne. Mírná konzervativnost je znát snad všude kromě čoček fotoaparátu, tam výrobce zvolil trochu odvážnější řešení, o kterém ještě bude řeč. Přesto zařízení nepůsobí tuctovým dojmem, zvláště modrá barva v kombinaci s mírně zahnutými křivkami vytváří poměrně elegantní výsledek. Telefon je opravdu tenký, až se divím, jak se do něj výrobci podařilo narvat baterku. Velký, téměř šestipalcový displej pokrývá velkou většinu telefonu a samozřejmostí jsou minimální rámečky.

View 10 patří ještě mezi šťastlivce bez výřezu, takže na horní i spodní straně jsou prostory, které nepokrývá displej. Nahoře jsou využity pro přední kameru, senzory a notifikační diodu (svítí dostatečně – bez problémů). Na spodní straně nalezneme tenké domovské tlačítko, do kterého se vešla i čtečka otisků prstů. Prostor tedy nezůstal nevyužitý a vy nejste nuceni používat softwarová tlačítka. To v dnešní době není moc časté řešení, výrobci čtečku dávají na zadní stranu, ale tento krok se podle mého Honoru opravdu povedl. Proč kazit design zad telefonu, když můžete dát čtečku dopředu? Přestože je čtečka celkem malá, funguje naprosto bleskově a bezproblémově.

Na bocích telefonu se nachází tlačítka hlasitosti, vypínací tlačítko a dva sloty na SIM, z toho jeden hybridní. Všechny mají dobrou odezvu a neviklají se. Na vršku telefonu je užitečný Infraport a na spodní straně můžeme vidět 3,5 mm Jack (ano, opravdu ještě žije!), nabíjecí oboustranný port USB-C a reproduktor. S tím přichází první potíž, pokud držíte Honor View 10 „na ležato“ – například při hraní her či sledování videí, reproduktor si zakrýváte rukou a tím blokujete výstup zvuku.

Záda jsou designově poměrně jednoduchá, jen na vrchním a spodním okraji je tmavší designové lemování. Uprostřed zadní strany nalezneme logo výrobce. To, co ale člověka uhodí do očí jako první, jsou čočky fotoaparátu v levém horním rohu. Tyto dva lehce vystouplé prvky jsou výkupní cenou za tenké provedení telefonu. Čočky nejsou ničím propojené a vedle nich našel místo blesk. Pokud telefon položíme bez obalu na rovnou plochu, čočky způsobí mírný náklon na stranu. Někdo by možná řekl, že měl Honor radši telefon s výstupky zarovnat a zvětšit baterku, ale já s tím úplně nesouhlasím. Výrobce totiž zachraňuje situaci tím, že při použití obalu se s ním čočky krásně srovnají a náklon je ten tam. V konečném důsledku má telefon s nasazeným obalem přijatelnou tloušťku.

Velikost smartphonu opravdu není zanedbatelná, pro lidi s malýma rukama by mohlo být ovládaní jednou rukou problém. Na pomoc je pro ně ale připravený softwarový prvek, o kterém se ještě zmíním. Osobně mám ruce velké, ale stejně si občas druhou rukou pomůžu. Na druhou stranu, malé rámečky spolu s aspektem 18:9 činí telefon menším a hlavně užším, než byste od 6palcového displeje čekali. Honor View 10 se v ruce drží velmi příjemně, neklouže a použité materiály jsou kvalitní. Zařízení ničím obzvlášť zajímavým nepřekvapilo, ale standard nejvyšší třídy drží a v oblasti designu a zpracování není moc co vytknout. Napadá mě možná jen designové řešení čoček fotoaparátu a chybějící voděodolnost, což je prvek viditelný i ve střední třídě.

Displej, prostředí a baterie: co chtít víc?

Jako snad každý, i Honor jde s dobou. Již zmiňovaný 5,99palcový displej je podlouhlého typu, jinými slovy 18:9 (můžete nastavit, u kterých aplikací chcete poměr používat). Výrobce zvolil nejčastější druh displeje – tedy IPS LCD. Někdo by možná ocenil radši OLED technologii, ale výrobci se displej i v tomto případě povedl. Rozlišení se zastavilo na Full HD+, v řeči čísel pak 2160 x 1080 px, což je ideální kompromis mezi kvalitou obrazu a nároky na baterii. Pokud nebudete zkoušet virtuální realitu, pixely od sebe ani nerozeznáte. Barvy nejsou špatné, v nastavení navíc můžete měnit jejich teplotu. Pozorovací úhly bez námitek, ale světelnost spadá spíše do průměru. Není vyloženě špatná, ale od vlajkové lodi by člověk čekal alespoň mírný nadstandard. Automatický jas zato funguje na jedničku, chybí snad jen funkce Always on, která by přinesla čas a notifikace i na “zhasnutý” displej.

Jestli jste na tom energeticky opravdu špatně, jistě oceníte režim chytrého rozlišení. Pokud je povolený, telefon při slabé baterii automaticky přepne na menší rozlišení a díky menšímu počtu zobrazovaných pixelů spotřebovává měně energie. Mobil toho ale ohledně baterie nabízí ještě více. Jako většina zařízení poskytuje úsporný režim, dále také ultra úsporný režim, který prostředí telefonu velmi zjednoduší a ponechá k dispozici jen několik základních aplikací. Pokud nejste fanoušky úsporných režimů, nevadí. I v klasickém režimu můžete sledovat, kolik energie spotřebovává jaká aplikace a regulovat je. Pokud některá z aplikací „moc žere“, telefon vás upozorní. A tady přichází na řadu umělá inteligence – u Honoru View 10 má údajně sledovat spotřebu baterie, sama kontrolovat aplikace a udržovat systém v optimální šetřící konfiguraci. Ale těžko to dokazovat.

 

Samotná kapacita baterie činí 3 750 mAh, což je o něco méně než u Huawei Mate 10, ale i tak bych výdrž hodnotil jako nadprůměrnou. Možná i díky softwaru nemá telefon problém s přežitím celého dne, i při velmi intenzivním užívání (Bluetooth poslech hudby, internet, hry) baterii navečer ještě pár procent zbude. Pokud telefon nepoužíváte během dne tak intenzivně, baterie vyprchá až ve druhé půlce dalšího dne. Rychlé nabíjení přijde vhod, zejména pokud ráno zjistíte, že jste přes noc mobil zapomněli nabít. Za půl hodiny nabije skoro polovinu kapacity a to při troše šetření stačí na zbytek dne. Celkově jsem byl výdrží mile překvapen, provede vás celým dnem a vy přitom nemusíte každou chvíli kontrolovat, kolik zbývá procent.

Základním kamenem softwaru je Android 8.0 Oreo, což je v této kategorii naprostá nutnost. Upgrade na nadcházející verzi Android P sice zatím není oficiálně potvrzený, nicméně díky Projektu Treble se dá očekávat. Na druhou stranu, Honor v oblasti aktualizací není tak spolehlivý jako Sony nebo Google, ale o své telefony se poměrně stará. Nezbývá, než si tedy počkat. Oreo je dále doplněné nadstavbou EMUI 8. Přestože EMUI možná nesedne každému, verze 8 je poměrně přehledná a osobně jsem si na ni rychle zvykl. Pokud nadstavba slouží dobře, proč ji porovnávat se základním Androidem? Procesor Kirin 970 a 6 GB RAM plní svůj úkol dobře, za měsíc používání jsem se nesetkal s prakticky žádnými lagy či záseky. To sice vypadá jako samozřejmost, ale u některých výrobců optimalizace pokulhává. Honor s tímto naštěstí problém nemá. V telefonu je předinstalováno několik aplikací, dají se ale odinstalovat a v konečném důsledku zjistíte, že velká část je docela fajn.

Kromě standardních aplikací od Googlu, několika her a klasiky jako je galerie a fotoaparát zde nalezneme i poměrně užitečné pomůcky. Za zmínku stojí „Správce telefonu“, který sjednocuje důležité funkce – jako je optimalizace, baterie či antivirus. Jako další nabídne systém aplikace „Zdraví“, která např. počítá vaše kroky a lze spárovat s chytrými hodinkami či náramkem. Složka nástroje kromě počasí, vtipné appky zrcadlo nebo svítilny nabízí aplikaci „Inteligentní ovladač“. Tento nástroj používá Infraport, vy jen navolíte značku cílového zařízení a můžete ho pomocí mobilu ovládat. Jako poslední bych zmínil aplikaci Translator, což je vlastně takový multimediální Google překladač. Můžete text napsat, namluvit nebo vyfotit a překladač ho okamžitě přeloží. Umělá inteligence pomáhá fotoaprátu – načíst a přeložit celou stránku textu překladači trvá zlomek vteřiny. Tato funkce se může hodit třeba při cestování, poradí si i s jazyky jako je korejština.

 

Nastavení telefonu vám nabídne širokou paletu funkcí a možností volby, což je někdy až na škodu – najít to, co zrovna potřebujete, bývá občas problém. Výrobce vám ale usnadňuje život pomocí předinstalované aplikace „Tipy“. Prohlédnete si v ní různé funkce a prvky, které zaručí třeba rychlejší a snadnějšímu ovládání nebo zabezpečení soukromí. Obecně se dá říct, že se Honor snaží uživateli s nastavením pomoct a naučit ho ovládat telefon efektivně, při prvním použití na vás co chvíli vyskočí nějaká praktická rada. Na druhou stranu opravdu potrvá pár dní, než si všechny funkce osaháte, nastavíte a zvyknete si na ně.

Jako první bych zmínil základní ovládací prvky telefonu. Kromě customizace klasické navigační lišty ji můžete kompletně stáhnout a vybrat si že dvou dalších možností. První možností je tzv. plovoucí navigační tlačítko, druhou jsou gesta v domovském tlačítku. Tato možnost mi přijde nejlepší, gesta jsou jednoduchá a vy máte bonusové místo na displeji. Další fajn vychytávkou je „Rozhraní pro jednu ruku“, jediným potažením po liště se zmenší zobrazovaná plocha a vy dosáhnete na roh displeje i pokud máte malou ruku. Jen to bohužel nefunguje, pokud máte lištu skrytou a používáte gesta.

Honor View 10 nabízí také ovládání pohybem nebo kloubem prstu. Pokud telefon zvednete, zapne se displej. Pokud chcete položit hovor, stačí doslova položit mobil apod. Kloubem například „fruit ninja stylem“ rozpůlíte displej na dvě části a můžete používat dvě appky naráz (funkce Androidu 8 vylepšená o gesto). Za zmínku stojí ještě ovládání hlasem, které se sice nevyrovná Siri nebo Bixby, ale zvládne například práci s hovory. Pokud mobil nemůžete najít, stačí na něj zavolat a on ohlásí svou pozici voláním „I’ am here“ a hudbou, je to taková vtipná a zároveň užitečná „maličkost“.

 

V oblasti bezpečnosti kromě zamykání aplikací či antiviru nalezneme i zajímavou funkci trezor, kam si můžete zamknout citlivá data – jsou plně chráněna vůči jakémukoliv pokusu o přístupu z vnějšku. View 10 v novoroční aktualizaci dostal také odemykání obličejem, které osobně používám jako primární způsob odemčení. V kombinaci s ovládáním pohybem vám stačí zvednout telefon a podívat se na něj a on se sám odemkne. Rychlost odemčení je tak blesková, až mně občas přijde, že žádné zabezpečení vlastně nepoužívám. Honor neudává procentuální bezpečnost odemykání. Osobně bych řekl, že je to poměrně bezpečné, ale pokud si chcete být jistí a bezpečí u vás vyhrává nad komfortem, radši zvolte rychlou čtečku otisků.

Při probírání se všemožnými vychytávkami jsme se odklonili od jednoho z hlavních lákadel telefonu – výkonu. Výsledek v Antutu je kolem 210 tisíc bodů a to je opravdu slušné číslo. Přestože se na trhu už najdou výkonnější smartphony (příkladem budiž nové vlajkové lodě Samsungu a Sony), Honor View 10 pořád patří mezi špičku, výkonem se vyrovná třeba Xiaomi Mi Mix 2 (recenze) nebo OnePlus 5T (recenze). V posledním Antutu žebříčku z únoru byl dokonce na prvním místě – nejvýkonnější mobil na světě. Tímto se dostáváme ke hrám, kde je vše samozřejmě naprosto bez problémů. Vyzkoušel jsem slušnou řádku herních titulů, například Real Racing 3, Garena Free Fire, nebo World of Tanks. Všechny hry běžely bez problémů na nejvyšší detaily. Pokud hrajete dlouho, telefon se mírně zahřívá, k topení to má ale daleko. Všechny hry máte pod palcem v aplikaci „Sada Her“.

Celkově toho software nabídne tolik, že vlastně ani nestihnete přemýšlet o tom, co vám nenabídnul. A pokud nad tím přece jen přemýšlet začnete, zjistíte, že to je vlastně jen pár maličkostí. To bylo asi jedno z pro mě nejpříjemnějších překvapení.

Fotoaparát: stabilizace, stabilizace…

Jako první bych chtěl upozornit, že nejsem žádný profesionální fotograf, takže budu fotoaparát hodnotit z pohledu běžného uživatele a věřím, že dobrý fotograf zvládne s telefonem udělat s trochou úpravy o dost lepší fotky než já. Honor View 10 se pyšní hlavním duálním fotoaparátem – 16 Mpx (f/1.8) + 20 Mpx (f/1.6) a selfie kamerou – 13 Mpx (f/2.0). Duální fotoaparát je složen z klasické a monochromatické čočky, což slouží k vytváření černobílých fotek a k lepšímu barevnému vykreslování. Velkým hráčem v této oblasti je také umělá inteligence, která má dva hlavní úkoly: rozpoznat objekt, který fotíte a následně vybrat adekvátní mód a automaticky vytvořit tzv. bokeh efekt, který rozmaže pozadí za foceným objektem. Aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá a přehledná, pozitivně hodnotím hlavně funkci info, díky které si můžete u každého módu přečíst, k čemu slouží a jak ho správně použít. Můžete si pohrávat s clonou i kompozicí. Telefon nabídne například režim živé fotografie, panorama, časosběr nebo HDR. Zajímavou funkcí je také malování světlem, v tomto režimu můžete například vytvořit umělecký záběr z projíždějících aut na rušné ulici.

Přední kamera se řadí spíše do průměru – vyfotí poměrně slušná selfie, ale má tendenci mírně přesvětlovat a objekty mají až moc jemné obrysy. Potěší naopak režim portrétu včetně bokeh efektu. Dále je k dispozici zkrášlovací mód či různé filtry. Jak uvidíte níže, za svoji přední kameru se nebudete muset stydět, ale rozhodně byste na trhu našli lepší selfie mobily.

Hlavní duální kamera je dle mě tou světlejší stránkou fotoaparátu, a to ani nemusí přesvětlovat fotografie. Bokeh efekt tu funguje na výbornou, umělá inteligence bleskově přepíná mezi módy podle objektu vašeho zájmu a telefon obecně produkuje velmi slušné fotografie s dobrou ostrostí a slušnou barevností. View 10 vytvoří poměrně hezké makro fotky, portréty i fotky krajiny. Fotky v šeru jsou velmi slušné, ale ve větší tmě už se objevuje zřetelný šum a režim focení ve tmě se rozmazává – bez stativu si neškrtnete. Ani umělá inteligence není dokonalá, při vytváření fotek s rozmazaným pozadím občas rozmaže i kus foceného objektu. Přesto i průměrný uživatel s telefonem dokáže udělat fotky, za které sklidí u svých známých ovace. Pokud chcete nejlepší fotomobil na trhu, asi byste měli sáhnout po některé nové vlajkové lodi letošního roku. Pokud ale potřebujete telefon, se kterým bez problému vyfotíte pár kvalitních fotek na váš instagram a neošidí vás ani na různých režimech, nemusíte se Honoru vůbec obávat.

Jako poslední zmíním natáčení videí. Rozhodně potěší funkce zpomaleného videa, která funguje přesně tak, jak má. Co ale rozhodně nepotěší, je absence stabilizace obrazu. Mnoho telefonů s cenovkou pod 10 tisíc vlastní stabilizaci – toto je jednoznačné mínus pro Honor. Pokud se vám však nebudou třást ruce, telefon zvládne dobrá videa.

Jak fotí Honor View 10?


Závěr

Na začátku jsem položil otázku, jestli má telefon Honor View 10 nějaké výrazné slabiny. Odpověď zní: ano, telefon má několik slabin, žádná z nich ale není tak významná, aby ho položila na kolena. Jasně totiž převažují dobré vlastnosti, za necelých 13 tisíc korun dostanete telefon, který se svými specifikacemi vejde mezi špičku, dostáváme se tu k výbornému poměru cena/výkon. Smartphone ale zároveň ukazuje, že neexistuje oblast, ve které by nějak výrazně zaostával. Nabídne moderní design, slušný fotoaparát i displej, zároveň ale překvapí dobře odladěným systémem a spoustou užitečných funkcí. Honor se snažil a podařilo se mu vyrobit zařízení, které není jen výkonné, ale také kvalitní. Můžeme tedy hovořit i o poměru cena/kvalita.

Kdo by tedy měl uvažovat o koupi Honoru View 10? Nabídnu vám hned několik možností. Za a) člověk, který nechce za telefon utratit dvacet tisíc, ale zároveň ani nechce přijít o to nejlepší, co moderní technologie aktuálně nabízejí. Za b) člověk, který si chce pořídit telefon vyšší střední třídy, ale vadí mu kompromisy u nižších modelů. Nebo za c) člověk, který chce kvalitní telefon, který bude ještě několik let dobře sloužit s dostatečným výkonem.

A jakou má View 10 konkurenci? Telefon se nachází ve vodách, které moc okupované nejsou. Z jedné strany drží svoje pozice mobily střední třídy (Samsung Galaxy A8, Nokia 7 Plus…) a na druhé straně se v cenovém odstupu drží vlajkové lodě jako je Huawei Mate 10 Pro, nové modely od Sony a další. Přímými konkurenty jsou jen Nokia 8 (recenze) a OnePlus 5T (recenze). Přesto si myslím, že pokud oželíte voděodolnost a absenci stabilizace, je v cenové hladině kolem 13 tisíc korun právě Honor View 10 tou nejlepší volbou.

 výborný poměr cena/výkon  fotoaparát bez stabilizace obrazu
 velká interní pamět  není voděodolný
 přední čtečka s gesty
 příjemný a odladěný systém
 dobrá výdrž baterie

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Honor View 10: cena/výkon nebo cena/kvalita?

Honor nakonec přináší cenově dostupný vlajkový model View 10 i na český trh a je to dobře. Nejde totiž jen o převlečený superphone Huawei Mate 10 Pro, ale z hlavních lákadel se zákazníci mohou těšit také například na skvělý poměr ceny a výkonu, kvalitní fotoaparát nebo moderní vzhled doplněný umělou inteligencí. Má novinka i nějaké výrazné slabiny? To prozradí naše dnešní recenze.

Příběh telefonu začal na konci roku 2017, kdy byl oficiálně uvolněn pro čínský trh jako telefon Honor V10. Zatímco Česká republika čekala na globální verzi, na přelomu roku ji Honor opravdu vydal, ale jen pro několik velkých evropských trhů, jako je Německo či Velká Británie, a to pod názvem Honor View 10. Novinka by u nás nejspíše ubírala prodeje bráškovi Huawei Mate 10 Pro (recenze), takže si Česko muselo počkat. Lidé, kterým se telefon zalíbil (a sám mezi ně patřím), si ho museli koupit například z německého Amazonu. Možná i nedávné představení nového zařízení Huawei P20 dovolilo „View desítce“ (a snad do budoucna i řadě V) konečně proniknout do České republiky. Honor View 10 je v tutu chvíli top modelem značky a stále patří mezi nejvýkonnější telefony na světě.

Honor View 10: specifikace

Konstrukce celokovové tělo, 157 x 75 x 7 mm, 172 g
Displej 5,99″, IPS LCD, 18:9, 2160 x 1080 px, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo
Procesor 8 jádrový, 4×2,4 GHz + 4×1,8 GHz, HiSilicon Kirin 970
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparát 16 Mpx (f/1.8) + 20 Mpx, 2x zoom, blesk + přední 13 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth, USB-C, NFC, GPS, čtečka otisků+tváře
Baterie 3750 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 12 790 Kč, duben 2018

Design a zpracování: dobře zvládnutý standard

Už při otevření krabičky se Honor snaží ukázat, že toto není jen tak ledajaký telefon, ale jeho vlajková loď. V poměrně malém balení nalezneme kromě mobilu s ochrannou fólií, nabíječky a vyndavače simky také průhledné silikonové pouzdro. Pouzdro překvapivě dobře sedí, jednoduše se nasazuje a i po měsíčním používání je jako nové. Fakt, že je průhledné, zanechává design alespoň částečně viditelný. Pokud se ale vzhledem telefonu chcete chlubit, budete se muset obejít bez něj. Podle nově dostupných informací česká verze balení neobsahuje sluchátka, což je škoda, u mojí italské verze byly součástí balení.

Samotný telefon Honor View 10 působí velmi sebevědomě, moderní poměr stran 18:9 je doplněn příjemným designem, který se nepouští do přehnaných inovací, ale telefonu to sekne. Mírná konzervativnost je znát snad všude kromě čoček fotoaparátu, tam výrobce zvolil trochu odvážnější řešení, o kterém ještě bude řeč. Přesto zařízení nepůsobí tuctovým dojmem, zvláště modrá barva v kombinaci s mírně zahnutými křivkami vytváří poměrně elegantní výsledek. Telefon je opravdu tenký, až se divím, jak se do něj výrobci podařilo narvat baterku. Velký, téměř šestipalcový displej pokrývá velkou většinu telefonu a samozřejmostí jsou minimální rámečky.

View 10 patří ještě mezi šťastlivce bez výřezu, takže na horní i spodní straně jsou prostory, které nepokrývá displej. Nahoře jsou využity pro přední kameru, senzory a notifikační diodu (svítí dostatečně – bez problémů). Na spodní straně nalezneme tenké domovské tlačítko, do kterého se vešla i čtečka otisků prstů. Prostor tedy nezůstal nevyužitý a vy nejste nuceni používat softwarová tlačítka. To v dnešní době není moc časté řešení, výrobci čtečku dávají na zadní stranu, ale tento krok se podle mého Honoru opravdu povedl. Proč kazit design zad telefonu, když můžete dát čtečku dopředu? Přestože je čtečka celkem malá, funguje naprosto bleskově a bezproblémově.

Na bocích telefonu se nachází tlačítka hlasitosti, vypínací tlačítko a dva sloty na SIM, z toho jeden hybridní. Všechny mají dobrou odezvu a neviklají se. Na vršku telefonu je užitečný Infraport a na spodní straně můžeme vidět 3,5 mm Jack (ano, opravdu ještě žije!), nabíjecí oboustranný port USB-C a reproduktor. S tím přichází první potíž, pokud držíte Honor View 10 „na ležato“ – například při hraní her či sledování videí, reproduktor si zakrýváte rukou a tím blokujete výstup zvuku.

Záda jsou designově poměrně jednoduchá, jen na vrchním a spodním okraji je tmavší designové lemování. Uprostřed zadní strany nalezneme logo výrobce. To, co ale člověka uhodí do očí jako první, jsou čočky fotoaparátu v levém horním rohu. Tyto dva lehce vystouplé prvky jsou výkupní cenou za tenké provedení telefonu. Čočky nejsou ničím propojené a vedle nich našel místo blesk. Pokud telefon položíme bez obalu na rovnou plochu, čočky způsobí mírný náklon na stranu. Někdo by možná řekl, že měl Honor radši telefon s výstupky zarovnat a zvětšit baterku, ale já s tím úplně nesouhlasím. Výrobce totiž zachraňuje situaci tím, že při použití obalu se s ním čočky krásně srovnají a náklon je ten tam. V konečném důsledku má telefon s nasazeným obalem přijatelnou tloušťku.

Velikost smartphonu opravdu není zanedbatelná, pro lidi s malýma rukama by mohlo být ovládaní jednou rukou problém. Na pomoc je pro ně ale připravený softwarový prvek, o kterém se ještě zmíním. Osobně mám ruce velké, ale stejně si občas druhou rukou pomůžu. Na druhou stranu, malé rámečky spolu s aspektem 18:9 činí telefon menším a hlavně užším, než byste od 6palcového displeje čekali. Honor View 10 se v ruce drží velmi příjemně, neklouže a použité materiály jsou kvalitní. Zařízení ničím obzvlášť zajímavým nepřekvapilo, ale standard nejvyšší třídy drží a v oblasti designu a zpracování není moc co vytknout. Napadá mě možná jen designové řešení čoček fotoaparátu a chybějící voděodolnost, což je prvek viditelný i ve střední třídě.

Displej, prostředí a baterie: co chtít víc?

Jako snad každý, i Honor jde s dobou. Již zmiňovaný 5,99palcový displej je podlouhlého typu, jinými slovy 18:9 (můžete nastavit, u kterých aplikací chcete poměr používat). Výrobce zvolil nejčastější druh displeje – tedy IPS LCD. Někdo by možná ocenil radši OLED technologii, ale výrobci se displej i v tomto případě povedl. Rozlišení se zastavilo na Full HD+, v řeči čísel pak 2160 x 1080 px, což je ideální kompromis mezi kvalitou obrazu a nároky na baterii. Pokud nebudete zkoušet virtuální realitu, pixely od sebe ani nerozeznáte. Barvy nejsou špatné, v nastavení navíc můžete měnit jejich teplotu. Pozorovací úhly bez námitek, ale světelnost spadá spíše do průměru. Není vyloženě špatná, ale od vlajkové lodi by člověk čekal alespoň mírný nadstandard. Automatický jas zato funguje na jedničku, chybí snad jen funkce Always on, která by přinesla čas a notifikace i na “zhasnutý” displej.

Jestli jste na tom energeticky opravdu špatně, jistě oceníte režim chytrého rozlišení. Pokud je povolený, telefon při slabé baterii automaticky přepne na menší rozlišení a díky menšímu počtu zobrazovaných pixelů spotřebovává měně energie. Mobil toho ale ohledně baterie nabízí ještě více. Jako většina zařízení poskytuje úsporný režim, dále také ultra úsporný režim, který prostředí telefonu velmi zjednoduší a ponechá k dispozici jen několik základních aplikací. Pokud nejste fanoušky úsporných režimů, nevadí. I v klasickém režimu můžete sledovat, kolik energie spotřebovává jaká aplikace a regulovat je. Pokud některá z aplikací „moc žere“, telefon vás upozorní. A tady přichází na řadu umělá inteligence – u Honoru View 10 má údajně sledovat spotřebu baterie, sama kontrolovat aplikace a udržovat systém v optimální šetřící konfiguraci. Ale těžko to dokazovat.

 

Samotná kapacita baterie činí 3 750 mAh, což je o něco méně než u Huawei Mate 10, ale i tak bych výdrž hodnotil jako nadprůměrnou. Možná i díky softwaru nemá telefon problém s přežitím celého dne, i při velmi intenzivním užívání (Bluetooth poslech hudby, internet, hry) baterii navečer ještě pár procent zbude. Pokud telefon nepoužíváte během dne tak intenzivně, baterie vyprchá až ve druhé půlce dalšího dne. Rychlé nabíjení přijde vhod, zejména pokud ráno zjistíte, že jste přes noc mobil zapomněli nabít. Za půl hodiny nabije skoro polovinu kapacity a to při troše šetření stačí na zbytek dne. Celkově jsem byl výdrží mile překvapen, provede vás celým dnem a vy přitom nemusíte každou chvíli kontrolovat, kolik zbývá procent.

Základním kamenem softwaru je Android 8.0 Oreo, což je v této kategorii naprostá nutnost. Upgrade na nadcházející verzi Android P sice zatím není oficiálně potvrzený, nicméně díky Projektu Treble se dá očekávat. Na druhou stranu, Honor v oblasti aktualizací není tak spolehlivý jako Sony nebo Google, ale o své telefony se poměrně stará. Nezbývá, než si tedy počkat. Oreo je dále doplněné nadstavbou EMUI 8. Přestože EMUI možná nesedne každému, verze 8 je poměrně přehledná a osobně jsem si na ni rychle zvykl. Pokud nadstavba slouží dobře, proč ji porovnávat se základním Androidem? Procesor Kirin 970 a 6 GB RAM plní svůj úkol dobře, za měsíc používání jsem se nesetkal s prakticky žádnými lagy či záseky. To sice vypadá jako samozřejmost, ale u některých výrobců optimalizace pokulhává. Honor s tímto naštěstí problém nemá. V telefonu je předinstalováno několik aplikací, dají se ale odinstalovat a v konečném důsledku zjistíte, že velká část je docela fajn.

Kromě standardních aplikací od Googlu, několika her a klasiky jako je galerie a fotoaparát zde nalezneme i poměrně užitečné pomůcky. Za zmínku stojí „Správce telefonu“, který sjednocuje důležité funkce – jako je optimalizace, baterie či antivirus. Jako další nabídne systém aplikace „Zdraví“, která např. počítá vaše kroky a lze spárovat s chytrými hodinkami či náramkem. Složka nástroje kromě počasí, vtipné appky zrcadlo nebo svítilny nabízí aplikaci „Inteligentní ovladač“. Tento nástroj používá Infraport, vy jen navolíte značku cílového zařízení a můžete ho pomocí mobilu ovládat. Jako poslední bych zmínil aplikaci Translator, což je vlastně takový multimediální Google překladač. Můžete text napsat, namluvit nebo vyfotit a překladač ho okamžitě přeloží. Umělá inteligence pomáhá fotoaprátu – načíst a přeložit celou stránku textu překladači trvá zlomek vteřiny. Tato funkce se může hodit třeba při cestování, poradí si i s jazyky jako je korejština.

 

Nastavení telefonu vám nabídne širokou paletu funkcí a možností volby, což je někdy až na škodu – najít to, co zrovna potřebujete, bývá občas problém. Výrobce vám ale usnadňuje život pomocí předinstalované aplikace „Tipy“. Prohlédnete si v ní různé funkce a prvky, které zaručí třeba rychlejší a snadnějšímu ovládání nebo zabezpečení soukromí. Obecně se dá říct, že se Honor snaží uživateli s nastavením pomoct a naučit ho ovládat telefon efektivně, při prvním použití na vás co chvíli vyskočí nějaká praktická rada. Na druhou stranu opravdu potrvá pár dní, než si všechny funkce osaháte, nastavíte a zvyknete si na ně.

Jako první bych zmínil základní ovládací prvky telefonu. Kromě customizace klasické navigační lišty ji můžete kompletně stáhnout a vybrat si že dvou dalších možností. První možností je tzv. plovoucí navigační tlačítko, druhou jsou gesta v domovském tlačítku. Tato možnost mi přijde nejlepší, gesta jsou jednoduchá a vy máte bonusové místo na displeji. Další fajn vychytávkou je „Rozhraní pro jednu ruku“, jediným potažením po liště se zmenší zobrazovaná plocha a vy dosáhnete na roh displeje i pokud máte malou ruku. Jen to bohužel nefunguje, pokud máte lištu skrytou a používáte gesta.

Honor View 10 nabízí také ovládání pohybem nebo kloubem prstu. Pokud telefon zvednete, zapne se displej. Pokud chcete položit hovor, stačí doslova položit mobil apod. Kloubem například „fruit ninja stylem“ rozpůlíte displej na dvě části a můžete používat dvě appky naráz (funkce Androidu 8 vylepšená o gesto). Za zmínku stojí ještě ovládání hlasem, které se sice nevyrovná Siri nebo Bixby, ale zvládne například práci s hovory. Pokud mobil nemůžete najít, stačí na něj zavolat a on ohlásí svou pozici voláním „I’ am here“ a hudbou, je to taková vtipná a zároveň užitečná „maličkost“.

 

V oblasti bezpečnosti kromě zamykání aplikací či antiviru nalezneme i zajímavou funkci trezor, kam si můžete zamknout citlivá data – jsou plně chráněna vůči jakémukoliv pokusu o přístupu z vnějšku. View 10 v novoroční aktualizaci dostal také odemykání obličejem, které osobně používám jako primární způsob odemčení. V kombinaci s ovládáním pohybem vám stačí zvednout telefon a podívat se na něj a on se sám odemkne. Rychlost odemčení je tak blesková, až mně občas přijde, že žádné zabezpečení vlastně nepoužívám. Honor neudává procentuální bezpečnost odemykání. Osobně bych řekl, že je to poměrně bezpečné, ale pokud si chcete být jistí a bezpečí u vás vyhrává nad komfortem, radši zvolte rychlou čtečku otisků.

Při probírání se všemožnými vychytávkami jsme se odklonili od jednoho z hlavních lákadel telefonu – výkonu. Výsledek v Antutu je kolem 210 tisíc bodů a to je opravdu slušné číslo. Přestože se na trhu už najdou výkonnější smartphony (příkladem budiž nové vlajkové lodě Samsungu a Sony), Honor View 10 pořád patří mezi špičku, výkonem se vyrovná třeba Xiaomi Mi Mix 2 (recenze) nebo OnePlus 5T (recenze). V posledním Antutu žebříčku z únoru byl dokonce na prvním místě – nejvýkonnější mobil na světě. Tímto se dostáváme ke hrám, kde je vše samozřejmě naprosto bez problémů. Vyzkoušel jsem slušnou řádku herních titulů, například Real Racing 3, Garena Free Fire, nebo World of Tanks. Všechny hry běžely bez problémů na nejvyšší detaily. Pokud hrajete dlouho, telefon se mírně zahřívá, k topení to má ale daleko. Všechny hry máte pod palcem v aplikaci „Sada Her“.

Celkově toho software nabídne tolik, že vlastně ani nestihnete přemýšlet o tom, co vám nenabídnul. A pokud nad tím přece jen přemýšlet začnete, zjistíte, že to je vlastně jen pár maličkostí. To bylo asi jedno z pro mě nejpříjemnějších překvapení.

Fotoaparát: stabilizace, stabilizace…

Jako první bych chtěl upozornit, že nejsem žádný profesionální fotograf, takže budu fotoaparát hodnotit z pohledu běžného uživatele a věřím, že dobrý fotograf zvládne s telefonem udělat s trochou úpravy o dost lepší fotky než já. Honor View 10 se pyšní hlavním duálním fotoaparátem – 16 Mpx (f/1.8) + 20 Mpx (f/1.6) a selfie kamerou – 13 Mpx (f/2.0). Duální fotoaparát je složen z klasické a monochromatické čočky, což slouží k vytváření černobílých fotek a k lepšímu barevnému vykreslování. Velkým hráčem v této oblasti je také umělá inteligence, která má dva hlavní úkoly: rozpoznat objekt, který fotíte a následně vybrat adekvátní mód a automaticky vytvořit tzv. bokeh efekt, který rozmaže pozadí za foceným objektem. Aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá a přehledná, pozitivně hodnotím hlavně funkci info, díky které si můžete u každého módu přečíst, k čemu slouží a jak ho správně použít. Můžete si pohrávat s clonou i kompozicí. Telefon nabídne například režim živé fotografie, panorama, časosběr nebo HDR. Zajímavou funkcí je také malování světlem, v tomto režimu můžete například vytvořit umělecký záběr z projíždějících aut na rušné ulici.

Přední kamera se řadí spíše do průměru – vyfotí poměrně slušná selfie, ale má tendenci mírně přesvětlovat a objekty mají až moc jemné obrysy. Potěší naopak režim portrétu včetně bokeh efektu. Dále je k dispozici zkrášlovací mód či různé filtry. Jak uvidíte níže, za svoji přední kameru se nebudete muset stydět, ale rozhodně byste na trhu našli lepší selfie mobily.

Hlavní duální kamera je dle mě tou světlejší stránkou fotoaparátu, a to ani nemusí přesvětlovat fotografie. Bokeh efekt tu funguje na výbornou, umělá inteligence bleskově přepíná mezi módy podle objektu vašeho zájmu a telefon obecně produkuje velmi slušné fotografie s dobrou ostrostí a slušnou barevností. View 10 vytvoří poměrně hezké makro fotky, portréty i fotky krajiny. Fotky v šeru jsou velmi slušné, ale ve větší tmě už se objevuje zřetelný šum a režim focení ve tmě se rozmazává – bez stativu si neškrtnete. Ani umělá inteligence není dokonalá, při vytváření fotek s rozmazaným pozadím občas rozmaže i kus foceného objektu. Přesto i průměrný uživatel s telefonem dokáže udělat fotky, za které sklidí u svých známých ovace. Pokud chcete nejlepší fotomobil na trhu, asi byste měli sáhnout po některé nové vlajkové lodi letošního roku. Pokud ale potřebujete telefon, se kterým bez problému vyfotíte pár kvalitních fotek na váš instagram a neošidí vás ani na různých režimech, nemusíte se Honoru vůbec obávat.

Jako poslední zmíním natáčení videí. Rozhodně potěší funkce zpomaleného videa, která funguje přesně tak, jak má. Co ale rozhodně nepotěší, je absence stabilizace obrazu. Mnoho telefonů s cenovkou pod 10 tisíc vlastní stabilizaci – toto je jednoznačné mínus pro Honor. Pokud se vám však nebudou třást ruce, telefon zvládne dobrá videa.

Jak fotí Honor View 10?


Závěr

Na začátku jsem položil otázku, jestli má telefon Honor View 10 nějaké výrazné slabiny. Odpověď zní: ano, telefon má několik slabin, žádná z nich ale není tak významná, aby ho položila na kolena. Jasně totiž převažují dobré vlastnosti, za necelých 13 tisíc korun dostanete telefon, který se svými specifikacemi vejde mezi špičku, dostáváme se tu k výbornému poměru cena/výkon. Smartphone ale zároveň ukazuje, že neexistuje oblast, ve které by nějak výrazně zaostával. Nabídne moderní design, slušný fotoaparát i displej, zároveň ale překvapí dobře odladěným systémem a spoustou užitečných funkcí. Honor se snažil a podařilo se mu vyrobit zařízení, které není jen výkonné, ale také kvalitní. Můžeme tedy hovořit i o poměru cena/kvalita.

Kdo by tedy měl uvažovat o koupi Honoru View 10? Nabídnu vám hned několik možností. Za a) člověk, který nechce za telefon utratit dvacet tisíc, ale zároveň ani nechce přijít o to nejlepší, co moderní technologie aktuálně nabízejí. Za b) člověk, který si chce pořídit telefon vyšší střední třídy, ale vadí mu kompromisy u nižších modelů. Nebo za c) člověk, který chce kvalitní telefon, který bude ještě několik let dobře sloužit s dostatečným výkonem.

A jakou má View 10 konkurenci? Telefon se nachází ve vodách, které moc okupované nejsou. Z jedné strany drží svoje pozice mobily střední třídy (Samsung Galaxy A8, Nokia 7 Plus…) a na druhé straně se v cenovém odstupu drží vlajkové lodě jako je Huawei Mate 10 Pro, nové modely od Sony a další. Přímými konkurenty jsou jen Nokia 8 (recenze) a OnePlus 5T (recenze). Přesto si myslím, že pokud oželíte voděodolnost a absenci stabilizace, je v cenové hladině kolem 13 tisíc korun právě Honor View 10 tou nejlepší volbou.

 výborný poměr cena/výkon  fotoaparát bez stabilizace obrazu
 velká interní pamět  není voděodolný
 přední čtečka s gesty
 příjemný a odladěný systém
 dobrá výdrž baterie

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."