Pokud chcete mobil s nejlepším displejem, vybírejte jen z těchto značek

Ondřej Koníček
Pixel 9 Pro XL | foto: Luboš Srb
Pixel 9 Pro XL | foto: Luboš Srb

Displej je zásadní. Kdo chce špičkový obraz i jas, musí vybírat pečlivě. Které značky vládnou a kdo nabízí nejlepší panely v telefonech?

Kdo má nejlepší displeje v mobilním světě?

Displej je jednou z nejdůležitějších komponent u každého telefonu a v současné době jsme si již tak nějak zvykli na to, že jsou obecně velmi kvalitní. Dříve rozšířenější panely typu IPS vystřídaly modernější AMOLED displeje a jejich deriváty (OLED, pOLED a podobně). Ty nabízí velmi syté barvy a o několik úrovní vyšší úroveň jasu.

Základní IPS displej mají dnes opravdu jen ty nejlevnější telefony a platí, že od střední třídy „jedou“ všichni na AMOLED panelech. I zde jsou ale samozřejmě rozdíly v kvalitě a v různých aspektech, jako je maximální jas, obnovovací frekvence, nebo LTPO technologie. U jakého výrobce budete mít jistotu, že máte ten nejlepší displej ve třídě?

Odpověď je možná trochu netypická a překvapující. Tímto výrobcem je Google, který sice nemá nějak extra široké portfolio, ale všechny telefony, které nabízí, mají špičkové, takřka bezkonkurenční displeje, se kterými se může rovnat jen pár ostatních značek. V rámci střední, či vyšší střední a ani vlajkové kategorie na lepší displej jen tak nenarazíte.

Pixel 9 Pro XL | foto: Roman Macháč
Pixel 9 Pro XL | foto: Roman Macháč

Google nebo Samsung?

Pravdou je, že Google si pochopitelně displeje nevyrábí sám a dodávají mu je dva výrobci, a sice Samsung a čínské BOE. Proč tedy Google a ne rovnou Samsung, který přece tyto displeje vyrábí? Skutečnost je taková, že Samsung do svých telefonů samozřejmě dává jiné panely než ty, které u něj nakupuje Google a ty v Pixelech jsou zkrátka o malý kousek lepší.

Každý z aktuálních telefonů od Googlu se může pochlubit prakticky nejvyšším jasem v rámci své třídy, což platí jak pro vrcholný model Pixel 9 Pro XL, tak pro odlehčený Pixel 9a. Ten má na svou cenu opravdu špičkový displej, který podporuje HDR, nabízí jas až 2700 nitů a neschází mu ani frekvence 120 Hz. Displeje od Googlu jsou také velmi dobře naladěny co se barevného podání týče.

Samsung bychom ale samozřejmě neměli zatracovat. Na něj je v oblasti displejů také spolehnutí a můžete si být jistí, že když si koupíte jakýkoliv výše postavený telefon této značky, dostanete výborný displej. Špičkové displeje má samozřejmě i Apple, a to prakticky na stejné úrovni, jako Google se Samsungem, ale můj záměr byl zaměřit se na telefony s Androidem.

Kdo další stojí za zmínku?

Chybu v oblasti displeje neuděláte ani s telefony značky Motorola. Ty většinou vsází na typ pOLED s vysokým jasem, velmi dobře naladěnými barvami i moderními standardy, jako je například HDR10+. Zapomenout bychom pak neměli ani na Honor, jehož displeje jsou výrazně zaměřeny na ochranu zraku uživatele a nabízí několik funkcí tomu určených.


Další díly seriálu


Autor článku

Ondřej Koníček - Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články