Po základním Pixelu 9 jsme měli možnost vyzkoušet i to nejlepší, co Google poslal na pulty obchodů. Na mysli máme pochopitelně vrcholný Pixel 9 Pro XL, tedy novou specifikaci, která se v rámci řady Pixel objevuje vůbec poprvé. Tato pořád ještě novinka má ty nejvyšší ambice, tak se pojďme podívat, jak si v našem testu Pixel 9 Pro XL vedl.
Recenze Google Pixel 9 Pro XL
» 1. Úvod a parametry
» 2. Obsah balení
» 3. Design
» 4. Displej
» 5. Operační systém Android
» 6. Výkon
» 7. Výdrž baterie a nabíjení
» 8. Fotoaparát
» 9. Závěr
Konstrukce | kov a sklo, 162,8 × 76,6 × 8,5 mm, 221 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,8″, OLED, LTPO (1 – 120 Hz), 2992 × 1344 px, poměr stran 20:9, jemnost 486 PPI |
Operační systém | Android 14 |
Čipset | 8jádrový, 3,1 GHz, Google Tensor G4 |
Paměť | 16 GB RAM, 128/256 / 512 GB / 1 TB úložiště, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | trojnásobný (50 Mpx hlavní + 48 Mpx ultraširoký 123° + 48 Mpx periskopický teleobjektiv), clona f/1.7 + f/1.7 + f/2.8, OIS, duální LED blesk, laserové ostření, 5× optický zoom, Auto-HDR; přední 42 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, Wi-Fi 7, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 5060 mAh, rychlé nabíjení 37 W, bezdrátové nabíjení 23 W, reverzní bezdrátové nabíjení 5 W |
Cena a dostupnost | od 30 490 Kč, srpen 2024 |
Prodejní balení je stejné, jako u základní verze a to znamená, že je velmi minimalistické. Stylová a kompaktní krabička má něco do sebe, ale kromě telefonu, literatury, špendlíku a kabelu (USB-C / USB-C) v ní není vůbec nic. Na kryt či nabíjecí adaptér můžete zapomenout a Google vyjmul z krabičky i redukci z USB-C na USB-A, která byla v minulosti nedílnou součástí balení Pixelů.
Google udržuje i u nejnovějšího Pixelu 9 designový styl nastolený šestou generací, který prezentuje hlavně horizontálně orientovaný fotomodul. Ten již nově nesahá od kraje ke kraji a tvoří samostatnou platformu, zároveň je mnohem masivnější než v minulosti a novinkou je i přítomnost plochého rámečku s decentně zaoblenými hranami. I tak ale na první pohled poznáte, že máte tu čest s Googlem (respektive Pixelem) telefon jako celek je moc hezký. Působí stylově, elegantně a tak nějak dospěle, což jsem ocenil.
Méně už jsem ocenil nemalé rozměry a hmotnost. Pixel 9 Pro XL je zkrátka velký a těžký telefon, který váží 221 gramů a jeho přítomnost v ruce poznáte. Na druhou stranu, když si na to zvyknete, vše je v pořádku a díky mírně zaobleným hranám padne telefon do ruky na výbornou. Ergonomie je bez připomínek, jen to chce mít na paměti, že Pixely mají ovládací prvky takříkajíc v „opačném gardu“, takže tlačítko pro zapnutí / vypnutí displeje se nachází ne pod regulátorem hlasitosti, ale nad ním. Párkrát si telefon namísto vypnutí zeslabíte a pak si zvyknete.
Zpracování je bez připomínek, Pixel 9 Pro XL je precizně zkonstruovaný telefon plný kvalitních materiálů. Boky obepíná hliníkový rámeček a čelní i zadní část kryje odolné sklo Gorilla Glass Victus 2. Samozřejmě neschází ani zvýšená odolnost, a to dle krytí IP68. Velkou pochvalu si pak zaslouží i ultrasonická čtečka otisků prstů, která je bezchybná a je jak rychlá, tak přesná.
Na čelní straně Pixelu 9 XL se nachází opravdu špičkový displej s označením Super Actua, který nabízí velikost 6,8 palce, rozlišení 2992 × 1344 pixelů, jas až 3000 nitů a LTPO technologii. Panel tedy umí přizpůsobit obnovovací frekvenci aktuálně zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. Podpora standardu HDR10+ je samozřejmostí, stejně jako fakt, že displej zobrazuje syté a výrazné barvy, jak se na OLED technologii sluší a patří. To ale lze v nastavení změnit, a to aktivací režimu Přirozené barvy, no další nastavení bohužel možná nejsou.
Spartánské nastavení očekávejte i u frekvence, kdy lze pouze aktivovat režim Plynulý obraz, což je automatické přizpůsobení frekvence obsahu na displeji. Například zastropování frekvence na určitou hranici (30/60/90/120 Hz) možné bohužel není. K dispozici je ale volba rozlišení, a to buď nižší 2244 × 1008 pixelů nebo plné, tedy 2992 × 1344 pixelů, které je ale náročnější na baterii. Za zmínku pak stojí i funkce Citlivost na dotyk, která v režimu Adaptivní automaticky přizpůsobuje citlivost na dotyk vašemu prostředí, aktivitám a ochraně displeje (například tvrzené sklo).
Nové Pixely 9 staví na čistém Androidu v kombinaci s rozsáhlou implementací umělé inteligence. Android je tedy pořád ještě v loňské verzi 14, což platí pro všechny modely v rámci řady Pixel 9, no větší a dražší Pixel 9 Pro XL nabízí o něco větší nášup umělé inteligence. Ta sice není z velké části v rámci ČR dostupná, ale z toho mála, co ano, toho nabízí verze Pro více než základní provedení. Středobodem všeho je asistent Gemini, který ale v češtině úplně ideálně nefunguje, ale za to v angličtině je o řád lepší.
Ideální je platit si předplatné Workspace, se kterým využijete AI v Pixelech zase o kus více a lépe. Jinak hlavní prvek, tedy funkce Circle to Search, samozřejmě funguje, a to na výbornou. S její pomocí můžete zakroužkováním čehokoliv na obrazovce získat o tomto objektu zájmu všechny dostupné informace, včetně například obchodu, kde tu či onu věc koupit. Přes Circle to Search je pak možné provádět i překlady stránek, což se také může hodit. Pixel 9 Pro XL umí také o něco lépe využít AI v rámci úprav fotografií.
Funkce Přidej mě, tedy možnost pořídit skupinovou fotografii se všemi, i s osobou, která stojí za fotoaparátem, neschází, stejně jako možnost mazat, přesouvat a jinak upravovat objekty na fotografiích. Modely Pro mají navíc funkci Vylepšený zoom, pomocí které vylepšíte detaily (nejenom) u přiblížených fotografiích. Vrcholné Pixely nabízí i lepší možnosti asistenta Gemini, která umí například zanalyzovat fotografii jídla v lednici a nabídnout vám recepty, které jsou z něj možné vytvořit. Nebo je možné přes něj cokoliv vyfotografovat a zeptat se ho na informace.
Samotný systém je pak skvěle odladěný a jedná se o typicky čistý Android, takže nabízí obsáhlé, ale zase ne zbytečně komplikované možnosti personalizace. Neschází nějaké ty tvorby pozadí s pomocnou rukou AI, bloatware neexistuje a systém samozřejmě umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce. Z minimalizovaných aplikací, respektive z jejich náhledů, je možné posílat obrázky či odkazy přes všechny možné kanály (zprávy, messengery, mail, Bluetooth), což je taky poměrně praktické a pochvalu si samozřejmě zaslouží také podpora v podobě 7 let aktualizací.
Tensor G4 se v základním Pixelu 9 moc nepředvedl a čistě co se syrového výkonu týče naopak spíše zklamal. Ano, vše běží skvěle, i náročné AI úkoly, ale telefony v podobné cenové relaci nabízí výrazně více výkonu. To sice platí i pro Pixel 9 Pro XL, ostatně, pohání ho stejný procesor, ale tato vrcholná verze je přece jen o něco výkonnější. Je to dáno vyšší operační pamětí (16 GB RAM) a pravděpodobně i většími rozměry telefony, z čehož pramení více vnitřního prostoru a ne tak výrazné zahřívání, které často vede ke snížení výkonu v zátěži.
V AnTuTu „udělal“ Pixel 9 Pro XL zhruba 1,2 milionu bodů, což pořád není žádná extra sláva a aktuální vlajky jsou výkonnější, ale oproti základnímu Pixelu je to o nějakých 300 tisíc víc a to je opravdu solidní. A lépe dopadl i zátěžový test, který Pixel 9 Pro XL dokončil se stabilitou přesahující hranici 70 %, zatímco menší Pixel 9 se pohyboval okolo 61 %. Takže ano, výkon je oproti vlajkám se Snapdragonem 8 Gen 3 nižší, ale již ne o tolik a v reálném světě to nijak nepocítíte. A to jde pochopitelně v první řadě.
Pixel 9 Pro XL má ze všech nových Pixelů 9 nejrychlejší nabíjení, no avizovaných 37 W u drátového a 23 W u bezdrátového nabíjení jsou v porovnání s většinou konkurence podprůměrná čísla. Google v tomto směru soupeří maximálně tak s Applem a Samsungem, kteří na rychlé nabíjení hází bobek úplně stejně a tito tři výrobci jsou si v tomto směru nemají co vyčítat. Pokud budete mít nabíječku, se kterou si Pixel 9 Pro XL rozumí (ideálně originální od Googlu), počítejte s nabitím na 100 % za zhruba 1 hodinu a 20 minut.
To sice není žádná velká sláva, ale za necelých 25 minut se Pixel 9 Pro nabije na 50 %, což je docela solidní výsledek. Baterie s kapacitou 5060 mAh obstojnou solidní výdrž a tu také dostanete. Den zvládnete s přehledem i při pořádné zátěži, při běžné se dá dostat na den a půl a je pravděpodobné, že při skromnějším využívání se lze pohybovat i okolo dvou dnů na jedno nabití. Ještě mám poznámku k bezdrátovému nabíjení, u kterého lze dosáhnout maximálního výkonu 23 W jen s originálním stojánkem, s neoriginálním se dostanete na 12 W. Reverzní bezdrátové nabíjení neschází.
Nový Pixel 9 Pro XL míří v oblasti fotografování hodně vysoko, takřka do nejvyšších pater. Pixely jsou známé svými výborně vyladěnými fotoaparáty a nová vlajka z dílen Googlu nedělá svým předchůdcům v tomto směru ani v nejmenším ostudu. Hlavní fotoaparát a ultra-širokoúhlá jednotka jsou stejné, jako u základního modelu, no verze Pro XL dostala navíc periskopický teleobjektiv s rozlišením 48 Mpx a schopností 5násobného optického přiblížení. Níže si můžete prohlédnout kompletní fotografickou sestavu.
Základní i ultra-širokoúhlý fotoaparát podávají stejně výborné výkony, jako u základního Pixelu 9. Primární snímač pořizuje krásně ostré, detailní fotografie s přirozenou hloubkou ostrosti a minimem šumu. Podání barev je vcelku přirozené, portrétní snímky jsou vynikající a výbornou práci odvádí i ultra-širokoúhlá jednotka. Fotografie jsou ostré, a to i ve středu, plné detailů a s minimálním výskytem šumu. Pomocí ultra-širokoúhlého objektivu lze pořizovat makro snímky, které jsou opět hezky detailní a celkově se rozhodně řadí k nadprůměru.
Jak je na tom onen periskopický teleobjektiv? Opět velmi dobře, a to hlavně v příznivých světelných podmínkách. Při nich se dočkáte ostrých, detailních snímků a také podání barev je dobré. Teleobjektiv bohužel nemá portrétní režim a maximální porce zoomu je pak 30násobná, což už je pochopitelně digitální přiblížení. Zde už jsou samozřejmě patrné softwarové zásahy a dopočítávání detailů, ale kvalita těchto snímků není nijak tragická a fotografie jsou vcelku použitelné. Verze Pro XL se pak může těšit i z nové selfie kamerky, která funguje na jedničku.
Čelní kamerka má rozlišení 42 Mpx, doplňuje ji PDAF ostření a výsledky jsou výtečné, ať už v oblasti detailů, či reálného odstínu kůže. Na sociálních sítích si ostudu určitě neuděláte a to platí i o nočních fotografiích. Občas jsou patrné mírné problémy s vyvážením bílé, ale celkově se dočkáte povedených snímků se solidní porcí detailů (v rámci možností) a dobrou ostrostí. Noční režim fotografie výrazně prosvětlí a nabídne tak o něco více detailů. Co se videí týče, tak maximem jsou 8K záznamy při 30 fps, což zvládá hlavní fotoaparát i teleobjektiv.
Jinak i Pixel 9 Pro XL se může pochlubit, stejně jako jeho předchůdce, vestavěným teploměrem. Ten se nachází ve fotomodulu, pod LED bleskem a měl by být o něco přesnější než vloni. Pořád se ale jedná o prvek, který nebude mít pro většinu uživatelů žádné pádné využití.
Má cenu si za větší Pixel 9 Pro XL oproti standardnímu modelu připlatit? Záleží, co potřebujete a bez čeho se neobejdete. Větší displej je samozřejmě výhodou i nevýhodou, nicméně pokud vám nevadí větší rozměry, budete nadšeni, protože dostanete jeden z nejlepších panelů v branži. Větší Pixel je také o něco výkonnější, nabízí lepší výdrž, rychlejší nabíjení, větší porci AI prvků, vyšší operační paměť, novou selfie kamerku a hlavně, periskopický teleobjektiv. Ano, Pixel 9 Pro XL je obecně lepší telefon, ale připravte si o 7 500 korun víc.
V porovnání s konkurencí se Pixel 9 Pro XL rozhodně neztratí a jako alternativa k iPhonu 16 Pro Max či Samsungu Galaxy S24 Ultra funguje výborně. Z této trojice má pravděpodobně nejlepší fotoaparát, suverénně nejzajímavější design a celkově je ne tak okoukaný. Na druhou stranu má ale také nejméně výkonný procesor. Z dalších nedostatků stojí za zmínku pořád relativně pomalé nabíjení, absence portrétního režimu u teleobjektivu či obecně velké rozměry i vysoká hmotnost (konkurence je na tom ale plus mínus stejně).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design + zpracování | nekompletní balení |
špičkový displej s vysokým jasem | pořád nižší výkon než u konkurence |
parádní fotoaparát | ne všechny AI prvky jsou v Česku funkční |
čistý Android s AI funkcemi | velký a těžký telefon |
solidní výdrž + nejrychlejší nabíjení u Pixelů |
Po základním Pixelu 9 jsme měli možnost vyzkoušet i to nejlepší, co Google poslal na pulty obchodů. Na mysli máme pochopitelně vrcholný Pixel 9 Pro XL, tedy novou specifikaci, která se v rámci řady Pixel objevuje vůbec poprvé. Tato pořád ještě novinka má ty nejvyšší ambice, tak se pojďme podívat, jak si v našem testu Pixel 9 Pro XL vedl.
Recenze Google Pixel 9 Pro XL
» 1. Úvod a parametry
» 2. Obsah balení
» 3. Design
» 4. Displej
» 5. Operační systém Android
» 6. Výkon
» 7. Výdrž baterie a nabíjení
» 8. Fotoaparát
» 9. Závěr
Konstrukce | kov a sklo, 162,8 × 76,6 × 8,5 mm, 221 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,8″, OLED, LTPO (1 – 120 Hz), 2992 × 1344 px, poměr stran 20:9, jemnost 486 PPI |
Operační systém | Android 14 |
Čipset | 8jádrový, 3,1 GHz, Google Tensor G4 |
Paměť | 16 GB RAM, 128/256 / 512 GB / 1 TB úložiště, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | trojnásobný (50 Mpx hlavní + 48 Mpx ultraširoký 123° + 48 Mpx periskopický teleobjektiv), clona f/1.7 + f/1.7 + f/2.8, OIS, duální LED blesk, laserové ostření, 5× optický zoom, Auto-HDR; přední 42 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, Wi-Fi 7, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 5060 mAh, rychlé nabíjení 37 W, bezdrátové nabíjení 23 W, reverzní bezdrátové nabíjení 5 W |
Cena a dostupnost | od 30 490 Kč, srpen 2024 |
Prodejní balení je stejné, jako u základní verze a to znamená, že je velmi minimalistické. Stylová a kompaktní krabička má něco do sebe, ale kromě telefonu, literatury, špendlíku a kabelu (USB-C / USB-C) v ní není vůbec nic. Na kryt či nabíjecí adaptér můžete zapomenout a Google vyjmul z krabičky i redukci z USB-C na USB-A, která byla v minulosti nedílnou součástí balení Pixelů.
Google udržuje i u nejnovějšího Pixelu 9 designový styl nastolený šestou generací, který prezentuje hlavně horizontálně orientovaný fotomodul. Ten již nově nesahá od kraje ke kraji a tvoří samostatnou platformu, zároveň je mnohem masivnější než v minulosti a novinkou je i přítomnost plochého rámečku s decentně zaoblenými hranami. I tak ale na první pohled poznáte, že máte tu čest s Googlem (respektive Pixelem) telefon jako celek je moc hezký. Působí stylově, elegantně a tak nějak dospěle, což jsem ocenil.
Méně už jsem ocenil nemalé rozměry a hmotnost. Pixel 9 Pro XL je zkrátka velký a těžký telefon, který váží 221 gramů a jeho přítomnost v ruce poznáte. Na druhou stranu, když si na to zvyknete, vše je v pořádku a díky mírně zaobleným hranám padne telefon do ruky na výbornou. Ergonomie je bez připomínek, jen to chce mít na paměti, že Pixely mají ovládací prvky takříkajíc v „opačném gardu“, takže tlačítko pro zapnutí / vypnutí displeje se nachází ne pod regulátorem hlasitosti, ale nad ním. Párkrát si telefon namísto vypnutí zeslabíte a pak si zvyknete.
Zpracování je bez připomínek, Pixel 9 Pro XL je precizně zkonstruovaný telefon plný kvalitních materiálů. Boky obepíná hliníkový rámeček a čelní i zadní část kryje odolné sklo Gorilla Glass Victus 2. Samozřejmě neschází ani zvýšená odolnost, a to dle krytí IP68. Velkou pochvalu si pak zaslouží i ultrasonická čtečka otisků prstů, která je bezchybná a je jak rychlá, tak přesná.
Na čelní straně Pixelu 9 XL se nachází opravdu špičkový displej s označením Super Actua, který nabízí velikost 6,8 palce, rozlišení 2992 × 1344 pixelů, jas až 3000 nitů a LTPO technologii. Panel tedy umí přizpůsobit obnovovací frekvenci aktuálně zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. Podpora standardu HDR10+ je samozřejmostí, stejně jako fakt, že displej zobrazuje syté a výrazné barvy, jak se na OLED technologii sluší a patří. To ale lze v nastavení změnit, a to aktivací režimu Přirozené barvy, no další nastavení bohužel možná nejsou.
Spartánské nastavení očekávejte i u frekvence, kdy lze pouze aktivovat režim Plynulý obraz, což je automatické přizpůsobení frekvence obsahu na displeji. Například zastropování frekvence na určitou hranici (30/60/90/120 Hz) možné bohužel není. K dispozici je ale volba rozlišení, a to buď nižší 2244 × 1008 pixelů nebo plné, tedy 2992 × 1344 pixelů, které je ale náročnější na baterii. Za zmínku pak stojí i funkce Citlivost na dotyk, která v režimu Adaptivní automaticky přizpůsobuje citlivost na dotyk vašemu prostředí, aktivitám a ochraně displeje (například tvrzené sklo).
Nové Pixely 9 staví na čistém Androidu v kombinaci s rozsáhlou implementací umělé inteligence. Android je tedy pořád ještě v loňské verzi 14, což platí pro všechny modely v rámci řady Pixel 9, no větší a dražší Pixel 9 Pro XL nabízí o něco větší nášup umělé inteligence. Ta sice není z velké části v rámci ČR dostupná, ale z toho mála, co ano, toho nabízí verze Pro více než základní provedení. Středobodem všeho je asistent Gemini, který ale v češtině úplně ideálně nefunguje, ale za to v angličtině je o řád lepší.
Ideální je platit si předplatné Workspace, se kterým využijete AI v Pixelech zase o kus více a lépe. Jinak hlavní prvek, tedy funkce Circle to Search, samozřejmě funguje, a to na výbornou. S její pomocí můžete zakroužkováním čehokoliv na obrazovce získat o tomto objektu zájmu všechny dostupné informace, včetně například obchodu, kde tu či onu věc koupit. Přes Circle to Search je pak možné provádět i překlady stránek, což se také může hodit. Pixel 9 Pro XL umí také o něco lépe využít AI v rámci úprav fotografií.
Funkce Přidej mě, tedy možnost pořídit skupinovou fotografii se všemi, i s osobou, která stojí za fotoaparátem, neschází, stejně jako možnost mazat, přesouvat a jinak upravovat objekty na fotografiích. Modely Pro mají navíc funkci Vylepšený zoom, pomocí které vylepšíte detaily (nejenom) u přiblížených fotografiích. Vrcholné Pixely nabízí i lepší možnosti asistenta Gemini, která umí například zanalyzovat fotografii jídla v lednici a nabídnout vám recepty, které jsou z něj možné vytvořit. Nebo je možné přes něj cokoliv vyfotografovat a zeptat se ho na informace.
Samotný systém je pak skvěle odladěný a jedná se o typicky čistý Android, takže nabízí obsáhlé, ale zase ne zbytečně komplikované možnosti personalizace. Neschází nějaké ty tvorby pozadí s pomocnou rukou AI, bloatware neexistuje a systém samozřejmě umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce. Z minimalizovaných aplikací, respektive z jejich náhledů, je možné posílat obrázky či odkazy přes všechny možné kanály (zprávy, messengery, mail, Bluetooth), což je taky poměrně praktické a pochvalu si samozřejmě zaslouží také podpora v podobě 7 let aktualizací.
Tensor G4 se v základním Pixelu 9 moc nepředvedl a čistě co se syrového výkonu týče naopak spíše zklamal. Ano, vše běží skvěle, i náročné AI úkoly, ale telefony v podobné cenové relaci nabízí výrazně více výkonu. To sice platí i pro Pixel 9 Pro XL, ostatně, pohání ho stejný procesor, ale tato vrcholná verze je přece jen o něco výkonnější. Je to dáno vyšší operační pamětí (16 GB RAM) a pravděpodobně i většími rozměry telefony, z čehož pramení více vnitřního prostoru a ne tak výrazné zahřívání, které často vede ke snížení výkonu v zátěži.
V AnTuTu „udělal“ Pixel 9 Pro XL zhruba 1,2 milionu bodů, což pořád není žádná extra sláva a aktuální vlajky jsou výkonnější, ale oproti základnímu Pixelu je to o nějakých 300 tisíc víc a to je opravdu solidní. A lépe dopadl i zátěžový test, který Pixel 9 Pro XL dokončil se stabilitou přesahující hranici 70 %, zatímco menší Pixel 9 se pohyboval okolo 61 %. Takže ano, výkon je oproti vlajkám se Snapdragonem 8 Gen 3 nižší, ale již ne o tolik a v reálném světě to nijak nepocítíte. A to jde pochopitelně v první řadě.
Pixel 9 Pro XL má ze všech nových Pixelů 9 nejrychlejší nabíjení, no avizovaných 37 W u drátového a 23 W u bezdrátového nabíjení jsou v porovnání s většinou konkurence podprůměrná čísla. Google v tomto směru soupeří maximálně tak s Applem a Samsungem, kteří na rychlé nabíjení hází bobek úplně stejně a tito tři výrobci jsou si v tomto směru nemají co vyčítat. Pokud budete mít nabíječku, se kterou si Pixel 9 Pro XL rozumí (ideálně originální od Googlu), počítejte s nabitím na 100 % za zhruba 1 hodinu a 20 minut.
To sice není žádná velká sláva, ale za necelých 25 minut se Pixel 9 Pro nabije na 50 %, což je docela solidní výsledek. Baterie s kapacitou 5060 mAh obstojnou solidní výdrž a tu také dostanete. Den zvládnete s přehledem i při pořádné zátěži, při běžné se dá dostat na den a půl a je pravděpodobné, že při skromnějším využívání se lze pohybovat i okolo dvou dnů na jedno nabití. Ještě mám poznámku k bezdrátovému nabíjení, u kterého lze dosáhnout maximálního výkonu 23 W jen s originálním stojánkem, s neoriginálním se dostanete na 12 W. Reverzní bezdrátové nabíjení neschází.
Nový Pixel 9 Pro XL míří v oblasti fotografování hodně vysoko, takřka do nejvyšších pater. Pixely jsou známé svými výborně vyladěnými fotoaparáty a nová vlajka z dílen Googlu nedělá svým předchůdcům v tomto směru ani v nejmenším ostudu. Hlavní fotoaparát a ultra-širokoúhlá jednotka jsou stejné, jako u základního modelu, no verze Pro XL dostala navíc periskopický teleobjektiv s rozlišením 48 Mpx a schopností 5násobného optického přiblížení. Níže si můžete prohlédnout kompletní fotografickou sestavu.
Základní i ultra-širokoúhlý fotoaparát podávají stejně výborné výkony, jako u základního Pixelu 9. Primární snímač pořizuje krásně ostré, detailní fotografie s přirozenou hloubkou ostrosti a minimem šumu. Podání barev je vcelku přirozené, portrétní snímky jsou vynikající a výbornou práci odvádí i ultra-širokoúhlá jednotka. Fotografie jsou ostré, a to i ve středu, plné detailů a s minimálním výskytem šumu. Pomocí ultra-širokoúhlého objektivu lze pořizovat makro snímky, které jsou opět hezky detailní a celkově se rozhodně řadí k nadprůměru.
Jak je na tom onen periskopický teleobjektiv? Opět velmi dobře, a to hlavně v příznivých světelných podmínkách. Při nich se dočkáte ostrých, detailních snímků a také podání barev je dobré. Teleobjektiv bohužel nemá portrétní režim a maximální porce zoomu je pak 30násobná, což už je pochopitelně digitální přiblížení. Zde už jsou samozřejmě patrné softwarové zásahy a dopočítávání detailů, ale kvalita těchto snímků není nijak tragická a fotografie jsou vcelku použitelné. Verze Pro XL se pak může těšit i z nové selfie kamerky, která funguje na jedničku.
Čelní kamerka má rozlišení 42 Mpx, doplňuje ji PDAF ostření a výsledky jsou výtečné, ať už v oblasti detailů, či reálného odstínu kůže. Na sociálních sítích si ostudu určitě neuděláte a to platí i o nočních fotografiích. Občas jsou patrné mírné problémy s vyvážením bílé, ale celkově se dočkáte povedených snímků se solidní porcí detailů (v rámci možností) a dobrou ostrostí. Noční režim fotografie výrazně prosvětlí a nabídne tak o něco více detailů. Co se videí týče, tak maximem jsou 8K záznamy při 30 fps, což zvládá hlavní fotoaparát i teleobjektiv.
Jinak i Pixel 9 Pro XL se může pochlubit, stejně jako jeho předchůdce, vestavěným teploměrem. Ten se nachází ve fotomodulu, pod LED bleskem a měl by být o něco přesnější než vloni. Pořád se ale jedná o prvek, který nebude mít pro většinu uživatelů žádné pádné využití.
Má cenu si za větší Pixel 9 Pro XL oproti standardnímu modelu připlatit? Záleží, co potřebujete a bez čeho se neobejdete. Větší displej je samozřejmě výhodou i nevýhodou, nicméně pokud vám nevadí větší rozměry, budete nadšeni, protože dostanete jeden z nejlepších panelů v branži. Větší Pixel je také o něco výkonnější, nabízí lepší výdrž, rychlejší nabíjení, větší porci AI prvků, vyšší operační paměť, novou selfie kamerku a hlavně, periskopický teleobjektiv. Ano, Pixel 9 Pro XL je obecně lepší telefon, ale připravte si o 7 500 korun víc.
V porovnání s konkurencí se Pixel 9 Pro XL rozhodně neztratí a jako alternativa k iPhonu 16 Pro Max či Samsungu Galaxy S24 Ultra funguje výborně. Z této trojice má pravděpodobně nejlepší fotoaparát, suverénně nejzajímavější design a celkově je ne tak okoukaný. Na druhou stranu má ale také nejméně výkonný procesor. Z dalších nedostatků stojí za zmínku pořád relativně pomalé nabíjení, absence portrétního režimu u teleobjektivu či obecně velké rozměry i vysoká hmotnost (konkurence je na tom ale plus mínus stejně).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design + zpracování | nekompletní balení |
špičkový displej s vysokým jasem | pořád nižší výkon než u konkurence |
parádní fotoaparát | ne všechny AI prvky jsou v Česku funkční |
čistý Android s AI funkcemi | velký a těžký telefon |
solidní výdrž + nejrychlejší nabíjení u Pixelů |