Recenze Motorola Razr 5G – Výlet do budoucí minulosti

  • Motorola uvedla už svou druhou skládačku, mírně vylepšený model Razr 5G
  • Ten je spíše než “must have” smartphonem pěkně nostalgickým nádobíčkem
  • Legendy nestárnou, říká se. Platí to i o druhé reinkarnaci modelu Razr?
Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Vylepšení v mezích zákona

Motorola Razr 5G není první (a zřejmě ani poslední) skládací telefon od americké firmy s poznávacím znamením M v kroužku. Výrobce vlastně vzal nápad z roku 2019 a vylepšil jej tak, aby eliminoval značnou část kritiky, kterou musel snášet u prvního modelu.

Telefon je oproti první generaci menší a lehčí, má slot pro nanoSIM kartu, novější Android 10, výkonnější procesor s 5G i grafický čip a navrch lepší fotoaparát, víc paměti a objemnější baterii (i přes nižší rozměry, dlužno podotknout).

Ani u své druhé moderní reinkarnace se však legendární véčko nezbavuje všech břemen a pro mnohé zákazníky bude pouze pěkným výletem do minulosti. Nebo spíš do budoucnosti?

Motorola Razr 5G: specifikace

Konstrukce kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 169,2 × 72,6 × 7,9 mm, složeno: 91,7 × 72,6 × 16 mm, 192 g, odolnost proti padajícím kapkám a dešti
Displej hlavní: 6,2″, P-OLED, 2142 × 876 px, poměr stran 21:9, jemnost 373 PPI
sekundární: 2,7″, G-OLED, 600 × 800 px, poměr stran 4:3, jemnost 370 PPI
Operační systém Android 10 + funkce Moto
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, nemá MicroSD slot
Fotoaparát 48 Mpx, clona f/1.7, OIS, fázové ostření, LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, hybridní dual SIM (nanoSIM + eSIM), Wi-Fi, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, USB-C, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie 2 800 mAh, rychlonabíjení 15 W
Cena a dostupnost 39 990 Kč, září 2020

Obsah balení

  • telefon Razr 5G
  • jehla na SIM
  • 18W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • špuntová sluchátka s USB-C koncovkou + náhradní nástavce
  • technická brožurka a základní průvodce

Véčko po omlazovací kůře

Co je na Motorole Razr to nejúžasnější, je právě její design. Ten se totiž s tou největší úctou drží pradědečku véčkového trendu Razrů série V3. Máme tu tedy do ostra laděné hrany, ohebný mechanismus uprostřed a samozřejmě i obligátní bradu, ke které horní část pěkně dosedne, když telefon složíte. Nostalgie z telefonu proudí při každém uchopení telefonu.

Motorola Razr 5G

Obsah balení, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Estetická stránka je vskutku na každém z vás, rozhodně ale mohu pochválit to, jaký hold vzdává novinka svým prapředkům. Lesklé materiály telefonu sluší, ale neobvykle rychle se umažou. Masivní nástroj ohebného mechanismu vyvolává snad nejsilnější dojem nostalgie.

Že se ale jedná o telefon s ozubenými kolečky v konstrukci, byl bych se zacházením opatrnější. Pokus o zlomení jsem po chvilce raději vzdal, protože telefon se jevil až moc náchylný k brysknímu zničení. Jeden nepříjemný pohyb a 40 tisíc korun je v tahu.

Příjemně se Razr 5G drží, ergonomie je rozhodně lepší než před lety. Telefon je navíc křížencem několika materiálů. Najdeme na něm plast (brada a rám), sklo (na zádech a na složené přední straně) a také kov, jako je třeba ocel, ze které je to hlavní, ergo ohebný mechanismus.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Ten je vyspělý, funkční a věrohodný; čínskou levnou hračku nepřipomíná ani náhodou. Na stranu druhou, tak dobře krytý jako u konkurence od Samsungu není. Takže na větší smítka, prach nebo snad dokonce písek bych byl velmi opatrný. Po rozevření véčkové konstrukce smartphone naplno zobrazuje svá ozubená kola a celý mechanismus působí neobvykle zranitelně. Jakkoliv robustně nový Razr 5G vypadá navenek, je to spíše telefon, se kterým se hodí zacházet v rukavičkách. Tedy alespoň chcete-li aby vám dlouho vydržel.

Tlačítka mimo dosah, reprák jen do počtu

Ovšem ovládací prvky véčka nejsou nejlepší a poznáte to hned při prvním použití. Čtečka otisků tady je, ale je na zádech. To by až takový problém nebyl, ovšem je umístěna na dolní části (při držení displejem k sobě), takže prst pro naskenování musíte hodně skrčit. Ale budiž. Horší je to s tlačítkem pro odemykání a kolébkou pro regulaci hlasitosti. Ty jsou při otevřeném stavu tak vysoko, že musíte pořádně ručkovat, abyste se k nim dostali. Když telefon zavřete, jsou naopak tak nízko, že k jejich dosažení musíte ruku opět divně zkroutit. Tohle se nepovedlo.

Motorola Razr 5G

Detail na ohyb, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Z konektorové výbavy má telefon pouze USB-C, audiojack tedy chybí. Jestli je to škoda? Určitě, ale vzpomeňte, že ani původní Razr ho neměl. Na spodní straně, kde kromě zmíněného nabíjecí portu vládne ještě slot pro nanoSIM kartu, najdeme také průduchy reproduktoru. Ten je sám, neumí stereo a kromě průměrného zvuku, který se moc neslévá ani při maximální hlasitosti, mu nelze nic pochválit. Basy samozřejmě neumí a navíc by mohl hrát mnohem hlasitěji. Jako nouzovka stačí, při hraní her si jej ale budete ucpávat rukou.

Dvojnásobná porce podívané

Displej je rozhodně světlou stránkou telefonu, i když jak se to vezme. Za pochvalu stojí to, že Motorola Razr 5G má dva displeje: hlavní, velký s úhlopřičkou 6,2 palce a poměrem stran 21:9 a pak ještě maličký 2,7palcový s titěrným rozlišením 600 × 800 pixelů. Jeho využití je však chvályhodné v mnoha ohledech.

Motorola Razr 5G

Displej, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Vývojáři navrhli speciální osekaný Android pro tento maličký displej, takže máte rychlý přístup k notifikacím, nastavení, fotoaparátu a zahrát si můžete dokonce hříčku Astro Odyssey. Tento kouzelný detail vám vyčaruje na tváři nejeden upřímný úsměv. Pochvala je určitě na místě.

Jinak jsou oba displeje OLED, takže zobrazení je na výborné úrovni a perfektní podívaná zaručena. Vnitřní displej je ale o chlup podstatnější, budete s ním totiž trávit produktivnější čas. Snaží se být bezrámečkový, vadím tomu však výřez ve stylu souběžně prodávaných iPhonů. Ten ale nemá moc využití, ikonky ve stavovém řádku se totiž automaticky štosují pod něj a vzniká tak půl centimetru nevyužitého místa.

Ještě než se posuneme k samotnému systému, který zmíněný displej promítá, zastavme se u plochy zobrazovače. Displej telefonu totiž tvoří flexibilní materiál, který lze ohýbat. Ten se zdá být velmi pevný a zatlačení na displej působí taktéž pevně. Při pomalém vyklápění a zaklápění je však vidět, že tenoučká plocha obrazovky z nastavených kolejí jakoby vyskočí a pak se teprve ohne. Nemohu si pomoct, ale o porovnání se Samsungem na mě toto provedení nepůsobí bezpečným a trvanlivým dojmem. Třeba ale Motorola překvapí!

Povely Moto se nevyhnuly ani skládačce

Kdo nečte první recenzi na telefon Motorola, nebo snad sám takový přístroj používá, je mu známo, že tento výrobce v oblasti softwaru téměř nedělá chyby. Když jde o odladěnost, přehlednost a jednoduchost systému, mohli by se další výrobci od Motoroly učit.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Absolutním základním stavebním kamenem je čistý Android 10. Ten si Motorola patřičně vylepšila, vychytávky jsou ale skryty pod plachtou systému. Výrobci jde jednoznačně o to, aby uživateli vylepšení zpříjemnila používání, ne aby byl za každou cenu viditelný zásad do systému, ale opravdových zlepšováků minimum.

Kromě klasik v Androidu 10, jako jsou oblíbená gesta či automatický tmavý režim zde totiž najdeme obligátní funkce Moto. Ta s sebou nesou skutečně jinde nevídané fičury, jako třeba rozsvícení svítilny zatřepáním telefonem, spuštění fotoaparátu dvojím otočením či pořízení snímku obrazovky gestem třemi prsty. Podobných povelů Moto, jak tomu výrobce sám říká, je víc a zákazník je může objevovat i měsíce po prvním zapnutí telefonu. Motorola zaslouží pochvalu za to, že přinesla tolik oblíbené zlepšováky i do skládacího smartphonu.

Jinak ale telefon nemá žádné nadstandardní funkce vzhledem ke své nestandardní konstrukci. Ano, je tu třeba funkce rozdělené obrazovky, kterou lze na zobrazovači s poměrem 21:9 používat velmi pohodlně. Ale nic navíc systém neumí, což je možná škoda. Dobrou zprávou je tedy alespoň to, že si návrháři softwaru dali záležet na ovládání maličkého 2,7palcového displeje vně.

Výkon nesmí chybět

Telefon sice stojí víc než kdejaký supervýkonný sok, do té nejvyšší výkonnostní třídy ale rozhodně nemíří. Nitro totiž opanovala čipová sada Snapdragon 765G od Qualcommu, která rozhodně patří k tomu lepšímu, co můžete v mobilu mít, ale není to vlajkový čipset. Potěší ale každopádně přítomnost 5G, kterou se Razr chlubí už ve svém obchodním označení.

Důležitým sdělením pro případné zájemce je ale to, že byť nejde o vlajkový čipset, vše běží jako po másle a v systému ani v aplikacích nebo i moderních hrách není s odladěností jediný problém. Nemalou měrou k tomu přispívá také dostatečná 8GB paměť RAM a grafický čip Adreno 620. Ve finále tak sice nemá Razr 5G ten nejdražší čipset na trhu, to však nevadí, protože drtivé většině zákazníků poslouží bohatě i SD 765G.

Motorola Razr 5G

Hraní her na menším displeji, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

I s malou baterií se dá zahrát velké divadlo?

Véčková Motorola Razr 5G je svou konstrukcí determinována k tomu, aby měla podprůměrnou baterii. Bohužel je to tak, neboť tělo je uprostřed rozděleno vedví ohebným mechanismem a velká baterie, kterou najdeme v jiných aktuálních telefonech se s dimenzemi nového véčka jednoduše neslučuje. Výsledkem je implementace 2 800mAh akumulátoru.

S tímto vědomím je třeba k výdrží přistupovat. Naštěstí zde zafungoval software telefonu, který se snaží seč mu síly stačí, abyste s Razrem vydrželi celý, třebaže náročnější pracovní den. A jde to, i když asi dvakrát z pěti pracovních dnů jsem musel sáhnout po úsporném režimu, který některé funkce telefonu omezí.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Osobně mě zamrzelo spíš to, že výrobci bylo zatěžko do smartphonu za 40 tisíc korun zavést bezdrátové nabíjení Qi. Asi se tímto řadím k náročnějším zákazníkům, ale tato funkce mi chyběla a to že hodně. Zčásti to kompenzuje rychlonabíjení 15 W a fakt, že v balení najdete 18W adaptér do zásuvky. Něco za něco, říkává se, ale bezdrátová cívka prostě chybí.

Focení pro pamětníky

V oblasti focení je Razr 5G rovněž připomínkou dob dávno minulých. Fotit umí, to ano, ale není to žádná sláva; jedním objektivem také nelze nic jiného čekat. Přesně tak, na těle telefonu jsou pouze dva fotočipy, a sice 48Mpx hlavní vzadu, respektive vedle sekundárního displeje, a 20Mpx čelní kamerku ve výřezu rozevřeného hlavního displeje. Tu ale prakticky nepotřebujete, fotit selfíčka se dají i na hlavní kamerku s pohledem do sekundárního displeje.

Motorola Razr 5G

Fotografování, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Hodnocení tak bude zcela logicky strohé. Jediná kamera toho zase tolik nedokáže, jakkoliv se Motorola snažila potunit hlavně postprocessing a software. Hlavní kamerka fotí v základu 12Mpx snímky a chlubí se třeba optickou stabilizací, automatickým HDR a také fázovým ostřením, ale to je tak všechno.

Snímky jsou sice ostré tak akorát, ale působí ploše, jako by na nich byl jakýsi voskový filtr. Velice rychle vám dojde, že hovoříme o slévání textur. A i když vás občas překvapí, jak detailní umí fotočip v telefonu být (zejména uvnitř a to jen při dobrém osvětlení – pozn. redakce), při focení velkého prostranství se obraz sype a hezký není.

V noci je to slabota – kolik světla také chcete nachytat na jeden objektiv. Vcelku dobrý je portrétní režim, který Motorola vytahuje právě softwarově. Zbytek fotofunkcí je k pláči: optický zoom chybí, je tu jen maximálně 8× digitální, smůlu mají i fanoušci širokoúhlých fotek. Zmíněný 20Mpx selfie snímač je dobrý, ale už jste viděli někoho, kdo by si kupoval telefon za 40 tisíc korun kvůli 20Mpx selfie kameře?!

Nejnovější Razr od Motoroly umí 4K i Full HD, 30 i 60 FPS a video je v rámci možností v pořádku. Barevná věrnost v pořádku, ostrost ujde, ale kvalita je s ohledem na jedinou kameru úměrná. Neurazí, ale nenadchne – jestli hledáte mobil pro natáčení videí, tohle není váš favorit.

Jak fotí Motorola Razr 5G?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Nostalgie jako největší přednost?

Testování Motoroly Razr 5G přináší člověku velice zajímavou zkušenost. Je to pohled do historie, který si dnes jen s málokterým telefonem užijete právě tak jako s tímto. A už jenom kvůli tomu doporučuji Razr vyzkoušet všem, kteří chtějí okusit něco jiného – něco, co nikdo jiný nedělá a dělat ani nemůže. A pamětníci původního Razru z roku 2004 by si novinku měli vyzkoušet téměř povinně.

Ale zpět k meritu věci, Motorola Razr 2020 totiž není jen nápad z laboratoře převedený do 3D modelu a propagovaný jako třeba projekt Xiaomi Mi Mix Alpha. Je to smartphone, který je úplně normálně v prodeji a výrobce za něj chce 39 990 korun včetně DPH. A tady musí přijít ke slovu zdravý rozum.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Pokud chcete za nostalgický pocit zaplatit víc peněz než je průměrný český plat, prosím. Běžný zákazník si ale Razr nepořídí. Pokud se vám nápad legendárního véčka v novém hávu líbí a chcete mu dát šanci, taky prosím. Ale budete nebývale technologicky pozadu – nejvíc zamrzí asi malá baterie, osamělý fotoaparát a nelogický výřez.

Ve finále tak může Razr 5G posloužit dobře pouze jako sekundární telefon pro machrování, případně vystavení na poličku, ideálně hned vedle původního Razru V3. Na to je ale cenovka příliš astronomická. Pokud tedy mermomocí chcete véčko, zkuste jít do Galaxy Z Flipu (recenze). Technologicky není o tolik napřed, ale rozdíl poznáte téměř hned. A ušetříte skoro polovinu ceny Razru. Anebo počkejte na druhou generaci Flipu, ta by mohla opět zažehnout zájem o véčkové telefon. Razru 5G z roku 2020 se tohle nepodařilo.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
nostalgie  chybí bezdrátové nabíjení
 displej  fotoaparát
 sekundární displej  konstrukce
 5G  umístění tlačítek
 přemrštěná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Motorola Razr 5G – Výlet do budoucí minulosti

  • Motorola uvedla už svou druhou skládačku, mírně vylepšený model Razr 5G
  • Ten je spíše než “must have” smartphonem pěkně nostalgickým nádobíčkem
  • Legendy nestárnou, říká se. Platí to i o druhé reinkarnaci modelu Razr?
Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Vylepšení v mezích zákona

Motorola Razr 5G není první (a zřejmě ani poslední) skládací telefon od americké firmy s poznávacím znamením M v kroužku. Výrobce vlastně vzal nápad z roku 2019 a vylepšil jej tak, aby eliminoval značnou část kritiky, kterou musel snášet u prvního modelu.

Telefon je oproti první generaci menší a lehčí, má slot pro nanoSIM kartu, novější Android 10, výkonnější procesor s 5G i grafický čip a navrch lepší fotoaparát, víc paměti a objemnější baterii (i přes nižší rozměry, dlužno podotknout).

Ani u své druhé moderní reinkarnace se však legendární véčko nezbavuje všech břemen a pro mnohé zákazníky bude pouze pěkným výletem do minulosti. Nebo spíš do budoucnosti?

Motorola Razr 5G: specifikace

Konstrukce kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 169,2 × 72,6 × 7,9 mm, složeno: 91,7 × 72,6 × 16 mm, 192 g, odolnost proti padajícím kapkám a dešti
Displej hlavní: 6,2″, P-OLED, 2142 × 876 px, poměr stran 21:9, jemnost 373 PPI
sekundární: 2,7″, G-OLED, 600 × 800 px, poměr stran 4:3, jemnost 370 PPI
Operační systém Android 10 + funkce Moto
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, nemá MicroSD slot
Fotoaparát 48 Mpx, clona f/1.7, OIS, fázové ostření, LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, hybridní dual SIM (nanoSIM + eSIM), Wi-Fi, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, USB-C, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie 2 800 mAh, rychlonabíjení 15 W
Cena a dostupnost 39 990 Kč, září 2020

Obsah balení

  • telefon Razr 5G
  • jehla na SIM
  • 18W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • špuntová sluchátka s USB-C koncovkou + náhradní nástavce
  • technická brožurka a základní průvodce

Véčko po omlazovací kůře

Co je na Motorole Razr to nejúžasnější, je právě její design. Ten se totiž s tou největší úctou drží pradědečku véčkového trendu Razrů série V3. Máme tu tedy do ostra laděné hrany, ohebný mechanismus uprostřed a samozřejmě i obligátní bradu, ke které horní část pěkně dosedne, když telefon složíte. Nostalgie z telefonu proudí při každém uchopení telefonu.

Motorola Razr 5G

Obsah balení, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Estetická stránka je vskutku na každém z vás, rozhodně ale mohu pochválit to, jaký hold vzdává novinka svým prapředkům. Lesklé materiály telefonu sluší, ale neobvykle rychle se umažou. Masivní nástroj ohebného mechanismu vyvolává snad nejsilnější dojem nostalgie.

Že se ale jedná o telefon s ozubenými kolečky v konstrukci, byl bych se zacházením opatrnější. Pokus o zlomení jsem po chvilce raději vzdal, protože telefon se jevil až moc náchylný k brysknímu zničení. Jeden nepříjemný pohyb a 40 tisíc korun je v tahu.

Příjemně se Razr 5G drží, ergonomie je rozhodně lepší než před lety. Telefon je navíc křížencem několika materiálů. Najdeme na něm plast (brada a rám), sklo (na zádech a na složené přední straně) a také kov, jako je třeba ocel, ze které je to hlavní, ergo ohebný mechanismus.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Ten je vyspělý, funkční a věrohodný; čínskou levnou hračku nepřipomíná ani náhodou. Na stranu druhou, tak dobře krytý jako u konkurence od Samsungu není. Takže na větší smítka, prach nebo snad dokonce písek bych byl velmi opatrný. Po rozevření véčkové konstrukce smartphone naplno zobrazuje svá ozubená kola a celý mechanismus působí neobvykle zranitelně. Jakkoliv robustně nový Razr 5G vypadá navenek, je to spíše telefon, se kterým se hodí zacházet v rukavičkách. Tedy alespoň chcete-li aby vám dlouho vydržel.

Tlačítka mimo dosah, reprák jen do počtu

Ovšem ovládací prvky véčka nejsou nejlepší a poznáte to hned při prvním použití. Čtečka otisků tady je, ale je na zádech. To by až takový problém nebyl, ovšem je umístěna na dolní části (při držení displejem k sobě), takže prst pro naskenování musíte hodně skrčit. Ale budiž. Horší je to s tlačítkem pro odemykání a kolébkou pro regulaci hlasitosti. Ty jsou při otevřeném stavu tak vysoko, že musíte pořádně ručkovat, abyste se k nim dostali. Když telefon zavřete, jsou naopak tak nízko, že k jejich dosažení musíte ruku opět divně zkroutit. Tohle se nepovedlo.

Motorola Razr 5G

Detail na ohyb, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Z konektorové výbavy má telefon pouze USB-C, audiojack tedy chybí. Jestli je to škoda? Určitě, ale vzpomeňte, že ani původní Razr ho neměl. Na spodní straně, kde kromě zmíněného nabíjecí portu vládne ještě slot pro nanoSIM kartu, najdeme také průduchy reproduktoru. Ten je sám, neumí stereo a kromě průměrného zvuku, který se moc neslévá ani při maximální hlasitosti, mu nelze nic pochválit. Basy samozřejmě neumí a navíc by mohl hrát mnohem hlasitěji. Jako nouzovka stačí, při hraní her si jej ale budete ucpávat rukou.

Dvojnásobná porce podívané

Displej je rozhodně světlou stránkou telefonu, i když jak se to vezme. Za pochvalu stojí to, že Motorola Razr 5G má dva displeje: hlavní, velký s úhlopřičkou 6,2 palce a poměrem stran 21:9 a pak ještě maličký 2,7palcový s titěrným rozlišením 600 × 800 pixelů. Jeho využití je však chvályhodné v mnoha ohledech.

Motorola Razr 5G

Displej, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Vývojáři navrhli speciální osekaný Android pro tento maličký displej, takže máte rychlý přístup k notifikacím, nastavení, fotoaparátu a zahrát si můžete dokonce hříčku Astro Odyssey. Tento kouzelný detail vám vyčaruje na tváři nejeden upřímný úsměv. Pochvala je určitě na místě.

Jinak jsou oba displeje OLED, takže zobrazení je na výborné úrovni a perfektní podívaná zaručena. Vnitřní displej je ale o chlup podstatnější, budete s ním totiž trávit produktivnější čas. Snaží se být bezrámečkový, vadím tomu však výřez ve stylu souběžně prodávaných iPhonů. Ten ale nemá moc využití, ikonky ve stavovém řádku se totiž automaticky štosují pod něj a vzniká tak půl centimetru nevyužitého místa.

Ještě než se posuneme k samotnému systému, který zmíněný displej promítá, zastavme se u plochy zobrazovače. Displej telefonu totiž tvoří flexibilní materiál, který lze ohýbat. Ten se zdá být velmi pevný a zatlačení na displej působí taktéž pevně. Při pomalém vyklápění a zaklápění je však vidět, že tenoučká plocha obrazovky z nastavených kolejí jakoby vyskočí a pak se teprve ohne. Nemohu si pomoct, ale o porovnání se Samsungem na mě toto provedení nepůsobí bezpečným a trvanlivým dojmem. Třeba ale Motorola překvapí!

Povely Moto se nevyhnuly ani skládačce

Kdo nečte první recenzi na telefon Motorola, nebo snad sám takový přístroj používá, je mu známo, že tento výrobce v oblasti softwaru téměř nedělá chyby. Když jde o odladěnost, přehlednost a jednoduchost systému, mohli by se další výrobci od Motoroly učit.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Absolutním základním stavebním kamenem je čistý Android 10. Ten si Motorola patřičně vylepšila, vychytávky jsou ale skryty pod plachtou systému. Výrobci jde jednoznačně o to, aby uživateli vylepšení zpříjemnila používání, ne aby byl za každou cenu viditelný zásad do systému, ale opravdových zlepšováků minimum.

Kromě klasik v Androidu 10, jako jsou oblíbená gesta či automatický tmavý režim zde totiž najdeme obligátní funkce Moto. Ta s sebou nesou skutečně jinde nevídané fičury, jako třeba rozsvícení svítilny zatřepáním telefonem, spuštění fotoaparátu dvojím otočením či pořízení snímku obrazovky gestem třemi prsty. Podobných povelů Moto, jak tomu výrobce sám říká, je víc a zákazník je může objevovat i měsíce po prvním zapnutí telefonu. Motorola zaslouží pochvalu za to, že přinesla tolik oblíbené zlepšováky i do skládacího smartphonu.

Jinak ale telefon nemá žádné nadstandardní funkce vzhledem ke své nestandardní konstrukci. Ano, je tu třeba funkce rozdělené obrazovky, kterou lze na zobrazovači s poměrem 21:9 používat velmi pohodlně. Ale nic navíc systém neumí, což je možná škoda. Dobrou zprávou je tedy alespoň to, že si návrháři softwaru dali záležet na ovládání maličkého 2,7palcového displeje vně.

Výkon nesmí chybět

Telefon sice stojí víc než kdejaký supervýkonný sok, do té nejvyšší výkonnostní třídy ale rozhodně nemíří. Nitro totiž opanovala čipová sada Snapdragon 765G od Qualcommu, která rozhodně patří k tomu lepšímu, co můžete v mobilu mít, ale není to vlajkový čipset. Potěší ale každopádně přítomnost 5G, kterou se Razr chlubí už ve svém obchodním označení.

Důležitým sdělením pro případné zájemce je ale to, že byť nejde o vlajkový čipset, vše běží jako po másle a v systému ani v aplikacích nebo i moderních hrách není s odladěností jediný problém. Nemalou měrou k tomu přispívá také dostatečná 8GB paměť RAM a grafický čip Adreno 620. Ve finále tak sice nemá Razr 5G ten nejdražší čipset na trhu, to však nevadí, protože drtivé většině zákazníků poslouží bohatě i SD 765G.

Motorola Razr 5G

Hraní her na menším displeji, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

I s malou baterií se dá zahrát velké divadlo?

Véčková Motorola Razr 5G je svou konstrukcí determinována k tomu, aby měla podprůměrnou baterii. Bohužel je to tak, neboť tělo je uprostřed rozděleno vedví ohebným mechanismem a velká baterie, kterou najdeme v jiných aktuálních telefonech se s dimenzemi nového véčka jednoduše neslučuje. Výsledkem je implementace 2 800mAh akumulátoru.

S tímto vědomím je třeba k výdrží přistupovat. Naštěstí zde zafungoval software telefonu, který se snaží seč mu síly stačí, abyste s Razrem vydrželi celý, třebaže náročnější pracovní den. A jde to, i když asi dvakrát z pěti pracovních dnů jsem musel sáhnout po úsporném režimu, který některé funkce telefonu omezí.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Osobně mě zamrzelo spíš to, že výrobci bylo zatěžko do smartphonu za 40 tisíc korun zavést bezdrátové nabíjení Qi. Asi se tímto řadím k náročnějším zákazníkům, ale tato funkce mi chyběla a to že hodně. Zčásti to kompenzuje rychlonabíjení 15 W a fakt, že v balení najdete 18W adaptér do zásuvky. Něco za něco, říkává se, ale bezdrátová cívka prostě chybí.

Focení pro pamětníky

V oblasti focení je Razr 5G rovněž připomínkou dob dávno minulých. Fotit umí, to ano, ale není to žádná sláva; jedním objektivem také nelze nic jiného čekat. Přesně tak, na těle telefonu jsou pouze dva fotočipy, a sice 48Mpx hlavní vzadu, respektive vedle sekundárního displeje, a 20Mpx čelní kamerku ve výřezu rozevřeného hlavního displeje. Tu ale prakticky nepotřebujete, fotit selfíčka se dají i na hlavní kamerku s pohledem do sekundárního displeje.

Motorola Razr 5G

Fotografování, Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Hodnocení tak bude zcela logicky strohé. Jediná kamera toho zase tolik nedokáže, jakkoliv se Motorola snažila potunit hlavně postprocessing a software. Hlavní kamerka fotí v základu 12Mpx snímky a chlubí se třeba optickou stabilizací, automatickým HDR a také fázovým ostřením, ale to je tak všechno.

Snímky jsou sice ostré tak akorát, ale působí ploše, jako by na nich byl jakýsi voskový filtr. Velice rychle vám dojde, že hovoříme o slévání textur. A i když vás občas překvapí, jak detailní umí fotočip v telefonu být (zejména uvnitř a to jen při dobrém osvětlení – pozn. redakce), při focení velkého prostranství se obraz sype a hezký není.

V noci je to slabota – kolik světla také chcete nachytat na jeden objektiv. Vcelku dobrý je portrétní režim, který Motorola vytahuje právě softwarově. Zbytek fotofunkcí je k pláči: optický zoom chybí, je tu jen maximálně 8× digitální, smůlu mají i fanoušci širokoúhlých fotek. Zmíněný 20Mpx selfie snímač je dobrý, ale už jste viděli někoho, kdo by si kupoval telefon za 40 tisíc korun kvůli 20Mpx selfie kameře?!

Nejnovější Razr od Motoroly umí 4K i Full HD, 30 i 60 FPS a video je v rámci možností v pořádku. Barevná věrnost v pořádku, ostrost ujde, ale kvalita je s ohledem na jedinou kameru úměrná. Neurazí, ale nenadchne – jestli hledáte mobil pro natáčení videí, tohle není váš favorit.

Jak fotí Motorola Razr 5G?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Nostalgie jako největší přednost?

Testování Motoroly Razr 5G přináší člověku velice zajímavou zkušenost. Je to pohled do historie, který si dnes jen s málokterým telefonem užijete právě tak jako s tímto. A už jenom kvůli tomu doporučuji Razr vyzkoušet všem, kteří chtějí okusit něco jiného – něco, co nikdo jiný nedělá a dělat ani nemůže. A pamětníci původního Razru z roku 2004 by si novinku měli vyzkoušet téměř povinně.

Ale zpět k meritu věci, Motorola Razr 2020 totiž není jen nápad z laboratoře převedený do 3D modelu a propagovaný jako třeba projekt Xiaomi Mi Mix Alpha. Je to smartphone, který je úplně normálně v prodeji a výrobce za něj chce 39 990 korun včetně DPH. A tady musí přijít ke slovu zdravý rozum.

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Pokud chcete za nostalgický pocit zaplatit víc peněz než je průměrný český plat, prosím. Běžný zákazník si ale Razr nepořídí. Pokud se vám nápad legendárního véčka v novém hávu líbí a chcete mu dát šanci, taky prosím. Ale budete nebývale technologicky pozadu – nejvíc zamrzí asi malá baterie, osamělý fotoaparát a nelogický výřez.

Ve finále tak může Razr 5G posloužit dobře pouze jako sekundární telefon pro machrování, případně vystavení na poličku, ideálně hned vedle původního Razru V3. Na to je ale cenovka příliš astronomická. Pokud tedy mermomocí chcete véčko, zkuste jít do Galaxy Z Flipu (recenze). Technologicky není o tolik napřed, ale rozdíl poznáte téměř hned. A ušetříte skoro polovinu ceny Razru. Anebo počkejte na druhou generaci Flipu, ta by mohla opět zažehnout zájem o véčkové telefon. Razru 5G z roku 2020 se tohle nepodařilo.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
nostalgie  chybí bezdrátové nabíjení
 displej  fotoaparát
 sekundární displej  konstrukce
 5G  umístění tlačítek
 přemrštěná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."