Recenze Honor Magic Watch 2: kouzelné hodinky s šancí uspět
Honor sice trochu se zpožděním, ale přece přinesl na náš trh své nejnovější chytré hodinky Magic Watch 2. Ty slibují jednoduchou premisu: krásný design, perfektní zpracování, všechny potřebné funkce a velmi přijatelnou cenu. Mají ale vůbec nějaká negativa? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!
Konstrukčně i esteticky na výbornou
Začnu bez obalu: hodinky Magic Watch 2 vypadají opravdu parádně a patří k těm nejhezčím na trhu. Když se na hodinky podívám, div se nedojmu (a to nepřeháním!) tím, jak opravdově působí. Masivní ocelové tělo hodinek s keramickým spodním dílem, řemínek z plastu, kůže nebo kovu (rozteč je klasická, 22 mm) a velký ciferník, ergo displej.
Upřímně vůbec nejsem příznivcem takto velkých hodinek. Ale Honor mě trochu přesvědčil, že bych si úplně v klidu dokázal představit podobné hodinky používat každý den. A ne, že by to mělo být negativum, ale přijde mi, že takový design jsem už někde viděl. Možná Amazfit GTR (recenze) ve své „kožené“ variantě? Určitě, jistá podobnost by tam byla. Hlavně jsou ale hodinky úplně stejné jako Huawei Watch GT 2 (recenze).
Až na řemínek, který má Honor znatelně trochu levnější, jsou vyjma detailů Magic Watch 2 a Watch GT 2 vlastně úplně stejné hodinky. Ale jak říkám – neberu to jako zápor. Proč to měnit, když to funguje? Pokud se vám opticky nelíbí námi testovaná 46mm varianta s lunetou kolem displeje, můžete sáhnout po menší 42mm verzi.
Na pravé straně těla se vyjímají dva veliké čudlíky, které mají značně příjemný stisk a také se s nimi dá točit a kroutit, k ničemu vám to ale není. Po pár minutách bezmocného manipulovaní s tlačítky si možná tak pohmoždíte zápěstí a také vám dojde, že natahovacím hodinkám již utekl čas (doslova). Jako vzpomínka to ale funguje perfektně.
Displej, prostředí hodinek a ovládání
Jaký je displej u hodinek Watch GT 2,… tedy pardon, Honor Magic Watch 2? Opět mi nezbývá než v poklidu konstatovat, že stejný jako u Huawei. To znamená, že je velmi dobrý! Máme zde 1,39palcový kulatý OLED displej (ciferník ale nemá plných 46 mm, nýbrž 45,4 mm – to možná dělá ten pocitový rozdíl, který od začátku cítím) s rozlišením 454 x 454 a fajn dotykovou odezvou. Jemnost pixelů je úplně stejná jako u konkurence od Applu, takže ostrost textu není žádný problém.
Huawei a Honor prodávají své hodinky s vlastním operačním systémem na palubě. Tady je opět rozdílů jen minimum, prakticky jsou estetického ražení – namísto několika exkluzivních ciferníků Huawei je tu pár takových od Honoru.
Systém se ovládá primárně dotykem, a to nejdůležitější provedete swajpováním zprava doleva či naopak. Začínáte na základním ciferníku s pár widgety (jako třeba srdeční tep nebo náhled na počasí), přecházíte na stránku věnovanou vašemu srdci a jeho výkonu (včetně pěkných grafů), pak následuje stránka s počasím, přepínač hudby v telefonu (který mi nefungoval s iPhonem, hodinky přímo nabádají, ať připojíte telefon s Androidem) a nakonec trio okruží, které si Huawei zcela neskrytě vypůjčil od Applu (zobrazují vám nachozené kroky, čas cvičení a hodiny vstoje).
Tyto základní obrazovky jsou bezesporu velmi příjemnou funkcí a během dne málokdy musíte sahat do kompletního menu. Když už ale bude potřeba, dostanete se do něj stisknutím horního tlačítka (to jinak funguje jako návrat na domovský ciferník). Menu funkcí je rozsáhlé, najdete v něm třeba i barometr, kompas nebo klasiky jako budík a stopky. S tím, co tam je, ale musíte zůstat až do konce, žádné další aplikace totiž do Magic Watch 2 nenainstalujete.
Záchranou buď alespoň to, že hodinky umí česky i slovensky. Na druhou stanu to ale neplatí pro řadu ciferníku, které třeba zobrazují zkratky dnů v angličtině. Myslete si o mně co chcete, ale působí to na mě odfláknutě a polovičatě. Vraťme se nyní ještě zpět na domácí obrazovku hodinek, kde můžeme využít ještě další dvě gesta. Potažením odshora dolů otevřete menu s přepínači, kde si můžete rychle nastavit budík nebo zapnout režim nerušit. Tato nabídka však nepodléhá absolutně žádné customizaci.
Notifikace umí, ale jak?!
Potažením naopak od spodu nahoru si zobrazíte uložené notifikace. Ty jsou pro hodinky Honor (a i Huawei) kapitolkou samou pro sebe. Klíčem je nastavení aplikace Huawei Health, která je mimochodem navržená v pořádku a umí se spojit i s Apple Zdraví. Tam si můžete zapnout upozornění na hodinkách.
A to ale v poměrně nesvobodné formě. Watch vám mohou posílat upozornění z Facebooku, Twitteru, Messengeru, Instagramu a SMS zpráv (plus volání, to je ale samostatná notifikace). A pak je zde kolonka ostatní, kterou když aktivujete, tak vám hodinky začnou z telefonu na zápěstí přeposílat 100 % toho, co vám na mobil přijde.
Ale pokud chcete dostávat třeba maily nebo upozornění o stavu vašeho bankovního konta, to už si v aplikaci ani nikde jinde na hodinkách nenastavíte. Určitě stojí za to zmínit i to, že s notifikacemi hodinky neumí nijak dál pracovat, jen vám je tupě zobrazí a tím končí. Mrzí mě především nevyužitý potenciál a znovu se opakující problém s téměř nulovou možností úprav té či dané funkce.
Jedinou notifikaci, kterou hodinky umí nějak využít, je příchozí hovor. Můžete jej přijmout a mluvit s dotyčným z hodinek. Funguje to přiměřeně, reproduktor je dost hlasitý v osamoceném pokoji, ale na veřejnosti nebo v hromadné dopravě asi moc ne. Mikrofon na hodinkách funguje zcela základně, v druhém
Fitness a další funkce
Zákazníci si v maximálním procentu případů kupují chytré hodinky ze dvou důvodů. V první polovině případů kvůli tomu, aby je využili jako tzv. prodlouženou ruku telefonu. A druhá část většiny chce hodinky využít k monitoringu sportovních aktivit.
Nu a když se řekne tohle, vybavím si časy před třemi až čtyřmi lety, kdy cena chytrých hodinek rozhodovala o tom, jak moc kvalitními fitness senzory časoměřiče disponovaly. A že už mi letos prošlo hodinek přes zápěstí pořádná řádka, mohu s klidem říct, že základní měření splňují všechny stejně.
Týká se to samozřejmě i Honor Magic Watch 2, které se v tomto ohledu opět neliší od Huawei Watch GT 2. Kromě pasivního monitoringu, který jsem již trochu naťukl, tedy počítadlo kroků, spálených kalorií, také lehký monitoring spánků apod. hodinky můžete využít, když se opravdu rozhodnete, že půjdete cvičit.
Nezáleží, jestli chcete běhat, chodit, jezdit na kole nebo plavat (ano, hodinky jsou vodotěsné do 5 metrů). A pokud chcete třeba jenom tak posilovat či dělat jakoukoliv jinou vlastní formu tělesné námahy, zvolte možnost „Jiné“. Navíc taková perlička – cvičení se dá aktivovat druhým tlačítkem na těle hodinek. A co je snad ještě víc fajn, že i jiná funkce se dá na toto tlačítko namapovat.
Snad to nebude znít hanlivě, když řeknu, že na svou cenu umí Honor Magic Watch 2 pracovat s dost aktivitami a troufám si říct, že i dobře. Asi nepřekvapí, že speciální hodinky Garmin zaměřené na sport za 10 a víc tisíc korun přinesou databázi aktivit trochu širší. Takové privilegium ale zákazníci Huawei nehledají.
Nutno však přiznat, že moc dalších funkcí hodinky nemají. Platit s nimi nemůžete, na to rovnou zapomeňte. Instalovat aplikace si do nich také nemůžete. Můžete si do hodinek nahrát hudbu, ale dnes už není moc uživatelů, kteří by si hudbu stahovali nebo kupovali; neznám nikoho takového, všichni moderní lidé přešli na streamovaný obsah. S tím ale hodinky pracovat neumí.
Výdrž – zlatá disciplína
Asi jste to už slyšeli, ale hodinky Huawei patří k těm s nejdelší výdrží na trhu. A Honor, ježto se jedná de facto o ty samé hodinky (alespoň po stránce technických specifikací), se samozřejmě drží hned vedle. Pokud vám o výdrž hodinek jde, doporučujeme určitě zvolit hodinky větší, tedy námi testovanou 46mm variantu. Ta nemá problém vydržet 5 dní na plnou zátěž, věřil bych jí i na 7 dní, ale ne každému se chce tři dny přežívat se 30 procenty.
Menší varianta se 42mm ciferníkem má o poznání menší baterii, konkrétně 215 mAh oproti 455 mAh. A to tvoří rozdíl i ve výdrží. Menší hodinky mohou hrubým odhadem zvládnout 3 až 5 dní na maximální zátěž. Nemáme to ale garantované ani ozkoušené; to platí je u 46mm edice.
Hodinky se nabíjí speciální bílou kolébkou, ke které stačí připojit USB-C kabel (paráda, moderní konektor dorazil i do hodinek!) a druhý konec spojit s elektrickou sítí. Z 20 procent na 100 netrvá nabití ani 40 minut, takže velmi pozitivní je i doba nabíjení.
Všechno stejné, ale lepší cena!
Míříme do finiše a hodinky stále nejsou vybité. Ba naopak, jsou nabity pozitivní energií. Jak se ohledně nich ale cítím já – člověk, který je týden testoval a porovnával s konkurencí? I když jsem v úvodních kapitolách jasně stanovil, že absentující originalitu hodinek oproti „konkurenci“ od Huawei nebudu vnímat negativně, chápu, že to někomu vadit může.
A to hlavně z toho důvodu, že mi objektivně přijdou chytré hodinky od Honoru nějakým kouzlem lepší. Nakonec to asi bude tím o trošku menším ciferníkem. Půl milimetru sem, půl milimetru tam, řeknete si, ale kdo ví.
Každopádně, od hodinek jsem neměl přehnaná očekávání, takže mně vlastně v ničem nezklamaly. Chybí mi větší uživatelská svoboda, možnost platit nebo obchod s aplikacemi. Ani jedno ale do příští generace nevyhlížím, takže mohu být zase jenom příjemně překvapen.
Na závěr nechci být zbytečně dlouhý, a tak řeknu, že hodinky mohu doporučit. Nestojí moc (4 999 korun včetně DPH), jsou určitě lepší než o pár stovek levnější konkurence od Amazfit, na druhou stranu nejsou lepší než hodinky Samsung nebo Apple Watch; s Fitbit Versa 2 (recenze) bych je nesrovnával – jediným společným znakem je, že se nosí na zápěstí.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku
Bývalý redaktor webu Mobilizujeme.cz.