Recenze Fitbit Versa 2: zajímavá alternativa k mainstreamu

Jakub Fišer

Druhá generace chytrých hodinek Fitbit Versa určitě není to, po čem byste se obvykle sháněli. I přesto si ale zaslouží naší plnou pozornost. A to hlavně díky tomu, že stojí stejně, nebo často i méně než to, co obvyklí mainstreamoví zákazníci nosí na zápěstí. Čím oslní a čím naopak zklamou hodinky Versa 2? To se dozvíte v naší podrobné recenzi!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Ještě než se vrhneme na produkt samotný, je třeba z mého pohledu trochu uronit slzu nad historií hodinek Versa a odkazem, který bezesporu nosí. První hodinky Fitbit Versa spatřily světlo světa v dubnu 2018 – předtím sice Fitbit nějaké ty hodinky vyráběl, ale jejich konkurenceschopnost nestála za řeč.

V roce 2016 však americký gigant zaměřený na fitness příslušenství skoupil nadějně rozjetý startup Pebble. To byla malá firmička složená s pár kamarádů, kteří navrhovali chytré hodinky, a šli přímo proti firmám jako je Samsung, Apple a tehdy i v tomto segmentu silné LG. Pamětníci si jistě vzpomenou na první hodinky Pebble, následně velmi oblíbené Pebble Time a Pebble Time Steel.

A není náhodou, že část zaměstnanců Pebble se akvizicí přesunula do Fitbitu, díky čemuž pak vznikly první hodinky Fitbit Versa. Druhá generace je tu vlastně jen aby se poučila z chyb první generace a přinesla konečně kvalitní, lehce alternativní chytré hodinky, které slepě nesdílí trendy velkých značek, ale i přesto se s nimi musí počítat. A takové jsou i Versa 2.

Čtverec, co není pro každého

Byť to možná bude znít jako klišé, ale vzhled a celkový design je u chytrých hodinek možná ještě důležitější než u smartphonu. Chytré hodinky jsou totiž nejenom elektronickým přístrojem nabitým technologiemi, ale vlastně i šperkem, kterým se nestydíte ozdobit své zápěstí. A to ať už si jdete zaběhat do přírody, nebo se účastníte stěžejního obchodního jednání.

Nutno uznat, že v tomto směru Fitbit Versa 2 kopírují odkaz Pebble přímo dokonale. Hodinky totiž působí svým designem jako grafit pro nadšence, než jako diamant pro kritiky designu. Chtě nechtě tak musím z vlastního pohledu potvrdit, že takové Apple Watch nebo třeba i hodinky od Huawei či Samsungu jsou v tomto ohledu hezčím zařízením. Hodinkám Fitbit Versa 2 to ale nevadí – ony si hrají na vlastním geekovském písečku.

Tělo nejnovějšího časoměřiče od Fitbitu je vždy z kovu, konkrétně z masivního hliníku. Zato řemínek je buď ze silikonu (bohužel ne zrovna kvalitního – díky Fitbit Versa 2 pochopíte, že je „silikon“ a „silikon“), nebo tkaný, záleží na vašem uvážení. Díky tomu jsou hodinky lehké jen 42 gramů a nijak moc tlusté; rozměry dozajista kdejakou konkurenci předčí. Výběr pásků je ale vždy na vás, hodinky totiž mají klasické odepínání, takže si k nim můžete připnout prakticky kterýkoliv chcete – jen je třeba myslet na rozteč 23 milimetrů.

Celkově hodnotím estetickou stránku hodinek spíše kladně, i když je jasné, že nepadnou do oka každému. Největší překážkou bude pro potenciální zákazníky asi čtvercový tvar hodinek – ten většina uživatelů promíjí pouze Applu, a jinak si potrpí na kruhové tvary. Pokud máte jiné chutě a čtvercový design vás neuráží, budete nadšeni ze závanu minimalismu, jenž Versa 2 přinášejí. Žádné obrovité lunety, žádná velká tlačítka – jen jedno ploché tlačítko a čisté lehce vypoulené krycí sklíčko displeje. A přece to může fungovat!

Podruhé už s AMOLED

Jak bylo již nakousnuto, hodinky Fitbit Versa 2 mají pouze jediné tlačítko: ploché na levé straně hodinek s trochu nejasným stiskem. Toto tlačítko slouží v systému jako návrat zpět, můžete jej ale využít také pro rozsvícení, respektive zhasnutí hodinek. Vyjma toho se ale kompletně celé hodinky ovládají dotykem prstu na displej.

A ten zaznamenal asi největší zlepšení oproti první generaci. Zastaralé a pro chytré hodinky takřka nevhodné LCDčko nahradil AMOLED panel. Ten má své výhody: displej je lépe čitelný na přímém slunci, díky černému pozadí také zvyšuje výdrž hodinek a v neposlední řadě můžeme počítat s always-on displejem.

Na neustále „rozsvíceném“ displeji s minimální obnovovací frekvencí se zobrazuje čas v závislosti na vašem zvoleném ciferníku. Displeji jinak není moc co vytýkat, jeho maximální světelnost je více než dobrá. Jediné, co trochu odlišuje Versa 2 od absolutní špičky, je rozlišení 300 x 300 pixelů na 1,39palcové ploše. Musíme ale přihlédnout k tomu, že od oné absolutní špičky dělí hodinky Versa více než 5 tisíc korun.

Systém k (ne)zaplacení

Fitbit u svých hodinek používá vlastní operační systém, který se snaží držet v maximální jednoduchosti, svižnosti a při troše náklonnosti i kráse. Při vší té snaze o vybudování dobře optimalizovaného a pěkně navrženého systému však zapomněli inženýři z Fitbit na podporu češtiny, hodinky tak umí pouze anglicky. Pro někoho nevýhoda, jiným to bude jedno. Určitě je ale třeba si na to dát pozor.

Základním „domovem“ hodinek je samozřejmě ciferník. Těch si můžete vybrat celou řadu, to má ale i svou negativní stránku. Těch přímo od Fitbitu je pomálu, a většinou tak budete odkázáni na tvorbu třetích stran, která je často zpoplatněna. A když už najdete ten, který se vám líbí a nemusíte za něj platit, zjistíte, že nepodporuje always-on zobrazení a můžete začít hledat znovu.

Radím tak zůstat u toho základního – je jednoduchý a kromě času zobrazuje widget s ušlými kroky, spálenými kaloriemi, neustále aktualizovaným srdečním tepem (automatická aktualizace se dá vypnout) a datem. Z hlavní obrazovky potom můžete seshora potáhnout lištu s notifikacemi či rychlým přístupem k nastavení, hudebnímu přehrávači a bezkontaktní platbě. Ano, hodinky podporují technologii Fitbit Pay pro NFC placení (pro aktivaci stačí podržet postranní tlačítko), což bude nesporná výhoda hodinek oproti konkurenci od Xiaomi či Huawei, která to prostě neumí.

Pro úplnost můžete potáhnout prstem i zespodu, v tu chvíli se vysune váš přehled celého dne s informacemi z kalendáře. Táhnutím zprava doleva se pak dostanete do menu, které je přehledné – zobrazuje ikonky s popiskami, které si dokonce můžete přeuspořádat podle vaší volby. To představuje jednu z mála customizací hodinkového systému.

Fitness od profíků

Velkou výhodou hodinek Fitbit Versa 2 oproti široké konkurenci je kromě možnosti platit s hodinkami také propracovaný monitoring fitness funkcí. To podobné slibují často i ostatní, není ale náhodou, že firmě se sportovní minulostí to věříte trochu víc než ostatním.

Kromě pasivního sledování vašich tělesných aktivit po celý den (takové to počítaní kroků, spálených kalorií nebo srdečního tepu) nabízí Fitbit i mnohé další fičury. Změří vám běh, jízdu na kole, posilování, pilates, jógu, turistiku, plavání (ano, hodinky jsou samozřejmě vodotěsné do 50 metrů) anebo i sporty jako tenis či golf.

Za ideální bych označil také spojení s doprovodnou aplikací Fitbit ve vašem smartphonu. Té sice občas trvá, než se s hodinkami synchronizuje, ale jinak vypadá skvěle. V aplikaci si můžete nastavit prakticky vše od upozornění na cvičení, až po placení Fitbit Pay. Neuvěřitelně si cením i obchodu s aplikacemi, který rozhodně není nijak velký, ale najdeme v něm takové klenoty jako Spotify, Deezer, Uber nebo úkolovník Microsoft To Do.

Klíčovou funkcí aplikace ale je zobrazování vašich sportovních aktivit, ideálně hned po docvičení. A pokud se rozhodnete podělit hodinkami Fitbit i někoho z vašich blízkých, můžete s nimi pomocí aplikace v telefonu zajímavá data o osobním sportovním růstu sdílet. Milovníky tmavého režimu však nepotěším, ten totiž aplikace v iOS 13 ani v Androidu 10 neumí. To však není nic, co by se nedalo do budoucna napravit.

Pětidenní štafetu zvládne s přehledem

Nerad bych opomenul jednu důležitou funkci, a sice již jednou naťuknuté nepřetržitě běžící skenování vašeho srdečního tepu. Funguje to když sedíte v kanceláři, i když se vydáte ven běhat. Určitě si ale říkáte, že taková fajn funkce musí dost vysávat baterii; zejména když plundrování akumulátoru podpoříte always-on displejem a GPSkou na pozadí. Ale pak si vezmete hodinky na zápěstí a pochopíte.

Výdrž je vlastně jednou z hlavních předností hodinek. Jasně, Fitbit se nechlubí šílenou několikatýdenní výdrží jako konkurence (u které také často bohužel platí, že „čím delší výdrž, tím menší kvalita služeb a funkcí“), ale ve finále vám nakonec ty tři až pět dní naplno stačí.

A vězte, že když se na to trochu zaměříte, omezíte kupříkladu měření tepu nebo GPSku, dostanete se klidně i na celý týden, a to už je hodně slušné. Ale dá se pochopit, že pokud je pro vás stěžejní delší výdrž, možná sáhnete po hodinkách jiné značky, které vydrží třeba i 14 a více dní. Ve finále ale stejně mám za to, že Fitbit vám toho může nabídnout víc, i když ne s takovou monstrózní výdrží.

Zhodnocení: Apple Watch za 5 tisíc?

Když chceme zhodnotit hodinky Fitbit Versa 2 jako celek, asi budu muset kousnout do toho kyselého jablíčka (doslova!), které se mi vkrádalo na mysl celou dobu testování i psaní tohoto textu. Tak tedy, otázka, se kterou jsem se párkrát setkal: jsou Versa 2 jen levnější napodobenina Apple Watch? I když designem jsou Versa jedny z mála, které s Applem sdílí čtvercové zpracování, spíše bych na tuto otázku odpověděl záporně.

Faktem totiž zůstává, že kromě designové podobnosti hodinky nemají mnoho dalšího společného a jejich vzájemné srovnávání je spíše projev neznalosti produktů samotných. Fitbit Versa 2 rozhodně nejsou kopií Apple Watch – jak již zaznělo v úvodu, hrají si tak trochu na vlastním písečku. A rád bych řekl, že hodinky Versa 2 jsou ve své cenové kategorii kolem 5 tisíc korun dost možná tím nejlepším, co si můžete koupit, chcete-li „levné“ chytré hodinky.

Ale má svůj důvod, že mezi lidmi mnohem častěji potkáváme hodinky od Huawei či Xiaomi, než od Fitbitu. A tím je podle mého názoru čtvercový ciferník hodinek – dle klišé jejich největší vítězství i prohra zároveň.

Po několikatýdenním testování se ale odvažuji říct, že i když mají Versa 2 několik skutečně nepovedených aspektů, doporučil bych je stokrát radši než konkurenci za stejné peníze. Kromě toho, co slibuje i konkurence jako Amazfit GTR od Xiaomi (recenze) nebo Huawei Watch GT 2 (recenze), dostanete navíc always-on displej, mnohem lépe vypadající i fungující mobilní aplikaci, podporu aplikací jako Spotify anebo zlatou možnost s hodinkami platit. A to je něco, za co stojí zkusit na zápěstí nosit čtverec.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus always-on displejPlus čtvercový tvar nesedí každému
Plus podpora bezkontaktních NFC platebPlus poměrně nekvalitní silikonový řemínek
Plus kvalitní monitoring fitnessPlus hodinky neumí česky
Plus neotřelý design
Plus relativně nízká cena
Plus velmi příjemná výdrž
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články