Huawei patří k těm úplně prvním průkopníkům chytrých hodinek. A i když už jej v prodejích dávno předehnali jeho soupeři Apple nebo Samsung, stále tato čínská značka platí za známku kvality. A v tomto poselství se snaží pokračovat i druhá generace oblíbených hodinek jménem Watch GT 2.
Jednu věc je třeba si vyjasnit hned na úvod. Huawei se podle všeho nesnaží vyrobit ty nejlepší chytré hodinky na trhu. Na to čínská firma už tak nějak nestačí – zkrátka to, co funguje u smartphonů, které Huawei má v lecčem nejlepší, nemusí fungovat u hodinek. Konkurence je prostě dál, a to ani nemusíme chodit do pater nejvyšších. I méně ikonické značky jako třeba Garmin mají kupříkladu lepší monitoring aktivit. Cíl výrobce je ale zcela zřejmý – dostat chytré hodinky na co největší počet zápěstí. A tímto směrem dělá Huawei opravdu hodně.
Ihned po vybalení z krabičky na vás dýchne odér luxusu. Hodinky vypadají naprosto skvěle. A to říkám, i když nejsem zrovna cílovka. Mnohem radši mám jednodušší design hodinek ve stylu Apple Watch či Fitbit Versa. mohutná luneta kolem displeje, kožený řemínek, kovové tělo a dva velké čudlíky na boku. Tohle je přesně to, co chce na svém zápěstí nosit většina majitelů hodinek, nejen těch chytrých. A pokud by vám zrovna neučaroval kožený pásek s ikonickým bočním prošíváním, nevadí, Huawei totiž přibaluje mnohem minimalističtější černý silikonový řemínek, který nijak nekazí prémiový vzhled zařízení. Výměna má probíhat jednoduše, když to ale vyzkoušíte, zjistíte, že zas taková pohádka to není a chce to trochu úsilí. Jsme ale rádi, že tuto možnost vůbec máme.
Hodinky jsou poměrně velké, což je určitě podstatné zmínit. Oproti zmíněné konkurenci od Fitbitu či Applu je to hodně znát. Průměr ciferníku měří 46 milimetrů, což je poměrně dost a hodinky doporučuji spíše větší chlapské ruce. Naštěstí prodává Huawei i menší 42milimetrovou variantu, která spíše sedne dámské ruce, anebo jednoduše uživateli, který nechce nosit na zápěstí velké černé kolo. Na výšku měří hodinky 10,7 milimetrů, což není žádná hrůza a odpovídá tomu příjemných 41 gramů hmotnosti. Na ruce tak nebudete tahat žádné závaží. K tomu jsou hodinky slušně vodotěsné až do 50 metrů, můžete si je tak vzít klidně i do bazénu.
Spodní část hodinek je plastová, jak jsme u podobně levnějších modelů (čímž ale nechci produkt nijak degradovat) zvyklí. Z černého plastu na spodní straně vybíhá menší kruhový modul se čtyřmi diodami pro senzory a také dvojicí pinů pro nabíjení. Ani tyto hodinky tak nepodporují indukční nabíjení známé od konkurence. A co dvojice tlačítek na boku? Obě mají jistý stisk a dokonce se s nimi dá otáčet, to je ale pouze mechanická vychytávka a v systému to nic nedělá. Horní tlačítko je to hlavní, tím se hodinky zapínají a také fungují jako vyvolání menu či návrat zpět; spodní tlačítko má pouze jednu funkci, ta se však dá namapovat.
Displej na hodinkách je velký 1,39 palců, případně 1,2 palců, záleží na variantě hodinek, jak již zaznělo. Jedná se o slušný AMOLED s nezanedbatelnou ochrannou vrstvou a velmi dobrým rozlišením 454 x 454 pixelů (u menší varianty jde o rovněž kvalitní rozlišení 390 x 390 pixelů). V praxi není problém na hodinkách konzumovat tradiční obsah, jako je čas, počasí, fitness údaje či informace ohledně notifikací. Rastr není viditelný, pouze u menšího písma sem tam nějaký ten zoubek uzříte. Hodinky však nejsou přístrojem, u kterého bychom bazírovali na rozlišení.
Mnohem více nás zajímají funkce. A tady přijde lehké zklamání, které ale dost možná můžeme očekávat. Že jsou hodinky od čínského Huawei, běží i na vlastním systému jménem LiteOS. To znamená v základu jednu jedinou věc – neexistuje žádná možná konfigurace systému a ani není možné doinstalovat do hodinek jakékoliv pro ně navržené aplikace. Jaká škoda, co do nativních aplikací totiž hodinky dost pokulhávají a můžeme si to ukázat na několika příkladech.
Posloucháte rádi hudbu? K Watch GT 2 můžete připojit bezdrátová sluchátka a poslouchat hudbu bez přítomnosti telefonu. Muziku však musíte mít staženou v hodinkách, a to dneska dělá málokdo. Nic jako Apple Music, Spotify nebo snad dokonce YouTube Music tady neexistuje. A co poznámky v hodinkách, třebaže hlasové? Kdepak, takovou funkci hodinky samy neumí a žádnou aplikaci přece doinstalovat nemůžete. Nemluvě o tom, máte-li nějakou vlastní oblíbenou apku pro monitoring fitness aktivit při sportování. Postup už znáte…
Je to velká škoda, že Huawei své hodinky takto uzavírá a nedovoluje uživatelům mít přístup k nějakému obchodu s aplikacemi. Trochu tak odkazuje k tomu, aby je uživatelé nosili na ruce jeden dva roky a pak je vyměnili za nové, které snad nabídnou dříve chybějící funkce. Každopádně, pokud bychom se měli dívat pouze na systém jako takový a přehlížet uzavřenost jakožto největší chybu, můžu směle přiznat, že se mi LiteOS celkem líbí.
To hlavní se děje na vybraném ciferníku hodinek. Tváří pro vaše hodinky je dohromady třináct a při troše štěstí si vybere každý, opět tu ale visí ono nepříjemné vědomí, že víc jich tam už nikdy nebude. Po vybrání svého vysněného ciferníku pak stačí na hlavní ploše svajpovat doprava či doleva, kde najdete vše podstatné. Po hodinách je to průběh denní aktivity (trojice barevných linek vypůjčených od Applu), hudební přehrávač, počasí, monitoring stresu a nakonec i hodnota tlukotu srdce. Z hlavní plochy pak můžete ještě odshora vytáhnou jakési rychlé zkratky, například k budíku či k nastavení; zespoda potom vytahujete pozapomenuté notifikace.
A dostáváme se konečně i k tlačítkům. Tím horním vyvoláte menu se všemi aplikacemi a funkcemi, tím spodním vámi zvolenou funkci, která je v základu přednastavena na nabídku cvičení. Tady si Huawei zaslouží pochvalu. V rámci možností a s přihlédnutím k ceně je výběr sportovních aktivit více než široký. S hodinkami Watch GT 2 můžete běhat, chodit, jezdit na kole, plavat, chodit po horách, dokonce veslovat na trenažéru či podstupovat triatlon. Na všechno ostatní je tu volba “Jiné”.
Cvičení spustíte opět spodním “fitness” tlačítkem. Hodinky vám v průběhu cvičení ukazují všechny potřebné informace, takže třeba jak dlouho cvičíte, jaký máte tep, kolik jste spálili kalorií a to vše pokud možno v reálném čase. Nutno uznat, že toto funguje dobře a během přímého srovnání s Apple Watch se údaje na obou strojích moc nelišily. Příjemným detailem je i to, že Huawei Watch GT 2 vám po vydatném sportování doporučí čas na zotavení.
Ale sportem a pohybem výčet monitorovacích funkcí zdaleka nekončí. Hodinky samy poznají, když se ukládáte do noční hybernace a vy se tak ráno po probuzení můžete dozvědět, kolik hodin jste asi tak zhruba spali. Zajímavě funguje i měření stresu, kdy systém upozorňuje, že někdy i vysoký stres nemusí být na škodu a může sloužit jako dobrá motivace. K mému klidu jsem během testování nedosáhl hranice zhroucení a hladina mého stresu byla povětšinou nízko.
U sledování aktivit (či neaktivit, jak je libo) však platí jedno omezení. Hodinky ne vždy ukazují na svém displeji kompletní údaje o vaší půlhodinového běžce nebo o osmihodinovém spánku. Za podrobnostmi vás většinou odkáží do aplikace Huawei Health, v češtině Zdraví na telefonech s EMUI. To je poměrně příjemně vyhlížející aplikace, v EMUI 10 dokonce podporuje i tmavý režim zobrazení. Najdete zde všechny podstatné informace ve větším rozpoložení a s patřičnými podrobnostmi.
Kromě fitness údajů se v aplikaci dozvíte také informace o vašich hodinkách, a sice zdali je v pořádku připojení nebo jak je na tom výdrž baterie. A vězte, že to je ve světě chytrých hodinek pořádně ožehavé téma. Huawei ale absolutně nedovoluje žádné pochybnosti. Hodinky mi přišly s kapacitou baterie 65 %. Testoval jsem je celý týden a – ano, hádáte správně – nepodařilo se mi je vybít.
A určitě se nedá říct, že bych je kdovíjak šetřil. Měl jsem zapnutý celodenní monitoring srdečního tepu i stresu, v noci automaticky měřily můj spánek. Samozřejmostí je zapnutá GPS, ovládání hudby na telefonu, budík a také nepřetržité prohlížení notifikací. Výdrž v praxi je tak při nabití ze 100 % více než týdenní, výrobce dokonce na svých stránkách uvádí až 14 dní na jedno nabití. Inu, není důvod tomu nevěřit. A to je zřejmě to, s čím vyráží Huawei do boje s konkurencí.
Vzpomínáte ještě na to, o čem jsme hovořili na začátku. Cílem Huawei není udělat z Watch GT 2 nejlepší chytré hodinky na trhu, ale spíše nejprodávanější chytré hodinky na trhu. A docílit toho chce čínská firma hned několika trumfy, které vytasí před konkurenci z rukávu. Jedním z nich je již zmíněná výdrž, která je skutečně výborná a Apple ani Samsung se vůbec nechytají.
A dalším tahem vpřed je cena. Hodinky totiž začínají na 6 000 korunách, za menší variantu zaplatí zákazníci ještě méně. A upřímně řečeno, to je pořád levnější, než co nabízí již dva zmínění konkurenti. A pak také direktivní marketing zaměřený na cílovou skupinu. Co naplat, že hodinky neumí NFC platby, jako třeba Apple Watch nebo konkurence od Garminu či Fitbitu? Zákazníkům Huawei bude stačit, že hodinky jsou kompletně v češtině, umí pokročilé fitness funkce a v neposlední řadě vypadají skvěle.
Ale co hlavně, zákazník za ně nebude muset dát polovinu měsíční mzdy, jako za hodinky již zmíněných výrobců. A to je prodejní argument, na který slyší opravdu hodně hladových zákazníků Huawei. Radost může mistrům z Šen-čenu zkazit snad jen Xiaomi s jejich Amazfit GTR (recenze), které toho umí tak nějak srovnatelně, jsou ale ještě lacinější, stojí 4 500 korun. Alespoň si tak zákazníci budou moci vybrat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
krásný design a pevné zpracování | absence NFC plateb |
velký AMOLED displej s bezproblémovou jemností | zbytečná uzavřenost systému |
skvělá výdrž klidně celý týden | pro někoho možná větší rozměry |
pokročilé fitness funkce | |
konkurenceschopná cena |
Huawei patří k těm úplně prvním průkopníkům chytrých hodinek. A i když už jej v prodejích dávno předehnali jeho soupeři Apple nebo Samsung, stále tato čínská značka platí za známku kvality. A v tomto poselství se snaží pokračovat i druhá generace oblíbených hodinek jménem Watch GT 2.
Jednu věc je třeba si vyjasnit hned na úvod. Huawei se podle všeho nesnaží vyrobit ty nejlepší chytré hodinky na trhu. Na to čínská firma už tak nějak nestačí – zkrátka to, co funguje u smartphonů, které Huawei má v lecčem nejlepší, nemusí fungovat u hodinek. Konkurence je prostě dál, a to ani nemusíme chodit do pater nejvyšších. I méně ikonické značky jako třeba Garmin mají kupříkladu lepší monitoring aktivit. Cíl výrobce je ale zcela zřejmý – dostat chytré hodinky na co největší počet zápěstí. A tímto směrem dělá Huawei opravdu hodně.
Ihned po vybalení z krabičky na vás dýchne odér luxusu. Hodinky vypadají naprosto skvěle. A to říkám, i když nejsem zrovna cílovka. Mnohem radši mám jednodušší design hodinek ve stylu Apple Watch či Fitbit Versa. mohutná luneta kolem displeje, kožený řemínek, kovové tělo a dva velké čudlíky na boku. Tohle je přesně to, co chce na svém zápěstí nosit většina majitelů hodinek, nejen těch chytrých. A pokud by vám zrovna neučaroval kožený pásek s ikonickým bočním prošíváním, nevadí, Huawei totiž přibaluje mnohem minimalističtější černý silikonový řemínek, který nijak nekazí prémiový vzhled zařízení. Výměna má probíhat jednoduše, když to ale vyzkoušíte, zjistíte, že zas taková pohádka to není a chce to trochu úsilí. Jsme ale rádi, že tuto možnost vůbec máme.
Hodinky jsou poměrně velké, což je určitě podstatné zmínit. Oproti zmíněné konkurenci od Fitbitu či Applu je to hodně znát. Průměr ciferníku měří 46 milimetrů, což je poměrně dost a hodinky doporučuji spíše větší chlapské ruce. Naštěstí prodává Huawei i menší 42milimetrovou variantu, která spíše sedne dámské ruce, anebo jednoduše uživateli, který nechce nosit na zápěstí velké černé kolo. Na výšku měří hodinky 10,7 milimetrů, což není žádná hrůza a odpovídá tomu příjemných 41 gramů hmotnosti. Na ruce tak nebudete tahat žádné závaží. K tomu jsou hodinky slušně vodotěsné až do 50 metrů, můžete si je tak vzít klidně i do bazénu.
Spodní část hodinek je plastová, jak jsme u podobně levnějších modelů (čímž ale nechci produkt nijak degradovat) zvyklí. Z černého plastu na spodní straně vybíhá menší kruhový modul se čtyřmi diodami pro senzory a také dvojicí pinů pro nabíjení. Ani tyto hodinky tak nepodporují indukční nabíjení známé od konkurence. A co dvojice tlačítek na boku? Obě mají jistý stisk a dokonce se s nimi dá otáčet, to je ale pouze mechanická vychytávka a v systému to nic nedělá. Horní tlačítko je to hlavní, tím se hodinky zapínají a také fungují jako vyvolání menu či návrat zpět; spodní tlačítko má pouze jednu funkci, ta se však dá namapovat.
Displej na hodinkách je velký 1,39 palců, případně 1,2 palců, záleží na variantě hodinek, jak již zaznělo. Jedná se o slušný AMOLED s nezanedbatelnou ochrannou vrstvou a velmi dobrým rozlišením 454 x 454 pixelů (u menší varianty jde o rovněž kvalitní rozlišení 390 x 390 pixelů). V praxi není problém na hodinkách konzumovat tradiční obsah, jako je čas, počasí, fitness údaje či informace ohledně notifikací. Rastr není viditelný, pouze u menšího písma sem tam nějaký ten zoubek uzříte. Hodinky však nejsou přístrojem, u kterého bychom bazírovali na rozlišení.
Mnohem více nás zajímají funkce. A tady přijde lehké zklamání, které ale dost možná můžeme očekávat. Že jsou hodinky od čínského Huawei, běží i na vlastním systému jménem LiteOS. To znamená v základu jednu jedinou věc – neexistuje žádná možná konfigurace systému a ani není možné doinstalovat do hodinek jakékoliv pro ně navržené aplikace. Jaká škoda, co do nativních aplikací totiž hodinky dost pokulhávají a můžeme si to ukázat na několika příkladech.
Posloucháte rádi hudbu? K Watch GT 2 můžete připojit bezdrátová sluchátka a poslouchat hudbu bez přítomnosti telefonu. Muziku však musíte mít staženou v hodinkách, a to dneska dělá málokdo. Nic jako Apple Music, Spotify nebo snad dokonce YouTube Music tady neexistuje. A co poznámky v hodinkách, třebaže hlasové? Kdepak, takovou funkci hodinky samy neumí a žádnou aplikaci přece doinstalovat nemůžete. Nemluvě o tom, máte-li nějakou vlastní oblíbenou apku pro monitoring fitness aktivit při sportování. Postup už znáte…
Je to velká škoda, že Huawei své hodinky takto uzavírá a nedovoluje uživatelům mít přístup k nějakému obchodu s aplikacemi. Trochu tak odkazuje k tomu, aby je uživatelé nosili na ruce jeden dva roky a pak je vyměnili za nové, které snad nabídnou dříve chybějící funkce. Každopádně, pokud bychom se měli dívat pouze na systém jako takový a přehlížet uzavřenost jakožto největší chybu, můžu směle přiznat, že se mi LiteOS celkem líbí.
To hlavní se děje na vybraném ciferníku hodinek. Tváří pro vaše hodinky je dohromady třináct a při troše štěstí si vybere každý, opět tu ale visí ono nepříjemné vědomí, že víc jich tam už nikdy nebude. Po vybrání svého vysněného ciferníku pak stačí na hlavní ploše svajpovat doprava či doleva, kde najdete vše podstatné. Po hodinách je to průběh denní aktivity (trojice barevných linek vypůjčených od Applu), hudební přehrávač, počasí, monitoring stresu a nakonec i hodnota tlukotu srdce. Z hlavní plochy pak můžete ještě odshora vytáhnou jakési rychlé zkratky, například k budíku či k nastavení; zespoda potom vytahujete pozapomenuté notifikace.
A dostáváme se konečně i k tlačítkům. Tím horním vyvoláte menu se všemi aplikacemi a funkcemi, tím spodním vámi zvolenou funkci, která je v základu přednastavena na nabídku cvičení. Tady si Huawei zaslouží pochvalu. V rámci možností a s přihlédnutím k ceně je výběr sportovních aktivit více než široký. S hodinkami Watch GT 2 můžete běhat, chodit, jezdit na kole, plavat, chodit po horách, dokonce veslovat na trenažéru či podstupovat triatlon. Na všechno ostatní je tu volba “Jiné”.
Cvičení spustíte opět spodním “fitness” tlačítkem. Hodinky vám v průběhu cvičení ukazují všechny potřebné informace, takže třeba jak dlouho cvičíte, jaký máte tep, kolik jste spálili kalorií a to vše pokud možno v reálném čase. Nutno uznat, že toto funguje dobře a během přímého srovnání s Apple Watch se údaje na obou strojích moc nelišily. Příjemným detailem je i to, že Huawei Watch GT 2 vám po vydatném sportování doporučí čas na zotavení.
Ale sportem a pohybem výčet monitorovacích funkcí zdaleka nekončí. Hodinky samy poznají, když se ukládáte do noční hybernace a vy se tak ráno po probuzení můžete dozvědět, kolik hodin jste asi tak zhruba spali. Zajímavě funguje i měření stresu, kdy systém upozorňuje, že někdy i vysoký stres nemusí být na škodu a může sloužit jako dobrá motivace. K mému klidu jsem během testování nedosáhl hranice zhroucení a hladina mého stresu byla povětšinou nízko.
U sledování aktivit (či neaktivit, jak je libo) však platí jedno omezení. Hodinky ne vždy ukazují na svém displeji kompletní údaje o vaší půlhodinového běžce nebo o osmihodinovém spánku. Za podrobnostmi vás většinou odkáží do aplikace Huawei Health, v češtině Zdraví na telefonech s EMUI. To je poměrně příjemně vyhlížející aplikace, v EMUI 10 dokonce podporuje i tmavý režim zobrazení. Najdete zde všechny podstatné informace ve větším rozpoložení a s patřičnými podrobnostmi.
Kromě fitness údajů se v aplikaci dozvíte také informace o vašich hodinkách, a sice zdali je v pořádku připojení nebo jak je na tom výdrž baterie. A vězte, že to je ve světě chytrých hodinek pořádně ožehavé téma. Huawei ale absolutně nedovoluje žádné pochybnosti. Hodinky mi přišly s kapacitou baterie 65 %. Testoval jsem je celý týden a – ano, hádáte správně – nepodařilo se mi je vybít.
A určitě se nedá říct, že bych je kdovíjak šetřil. Měl jsem zapnutý celodenní monitoring srdečního tepu i stresu, v noci automaticky měřily můj spánek. Samozřejmostí je zapnutá GPS, ovládání hudby na telefonu, budík a také nepřetržité prohlížení notifikací. Výdrž v praxi je tak při nabití ze 100 % více než týdenní, výrobce dokonce na svých stránkách uvádí až 14 dní na jedno nabití. Inu, není důvod tomu nevěřit. A to je zřejmě to, s čím vyráží Huawei do boje s konkurencí.
Vzpomínáte ještě na to, o čem jsme hovořili na začátku. Cílem Huawei není udělat z Watch GT 2 nejlepší chytré hodinky na trhu, ale spíše nejprodávanější chytré hodinky na trhu. A docílit toho chce čínská firma hned několika trumfy, které vytasí před konkurenci z rukávu. Jedním z nich je již zmíněná výdrž, která je skutečně výborná a Apple ani Samsung se vůbec nechytají.
A dalším tahem vpřed je cena. Hodinky totiž začínají na 6 000 korunách, za menší variantu zaplatí zákazníci ještě méně. A upřímně řečeno, to je pořád levnější, než co nabízí již dva zmínění konkurenti. A pak také direktivní marketing zaměřený na cílovou skupinu. Co naplat, že hodinky neumí NFC platby, jako třeba Apple Watch nebo konkurence od Garminu či Fitbitu? Zákazníkům Huawei bude stačit, že hodinky jsou kompletně v češtině, umí pokročilé fitness funkce a v neposlední řadě vypadají skvěle.
Ale co hlavně, zákazník za ně nebude muset dát polovinu měsíční mzdy, jako za hodinky již zmíněných výrobců. A to je prodejní argument, na který slyší opravdu hodně hladových zákazníků Huawei. Radost může mistrům z Šen-čenu zkazit snad jen Xiaomi s jejich Amazfit GTR (recenze), které toho umí tak nějak srovnatelně, jsou ale ještě lacinější, stojí 4 500 korun. Alespoň si tak zákazníci budou moci vybrat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
krásný design a pevné zpracování | absence NFC plateb |
velký AMOLED displej s bezproblémovou jemností | zbytečná uzavřenost systému |
skvělá výdrž klidně celý týden | pro někoho možná větší rozměry |
pokročilé fitness funkce | |
konkurenceschopná cena |