5 nejlepších malých a kompaktních mobilů, které si můžete koupit
Asijská produkce tlačí kvůli tamní poptávce kupředu trend telefonů s velkými displeji. Evropští zákazníci přitom stále pokukují po těch menších, kompaktnějších zařízeních. Naštěstí je jich na trhu ještě dostatek. Pojďme se podívat na pět nejlepších, které si můžete koupit!

Samsung Galaxy S20: velký v malém těle
- 5 důvodů, proč byste si měli koupit Samsung Galaxy S20
- Recenze Samsung Galaxy S20: nekorunovaný král Androidu je zpět
- Cena: 22 990 Kč, v prodeji od března 2020
První v našem seznamu je nejnovější vlajková loď od Samsungu ve své základní variantě. Korejci se rozhodli letos představit ne dva, ale rovnou tři nové vlajkové modely. Zbylé dva, Galaxy S20+ a Galaxy S20 Ultra, však moc nepotěší fanoušky menších displejů. K tomu je tady naštěstí základní Galaxy S20.
Ten nabízí předně 6,2palcový displej. To sice nepovažujeme za kompaktní rozměr obrazovky, výrobce ale dovedl stáhnout rámečky kolem displeje na minimum a tak má příjemné rozměry 151 x 69 milimetrů při poměru stran 20:9.
Kromě velmi kompaktních rozměrů zaujme třeba i maximálním výkonem, výborně odladěným prostředím One UI, nadmíru dobrým fotoaparátem anebo vynikající obnovovací frekvencí displeje 120 Hz. Kdekoho však zamrzí cena, která činí bezmála 23 tisíc korun.

Samsung Galaxy S10e: malý a (trochu) vousatý
- Recenze Samsung Galaxy S10e: prosby byly vyslyšeny
- Cena: 12 890 Kč, v prodeji od března 2019
Dost možná dnes již zapomenutý model Galaxy S10e, rovněž od Samsungu, nabízí dnes ještě velmi pěkný poměr ceny a výkonu. Ale především, má velmi kompaktní 5,8palcový displej. Doporučit bychom ho mohli všem těm, kteří nepotřebují hypermoderní Galaxy S20, spokojí se s rok starým telefonem, a zároveň nechtějí platit plnou cenu za vlajkový model. Galaxy S10e totiž stojí „jen“ 13 tisíc korun.
A není to ani po roce v oběhu žádné ořezávátko. O displeji již řeč byla, dále zde najdeme čipset Exynos 9820, 6 GB RAM, 128 GB paměti pro zápis dat, nejnovější Android 10 nebo stereoreproduktory. Čtečka otisků je na boku. Z dnešního pohledu zamrzí už jen trochu horší fotoaparát (jen duální) a kompaktním rozměrům uzpůsobená baterie s menší kapacitou 3 100 mAh.

iPhone 11 Pro: kompaktní perfekcionista
- Recenze iPhone 11 Pro: konkurenci opět drtí po svém
- Cena: 29 990 Kč, v prodeji od září 2019
Nejnovější iPhony od Applu, které byly představeny v září 2019, dorazily opět po třech. Nejmenší z nich je iPhone 11 Pro, který disponuje 5,8palcovým displejem, ale kvůli výřezu je o pár milimetrů širší a delší než Galaxy S10e.
iPhone 11 Pro je aktuálně nejzajímavější nabídka pro zájemce o kompaktní iPhone, pokud nechcete iPhone 8 z roku 2017. Výkonu má dostatek, fotoaparát úžasný. Problém je ale v baterii, která kvůli menším rozměrům nedosáhla na vyšší kapacitu než 3 046 mAh.
Problémem iPhonu 11 Pro je samozřejmě jeho cena, neboť jde o s přehledem nejdražší telefon v našem výběru. Stojí 30 tisíc korun a minimálně do podzimu žádný cenový pokles neočekáváme. Během jara by se měl údajně konečně objevit menší moderní iPhone SE 2, respektive iPhone 9 (jméno ještě nebylo potvrzeno). Jeho příchod je ale zatím v nedohlednu.

Google Pixel 4: král malých mobilů
- Recenze Google Pixel 4: rozporuplný král malých mobilů
- Cena: 15 999 Kč, v prodeji od listopadu 2019
Pixel drží zajímavý primát, jde totiž o smartphone s nejmenším displejem z aktuální smartphonové špičky. V tomto případě je ale velmi důležité rozlišovat velikost displeje a velikost telefonu. Pixel 4 má totiž velmi malý 5,7palcový displej, byť jako smartphone až tolik kompaktní není. Na výšku má o 3 milimetry víc než iPhone 11 Pro, tedy 147 milimetrů; do šířky už tolik nenarostl.
Jeho displej je OLED s Full HD+ rozlišením a nabízí dokonce i 90Hz obnovovací frekvenci. O výkon se stará Snapdragon 855, 6 GB RAM a paměť 64 nebo 128 GB a také mistrně odladěný operační systém Android 10 s až tříletou podporou nových updatů.
Nelze však ignorovat četné kontroverze, které se kolem aktuálních Pixelů vynořují. Malá baterie (2 800 mAh), chybějící širokoúhlý snímač, nefunkční čtečka tváře, absence natáčení v rozlišení 4K při 60 FPS. A nakonec i cena, ani Pixel totiž nepatří k těm nejlevnějším. Začínal na 22 tisících korunách, nyní jeho cena naštěstí už spadla na 16 tisíc korun.

Sony Xperia 5: pokračovatel kompaktů
- Recenze Sony Xperia 5: kompakty (ne)vymřely
- Cena: 17 990 Kč, v prodeji od října 2019
Firma Sony je v historii smartphonů proslulá především svou řadou Compact. V té dokázala snad jako první výrobce na trhu smrsknout skutečnou vlajkovou loď se vším tím výkonem a výbavou do menšího těla – pochopitelně s menším displejem a úměrnou baterií. Xperia 5 se v zákaznících snaží zažehnout jiskru kompaktních zítřků.
Snahu Xperii 5 upřít nelze, v našem seznamu je ale tak trochu jen kvůli tomu, jak se profiluje – ne proto, čím skutečně je. V pravdě totiž přináší 6,1palcový protáhlý displej a ani svými rozměry 158 x 68 milimetrů skutečně nepůsobí v ruce ani v kapse jako kompakt.
Jinak je ale telefon skutečně na špičce potravního řetězce. Chlubí se nejnovějším Androidem 10, osmijádrovým Snapdragonem 855, trojitým fotoaparátem s širokoúhlým objektivem a také 2x optickým zoomem, stejně jako pro Sony typickou zvýšenou odolností IP65 a IP68. Sony si za telefon říká o 18 tisíc korun, což dle našeho soudu není zrovna málo.

Chybí vám v seznamu nějaký zajímavý kompaktní smartphone, který byste rádi doporučili ostatním?