Samsung Galaxy Z Flip skutečně má sklo na displeji. Nic ale neochrání

Jakub Fišer

Jakousi titulní minikauzou posledních dní je displej skládacího véčka Galaxy Z Flip. Samsung totiž na slavnostním představení v San Franciscu tvrdil, že v displeji je sklo, které můžete ohnout a které ochrání obrazovku před škrábanci. Není ale všechno tak úplně pravda.

Čtěte také: Samsung je ochotný své „skládací sklo“ půjčit i dalším výrobcům

Sklo ano, ale…

Nejprve pojďme uklidit nepořádek, který vlivem aféry vznikl. Nesmíme křivdit Samsungu, protože ohebný displej skládacího Galaxy Z Flip skutečně disponuje sklem. Ne plexisklem či jakousi slitinou, ale skutečným sklem. Jde o patentovanou technologii Ultra Thin Glass (UTG).

Pořád ale nevíme, jak Samsung „obešel fyziku“ a sklíčko, které je opravdu jemné, může ohýbat. Podstatnější ale je, že když se řekne sklo, spotřebitel očekává skutečně odolné sklo, kterým UTG ani trochu není.

A to i přestože Samsung přímo na akci v San Franciscu tvrdil, že sklo ochrání displej telefonu před škrábanci. Toto tvrzení ale má od pravdy skutečně daleko a jde spíše o marketingově motivované prohlášení.


(Tady Samsungu asi trochu ujela marketingová uzda. Sklo skutečně neochrání před poškrábáním)

Ochrana před poškrábáním nulová

A je to vlastně i logické – sklo v displeji skládacího Flipu nemůže ochránit telefon před poškrábáním, protože samotné ultratenké sklíčko je ještě přikryto fólií, kterou dobře znají první recenzenti Galaxy Foldu. To je ta fólie, která po sloupnutí (byť omylném) způsobí, že telefon přestane fungovat. Fólie na displeji tedy de facto tvoří hlavní část onoho displeje.

Ta skutečně není odolná vůči škrábancům (a prakticky ani vůči ničemu jinému), proříznete ji i ostřejším nehtem a známky útoku se objeví okamžitě. To ale neohrozí její funkčnost – ať už ji budete škrábat nožem nebo prstem, měla by dost vydržet a Pixely začnou „umírat“ až při opravdu silnějším zatlačení.

„Zacházejte s ním opatrně“

Do kompletní rozborky se pustil opět youtuber JerryRigEverything, který chtěl uvést na pravou míru své původní video. To sdílel i magazín The Verge, kterému (stejně jako nám) Samsung vytkl, že sklo na displeji doopravdy je sklem, i když jej najdeme až pod ochrannou fólií, s jejímž odstraněním de facto životnost telefonu končí.

Z vyjádření Samsungu je také patrné, že i když konečně zde máme lahůdku v podobě ohebného flexibilního skla, je potřeba dbát na telefon téměř v rukavičkách. Žádné prašné prostředí, žádné mikročástečky zavřené do konstrukce. A hlavně žádný zvýšený tlak na displej, po kterém nejen začnou odumírat pixely, ale také může praskat ono ohebné sklo.

Budoucnost ale vypadá dobře

Všem je jasné, že s telefonem jako je Galaxy Z Flip (a i jako byl Fold) je třeba jednat jinak než s celou řadou konzervativních telefonů. Pokud byste si přáli mít véčkový ohebný smartphone s odolným displejem, zřejmě budete muset ještě počkat. Budoucnost je dozajista slibná, ale přítomnost vypadá přesně jako Galaxy Z Flip.


Komentáře


Nejnovější články