Recenze Samsung Galaxy Fold: budoucnost, která není pro každého
Skládací Samsung je jednoznačně nejočekávanějším telefonem posledních let. Slibuje, že nebudete muset v kapse nosit přerostlý smartphone a ještě nahradí tablet. Dokáže takové revoluční zařízení opět oživit a znovu nakopnout stagnující trh s mobilními plackami? To a mnohem více vám prozradí naše exkluzivní recenze, kterou přinášíme jako první česká redakce!
Už před více než deseti lety se svět změnil. Po pestré nabídce všech možných typů a konstrukcí, ale i designů telefonů přišel první iPhone a celý svět se mohl zbláznit. Zařízení disponující na tehdejší poměry velkým a revolučním kapacitním displejem s možností jednoduchého ovládání prsty inspirovalo i ostatní výrobce, a tak když se dnes vypravíte do obchodu pro nový mobil, uvidíte ve výloze jednu dotykovou placku vedle druhé. Kam se poděla originalita a touha mít něco nového, co bude opět posouvat celý svět vpřed? Bylo to dlouhé období, ale v roce 2019 jsme se konečně dočkali. Skládací Samsung po letech prototypového vývoje dorazil jako hotový produkt a ukazuje celému světu nový směr, novou cestu. Je to přesně ten typ zařízení, které by chtěl každý minimálně vyzkoušet.
Galaxy Fold se už na první pohled vymyká tomu, jak dnešní smartphony vypadají. Podlouhlé zařízení připomínající TV ovladač je zvenku osazené menším 4,6palcovým dotykovým displejem, který je vhodný pro telefonování a obecně základní ovládání. Mnohem větší 7,3palcový dotykový displej získáte po rozevření a na něm už máte podstatně více místa než u dnešních smartphonů, ba dokonce můžeme mluvit o nahrazení menších tabletů. To je revoluce! Skládací Samsung však zaujme nejen svou futuristickou konstrukcí, ale také špičkovou výbavou nebo cenou, která v tomto případě vyšplhala až na 54 tisíc korun! Jaký je Galaxy Fold při běžném používání a čím vším potěší nebo naopak zklame?
Samsung Galaxy Fold: specifikace
Konstrukce | kov a sklo, skládací konstrukce, rozloženo: 161 x 118 x 7,6 mm, složeno: 161 x 63 x 15,7-17,1 mm, 276 g |
---|---|
Displej | vnější: 4,6″, Super AMOLED, 1680 x 720 px (21:9), jemnost 399 ppi vnitřní: 7,3″, Dynamic AMOLED Infinity Flex, HDR10+, 2152 x 1536 px (4,2:3), jemnost 362 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + One UI |
Procesor | 7nm, 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 855 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 512 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | trojitý (12 Mpx hlavní + 16 Mpx širokoúhlý 123° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1.5 až f/2.4 + f/2.2 + f/2.4, duální stabilizace (OIS), laserové ostření, 2x optický zoom, duální LED blesk; přední vnitřní duální (10 Mpx hlavní + 8 Mpx hloubkový), clona f/2.2 + f/1.9; přední vnější 10 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 4 235 mAh, rychlonabíjení (15 W), bezdrátové nabíjení (15 W), reverzní bezdrátové nabíjení (9 W) |
Cena a dostupnost | 53 999 Kč, listopad 2019 |
Samsung Galaxy Fold je k zakoupení na CZC.cz.
Víte, jaké jsou rozdíly mezi 5G a LTE variantou? Testovaná 5G verze má rychlejší sítě mobilního internetu, naopak nepatrně menší baterii a pouze slot na nanoSIM, nikoliv ještě na eSIM (dual SIM). Od Samsungu pak navíc v obou případech dostanete prémiovou péči v podobě 24hodinové podpory nebo dokonce rok služby Samsung Care+ zdarma a v rámci pojištění pak při nahodilém zničení zařízení získáte opravu za zvýhodněnou cenu.
Balení: prémiovost od první minuty
Samsung pro svůj první skládací telefon připravil speciální balení. Černé krabičky se používají ve výjimečných případech a jen u těch nejprémiovějších produktů, čemuž Galaxy Fold naprosto vyhovuje. Originální balení mě zaujalo také pěkným tématickým nápadem v podobě přehnutého/přeloženého loga GALAXY. Uvnitř v dobře prostorné krabičce se pak nachází vše potřebné, samozřejmě manuály a různé prospekty, datový kabel a adaptér rychlonabíječky, redukce na klasické USB, nebo ochranný kryt, který se svým karbonovým vzorem opět evokuje pocit luxusu a výjimečnosti. Součástí balení s telefonem jsou dokonce i prémiová bezdrátová sluchátka Galaxy Buds, která můžete dobíjet pomocí krabičky nebo i položením na záda Galaxy Foldu a využití bezdrátového nabíjení.
Design a konstrukce: jdeme skládat
- skládací konstrukce je sice velmi kvalitní, ale zatím není zcela dokonalá
- smysl dává nejen velký displej schovaný uvnitř, ale i menší displej zvenku
- případnou opravu těla nebo displeje máte první rok téměř zdarma
Nakonec to sice trvalo dlouhé roky, ale jihokorejským inženýrům se povedlo vyrobit skládací telefon, který není jen nějakým prototypem vhodným leda tak na vystavování. Design Galaxy Foldu působí opravdu originálně, díky kombinaci skla a kovu samozřejmě hodnotně a díky speciálnímu skládacímu mechanismu i futuristicky. Jelikož telefon najdete v krabičce trochu paradoxně již rozevřený, jako první na řadu přichází zavírání. Chce to trochu síly, abyste překonali magnety silně držící obě části mobilu v krajní poloze, a voilà! Aby to celé fungovalo, Samsung musel vyvinout nejen speciální ohebný displej, ale hlavně také způsob, jak zajistit bezproblémové otevírání a zavírání, či ochranu všech uvnitř schovaných komponent.
Riziko rychlého opotřebování či poničení displeje, ke kterému u prvních kousků docházelo, by již mělo být dle tvrzení výrobce vyřešené, nebo alespoň snížené. Podle Samsungu má Fold vydržet nejméně 200 000 zavření, což by při používání mechanismu 100x denně představovalo životnost více než 5 let a po takové době už nejspíše budete mít dávno zase novější model.
Každopádně, jak Samsung přímo v balení důrazně upozorňuje, skládací displej na sobě nemá krycí sklo, pouze fólii, která není tak odolná a mohou ji poškodit nehty nebo panel pod ní či například větší zatlačení prstem. Do skládacího mechanismu se zase může dostat prach či vlhkost a opět tím hrozí poškození. Výrobce tedy doporučuje chovat se k telefonu jako v rukavičkách a opravdu si dávat dobrý pozor na to, že to není klasický smartphone.
Během mého testování jsem až na nepříjemné ulpívání otisků prstů prakticky všude po povrchu celého zařízení nezaznamenal žádné problémy související se zpracováním a skládací konstrukcí. A nemusel jsem kvůli tomu telefon nechávat jen někde v trezoru. Nicméně k vnitřnímu displeji musím mít jednu výhradu. Při pohledu lehce z úhlu už je zde vidět a při dotyku prstem také cítit ono místo, kde se displej ohýbá, což trochu degraduje jinak skvělý zážitek z používání rozměrného displeje.
Mechanismus jako takový mi ale přijde dobře vymyšlený a za mě pokud si dá člověk pozor a nebude takový mobil nosit někam na stavbu nebo jinam do prašného či vlhkého prostředí, nemělo by se nic špatného stát. Ale je jasné, že nepříznivé hodnocení a tvrzení o horší odolnosti či opravitelnosti od kolegů ze zahraničního iFixit (které muselo být mimochodem na žádost Samsungu nakonec z webu stažené), asi nebyla náhoda a je rozhodně lepší se k zařízení chovat mnohem lépe, než k běžným smartphonům.
Během prvního roku by ovšem důvod k obavám neměl být naprosto žádný, neboť všichni zákazníci Galaxy Foldu dostávají na první rok službu Samsung Care+ zdarma. Jde o speciální pojištění proti zničení a vztahuje se nejen na poškození těla a skládacího mechanismu, ale také na poničení displeje. Platí se až spoluúčast (3 400 korun) v případě incidentu, což je ale pořád daleko levnější než si nechat displej opravit za plnou palbu nebo pořizovat nový skládací mobil. Příjemná je taktéž 24hodinová podpora 7 dnů v týdnu, kdy se můžete na Samsung prakticky kdykoliv a s čímkoliv obrátit a vyřešit tak jakékoliv případné problémy či nejasnosti. Službu jsme už dříve sami v rámci redakčního testu vyzkoušeli a vše funguje na jedničku.
Vrátím se ale zpátky k samotné konstrukci. Galaxy Fold už ze samotné podstaty není žádný kolibřík, ale spíše mohutný drak, když s hmotností 276 g a tloušťkou jako dva dnešní smartphony položené na sobě překonává všechny dnešní telefony. Do kapsy od pánských kalhot se však vejde, akorát může trochu vyčnívat kvůli své výšce. A problémy nenastanou ani po rozevření, díky tloušťce jen 7,6 mm se v ruce drží poměrně dobře. Na přední straně zvenku najdeme praktický 4,6palcový displej pro vyřizování toho nejdůležitějšího, pro co by bylo zbytečné rozkládat displej vnitřní. Dále je nad ním přední kamerka, sluchátko pro hovory či senzor jasu a přiblížení. Za mě by ale bylo daleko futurističtější, pokud by i zvenku displej pokrýval co největší plochu.
Na zadní straně je umístěný trojitý fotoaparát s bleskem. Na horní a spodní straně najdeme stereo reproduktory, které pomáhalo vyladit AKG, ovšem výsledek mi nepřijde úplně špičkový, navíc pokud rozevřený tablet držíte v ruce, často si právě rukou zakrýváte otvory repráků a zvuk tak utlumíte. Na horní straně ještě najdeme mikrofon pro redukci okolního hluku během telefonování, na spodní straně mikrofon pro samotné telefonování a oboustranné USB-C. V zavřeném stavu na pravém boku můžete spatřit slot pro nanoSIM, dále tlačítka pro regulaci hlasitosti, vypínací klávesu a čtečku otisků prstů. 3,5mm jack je naopak dávno minulostí.
Skládací konstrukce je sice svěžím vánkem, ovšem jinak u Samsungu z pohledu zdokonalování konstrukce a součástek zůstalo snad vše kámen na kameni. Příkladem může být biometrie, kde Galaxy Fold stejně jako všechny ostatní vlajkové modely výrobce disponuje méně bezpečnou čtečkou obličeje, protože využívá jen dvourozměrného obrazu z kamerky, takže s kvalitnější fotkou dokáže váš telefon odemknout i někdo cizí, nebo při horším osvětlení či přímo v noci máte smůlu a rozeznávání přes kamerku zkrátka nezafunguje.
Přitom pokročilé 3D řešení čtečky tváře, se kterým přišel Apple již před třemi lety u svého iPhonu X (recenze) již nyní pár dalších telefonů také nabízí a jde o mnohem použitelnější a hlavně bezpečnější řešení. Pokud budete místo čtečky obličeje používat čtečku otisků prstů, ani zde nečekejte stoprocentní výsledek. Mě nejvíce vadilo, že čtečka funguje až po probuzení displeje a nestačí jen pouhé přiložení prstu, takže musíte udělat na rozdíl od konkurenčních telefonů o úkon navíc.
Displej, prostředí a baterie: pro maximum produktivity
- skládací displej může díky většímu prostoru pro aplikace zvyšovat produktivitu
- výkon Galaxy Foldu je opravdu vysoký, ovšem optimalizace by mohla být lepší
- i při pracovním zatížení vydrží telefon klidně 2 dny bez nabíjení
U skládacího Samsungu Galaxy Fold je jasně vidět, jak se o něm přemýšlelo coby o telefonu vyrobeném pro zvýšení produktivity. Větší 7,3palcový tabletový displej přináší opravdu spoustu prostoru pro všechny aplikace nebo dokonce možnost používat naráz hned několik vedle sebe otevřených aplikací. Tím, že je schovaný uvnitř, je také prakticky chráněný proti poškrábání. A abyste nemuseli zařízení kvůli každé maličkosti otevírat, nebo pokud někdy zkrátka nemáte volné obě ruce, postačí menší 4,6palcový displej zvenku, který umí stejně jako větší vnitřní panel neustále díky funkci Always on zobrazovat aktuální čas či notifikace.
Za mě teorie na jedničku, praxe už je o něco horší. Už jsem měl výtku k menšímu venkovnímu displeji, který má kolem sebe zbytečně velké rámečky a vlastně tak zbytečně sráží jinak naprosto futuristický design. U vnitřního displeje mi zase trochu vadí pozorovatelný ohyb na obrazovce. Jinak jde ale o skvělé AMOLED panely s jemností téměř 400 ppi, což znamená naprosto dostatečnou ostrost bez rozeznání jednotlivých pixelů okem. Jejich barvy jsou celkem přirozené, akorát vnitřní panel je má o něco více saturované, čitelnost na venkovním světle je skvělá u obou dvou.
Velký prostor, vysoký výkon, optimalizace
Galaxy Fold slibuje, že zvýší produktivitu a také zlepší multimediální zážitek na všech frontách, ať už používáte jakékoliv aplikace. Na větším 7,3palcovém tabletovém displeji se skutečně lépe pracuje, protože máte na všechno více místa a vidíte toho na obrazovce více. Přes celou obrazovku se dokonce dají v rozděleném režimu spustit až 3 aplikace vedle sebe. Můžete například sledovat video, při tom vyřizovat emaily a ještě sledovat trh s akciemi. Krása. Nebo si k tomu otevřít až 5 plovoucích aplikací a ty libovolně přesouvat po obrazovce v popředí a zvětšovat či zmenšovat.
Jenže řešení od Samsungu je zatím poměrně dost striktní a neumožňuje například otevření dvou aplikací nikoliv vedle sebe (vlevo a vpravo), ale nad sebou (nahoře a dole), přitom by se to kolikrát hodilo a ani po převrácení displeje to nejde, protože se převrátí i celý obsah. Nebo také neumí pracovat se všemi aplikacemi třetích stran, příkladem může být stejně jako v Multi-window režimech z Androidu nejen Samsungu, ale i jiných značek zařízení třeba populární Messenger od Facebooku. To zbytečně ubírá kladné body, díky kterým by jinak šlo konečně o naprosto ultimátní zařízení.
A že má Samsung prostor pro zlepšení, ukazuje i podoba multitaskingu, která je naprosto stejná jako na mobilech. Opravdu by nešlo větší prostor na tabletovém displeji využít lépe? Stejné je to u aplikací, které jen ve výjimečných případech umí využít větší prostor a pracovat tak lépe s tím, co Galaxy Fold přináší. Většina aplikací jen roztáhne obsah přes velkou obrazovku, čímž se sníží ostrost například obrázků, a tím to končí. Vrcholem je pak YouTube, který při přehrávání videí (16:9) v režimu přes celou obrazovku zobrazuje vlastně nad a pod displejem černé pruhy, které zabírají kolem poloviny plochy. Tomu říkám tristní využití potenciálu. Zvětšení obrazu i s případným ořezem zde bohužel alespoň prozatím není možný.
Ze specializovaných funkcí střižených na míru skládacímu Samsungu stojí za pochválení snad jen funkce, se kterou můžete nastavit libovolné aplikace, které budou pokračovat po zavření telefonu na venkovním displeji. Pokud to u aplikací nenastavíte, po zavření Foldu dojde rovnou k zamknutí telefonu, takže přecházet z velkého na malý displej bude představovat následně ještě nejen probouzení, ale i případné odemknutí například formou biometrie. Pokud vám naopak běží aplikace na displeji zvenku, po rozevření Foldu dojde automaticky k přepnutí na vnitřní větší displej, zde už nemusíte nic nastavovat.
O co však nebude nouze, je vysoký výkon. 7nm osmijádrový Snapdragon 855 (2,84 GHz) je doplněný o neskutečných 12 GB RAM paměti, díky čemuž aktuálně dosáhl v nejnovějším testu AnTuTu přes 450 tisíc bodů. Operačním systémem je Android 9 Pie, který podstatně vylepšuje nadstavba One UI od Samsungu. Nechybí tak možnosti v případě gest a ovládání jako u posledních vlajkových modelů Galaxy S10 (recenze) nebo Galaxy Note 10+ (recenze), například probuzení displeje zvednutím telefonu, probuzení poklepáním na obrazovku, inteligentní pohotovostní režim pro zachování zapnutého displeje dokud se na něj díváte, či funkce snadné ztlumení nebo i přímé volání.
Specialitou je pak panel nazvaný Více oken, který spustíte swajpnutím od pravého okraje obrazovky a můžete tak rychle a jednoduše přepínat mezi aplikacemi. Pro stažení horní lišty s rychlými přepínači a notifikacemi pak zase stačí jen swajpnutí směrem dolů kdekoliv po domovské obrazovce. Pokud by tedy ještě Samsung zapracoval na lepší optimalizaci aplikací pro větší displej nebo vylepšil možnosti, které přináší režim rozdělené obrazovky a zobrazení více aplikací vedle sebe, bylo by to takřka dokonalé. Snad tyto novinky přinese plánovaná dubnová aktualizace na Android 10 a One UI 2.0.
Velkým překvapením pro mě byla výdrž. Fold jsem v prvních dnech používal opravdu hodně často, přesto jsem dobíjel až během druhého dne. Při pracovním zatížení je tedy dvoudenní výdrž naprosto výborná. A i vzhledem k tomu, že se uvnitř ukrývá na poměry zařízení jen 4 235mAh baterie. Následné nabíjení je možné s rychlonabíječkou dodávanou přímo v balení nebo s pomocí bezdrátové nabíječky.
Přes kabel jsem nabil telefon z 15 na 100 % za cca 1 hodinu a 45 minut a s pomocí bezdrátové nabíječky to pak trvalo několik hodin, ale vzhledem k průběžnému dobíjení kdykoliv během dne nebo v autě, kde mám taktéž možnost umístit telefon na podložku s bezdrátovým nabíjením, je to svým způsobem jedno, protože pak je telefon neustále dostatečně dobitý. Šikovné je také reverzní bezdrátové nabíjení, se kterým můžete jednoduše dobíjet například jiné telefony nebo dodávaná bezdrátová sluchátka Galaxy Buds pouhým přiložením na záda Galaxy Foldu.
Fotoaparát: nečekejte překvapení
- skládací Samsung patří mezi nejlépe fotící mobily na trhu
- disponuje téměř stejným fotoaparátem a výslednými snímky jako Note 10+
- fotoaparát se může pochlubit širokoúhlým režimem, ale i spoustou dalších funkcí
Samsung nezklamal a i jeho revoluční skládací Galaxy Fold patří mezi nejlépe fotící mobily na trhu. A bodejť by ne. Do vínku dostal téměř na pixel stejný fotoaparát jako najdeme u Galaxy Note 10+ (recenze), akorát nemá čtvrtý senzor Time-of-Flight pro přesnější vypočítání vzdáleností od focených objektů. Výsledné fotky jsou každopádně téměř k nerozeznání, protože speciální čtvrtý snímač slouží spíše pro hrátky v rozšířené realitě, než pro zlepšování kvality obrazu.
Fotoaparát Foldu se konkrétně skládá z trojice fotosnímačů (12 Mpx hlavní i široký + 16 Mpx širokoúhlý + 12 Mpx teleobjektiv) a disponuje technologií Dual Pixel, pomocí které se Samsung před lety na poli mobilního focení prosadil. Dále nechybí duální optická stabilizace (OIS), či pohyblivá clona f/1.5 až f/2.4 a clony f/2.2 + f/2.4 na dalších dvou snímačích.
Fotoaparát můžete snadno a rychle spustit dvojitým stisknutím vypínacího tlačítka, což jsem vždy u Samsungu oceňoval. K dispozici je až 2x optický zoom a samozřejmě také umělá inteligence, v případě Samsungu nazvána Optimalizátor scény, které můžete kdykoliv vypnout a nebude tak docházet k rozpoznávání scén a automatickému zkrášlování výsledných fotek.
Pokud jde o kvalitu pořízených fotek, na velkém rozevřeném tabletovém displeji je to už samo o sobě jedním slovem krása. Fold se tak skvěle hodí v případě, kdy chcete fotky ukazovat třeba i někomu jinému. K fotomobilové špičce se Samsung řadí především díky tomu, že jsou jeho fotky příkladně ostré a detailní, mají poměrně přirozené podání barev a netrpí žádnými velkými nedostatky. Ocenit musím také výborný postprocessing, protože výsledné fotky mají i přes zachování kvality jen něco kolem 4 megabajtů a nezabírají tak zbytečně moc místa.
Pokud bych měl srovnat kvalitu s konkurenčními telefony, tak například elitní fotomobil Huawei P30 Pro (recenze) má na jednu stranu podstatně lepší noční režim a vícenásobný bezztrátový zoom, ale na druhou zas méně přirozené podání scény a velmi agresivní postprocessing. Nejnovější iPhone 11 Pro (recenze) pak zase vyniká jednodušším nastavením, kdy se nemusíte o nic starat a i noční režim se vám v případě potřeby zapne zcela automaticky. Výsledky pak nejsou tolik uměle zkrášlené, jako u konkurence, což platí i v případě širokoúhlého snímače, který tolik nedeformuje obraz. Ale ztrácí na poli bezztrátového zoomu.
Jak fotí Samsung Galaxy Fold?
Stejně jako v případě sesterského Notu 10+ najdeme také u Galaxy Foldu vedle klasického režimu videa ještě speciální režimy pro zpomalené, superzpomalené, či naopak zrychlené záběry. Nechybí stabilizace videa nebo vylepšení obrazu v podobě HDR10+, ovšem jen při natáčení videa s maximálním rozlišením Full HD a 30 snímky za vteřinu. Pokud budete natáčet až při max. rozlišení 4K se 60 snímky za vteřinu, nebo čímkoliv mezitím, musíte se bez zmíněných vylepšení kvality videa, včetně možností využít režimy s různými efekty obejít.
Na hraní je pak dobré vyzkoušet zpomalená či superzpomalená videa, kdy lze natočit snímek s až téměř 1 000 snímků za vteřinu během 0,4 nebo 0,8 sekundy, roztažený ve videu pak následně na 14 nebo až 24 sekund. Můžete tak získat opravdu zajímavé záběry z něčeho, co běžné oko ani nevidí, nebo spíše nestíhá vidět. Vzhledem ke kvalitě pouze HD to ovšem není na nějaké profesionální záběry a často jsem měl problém i s tím, abych dokázal v přesně daný okamžik začít nahrávat. Běžné zpomalené video pak natočíte ve Full HD rozlišení a vzhledem k lepší obrazové kvalitě je i mnohem použitelnější. Nechybí ani naopak zrychlené video, které se hodí, pokud chcete udělat video hyperlapse.
Jak natáčí video Samsung Galaxy Fold?
Zhodnocení
Samsungu se povedlo přinést na trh první pořádný skládací telefon, který se nebojím nazvat revolučním. Fold spojuje dva světy do jednoho – v kapse nosíte relativně kompaktní telefon a v případě potřeby po rozevření získáte plnohodnotný tablet. Na podobnou inovaci jsme čekali více než 10 let a stojí to nakonec za to. Ale pokud jde o otázku, jestli právě tohle zařízení znovu nastartuje upadající prodeje smartphonů, tak si myslím, že v nejbližší době určitě ne. U prvního Foldu jsou vidět všechny ty porodní bolesti, které se vždy s příchodem něčeho nového a ještě ne úplně ozkoušeného zkrátka objevují. Nadšení zákazníci z řad early adopters to určitě Samsungu prominou a budou velmi rádi u prvopočátku nové technologie skládacích mobilních zařízení, se kterou se budou moct chlubit.
Pro všechny ostatní zákazníky bude stále dávat mnohem větší smysl pořízení běžného smartphonu, za který nejen že nedají kolem 55 tisíc korun (ačkoliv si myslím, že cena za takto exkluzivní produkt není zbytečně vysoká – vzhledem k tomu, že jde vlastně o dvě zařízení v jednom, navíc v balení najdete prémiová bezdrátová sluchátka, ochranný kryt, či nechybí zde velmi důležitá prémiová podpora a pojištění v případě zničení telefonu), ale ještě budou mít mnohem odolnější a podstatně pro běžný každodenní život a jeho nástrahy použitelnější zařízení. Ale uvidíme, kam se dostane svět skládacích telefonů za pár let…
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.