Recenze Samsung Galaxy A55 5G – Dotaženo takřka k dokonalosti

  • Do redakce se nám dostal ambiciózní Samsung Galaxy A55 5G
  • Telefon navazuje na veleúspěšnou loňskou generaci
  • Zaujme moderním designem a solidní výbavou
V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy A55 5G

V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Řada Galaxy A od Samsungu patří k tomu nejúspěšnějšímu, co jihokorejský výrobce zákazníkům poskytuje. Do střední třídy aktuálně posílá model Galaxy A55, který má několik trumfů v rukávu. Novinka se dostala i do naší redakce, kde se pokusí obhájit loňský úspěch Galaxy A54. V nabité konkurenci to ale nebude míc vůbec jednoduché.

Samsung Galaxy A55 5G: specifikace

Konstrukce sklo + kov, 161,1 × 77,4 × 8,2 mm, 213 g, zvýšená odolnost IP67
Displej 6,6″, Super AMOLED Infinity-O, 120 Hz, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 390 PPI
Operační systém Android 14 + One UI 6
Čipset 8jádrový, 2,75 GHz, Samsung Exynos 1480
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB + MicroSD (až do 1 TB)
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra široký 123° + 5 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie hybridní Dual SIM (SIM + eSIM), 5G, Bluetooth, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 25W
Cena a dostupnost od  11 999 Kč, březen 2024

Recenze Samsung Galaxy A55 5G – Jen základní balení

Jak se později v recenzi dozvíme, Galaxy A55 si toho bere hodně ze svých vlajkových sourozenců. Bohužel se ale inspiruje i u prodejního balení. Po koupi zákazníkovi dorazí samozřejmě samotný telefon a nabíjecí kabel s koncovkami USB-C. Dále v krabičce majitel nalezne průvodní dokumentaci a jehlu na SIM. Na nabíjecí adaptér nebo snad základní pouzdro můžete ale rovnou zapomenout.

Prodejní balení je zcela základní

Prodejní balení je zcela základní | foto: vlastní

Značná inspirace u Galaxy S

V historii modelů Galaxy A je vepsáno, že telefony této kategorie se vždy inspirují vlajkovými modely Galaxy S. Stejně je tomu i u Galaxy A55, které si toho bere hodně z řady Galaxy S24. Především u zadní strany jsou oba telefony téměř k nerozeznání. Novinka výrobce vsází na skleněná záda s lesklou úpravou. Nám do redakce následně dorazila varianta zvaná Awesome Ice Blue, tedy ledově modrá, která mnohdy inkriminuje k bílému vzhledu. Záleží na dopadu světla.

V této verzi záda nechytají otisky prstů a za každé situace vypadají elegantně. Celá plocha zad je rovná a není zahnutá ani směrem k samotnému rámečku. V levé horní části výrobce rozprostřel tři fotoaparáty. Ty neleží v žádném modulu a v zádech stojí jako samostatné ostrůvky. Nad zbytek těla nicméně poměrně dost vystupují. Z bočního pohledu mají čočky lesklou stříbrnou úpravu, která dokáže odrážet barvu zad, což vypadá velice zajímavě. Vedle snímačů samozřejmě nechybí ani blesk.

Zachytit barvu modelu Galaxy A55 5G je dosti složité...

Zachytit barvu modelu Galaxy A55 5G je dosti složité… | foto: vlastní

Ostrý jako břitva

Už pohled na skleněná záda vzbuzuje dojem, že model Galaxy A55 vsadil především na ostré hrany. To se potvrzuje i při bocích telefonu, které jsou výrazně zkoseny a do ruky možná až nepříjemně „řežou“. Přechod ze zad i displeje směrem k rámu je ostrý a má jen lehoulinké zkosení, které ale ve výsledku moc nepomáhá. Telefon si alespoň zachoval vcelku příjemné rozměry i váhu. Po pár dnech si zvyknete na ostré hrany a držení v ruce se stane bezproblémové.

Samotný rámeček posléze nese zajímavou povrchovou úpravu. Dalo by se říci, že je matný, avšak skrze celou délku prostupují lehce vystupující proužky. Je to velice příjemné do ruky a opravdu originální. Tento designový prvek se vytratil jen v části pravé strany u kolébky hlasitosti a zamykacího tlačítka. Umístění kláves je příjemné a jejich stisk je pevný. Levá strana zůstala designově čistá.

Ve spodní části kovového rámečku je USB-C konektor, jenž po pravici hostí reproduktor a po levici mikrofon. Lepšímu zvuku pomáhá i reproduktor v horní části nad rámečkem displeje. Zvuk je kvalitní a má silné basy. Lehce ztrácí jen při maximální hlasitosti. Protější strana se stala domovem dalšího mikrofonu a šuplíku pro hybridní SIM slot.

Přední stranu samozřejmě zabírá displej, jenž je naprosto rovný a má symetrické rámečky. Pod panelem je senzor otisků prstů. Funguje rychle, avšak ne vždy prst rozpozná. Zhruba v osmi z deseti případů jede ale vše bez problému.

Displeje Samsung zkrátka umí

Jestli je něco, co v Samsungu vždy uměli, jsou to displeje. I novinka Galaxy A55 se tedy chlubí krásným AMOLED zobrazovačem s úhlopříčkou 6,6 palců a rozlišením 2340 × 1080 pixelů. Při přepočtu bodů na palec, je jemnost displeje 360 ppi, což stačí za každé situace. Potěší i zvýšená 120Hz obnovovací frekvence nebo svítivost 1 000 nitů, která na papíře možná nepůsobí nijak oslnivě, nicméně i na přímém slunci je dostačující.

Displej telefonu Samsung Galaxy A55 5G

Displej telefonu Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Klasicky syté barvy

Panely typu AMOLED se vždy chlubí krásnými a hlavně sytými barvami. To platí i pro displej v testovaném Galaxy A55. Barvy jsou syté a výrazné, což přesně vyhovuje grafické nadstavbě, jež Samsung využívá. Díky přítomné technologii je navíc černá na absolutním vrcholu, jelikož panel dokáže ovládat jednotlivé pixely a v případě černé jej zkrátka vypnout.

Samozřejmě ale nechybí ani různé možnosti přizpůsobení zobrazovacího panelu. V nastavení jsou přítomny režimy pro živé a přirozené podání barev, přičemž upravit lze i vyvážení bílé.

Displej je dobře čitelný i na přímém slunci

Displej je dobře čitelný i na přímém slunci | foto: vlastní

Ovládání frekvence a skvělé režimy

Jak bylo zmíněno, panel telefonu podporuje 120Hz obnovovací frekvenci. A k této funkci si Samsung připravil dvě možnosti. Vše můžete nechat na telefonu, kdy zařízení samo rozpozná, co se děje na displeji, na základě čehož přepíná mezi 60 a 120 Hz. Druhá možnost stáhne rychlost na 60 Hz.

Nastavit si v telefonu můžete i režim zvaný jako „Pohodlí pro oči“. V tomto případě novinka filtruje modré světlo. Funkce funguje automaticky na základě denní doby, nebo dle zvoleného režimu. Dále nesmím opomenout tmavý režim, jenž zahalí barvy systému do tmavých odstínů. Zůstat ale můžete i u světlého podání.

Systém OneUI je elegantní a především rychlý

Posledních několik let využívá výrobce nadstavbu OneUI, přičemž v Galaxy A55 běží verze 6.1. Systém je poměrně rozsáhlý a na vše jde tak nějak po svém. Má několik zajímavých funkcí a prostředí na první dobrou působí vcelku minimalisticky. Jako první také zmíním, že optimalizaci zvládnul Samsung precizně. Systém je svižný, neseká se a problém není ani načítání nebo rychlé přepínání mezi aplikacemi.

V telefonu nechybí Android

V telefonu nechybí dobře odladěný Android | foto: vlastní

Než se podíváme na jednotlivé šikovné funkce OneUI, sluší se uvést, jak probíhá ovládání a jak je na tom systém se základními dovednostmi. Průchod softwarem zaručují tři virtuální tlačítka vespod displeje nebo oblíbená gesta. Ostatně jedním gestem se dostanete i do menu aplikace. Stačí kdekoliv na displeji táhnout prstem zespod směrem nahoru. Opačným gestem stáhnete centrum notifikací a ovládací lištu.

V její horní části jsou všechny důležité přepínače, přičemž opakovaným gestem rozbalíte rozšířenou nabídku, kterou můžete libovolně upravit. Pod přepínači je přehled příchozích notifikací. V momentě, kdy například posloucháte muziku, vmístí se mezi tyto dvě složky i ovládání média.

Užitečné možnosti OneUI

Systém OneUI nabízí několik funkcí, které ocení každý uživatel. Poměrně dost jsem například využíval boční panel. Na kraji displeje je mírně znázorněn panel, po jehož vytažení vidíte nejvyužívanější aplikace. Po stisku na ikonku se aplikace bleskurychle načte. Samsung zde navíc nabízí možnost personalizace. První tři návrhy má na starosti strojové učení, přičemž zbylé aplikace můžete libovolně odebírat, přidávat nebo přehazovat.

Mezi další povedené funkce patří určitě i Režimy a rutiny. Telefon si můžete specificky nastavit dle toho, v jaké situaci se nacházíte. Například během nočního režimu si ztlumíte příchozí notifikace, vypnete Always-On nebo zvolíte tmavý režim. Těchto režimů je přednastaveno několik a lze přidat další dle preferencí. Rutiny naopak slouží k tomu, aby se v určitých situací telefon choval pokaždé tak, jak chcete. Dejme tomu, že po probuzení a spuštění rutiny se může automaticky zapnout Wi-Fi a začít přehrávat hudba. Přizpůsobení je opět poměrně masivní.

Prostředí OneUI

Prostředí OneUI | foto: vlastní

Zvládnuté notifikace

Novinka od Samsungu dobře pracuje s příchozími notifikacemi. Užitečným pomocníkem je funkce Always-On. Na displeji neustále svítí čas, datum a příchozí notifikace. Při přehrávání médií máte přehled i o nich. Bohužel Samsung neposkytuje rozšířené možnosti designu, a tak se musíte spokojit s tím, které telefon nabízí v základu. Naštěstí nechybí alespoň úprava časového zobrazení. Funkce může fungovat neustále, po klepnutí na displej, při příchozím upozornění nebo dle vašeho časového plánu.

Dále telefon upozorňuje na příchozí notifikace zvukově nebo speciálními efekty. Jakmile vám přijde například SMS zpráva, zobrazí se ikonka zprávy s krátkým textem pod průstřelem pro fotoaparát. Kolem ikonky fungují i různé efekty. U nich můžete zvolit barvu i to, jak bude sytá a na jak dlouho se efekt zobrazí.

Samsung Galaxy A55 5G

Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Okleštěná umělá inteligence

Slovo si zde bere i AI, ačkoliv to není tak výrazné, jako například u Samsungu Galaxy S24 Ultra. I levnější model výrobce ale zvládne skvěle pracovat s fotografiemi a například odstranit z fotky nechtěné objekty. Nutno podotknout, že telefon to zvládá velice dobře a popere se i se stíny.

Výkon není silnou stránkou

Do nového Samsungu Galaxy A55 nasadil výrobce vnitřnosti, které na papíře působí průměrně. Hlavní slovo si vzal tovární čip Exynos 1480 doplněný o 8 GB RAM. Lehké problémy se vyskytly u náročných herních titulů –například Real Racing 3 si na plné detaily zkrátka nezahrajete. Navíc musíte počítat s občasnými záškuby, které hernímu požitku nepomáhají. Že Galaxy A55 není herní stroj ostatně prokazuje i výkonnostní test AnTuTu, kde si telefon odnesl 726 468 bodů.

 

Baterie v očekávaném průměru

Pod pokličku Galaxy A55 vmístili konstruktéři 5 000mAh akumulátor. To je v dnešní době jakýmsi standardem. Spíše než čísla je ale důležité to, co z kapacity výrobce zvládne vymáčknout. A v Samsungu neodvedli nijak výjimečnou práci. Na druhu stranu, vyloženě odfláknutá taktéž není. Přítomná baterie je zkrátka průměrná a telefonu dá přesně to, co byste očekávali.

Při náročnějším využívání, kdy často fotíte, brouzdáte po internetu nebo hrajete hry, dokážete akumulátor dostat na nějakých 20 % kolem osmé hodiny večerní. Naopak při ohleduplnějším využití zvládne novinka držet krok necelé dva dny. Nabíjení probíhá jen drátově a to podprůměrnou rychlostí 25 W. Ze zhruba 10 % se na plnou kapacitu dostanete za hodinku a půl.

Baterie Samsungu Galaxy A55 5G

Baterie Samsungu Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Fotoaparáty odvádí precizní práci

Skleněná záda Samsungu Galaxy A55 nesou trojici fotoaparátů, z nichž má každý snímač speciální vyžití. Hlavní senzor se chlubí 50Mpx rozlišením se světelností f/1.8. Skvělou zprávou je podpora optické stabilizace obrazu (OIS). Druhý čip poslouží díky svému 123° záběru pro ultra-široké snímky, přičemž rozlišení činí 12 Mpx. Třetí fotoaparát je díky svým vlastnostem dedikován pro makro fotografie. Snímač má 5Mpx rozlišení a clonu objektivu f/2.4. O selfie se postará kamerka s vysokým 32Mpx rozlišením.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 1/1.56″, 1.0µm pixely, PDAF, OIS
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, záběr 123°, 1.12µm pixely
  • Makro: 5 Mpx, f/2.4
  • Selfie kamerka: 32 Mpx, f/2,2, 0.8µm pixely
Fotoaparáty odvádí precizní práci

Fotoaparáty odvádí precizní práci | foto: vlastní

U vlajkových telefonů patří fotoaparáty prakticky vždy k tomu nejlepšímu. Schopnost nabídnout kvalitní snímače nicméně Samsung přenáší i do nižších tříd, přičemž model Galaxy A55 je toho skvělým příkladem. Hlavní 50Mpx senzor dokáže pořídit detailní snímky s vysokou ostrostí. Barvy sice podá malinko sytěji, na AMOLED displeji ale vypadají úchvatně. Dobře navíc funguje optimalizátor scény, jenž se snaží barvy upravit na základě toho, co zrovna fotíte. Chcete-li od telefonu přirozenější barvy, doporučuji optimalizátor vypnout.

Snímač nemá problém ani s rychlým přeostřením nebo přechodem mezi světelnými podmínkami. V noci je kvalita taktéž na vysoké úrovni. Senzor dokáže poměrně dobře eliminovat šum a snímky jsou stále detailní. Problémem je jen umělé osvětlení, které do fotek dokáže dostat žlutý podtón, jenž je značně nepřirozený. Také zaostření je při výrazném umělém světle lehce obtížnější.

Díky vysokému 50Mpx rozlišení využívá telefon 2× přiblížení. Zde je kvalita na vysoké úrovni. Snímky jsou ostré a drží si barvy se základním režimem. Kvalita jde lehce dolů v noci.

Samsung Galaxy A55 5G

Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Průměrné šíro a skvělé makro

Fotky Galaxy A55 pořizuje i svým ultra-širokoúhlým senzorem. Za přirozeného světla vás snímač obohatí krásnými fotkami se sytými barvami a bohatými detaily. Trošku hůře Samsung pracuje s okraji fotek, které jsou lehce deformované a nevypadají přirozeně. V noci je snímač průměrný a ne vždy jde pořídit ostrou fotografii s detaily. Šum je patrný a deformace ještě výraznější.

Oproti tomu makro je skvělé. Když máte dostatek světla, dokáže čip zachytit ty nejlepší detaily ve vysoké ostrosti. Avšak stejně jako v přechozím případě, i zde jde kvalita dolů při nočních hodinách. Makro snímač se zkrátka hodí využít jen při dostatku světla.

Samsung Galaxy A55 5G

Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Obstojné selfie i video

Opomenout nesmím ani selfíčka. Poměrně vysoké rozlišení je znát a snímky jsou krásně ostré a opět barevně výrazné. Potěší i různé barevné filtry. Pokud jde o video, telefon dokáže natáčet maximálně ve 4K rozlišení při 30 fps. Video sice není nejstabilnější, avšak na svou kategorii vcelku nadprůměrné. Dobře pracují i mikrofony, které zachytí zvuk ve vysoké kvalitě.

Jak fotí Samsung Galaxy A55?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultra-široké snímky

Ukázka: 2× zoom

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Samsung Galaxy A55 5G

Novinka Samsung Galaxy A55 5G to v boji proti konkurenci nebude mít vůbec jednoduché. Ovšem to platilo i pro předešlou generaci, která se nakonec stala světovým bestsellerem. A tento potenciál má i právě otestovaný kousek. Střední třída jihokorejského výrobce v této podobě totiž nabízí moderní design inspirován vlajkovou řadou ve spolupráci s prémiovými materiály, na což zákazníci zkrátka slyší.

Zároveň je přítomna velice solidní výbava. Telefon sice nepatří mezi nejvýkonnější stroje, avšak zvládá prakticky jakýkoliv úkon. Systém OneUI má skvělé možnosti a výrobce navíc zaručuje dlouholetou podporu. Velice dobře jsou na tom i fotoaparáty, především hlavní snímač obstará kvalitní snímky. I tato novinka od Samsungu má ale slabší stránky. Například baterii, která má sice průměrnou výdrž, nicméně rychlost dobíjení je v dnešní době podprůměrná. Nejlépe to telefonu nejde ani s ultra-širokoúhlým snímačem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
moderní design pomalé nabíjení
prémiové materiály slabší zbylé fotoaparáty
hlavní fotoaparát vyšší cena
systém OneUI

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy A55 5G – Dotaženo takřka k dokonalosti

  • Do redakce se nám dostal ambiciózní Samsung Galaxy A55 5G
  • Telefon navazuje na veleúspěšnou loňskou generaci
  • Zaujme moderním designem a solidní výbavou
V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy A55 5G

V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Řada Galaxy A od Samsungu patří k tomu nejúspěšnějšímu, co jihokorejský výrobce zákazníkům poskytuje. Do střední třídy aktuálně posílá model Galaxy A55, který má několik trumfů v rukávu. Novinka se dostala i do naší redakce, kde se pokusí obhájit loňský úspěch Galaxy A54. V nabité konkurenci to ale nebude míc vůbec jednoduché.

Samsung Galaxy A55 5G: specifikace

Konstrukce sklo + kov, 161,1 × 77,4 × 8,2 mm, 213 g, zvýšená odolnost IP67
Displej 6,6″, Super AMOLED Infinity-O, 120 Hz, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 390 PPI
Operační systém Android 14 + One UI 6
Čipset 8jádrový, 2,75 GHz, Samsung Exynos 1480
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB + MicroSD (až do 1 TB)
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra široký 123° + 5 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie hybridní Dual SIM (SIM + eSIM), 5G, Bluetooth, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 25W
Cena a dostupnost od  11 999 Kč, březen 2024

Recenze Samsung Galaxy A55 5G – Jen základní balení

Jak se později v recenzi dozvíme, Galaxy A55 si toho bere hodně ze svých vlajkových sourozenců. Bohužel se ale inspiruje i u prodejního balení. Po koupi zákazníkovi dorazí samozřejmě samotný telefon a nabíjecí kabel s koncovkami USB-C. Dále v krabičce majitel nalezne průvodní dokumentaci a jehlu na SIM. Na nabíjecí adaptér nebo snad základní pouzdro můžete ale rovnou zapomenout.

Prodejní balení je zcela základní

Prodejní balení je zcela základní | foto: vlastní

Značná inspirace u Galaxy S

V historii modelů Galaxy A je vepsáno, že telefony této kategorie se vždy inspirují vlajkovými modely Galaxy S. Stejně je tomu i u Galaxy A55, které si toho bere hodně z řady Galaxy S24. Především u zadní strany jsou oba telefony téměř k nerozeznání. Novinka výrobce vsází na skleněná záda s lesklou úpravou. Nám do redakce následně dorazila varianta zvaná Awesome Ice Blue, tedy ledově modrá, která mnohdy inkriminuje k bílému vzhledu. Záleží na dopadu světla.

V této verzi záda nechytají otisky prstů a za každé situace vypadají elegantně. Celá plocha zad je rovná a není zahnutá ani směrem k samotnému rámečku. V levé horní části výrobce rozprostřel tři fotoaparáty. Ty neleží v žádném modulu a v zádech stojí jako samostatné ostrůvky. Nad zbytek těla nicméně poměrně dost vystupují. Z bočního pohledu mají čočky lesklou stříbrnou úpravu, která dokáže odrážet barvu zad, což vypadá velice zajímavě. Vedle snímačů samozřejmě nechybí ani blesk.

Zachytit barvu modelu Galaxy A55 5G je dosti složité...

Zachytit barvu modelu Galaxy A55 5G je dosti složité… | foto: vlastní

Ostrý jako břitva

Už pohled na skleněná záda vzbuzuje dojem, že model Galaxy A55 vsadil především na ostré hrany. To se potvrzuje i při bocích telefonu, které jsou výrazně zkoseny a do ruky možná až nepříjemně „řežou“. Přechod ze zad i displeje směrem k rámu je ostrý a má jen lehoulinké zkosení, které ale ve výsledku moc nepomáhá. Telefon si alespoň zachoval vcelku příjemné rozměry i váhu. Po pár dnech si zvyknete na ostré hrany a držení v ruce se stane bezproblémové.

Samotný rámeček posléze nese zajímavou povrchovou úpravu. Dalo by se říci, že je matný, avšak skrze celou délku prostupují lehce vystupující proužky. Je to velice příjemné do ruky a opravdu originální. Tento designový prvek se vytratil jen v části pravé strany u kolébky hlasitosti a zamykacího tlačítka. Umístění kláves je příjemné a jejich stisk je pevný. Levá strana zůstala designově čistá.

Ve spodní části kovového rámečku je USB-C konektor, jenž po pravici hostí reproduktor a po levici mikrofon. Lepšímu zvuku pomáhá i reproduktor v horní části nad rámečkem displeje. Zvuk je kvalitní a má silné basy. Lehce ztrácí jen při maximální hlasitosti. Protější strana se stala domovem dalšího mikrofonu a šuplíku pro hybridní SIM slot.

Přední stranu samozřejmě zabírá displej, jenž je naprosto rovný a má symetrické rámečky. Pod panelem je senzor otisků prstů. Funguje rychle, avšak ne vždy prst rozpozná. Zhruba v osmi z deseti případů jede ale vše bez problému.

Displeje Samsung zkrátka umí

Jestli je něco, co v Samsungu vždy uměli, jsou to displeje. I novinka Galaxy A55 se tedy chlubí krásným AMOLED zobrazovačem s úhlopříčkou 6,6 palců a rozlišením 2340 × 1080 pixelů. Při přepočtu bodů na palec, je jemnost displeje 360 ppi, což stačí za každé situace. Potěší i zvýšená 120Hz obnovovací frekvence nebo svítivost 1 000 nitů, která na papíře možná nepůsobí nijak oslnivě, nicméně i na přímém slunci je dostačující.

Displej telefonu Samsung Galaxy A55 5G

Displej telefonu Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Klasicky syté barvy

Panely typu AMOLED se vždy chlubí krásnými a hlavně sytými barvami. To platí i pro displej v testovaném Galaxy A55. Barvy jsou syté a výrazné, což přesně vyhovuje grafické nadstavbě, jež Samsung využívá. Díky přítomné technologii je navíc černá na absolutním vrcholu, jelikož panel dokáže ovládat jednotlivé pixely a v případě černé jej zkrátka vypnout.

Samozřejmě ale nechybí ani různé možnosti přizpůsobení zobrazovacího panelu. V nastavení jsou přítomny režimy pro živé a přirozené podání barev, přičemž upravit lze i vyvážení bílé.

Displej je dobře čitelný i na přímém slunci

Displej je dobře čitelný i na přímém slunci | foto: vlastní

Ovládání frekvence a skvělé režimy

Jak bylo zmíněno, panel telefonu podporuje 120Hz obnovovací frekvenci. A k této funkci si Samsung připravil dvě možnosti. Vše můžete nechat na telefonu, kdy zařízení samo rozpozná, co se děje na displeji, na základě čehož přepíná mezi 60 a 120 Hz. Druhá možnost stáhne rychlost na 60 Hz.

Nastavit si v telefonu můžete i režim zvaný jako „Pohodlí pro oči“. V tomto případě novinka filtruje modré světlo. Funkce funguje automaticky na základě denní doby, nebo dle zvoleného režimu. Dále nesmím opomenout tmavý režim, jenž zahalí barvy systému do tmavých odstínů. Zůstat ale můžete i u světlého podání.

Systém OneUI je elegantní a především rychlý

Posledních několik let využívá výrobce nadstavbu OneUI, přičemž v Galaxy A55 běží verze 6.1. Systém je poměrně rozsáhlý a na vše jde tak nějak po svém. Má několik zajímavých funkcí a prostředí na první dobrou působí vcelku minimalisticky. Jako první také zmíním, že optimalizaci zvládnul Samsung precizně. Systém je svižný, neseká se a problém není ani načítání nebo rychlé přepínání mezi aplikacemi.

V telefonu nechybí Android

V telefonu nechybí dobře odladěný Android | foto: vlastní

Než se podíváme na jednotlivé šikovné funkce OneUI, sluší se uvést, jak probíhá ovládání a jak je na tom systém se základními dovednostmi. Průchod softwarem zaručují tři virtuální tlačítka vespod displeje nebo oblíbená gesta. Ostatně jedním gestem se dostanete i do menu aplikace. Stačí kdekoliv na displeji táhnout prstem zespod směrem nahoru. Opačným gestem stáhnete centrum notifikací a ovládací lištu.

V její horní části jsou všechny důležité přepínače, přičemž opakovaným gestem rozbalíte rozšířenou nabídku, kterou můžete libovolně upravit. Pod přepínači je přehled příchozích notifikací. V momentě, kdy například posloucháte muziku, vmístí se mezi tyto dvě složky i ovládání média.

Užitečné možnosti OneUI

Systém OneUI nabízí několik funkcí, které ocení každý uživatel. Poměrně dost jsem například využíval boční panel. Na kraji displeje je mírně znázorněn panel, po jehož vytažení vidíte nejvyužívanější aplikace. Po stisku na ikonku se aplikace bleskurychle načte. Samsung zde navíc nabízí možnost personalizace. První tři návrhy má na starosti strojové učení, přičemž zbylé aplikace můžete libovolně odebírat, přidávat nebo přehazovat.

Mezi další povedené funkce patří určitě i Režimy a rutiny. Telefon si můžete specificky nastavit dle toho, v jaké situaci se nacházíte. Například během nočního režimu si ztlumíte příchozí notifikace, vypnete Always-On nebo zvolíte tmavý režim. Těchto režimů je přednastaveno několik a lze přidat další dle preferencí. Rutiny naopak slouží k tomu, aby se v určitých situací telefon choval pokaždé tak, jak chcete. Dejme tomu, že po probuzení a spuštění rutiny se může automaticky zapnout Wi-Fi a začít přehrávat hudba. Přizpůsobení je opět poměrně masivní.

Prostředí OneUI

Prostředí OneUI | foto: vlastní

Zvládnuté notifikace

Novinka od Samsungu dobře pracuje s příchozími notifikacemi. Užitečným pomocníkem je funkce Always-On. Na displeji neustále svítí čas, datum a příchozí notifikace. Při přehrávání médií máte přehled i o nich. Bohužel Samsung neposkytuje rozšířené možnosti designu, a tak se musíte spokojit s tím, které telefon nabízí v základu. Naštěstí nechybí alespoň úprava časového zobrazení. Funkce může fungovat neustále, po klepnutí na displej, při příchozím upozornění nebo dle vašeho časového plánu.

Dále telefon upozorňuje na příchozí notifikace zvukově nebo speciálními efekty. Jakmile vám přijde například SMS zpráva, zobrazí se ikonka zprávy s krátkým textem pod průstřelem pro fotoaparát. Kolem ikonky fungují i různé efekty. U nich můžete zvolit barvu i to, jak bude sytá a na jak dlouho se efekt zobrazí.

Samsung Galaxy A55 5G

Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Okleštěná umělá inteligence

Slovo si zde bere i AI, ačkoliv to není tak výrazné, jako například u Samsungu Galaxy S24 Ultra. I levnější model výrobce ale zvládne skvěle pracovat s fotografiemi a například odstranit z fotky nechtěné objekty. Nutno podotknout, že telefon to zvládá velice dobře a popere se i se stíny.

Výkon není silnou stránkou

Do nového Samsungu Galaxy A55 nasadil výrobce vnitřnosti, které na papíře působí průměrně. Hlavní slovo si vzal tovární čip Exynos 1480 doplněný o 8 GB RAM. Lehké problémy se vyskytly u náročných herních titulů –například Real Racing 3 si na plné detaily zkrátka nezahrajete. Navíc musíte počítat s občasnými záškuby, které hernímu požitku nepomáhají. Že Galaxy A55 není herní stroj ostatně prokazuje i výkonnostní test AnTuTu, kde si telefon odnesl 726 468 bodů.

 

Baterie v očekávaném průměru

Pod pokličku Galaxy A55 vmístili konstruktéři 5 000mAh akumulátor. To je v dnešní době jakýmsi standardem. Spíše než čísla je ale důležité to, co z kapacity výrobce zvládne vymáčknout. A v Samsungu neodvedli nijak výjimečnou práci. Na druhu stranu, vyloženě odfláknutá taktéž není. Přítomná baterie je zkrátka průměrná a telefonu dá přesně to, co byste očekávali.

Při náročnějším využívání, kdy často fotíte, brouzdáte po internetu nebo hrajete hry, dokážete akumulátor dostat na nějakých 20 % kolem osmé hodiny večerní. Naopak při ohleduplnějším využití zvládne novinka držet krok necelé dva dny. Nabíjení probíhá jen drátově a to podprůměrnou rychlostí 25 W. Ze zhruba 10 % se na plnou kapacitu dostanete za hodinku a půl.

Baterie Samsungu Galaxy A55 5G

Baterie Samsungu Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Fotoaparáty odvádí precizní práci

Skleněná záda Samsungu Galaxy A55 nesou trojici fotoaparátů, z nichž má každý snímač speciální vyžití. Hlavní senzor se chlubí 50Mpx rozlišením se světelností f/1.8. Skvělou zprávou je podpora optické stabilizace obrazu (OIS). Druhý čip poslouží díky svému 123° záběru pro ultra-široké snímky, přičemž rozlišení činí 12 Mpx. Třetí fotoaparát je díky svým vlastnostem dedikován pro makro fotografie. Snímač má 5Mpx rozlišení a clonu objektivu f/2.4. O selfie se postará kamerka s vysokým 32Mpx rozlišením.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 1/1.56″, 1.0µm pixely, PDAF, OIS
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, záběr 123°, 1.12µm pixely
  • Makro: 5 Mpx, f/2.4
  • Selfie kamerka: 32 Mpx, f/2,2, 0.8µm pixely
Fotoaparáty odvádí precizní práci

Fotoaparáty odvádí precizní práci | foto: vlastní

U vlajkových telefonů patří fotoaparáty prakticky vždy k tomu nejlepšímu. Schopnost nabídnout kvalitní snímače nicméně Samsung přenáší i do nižších tříd, přičemž model Galaxy A55 je toho skvělým příkladem. Hlavní 50Mpx senzor dokáže pořídit detailní snímky s vysokou ostrostí. Barvy sice podá malinko sytěji, na AMOLED displeji ale vypadají úchvatně. Dobře navíc funguje optimalizátor scény, jenž se snaží barvy upravit na základě toho, co zrovna fotíte. Chcete-li od telefonu přirozenější barvy, doporučuji optimalizátor vypnout.

Snímač nemá problém ani s rychlým přeostřením nebo přechodem mezi světelnými podmínkami. V noci je kvalita taktéž na vysoké úrovni. Senzor dokáže poměrně dobře eliminovat šum a snímky jsou stále detailní. Problémem je jen umělé osvětlení, které do fotek dokáže dostat žlutý podtón, jenž je značně nepřirozený. Také zaostření je při výrazném umělém světle lehce obtížnější.

Díky vysokému 50Mpx rozlišení využívá telefon 2× přiblížení. Zde je kvalita na vysoké úrovni. Snímky jsou ostré a drží si barvy se základním režimem. Kvalita jde lehce dolů v noci.

Samsung Galaxy A55 5G

Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Průměrné šíro a skvělé makro

Fotky Galaxy A55 pořizuje i svým ultra-širokoúhlým senzorem. Za přirozeného světla vás snímač obohatí krásnými fotkami se sytými barvami a bohatými detaily. Trošku hůře Samsung pracuje s okraji fotek, které jsou lehce deformované a nevypadají přirozeně. V noci je snímač průměrný a ne vždy jde pořídit ostrou fotografii s detaily. Šum je patrný a deformace ještě výraznější.

Oproti tomu makro je skvělé. Když máte dostatek světla, dokáže čip zachytit ty nejlepší detaily ve vysoké ostrosti. Avšak stejně jako v přechozím případě, i zde jde kvalita dolů při nočních hodinách. Makro snímač se zkrátka hodí využít jen při dostatku světla.

Samsung Galaxy A55 5G

Samsung Galaxy A55 5G | foto: vlastní

Obstojné selfie i video

Opomenout nesmím ani selfíčka. Poměrně vysoké rozlišení je znát a snímky jsou krásně ostré a opět barevně výrazné. Potěší i různé barevné filtry. Pokud jde o video, telefon dokáže natáčet maximálně ve 4K rozlišení při 30 fps. Video sice není nejstabilnější, avšak na svou kategorii vcelku nadprůměrné. Dobře pracují i mikrofony, které zachytí zvuk ve vysoké kvalitě.

Jak fotí Samsung Galaxy A55?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultra-široké snímky

Ukázka: 2× zoom

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Samsung Galaxy A55 5G

Novinka Samsung Galaxy A55 5G to v boji proti konkurenci nebude mít vůbec jednoduché. Ovšem to platilo i pro předešlou generaci, která se nakonec stala světovým bestsellerem. A tento potenciál má i právě otestovaný kousek. Střední třída jihokorejského výrobce v této podobě totiž nabízí moderní design inspirován vlajkovou řadou ve spolupráci s prémiovými materiály, na což zákazníci zkrátka slyší.

Zároveň je přítomna velice solidní výbava. Telefon sice nepatří mezi nejvýkonnější stroje, avšak zvládá prakticky jakýkoliv úkon. Systém OneUI má skvělé možnosti a výrobce navíc zaručuje dlouholetou podporu. Velice dobře jsou na tom i fotoaparáty, především hlavní snímač obstará kvalitní snímky. I tato novinka od Samsungu má ale slabší stránky. Například baterii, která má sice průměrnou výdrž, nicméně rychlost dobíjení je v dnešní době podprůměrná. Nejlépe to telefonu nejde ani s ultra-širokoúhlým snímačem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
moderní design pomalé nabíjení
prémiové materiály slabší zbylé fotoaparáty
hlavní fotoaparát vyšší cena
systém OneUI

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."