Recenze Samsung Galaxy S24 – Telefon, který nedokáže překvapit

  • Samsung nedávno představil vlajkovou řadu Galaxy S24
  • Základní model je sympaticky malý a neskutečně výkonný
  • Trumfem v rukávu jsou fotoaparáty a umělá inteligence
V redakci jsme podrobili testu základní Samsung Galaxy S24

V redakci jsme podrobili testu základní Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Modelová řada Galaxy S od Samsungu v průběhu let vždy nabízela ty nejlepší možné telefony jihokorejského výrobce. Letošní rok legendární řada přivítala tři nové kousky. Základní Galaxy S24 se dostal i do naší redakce, kde jsme jej podrobně otestovali. Telefon zaujme kompaktními rozměry, skvělým zpracováním, AI funkcemi, fotoaparáty a mnoha dalšími vlastnostmi.

Samsung Galaxy S24: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 147 × 70,6 × 7,6 mm, 168 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,2″, Dynamic AMOLED 2X, 1-120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 431 ppi
Operační systém Android 14 + One UI 6.1
Čipset 8jádrový, 3,3 GHz, Exynos 2400
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1/UFS 4.0), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní 85° + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv 80°), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, 3× optický zoom, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx 80°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W
Cena a dostupnost od 21 999 Kč, 31. ledna 2024

Recenze Samsungu Galaxy S24 – Útlé balení

Pár let zpět Samsung naskočil na nepopulární trend osekat balení telefonu jen na nutný základ. V tomto duchu pokračuje i letos a Galaxy S24 má chudé balení. To znamená přítomnost samotného telefonu, USB-C kabelu, technické brožurky a jehly pro otevření SIM slotu. Více již toho krabička nenabízí.

Balení je chudé, bohužel

Balení je chudé, bohužel | foto: vlastní

Osvědčená prémiová klasika

Samsung nám roky dokazuje, že v oblasti konstrukce svých vlajkových smartphonů je absolutní špičkou. Léta praxe a ladění designu se promítá i do aktuálního modelu Galaxy S24. Do rukou se majitelům opět dostane smartphone vyroben z prémiových materiálů, které Samsung umí zpracovat na jedničku.

To znamená přítomnost matného hliníkového rámečku, jehož přerušují pouze úzké anténní předěly. Oproti Galaxy S23 ale jihokorejští konstruktéři malinko seříznuli hrany. Boky telefonu jsou nově zcela rovné. To má za důsledek lepší a jistější držení telefonu. Změna je sice malá, avšak dopad je vcelku velký a v ruce se nová vlajka od Samsungu drží jedna báseň.

Tomu samozřejmě přispívají i celkové rozměry. Na výšku má novinka pouhých 147 mm a na šířku 70,6 mm. Jde o jeden z nejmenších telefonů na trhu. Společně s příjemnou váhou 168 gramů je smartphone vhodný i do menších dámských rukou.

A u dam zůstaneme i nadále. Do redakce nám novinka dorazila ve žlutém provedení, ačkoliv ona barva by se lehce dala zaměnit za světle zlatou. Telefon je díky tomu elegantní a stylový zároveň. V kombinaci s mléčným sklem na zadní straně to novince neskutečně sekne. Navíc vás díky stylu úpravy materiálu nebudou trápit otisky prstů.

Je to bílá, nebo zlatá...?

Je to bílá, nebo zlatá…? | foto: vlastní

Jemné detaily i pokročilá technologie

Samsung Galaxy S24 skvěle kombinuje elegantní pocit a víru v odolnost zařízení. Novinka se chlubí zvýšenou odolností dle certifikace IP68, a proto se vody ani prachu bát nemusíte. Přední strana nesoucí displej s rovnými boky je překryta krycím sklem Corning Gorilla Glass Victus 2. Pod krytým panelem je spolehlivý senzor otisků prstů, jenž zaujme i svým poměrně širokým záběrem. Prst nemusíte vždy položit přesně na místo a čtečka stejně otisk rozezná.

Samsung Galaxy S24

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Bytelný pocit doplňují elegantní prvky smartphonu. Trojice horizontálně umístěných zadních fotoaparátů sice vystupuje nad zbytek těla, avšak zlaté lemování čočkám dodává šmrnc. Levá strana telefonu je designově čistá a ovládací tlačítka jsou jen na pravé straně. Kolébka hlasitosti i zamykací klávesa je umístěna přesně na dosah palce. V horní části jsou jen otvory pro mikrofon, zatímco vespod je USB-C konektor, šuplík na SIM a úzký průduch pro reproduktor.

Ten mimochodem doplňuje i reproduktor nad displejem. Projev je nadstandardní a patří mezi absolutní špičku i při maximální hlasitosti. Jen bych malinko ubral basů, které občas více převažují nad ostatními složkami.

Fotoaparát lehce vystupuje

Fotoaparát lehce vystupuje | foto: vlastní

Nejlepší malý displej

Rozměry Samsungu Galaxy S24 naznačují, že displej telefonu nebude zrovna největší. A to je částečně pravda. Avšak vzhledem ke svým rozměrům nasadil Samsung dostatečně velký 6,2palcový Dynamic AMOLED displej. Panel se chlubí skvělým rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů nebo pokročilými technologiemi HDR10+ a LTPO. Zobrazovač dokáže nabídnout obnovovací frekvenci od 1 do 120 Hz a sám si navíc frekvenci reguluje dle potřeby. Mezi další skvělá čísla patří jemnost 431 ppi nebo maximální jas 2 600 nitů.

Díky tomu je panel čitelný prakticky za jakékoliv situace. Automatická regulace jej zvládá na jedničku a vy se nemusíte o nic starat. To platí i pro ovládání frekvence, a i v tomto případě je to práce telefonu. Dokonale rozezná situace, kdy běžet na 1 Hz nebo naopak na 120 Hz. Díky této vychytávce jsou ušetřena potřebná procenta baterie. V nastavení si ale samozřejmě můžete nastavit pevnou frekvenci na 60 Hz.

Displej je jedním slovem skvělý

Displej je jedním slovem skvělý | foto: vlastní

Typicky syté barvy

Displeje typu AMOLED od Samsungu jsou známé svým sytým podáním barev. Nejinak je tomu i v případě Galaxy S24. Zobrazovač opět nabízí krásně živé a pestře podané barvy. Ideálně tomu nahrává i barevná nadstavba. Každému ale toto podání samozřejmě nemusí vyhovovat, čehož jsou si vědomi i vývojáři, kteří nabízí zákazníkům různé možnosti úpravy.

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

V základu jsou přítomny dva režimy – živý a přirozený. U obou lze navíc nastavit vyvážení bílé. Displej Galaxy S24 toho ale umí mnohem více. Šikovně funguje adaptivní odstín barvy, kdy telefon upravuje barvy na základě prostředí, ve kterém se nacházíte. Novinka pomůže i odpočinout vašim očím. V nočních hodinách panel zvolí výrazně teplejší tóny. Nasazený displej zkrátka patří mezi absolutní smetánku.

Známý systém s AI prvky

Nový Samsung Galaxy S24 běží na Androidu 14, jehož výrobce překryl známou nadstavbou One UI 6.1. Poslední roky patří zmiňovaná nadstavba mezi ty nejlepší mezi Androidy. Software od Samsungu má skvělé vlastnosti. Je perfektně odladěný, má moderní design nebo šikovné funkce a možnosti personalizace. Letos One UI navíc Samsung obohatil o takzvané Galaxy AI, které telefonu dává něco navíc.

Displej Samsungu Galaxy S24

Displej Samsungu Galaxy S24 | foto: vlastní

Základ je ale totožný s tím, který známe již několik let. Ovládání systému funguje rovnou třemi způsoby. Stavový řádek vyrolujete tahem po displeji směrem dolů prakticky kdekoliv. V horní části jsou přepínače a vespod příchozí notifikace. Nadstavba jako jedna z mála stále nabízí šuplík aplikací. Stačí táhnout prstem zespod směrem nahoru. Aplikace ale samozřejmě můžete rozložit i na domovské plochy.

Co umí Galaxy AI?

Umělá inteligence od Samsungu je velkou věcí, na kterou je společnost po právu hrdá. A co všechno vlastně AI umí? Naprosto skvělou funkcí je Circle to Search. Jde v podstatě o vyhledávání přes Google Lens, jen o laťku výše. Jakmile na telefonu narazíte na něco zajímavého, co chcete vyhledat, stačí přidržet domovské tlačítko a následně danou věc zakroužkovat, načež ve vteřině vám telefon zobrazí výsledky vyhledávání.

Další zajímavé funkce sice zatím nefungují v českém jazyce, rozhodně ale stojí za zmínku. Galaxy AI umí překládat hovory v reálném čase. Jste-li anglicky hovořící osoba a telefonujete s někým třeba ve Francii, nemusíte řešit cizí jazyk, ale mluvit tím, který ovládáte. Druhá strana uslyší překlad a ve svém jazyce může pohodlně reagovat. Na podobné bázi funguje i překlad při psaní textu.

Co ale využijete i v našem mateřském jazyce je například shrnutí dlouhých článků na internetu. Stačí využívat prohlížeč od Samsungu a u daného článku stisknout ikonku hvězdiček. AI text přečte a v několika bodech shrne obsah. Podobně funguje i záznamník. Například na schůzi si nahrajete vše důležité a AI mluvené slovo přepíše do textu. S textem ale umí pracovat i nadále a ze schůze vytáhnout důležité body.

Galaxy AI je rozhodně velký tahák

Galaxy AI je rozhodně velký tahák | foto: vlastní

Skvělá práce s fotografiemi

Díky AI lze skvěle pracovat i s fotografiemi, které nevyšly úplně podle představ. Už se vám někdy stalo, že jste si na dovolené fotili památku a omylem jste zachytili i cizí osobu? U Galaxy S24 je tohle jednoduše řešitelný problém. AI dokáže nechtěnou osobu vyjmout a pozadí dopočítat tak, že nic nepoznáte. Využitelné je i přesunutí objektů na jiné místo, načež umělá inteligence opět dopočítá pozadí.

Prověřené funkce

Na chvíli ale opusťme AI a vraťme se ke známým funkcím One UI. Například Always-On displej. Na zhasnutém displeji neustále svítí čas a příchozí notifikace. Samsung si ale letos připravil lehké přepracování. Uživatel si může zapnout novou verzi, při které slabě svítí celý displej. Lze tedy vidět i tapeta.

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Podobný styl nabízí například Apple ve svých iPhonech Pro. Takový režim je ale poněkud drastický k baterii a doporučuji využívat klasiku, při které svítí jen čas a notifikace. A u upozornění můžeme zůstat i nadále. Při zprávě se mohou rozsvítit boky v různých stylech, nebo začne blikat zadní LED blesk.

Opomenout nelze ani Bixbyho. Skrze něj lze nastavit časovač, budík nebo pustit hudbu. V nastavení si ale lze vyhrát s hlasem a asistentovi dát váš hlas. Stačí projít dlouhým procesem, kdy na telefon mluvíte. Výborně zde funguje i Samsung DeX. Telefon připojíte skrze kabel například do monitoru, načež Samsung přepne do speciálního režimu a uživatel může využít speciální počítačový software Samsungu.

Samsung Galaxy S24

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Brutální výkon s kaňkou na kráse

Samsung udělal u letošní řady Galaxy S24 jedno nepopulární rozhodnutí. Vynecháme-li vrcholný model Galaxy S24 Ultra, Samsung opět do telefonů nasadil vlastní procesor namísto Snapdragonu od Qualcommu. Vlajkové čipy Exynos ale nemají tak dobré jméno. Podařilo se přesto letos Jihokorejcům s vlastním procesorem zabodovat? V testované novince běží desetijádrový Exynos 2400 ve spolupráci s 8 GB RAM. Telefon jsme samozřejmě prohnali benchmarkem.

V podstatě nikde není absolutní špičkou, členem té užší ale rozhodně je. Telefonu nečiní problém náročné hry nebo aplikace. Vše běží na maximální detaily bez jediného klopýtnutí. Lehce horší je to se zahříváním. Už při prvním spuštění a instalování všech aplikací se rám telefonu poměrně zahřál. Stejně je tomu i při delším hraní. Nejde ale o nic, co by nešlo vydržet. Ve vlajce tohoto kalibru bych si ale dokázal představit lepší odvod tepla.

Baterie podřízená rozměrům

Kompaktní Galaxy S24 nabízí ve svých útrobách 4000mAh akumulátor a jde tak o mírný posun ve srovnání s loňskou generací. V kombinaci s moderními a úspornými vnitřnostmi jsou papírové předpoklady vysoké. V reálném použití se ale pozitivní očekávání příliš nepotvrdila. V rukou bude majitelům opět dřímat jednodenní smartphone. Celý den ale lze využít naplno. Časté focení nebo natáčení, brouzdání po internetu, desítky minut hovorů, ale i občasné hraní telefon zvládne. Ke konci pracovního dne následně zbyde zhruba 25 % baterie.

A nejlépe na tom novinka není ani v nabíjení. I v roce 2024 je drátová rychlost pouze 25 W. Bezdrátově to jde rychlostí 15 W a reverzní nabíjení podporuje 5 W. Rychlost opravdu není nejlepší a telefon s cenou nad 20 tisíc korun si zaslouží o něco více.

Rychlost nabíjení:

  • 0 až 20 % – 11:13
  • 0 až 50 % – 28:35
  • 0 až 75 % – 48:39
  • 0 až 100 % – 1:21:21
Baterie Samsungu Galaxy S24

Baterie Samsungu Galaxy S24 | foto: vlastní

Na papíře stejný fotoaparát

Při papírovém porovnání mezi modely Galaxy S23 a Galaxy S24 nenajdete téměř žádný rozdíl. Samsung má přítomnou fotosestavu odzkoušenou a věří ji natolik, že ji nasadil i do letošního vlajkového modelu. Opět se tedy setkáváme s trojicí snímačů, z nichž každý má jiné úkoly.

Otázkou ale zůstává, jestli si Samsung mohl dovolit nasadit prakticky to samé, co minulý rok. Bude posun zřetelný? Snímače jsou sice totožné, avšak technologie zpracování se posunula dále a výsledné fotky jsou opět o kousíček lepší než v minulých letech.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 24mm, 1/1.56″, 1µm pixely, Dual Pixel PDAF, OIS
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.4, 67mm, 1/3.94″, 1µm pixely, Dual Pixel PDAF, OIS, 3× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, 13mm, záběr 120°, 1/2.55″, 1,4µm pixely
  • Selfie kamerka: 12 Mx, f/2.2, 26mm, Dual Pixel PDAF
Fotoaplikace

Fotoaplikace | foto: vlastní

Jen nepatrný posun ve focení

Stejně jako v ostatních aspektech, ani fotoaparát není absolutní špičkou na trhu. Je ale zatraceně dobrý a poradí si relativně v jakýchkoliv podmínkách. Řeč je především o hlavním fotoaparátu, jenž produkuje krásné ostré fotky se sytými a líbivými barvami bohaté na detaily. Problém nevyvstává ani v uměle osvětlených prostorech nebo ve tmě. I zde snímač drží laťku vysoko a nabízí ostré barvy s příjemnými detaily. Noční snímky jsou prakticky bez šumu, čemuž do značné míry napomáhá šikovný automatický noční režim.

Ultra-široký senzor již nemá tak syté a líbivé barvy, nicméně i zde jde o nadstandardní fotoaparát. Šíře záběru je naprosto dostačují a snímek si drží kvalitu i barevnou věrnost po celé ploše. V noci jde kvalita lehce dolů, avšak šum je nepatrný. I zde krásně funguje noční režim nebo přeostřování. Objekty v krajích Samsung umí zarovnat a vyvarovat se nelíbivému deformování.

Samsung Galaxy S24

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Poslední člen party, kterým je teleobjektiv, slouží pro 3× optický zoom. I v tomto případě si snímek dokáže zachovat krásné barvy plné detailů. Horší je to s úbytkem světla. Ze snímku se vytrácí sytost a fotky působí lehce ploše. Nedobře si vede s umělým světlem, kdy se do fotky vloudí slabší ostrost a v nočních hodinách šum.

V neposlední řadě stojí za zmínku selfie fotoaparát, jenž je mezi nejlepšími na trhu. Snímky jsou detailní s líbivým podáním barev. Potěší i přítomné filtry s možností úprav barev.

Skvělá aplikace fotoaparátu

Aplikace od Samsungu je velice rychlá a intuitivní. Hned po spuštění jsou v horní části všechny důležité přepínače, včetně zapnutí maximálního 50Mpx rozlišení. Posunem prstu po spodní liště lze přepínat mezi kvalitním portrétem, panoramatickými fotografiemi nebo Pro režimem. Vše je přesně tam, kde byste čekali.

Video na vysoké úrovni

V posledních letech Samsung výrazně zapracoval na videu, což se odráží i v aktuálním modelu. Telefon dokáže natáčet až v 8K rozlišení při 30 fps. Takovou kvalitu sice na telefonu v podstatě nepřehrajete, do budoucna se ale může hodit. Daleko využitelnější je 4K a FullHD s podporou optické stabilizace obrazu, a to při 60 snímcích za vteřinu. Výsledné video si drží krásné syté barvy, přeostřování není problém stejně jako přechod mezi razantními světelnými rozdíly. Video je následně krásně stabilizované a nahrávaný zvuk má vysokou kvalitu.

Majitele potěší i různé speciální režimy, jako je dvojité nahrávání. Při natáčení berete obraz rovnou ze dvou snímačů, přičemž kombinace senzoru je na vás. Můžete natáčet na klasický senzor spolu s ultra-širokým nebo dokonce s přední kamerkou. Přítomnost samozřejmě hlásí i zpomalené video při maximálně 240 fps.

Jak fotí Samsung Galaxy S24?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultra-široké snímky

Ukázka: 3× zoom

Závěr recenze Samsung Galaxy S24

Novinka Samsung Galaxy S24 je jedním z nejlepších smartphonů na trhu, kterému nechybí prakticky nic důležitého. Telefon má dostatek výkonu na léta dopředu, zaručenou sedmiletou podporu, skvělé fotoaparáty a moderní design. Díky Galaxy AI má navíc novinka něco, u čeho se může potenciál a využitelnost rozšiřovat i v následujících letech. Prakticky jediný nedostatek spočívá v baterii. Výdrž není zrovna optimální a možnosti nabíjení, zejména v rychlosti, jsou značně omezené. Očekával bych také lepší odvod tepla.

Ve výsledku ale Samsung zákazníkům dost možná naservíroval to nejlepší kompaktní zařízení na trhu, které hledá konkurencí jen stěží. Z druhého břehu lze zmínit Apple iPhone 15 se skvělými specifikacemi. Mezi androidí konkurencí vyniká například Xiaomi 14.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
skvělé zpracování slabší výdrž baterie
špičkový fotoaparát pomalé nabíjení
umělá inteligence Galaxy AI větší zahřívání
optimalizované OneUI
rozměry

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S24 – Telefon, který nedokáže překvapit

  • Samsung nedávno představil vlajkovou řadu Galaxy S24
  • Základní model je sympaticky malý a neskutečně výkonný
  • Trumfem v rukávu jsou fotoaparáty a umělá inteligence
V redakci jsme podrobili testu základní Samsung Galaxy S24

V redakci jsme podrobili testu základní Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Modelová řada Galaxy S od Samsungu v průběhu let vždy nabízela ty nejlepší možné telefony jihokorejského výrobce. Letošní rok legendární řada přivítala tři nové kousky. Základní Galaxy S24 se dostal i do naší redakce, kde jsme jej podrobně otestovali. Telefon zaujme kompaktními rozměry, skvělým zpracováním, AI funkcemi, fotoaparáty a mnoha dalšími vlastnostmi.

Samsung Galaxy S24: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 147 × 70,6 × 7,6 mm, 168 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,2″, Dynamic AMOLED 2X, 1-120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 431 ppi
Operační systém Android 14 + One UI 6.1
Čipset 8jádrový, 3,3 GHz, Exynos 2400
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1/UFS 4.0), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní 85° + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv 80°), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, 3× optický zoom, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx 80°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W
Cena a dostupnost od 21 999 Kč, 31. ledna 2024

Recenze Samsungu Galaxy S24 – Útlé balení

Pár let zpět Samsung naskočil na nepopulární trend osekat balení telefonu jen na nutný základ. V tomto duchu pokračuje i letos a Galaxy S24 má chudé balení. To znamená přítomnost samotného telefonu, USB-C kabelu, technické brožurky a jehly pro otevření SIM slotu. Více již toho krabička nenabízí.

Balení je chudé, bohužel

Balení je chudé, bohužel | foto: vlastní

Osvědčená prémiová klasika

Samsung nám roky dokazuje, že v oblasti konstrukce svých vlajkových smartphonů je absolutní špičkou. Léta praxe a ladění designu se promítá i do aktuálního modelu Galaxy S24. Do rukou se majitelům opět dostane smartphone vyroben z prémiových materiálů, které Samsung umí zpracovat na jedničku.

To znamená přítomnost matného hliníkového rámečku, jehož přerušují pouze úzké anténní předěly. Oproti Galaxy S23 ale jihokorejští konstruktéři malinko seříznuli hrany. Boky telefonu jsou nově zcela rovné. To má za důsledek lepší a jistější držení telefonu. Změna je sice malá, avšak dopad je vcelku velký a v ruce se nová vlajka od Samsungu drží jedna báseň.

Tomu samozřejmě přispívají i celkové rozměry. Na výšku má novinka pouhých 147 mm a na šířku 70,6 mm. Jde o jeden z nejmenších telefonů na trhu. Společně s příjemnou váhou 168 gramů je smartphone vhodný i do menších dámských rukou.

A u dam zůstaneme i nadále. Do redakce nám novinka dorazila ve žlutém provedení, ačkoliv ona barva by se lehce dala zaměnit za světle zlatou. Telefon je díky tomu elegantní a stylový zároveň. V kombinaci s mléčným sklem na zadní straně to novince neskutečně sekne. Navíc vás díky stylu úpravy materiálu nebudou trápit otisky prstů.

Je to bílá, nebo zlatá...?

Je to bílá, nebo zlatá…? | foto: vlastní

Jemné detaily i pokročilá technologie

Samsung Galaxy S24 skvěle kombinuje elegantní pocit a víru v odolnost zařízení. Novinka se chlubí zvýšenou odolností dle certifikace IP68, a proto se vody ani prachu bát nemusíte. Přední strana nesoucí displej s rovnými boky je překryta krycím sklem Corning Gorilla Glass Victus 2. Pod krytým panelem je spolehlivý senzor otisků prstů, jenž zaujme i svým poměrně širokým záběrem. Prst nemusíte vždy položit přesně na místo a čtečka stejně otisk rozezná.

Samsung Galaxy S24

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Bytelný pocit doplňují elegantní prvky smartphonu. Trojice horizontálně umístěných zadních fotoaparátů sice vystupuje nad zbytek těla, avšak zlaté lemování čočkám dodává šmrnc. Levá strana telefonu je designově čistá a ovládací tlačítka jsou jen na pravé straně. Kolébka hlasitosti i zamykací klávesa je umístěna přesně na dosah palce. V horní části jsou jen otvory pro mikrofon, zatímco vespod je USB-C konektor, šuplík na SIM a úzký průduch pro reproduktor.

Ten mimochodem doplňuje i reproduktor nad displejem. Projev je nadstandardní a patří mezi absolutní špičku i při maximální hlasitosti. Jen bych malinko ubral basů, které občas více převažují nad ostatními složkami.

Fotoaparát lehce vystupuje

Fotoaparát lehce vystupuje | foto: vlastní

Nejlepší malý displej

Rozměry Samsungu Galaxy S24 naznačují, že displej telefonu nebude zrovna největší. A to je částečně pravda. Avšak vzhledem ke svým rozměrům nasadil Samsung dostatečně velký 6,2palcový Dynamic AMOLED displej. Panel se chlubí skvělým rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů nebo pokročilými technologiemi HDR10+ a LTPO. Zobrazovač dokáže nabídnout obnovovací frekvenci od 1 do 120 Hz a sám si navíc frekvenci reguluje dle potřeby. Mezi další skvělá čísla patří jemnost 431 ppi nebo maximální jas 2 600 nitů.

Díky tomu je panel čitelný prakticky za jakékoliv situace. Automatická regulace jej zvládá na jedničku a vy se nemusíte o nic starat. To platí i pro ovládání frekvence, a i v tomto případě je to práce telefonu. Dokonale rozezná situace, kdy běžet na 1 Hz nebo naopak na 120 Hz. Díky této vychytávce jsou ušetřena potřebná procenta baterie. V nastavení si ale samozřejmě můžete nastavit pevnou frekvenci na 60 Hz.

Displej je jedním slovem skvělý

Displej je jedním slovem skvělý | foto: vlastní

Typicky syté barvy

Displeje typu AMOLED od Samsungu jsou známé svým sytým podáním barev. Nejinak je tomu i v případě Galaxy S24. Zobrazovač opět nabízí krásně živé a pestře podané barvy. Ideálně tomu nahrává i barevná nadstavba. Každému ale toto podání samozřejmě nemusí vyhovovat, čehož jsou si vědomi i vývojáři, kteří nabízí zákazníkům různé možnosti úpravy.

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

V základu jsou přítomny dva režimy – živý a přirozený. U obou lze navíc nastavit vyvážení bílé. Displej Galaxy S24 toho ale umí mnohem více. Šikovně funguje adaptivní odstín barvy, kdy telefon upravuje barvy na základě prostředí, ve kterém se nacházíte. Novinka pomůže i odpočinout vašim očím. V nočních hodinách panel zvolí výrazně teplejší tóny. Nasazený displej zkrátka patří mezi absolutní smetánku.

Známý systém s AI prvky

Nový Samsung Galaxy S24 běží na Androidu 14, jehož výrobce překryl známou nadstavbou One UI 6.1. Poslední roky patří zmiňovaná nadstavba mezi ty nejlepší mezi Androidy. Software od Samsungu má skvělé vlastnosti. Je perfektně odladěný, má moderní design nebo šikovné funkce a možnosti personalizace. Letos One UI navíc Samsung obohatil o takzvané Galaxy AI, které telefonu dává něco navíc.

Displej Samsungu Galaxy S24

Displej Samsungu Galaxy S24 | foto: vlastní

Základ je ale totožný s tím, který známe již několik let. Ovládání systému funguje rovnou třemi způsoby. Stavový řádek vyrolujete tahem po displeji směrem dolů prakticky kdekoliv. V horní části jsou přepínače a vespod příchozí notifikace. Nadstavba jako jedna z mála stále nabízí šuplík aplikací. Stačí táhnout prstem zespod směrem nahoru. Aplikace ale samozřejmě můžete rozložit i na domovské plochy.

Co umí Galaxy AI?

Umělá inteligence od Samsungu je velkou věcí, na kterou je společnost po právu hrdá. A co všechno vlastně AI umí? Naprosto skvělou funkcí je Circle to Search. Jde v podstatě o vyhledávání přes Google Lens, jen o laťku výše. Jakmile na telefonu narazíte na něco zajímavého, co chcete vyhledat, stačí přidržet domovské tlačítko a následně danou věc zakroužkovat, načež ve vteřině vám telefon zobrazí výsledky vyhledávání.

Další zajímavé funkce sice zatím nefungují v českém jazyce, rozhodně ale stojí za zmínku. Galaxy AI umí překládat hovory v reálném čase. Jste-li anglicky hovořící osoba a telefonujete s někým třeba ve Francii, nemusíte řešit cizí jazyk, ale mluvit tím, který ovládáte. Druhá strana uslyší překlad a ve svém jazyce může pohodlně reagovat. Na podobné bázi funguje i překlad při psaní textu.

Co ale využijete i v našem mateřském jazyce je například shrnutí dlouhých článků na internetu. Stačí využívat prohlížeč od Samsungu a u daného článku stisknout ikonku hvězdiček. AI text přečte a v několika bodech shrne obsah. Podobně funguje i záznamník. Například na schůzi si nahrajete vše důležité a AI mluvené slovo přepíše do textu. S textem ale umí pracovat i nadále a ze schůze vytáhnout důležité body.

Galaxy AI je rozhodně velký tahák

Galaxy AI je rozhodně velký tahák | foto: vlastní

Skvělá práce s fotografiemi

Díky AI lze skvěle pracovat i s fotografiemi, které nevyšly úplně podle představ. Už se vám někdy stalo, že jste si na dovolené fotili památku a omylem jste zachytili i cizí osobu? U Galaxy S24 je tohle jednoduše řešitelný problém. AI dokáže nechtěnou osobu vyjmout a pozadí dopočítat tak, že nic nepoznáte. Využitelné je i přesunutí objektů na jiné místo, načež umělá inteligence opět dopočítá pozadí.

Prověřené funkce

Na chvíli ale opusťme AI a vraťme se ke známým funkcím One UI. Například Always-On displej. Na zhasnutém displeji neustále svítí čas a příchozí notifikace. Samsung si ale letos připravil lehké přepracování. Uživatel si může zapnout novou verzi, při které slabě svítí celý displej. Lze tedy vidět i tapeta.

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Podobný styl nabízí například Apple ve svých iPhonech Pro. Takový režim je ale poněkud drastický k baterii a doporučuji využívat klasiku, při které svítí jen čas a notifikace. A u upozornění můžeme zůstat i nadále. Při zprávě se mohou rozsvítit boky v různých stylech, nebo začne blikat zadní LED blesk.

Opomenout nelze ani Bixbyho. Skrze něj lze nastavit časovač, budík nebo pustit hudbu. V nastavení si ale lze vyhrát s hlasem a asistentovi dát váš hlas. Stačí projít dlouhým procesem, kdy na telefon mluvíte. Výborně zde funguje i Samsung DeX. Telefon připojíte skrze kabel například do monitoru, načež Samsung přepne do speciálního režimu a uživatel může využít speciální počítačový software Samsungu.

Samsung Galaxy S24

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Brutální výkon s kaňkou na kráse

Samsung udělal u letošní řady Galaxy S24 jedno nepopulární rozhodnutí. Vynecháme-li vrcholný model Galaxy S24 Ultra, Samsung opět do telefonů nasadil vlastní procesor namísto Snapdragonu od Qualcommu. Vlajkové čipy Exynos ale nemají tak dobré jméno. Podařilo se přesto letos Jihokorejcům s vlastním procesorem zabodovat? V testované novince běží desetijádrový Exynos 2400 ve spolupráci s 8 GB RAM. Telefon jsme samozřejmě prohnali benchmarkem.

V podstatě nikde není absolutní špičkou, členem té užší ale rozhodně je. Telefonu nečiní problém náročné hry nebo aplikace. Vše běží na maximální detaily bez jediného klopýtnutí. Lehce horší je to se zahříváním. Už při prvním spuštění a instalování všech aplikací se rám telefonu poměrně zahřál. Stejně je tomu i při delším hraní. Nejde ale o nic, co by nešlo vydržet. Ve vlajce tohoto kalibru bych si ale dokázal představit lepší odvod tepla.

Baterie podřízená rozměrům

Kompaktní Galaxy S24 nabízí ve svých útrobách 4000mAh akumulátor a jde tak o mírný posun ve srovnání s loňskou generací. V kombinaci s moderními a úspornými vnitřnostmi jsou papírové předpoklady vysoké. V reálném použití se ale pozitivní očekávání příliš nepotvrdila. V rukou bude majitelům opět dřímat jednodenní smartphone. Celý den ale lze využít naplno. Časté focení nebo natáčení, brouzdání po internetu, desítky minut hovorů, ale i občasné hraní telefon zvládne. Ke konci pracovního dne následně zbyde zhruba 25 % baterie.

A nejlépe na tom novinka není ani v nabíjení. I v roce 2024 je drátová rychlost pouze 25 W. Bezdrátově to jde rychlostí 15 W a reverzní nabíjení podporuje 5 W. Rychlost opravdu není nejlepší a telefon s cenou nad 20 tisíc korun si zaslouží o něco více.

Rychlost nabíjení:

  • 0 až 20 % – 11:13
  • 0 až 50 % – 28:35
  • 0 až 75 % – 48:39
  • 0 až 100 % – 1:21:21
Baterie Samsungu Galaxy S24

Baterie Samsungu Galaxy S24 | foto: vlastní

Na papíře stejný fotoaparát

Při papírovém porovnání mezi modely Galaxy S23 a Galaxy S24 nenajdete téměř žádný rozdíl. Samsung má přítomnou fotosestavu odzkoušenou a věří ji natolik, že ji nasadil i do letošního vlajkového modelu. Opět se tedy setkáváme s trojicí snímačů, z nichž každý má jiné úkoly.

Otázkou ale zůstává, jestli si Samsung mohl dovolit nasadit prakticky to samé, co minulý rok. Bude posun zřetelný? Snímače jsou sice totožné, avšak technologie zpracování se posunula dále a výsledné fotky jsou opět o kousíček lepší než v minulých letech.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 24mm, 1/1.56″, 1µm pixely, Dual Pixel PDAF, OIS
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.4, 67mm, 1/3.94″, 1µm pixely, Dual Pixel PDAF, OIS, 3× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, 13mm, záběr 120°, 1/2.55″, 1,4µm pixely
  • Selfie kamerka: 12 Mx, f/2.2, 26mm, Dual Pixel PDAF
Fotoaplikace

Fotoaplikace | foto: vlastní

Jen nepatrný posun ve focení

Stejně jako v ostatních aspektech, ani fotoaparát není absolutní špičkou na trhu. Je ale zatraceně dobrý a poradí si relativně v jakýchkoliv podmínkách. Řeč je především o hlavním fotoaparátu, jenž produkuje krásné ostré fotky se sytými a líbivými barvami bohaté na detaily. Problém nevyvstává ani v uměle osvětlených prostorech nebo ve tmě. I zde snímač drží laťku vysoko a nabízí ostré barvy s příjemnými detaily. Noční snímky jsou prakticky bez šumu, čemuž do značné míry napomáhá šikovný automatický noční režim.

Ultra-široký senzor již nemá tak syté a líbivé barvy, nicméně i zde jde o nadstandardní fotoaparát. Šíře záběru je naprosto dostačují a snímek si drží kvalitu i barevnou věrnost po celé ploše. V noci jde kvalita lehce dolů, avšak šum je nepatrný. I zde krásně funguje noční režim nebo přeostřování. Objekty v krajích Samsung umí zarovnat a vyvarovat se nelíbivému deformování.

Samsung Galaxy S24

Samsung Galaxy S24 | foto: vlastní

Poslední člen party, kterým je teleobjektiv, slouží pro 3× optický zoom. I v tomto případě si snímek dokáže zachovat krásné barvy plné detailů. Horší je to s úbytkem světla. Ze snímku se vytrácí sytost a fotky působí lehce ploše. Nedobře si vede s umělým světlem, kdy se do fotky vloudí slabší ostrost a v nočních hodinách šum.

V neposlední řadě stojí za zmínku selfie fotoaparát, jenž je mezi nejlepšími na trhu. Snímky jsou detailní s líbivým podáním barev. Potěší i přítomné filtry s možností úprav barev.

Skvělá aplikace fotoaparátu

Aplikace od Samsungu je velice rychlá a intuitivní. Hned po spuštění jsou v horní části všechny důležité přepínače, včetně zapnutí maximálního 50Mpx rozlišení. Posunem prstu po spodní liště lze přepínat mezi kvalitním portrétem, panoramatickými fotografiemi nebo Pro režimem. Vše je přesně tam, kde byste čekali.

Video na vysoké úrovni

V posledních letech Samsung výrazně zapracoval na videu, což se odráží i v aktuálním modelu. Telefon dokáže natáčet až v 8K rozlišení při 30 fps. Takovou kvalitu sice na telefonu v podstatě nepřehrajete, do budoucna se ale může hodit. Daleko využitelnější je 4K a FullHD s podporou optické stabilizace obrazu, a to při 60 snímcích za vteřinu. Výsledné video si drží krásné syté barvy, přeostřování není problém stejně jako přechod mezi razantními světelnými rozdíly. Video je následně krásně stabilizované a nahrávaný zvuk má vysokou kvalitu.

Majitele potěší i různé speciální režimy, jako je dvojité nahrávání. Při natáčení berete obraz rovnou ze dvou snímačů, přičemž kombinace senzoru je na vás. Můžete natáčet na klasický senzor spolu s ultra-širokým nebo dokonce s přední kamerkou. Přítomnost samozřejmě hlásí i zpomalené video při maximálně 240 fps.

Jak fotí Samsung Galaxy S24?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultra-široké snímky

Ukázka: 3× zoom

Závěr recenze Samsung Galaxy S24

Novinka Samsung Galaxy S24 je jedním z nejlepších smartphonů na trhu, kterému nechybí prakticky nic důležitého. Telefon má dostatek výkonu na léta dopředu, zaručenou sedmiletou podporu, skvělé fotoaparáty a moderní design. Díky Galaxy AI má navíc novinka něco, u čeho se může potenciál a využitelnost rozšiřovat i v následujících letech. Prakticky jediný nedostatek spočívá v baterii. Výdrž není zrovna optimální a možnosti nabíjení, zejména v rychlosti, jsou značně omezené. Očekával bych také lepší odvod tepla.

Ve výsledku ale Samsung zákazníkům dost možná naservíroval to nejlepší kompaktní zařízení na trhu, které hledá konkurencí jen stěží. Z druhého břehu lze zmínit Apple iPhone 15 se skvělými specifikacemi. Mezi androidí konkurencí vyniká například Xiaomi 14.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
skvělé zpracování slabší výdrž baterie
špičkový fotoaparát pomalé nabíjení
umělá inteligence Galaxy AI větší zahřívání
optimalizované OneUI
rozměry

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."