Řekni, kde ty vlajky jsou. Přestane u nás Xiaomi prodávat superphony?

Jakub Fišer

Nejednoho fanouška jistě zasáhla situace kolem odstavení dodávek a pomalého ukončení prodeje vlajkových telefonů Mi 10 a Mi 10 Pro od Xiaomi. Oficiální zastoupení tvrdí, že jde o přesunutí dodávek na domácí čínský trh, kde byl projeven enormní zájem. Co když je za tím ale něco mnohem víc?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Produkty značky Xiaomi, stejně jako Redmi, Poco či Amazfit zakoupíte u Xiaomi Czech

Drahé vlajky nechceme

Řekněme si na rovinu, Xiaomi to letos s vlajkovými loděmi Mi 10 (recenze) a Mi 10 Pro zrovna dobře nezvládlo. Jde o nabušené telefony, které mají tu nejlepší výbavu a míří na ty nejnáročnější zákazníky. S tím, jak Xiaomi ale rostou zisky a postavení na trhu, roste i cena těchto nejlepších kousků.

Ceny aktuálně nejvýkonnějších telefonů od Xiaomi, které byly oznámeny pro český trh, vystoupaly hodně nad hranici očekávání zákazníků. Základní Mi 10 se i kvůli zdražení způsobené složitou situací s pandemií nemoci Covid-19 vyšvihla na 21 990 korun; vylepšené Mi 10 Pro potom vstupovalo na trh s cenou 27 990 korun.

To je sice o poznání víc, než na co byli zákazníci zvyklí z minulosti, ale Xiaomi to reálně staví do světla velkého výrobce, který si může dovolit nacenit své vlajky pěkně podle moderních trendů, tedy někde kolem 30 tisíc korun.

Pamatujete na „levné“ Xiaomi?

Reakce fanoušků však byla podle očekávání otřesná. A není se vlastně čemu divit. Vždyť ještě vloni Xiaomi krmilo své fanoušky hyperkvalitními telefony, které ale po vzoru střední třídy nestály mnoho. Pro příklad poslouží Xiaomi Mi 9 (recenze), které vyšlo v dubnu 2019. Dávno před koronavirem a také dávno předtím, než Xiaomi změnilo svůj postoj k telefonům nejvyšší třídy.

Superphone jménem Mi 9 totiž disponoval tím nejlepším, co v té době bylo k mání. Velký 6,39palcový AMOLED displej s Full HD+ rozlišením, univerzální trojitý fotoaparát s rozlišením až 48 Mpx, laserovým ostřením a optickým zoomem, skvělý čipset Snapdragon 855 a také čtečka otisků prstů v displeji nebo baterie s kapacitou 3 300 mAh a 27W rychlonabíjením. To jen tak pro ukázku.

Za takový telefon si mladá čínská značka účtovala necelých 13 tisíc korun a dlužno dodat, že cena šla rychle dolů. Není tak divu, že přístroj vlastně lze s lehkými kompromisy doporučit i v těchto dnech – pokud jej tedy v některém z obchodů ještě najdete.

Čína přednější než Evropa

Ale zpět k aktuálním vlajkovým modelům. Mi 10 a Mi 10 Pro se u nás prodávaly pod oficiální hlavičkou Xiaomi Czech ještě do června, kdy Xiaomi oznámilo, že novinky z českých obchodů zmizí a kromě zásob, které jsou nyní na skladech, se už prodávat nebudou.

Jako důvod tehdy zastoupení pro ČR uvedlo enormní a nečekanou poptávku na domácím trhu v Číně, kde se telefony prodávaly jako první a zřejmě nebyl dostatek pro tamní klientelu. To zní ale přinejmenším podivně. Jinde v Evropě se totiž takovéto stěhování zájmu nedělo a jinde v západní či jižní Evropě se telefony dál vesele prodávají.

Sbohem, předražené mobily…

Skoro to na nás působí tak, jako by Xiaomi pochopilo, že takto drahé přístroje prostě evropští fanoušci neocení. A to je logické, protože v Číně stojí telefony o poznání méně. Jde sice jen o hrubý převod sloužící pouze pro ukázku, ale cena 3 999 jüanů (13 700 korun bez daně), respektive 4 999 jüanů (17 000 korun bez daně) za Mi 10 Pro se ani náhodou nepřibližuje ceně v tuzemských obchodech.

A situace se nijak nezlepšuje ani s novými kousky, které Xiaomi chystá nebo už dávno představilo. Ukázkou buď superphone Mi 10 Ultra.

Ten vstupoval na čínský trh jen před měsícem, konkrétně 16. srpna. Jeho cena je 5 299 jüanů v základní variantě 8 + 128 GB. To je v hrubém přepočtu asi 18 100 korun. Jistě ale tušíte, že skutečně cena by musela překročit hranici 30 000 korun a tak to Xiaomi raději odpískalo.

Kde je podle vás pravda? Byl to unáhlený krok, anebo jediná reálná možnost, jak zamezit nedobrým prodejům?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články