Recenze Xiaomi Redmi Note 2: S jídlem roste chuť

Petr Moravec

Již je tomu něco málo přes jeden rok, co „čínský Apple“ přišel se svým prvním phabletem. Předchozí generace slavila značné prodejní úspěchy především na domácím (čínském) trhu. Dařilo a stále ještě se tomuto modelu daří i u nás. Dokáže druhá generace Xiaomi Redmi Note 2 navázat na předchozí úspěchy? A co některé chyby, které byly první generaci vyčítány – podařilo se je odstranit? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.

Xiaomi se u svého prvního phabletu chlubilo s tím, že první vyrobenou várku dokázalo vyprodat za pouhých 34 minut. Na loňský rok totiž tento model přinášel skvělé parametry např. – 5,5“ displej, 8 jádrový Mediatek, 2 GB RAM, nebo 13 Mpx fotoaparát. To vše navíc zpočátku za cenu nepřesahující 7 000 Kč. Doba se však posunula a tak je nutné přijít s inovacemi, které by odpovídaly roku 2015.

Abychom jen nechválili, první generace měla i své drobné chybky, které jsme předchůdci v tehdejší době vyčítali. Displej pouze s HD rozlišením, neodladěné prostředí, nebo ne úplně povedená konstrukce jsou jen některé z nich, ale zato nejčastěji zmiňované. Podařilo se tyto neduhy odstranit? Neobjevily se některé nové? Je cenovka začínající těsně pod hranicí 6 000 Kč ospravedlněná?

Xiaomi Redmi Note 2: specifikace

Konstrukceplast, 152 x 76 x 8,3 mm, 160 g
Displej5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi
Operační systémAndroid 5.0.2 Lollipop + nadstavba MIUI 7
Procesor8 jádrový, 2 GHz, Mediatek MT6795
Paměť2 GB RAM, úložiště 16 nebo 32 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk, FullHD video + přední 5 Mpx
TechnologieBluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, rychlonabíjení
Baterie3 060 mAh
Cena a dostupnost?, srpen 2015

Za zapůjčení telefonu děkujeme eshopu xiaomimobile.cz, kde si jej můžete koupit.

Design a zpracování: Přešlapování na místě

Kdo by čekal nějaký výraznější posun z hlediska designu od loňského modelu, zůstane spíše zklamán. Nový Redmi Note 2 na první pohled do značné míry kopíruje to, co tu již jednou bylo. Připravte se tak na opravdu velkou, černou placku, u které na přední straně zaujmou jen tři malá, červená kapacitní tlačítka. Jinak na přední straně za vypnutého stavu neshledáte nic jiného zajímavého. V případě zmeškaných událostí je zde ještě umístěna dioda, která dokáže svítit v několika základních barvách.

Co se týče zadní strany, tam je to již zajímavější. My jsme k dispozici měli verzi telefonu s bílým zadním krytem. Prodávat se však budou ještě další barevné varianty – klasická černá, modrá, žlutá a růžová. Na spodní části zadního krytu najdeme vyražené logo čínského výrobce a v horní části čočku fotoaparátu s LED diodou.

Co je na zadním krytu to nejpodstatnější, je to, že je odnímatelný. Dostanete se tedy přímo k baterii, která je vyměnitelná. V horní části jsou pak umístěné dva sloty pro microSIM karty a také jeden slot pro microSD kartu, která může být až do velikosti 32 GB.

Zřejmě tím, že je zadní kryt odnímatelný, se však Xiaomi podařilo zopakovat jeden nedostatek. Při silnějším zmáčknutí kryt lehce povrzává a nesedí zcela pevně. Občas jsem měl dojem, že zadní kryt kamsi ujíždí. Tohle je trochu škoda. Navíc je otázka, jestli se tento neduh nebude postupem časem dále zvětšovat.

Hrany telefonu jsou pěkně zakulacené, nic do dlaně tedy neřeže. Nadměrná váha, která byla vyčítána loňskému modelu se snížila na již relativně přijatelných 160 gramů. Za toto oproti loňským 199 gramům jednoznačně palec nahoru. Ačkoliv se nejedná o úplnou „žiletku“ nadměrnou tloušťku mu vyčítat také nelze. Co ale vyčítat lze, jsou větší rámečky okolo displeje. Připravte se tedy na to, že telefon je opravdu hodně velký. Dost zřetelné je to v porovnání s dalšími 5,5“ přístroji. I přesto se mi ale telefon stále ještě vešel do kapsy u kalhot a byl jsem schopen ho s trochou snahy ovládat jednou rukou (s výjimkou horního levého rohu).

Displej, prostředí a baterie: Pokrok v mezích zákona

Hlavní důvod, proč si zákazníci budou tento model pořizovat, je jednoznačně velký displej. Ten se ve druhé generaci dočkal Full HD rozlišení (původní Redmi Note měl jen HD rozlišení). Na displej je opravdu radost pohledět. Barvy jsou jasné a živé, rozlišení dostatečně jemné, stejně tak pozorovací úhly – zkreslení při pohledu z různých stran a úhlů není téměř žádné.

Poměrně dobře funguje i automatická regulace jasu. Velmi mě potěšilo, že při nastaveném minimálním jasu je displej dobře čitelný a přesto je svítivost velmi nízká. Žádné vypalování očí, tak jako u předchozího modelu zde nehrozí. Některé nativní aplikace, jako např. internetový prohlížeč mají navíc ještě integrovaný noční režim, které „překlopí“ pozadí na černou barvu s bílým textem. Horší je to pak s čitelností na slunci – i při maximálním nastaveném jasu se budete muset opravdu hodně na zobrazovaný text soustředit. Ještě zbývá doplnit, že displej je chráněn odolným sklem od blíže nespecifikovaného výrobce.

 

Operačním systémem je Android ve verzi 5.0.2, doplněný o populární nadstavbu MIUI 7. Ta byla v době psaní recenze zatím oficiálně pouze v anglické verzi. My jsme však již měli k dispozici českou beta verzi, která by měla být dostupná všem uživatelům každým dnem. Prostředí je příkladně odladěné a za celou dobu testování jsem se nesetkal s jediným pádem. Rychlost systému je blesková, nikde žádné zádrhely nečekejte. Oproti loňskému modelu opět příjemné zlepšení.

 

Xiaomi zde vyšla i sázka na 8 jádrový procesor Mediatek MT6795 doplněný o 2 GB RAM. MIUI navíc při každém ukončování aplikací informuje o zbývající využitelné paměti. Vnitřní úložiště je schopné pojmout až 16 nebo 32 GB (podle zakoupeného modelu). Úložiště je navíc ještě rozšířitelné o paměťové karty microSD.

 

Již loňský model přišel s dobrou baterií, která dokázala udržet phablet při životě 2 dny, při běžném užívání. Na tom se s novým modelem nic nemění. Novinkou je však v balení přiložená rychlonabíječka, pomocí které se přístroj nabíjí. Zcela vybitá baterie o kapacitě 3 060 mAh se s ní nabije na nějakých 60 % cca za hodinu. Celá baterie se pak nabije přibližně za hodinu a půl. Rovněž zde tedy můžeme vidět oproti loňskému modelu podstatné zlepšení.

Co u tohoto modelu zamrzí je chybějící NFC. Co však zamrzí ještě více, je chybějící podpora klíčových frekvencí pro LTE. Podporována jsou pouze pásma 1800, 2100 a 2600 MHz. Pro nás nejdůležitější pásma 800 a 900 MHz bohužel chybí.

Fotoaparát a multimédia: Všeho s mírou

Redmi Note 2 je vybaven 13 Mpx zadním fotoaparátem s přisvětlujícím bleskem a přední 5 Mpx kamerkou. Celkovou kvalitu bych hodnotil jako průměrnou, postrádal jsem preciznější prokreslení detailů. Fotoaparát je také poněkud náchylnější k přepalům. Vyloženě nezklame, ale na zadek vás také neposadí. Od 13 Mpx fotoaparátu bych zkrátka očekával více.

Prostředí fotoaparátu nabízí možnost focení s několika různými filtry jako např.: 60. léta, indigo, podzim atd. Samozřejmostí jsou také přednastavené scény jako krajina, sport apod. Komu by to bylo málo, může si ručně nastavit ISO a vyvážení bíle v manuálním režimu. Fotit je možné i v režimu HDR.

Zajímavá je funkce vodováhy, která vám radí, jak telefon pootočit, aby fotografie byly rovně. Rozhodně užitečná funkce. Přední fotoaparát při pořizování selfie fotek zase dokáže vypočítat odhadovaný věk focené osoby. Pro počáteční pobavení rovněž zajímavé. Praktické využití této funkce však není.

S čím měl zkušební telefon problém, bylo přesné určování polohy. Přibližnou polohu byl schopen určit prakticky ihned. Poté ale nastala fáze „upřesňování“, která trvala vždy několik dlouhých desítek vteřin, než došlo k jejímu přesnému nalezení. Tohle je trochu škoda a pokud GPS často využíváte, může vám to poněkud zkazit náladu. Náladu vám ale jistě zvedne infraport, se kterým můžete ovládat např. vaši televizi.

Snímky pořízené s telefonem

Závěr a zhodnocení: Ber a nebo nech být

Ihned po uvedení telefonu na čínském trhu se jej během prvních dvanácti hodin prodalo 800 000 kusů. Přestože i u nás nabývá značka na síle, obávám se, že podobného úspěchu se v Čechách nedočkáme. Přístroj sice přináší opravdu velký a kvalitní displej, který ale stále pro množství českých zákazníků bude příliš velký. Čeští zákazníci nyní spíše podle mediální masáže všech českých operátorů slyší na LTE, s čímž zde nepochodí. Podpora nejdůležitějších frekvencí bohužel chybí.

Těžkou konkurenci přístroj najde především u zákazníků, na které cílí také Vodafone Smart Ultra 6. Ten za cenu nižší bezmála o tisíc korun nabídne i LTE, navíc na podobně kvalitním 5,5“ displeji a srovnatelné výbavě.

Konkurencí bude v této kategorie také Microsoft Lumia 640 XL s mobilními Windows. Tento telefon sice přichází s horším displejem, nabízí však rovněž jako Vodafone Smart Ultra 6 plnohodnotné LTE a ačkoliv fotoaparát disponuje stejným rozlišením, mají fotky jednoznačně lépe prokreslené detaily.

Mezi konkurenci by šel zařadit také Huawei P8 Lite, který přichází s podobnou výbavou, ale s o mnoho stylovějším designem. Displej je zde však pouze 5“, navíc cena je přibližně o tisíc korun vyšší, než u nového Xiaomi.

Pro konečnou koupi tedy bude rozhodující, co potenciální zákazník od nového telefonu požaduje. Populární, rychlé prostředí MIUI a velký, kvalitní displej s nadupanými hardwarovými parametry? Pokud ano, je Xiaomi dobrou volbou. Pokud však očekáváte LTE nebo kvalitní fotoaparát, je zapotřebí poohlédnout se ještě jinde.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus dobrá hw výbavaPlus dílenské zpracování
Plus kvalitní displejPlus chybějící NFC, LTE
Plus dual SIM, podpora micro SDPlus pomalejší fixace GPS
Plus rychlonabíjeníPlus čitelnost displeje na slunci

Komentáře


Nejnovější články