Minirecenze Huawei P8 Lite: Juniorská reprezentace Číny

Tomáš Drahoňovský

Jednu věc si musíme ujasnit hned na začátku. Huawei P8 Lite ve skutečnosti není odlehčený model P8. Společné mají jen jméno a částečně i podobu. To však neznamená, že novinka od Huawei nestojí za povšimnutí. Je to povedený telefon střední třídy bez znatelnějších slabin. Hit roku z ní ale přesto nejspíš nebude. Proč? Prozradí dnešní recenze.

„Dospělý“ model Huawei P8 sklízí chválu napříč světem. I my jsme ho nedávno plácali po pomyslných zádech mimo jiné za snahu přinést do světa mobilních telefonů inovativní ovládání. P8 Lite teď aspoň svým názvem slibuje část kouzla tohoto modelu přenést do přijatelnější cenové hladiny.

Tip: Recenze Huawei P8: Lesk, šarm a opět příznivá cena

Jenže v této metamorfóze vzalo za své téměř vše, co činilo model P8 modelem P8 a přízvisko Lite to nezachrání. Tedy: žádné ovládání kloubky prstů, žádná konstrukce z lehkého kovu s voděodolnou úpravou, displej ztratil tisíce pixelů a telefon už se nedá najít tím, že na něj zavoláte. Zůstaly naopak některé slabiny, jako třeba hybridní slot na SIMkartu nebo paměťovou kartu. Uživatel je tak stále nucen si vybrat, jestli chce větší kapacitu, anebo využití dvou SIMek naráz – mimochodem, obě podporují přenosy LTE.

Huawei P8 Lite: specifikace

Konstrukceplast, 143 x 71 x 7,7 mm, 131 g
Displej5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systémAndroid 5.0 Lollipop + nadstavba EMUI 3.1
Procesor8 jádrový, 1,2 GHz procesor Kirin 620
Paměť2 GB RAM, 16 GB + microSD
Fotoaparát13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
Technologiedual SIM, Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS
Baterie2 200 mAh
Cena a dostupnost?, léto 2015

Design a konstrukce: Skoro P8

Něco z „pé osmičky“ však odlehčený model přeci jen do vínku dostal: design a špičkové zpracování. Tělo má sice z plastu, ale kdyby mě někdo dostatečně dlouho přesvědčoval, že jde o kov, možná bych tomu uvěřil. Jeho imitace na „rámu“, jenž obepíná celé tělo přístroje, je skutečně věrná a pozadu nezůstává ani zvrásněný zadní kryt. Vše je navíc absolutně pevné – telefon i přes levnou konstrukci vyvolává dojem exkluzivního zboží a to se v této cenové kategorii skutečně často nevidí.

Také podoba telefonu ctí směr, který vytyčila P8. Také tady samozřejmě s určitými kompromisy. Rozdíl je cítit zejména v o více než milimetru silnějším pase přístroje a širších rámečcích kolem displeje. Naštěstí však v Huawei zachovali příjemně zvrásněné a zvýrazněné zamykací tlačítko na pravém boku a hlavně velmi hlasitý a hlavně kvalitní reproduktor. Ten využijí zejména hudební nadšenci, zní totiž opravdu skvěle – nejen ve výškách a středech, nabízí i na telefon obstojnou reprodukci basů. Pokud hledáte telefon pro uživatele s horším sluchem, možná jste na správné adrese.

Displej, prostředí, baterie: Zbytečné EMUI

Další rozdíl oproti dospělému P8 spočívá v displeji. Full HD rozlišení by u přístroje v kategorii do 6 tisíc asi čekal málokdo. IPS zobrazovač se proto musí spokojit s běžným HD, což ale jeho parametry nijak nedeklasuje – jde o standard třídy. Jeho čitelnost však bohužel degraduje folie, jíž v Huawei na P8 Lite lepí už ve výrobě, byť není zcela jasné proč. Obrazovku totiž kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Jediný efekt, který folie má, je tak snížení citlivosti displeje na dotyk. U testovaného kusu se to projevovalo například tím, že při psaní na klávesnici přístroj rád zdvojoval napsané znaky a ty bylo nutné před odesláním promazávat. Když ji sundáte, citlivost se zlepší. I tak ale přetrvá jen průměrná čitelnost na přímém slunci.

Další poněkud nedotažený zásah do vlastností telefonu znamená grafická nadstavba EMUI 3.1. Překrývá Android ve verzi 5.0.2 stejným prostředím jako v minulých verzích a bohužel tak zcela upozaďuje nebo ruší některé jeho vlastnosti. Například funkci SmartLock, která umožnuje vyhnout se na předem určených místech (například doma) zadávání bezpečnostního kódu při odemykání přístroje.

 

 
 

Je to právě EMUI, které stojí za tím, že Huawei P8 Lite nemůžeme zcela doporučit začátečníkům. Jejím dobrým zvykem je totiž upozorňovat uživatele na různé činnosti systému, například na příliš vysokou spotřebu vybraných aplikací. Ty mohou neznalého uživatele vyděsit a nedají se vypnout.

 

 
 

Vše naštěstí alespoň funguje naprosto plynule a rozdíl v rychlosti oproti neodlehčené P8 téměř není poznat. Déle se čeká jen na otvírání nenažraného prohlížeče Chrome nebo spouštění volby multitaskingu. Všechny součásti in-house chipsetu Kirin 620 doplněného 2 GB operační paměti dávají v benchmarku AnTuTu výsledné skóre kolem 34 000 bodů, což P8 Lite řadí jen lehce pod výběhovou loď LG G3.

Pozitivně přitom překvapí výdrž akumulátoru s průměrnou kapacitou 2200 mAh. Ta i během velmi náročných dní osciluje kolem 16 hodin, ve víkendovém provozu snadno docílíte i dvou dní na jedno nabití.

Fotoaparát a multimédia: Raději jen telefonovat, prosím

Fotoaparát bohužel představuje oblast, v níž se model Lite od původní „pé osmičky“ vzdálilo nejvíce. Na oko má sice stejné parametry, třeba rozlišení 13 Mpx nebo světelnost objektivu f/2.0. Bohužel výsledky se od sebe radikálně liší.

P8 Lite nejde příliš rychle ostřit a barvy jsou i na přímém slunci vybledlé. Problémy má pak telefon zejména se zachycením rychlého pohybu v interiérech. Už v průměrném osvětlení obrázky rychle nabírají šum a na fotografiích se od sebe jen těžko rozlišují jednotlivé odstíny, které Huawei rádo slévá do jednolité plochy. V zásadě jsem u fotoaparátu ocenil jen zajímavou možnost pořizovat snímky, u nichž lze po expozici změnit bod ostření.

Snímky pořízené s telefonem

 



Multimediální fanoušky potěší i relativně propracovaný přehrávač videa. Ten jednak podporuje široké množství formátů, ale dokáže přehrávat i v miniokně v popředí a umožnit tak další práci s telefonem během sledování filmů. Škoda jen, že nezvládá titulky.

Zhodnocení

Huawei P8 Lite přesvědčí hlavně ty, kteří mají rádi styl a nechtějí za něj moc utrácet. Telefonů s lepším zpracováním a designem kolem šesti tisíc moc nenajdete. Huawei rozhodně představuje lepší volbu než podobně stylové a nedávno testované Xiaomi Mi4i. To také představuje odlehčenou verzi vlajkové lodi, na rozdíl od Huawei však postrádá například české frekvence LTE.

Když ale dojde na funkce, najít pro Huawei P8 Lite tvrdou konkurenci není až tak složité. Už z nižší cenové třídy na něj útočí třeba velmi výhodný nákup v podobě Lenova A7000. Rozhodovat tak bude hlavně osobní vkus. Tak jako tak by ovšem byla chyba značku Huawei v honbě za ideálem střední třídy vynechat.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus přitažlivý designPlus průměrný fotoaparát
Plus kvalitní dílenské zpracováníPlus nepraktická nadstavba EMUI
Plus výkonný hardware
Plus nadprůměrná výdrž
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články