Mobilizujeme.cz

Recenze Xiaomi Mi4i: Budeme chtít přistěhovalce?

  |  19 komentářů  |  autor:

Výprava „čínského Applu“ do střední třídy opět potvrzuje, že Xiaomi se během posledních měsíců nedostalo mezi nejprodávanější značky náhodou. Za sedm tisíc nabízí prémiový pocit bez větších kompromisů. K tomu přidává kromě nepostradatelných funkcí i hezkou dávku inovací. Přesto si však doteď kladu otázku, zda je dobrý nebo špatný. Většina záporů Mi4i je totiž oku skrytá a pramení z toho, že není primárně určen pro náš trh.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Xiaomi Mi4i by mělo v nabídce čínského gigantu fungovat jako odlehčená verze špičkového modelu Mi4. Xiaomi jej uvedlo nejprve na indickém trhu. Tím jako by předznamenalo, pro jaký typ zákazníků by měla být polykarbonátová novinka určena. Jde vlastně o jakousi „vlajkovou loď“ pro rozvojové trhy. Telefon sice seženete i u nás – i české obchody jej však dovážejí z Číny a v přepočtu si za něj řeknou kolem sedmi tisíc korun. A jakkoli je Mi4i veskrze sympatický telefon, vážou se k jeho původu některé limity, jež se v našich zeměpisných šířkách jen těžkou tolerují.

Xiaomi Mi4i: specifikace

Konstrukce plast, 138 x 70 x 7,8 mm, 130 g
Displej 5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 5.0 Lollipop + nadstavba MIUI 6
Procesor 8 jádrový, 1,0 až 1,7 GHz, Snapdragon 615
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16 GB
Fotoaparát 13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS
Baterie 3 120 mAh
Cena a dostupnost 7 000 Kč, léto 2015

Za zapůjčení Xiaomi Mi4i děkujeme eshopu Xiaomimobile.cz, kde si telefon budete moci již zanedlouho zakoupit.

Design a zpracování: Lumia s Androidem

Milovníci Microsoftu mě za toto přirovnání možná nebudou mít příliš rádi, ale právě někdejší Nokie připomíná Xiaomi Mi4i asi nejvíce. Charakteristický vzhled mu dodává polykarbonátová „vanička“, která tvoří záda a boky telefonu. Do ní je pak vložen zbytek telefonu a na rozdíl od levnějších Lumií nejde vyjmout. Dvě microSIM karty se proto vkládají do šuplíčku na pravém boku. Ano, čtete správně: mluvím pouze o dvou SIM kartách. Na paměťovou kartu nezbylo místo – a nejedná se pouze o řečnický obrat. Právě takto Xiaomi absenci slotu na paměťovky odůvodňuje. Protože však vnitřní paměť Mi4i dosahuje kapacity pouhých 16 GB a jiná varianta k dispozici není, ponese tuto skutečnost řada uživatelů asi poměrně nelibě. Využít se totiž dá jen přibližně 12 GB.

U většiny telefonů s pevně usazenou baterií se už dnes setkáváme se špičkovým dílenským zpracováním. Xiaomi však zůstalo někde na půl cesty. První dojem z pevné konstrukce je skvělý. Na druhý pokus si však všimnete, že horní polovina po stisku mezi dvěma prsty trochu lupe, jako by mezi zadním krytem a zbytkem přístroje byla miniaturní vůle. Snad se to děje jen u testovaného přístroje. Prémiový dojem trochu kazí i plastová tlačítka zamykání přístroje a ovládání hlasitosti, jež se svou stříbrnou úpravou snaží imitovat kov. Příliš se jim to však nedaří – prozradí je plastové zvuky, které se ozvou, když s telefonem zatřesete. I drobná vůle tlačítek je důkazem, že se zde nesetkáváme s vlajkovou lodí, ale jen s povedenou střední třídou.

To všechno jsou však jen drobnosti, které odhalí jen hnidopich. Ve své třídě patři Xiaomi k lépe zpracovaným přístrojům. Navíc se chlubí povrchovou úpravou, která odpuzuje mastnotu. Na YouTube dokonce objevíte i videa, kdy recenzent pokreslí polykarbonátový povrch telefonu fixkou, načež pak stopy setře bez následků obyčejnou gumou. S trochou snahy to prý jde i prstem. Na zapůjčeném bílém přístroji jsme to však pro jistotu nezkoušeli – jakkoli to představuje zajímavý nápad na personalizaci. Právě bílá je bohužel zatím jedinou barevnou variantou, jíž seženete. V budoucnosti by však měly být k dispozici také telefony s černým, žlutým, růžovým a modrým tělem.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,
Recenze BlackBerry KeyOne: poslední svého druhu?

Recenze BlackBerry KeyOne: poslední svého druhu?

VČERA  |    |  2 komentáře

Nová ostružina BlackBerry KeyOne má definitivně rozlousknout kruciální otázku: patří hardwarovým klávesnicím na telefonech budoucnost, anebo se kanadsko-čínské…

Číňané chystají okopírované "es osmičky" za zlomek ceny

Číňané chystají okopírované „es osmičky“ za zlomek ceny

VČERA  |    |  diskuze (1)

Charakteristický bezrámečkový design nejnovějších vlajkových modelů od Samsungu si bude moci zanedlouho dovolit každý. Nové smartphony vyjdou jen…

Nadupané LG V30 by mohlo být představeno už v srpnu

Nadupané LG V30 by mohlo být představeno už v srpnu

VČERA  |    |  diskuze (0)

Polovina roku 2017 je skoro za námi a přinesla řadu velmi zajímavých smartphonů, včetně nového vlajkového modelu G6…

Mobilní zobrazení