Recenze Xiaomi Mi 5s: cizokrajný rytíř jen pro Pražáky (*)

Luboš Srb

Xiaomi umí vyrobit vskutku luxusní smartphony za málo peněz, o tom žádná. Jenže až na pár výjimek stále zapomíná na specifická LTE pásma používaná v Evropě, což jeho telefony v očích mnohých potenciálních zákazníků rychle diskvalifikuje. A je to obrovská škoda, Xiaomi Mi 5s by se jinak mohlo srovnávat s těmi nejlepšími.

Malou útechou zatím může být snad jen fakt, že ani Xiaomi Mi 5s bez klíčového pásma LTE 800 MHz není tak úplně nepoužitelné – třeba pokud žijete v Praze a používáte služeb operátora Vodafone, můžete ve svém okolí chytat nejen superrychlé LTE (4G), ale dokonce i ještě rychlejší 4G+ připojení. Ovšem jakmile vyjedete za Prahu, počítejte, že rychlost mobilního internetu drasticky spadne. Tady opravdu žádná omluva neexistuje.

Mimopražšstí fanoušci Xiaomi mohou jen litovat, že nebydlí v Praze, nebo spíše že jejich výrobce není ani po několika letech schopný vyrobit a začít prodávat high-endový smartphone s plnohodnotným LTE.

Tip: Recenze Xiaomi Mi 5s Plus: jediný krůček od dokonalosti

Každopádně, telefon Xiaomi Mi 5s patří jinak mezi povedené kousky, které se klidně mohou srovnávat s těmi nejlepšími. Na velmi vysoké úrovni je luxusní celokovová konstrukce, displej s minimálními rámečky, celkový výkon, nebo 12 Mpx fotoaparát. Kromě absence zmíněného LTE se však ještě nepovedlo pár dalších věcí, o čemž budou následující odstavce recenze.

Xiaomi Mi 5s: specifikace

Konstrukcecelokovové tělo, 146 x 70 x 8,25 mm, 145 g
Displej5,15″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 428 ppi
Operační systémMIUI 8 (postavené na Androidu 6.0 Marshmallow)
Procesor4 jádrový, 2,15 GHz, Qualcomm Snapdragon 821
Paměť3/4 GB RAM, 64/128 GB úložiště, nemá microSD slot
Fotoaparát12 Mpx snímač Sony IMX378, 2x LED blesk + přední 4 Mpx
LTE900, 1800, 2100, 2600 MHz (chybí 800 MHz)
TechnologieBluetooth 4.2, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie3200 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost11 990 Kč s DPH, prosinec 2016

Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.

Design a zpracování: sázka na kov

Xiaomi v loňském roce ukázalo, že dokáže mnohem víc než jen okopírovat iPhone. Jeho očekávaný vlajkový model Mi 5 (recenze), který přišel až po neskutečných 20 měsících, nastolil nový designový směr čínského výrobce a drží se ho i vylepšený model Mi 5s. Jen místo kovovo-skleněné konstrukce (či kovovo-keramického provedení u vyšší varianty s větším úložištěm) dostalo přednost stejně luxusní, ale ještě odolnější celokovové provedení.

Mi 5s je ale jinak takřka totožný jako jeho o pár měsíců starší „neeskový“ předchůdce – skvostný design, minimální postranní rámečky kolem displeje, či poměrně lehoučké provedení, to vše charakterizuje oba zmíněné vlajkové modely výrobce. A stejně tak, že se telefon opět drží v jedné ruce s notnou dávkou lehkosti a jistoty. Co je tedy odlišného, pokud jde o maličkosti? Dá se říct, že snad jedině zbrusu nová čtečka otisků prstů.

Xiaomi Mi 5s je vůbec prvním smartphonem, který láká na snímač umístěný nově přímo pod sklem, nikoliv zabudovaný v mechanickém tlačítku či jakkoliv jinak integrovaný do některé ze současných komponent. Umístění zůstává přímo pod displejem, což mám osobně mnohem radši než na zádech, a díky „nové technologii“ snímač včetně tlačítka lépe splyne s okolím, navíc se velmi pohodlně ovládá a o bleskurychlém rozpoznání otisku ani nemluvě.

Displej, prostředí a baterie: bez vylepšení

V oblasti displeje, prostředí a v jistém pohledu i baterie patřil „neeskový“ model Mi 5 už před rokem mezi špičku. Jenže doba je neúprosná, takže v těchto ohledech téměř nevylepšený novější model Mi 5s začíná logicky trochu ztrácet.

Parametry displeje jsou prakticky totožné, jedná se o 5,15″ LCD displej s Full HD rozlišením a jemností přes 400 ppi. Vynikající jsou minimální boční rámečky kolem displeje, ale také poměrně kvalitní podání barev, zejména co se týče sytosti. Ideální je i podsvícení obrazovky, kterou tak s přehledem přečtete i během slunečných dnů na venkovním světle, naopak díky většímu rozsahu můžete jas snížit na velmi nízké hodnoty, abyste si v noci zbytečně nevypalovali oči. Snad jen by nemuselo čidlo pro automatickou regulaci jasu displeje reagovat se zpožděním a občas s nepřiměřenými výsledky.

 

Pokud jde o prostředí, Xiaomi Mi 5s je vybavený nejnovějším rozhraním MIUI 8, ovšem stejně jako dříve u jeho předchůdce, i tentokrát zatím s absencí češtiny, na které se teprve pracuje. Možná tedy nebude úplně objektivní a hlavně za pár týdnů ani aktuální hodnotit systém nyní, když ještě není pro Čechy hotový. Každopádně pokud vynecháme překlad, bylo MIUI jako vždy velmi svižné a krásně odladěné. Kromě tradičně velmi dobré práce výrobce zde opět promluvil výkonný čipset, a sice nejnovější Qualcomm Snapdragon 821, který v současnosti patří mezi nejvýkonnější procesory.

 

Prostředí MIUI 8 přináší několik změn, například u notifikační oblasti (kterou stále můžete stáhnout dolů swipe gestem po kterékoliv z ploch), kde na jedné obrazovce najdete nejen rychlé přepínače (Wi-Fi, Bluetooth a další), ale také všechny notifikace. Navíc podbarvení notifikačního centra se mění podle počasí, což je také celkem zajímavé. V nastavení nicméně nechybí možnost notifikační centrum rozdělit na dvě záložky a používat jako u předchozího MIUI 7. Z dalších vychytávek můžu vyzdvihnout třeba tzv. duální aplikace, kdy systém dokáže u některých aplikací vytvořit jejich kopie (takže pak můžete používat například zároveň dva účty na Facebooku apod.), nebo jednoruční režim, který zmenší funkční část obrazovky na 3,5″, 4,0″ nebo 4,5″ oblast).

 

Zklamáním pak bohužel je poněkud horší výdrž baterie, přitom kapacita 3200 mAh není úplně málo. V praxi však telefon při vyšším nastaveném výkonu a pracovním zatížení vydržel sotva jeden den, takže jsem musel každý večer hledat nabíječku. Pouze o víkendu jsem se dočkal při nižším zatížení telefonu lepší dvoudenní výdrže. Snad tedy brzy dorazí aktualizace na Android 7.0, který by měl výdrž o něco vylepšit. Nicméně už nyní je praktické rychlonabíjení, se kterým telefon plně nabijete ze zhruba 5 na 100 % za přibližně 90 minut.

Fotoaparát: slušné výsledky

Na rozdíl od většího bratříčka Mi 5s Plus (recenze), který disponuje speciálním duálním fotoaparátem pro zlepšení fotografických výsledků (stejně jako u Huawei za pomocí kombinace barevného a černobílého senzoru), přináší klasický model Mi 5s jen jediný fotografický snímač. Ale paradoxně je to menší model s jediným snímačem, který fotí o něco lépe. Jak je to možné? V případě Xiaomi stačilo, že výrobce u duálního řešení použil zkrátka starší fotografické senzory (Sony IMX258), než u singulárního řešení (Sony IMX378). Dá se tedy říct, že fotoaparát u Xiaomi Mi 5s je docela příjemným překvapením.

Současné zimní počasí sice příliš nenahrává k tomu, abyste s telefonem fotili do nějaké fotografické soutěže, nicméně i tak je vidět, že si Xiaomi Mi 5s poradil s danými podmínkami celkem dobře. Snímky mají věrohodné barevné podání, jsou dostatečně ostré a detailní. Velmi nápomocný pak dokáže být automatický HDR režim, který ovšem v některých případech zapomíná, že by mohl být v dané situaci k užitku. Ale nic vám nebrání HDR zapínat pomocí rychlého zástupce přímo na obrazovce i manuálně. Povedené jsou pak ještě různé filtry a další možnosti úpravy fotografie přímo v telefonu.

Jak fotí Xiaomi Mi 5s

Zhodnocení

Docela se těším na chvíli, kdy už nebudu potřeba se dívat na Xiaomi dvojím metrem. V případě vlajkového modelu Mi 5s však stále setrvává absence LTE pásma 800 MHz, takže v jednom z pohledů nelze jinak, než telefon pokročilým a technologicky náročným uživatelům nedoporučit. Pokud ale internet u smartphonu až zas tolik nevyužíváte a přesto chcete povedený telefon s jinak pokročilými funkcemi, Mi 5s může stát minimálně za zvážení.

Největší konkurencí na našem trhu je například Honor 8 (recenze), který za cenu od 10 990 korun nadchne prémiovým skleněno-kovovým tělem, unikátním duálním 12 Mpx fotoaparátem, či slíbeným Androidem 7.0. Ve výbavě potěší i 5,2″ Full HD displej, 4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot, čtečka otisků, USB-C nebo 3000 mAh baterie s rychlonabíjením.

Další možností může být ještě vybavenější vlajkový model Huawei P9 (recenze), který je sesterskému Honoru v mnohém podobný, ale za 13 500 korun disponuje o trochu ještě lepší výbavou – celokovovým tělem, prvotřídním duálním 12 Mpx fotoaparátem, či skvěle odladěným operačním systémem Android 6.0 včetně nadstavby EMUI (a také s očekávanou aktualizací na nejnovější Android 7.0).

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus luxusní konstrukcePlus nemá LTE 800 MHz
Plus rychlé prostředíPlus kratší výdrž baterie
Plus slušný fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články