V dnešní uspěchané době stihnou někteří výrobci (zejména ti čínští) vydat během jednoho roku hned několik generací svého top modelu. Fanoušci Xiaomi ale museli podstoupit přesně opačnou situaci – dnes je to na den přesně už 20 měsíců, kdy byl oficiálně představený předchůdce Mi4. Stálo čekání na zbrusu nové Xiaomi Mi5 za to? To prozradíme v naší dnešní recenzi!
Čínští výrobci v poslední době jasně ukazují, že patří právem mezi elitu. Huawei a Lenovo berou zákazníky tradičním výrobcům jako je HTC nebo Sony. A také vedoucí duo Apple – Samsung se musí čím dál tím víc ohánět proti sílícím drakům z Číny. Za popularitou některých čínských značek, včetně Xiaomi, však už nestojí jen atraktivnější nižší cena, ale mnohdy také třeba skvostný design a špičkové zpracování nebo celkové zaměření na praktické věci, nikoliv jen samotné parametry. A to je přesně příklad recenzovaného Xiaomi Mi5. Vyplatí se sáhnout raději po něm než po dražším iPhonu nebo Samsungu?
Konstrukce | kovový rám + sklo/keramika, 145 x 69 x 7,25 mm, 129/139 g |
---|---|
Displej | 5,15″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi |
Operační systém | MIUI 7 (postavený na Androidu 6.0 Marshmallow) |
Procesor | 4 jádrový, 1,8/2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 820 |
Paměť | 3/4 GB RAM, úložiště 32/64/128 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, OIS, 4K video + přední 4 Mpx |
LTE | 1800, 2100, 2600 MHz (chybí 800 a 900 MHz) |
Technologie | USB-C, Bluetooth 4.1, NFC, Infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3 000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | ?, březen 2016 |
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.
Čínské Xiaomi se proslavilo výrobou telefonů s vynikajícím poměrem cena/výkon nebo vlastní nadstavbou MIUI. Od letošního roku ale začíná výrobce ukazovat, že může zdatně konkurovat těm nejlepším i na poli designu. Vylepšená verze předloňského vlajkového modelu Mi4, nové Mi4S, je vyrobené z luxusní kombinace kovu a skla. Nejnovější vlajková loď Xiaomi Mi5 je pak ještě o několik tříd dál – jde o vyloženě skvostný a zároveň velmi praktický telefon. Snad každý, komu jsem jej dal do ruky, okamžitě ocenil jeho lehké provedení, ultratenký kovový rám a také to, že se úžasně dobře drží a ovládá. S tím se nedá jinak, než souhlasit.
Poděkování by mělo zamířit k inženýrům, kteří oboustranně zahnuli záda telefonu – stejně jako zakřivený displej u Samsungů S6 a S7, jen na opačné straně. Díky tomu telefon krásně padne do ruky a neklouže z ní. Velmi praktické je také užší tělo s minimálními postranními rámečky. Vyšší z nabízených variant se 4 GB operační pamětí a 128 GB úložištěm (která má dorazit až později) pak přinese dokonce luxusnější tělo z keramiky (testovaná verze má na zádech sklo), která je pevnější a odolnější vůči poškrábání, ale také samozřejmě dražší. Jediné, co snad může u Xiaomi Mi5 trochu zamrzet, je absence voděodolnosti. Konkurence v podobě dražších modelů Galaxy S7 či Xperií Z5 má v tomto ohledu holt výhodu.
K povedenému designu a celkovému provedení se přidává i vynikající čtečka otisků prstů, která je integrovaná stejně jako právě u iPhonu nebo Samsungu v domovské klávese přímo pod displejem. Funguje spolehlivě a velmi rychle, během testování jsem snad nikdy nemusel prst přikládat víckrát než jednou a vždy jsem telefon odemknul během pár desetinek vteřiny. Čtečka otisků prstů je zkrátka u Xiaomi Mi5 dokonalá.
A Xiaomi sklízí kladné body i dále. Oboustranný USB konektor typu C, šikovný Infraport na horní straně pro dálkové ovládání televize nebo objektiv fotoaparátu zarovnaný s okolním povrchem. To jsou všechno detaily, které jistě také oceníte. Škoda jen absence slotu na microSD karty.
Obrazovka u modelu Mi5 patří po praktické stránce mezi dnešní špičku. Už na první pohled upoutají minimální postranní rámečky, ačkoliv výrobce během představení telefonu vysvětlil, že zcela bez rámečků nemůže být (zatím) technicky vlastně žádný displej. Pokud jde o samotné kvality, nejnovější generace LCD displeje vyniká vysokým kontrastem (postranní černý pruh kolem displeje při nastaveném černém pozadí ani neuvidíte), přirozenými barvami a hlavně pak vynikajícím rozmezím pro nastavení jasu – 0,7 až cca 600 nitů, což znamená, že v naprosté tmě vám displej zbytečně nebude vypalovat oči a naopak venku na slunečním světle bude displej na nejvyšší jas stále skvěle čitelný. Rozmezí je dokonce vyšší než u konkurenčního Samsungu Galaxy S7. Pokud jde o samotné specifikace, obrazovka zůstává na Full HD rozlišení, které dělá na 5,15″ úhlopříčce stále výbornou jemnost 424 ppi. Vyšší jemnost se hodí jen pro využití ve virtuální realitě, a na tu si zatím u Xiaomi musíme nechat zajít chuť.
Jak jsme do této chvíle v předchozích částech recenze ukázali, výrobce se u Mi5 nehoní za čísly, ale snaží se přinést něco praktického. Neplatí to však tak úplně v případě výkonu – s nejnovějším čipsetem Qualcomm Snapdragon 820 se telefon chlubí nejvyššími čísly ze srovnávací benchmarkové aplikace Antutu (které jsou naprosto ideální pro zvýšení vlastního ega). No dobře, pro nás je ale mnohem důležitější, že Mi5 funguje (i v testované slabší variantě se 3 GB RAM) prvotřídně při běžném každodenním používání. Nejnovější prostředí MIUI 7 (postavené na Androidu Marshmallow) je skvěle odladěné a všechny reakce jsou prakticky okamžité, i když spouštíte některé náročnější aplikace. Žádné pády aplikací nebo zamrznutí či záseky během klasického 14denního testování nenastaly.
Pro české uživatele může být na obtíž snad jen prozatimní absence češtiny (na které se už ale pracuje a bude dostupná všem současným majitelům Mi5) a pak také jisté naroubování Google služeb – výsledkem je, že vám občas nepřijdou některé notifikace (třeba ze služby Google Hangouts, ale i jiných aplikací). Nelogické pak také je nastavení režimu výkonu. Defaultně je totiž u většiny aplikací nastavení takový režim, který jim zamezuje aktualizaci dat na pozadí – a pak logicky přicházíte o notifikace a další funkčnosti. Naštěstí se ale dá většina věcí změnit, pokud vypozorujete, jak se které aplikace chovají – nebo zapnout režim “bez omezení”, i když pak pochopitelně čekejte o něco kratší výdrž baterie.
Když už je řeč o baterii, jedná se o řešení s kapacitou krásných 3000 mAh. Výsledkem může být i dvoudenní výdrž při běžném používání, při vyšším pracovním zatížení pak čekejte alespoň jednodenní výdrž. Hodně záleží na nastavení režimu výkonu, ale také samozřejmě na tom, jak často telefon berete do ruky a kvůli čemu. Pro praktické rychlé nabíjení následně skvěle poslouží v balení dodávaná rychlonabíječka, ovšem moc “praktická” už není dodávaná laciná redukce pro evropské zásuvky – při nasazení na originální adaptér se totiž oba kolíky vytyčí z kolmé pozice směrem k sobě a vy tak nejspíš také budete mít potíž se s nimi vůbec trefit do zásuvky. Zde bohužel prodejce zbytečně šetřil.
Fotoaparát byl zpravidla každým rokem Achillovou patou telefonů od Xiaomi. Čínský výrobce se ale konečně pochlapil a letos vybavil svůj top model snímačem takových kvalit, za které by se nemuseli stydět ani věhlasnější výrobci. Konkrétně se jedná o čip IMX298 od Sony, který používá třeba také konkurenční Huawei u phabletu Mate 8. Disponuje rozlišením 16 Mpx a pochlubit se také může vylepšenou 4-osou optickou stabilizací obrazu (ostatní používají jen 2-osou stabilizaci), objektivem se slušnou světelností f/2.0 nebo autofocusem s pokročilou fázovou detekcí. Můžou rovnou prozradit, že jde o nejlepší fotoaparát ze všech Xiaomi. A výsledky to jen potvrzují. Všimněte si krásně ostrých snímků s přirozenými barvami za různých světelných podmínek. Lepší už jsou jen fotoaparáty například u Galaxy S6/S7 či Xperií Z5, které patří na vrchol současných fotomobilů.
Vyplatilo se 20 měsíční čekání na nástupce modelu Mi4? Vyplatilo, i když ne tak úplně. Spousta potencionálních zájemců totiž telefon odmítne okamžitě v momentě, kdy se dozví, že Mi5 stále nemá plnohodnotné LTE, konkrétně mu chybějí nejpoužívanější pásma 800 a 900 MHz. Ano, je to až nepochopitelné, že Xiaomi jako jeden z posledních předních čínských výrobců stále nemá žádný telefon, který by na evropské LTE nekašlal. Ale taková už je bohužel politika výrobce, který stejně prodá desítky milionů kusů zařízení v domovské Číně, jejíž LTE pásma podporuje.
V Česku tedy musíte být buď hodně velký fanoušek, “neuživatel” rychlého internetu nebo Pražák v síti Vodafonu – ten má totiž prakticky celou Prahu pokrytou vyššími frekvencemi LTE, které Xiaomi Mi5 přináší. V mém případě jsem tedy Mi 5 používal denně s rychlým LTE připojením a telefon tedy pro mě neměl prakticky žádnou větší chybu. Stačí ale opustit kraj Prahy a telefon většinou poběží jen na EDGE, to už je pak bohužel neodpustitelné.
Mít vlajkový model od Xiaomi plnohodnotné LTE, jistě by sklidil celosvětově obrovský úspěch. Po všech stránkách jde totiž o prvotřídní zařízení – designový skvost s bestiálním výkonem, praktickými funkcemi, kvalitním fotoaparátem a obstojnou výdrží. Na všechno tohle dnes lidé slyší a dokazují to právě konkurenční zařízení od Applu a Samsungu. Xiaomi tedy zatím končí těsně pod Olympem a jestli se na něj někdy dostane, už záleží jen a jen na něm a přístupu k evropským zákazníkům.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvostný design, lehké provedení | chybí LTE (800 a 900 MHz) |
bestiální výkon | nemá slot na microSD karty |
povedený fotoaparát s OIS | |
rychlonabíjení | |
dvoudenní výdrž |
V dnešní uspěchané době stihnou někteří výrobci (zejména ti čínští) vydat během jednoho roku hned několik generací svého top modelu. Fanoušci Xiaomi ale museli podstoupit přesně opačnou situaci – dnes je to na den přesně už 20 měsíců, kdy byl oficiálně představený předchůdce Mi4. Stálo čekání na zbrusu nové Xiaomi Mi5 za to? To prozradíme v naší dnešní recenzi!
Čínští výrobci v poslední době jasně ukazují, že patří právem mezi elitu. Huawei a Lenovo berou zákazníky tradičním výrobcům jako je HTC nebo Sony. A také vedoucí duo Apple – Samsung se musí čím dál tím víc ohánět proti sílícím drakům z Číny. Za popularitou některých čínských značek, včetně Xiaomi, však už nestojí jen atraktivnější nižší cena, ale mnohdy také třeba skvostný design a špičkové zpracování nebo celkové zaměření na praktické věci, nikoliv jen samotné parametry. A to je přesně příklad recenzovaného Xiaomi Mi5. Vyplatí se sáhnout raději po něm než po dražším iPhonu nebo Samsungu?
Konstrukce | kovový rám + sklo/keramika, 145 x 69 x 7,25 mm, 129/139 g |
---|---|
Displej | 5,15″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi |
Operační systém | MIUI 7 (postavený na Androidu 6.0 Marshmallow) |
Procesor | 4 jádrový, 1,8/2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 820 |
Paměť | 3/4 GB RAM, úložiště 32/64/128 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | 16 Mpx, blesk, OIS, 4K video + přední 4 Mpx |
LTE | 1800, 2100, 2600 MHz (chybí 800 a 900 MHz) |
Technologie | USB-C, Bluetooth 4.1, NFC, Infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3 000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | ?, březen 2016 |
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.
Čínské Xiaomi se proslavilo výrobou telefonů s vynikajícím poměrem cena/výkon nebo vlastní nadstavbou MIUI. Od letošního roku ale začíná výrobce ukazovat, že může zdatně konkurovat těm nejlepším i na poli designu. Vylepšená verze předloňského vlajkového modelu Mi4, nové Mi4S, je vyrobené z luxusní kombinace kovu a skla. Nejnovější vlajková loď Xiaomi Mi5 je pak ještě o několik tříd dál – jde o vyloženě skvostný a zároveň velmi praktický telefon. Snad každý, komu jsem jej dal do ruky, okamžitě ocenil jeho lehké provedení, ultratenký kovový rám a také to, že se úžasně dobře drží a ovládá. S tím se nedá jinak, než souhlasit.
Poděkování by mělo zamířit k inženýrům, kteří oboustranně zahnuli záda telefonu – stejně jako zakřivený displej u Samsungů S6 a S7, jen na opačné straně. Díky tomu telefon krásně padne do ruky a neklouže z ní. Velmi praktické je také užší tělo s minimálními postranními rámečky. Vyšší z nabízených variant se 4 GB operační pamětí a 128 GB úložištěm (která má dorazit až později) pak přinese dokonce luxusnější tělo z keramiky (testovaná verze má na zádech sklo), která je pevnější a odolnější vůči poškrábání, ale také samozřejmě dražší. Jediné, co snad může u Xiaomi Mi5 trochu zamrzet, je absence voděodolnosti. Konkurence v podobě dražších modelů Galaxy S7 či Xperií Z5 má v tomto ohledu holt výhodu.
K povedenému designu a celkovému provedení se přidává i vynikající čtečka otisků prstů, která je integrovaná stejně jako právě u iPhonu nebo Samsungu v domovské klávese přímo pod displejem. Funguje spolehlivě a velmi rychle, během testování jsem snad nikdy nemusel prst přikládat víckrát než jednou a vždy jsem telefon odemknul během pár desetinek vteřiny. Čtečka otisků prstů je zkrátka u Xiaomi Mi5 dokonalá.
A Xiaomi sklízí kladné body i dále. Oboustranný USB konektor typu C, šikovný Infraport na horní straně pro dálkové ovládání televize nebo objektiv fotoaparátu zarovnaný s okolním povrchem. To jsou všechno detaily, které jistě také oceníte. Škoda jen absence slotu na microSD karty.
Obrazovka u modelu Mi5 patří po praktické stránce mezi dnešní špičku. Už na první pohled upoutají minimální postranní rámečky, ačkoliv výrobce během představení telefonu vysvětlil, že zcela bez rámečků nemůže být (zatím) technicky vlastně žádný displej. Pokud jde o samotné kvality, nejnovější generace LCD displeje vyniká vysokým kontrastem (postranní černý pruh kolem displeje při nastaveném černém pozadí ani neuvidíte), přirozenými barvami a hlavně pak vynikajícím rozmezím pro nastavení jasu – 0,7 až cca 600 nitů, což znamená, že v naprosté tmě vám displej zbytečně nebude vypalovat oči a naopak venku na slunečním světle bude displej na nejvyšší jas stále skvěle čitelný. Rozmezí je dokonce vyšší než u konkurenčního Samsungu Galaxy S7. Pokud jde o samotné specifikace, obrazovka zůstává na Full HD rozlišení, které dělá na 5,15″ úhlopříčce stále výbornou jemnost 424 ppi. Vyšší jemnost se hodí jen pro využití ve virtuální realitě, a na tu si zatím u Xiaomi musíme nechat zajít chuť.
Jak jsme do této chvíle v předchozích částech recenze ukázali, výrobce se u Mi5 nehoní za čísly, ale snaží se přinést něco praktického. Neplatí to však tak úplně v případě výkonu – s nejnovějším čipsetem Qualcomm Snapdragon 820 se telefon chlubí nejvyššími čísly ze srovnávací benchmarkové aplikace Antutu (které jsou naprosto ideální pro zvýšení vlastního ega). No dobře, pro nás je ale mnohem důležitější, že Mi5 funguje (i v testované slabší variantě se 3 GB RAM) prvotřídně při běžném každodenním používání. Nejnovější prostředí MIUI 7 (postavené na Androidu Marshmallow) je skvěle odladěné a všechny reakce jsou prakticky okamžité, i když spouštíte některé náročnější aplikace. Žádné pády aplikací nebo zamrznutí či záseky během klasického 14denního testování nenastaly.
Pro české uživatele může být na obtíž snad jen prozatimní absence češtiny (na které se už ale pracuje a bude dostupná všem současným majitelům Mi5) a pak také jisté naroubování Google služeb – výsledkem je, že vám občas nepřijdou některé notifikace (třeba ze služby Google Hangouts, ale i jiných aplikací). Nelogické pak také je nastavení režimu výkonu. Defaultně je totiž u většiny aplikací nastavení takový režim, který jim zamezuje aktualizaci dat na pozadí – a pak logicky přicházíte o notifikace a další funkčnosti. Naštěstí se ale dá většina věcí změnit, pokud vypozorujete, jak se které aplikace chovají – nebo zapnout režim “bez omezení”, i když pak pochopitelně čekejte o něco kratší výdrž baterie.
Když už je řeč o baterii, jedná se o řešení s kapacitou krásných 3000 mAh. Výsledkem může být i dvoudenní výdrž při běžném používání, při vyšším pracovním zatížení pak čekejte alespoň jednodenní výdrž. Hodně záleží na nastavení režimu výkonu, ale také samozřejmě na tom, jak často telefon berete do ruky a kvůli čemu. Pro praktické rychlé nabíjení následně skvěle poslouží v balení dodávaná rychlonabíječka, ovšem moc “praktická” už není dodávaná laciná redukce pro evropské zásuvky – při nasazení na originální adaptér se totiž oba kolíky vytyčí z kolmé pozice směrem k sobě a vy tak nejspíš také budete mít potíž se s nimi vůbec trefit do zásuvky. Zde bohužel prodejce zbytečně šetřil.
Fotoaparát byl zpravidla každým rokem Achillovou patou telefonů od Xiaomi. Čínský výrobce se ale konečně pochlapil a letos vybavil svůj top model snímačem takových kvalit, za které by se nemuseli stydět ani věhlasnější výrobci. Konkrétně se jedná o čip IMX298 od Sony, který používá třeba také konkurenční Huawei u phabletu Mate 8. Disponuje rozlišením 16 Mpx a pochlubit se také může vylepšenou 4-osou optickou stabilizací obrazu (ostatní používají jen 2-osou stabilizaci), objektivem se slušnou světelností f/2.0 nebo autofocusem s pokročilou fázovou detekcí. Můžou rovnou prozradit, že jde o nejlepší fotoaparát ze všech Xiaomi. A výsledky to jen potvrzují. Všimněte si krásně ostrých snímků s přirozenými barvami za různých světelných podmínek. Lepší už jsou jen fotoaparáty například u Galaxy S6/S7 či Xperií Z5, které patří na vrchol současných fotomobilů.
Vyplatilo se 20 měsíční čekání na nástupce modelu Mi4? Vyplatilo, i když ne tak úplně. Spousta potencionálních zájemců totiž telefon odmítne okamžitě v momentě, kdy se dozví, že Mi5 stále nemá plnohodnotné LTE, konkrétně mu chybějí nejpoužívanější pásma 800 a 900 MHz. Ano, je to až nepochopitelné, že Xiaomi jako jeden z posledních předních čínských výrobců stále nemá žádný telefon, který by na evropské LTE nekašlal. Ale taková už je bohužel politika výrobce, který stejně prodá desítky milionů kusů zařízení v domovské Číně, jejíž LTE pásma podporuje.
V Česku tedy musíte být buď hodně velký fanoušek, “neuživatel” rychlého internetu nebo Pražák v síti Vodafonu – ten má totiž prakticky celou Prahu pokrytou vyššími frekvencemi LTE, které Xiaomi Mi5 přináší. V mém případě jsem tedy Mi 5 používal denně s rychlým LTE připojením a telefon tedy pro mě neměl prakticky žádnou větší chybu. Stačí ale opustit kraj Prahy a telefon většinou poběží jen na EDGE, to už je pak bohužel neodpustitelné.
Mít vlajkový model od Xiaomi plnohodnotné LTE, jistě by sklidil celosvětově obrovský úspěch. Po všech stránkách jde totiž o prvotřídní zařízení – designový skvost s bestiálním výkonem, praktickými funkcemi, kvalitním fotoaparátem a obstojnou výdrží. Na všechno tohle dnes lidé slyší a dokazují to právě konkurenční zařízení od Applu a Samsungu. Xiaomi tedy zatím končí těsně pod Olympem a jestli se na něj někdy dostane, už záleží jen a jen na něm a přístupu k evropským zákazníkům.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvostný design, lehké provedení | chybí LTE (800 a 900 MHz) |
bestiální výkon | nemá slot na microSD karty |
povedený fotoaparát s OIS | |
rychlonabíjení | |
dvoudenní výdrž |