Recenze Sony Xperia Z5 Compact: nejlepší malý smartphone
Sony to znovu dokázalo. Vyrobilo smartphone, který přináší pokročilou výbavu v kompaktním těle. Na kompromisy u Xperie Z5 Compact rovnou zapomeňte, tohle „malé dělo“ má jemný 4,6″ displej, výkonný Snapdragon 810, špičkový 23 Mpx fotoaparát a hlavně dlouhou výdrž. Bezpochyby jde o nejlepší malý smartphone s Androidem. Velký otazník však stejně jako u předchůdců visí nad přestřelenou cenou.
Japonský výrobce má ve zvyku vydávat zmenšenou verzi své aktuální vlajkové lodi už tradičně ob generaci, takže po Z1 Compact a Z3 Compact jsme se nyní dočkali třetího modelu Z5 Compact. Na první pohled vypadá novinka více než lákavě, Sony totiž u ní oproti předchůdci značně vylepšilo fotoaparát a vybavilo ji také některými novými funkcemi z klasické Xperie Z5, například čtečkou otisků prstů. Nechybí již tradičně zvýšená voděodolnost, jemný displej, vysoký výkon, dlouhá výdrž, ale bohužel ani nesmyslně vysoká cena. Stojí opravdu za to si koupit Xperii Z5 Compact za 17.500 Kč?
Sony Xperia Z5 Compact: specifikace
Konstrukce | plast, 127 x 65 x 8,9 mm, 138 g |
---|---|
Displej | 4,6″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 319 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop |
Procesor | 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 810 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD |
Fotoaparát | 23 Mpx, superrychlý autofocus, blesk + přední 5 Mpx |
Technologie | LTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 2 700 mAh |
Cena a dostupnost | ?, říjen 2015 |
Design a zpracování: Klame tělem
Kupte si Xperii Z5 Compact a zaručuji vám, že každý nezasvěcený člověk si bude myslet, že máte telefon nanejvýš za pár tisíc korun. Až takový je propad mezi prémiovou výbavou a laciným vzhledem tohoto kousku. Výrobce totiž narozdíl od klasické velké Z5 z kovu používá u kompaktnější verze Z5 Compact opět jen plast. A to natolik a v takové podobě, že telefon působí dokonce obyčejněji, než předchůdce Z3 Compact. To už je trochu malér.
Pokud ale zas tak nedáte na samotný vzhled, jako až na druhý dojem, pak je vše celkem v pořádku. Nejlepší malá Xperie padne do ruky jako ulitá, je to takový malý kvádřík s příjemným soft-touch povrchem. Po praktické stránce jde podle mě o mnohem lepší řešení, než držet v ruce kovový telefon. Leč asi bude málokdo, kdo si chce koupit telefon za bezmála dvacet tisíc korun, aby ve výsledku vypadal a v ruce dělal dojem jako telefon za maximálně polovic z této částky.
Stejně jako u loňské Z3 Compact, také letošní model je pevnější unibody konstrukce a je opět voděodolný. Narostly však rozměry, a to konkrétně tloušťka z 8,6 mm na 8,9 mm, stejně tak vzrostla hmotnost ze 129 na 138 gramů. Ve výsledku ale rozdíly ani nepostřehnete. Lehce horší je až zpracování, u našeho kousku jsem si všiml, že čelní a zadní panel úplně nepasovaly do plastového postranního rámečku (mezery byly různě velké). Na voděodolnost (IP68) to však (zatím) naštěstí nemělo vliv. Kdo ale ví, jak to bude do budoucna.
Velmi povedené je rozmístění všech prvků na telefonu. Na levém boku máme pod společnou těsnící krytkou schované sloty na SIM a microSD kartu, na spodním boku najdeme microUSB port (vodotěsný i bez krytky) a mikrofon, na horní hraně 3,5 mm Jack s druhým mikrofonem pro redukci hluku během hovoru a na pravém boku konečně vypínací klávesu se zabudovanou čtečkou otisků prstů – to je pro Sony premiéra této technologie. A pokud se ptáte na praktičnost zmíněného řešení, rozeznání otisku je rychlé a přesné (leč ne tak rychlé jako u konkurence, nejprve stisknete klávesu a poté se vám ještě nejdříve zobrazí zamykací obrazovka, celkem to trvá mezi 1-1,5 vteřinou).
Během testování mi u takto zpracované čtečky otisků prstů vadila jediná věc – když jsem se chtěl jen podívat na čas, stejně se mi telefon rovnou hned poté odemykal. Pokud ale telefon nedržíte zrovna v ruce, můžete zjistit čas klidně i pohodlně dvojitým poklepáním na displej. Funguje to rychle a spolehlivě. A když pokročím ještě k dalším prvkům, výborné je i umístění dalších kláves, kterými nastavujeme hlasitost (během hovoru můžete hlasitosti pohodlně měnit) a jak je u Sony už typické, také mechanické spouště klávesy na pravém boku, jako kdyby šlo o digitální fotoaparát (a to koneckonců jde).
Displej, prostředí a baterie: Téměř na jedničku
Při pohledu na specifikace displeje před sebou máme naprosto totožný panel jako u předchůdce, tedy 4,6″ IPS LCD displej s HD rozlišením 1280 x 720 px, které tak dělá jemnost 319 ppi. Ve skutečnosti je ale displej o něco málo lepší, leč nepatrně a bez přímého srovnání to ani nepoznáte. Každopádně obrazovka novinky stále ztrácí na poli čitelnosti na přímém slunečním světle, kde kolikrát ani maximální jas zařízení nespasí. Pokud ale jde o ostrost, barvy a pozorovací úhly, je znát, že Z5 Compact patří mezi špičkové smartphony.
Operačním systémem je Android 5.1 Lollipop a rozhodně je také sympatické, že se japonský výrobce nesnaží za každou cenu výsledné prostředí nějak zásadně měnit. Pokud tedy máte rádi čistý Android, u Sony budete jako doma. Ve zkratce můžu zmínit pokročilé notifikace na zamykací obrazovce, šikovné nerušící mini-notifikace během příchozího hovoru (pokud telefon zrovna ovládáte) či rychlé přepínače v centru událostí po stažení horní lišty.
Z dalších možností u Sony nezapomněli ani na pohybové funkce, například přiložením telefonu k uchu zvednete hovor, zatřesením telefonu hovor naopak odmítnete, či položením zařízení displejem dolů vypnete vyzvánění. Šikovná je také funkce, která zajistí nezhasnutí displeje, dokud telefon držíte v ruce (aniž byste se dotkli obrazovky). A přínosná je i notifikace pomocí barevné LED diody umístěné v pravém horním rohu nad displejem.
Co pak ještě výrobce přináší navíc, jsou různá témata (která mění barevnost prostředí, nejen tapety) a hlavně pak bonusové aplikace: skvělý hudební přehrávač, album a video, Lifelog (fitness monitoring), TrackID (rozeznávání skladeb), Movie Creator (střihání videí), Náčrt (kreslení), Efekt AR (rozšířená realita v praxi), OfficeSuite (kancelářský balík), správce souborů a mnoho dalších. Bohužel ne všechny lze ale odinstalovat. Za to už si od nás Sony pochvalu nevyslouží.
Výkon zajišťuje tolik diskutovaný Snapdragon 810, čili procesor, který doprovázela aféra přehřívání. A jak si s tím poradilo tohle Sony? Řekněme, že naším testem prošlo – sice se telefon během intenzivnějšího používání hodně zahříval (teplota uvnitř dosahovala dle měření 40 stupňů Celsia), ale během každodenní práce nevykazoval žádné problémy. Rychlost, odezva a plynulost prostředí navíc byly na výborné úrovni, koneckonců jak lze od telefonu za téměř 20 tisíc korun čekat.
Problém byl až jinde, opakovaně se mi totiž u Xperie Z5 Compact stávalo, že přestala fungovat všechna tři systémová dotyková tlačítka ve spodní části displeje. Vždy zamrzla a pomohlo až vypnutí a znovu zapnutí displeje. Restart sice naštěstí nutný nebyl, nicméně i tak jde o poměrně překvapivý a nemilý problém. Doufejme, že je jen softwarového rázu a výrobce vše napraví v některé z budoucích aktualizací. A snad dříve, než dorazí Android 6.0 Marshmallow (očekáváme až v příštích měsících), který by neměl tento high-endový model minout.
Sony je už nějaký ten rok přeborníkem přes dlouhou výdrž baterie u svých smartphonů a Xperia Z5 Compact samozřejmě není výjimkou. Při aktivovaném a dobře nastaveném Stamina režimu můžete s telefonem vystačit klidně i dva dny běžného provozu. Pokud budete fungovat bez Stamina režimu jako kterýkoliv jiný Android, pak počítejte, že při běžném provozu telefon vydrží asi 1,5 dne, při náročnější práci pak v klidu od rána až do večera. Následné nabíjení pak trvá z 15 % na 100 % zhruba 1 hodinu a 30 minut, což je poměrně dost rychlé (Quick Charge 2.0), ale telefon nemá zas tak velkou baterii, aby to mělo trvat déle.
Fotoaparát a multimédia: Konečně pan fotograf?
Objektiv fotoaparátu na zádech malé Xperie možná působí nenápadně, dokáže však celkem velké věci. Rozhodně větší, než dokázali všichni předchůdci řady Z. Sony v posledních letech nepatří mezi fotomobilovou špičku, ačkoliv právě tento japonský výrobce produkuje snímače, díky kterým je na pomyslném čele naopak konkurence (iPhony, Samsungy a další). Nyní to však vypadá, že se začíná blýskat na lepší časy.
Za zlepšením fotoaparátu stojí zejména bleskurychlý autofocus, tak rychlý, že téměř nevidíte telefon na obrazovce ostřit. Zkrátka a dobře fotíte a vše máte (většinou) krásně ostré. To je obrovská devíza. A zde to zdaleka nekončí. Snímky jsou nejen hodně detailní (koneckonců výrobce používá 23 Mpx snímač), ale rychlé ostření pomáhá k lepším výsledkům při focení pohybu na scéně, a dále pak také mají fotky věrohodné podání barev (žádné nepřirozené přikrášlení jako třeba u Samsungu). Koneckonců, podívejte se na výsledky sami.
Snímky pořízené s telefonem
Povedl se opět také automatický režim, který dokáže sám rozpoznávat scény (např. krajina, makro, pohyb, jídlo apod.) a podle toho volit nastavení. Vy pak de facto jen mačkáte spoušť a výsledky nakonec vypadají kolikrát lépe, než byste možná čekali. Fotit můžete jak v klasickém a nejpoužívanějším 8 Mpx rozlišení, tak i v plných 23 Mpx (s poměrem 4:3) či 20 Mpx (se širokoúhlým poměrem stran 16:9). Kdo si pak víc věří, může využít manuální režim, ve kterém využijete maximální rozlišení asi ještě více, ale už musíte ovládat alespoň nějaké základy focení. V každém případě se ale fotoaparát povedl a není již tak ostudný, jako u dřívějších modelů. Konečně.
Závěr a zhodnocení
Zmenšená Xperia Z5 Compact je povedený smartphone s prémiovými funkcemi, „neprémiovým“ tělem a bohužel prémiovou cenou. Za zmíněných 17.500 Kč můžete koupit spoustu jiných smartphonů, které odvedou stejnou práci minimálně stejně dobře. Ale kolik jich bude stále kompaktních? Jen hrstka. A u Sony to dobře vědí. Proto se nebojí nasazení tak exkluzivní ceny. Jenže telefon si ji zkrátka nezaslouží.
Pokud si dnes půjdete koupit loňskou velmi vydařenou Xperii Z3 Compact, která působí prémiovějším dojmem a výbavou není zas o tolik pozadu (největším rozdílem je fotoaparát), jinak přináší prakticky to samé – utratíte zhruba jen 11 tisíc korun – a to je o 6 500 Kč méně než za novinku Z5 Compact. Proč tedy kupovat letošní model? Jen pokud jste fanouškem značky nebo s prominutím šílenec. Bohužel. Japonský výrobce tímto krokem brání telefonu v jeho širším rozšíření, které by si jinak tento povedený stroj zasloužil. Tedy zatím, dokud nedojde k jeho zlevnění.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.