Recenze Sony Xperia Z1 Compact: TOP Android ideálních rozměrů?

Luboš Srb

I top smartphone s Androidem můžete mít rádi. Pokud jste doposud nadávali na zbytečně přerostlé rozměry všech nejlépe vybavených Androidů, Xperii Z1 Compact od Sony si zamilujete.

Xperia Z1 Compact není první „zmenšeninou“. Samsung a poté HTC, ale i jiní výrobci, už dříve přinesli zmenšené varianty populárních vlajkových lodí. Zatímco u nich došlo k odlehčení nejen v oblasti rozměrů a hmotnosti, ale i samotné funkční výbavy, u Sony stále můžeme mluvit o TOP Androidu, který je jen rozměrově menší než vzorová vlajková loď, nikoliv i výraznějším způsobem chudší výbavou.

Ačkoliv vzal japonský výrobce špičkovou výbavu z poslední vlajkové lodě Xperia Z1 a vložil ji do kompaktnějšího těla, změny najdeme i jiné, než jen rozdílné rozměry a hmotnost. S menším tělem se zmenšil displej a jeho potřebné rozlišení, logicky také klesla kapacita baterie. Jak se to projevilo v oblasti výkonu a celkově v praxi? Je lepší větší Xperia Z1 nebo menší Z1 Compact? A pokud jste doposud čekali na pořádnou zmenšenou vlajkovou loď s Androidem, skutečně jste se nyní dočkali?

Základní parametry: Sony Xperia Z1 Compact

Rozměry127 x 65 x 9,5 mm
Hmotnost137 g
Displejdotykový, LCD, rozlišení HD (1280 x 720 px), jemnost 342 ppi, úhlopříčka 4,3“
Procesor a paměť4-jádrový 2,3 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 800, grafika Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systémAndroid 4.3 Jelly Bean + nadstavba od Sony
Fotoaparát20,7 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa s 30 fps
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost?, leden 2014

Přímé srovnání: Xperia Z1 vs Xperia Z1 Compact

Xperia Z1Xperia Z1 Compact
Rozměry144 x 74 x 8,5 mm127 x 65 x 9,5 mm
Hmotnost170 g137 g
Displej5″ Full HD, 441 ppi4,3″ HD, 342 ppi
Procesor4-jádro Snapdragon 800 (2,3 GHz)4-jádro Snapdragon 800 (2,3 GHz)
Fotoaparát20,7 Mpx, Full HD video20,7 Mpx, Full HD video
Baterie3000 mAh2300 mAh
Cena16 000 Kč15 000 Kč

Obsah balení: nepřekvapivě jen to nejnutnější

Menší rozměry telefonu, ale stejně velké prodejní balení jako u velké Xperie Z1. Známená to tedy bohatší obsah balení? Neznamená. Výrobce jen zkrátka použil stejnou krabičku jako u ostatních modelů a zde u Xperie Z1 Compact neměnil ani její obsah. Stejně jako u velké Z1 je tak součástí USB adaptér, USB kabel a špuntová sluchátka s násadami různých velikostí.

 

Design a konstrukce: už žádné plácačky

Xperia Z1 Compact je na dnešní poměry vlajkových lodí skutečně malá. Oproti velké Z1 jsou rozdíly výrazné, při porovnání s obgeneraci starší Xperií Z už je rozdíl menší. Není ale podstatné o kolik, důležité je, že konečně přišel smartphone s top výbavou pro řadu uživatelů nepřehnaných rozměrů, který se dá pohodlně ovládat i v jedné ruce. A společně s dietní kůrou telefon ubral navíc i na váze. V malé rekapitulaci se podívejme na krátkou tabulku s rozměry a hmotnostmi, tentokrát i s Xperií Z.

Xperia ZXperia Z1Xperia Z1 Compact
Rozměry139 x 71 x 7,9 mm144 x 74 x 8,5 mm127 x 65 x 9,5 mm
Hmotnost146 g170 g137 g

 

Xperia Z1, menší Z1 Compact a iPhone 5/5S: srovnání velikostí a displejů (max. jas, stejná tapeta)

Držení a ovládání menší Xperie Z1 Compact v jedné ruce je ve srovnání s většími kolegy Z a Z1 výrazně lepší. Nejen jistější pocit, že vám telefon nevypadne z ruky, ale i dosažitelnost palce až k horní liště – z menších rozměrů a menšího 4,3“ displeje (oproti 5“ u Z a Z1) plynou neoddiskutovatelné výhody. Jediné, co zde ještě mohlo Sony dotáhnout, je lepší hospodaření s prostorem. 4,3“ displej totiž procentuálně zabírá menší část, než větší displeje u větších čelních ploch Xperie Z1 či phabletové Xperie Z Ultra, kde se tím výrobce vyloženě chlubí. A přitom by výrazně pomohlo jediné – umístit funkční tlačítka až pod displej třeba jako senzorová, pak by nejeden ze zájemců jistě spokojeně zahvízdl.

 

Designové provedení zmenšené Xperie Z1 opět vychází ze vzoru nazvaného OmniBalance. Ten představuje sklo na přední i zadní straně a hliník s hladkou povrchovou úpravou po bocích. Celý dojem z mistrovského díla dotváří technologie zvaná OptiContrast, která upravuje vrstu u LCD displeje tak, aby při jeho zhasnutí prošlo co nejméně světla a celá čelní plocha tak byla co nejvíce tmavá (jako u OLED), bez známky toho, kde displej končí a kde začíná jeho okolí. Při rozsvíceném displeji pak technologie propouští co nejvíce světla a displej je tak lépe čitelný.

 

Stejný je s větší Xperií Z1 nejen vzhled, ale i zvýšená odolnost. Konkrétně jde opět o certifikaci IP58, která zaručuje přežítí telefonu ve vodě po dosažení maximálně hloubky 1,5 metru po dobu až 30 minut nebo vyšší odolnost proti vniknutí prachu. Jak už jsme si vyzkoušeli dříve, díky této odolnosti a mechanické spoušti fotoaparátu je dokonce možné s telefonem se potopit a pod vodní hladinou fotit či natáčet videa. Umí tohle váš mobil bez speciálního pouzdra? A během testování jsme našel ještě jedno využití – přes zimu je většinou všude hodně, jak se říká, bacilů, takže je lepší si častěji mýt ruce – aby to ale dávalo smysl, stojí za to očistit i telefon, který určitě často držíte v ruce. A jak jinak jej rychle očistit než hodit do vody, že?

 

Slovo odolnost je ale u těchto prémiových Xperií dosti relativní. Sice můžete telefon hodit do vody nebo nechat v prachu, když jej někam špatně položíte nebo vám upadne, v lepším případě skončíte jen u škrábanců. Na skleněné přední i zadní straně se mi už po prvních pár dnech objevily první škrábance, ačkoliv jsem telefon nosil výhradně v kapse a nevystavoval jej žádnému většímu nebezpečí.

 

Když se podívám na to, jak výrobce rozmístil u Xperie Z1 Compact různé součásti po celém těle, je prakticky téměř vše stejné jako u Z1. Takže nad displejem nechybí 2 Mpx kamerka, senzor jasu, senzor vzdálenosti a reproduktor, ve kterém je opět zabudovaná informační různobarevná LED dioda. Na zadní straně 20,7 Mpx fotoaparát s LED bleskem, umístění NFC antény symbolizuje malý znak v horní polovině strany a co je zde snáze přehlédnutelné, je na horní hraně umístěný sekundární mikrofon pro redukci okolního hluku při hovorech.

 

Po bocích došlo jen k jedné větší změně – přesunul se slot na microSIM kartu z pravého boku na levý, nyní je tedy na pravém boku jen vypínací klávesa, tlačítka pro redukci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Tady někdo přemýšlel, praváci mají palec na pravém boku a umístění všech ovládacích tlačítek právě sem dává největší smysl a je to velmi praktické. Naopak na levém boku jsou k dispozici všechny sloty – pro microSIM, microSD paměťovku a také port pro microUSB kabel, součástí je i magnetický konektor pro umístění telefonu do stojánku a pohodlné nabíjení.

 

Horní hrana přináší 3,5 mm konektor Jack, protější spodní hrana pak disponuje reproduktorem a mikrofonem. Původně jsem si říkal, zda opravdu tahat telefon i do vody, když ne všechny funkční části telefonu mají krytky. Je to ale naprosto bez problémů, Sony to má dobře vyřešené, jen tak se vám dovnitř voda nedostane. Nic vám tak nebrání poslouchat hudbu nebo s Xperií Z1 Compact přijmout hovor třeba i když jste zrovna pod vodou! Z hlediska rozmístění jsem po praktické stránce neocenil jen reproduktor na spodní straně, když totiž hrajete hry v režimu na šířku displeje, budete si jej rukou zakrývat a tlumit.

Baterie a výdrž: kdo s koho?

Menší rozměry logicky znamenají menší prostor pro baterii. Jak se s tím japonský výrobce popasoval? Rozdíl kapacity baterie mezi velkou Z1 a malou Z1 Compact činí 700 mAh, což není zrovna zanedbatelné. Konkrétně má menší Z1 Compact 2300 mAh. Na druhou stranu, telefon dokáže něco uspořit na nižším rozlišení displeje (HD oproti Full HD). Jakých tedy dosáhne menší Xperia výsledků v praxi?

Za mého běžného pracovního režimu jsem s Xperií Z1 Compact vydržel do druhého dne, až poté se telefon odporoučel k nabíječce. Výsledek tedy zhruba stejný jako u velké Z1. A pokud měřím, jak rychle ztrácí procenta baterie velká Xperie oproti malé, je na tom paradoxně menší model lépe. Při měření dokáže plně nabitá baterie malé Z1 Compact napájet telefon o několik hodin déle, než velká Z1. Za tímto výsledkem stojí jednak nižší HD rozlišení (oproti Full HD u velké Z1) a také zřejmě lépe optimalizovaný Android vyšší verze. Uvidíme, co udělá Android 4.3 a následně i Android 4.4 KitKat s velkou Z1 – zda si prvenství oba telefony neprohodí.

 
 

Barevná LED dioda v místě s reproduktorem nad displejem a její červené, žluté a zelené podání

K nabíjení v balení najdeme stejnou nabíječku jako u velké Z1, tedy s outputem 1,5A a 5,0V. Nabíjení však vzhledem k nižší kapacitě baterie proběhne rychleji, nemusíte čekat více než zdlouhavé 3 hodiny jako u velké Z1.

Displej a ovládání: další posun vpřed

Velká Z1 disponuje Full HD rozlišením na 5“ úhlopříčce. U menší Z1 Compact by stejné rozlišení na 4,3“ úhlopříčce bylo, řeknu, nesmyslné/zbytečné – a možná zde snad ani tahle slovíčka nestačí. Výrobce tak logicky vybral nižší HD rozlišení, které však dosahuje stále výborné jemnosti 342 pixelů na palec. Velká Z1 má 441 ppi a rozdíl už na oko jen tak nepoznáte.

 

Co ale při přímém srovnání obou displejů poznáte, je celková kvalita zobrazení. U menší a novější Z1 Compact má displej tmavší nádech a při maximálním jasu nepůsobí tak vybledlým dojmem jako displej od Z1. Důležité je ale dodat, že právě displej od Z1 je naopak lépe čitelný na slunci (vyšší maximální jas). Přitom oba modely mají parametrově stejný LCD displej, stejnou technologii Triluminos pro šírší škálu barev a případně pak v galerii u fotek a videa ještě X-Reality Engine pro živější podání. Kde je tedy rozdíl? Jedinou parametrovou odlišností je u Xperie Z1 Compact možnost telefon se zvýšenou kapacitou dotykové vrstvy ovládat i v rukavicích. Jiné informace, které můžeme vzít v potaz, nejsou.

V praxi jsou oba displeje lepší jeden před druhým v různých oblastech. Větší Xperia Z1 má displej lépe čitelný na slunci, naopak menší Xperia Z1 Compact si mě získala přirozenějšími barvami, které nejsou přepálené při vyšších úrovních jasu a celkově. Jemné jsou oba displeje velmi dobře, jemnější je displej ze Z1, ale rozdíl oproti Z1 Compact není významný a pro většinu lidí podstatný a vůbec postřehnutelný. Celou přední stranu pak kryje ochranné sklo se zvýšenou odolností, stejně jako u Z1 je neznámé značky (Sony údajně používá Gorilla Glass a Dragon Trail, jeden z přední strany, druhý na zadní straně). A co je stejně jako u ostatních Xperií, z výroby je na displeji důkladně nalepena ochranná fólie, na které jsem už po několika málo dnech zaregistroval první škrábance, fólii je tedy nejlépe nahradit za jinou odolnější, pokud nechcete mít na displeji stále minimálně mikroškrábance. Na zadní straně pak žádná fólie není a i přes odolnější sklo se velmi lehce poškrábe, jak si můžete všimnout na fotkách.

Uživatelské prostředí: vše dobře známé

Z1 Compact staví své dotykové rozhraní na Androidu 4.3 Jelly Bean. To je v současnosti novější verze, než kterou dostaneme na větší zapůjčenou Xperii Z1 (Android 4.2.2 Jelly Bean). Po funkční i vzhledové stránce však nečekejte žádný výrazný posun. Podobu totiž určuje firemní nadstavba od Sony, která přidává nejen některé funkce nad klasický Android, ale i grafické prvky – a to je mezi těmito verzemi prakticky beze změn. Uvidíme, co výrobce přinese s chystaným Androidem 4.4 KitKat, to už by měla být výraznější aktualizace.

 
 

Odemykací obrazovka Xperie Z1 Compact opět nabízí několik dalších obrazovek hned na zamknuté obrazovce, na kterou si můžeme umístit různé widgety a ryhle je tak obsluhovat bez nutnosti nejprve telefon odemykat. Samotné odemknutí se pak provede swipe gestem ve stylu posunutí prstu po obrazovce od spodu nahorů či opačně. Základních obrazovek na ploše s widgety můžeme mít opět 1 až 7 – zde záleží, kolik kdo potřebuje. A nechybí ani klasické menu s možností řazení aplikací dle různých kritérií.

 
 

Funkcí, kterou mají Xperie od loňského roku navíc oproti konkurenčním telefonům, jsou tzv. miniaplikace. Ty se objevují v popředí obrazovky a je možné u nich nastavit libovolnou velikost, případně si je schovat do pravé či spodní hrany. Aktuálně jich je v telefonu 9 předinstalovaných a další zhruba stovka je pak ke stažení z obchodu Google Play. V praxi jsem se přesvědčil, že skutečně přináší uživateli přidanou hodnotu, ačkoliv zde na smartphonu s menším displejem jako Z1 Compact je využití o něco nižší.

 
 

Co se také povedlo a není žádnou novinkou, je lišta s rychlými přepínači na rozbalovacím notifikačním centru (můžeme si je všechny zvolit, včetně požadovaného pozice na liště). V základní podobě pojme 5 zástupců, můžete si však v nastavení přidat ještě dalších 5 a mít tak 10 zástupců ve dvou řadách. Ještě kdyby bylo možné rovnou pomocí posuvníku v notifikačním centru nastavovat jas displeje a byla by maximální spokojenost jako u některých konkurenčních smartphonů, zmínkou například Samsung Galaxy S4 či LG G2.

 
 

Novinka oproti větší Z1 zde ale přeci jen alespoň jedna je – po kliknutí na zástupce s nastavením jasu displeje máte kromě posouvače k dispozici navíc checkbox pro aktivaci automatického přizpůsobení displeje světelným podmínkám. Nic převratného však po stránce změn u prostředí mezi velkou Z1 a malou Z1 nečekejte. Prostředí je na oko i funkčně prakticky identické, uvidíme až co přinese chystaný update na Android 4.4 KitKat.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí:

Je původní větší Xperia výkonnější než nová menší verze? Nebo naopak? To prozradí náš standardizovaný test výkonu. Předpoklady mírně hovoří ve prospěch menší verze – hardware zajišťující výkon je totiž stejný (4-jádrový 2,3 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 800, grafika Adreno 330 a 2 GB RAM), avšak menší Z1 Compact šetří na nižším HD rozlišením, které tak „nezaměstnává“ procesor. Kdo ale bude vítězem v praxi, nejen na papíře?

První na řadě je test Vellamo, který se zaměřuje na odladěnost mobilního webového prohlížeče.

Sony Xperia Z1 Compact 2994 b
Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
LG G2 2898 b
Samsung Galaxy Note 3 2880 b
HTC One Max 2535 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
HTC Desire 601 2261 b
Sony Xperia Z 2167 b
LG Optimus L9 II 2146 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
ZTE Grand S Flex1900 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Thl W11 1556 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Alcatel One Touch Idol Ultra 1218 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
LG Nexus 5 1134 b

Malá Xperia Z1 Compact předčila všechny doposud testované telefony. Na předních pozicích je za ní jen o nepatrný kus stájová dvojice Xperia Z Ultra a Xperia Z1. V oblasti surfování na webu tak dopadla Xperia Z1 Compact na jedničku a z Android smartphonů, pro které pouze je tento test dostupný, je aktuálně nejlepší volbou!

Dalším z našich standardizovaných testů je GFX Bench. Jedná se již o srovnání celkového výkonu, který se projeví v systému i v aplikacích a tedy hrách. Hodnoty jsou z tohoto benchmarku měřitelné napříč všemi třemi předními platformami – Android, iOS a Windows Phone.

Egypt HD
Samsung Galaxy Note 3 69 fps
Sony Xperia Z1 61 fps
Sony Xperia Z1 Compact 60 fps
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
LG Nexus 5 58 fps
LG G2 55 fps
HTC One Max 42 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Apple iPhone 5 29 fps
Apple iPhone 5C 29 fps
LG Nexus 4 26 fps
HTC One mini 15 fps
HTC Desire 601 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
LG Optimus L9 II 13 fps
Thl W11 12 fps
Samsung Galaxy S II 11 fps
T-Rex HD
Samsung Galaxy Note 3 26 fps
LG Nexus 5 23 fps
Sony Xperia Z1 23 fps
Sony Xperia Z1 Compact 23 fps
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
LG G2 22 fps
HTC One Max 15 fps
LG Nexus 4 15 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
Apple iPhone 5C 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
HTC Desire 601 5,5 fps
LG Optimus L9 II 5 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps
Thl W11 3,4 fps
Samsung Galaxy S II 2,7 fps

Z výsledků vidíme, že si malá Xperia Z1 Compact stojí stejně jako velká Z1. Má totiž stejný hardware a tyto offscreen testy z měření vylučují vliv rozlišení displeje, tedy jde o měření surového výkonu hardwaru. Vidíme, že se zde po hardwarové stránce mezi velkou Z1 a menší Z1 Compact skutečně nic neliší. Výkon je u obou telefonů výtěčný a rozhodně nebudete mít nouzi, že by výkon brzy nestačil.

A na řadě je poslední třetí test, 3D Mark. Pokud si tento benchmark vyzkoušíte, nebudete vždy dostávat stejné hodnoty, přibližné naměřené hodnoty ale vidíte v tabulce u aktuálně nejvýkonnějších telefonů.

Ice Storm Unlimited
Sony Xperia Z1 Compact19182
Samsung Galaxy Note 319151
Sony Xperia Z117513
LG Nexus 516300
iPhone 5S14576
HTC One Max10999
LG G29156

Xperii Z1 Compact dotáhl z konkurence jen phablet Galaxy Note 3 od Samsungu. Zde se tak již projevuje výhoda dvojice – menší rozlišení displeje při stejném hardwaru jako konkurence a Sony si zaslouží pochvalu za výbornou optimalizaci. V praxi jsem vyzkoušel několik náročnějších her a telefon neměl absolutně žádné problémy.

Mírné zahřívání jsem zpozoroval až po zhruba 15 minutách neustálého hraní, ale jde jen o opravdu velmi mírné zahřívání, nic vážného jako u jiných telefonů a ve srovnání s Xperií Z1 jde o posun vpřed.

Galerie, hudba, video a zvuk: k dokonalosti dotažené

Sony jako by si vzalo naše předešlé rady k srdci. V recenzi na Z1 i Z Ultra jsem vytýkal nedostatky u video přehrávače, a nyní? Vše vyřešeno. Pojďme ale na oblast multimédií postupně.

 
 

Galerie, hudební přehrávač, rádio – vše prakticky beze změny oproti velké Z1. Pokud její bohatou výbavu znáte, nečtěte dále. A nebo se podívejte, kolik že to funkcí Sony nyní i u malé Z1 Compact přináší. Galerie zvládá třídění podle času, ale i složek a zde celkově není žádný nedostatek ani navíc některá mimořádná funkce, kterou by konkurence neměla. Mašina s logem Sony začíná konkurenci ukazovat záda až u hudební nabídky.

 
 

Přehrávač Walkman zvládá dnes klasické formáty MP3, eAAC+, WAV a kvalitnější Flac. Z funkcionality pobral hodně a je tak poplatný svému slavnému jménu. Kromě tradičního třídění skladeb dle ID3 tagů do sekcí jako jsou interpreti, alba a skladby, přináší vylepšení celkového požitku z hudby díky následujícím funkcím:

  • ClearAudio+ automaticky optimalizuje nastavení zvuku, ale nejsou pak dostupné režimy ekvalizéru
  • Dynamická normalizace minimalizuje rozdíly hlasitosti mezi skladbami a videi
  • Ekvalizér disponuje řadou přednastavených režimů, ale i volbou vlastně vytvořené dvojice režimů

 
 

V nastavení zvuku ještě najdeme možnosti pro sluchátka, a to:

  • Nastavení prostorového zvuku (studio, klub, koncertní sál)
  • Čisté stereo (potlačí přeslechy mezi pravým a levým kanálem)

 
 

A možnosti pro reproduktory:

  • Clear Phase (automaticky přizpůsobí kvalitu zvuku vnitřního reproduktoru)
  • xLoud (vylepší hlasitost reproduktoru)

Všechna nastavení to chce osobně si vyzkoušet a zvolit si u daných typů skladeb, které posloucháte, co právě vám vyhovuje. Výstup je po stránce kvality celkově výborný, tedy co se týče výstupu do sluchátek. O reproduktoru se to bohužel říct nedá, důvodem je zřejmě zmíněná vyšší odolnost, kdy reproduktor je tímto tlumený a jeho výstup je tak zkreslený a hlavně není tak hlasitý jako u jiných telefonů.

 
 

Xperia Z1 Compact po vzoru Z1 a dalších nepostrádá ani FM rádio s řadou pěkných vizualizací.

 

Vyloženě zatleskat pak musím u video přehrávače. Sony dokázalo vylepšit jeho funkcionalitu. Co se týče samotného přehrávání, disponuje podporou formátů Xvid/MP4/H.263/H.264, a náš standardní redakční videosoubor ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) s kodekem H264 přehrál plynule a bez zbytečněho počátečního čekání na loadování, ovšem opět bez zvuku. Jedná se ale o náročný soubor, se kterým si vědělo jen pár telefonů, u většiny se dokonce sekal a velmi dlouho prvotně načítal, zde nikoliv. Běžné soubory, které máte většinou v HD kvalitě, přehrajete zcela bez problémů. Zlepšení pak vidím v podpoře titulků, nyní jsem již nenarazil na problémy, že by si telefon nevěděl rady a nedokázal by správně přehrát titulky s českou diakritikou.

 

Fotoaparát a kamera: stejné a a stejně jiné

Sony vybavilo zmenšenou Xperii Z1 Compact 27mm obrazovým snímačem o rozlišení 20,7 Mpx, velikosti 1/2.3″ (o 70 % větší než podle Sony většina dnešních smartphonů) a světelností f/2.0 – vše tedy stejné jako u velké Xperie Z1. Když k tomu ještě připočtu podsvětlení u Exmor RS senzoru (BSI) či pomocný LED blesk, můžeme počítat se stejně povedenými snímky, jako u velké vlajkové lodi Z1. Tolik teorie.

 

V praxi jsem narazil na první problém u spouště fotoaparátu, která je kvůli zvýšené odolnost (a zabránění vniknutí vody) poměrně dost tuhá a pro focení (bez toho, abyste si stisknutím vždy hnuli s telefonem a fotku rozmázli) jsem tak raději používal softwarovou spoušť přímo na displeji. Přesto mi i tuhá mechanická spoušť dává smysl – při focení pod vodou, kde kapacitní displej zkrátka nefunguje a tlačítko je tak jedinou možností.

 

Fotit můžete už po 2 vteřinách, které zhruba trvá spuštění aplikace fotoaparátu, pořízení snímku v automatickém módu je otázkou vteřiny, takže rychlé momentky můžete střílet od 3 vteřin. Velká Z1 fotí nepatrně rychleji, ani ne o půl vteřiny, což není žádný více znatelný rozdíl. Focení je nejjednodušší v automatickém režimu, kdy Z1 Compact sama vybírá nejvhodnější nastavení pro dané scény (telefon sám rozeznává scény, ačkoliv ne vždy zcela správně, problémy jsem měl zejména při focení makra, kde ne a ne ostře vyfotit květ ze vzdálenosti 20 až 30 cm). V tomto režimu jsou snímky vždy v rozlišení 8 Mpx (3840 x 2160 px) a jsou tedy oproti maximálním 20,7 Mpx menší a v daleko rozumnější velikosti.

 

Na výběr jsou ale i další režimy po vzoru velké Z1. Pokud chcete fotit ve větším rozlišení, stačí přepnout na manuální režim a zvolit si velikost třeba rovnou na 20,7 Mpx (5248 x 3936 px). Je také možné si zde změnit poměry stran (20 Mpx při 4:3, 8 Mpx při 4:3 nebo 16:9, 3 Mpx při 4:3 či 2 Mpx při 16:9), nastavit si režim ostření (jednoduchý autofocus, vícebodový autofocus, rozpoznávání tváře, zaostření dotykem či sledování objektu), fotografovat dotykem kdekoliv na obrazovce a další.

 

Stejně jako u velké Z1 jsou k dispozici i další režimy. Například „časový posuv – série“, kde po stisknutí spouště telefon pořídit několik fotek za sebou (včetně doby ještě před stisknutím spouště) a vy si pak vyberete tu pravou. Nechybí režim s efekty (jako například náčrt, nostalgie, kaleidoskop a další) a panorama (ovšem je třeba rychle přejet s fotoaparátem po dané scéně a výsledek je jen v 5 Mpx, což na konkurenci nestačí). Zajímavý je také režim Info-eye (vyfotíte a následně zjistíte, co například za památku jste vlastně vyfotili).

Facebookové fanoušky pak jistě osloví režim Social Live, se kterým můžete živě streamovat natáčená videa v kvalitě HD 720p (rozlišení 1280 x 720 px s 30 snímky za vteřinu) vašim přátelům či konkrétním lidem přímo na jejich zeď na sociální síti Facebook. Přenos může mít maximálně 10 minut a přenáší se nejen obraz, ale i zvuk, z možností pak nechybí výměna přenášeného obrazu z hlavního fotoaparátu za přední kamerku. Vy pak na mobilu vidíte, kolik přátel vás aktuálně sleduje a také, kdo vám dává „like“ a kdo komentuje. Po ukončení videopřenosu se video uloží do telefonu. Pro někoho jiného může být taktéž netypický režim AR Effect (advanced reality), který v duchu rozšířené reality „pouští“ na displej natáčené scény například dinosaury nebo kreslené postavičky. A vy pak můžete natočit, jak jste na ulici potkali pravěkého Rexe.

Zkušební fotky

Vzhledem ke stejným parametrům velké Z1 s malou Z1 Compact jsem fotil s oběma telefony naráz. Podívejte se, jak si tyto telefony stojí v přímém srovnání. Fotí lépe Xperia Z1 nebo Z1 Compact?

Fotky jsou v pořadí Xperia Z1 (vlevo) a Xperia Z1 Compact (vpravo).


I přes stejný hardware odlišné snímky, větší Z1 zachytila více detailů


Oba telefony zde volily blesk, snímek od větší Z1 působí ostřeji

 

Potíže s makrem – oba telefony nechtěly zaostřit na bližší větývky, stejné problémy jsem měl již u Z1 dříve


Scéna za horšího osvětlení, světlejší snímek od menší Z1 působí přirozeněji a dává prostor k dalším úpravám

 

Noční Praha zachycená oběma telefony prakticky stejně, opět je menší Z1 světlejší


Větší Z1 má o něco silnější blesk, díky tomu má fotku ostřejší, ačkoliv úroveň šumu je stále dost vysoká

Napříč většinou snímků, které jsem s těmito Xperiemi pořídil, platí, že menší Z1 Compact volí věrohodnější barevné tóny, větší Z1 naopak má snímky s vyšší úrovní kontrastu. Lepší kresbu zatím ukazuje lepší větší Z1, u malé Z1 bude zřejmě ještě třeba firmware odladit, což koneckonců byl stejný případ i v době vydání velké Z1, které během dvou aktualizací značně vylepšila své fotografické schopnosti. U malé Z1 Compact očekávám to samé v nejbližších týdnech. Tedy pokud by Sony nechtělo menší model takto handicapovat…

V přímém souboji jsme proti sobě postavili malou a velkou Xperii Z1 také v oblasti natáčení videa. Která to zvládá lépe?

Zkušební video

Oba telefony umí zaznamenávat Full HD video při 30 fps. Kvalita je odpovídající tomu, co jsem hodnotil u zkušebních snímků. Zatím vyhrává větší Z1, ale řekl bych, že příští firmware pomůže i menší Xperii Z1 Compact.

Telefonování a zprávy: nic nového nečekejte

V oblasti telefonování a zpráv Z1 Compact vychází z velké Z1. Prakticky nic nového nečekejte, stejně tak se nebojte, že by něco scházelo. Snad jen v praxi jsem velmi ocenil menší rozměry Z1 Compact, díky čemuž se telefon lépe drží v ruce a ruka vás nezačne bolet ani při delších hovorech. Kvalita a hlasitost zvuku zůstává u obou telefonů o něco za konkurencí, může za to odolnost, která pochopitelně kvůli zabránění před vniknutím vody více těsní i reproduktory a mikrofony.

 
 

V telefonním seznamu jsem si všiml jedné nepatrné změny, a to paradoxně lepšího využití místa na menší Z1, u které zobrazí 8 kontaktů, zatímco na displeji velké Z1 jen 7. Jinak je ale výbava totožná a nic nechybí.

 
 

Psaní zpráv a všemožné vyřizování komunikace je u Xperie Z1 Compact stejné jako u velké Z1. Tedy s rozdílem velikosti displeje a tedy i komfortu s ním spojeným. Opět paradoxně se mi však psalo lépe na menší klávesnici malé Z1. Přijde mi lepší telefon menších rozměrů, který do ruky padne lépe a nejsou s ním takové problémy, jako udržet v jedné ruce placku velikosti Z1.

 
 

Sony neopomnělo ani speciální úpravy, které u svých prémiových Xperií nabízí od phabletového modelu Z Ultra. Máte na výběr, zda budete chtít klasickou alfanumerickou klávesnici s prediktivním zadáváním pomocí slovníku T9 či plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na výšku či na šířku displeje. Nechybí možnost hlasového zadávání textu pomocí Googlu či psaní tahem, tzv. swype. Dokonce je k dispozici klávesnice pro „jednoruční ovládání“, kdy se celá klávesnice více nalepí k pravé či levé straně. Použitelnost mi však zde oproti phabletové Z Ultra uniká.

V nastavení je možné si klávesnice a jejich rozvržení doupravit včetně grafického stylu. Osobně jsem si k plnohodnotné klávesnici přidal odkaz na smajlíky a místo světlého provedení začal používat tmavé černé provedení, které lépe koresponduje s testovanou černou verzí telefonu. Ale každý si vše může nastavit dle svého gusta. Samotné zprávy se jinak nesou v duchu klasického Androidu, tedy vše je vedeno v konverzacích s jednotlivými kontakty, nechybí odpočítávání počtu znaků u posledních 20 znaků do právě psané zprávy ani zasílání doručenek při potvrzení odeslané zprávy.

Organizační funkce: skvělý kalendář a nechybí miniaplikace

Sony mělo ještě nedávno poměrně velké mezery v oblasti kalendáře. Dnes už ale patří i tahle část výbavy mezi přednosti výrobce. Xperia Z1 Compact dokáže pracovat s více kalendáři, v případě různých kalendářů Googlu dokáže telefon oddělovat jednotlivé typy dle barev, což dříve neuměl. V měsíčním i týdenním náhledu tak přesně vidíte, kdy co máte. A to i na menším displeji Z1 Compact.

 
 

Z další organizační výbavy je přítomný budík, kalkulačka, poznámky, stopky, časovač a diktafon (který je součástí poznámek). Nechybí výrobcem doinstalovaný prohlížeč Office dokumentů a PDF v podobě aplikace OfficeSuite (Word, Excel, PowerPoint), která dokáže soubory v bezplatné verzi otevírat, pro jejich editaci je nutné si zaplatit přímo z aplikace plnou licenci za zhruba 400 korun. Žádná funkce zde tedy nechybí.

 
 

Stejně tak jsou opět k dispozici malé plovoucí aplikace. Díky nim (diktafon, poznámky, kalendář, kalkulačku a další) můžete mít ty právě používané funkce rychle nadosah takřka odkudkoliv, když si miniaplikace připevníte v minimalizované podobě například na pravý kraj obrazovky. Je to velmi nápadité a funkční řešení. Ačkoliv u menšího 4,3“ displeje už praktické využití oproti phabletu Z Ultra se 6,44“ displejem výrazně klesá.

GPS a navigace: rychlonavigátor

Stejný integrovaný čip, který umí využívat jak americké GPS, tak ruské Glonass, dokáže vyhledat současnou polohu telefonu s využitím mobilních dat či Wi-Fi během pár vteřin. Opravdu zbytečně nečekáte. Pro navigaci a orientaci slouží léty ověřené mapy Googlu a tradičně tak u nich můžete stále počítat s bezplatnou online navigací a aktuálními mapovými podklady.

 
 

Datové funkce a webový prohlížeč: Google zavládl

Změny nenastaly u malé Xperie Z1 Compact ani v oblasti dat. A to je jedině dobře. Výbava telefonu je totiž v tomto ohledu hodně silná, konkrétně je k dispozici: GPRS/EDGE, 3G/HSPA+ (dual-carrier HSDPA až 42,2 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s) a LTE (až 150 Mb/s download a 50 Mb/s upload). Pro připojení na internet se dá využít také populární Wi-Fi (se všemi dnes používanými standardy a/b/g/n/ac).

Pro samotné surfování na webu pak internetový prohlížeč Chrome. Sony již stejně jako u velké Z1 v telefonu nepřináší alternativu v podobě WebKit prohlížeče, který byl součástí telefonů s Androidem pěkně dlouhou dobu. Už jej natvrdo nahradil mobilní Chrome. Z něj plynou výhody jako například pohodlná synchronizace záložek v rámci vašeho Google účtu na mobilu, tabletu a na počítači, je rychlejší a přináší propracovanější ovladatelnost například v rámci více spuštěných oken. Absence WebKitu však znamená, že již do telefonu ani zpětně nedostaneme podporu Flash obsahu, takže některé stránky nebudou v takové podobě, jako na počítači a určitý obsah tedy bude na mobilu scházet. Naštěstí se to dá vyřešit doinstalováním například prohlížeče Doplhin a přidáním Flashe do něj.

 
 

Z datových funkcí Sony opět nezapomnělo na šikovnou možnost vytváření hotspotu z telefonu, a to jak přes Wi-Fi a Bluetooth, tak USB. Tethering využívá mobilního připojení Xperie Z1 a přes danou technologii se pak připojují okolní zařízení, kterým můžete nastavit heslo. Hotspot využívám poměrně často a musím říct, že zde vše fungovalo na jedničku. Z technologií ještě zmíním nejnovější používané a úsporné Bluetooth 4.0, dále USB 2.0 (a pro připojení k TV přes kabel MHL – HDMI) a NFC. Schází jen Infraport, který někteří výrobci začali opět používat u svých vlajkových lodí pro dálkové ovládání televizí. Jeho absenci ale nevidím nijak jako podstatnou.

Zhodnocení a konkurence

Sony mělo práci jednoduchou, vzalo funkce z velké vlajkové lodi Z1 a dalo do menšího těla, jak si „každý“ už dlouhou dobu přál. A tak tu máme konečně model hodný označení „vlajková loď v kompaktnějším provedení“. Přídomek „Compact“ (kompaktní) zde skutečně sedí lépe, než konkurencí používané označení „mini“, Z1 Compact je o něco málo větší než iPhony 5/5S, rozhodně nejde o mini verzi.

 

Ačkoliv byl výrobce nucen v některých ohledech na výbavě ubrat (HD místo Full HD displeje, baterie s 2300 mAh místo 3000 mAh), udělal tak na správných místech. Jenže ve skutečnosti právě ty podstatné rozdíly mezi menší a větší verzí Z1 nedělají fyzické parametry, jako spíše verze operačního systému. Menší Z1 Compact má Android 4.3, zatímco velká Z1 ještě zůstává třeba právě na českém trhu na verzi 4.2.2. Díky zatím méně odladěnému firmwaru tak nová menší Z1 fotí hůře, na druhou stranu lépe hospodaří s baterií (i přes nižší kapacitu, ovšem s nižším rozlišením displeje – nižší energetická náročnost), je výkonnější a má i pár nových funkcí v prostředí, které za čas dorazí také na velkou verzi Z1.

Pokud chcete vlajkovou loď, která dnes není přerostlá, je Z1 Compact aktuálně jedinou možností. Oproti stájové velké Z1 v některých ohledech zatím zaostává, v některých naopak kolegu předčila. Cena pohybující se jen o zhruba 1000 korun méně než kolik si výrobce řekne za velkou verzi je celkem přijatelná. Zde se již nejedná o žádná „mini“ marketingová provedení vlajkových lodí, jako doposud ukazovala konkurence. Zde máme to nejlepší od Sony v kompaktním těle.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní těloPlus prostor pro doladění FW
Plus funkce z velké Z1Plus náchylná skleněná záda
Plus čtyřjádro Snapdragon 800
Plus 20 Mpx fotoaparát

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články