Recenze Sony Xperia Z5: další povedená repríza
Sony ani ne po půl roce přichází s další evolucí své vlajkové lodě mezi smartphony. Nová Sony Xperia Z5 je ještě vybavenější – má vylepšený 23 Mpx fotoaparát se superrychlým autofocusem či unikátní čtečku otisků prstů; přitom zůstává voděodolná a nechybí nadprůměrná dvoudenní výdrž, ale bohužel je také „neočekávaně“ ještě dražší než její předchůdkyně. Více prozradí naše recenze.
Tip: Recenze Sony Xperia Z5 Compact: nejlepší malý smartphone
Nejnovější nejvybavenější Xperia to nemá vůbec jednoduché. Japonský výrobce totiž opět udělal jen malý evoluční krůček, který sice znamená nesporná vylepšení a jistý pokrok, jenže při racionálním uvažování vzhledem k vysoké pořizovací ceně – přes 20 000 Kč, nejspíše dojdete k závěru, že je lepší koupit raději některého z předchůdců nebo rovnou konkurenci. Nebo snad ne? Naštěstí to není tak jednoduché, jak by se mohlo každému zdát.
Sony Xperia Z5: specifikace
Konstrukce | kov, 146 x 72 x 7,3 mm, 154 g |
---|---|
Displej | 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop |
Procesor | 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 810 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD slot |
Fotoaparát | 23 Mpx, superrychlý autofocus, blesk + přední 5 Mpx |
Technologie | LTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 2 900 mAh |
Cena a dostupnost | ?, říjen 2015 |
Za zapůjčení mobilního telefonu Sony Xperia Z5 děkujeme eshopu Smarty.cz, kde si jej můžete zakoupit.
Design a zpracování: Praktičnost zvítězila
Při pohledu na novou Xperii Z5 si možná řeknete, že budou lidé tenhle telefon opět plést s předchozími modely. V tiskových materiálech možná ano, v praxi naštěstí ne. Novinka totiž překvapivě nahrazuje skleněná záda za praktičtější na omak „plastové“ provedení se soft-touch povrchem (podle výrobce však jde o frosted glass panel). Držet telefon v ruce je tak zase o něco příjemnější (ačkoliv na „hranatější“ provedení designu OmniBalance to stále není úplně ono), navíc se vám záda nepoškrábou tak lehce, jako u předchozích „skleněných“ zetek.
Výrobce však za praktičtější „plastové“ provedení musel zaplatit celkem vysokou daň, zetpětka už bohužel s novými zády nevypadá tak luxusně, jako její skleněno-kovová předchůdkyně (či vyšší model Z5 Premium, který má „zrcadlová“ záda), leč má stále alespoň kovový rám. I ten však na prémiovém pocitu moc nepřidává, v případě testované černé verze je totiž na pohled snadno zaměnitelný s obyčejným plastem, který má kov jen imitovat. A to rozhodně není to, co byste u mobilního telefonu za více než 20 000 korun chtěli slyšet.
Mnohem potěšitelnější však u Sony Xperie Z5 je její zvýšená voděodolnost a prachuvzdornost dle cerfitikace IP68 (až 30 minut pod vodou do 1,5 metrové hloubky a naprostá prachuvzdornost), mezi nejnovějšími vlajkovými loděmi prakticky bezkonkurenční. O telefon se tak nemusíte bát, přežije nejen deště nebo nenadálé polití, ale také třeba koupání. Pozor si musíte dávat jen na dokonalé zadělání zdířky se sloty na SIM kartu a microSD kartu. Naopak konektor microUSB může být stejně jako u předchůdkyně naprosto odhalený.
Pokud jde o rozmístění prvků na telefonu, na čelní straně najdeme nad displejem 5 Mpx kamerku pro focení selfie, senzor vzdálenosti a jasu, nechybí ani praktická barevná LED dioda, která upozorní na veškeré zmeškané notifikace. Nad a pod displejem se pak nachází stereo reproduktory. Zadní strana přináší pouze 23 Mpx fotoaparát (který narozdíl od iPhonu nebo Samsungu Galaxy S6 a jeho variant není vystouplý nad okolní povrch) a pod ním pak jediný LED blesk.
Levý bok přináší pouze zdířku na SIM a microSD kartu, na pravém boku je novinkou klávesa pro zapnutí s integrovanou čtečkou otisků prstů (rozeznání funguje na jedničku, rychlost odemknutí je o něco pomalejší než u iPhonu 6S – kde narozdíl od Sony téměř ani nevidíte zamykací obrazovku) a nechybí lehce dostupná dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti a mechanická spoušť fotoaparátu. Na spodní hraně najdeme microUSB port a otvor pro uchycení poutka, na horní straně pak 3,5 mm Jack a sekundární mikrofon pro redukci hlasitosti.
Displej, prostředí a baterie: U Sony válí
V moderní smartphonové éře Sony snad ještě nikdy nemělo ty úplně nejkvalitnější displeje. Jistým zábleskem však při představení nových modelů řady X5 bylo odhalení světově prvního telefonu s 4K displejem, Xperie Z5 Premium. Co ale naplat, že tenhle model ve skutečnosti ultrajemný displej využívá jen v některých případech – a v klasickém prostředí nikoliv. Stejný displej tak de facto najdeme i na testované Xperii Z5, která disponuje Full HD rozlišením na 5,2 palcové úhlopříčce, což dělá jemnost stále výborných 424 ppi. A bohužel, v dalších ohledech jde stále o displej spíše jen průměrných kvalit.
Displej jako takový nemá příliš syté a kontrastní barvy, nejhorší je pak čitelnost na venkovním světle. Ani na maximální jas nemáte zaručené, že informace na obrazovce bez problémů přečtete. A kámen úrazu tkví také v automatickém nastavování jasu, které zkrátka moc dobře nefunguje – respektive čidlo nastavuje hodnoty mnohem nižší, než by bylo potřeba (dost možná kvůli dosažení tolik výrobcem propagované dvoudenní výdrži). Pokud by šlo zvýšit rozpětí pro automatickou regulaci jako třeba u Samsungu, pak dobrá, jenže to nejvybavenější Sony neumí. Budete se tak muset smířit s manuální změnou jasu.
Pokud jde ale o prostředí, japonský výrobce ukazuje, že přináší skvělý uživatelský zážitek a hlavně také hodně ocenitelnou podporu. Sony Xperia Z5 začíná na operačním systému Android 5.1 Lollipop a majitelé telefonu se už teď mohou těšit na výrobcem slíbenou aktualizaci na nejnovější Android 6.0 Marshmallow. Navíc na seznamu je více než 10 modelů a další by se měly přidat později. Za tohle Sony rozhodně sklízí kladné body.
Systém od Sony nepřináší žádná překvapení, můžeme dokonce říci, že je prakticky totožný jako u předchozích modelů řady Z. Mnohem podstatnější je tak informace o odladěnosti. Výkonný osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810 zajišťuje společně s operační pamětí 3 GB RAM bezchybný běh celého prostředí, vše běhá rychle a plynule. Snad jen, že čipset stejně jako u jiných výrobců i u Xperie Z5 občas příliš hřeje. Ale třeba to ještě bude na zimu celkem přínosné. Důležité je, že nejde o žádný extrém a třeba takového popálení se rozhodně nemusíte obávat.
Po stránce výdrže je na tom Sony také velmi dobře. Pokud telefon používáte v pracovním nasazení, můžete se spolehnout na minimálně celodenní výdrž. Když ale využijete úsporný režim Stamina, můžete se dostat klidně i na dvoudenní výdrž, bez něj na zhruba 1,5 denní výdrž běžného používání. Vše se odvíjí od toho, co všechno v úsporném režimu necháte povolené a co zakážete. Stejně tak hodně rozhoduje nastavení hodnoty jasu displeje. V každém případě však Sony Xperia Z5 dosahuje skvělých výsledků. Následné nabíjení pak trvá přibližně 2 hodiny a není tak zrovna nejrychlejší ze všech špičkových smartphonů. Na tom by Sony ještě mohlo do budoucna zapracovat.
Fotoaparát a multimédia: Stále tomu něco chybí
Nejvybavenější Sony přináší zase o něco vylepšený fotoaparát. Jeho maximální rozlišení stouplo už na 23 megapixelů, ale v něm pořídíte fotky jen v režimu 4:3. Používanější formát 16:9 využijete buď ve 20 Mpx nebo v „obvyklejší“ 8 Mpx (kde fotoaparát navíc využije schopnost pro přepočet z původního vyššího rozlišení a tedy získání „detailnější“ fotky než kdybyste fotili s běžným 8 Mpx snímačem). Největší zbraní pak má být superrychlý autofocus v kombinaci s automatickým režimem. Zní to až moc hezky, jaká je tedy praxe?
Xperia Z5 opravdu bleskurychle ostří a fotit můžete, i když ještě ani nemáte na displeji telefonu scénu zaostřenou. Fotoaparát vždy stejně znovu velmi bleskově zaostří. Výsledkem je, že kdo moc neumí fotit, pořídí víc snímků ostrých. Tedy teoreticky. Prakticky pokud fotit umíte, rozdíl moc nepoznáte. Snímky nejsou viditelně ostřejší než u konkurenčních smartphonů, a třeba v takovém makro režimu je opravdu umění pořídit ostřejší snímek něčeho, kde potřebujete využít větší hloubku ostrosti. Dost často se tak stává, že ostrá je scéna jen na některém místě.
A ani další scény bohužel neprokázaly, že by se nejvybavenější Xperia dokázala konečně zbavit nálepky „hůře fotícího smartphonu se snímačem od Sony“. Vždyť ostatní značky, které používají třeba i starší řešení snímače právě od Sony, dosahují zpravidla lepších výsledků. Možná tak smartphonům japonské stáje přeci jen chybí tolik skloňovaná optická stabilizace obrazu. Nebo je snad problém ještě jinde? Na samotné snímky se můžete podívat níže. Srovnávací fototest s konkurencí již připravujeme! Zatím tedy nezabíháme úplně do detailů.
Snímky pořízené s telefonem
Závěr a zhodnocení
Nejvybavenější Sony patří mezi nejdražší telefony na trhu, ale výbavou to moc nedokazuje. Konkurence v podobě hlavně iPhonu 6S a Samsungu Galaxy S6 včetně jeho dalších variant je v určitých ohledech zase o krok dál. Přesto má Sony šanci. U fanoušků stáje asi není co řešit, jde o nejlepší smartphone tohoto japonského výrobce. U ostatních pak mohou rozhodnout takové věci, jako je bezkonkurenční voděodolnost či dvoudenní výdrž. Bude to ale stačit nebo je to málo?
Vlajková loď od Sony je letos mnohem více věcí preferencí jednotlivých uživatelů, než tomu bylo v předchozích letech. Kdo chce luxusně vypadající smartphone, bude spíše volit mezi iPhonem a Samsungem, či dalšími značkami (či z předchozích Xperií řady Z). Pokud dáte na po všech stránkách vynikající displej a fotoaparát, také se budete nejspíše asi rozhodovat mezi předními dvěma výrobci.
Jestli vám ale hodně záleží na výdrži – a to jak baterie, tak celkové proti vnějším vlivům, dáte přednost Sony (ať už jakékoliv verzi vlajkové lodi z posledních let tohoto výrobce) a rozhodně litovat nebudete (snad jen peněz, na které telefon přijde). U konkurence byste naopak s těmito požadavky moc nepochodili.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.