Čínský Huawei má ve vodách střední třídy hned několik smartphonů, které lze s přehledem označit za štiky. A nyní se k nim přidává další, možná ještě větší predátor. Model P20 Lite má totiž snad všechny předpoklady k tomu, aby se z něj stal nový hit střední třídy, ale hlavně nemá žádné větší chyby. Bude bodovat nejen v příštích pár měsících, ale třeba po celý zbytek roku? Uvidíme. Nejen o tom se více dočtete v následující kapitolách naší recenze.
Cenově dostupnější smartphony jsou čím dál tím populárnější a i nový Huawei P20 Lite ukazuje proč. Ne každý chce totiž dávat třeba 30 tisíc za nejnovější iPhone (pokud použiju srovnání, ke kterému tíhne i samotný výrobce), když mu skvělou službu může odvést klidně i několikrát levnější telefon (v případě P20 Lite více než 3x levnější). A teď nejde jen o nenáročné uživatele, ale dokonce už i o ty zkušené. Někteří totiž dobře vědí, že za příplatek toho tolik navíc nezískají, a je tak lepší peníze ušetřit na něco jiného.
Nicméně kdyby tohle stačilo vědět, nebyly by potřeba žádné recenze a reálné zkušenosti. Ale není tomu tak. Jistě vás tedy hlavně zajímá, jestli je P20 Lite od Huawei opravdu povedený? A vyplatí se tedy pořídit? Na prodejních letácích vypadá skoro jako „onen převratný“ iPhone X (recenze), akorát za třetinovou cenu, a specifikace má také skvělé, nebo minimálně zvučné. Co nám tedy ukázala praxe, když jsme navíc tento telefon napřímo srovnávali po zkušenostech s iPhonem X?
Huawei P20 Lite: specifikace
Konstrukce
skleněno-kovové tělo, 149 x 71 x 7,4 mm, 145 g
Displej
5,84″, IPS LCD, 19:9, 2280 x 1080 px, jemnost 432 ppi
Kontroverzní design iPhonu X je předmětem nekončících debat a mohou za to i ostatní výrobci, kteří se ho snaží porůznu napodobovat. Co je však jisté, že „inspirováním se“ od jednoho z nejznámějších současných telefonů nešlápnete vedle, protože může být zajímavý právě pro zákazníky, kteří nemají na mnohonásobně dražší originál. Jenže jak už to v životě bývá, když dva dělají totéž, není to totéž. A platí to, v dobrém i špatném slova smyslu, i pro Huawei a jeho P20 Lite.
Telefon od Huawei může na první pohled mnoha lidem připadat jako iPhone X, kvůli vyříznuté horní části obrazovky s reproduktorem a selfie kamerou. A třeba za to ještě budou rádi. Nicméně výřez v horní části, když ve spodní zůstává nevyužitá brada, mi každopádně přijde jako takové inženýrské faux pas. Displej je o něco málo větší díky dvěma „růžkům“ v horní části, ale praktický smysl mi – narozdíl od celoplošného displeje u iPhonu X, kde není žádná brada ani jiný rámeček – uniká. Navíc když při přehrávání videa přes celou obrazovku telefon neumí roztáhnout obraz až přes výřez, což Apple umí. Ale jinak prostředí s výřezem umí pracovat a není nijak na obtíž.
Přednosti P20 Lite jsou podle mě jinde. Stačí telefon vzít do ruky a hned pocítíte, jak se příjemně drží. Díky tenkému tělu, ale také poměrně nízké hmotnosti. A k lepšímu úchopu přispívají také lehce zakulacené hrany, takže vás do dlaně nic zbytečně neřeže. Kovový rám je poměrně pevný a působí prémiově, stejně jako zadní skleněná strana. Ta je nicméně občas docela kluzká, takže musíte telefon v ruce raději pevně držet. Ale třeba u iPhonu X s jeho vyšší hmotností je riziko vyklouznutí z ruky mnohem vyšší. Co však inženýři z Huawei provedli taktřka identicky, je vertikální rozložení duálního fotoaparátu na zádech, bohužel včetně vyčnívajícího fotografického modulu. Telefon se tak bude na stole viklat.
Asi největším překvapením však pro mě byla přední kamerka, kterou P20 Lite používá pro odemykání obličejem. Funguje totiž překvapivě dobře, za různých podmínek, ale i po lehké změně vizáže, či přidání některých doplňků oblečení. Problém zůstává už jen při horším osvětlení, či v absolutní tmě, kde 2D čtečka tváře od Huawei zkrátka nemá na pokročilé 3D řešení od Applu, které funguje na odlišném principu a větším počtem senzorů. A to samé platí o úrovni bezpečnosti. Ale ruku na srdce – potřebujete nejvyšší dosažený stupeň zabezpečení? Pokud nejste vysoce postavená osoba, či nejste posedlí zabezpečením, pak zřejmě ne. A navíc u Huawei se dá čtečka tváře kombinovat se čtečkou otisků prstů, u které opět najdeme praktická swipovací gesta pro např. snažší stažení notifikačního centra s rychlými přepínači.
A u čtečky si ještě dovolím zůstat. U iPhonu X můžete telefon nechat automaticky probudit pouhým zvednutím např. ze stolu či kapsy, a to samé nechybí ani u Huawei P20 Lite (ačkoliv to u něj nefunguje tak dobře, občas musíte telefon nejen zvednout, ale i trochu naklopit). U mnohonásobně levnějšího telefonu od Huawei pak navíc lze nastavit automatické odemknutí po rozeznání obličeje, takže můžete oproti Applu ušetřit posuvné gesto pro odemknutí obrazovky. Jenže pak se trochu nešikovně zbavíte notifikací na zamčeném displeji, které přitom mohou být opět po vzoru Applu skryté, dokud se na telefon nepodíváte a nebudete autorizováni pro jejich přečtení.
Pokud jde o další podobnosti či rozdíly, Huawei P20 Lite se může pochlubit barevnou notifikační diodou, ačkoliv slovíčko „pochlubit“ je možná zbytečně silné. Vzhledem k miniaturnímu provedení a slabému výkonu LED světýlka totiž musíte být spíše přímo u telefonu, abyste si notifikace vůbec všimli. Ale lepší aspoň takové řešení, než žádné. A dále pak u telefonu najdeme oboustranný USB-C port, samostatný 3,5 mm Jack na sluchátka, či technologii NFC pro pohodlné placení mobilem. A nechybí ani dual SIM slot, konkrétně v hybridním složení, takže vložíte buď 2 SIM karty, nebo 1 SIM + 1 microSD kartu. Co by se však u Huawei od konkurence, a to nejen Applu, ale i Samsungu, mohli naučit, je zvýšená odolnost. Voděodolných telefonů přibývá, nejen v nejvyšších cenových patrech.
Displej, prostředí a baterie: funkcí má na rozdávání
Ačkoliv marketingová označení nerad používám, v případě P20 Lite udělám výjimku. Jeho tzv. FullView 2.0 obrazovka je totiž vůbec poprvé u telefonů Huawei vyříznutá, podobně jako u iPhonu X, ovšem jde zkrátka jen o IPS LCD panel, který má lehce zakulacené rohy a v horní části pak onen „notch“. Mnohem podstatnější mi však přijde nový poměr stran 19:9, díky kterému je telefon velmi protáhlý, úzký, a díky tomu se lépe drží v jedné ruce. Pokud jde o jeho zobrazovací kvality, s Full HD+ rozlišením se ve střední třídě už tak nějak počítá, a jeho barvy, zobrazovací úhly, či světelnost pak spadá do těžkého průměru. Což není vyloženě špatně.
Naopak oceňuju některé vychytávky, se kterými se Huawei snaží své telefony vylepšovat. Třeba jako režim chytré rozlišení, který automaticky snižuje rozlišení displeje a tedy prodlužuje výdrž baterie, ovšem obraz je např. při čtení textu již viditelně horší a nehodí se ho tak používat vždy. Může se však hodit třeba pro prodloužení výdrže během náročnějšího dne, např. ještě v kombinaci s úsporným režimem – a aby toho nebylo málo, na výběr jsou u P20 Lite rovnou dva režimy – „lite“ (jen vypne aktualizace aplikací na pozadí či omezí vizuální efekty) a „ultra“ (zpřístupní jen vybrané aplikace). Výdrž při běžném používání mě však nijak nenadchla, spíše jde o průměr, takže počítejte většinou s každodenním nabíjením. Dodávaná rychlonabíječka to ovšem dokáže velmi zpříjemnit.
Pokud jde o uživatelské prostředí, Huawei vsadil rovnou na nejnovější Android 8.0 Oreo (což po půl roce od vydání systému od Googlu snad ani nemůže být jinak), a doplnil ho ještě o svou vlastní nadstavbu EMUI 8.0. Díky tomu si P20 Lite ve většině případů poradí se stále ještě méně obvyklým výřezem displeje, ať už se jedná o běžné používání rozhranní, zobrazování fotek, přehrávání videí, či aplikace třetích stran. Na rozdíl od Applu, kde ani po téměř půl roce nejsou některé známější aplikace přizpůsobené tak, aby využívaly celou obrazovku včetně okolí výřezu displeje, je u Huawei situace již od začátku výrazně lepší. Snad jen zmíněné přehrávání videí z YouTube, které po zvětšení z 4:3 na celý displej zobrazí černý pruh v části v výřezem displeje, a má v jedné části hranaté rohy, kdežto v opačné jsou rohy zakulacené. Tohle není zcela domyšlené.
Co však jednoznačně musí sklidit pozitivní reakce, je využití nejnovějšího Androidu a tím pádem podpory projektu Treble, který slibuje rychlé a včasné aktualizace na příští verze Androidu. Tak uvidíme, jak to bude v příštích týdnech a měsících fungovat reálně. Chystaný Android 9.0 P by jistě slušel nejen vlajkovým lodím, ale i možná mainstreamově zajímavějšímu telefonu Huawei P20 Lite. A třeba by výrobci trochu pomohl i zrychlit jeho zařízení, které spoléhá na osmijádrový procesor Kirin 659 ve spolupráci se 4 GB RAM, avšak občas je telefon trochu zpomalený, pokud jde o spouštění aplikací a některé reakce. Výkon při běžném používání bych rozhodně čekal vyšší.
Každopádně vynikající jsou na druhou stranu některé vychytávky, které systém od Googlu patřičně vylepšují. Třeba jako funkce podobná 3D Touch od Applu, ale samozřejmě ve zjednodušeném podání – na ikonkách na plochách chvíli přidržíte prst a zobrazí se vám další možností, jak pracovat s danou aplikací. Tímto způsobem můžete například rychle otevřít novou záložku v prohlížeči, nebo poslat zprávu či zavolat na některý z oblíbených kontaktů. Ale možností je samozřejmě mnohem více. Dále je u P20 Lite k dispozici již lety osvědčené ovládání pohybem, kdy převrácením telefonu např. ztišíte budík či časovač, nebo také jednoduční režim, pro snadnější ovládání telefonu v jedné ruce. Možná to zní jako maličkosti, ale právě takové detaily od sebe odlišují telefony ve střední třídě a mohou být pro řadu zákazníků rozhodující. Pro dokonalosti mi chybělo už jen probuzení dvojitým poklepáním na displeji (nebo jediným klepnutím, jako má iPhone X).
Fotoaparát: podléhá trendům
U Huawei dobře ví, že na fotoaparátu lidem velmi záleží, takže pro jistotu vybavili P20 Lite hned třemi snímači – duálním systémem na zádech a singulárním zepředu. Ale jak se říká, „čím víc pruhů, tím víc adidas“, tak ani zde počet snímačů nemá pozitivní vliv na výsledných snímcích. Základem je hlavní 16 Mpx senzor s objektivem o světelnosti f/2.0, což není papírově příliš skvělé, a sekundární 2 Mpx snímač už situaci nezachrání. Díky němu však můžete fotit o něco lepší snímky s tzv. bokeh efektem, a tedy hrát si s hloubkou ostrosti. Nicméně zázraky od toho opravdu nečekejte.
Mnohem důležitější je však kvalita pořízených snímků, která i přes ne zrovna ideální počasí patří spíše lehce do nadprůměru ve své třídě. Většina zákazníků fotoaparát nejspíše ocení, jeho neoddiskutovatelnými limity však je hlavně pomalejší ostření, či rychlý nástup šumu za horšího osvětlení. Ale v případě Huawei jde zkrátka o fyziku, kterou neošálíte. S čím však něco udělat ještě můžete, je následné editování fotek přímo v předinstalovaném editoru od výrobce, který zvládne základní úpravy, nebo přidání různých barevných filtrů, abyste pak fotky mohli odeslat třeba na sociální sítě. Tedy tam, kde na kvalitě až zas tolik nezáleží. Pokud zrovna nejde o selfie, či portrétní scénu.
Jak fotí Huawei P20 Lite?
Pro selfie je zde připravený taktéž rovnou 16 Mpx fotosnímač, který je vylepšený o novou technologii Light Fusion selfie pro perfektní selfie. Telefon dokáže mapovat 96 rozpoznávacích bodů tváře a na základě toho pak lépe nastavit fotoaparát. Jde tedy o jednoduchou formu umělé inteligence. A vy si pak jen vyberete, jestli chcete „vylepšit“ jen částečně, nebo třeba maximálně. Jen se pak nedivte, že vás lidí nemusí poznávat. Některé úpravy pak lze provádět i po samotném vyfocení, což se jistě také může hodit. Ale jako vždy samozřejmě záleží hlavně na kvalitě snímku jako takového. A řekl bych, že jde taktéž spíše o nadprůměr toho, co s dnešními telefony v dané kategorii vyfotíte. Chyběl mi snad jedině širokoúhlý režim, aby bylo možné zachytit i větší skupinu lidí, než jen sebe a pár přátel kolem.
Zhodnocení
O cenově dostupném telefonu od Huawei zřejmě ještě uslyšíme, ačkoliv výrobce nabízí velmi široké portfólio modelů, ve kterých aby se čert vyznal. Tím chci říct, že P20 Lite se povedl a jistě si svou cílovku najde – zejména díky tomu, že jde o takovou levnější a chudší alternativu za iPhone X, která přitom nemá žádných větších slabin. Jen pár menších nedostatků, se kterými se dá žít. A pokud ne, možnosti najdeme jinde. Každopádně Huawei dokáže zaujmout hlavně moderním designem s malými rámečky kolem displeje, dále nejnovějším Androidem Oreo s nepsaným příslibem budoucích aktualizací, přidanými vychytávkami ve své nadstavbě, či slušným předním i zadním fotoaparátem. A ani čtečky otisků a tváře nejsou k zahození.
Huawei P20 Lite se začíná prodávat za zhruba 9 tisíc korun, což není zrovna málo, ale s přihlédnutím k tomu, že je Huawei ve střední třídě již nějaký ten rok etablovaný, se to dá buď překousnout nebo počkat na pokles ceny.
Z konkurence bych vybral zejména Samsung Galaxy A5 2017 (recenze), který přináší za 9 tisíc korun ve skleněno-kovovém a navíc voděodolném těle např. 5,2″ Super AMOLED displej, osmijádrový procesor Exynos 7880 se 3 GB RAM, poměrně slušně vyladěné prostředí, či 16 Mpx fotoaparáty se světelností f/1.9 zepředu i zezadu. A nechybí ani nejmodernější funkce jako je USB-C, NFC, čtečka otisků prstů, nebo rychlonabíjení. Další možností může být Nokia 7 Plus, která za 10 tisíc korun nabízí precizní design s celohliníkovým zpracováním, velký 6″ displej, nejnovější Android 8.1 Oreo s příslibem budoucích aktualizací, Qualcomm Snapdragon 660 se 4 GB RAM, či duální hlavní fotoaparát 12+13 Mpx s optikou Zeiss. Ani zde nechybí některé nejmodernější funkce a technologie. A nakonec stájový kolega, Honor 8 (recenze), který je již časem prověřený s vyváženou výbavou a navíc ještě o něco málo cenově dostupnější, když vyjde jen na 8 tisíc korun.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.