Recenze OnePlus Nord N10 5G – Když je pátá generace málo

  • OnePlus se rozhodlo přinést podporu sítí páté generace i do nižší střední třídy
  • Vše doplnilo nadprůměrnou, leckdy dokonce překvapivou výbavou a příznivou cenovkou.
  • Může to stačit v Česku, kde do implementace sítí páté generace zbývá ještě hezkých pár let?
OnePlus Nord N10 5G

OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Jako už několikrát v historii, také v těchto dnech se Česko kvůli kombinaci mnoha faktorů ocitá na chvostu technologického pokroku. Právě v okamžiku, kdy do našich rukou dorazil OnePlus Nord N10 5G se ukázalo, že i kmitočty pro sítě páté generace prozatím zůstanou v rukou stávajících tří operátorů.

Podle skeptiků to může znamenat, že rychlost zavádění technicky nejpokročilejších sítí na českém území se nejspíš zvyšovat nebude a zůstává tak otázkou, kdy telefon s podporou 5G dojdou svého stoprocentního uplatnění.

OnePlus se přesto rozhodlo uvést svůj nejnovější Nord také na náš trh a doufá, že jeho zbylé kvality přesvědčí doposud nerozhodnuté zákazníky pro telefon značky, které se před lety profilovala jako “flagship killer”.

Nord N10 5G samotný má do vlajkové lodi daleko. Nejen výbavou, ale i cenou, která u různých prodejců osciluje mezi devíti a desíti tisíci. Ocitá se někde mezi špičkou série Nord, kterýžto model si vystačí bez dalšího označení, a Nordem N100, ještě o něco levnějším přístrojem bez podpory 5G. Jinými slovy N10 5G přichází s cenovkou, za kterou si kupuje nový telefon většina Čechů a chce s ním vydržet několik let, než ho obmění za podobnou cenu. Osobně bych řekl, že neexistuje pro výrobce větší výzva, než úspěch právě v této kategorii

OnePlus Nord N10 5G: specifikace

Konstrukce plast, 163 × 74,7 × 8,95 mm, 190 g
Displej 6,49″, IPS LCD, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 ppi
Operační systém Android 10 + OxygenOS 10.5
Čipset 8jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 690
Paměť 6 GB RAM, úložiště 128 GB (UFS 2.1) + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.79 + f/2.25 + 2× f/2.4, EIS, umělá inteligence, LED; přední 16 Mpx, clona f/2.05, EIS
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 300 mAh, rychlonabíjení 30 W
Cena a dostupnost od 7 990 Kč, podzim 2020

Obsah balení

  • telefon OnePlus Nord N10 5G
  • jehla na SIM
  • až 30W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Klasický Nord? Jen někde!

  • Rámeček zůstává plastový
  • Krycí sklo s kompromisy
  • Návrat jacku a klasické čtečky otisků

“Kdybych před vás položil dvě úplně stejné krabičky sirek…” dalo by se společně s Miroslavem Donutilem začít povídat o vzhledu levnějšího Nordu. Se svým starším a vybavenějším bratrem je si podobný. Vlastně skoro stejný. Stejně jako znalci automobilů podle vnějších znaků dokážou určit, o jaký výbavový stupeň se jedná, nejspíš ani vy nebudete mír problém rozeznat levnější od dražší verze.

OnePlus Nord N10 5G

Zadní plastová strana, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Na první pohled se toho ale nezměnilo moc. A už po vyndání s krabice s velkoplošnými nápisy je jasné, že k tomuto konstatování musíme přidat “bohužel”. N10 je sice příjemně lehký, to ovšem kvůli tomu, že jeho rám je stejně jako u dražší varianty pouze plastový a na dotyk je to znát. To samé bohužel platí také o zádech přístroje.

Jen vpředu nalezneme tvrzené krycí sklo. Tentokrát se ovšem nejedná o pátou generaci skla od Corningu, ale “jen” o Gorilla Glass 3. Zkušenosti uživatelů těchto skel často konstatují, že zatímco pětka lépe odolá pádu, trojka je zase méně náchylná na poškrábání. Pokud si budete vybírat mezi jednotlivými Nordy, je možná záhodno vzít tento fakt v úvahu. Nemluvě o tom, že dražší Nord má tvrzené sklo i na zádech.

Ať je to ale jak chce, pořád je škoda, že tentokrát výrobce do balení nepřidal pouzdro. To by se hodilo nejen k ochraně nepříliš odolného rámu a zadní plochy, ale také by nejspíš dokázalo vyrovnat slušný schod, který tvoří čtyřnásobný fotomodul na zádech telefonu. N10 5G se proto stejně jako podobné přístroje hodně kývá. I když asi o něco méně než dražší varianta telefonu. Ta všechny objektivy poskládala vedle sebe, zatímco “en desítka” z nich má písmeno L.

Schod je proto širší, a to telefon trochu stabilizuje. Na druhou stranu ale zejména nosíte-li telefon v kapse, narazíte na to, jak ostré má tento výběžek hrany. Cítil jsem je dokonce i přes látku džínů, a to je co říct.

OnePlus Nord N10 5G

Detail na vystouplý fotoaparát, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Hned vedle batohu nalezneme další odlišnost, která vede k dvoutisícovému rozdílu mezi oběma Nordy. Je tu klasická čtečka otisků prstů (dražší Nord ji implementoval pod čelní sklo). Má to své výhody. Toto řešení je bezesporu rychlejší než displejový senzor a Nord N10 to dokazuje. Bohužel výrobce této příležitosti nevyužil k implementaci dotykových gest.

Jak už čtečka otisků naznačuje, u aktuálního levnějšího z modelů se OnePlus odhodlal k užití leckdy výběhových, o to však užitečnějších prvků. Vedle USB-C konektoru tak nalezneme zdířku na jack. Slot na SIM se oproti dražšímu Nordu přesunul na levý bok. Možná i proto je ovladač hlasitosti pod ním na můj vkus přeci jen dost nízko. Zamykací tlačítko pak našlo své místo přirozeně naproti němu.

Když se na chvíli oprostíme od srovnávání s vyspělejším bratrem, není vlastně Nord N10 G vůbec ošklivý telefon. Pravda, je možná trochu rozměrnější, než by si zasloužil. Zejména výraznější brada pod displejem protáhla jeho výšku na víc než 16 cm. V ruce ale překvapí jeho relativně nízká hmotnost v poměru k celkovým rozměrům. Škoda jen, že jej OnePlus nenabízí v širší barevné paletě. Základní metalická barva Midnight Frost, která by se dala nejlépe charakterizovat jako tmavě modro-zelená je sice relativně pohledná, ale trochu fádní.

90Hz displej – a není to málo?

  • Máme tu čtecí i noční režim
  • Schází HDR+
  • Nepříliš obvyklá vysoká 90Hz frekvence

Určité kompromisy nalezneme také na displeji. Žádný AMOLED, ale relativně obyčejná IPS obrazovka zdobí Nord N10. Obyčejná v tom, že například podporu HDR+ bychom hledali marně. Ke sledování médií vhodný poměr 20:9 si ovšem hodí přivítat. Pravda, 6,4 palců úhlopříčky by slušelo vyšší rozlišení než 2400 × 1080 pixelů, ale musíme mít na paměti, v jaké cenové hladině se nacházíme.

OnePlus Nord N10 5G

Displej, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Podání černé je zde lehce nadprůměrné, stejně jako výkony displeje na přímém slunci. Maximální jas 500 nitů má sice k naprostému ideálu daleko, neznamená to ale, že by snad na přímém světle byl displej nečitelný. Stejně jako poměrně široké pozorovací úhly patří i tato hodnota ke standardu kategorie.

Jakkoli tomu použitá technologie zobrazovače nenahrává, zvládá Nord N10 například i always-on displej, kdy může zobrazovat obsah oznámení a hodiny permanentně na zamčené obrazovce. V noci se ale budete muset kvůli přirozeným vlastnostem IPS panelu smířit s tím, že telefon v tomto režimu lehce září. Osobně se mi daleko víc líbil čtecí režim, který umí zobrazení ve vybraných aplikacích přepnout do černobílého módu.

Nechybí samozřejmě ani noční režim. Ten se však u zapůjčeného kusu choval trochu nestandardně. Po každém odemknutí obrazovky se nejprve spustil klasický režim bez modrého filtru. Pokud jste tedy příznivci nočního čtení, radím po odemknutí telefonu ještě chvíli držet oči zavřené, dokud si telefon neuvědomí, kolik je hodin.

OnePlus Nord N10 5G

Horní strana displeje – průstřel, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Ale dost kritiky. Ten největší tahák obrazovky je její vzorkovací frekvence 90Hz. Ta slibuje plynulejší pohyb nejen při procházení menu, ale zejména u sledování videí, případně hraní her. Není to nic, co byste postřehli na první pohled, jako je tomu u telefonů podporujících ještě vyšší obnovovací frekvence. Pokud ale položíte vedle sebe klasický 60Hz telefon a Nord N10, rozdíl uvidíte. Samozřejmě lze kvůli energetickým úsporám přepnout Nord i do pomalejšího režimu. Jak ale naznačím později, není to úplně potřeba.

Kromě už výše zmíněné čtečky otisků na zádech telefonu se dá displej odemknout také 2D skenem. Jedná se skutečně čistě o porovnání fotografie obličeje s tím vašim, jakkoli se telefon během skenování vaší podoby bude tvářit, že podobně jako Face ID vytváří obličejovou 3D mapu. Kéž by ale šlo také nastavit, aby se skenování zapnulo už v okamžiku zvedání telefonu. Takhle musíte tak jako tak stisknout odemykací tlačítko, a to už je přeci jen jistější spolehnout se na otisk prstu.

Tweakovaný Android 10

  • Velké množství nastavení
  • Oproti konkurenci jen krátká podpora

O grafické prostředí se v OnePlus Nord N10 stará starý známý OxygenOS ve verzi 10.5, který se rozprostírá nad Androidem ve verzi 10. Je to první a dost pravděpodobně také předposlední verze Androidu, kterou tento telefon obdrží. Na rozdíl od svého dražšího souputníka má N10 5G od výrobce garantován jen jeden systémový update na Android 11 – potom budou následovat už pouze doladění a bezpečnostní záplaty.

OnePlus Nord N10 5G

Dolní strana displeje – brada, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Proč tomu tak je? Těžko soudit. Média spekulují o tom, levnější telefony pro OnePlus vrábí nějaký OEM dodavatel a společnost tak není schopná plnit své tradiční závazky. Druhou variantou je snaha motivovat zákazníky ke koupi dražších modelů.

Je to škoda. OxygenOS rozhodně má ale přesto co nabídnout. Jak se stalo v androidových nadstavbách zvykem, ani OnePlus příliš nevybočuje z designového kánonu čistého androidu. Nabízí ovšem i možnosti, jak prosředí pozměnit. Vybrat si jde tvar i barvu ovládacích prvků a ikonek, pohrát si jde také se vzhledem zobrazení na zamčeném displeji. Vybrat si můžete mezi šuplíkem aplikací a jejich umísťováním na přímo na plochy. Mezi ovládáním gesty a tradičními tlačítky na spodní hraně displeje. Nebo mezi světlým a tmavým režimem, a to dokonce i pro vybrané aplikace zvlášť.

OnePlus umí také nainstalovat dvě instance vybraných aplikací pro použití s více účty naráz, a dokonce je i bez biometrického ověření znepřístupnit. Aby toho nebylo málo, některé aplikace lze dokonce úplně zneviditelnit a dostanete se k nim jen tajným gestem (dobrá, stačí jen potáhnout dvěma prsty od sebe na domovské obrazovce).

Stejně jako to platí u telefonů asijské provenience odedávna, také u OnePlus lze spouštět některé aplikace gestem na zamknuté obrazovce. Pokud si zapamatujete, pod jakým písmenem jste je uložili, můžete ho jen napsat v tiskací podobě a nemusíte kvůli tomu telefon odemykat a hledat v menu. Nově jde ale tímto způsobem ovládat i přehrávání hudby, což jsem používal daleko častěji, než spouštění programů. Skladbu pauznete sklouznutím dvou prstů po displeji, přetáčení o skladbu vpřed nebo vzad pak probíhá nakreslením šipky v daném směru.

Výkonu tak akorát

V útrobách telefonu tepe osmijádrový Qualcomm Snapdragon 690 podporovaný 6 GB RAM, z nichž při běžném používání většinou zbývá cca 1,5 GB volných. Není to úplně hráčská konfigurace. V benchmarku AnTuTu OnePlus Nord N10 dosáhl skóre přibližně 280 000 bodů, což ho řadí po bok posledních Redmi Note nebo Poco X3.

Náročné hry na nejvyšší detaily nespustíte, budete muset na jejich ovládání dlouho čekat a občas se mi stávalo, že kvůli zahlcení operační paměti náročné kousky typu posledních Asphaltů šly i špatně ovládat. Ani jedna hra se mi pak nepovedla rozchodit tak, aby využila potenciál 90Hz displeje – všechny okamžitě padaly na hodnotu 60 snímků za vteřinu.

Nic z toho ale naštěstí v běžném provozu pozorovat nebudete. Ani sada MS Office, ani Evernote, zkrátka žádná datově náročná aplikace nelaguje a nebude vás nijak limitovat v práci. Občasné záseky jsem pozoroval snad jen při práci s prohlížečem po delší době nečinnosti.

Dost energie na celý den

Už když jsem OnePlus Nord N10 vytahoval z krabice a viděl jeho tenký profil, nechtělo se mi věřit zkazkům o jeho velmi slušné výdrži na jedno nabití. Po dvou týdnech používání ale musím všechny pověsti potvrdit. Bylo by snad dokonce urážkou konstatovat jen, že 4 300mAh akumulátor udrží telefon celý den nabitý. Jeho ambice sahají dál.

Při běžném používání s přibližně pěti hodinami zapnutého displeje po 16 hodinách od vypojení telefonu ze zásuvky jsem dorazil domů se 40 % kapacity. Jinými slovy – OnePlus Nord zvládne bez problémů dva pracovní dny běžného zatížení. A komu by to bylo málo, nalezne přímo v balení 30W Warp Chager, který tento název rozhodně nenese náhodou. Úplně vybitý telefon dokázal nabít za 55 minut – to se mi zatím u žádného testovaného kousku nepodařilo. Snad kdyby se jen ve OnePlus rozhodli plastová záda využít k vestavbě cívky pro bezdrátové nabíjení, a nebyl by důvod ke stížnostem. Bohužel se to nestalo.

Fotoaparát a multimédia? Čtyřikrát průměrně

Najít v nižší střední třídě telefon se čtyřmi objektivy dnes není už nic nezvyklého. Je ale potřeba si uvědomit, že by bylo naivní od nich očekávat stejné výkony jako ve vrcholné kategorii. OnePlus N10 5G je toho jasným důkazem.

OnePlus Nord N10 5G

Detail na fotoaparát, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Roli hlavního fotoaparátu hraje 64Mpx snímač s 0,7µm pixely. Rozměr jednoho bodu je tedy menší, než u “dospělého” Nordu, ale zase jich na snímači nabízí víc. Nad čipem se rozprostírá optická soustava se světelnost f/1.79. kromě těchto parametrů převyšuje hlavní fotoaparát ty ostatní ještě přítomností autofokusu. Optická stabilizace bohužel chybí na všech objektivech, což se kromě výkonů za šera projevuje zejména při natáčení videa. Za chůze N10 5G nezvládá odfiltrovat jednotlivé kroky, což by se u telefonu vyšší třídy nejspíš nestalo, nebo by to minimálně nebylo považováno za součást kánonu.

Kromě hlavního snímače je tu ještě přítomen 2Mpx makroobjektiv. Stejně jako u ostatních telefonů, kde se jejich autoři rozhodnou pro čip s takto nízkým rozlišením, musím i u OnePlus zakroutit hlavou. Zvlášť u makrofotografií, které jejich autoři mnohdy rádi ještě přibližují a pořizují z nich výřezy, se vyšší počet pixelů hodí. Fotografie z levnějšího Nordu ale stačí přiblížit o polovinu a obrázek se začne roztékat a pixelovat. Nemluvě o zbytečném množství kontrastu přítomného v tomto typu fotografií.

Třetím do party je 8Mpx ultrawide objektiv se 119stupňovým záběrem. Tomu lze přičíst k dobru snahu o co nejmenší zkreslení na okrajích fotografie v rámci efektu rybího oka. Nepotěšila mě ale malá světelnost objektivu f/2.25, která se projeví zejména během nočního focení. Prokreslený a vlastně i zřetelný a čitelný často zůstává pouze střed fotografie. Podobně jako u telefonů této cenové kategorie velmi často se i Nordu N10 objevuje barevná nekonzistence během přepínání jednotlivých objektivů. Ty zachycené ultrawide sklem ujíždějí oproti standardním fotografiím mírně do zelena.

Posledním ve čtveřici fotoaparátů je monochromatický 2Mpx snímač. Pokud chcete vidět, jak vypadají fotografie, které pořizuje, musíte trochu neintuitivně vstoupit do režimu barevných efektů a přejet až úplně nakonec. Tehdy se sepne hlavní i monochromatický senzor a dohromady složí fotku, do níž jeden čip přispěje rozlišením, druhý pak barvami.

Nečekejte ale žádné zázraky. Ta radost, se kterou jsem kdysi fotil s iPhonem na režim vysoký kontrast, se nekoná. Nemluvě o tom, že fotografie opět doplácejí na nízké rozlišení snímače. Na vytváření instagramových lo-fi náladovek může občas posloužit dobře, i když stejně tak poslouží jakýkoli softwarový filtr.

Na kvalitu fotografií venku za světla nemohu ale mít stížnosti. Přirozené barvy, žádné expoziční úlety i když pravda – dynamického kontrastu by někdy mohlo být víc, a to i v případě, že se do hry zapojí automatické HDR. Stejně jako u jiných levných fotoaparátů se ale s ubývajícím světlem rychle mění i vzhled fotografií. Jak narůstá ISO, tím více zasahuje žehlící software. Výsledné fotky pak bohužel postrádají přesné kontury, smývají se přechody mezi jednotlivými tóny a obrázek působí spíše jako amatérská malba, než jako reálná fotografie.

Abych ale jen nekritizoval, vzhled fotoaplikace se mi velice zamlouvá. V jednom otočném menu nalezneme rychlý přístup ke všem režimům fotoaparátu. Kromě klasického pořizování fotek je zde i časosběr, zrychlený pohyb a i poměrně štědrý manuální režim, který umožňuje pořizovat i snímky ve formátu RAW.

Rychle se tak lze dostat i přepínači na makrorežim, i volbě vysokého, 64Mpx rozlišení. V něm ovšem nelze pořizovat fotky s jakýmkoli efektem – na ten je potřeba přepnout na 16 megapixelů. Dostupný je také noční mód, který ovšem dle mých zkušeností příliš nefunguje. Zatímco u jiných telefonů dodá snímkům v absolutní tmě jasnější kontury předmětů a dokáže prosvětlit druhdy slévající se černé plochy, u Nordu 5G jen posune snímek směrem do teplejší části barevného spektra a změna jasu je jen nepatrná.

Čím však fotoaparát trpí asi nejvíc, je absence teleobjektivu. Ten připravil One Plus N10 o optický zoom. Ten digitální zdaleka nefunguje tak dokonale, i když je možné tímto způsobem dosáhnout až desetinásobného přiblížení. Ochuzeni jsme zůstali také o hrátky s hloubkou ostrosti. Ne snad, že by One Plus Nord N10 nezvládal bokeh efekt softwarově, ale vám mám povídat. Není to úplně ono. Zejména selfie kamerka s portrétním režimem hodně válčí a z neznámého důvodu se jí občas u selfíček podařilo namísto rozmazaného pozadí povedlo vytvořit fotografovanému objektu svatozář.

Relativně slušné je ovšem video. To Nord natáčí ve 4K rozlišení a framerate 30 FPS, u Full HD rozlišení je podporováno až 60 FPS. Optická stabilizace pohříchu chybí, a to je asi největší problém videozáznamu. Ten je jinak bezproblémový, bez nežádoucího šumu. Jediná drobná výhrada ke kvalitě obrazů by mohla směřovat k trochu nepřirozené prosvětlenosti celého záznamu.

Jak fotí OnePlus Nord N10 5G?

Ukázka: noční režim

5G není všechno

I když v českém prostředí přichází OnePlus Nord N10 5G o svou největší konkurenční výhodu, stále je to telefon, nad kterým se vyplatí uvažovat. I tak jsou tu ovšem konkurenti, kteří mnohdy přinášejí srovnatelnou cenu a spolu s ní i leccos navíc.

Mezi takovými lze jmenovat například Samsung Galaxy A71 (recenze), který oproti Nordu nabídne například efektnější AMOLED zobrazovač. To samé platí i pro Realme 7 Pro, jenž nabídne dokonce i o fous větší baterii a 65W dobíjení. Nord si asi své zákazníky najde, ale nebude to mít jednoduché. Doby, kdy OnePlus dominoval mezi těmi, kteří chtěli výbavu vlajkových lodí za budgetovou cenu už jsou nejspíš definitivně pryč.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 90Hz displej  jen průměrný fotoaparát
 hmotnost  chybí bezdrátové nabíjení
audiojack
výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze OnePlus Nord N10 5G – Když je pátá generace málo

  • OnePlus se rozhodlo přinést podporu sítí páté generace i do nižší střední třídy
  • Vše doplnilo nadprůměrnou, leckdy dokonce překvapivou výbavou a příznivou cenovkou.
  • Může to stačit v Česku, kde do implementace sítí páté generace zbývá ještě hezkých pár let?
OnePlus Nord N10 5G

OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Jako už několikrát v historii, také v těchto dnech se Česko kvůli kombinaci mnoha faktorů ocitá na chvostu technologického pokroku. Právě v okamžiku, kdy do našich rukou dorazil OnePlus Nord N10 5G se ukázalo, že i kmitočty pro sítě páté generace prozatím zůstanou v rukou stávajících tří operátorů.

Podle skeptiků to může znamenat, že rychlost zavádění technicky nejpokročilejších sítí na českém území se nejspíš zvyšovat nebude a zůstává tak otázkou, kdy telefon s podporou 5G dojdou svého stoprocentního uplatnění.

OnePlus se přesto rozhodlo uvést svůj nejnovější Nord také na náš trh a doufá, že jeho zbylé kvality přesvědčí doposud nerozhodnuté zákazníky pro telefon značky, které se před lety profilovala jako “flagship killer”.

Nord N10 5G samotný má do vlajkové lodi daleko. Nejen výbavou, ale i cenou, která u různých prodejců osciluje mezi devíti a desíti tisíci. Ocitá se někde mezi špičkou série Nord, kterýžto model si vystačí bez dalšího označení, a Nordem N100, ještě o něco levnějším přístrojem bez podpory 5G. Jinými slovy N10 5G přichází s cenovkou, za kterou si kupuje nový telefon většina Čechů a chce s ním vydržet několik let, než ho obmění za podobnou cenu. Osobně bych řekl, že neexistuje pro výrobce větší výzva, než úspěch právě v této kategorii

OnePlus Nord N10 5G: specifikace

Konstrukce plast, 163 × 74,7 × 8,95 mm, 190 g
Displej 6,49″, IPS LCD, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 ppi
Operační systém Android 10 + OxygenOS 10.5
Čipset 8jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 690
Paměť 6 GB RAM, úložiště 128 GB (UFS 2.1) + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.79 + f/2.25 + 2× f/2.4, EIS, umělá inteligence, LED; přední 16 Mpx, clona f/2.05, EIS
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 300 mAh, rychlonabíjení 30 W
Cena a dostupnost od 7 990 Kč, podzim 2020

Obsah balení

  • telefon OnePlus Nord N10 5G
  • jehla na SIM
  • až 30W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Klasický Nord? Jen někde!

  • Rámeček zůstává plastový
  • Krycí sklo s kompromisy
  • Návrat jacku a klasické čtečky otisků

“Kdybych před vás položil dvě úplně stejné krabičky sirek…” dalo by se společně s Miroslavem Donutilem začít povídat o vzhledu levnějšího Nordu. Se svým starším a vybavenějším bratrem je si podobný. Vlastně skoro stejný. Stejně jako znalci automobilů podle vnějších znaků dokážou určit, o jaký výbavový stupeň se jedná, nejspíš ani vy nebudete mír problém rozeznat levnější od dražší verze.

OnePlus Nord N10 5G

Zadní plastová strana, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Na první pohled se toho ale nezměnilo moc. A už po vyndání s krabice s velkoplošnými nápisy je jasné, že k tomuto konstatování musíme přidat “bohužel”. N10 je sice příjemně lehký, to ovšem kvůli tomu, že jeho rám je stejně jako u dražší varianty pouze plastový a na dotyk je to znát. To samé bohužel platí také o zádech přístroje.

Jen vpředu nalezneme tvrzené krycí sklo. Tentokrát se ovšem nejedná o pátou generaci skla od Corningu, ale “jen” o Gorilla Glass 3. Zkušenosti uživatelů těchto skel často konstatují, že zatímco pětka lépe odolá pádu, trojka je zase méně náchylná na poškrábání. Pokud si budete vybírat mezi jednotlivými Nordy, je možná záhodno vzít tento fakt v úvahu. Nemluvě o tom, že dražší Nord má tvrzené sklo i na zádech.

Ať je to ale jak chce, pořád je škoda, že tentokrát výrobce do balení nepřidal pouzdro. To by se hodilo nejen k ochraně nepříliš odolného rámu a zadní plochy, ale také by nejspíš dokázalo vyrovnat slušný schod, který tvoří čtyřnásobný fotomodul na zádech telefonu. N10 5G se proto stejně jako podobné přístroje hodně kývá. I když asi o něco méně než dražší varianta telefonu. Ta všechny objektivy poskládala vedle sebe, zatímco “en desítka” z nich má písmeno L.

Schod je proto širší, a to telefon trochu stabilizuje. Na druhou stranu ale zejména nosíte-li telefon v kapse, narazíte na to, jak ostré má tento výběžek hrany. Cítil jsem je dokonce i přes látku džínů, a to je co říct.

OnePlus Nord N10 5G

Detail na vystouplý fotoaparát, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Hned vedle batohu nalezneme další odlišnost, která vede k dvoutisícovému rozdílu mezi oběma Nordy. Je tu klasická čtečka otisků prstů (dražší Nord ji implementoval pod čelní sklo). Má to své výhody. Toto řešení je bezesporu rychlejší než displejový senzor a Nord N10 to dokazuje. Bohužel výrobce této příležitosti nevyužil k implementaci dotykových gest.

Jak už čtečka otisků naznačuje, u aktuálního levnějšího z modelů se OnePlus odhodlal k užití leckdy výběhových, o to však užitečnějších prvků. Vedle USB-C konektoru tak nalezneme zdířku na jack. Slot na SIM se oproti dražšímu Nordu přesunul na levý bok. Možná i proto je ovladač hlasitosti pod ním na můj vkus přeci jen dost nízko. Zamykací tlačítko pak našlo své místo přirozeně naproti němu.

Když se na chvíli oprostíme od srovnávání s vyspělejším bratrem, není vlastně Nord N10 G vůbec ošklivý telefon. Pravda, je možná trochu rozměrnější, než by si zasloužil. Zejména výraznější brada pod displejem protáhla jeho výšku na víc než 16 cm. V ruce ale překvapí jeho relativně nízká hmotnost v poměru k celkovým rozměrům. Škoda jen, že jej OnePlus nenabízí v širší barevné paletě. Základní metalická barva Midnight Frost, která by se dala nejlépe charakterizovat jako tmavě modro-zelená je sice relativně pohledná, ale trochu fádní.

90Hz displej – a není to málo?

  • Máme tu čtecí i noční režim
  • Schází HDR+
  • Nepříliš obvyklá vysoká 90Hz frekvence

Určité kompromisy nalezneme také na displeji. Žádný AMOLED, ale relativně obyčejná IPS obrazovka zdobí Nord N10. Obyčejná v tom, že například podporu HDR+ bychom hledali marně. Ke sledování médií vhodný poměr 20:9 si ovšem hodí přivítat. Pravda, 6,4 palců úhlopříčky by slušelo vyšší rozlišení než 2400 × 1080 pixelů, ale musíme mít na paměti, v jaké cenové hladině se nacházíme.

OnePlus Nord N10 5G

Displej, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Podání černé je zde lehce nadprůměrné, stejně jako výkony displeje na přímém slunci. Maximální jas 500 nitů má sice k naprostému ideálu daleko, neznamená to ale, že by snad na přímém světle byl displej nečitelný. Stejně jako poměrně široké pozorovací úhly patří i tato hodnota ke standardu kategorie.

Jakkoli tomu použitá technologie zobrazovače nenahrává, zvládá Nord N10 například i always-on displej, kdy může zobrazovat obsah oznámení a hodiny permanentně na zamčené obrazovce. V noci se ale budete muset kvůli přirozeným vlastnostem IPS panelu smířit s tím, že telefon v tomto režimu lehce září. Osobně se mi daleko víc líbil čtecí režim, který umí zobrazení ve vybraných aplikacích přepnout do černobílého módu.

Nechybí samozřejmě ani noční režim. Ten se však u zapůjčeného kusu choval trochu nestandardně. Po každém odemknutí obrazovky se nejprve spustil klasický režim bez modrého filtru. Pokud jste tedy příznivci nočního čtení, radím po odemknutí telefonu ještě chvíli držet oči zavřené, dokud si telefon neuvědomí, kolik je hodin.

OnePlus Nord N10 5G

Horní strana displeje – průstřel, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Ale dost kritiky. Ten největší tahák obrazovky je její vzorkovací frekvence 90Hz. Ta slibuje plynulejší pohyb nejen při procházení menu, ale zejména u sledování videí, případně hraní her. Není to nic, co byste postřehli na první pohled, jako je tomu u telefonů podporujících ještě vyšší obnovovací frekvence. Pokud ale položíte vedle sebe klasický 60Hz telefon a Nord N10, rozdíl uvidíte. Samozřejmě lze kvůli energetickým úsporám přepnout Nord i do pomalejšího režimu. Jak ale naznačím později, není to úplně potřeba.

Kromě už výše zmíněné čtečky otisků na zádech telefonu se dá displej odemknout také 2D skenem. Jedná se skutečně čistě o porovnání fotografie obličeje s tím vašim, jakkoli se telefon během skenování vaší podoby bude tvářit, že podobně jako Face ID vytváří obličejovou 3D mapu. Kéž by ale šlo také nastavit, aby se skenování zapnulo už v okamžiku zvedání telefonu. Takhle musíte tak jako tak stisknout odemykací tlačítko, a to už je přeci jen jistější spolehnout se na otisk prstu.

Tweakovaný Android 10

  • Velké množství nastavení
  • Oproti konkurenci jen krátká podpora

O grafické prostředí se v OnePlus Nord N10 stará starý známý OxygenOS ve verzi 10.5, který se rozprostírá nad Androidem ve verzi 10. Je to první a dost pravděpodobně také předposlední verze Androidu, kterou tento telefon obdrží. Na rozdíl od svého dražšího souputníka má N10 5G od výrobce garantován jen jeden systémový update na Android 11 – potom budou následovat už pouze doladění a bezpečnostní záplaty.

OnePlus Nord N10 5G

Dolní strana displeje – brada, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Proč tomu tak je? Těžko soudit. Média spekulují o tom, levnější telefony pro OnePlus vrábí nějaký OEM dodavatel a společnost tak není schopná plnit své tradiční závazky. Druhou variantou je snaha motivovat zákazníky ke koupi dražších modelů.

Je to škoda. OxygenOS rozhodně má ale přesto co nabídnout. Jak se stalo v androidových nadstavbách zvykem, ani OnePlus příliš nevybočuje z designového kánonu čistého androidu. Nabízí ovšem i možnosti, jak prosředí pozměnit. Vybrat si jde tvar i barvu ovládacích prvků a ikonek, pohrát si jde také se vzhledem zobrazení na zamčeném displeji. Vybrat si můžete mezi šuplíkem aplikací a jejich umísťováním na přímo na plochy. Mezi ovládáním gesty a tradičními tlačítky na spodní hraně displeje. Nebo mezi světlým a tmavým režimem, a to dokonce i pro vybrané aplikace zvlášť.

OnePlus umí také nainstalovat dvě instance vybraných aplikací pro použití s více účty naráz, a dokonce je i bez biometrického ověření znepřístupnit. Aby toho nebylo málo, některé aplikace lze dokonce úplně zneviditelnit a dostanete se k nim jen tajným gestem (dobrá, stačí jen potáhnout dvěma prsty od sebe na domovské obrazovce).

Stejně jako to platí u telefonů asijské provenience odedávna, také u OnePlus lze spouštět některé aplikace gestem na zamknuté obrazovce. Pokud si zapamatujete, pod jakým písmenem jste je uložili, můžete ho jen napsat v tiskací podobě a nemusíte kvůli tomu telefon odemykat a hledat v menu. Nově jde ale tímto způsobem ovládat i přehrávání hudby, což jsem používal daleko častěji, než spouštění programů. Skladbu pauznete sklouznutím dvou prstů po displeji, přetáčení o skladbu vpřed nebo vzad pak probíhá nakreslením šipky v daném směru.

Výkonu tak akorát

V útrobách telefonu tepe osmijádrový Qualcomm Snapdragon 690 podporovaný 6 GB RAM, z nichž při běžném používání většinou zbývá cca 1,5 GB volných. Není to úplně hráčská konfigurace. V benchmarku AnTuTu OnePlus Nord N10 dosáhl skóre přibližně 280 000 bodů, což ho řadí po bok posledních Redmi Note nebo Poco X3.

Náročné hry na nejvyšší detaily nespustíte, budete muset na jejich ovládání dlouho čekat a občas se mi stávalo, že kvůli zahlcení operační paměti náročné kousky typu posledních Asphaltů šly i špatně ovládat. Ani jedna hra se mi pak nepovedla rozchodit tak, aby využila potenciál 90Hz displeje – všechny okamžitě padaly na hodnotu 60 snímků za vteřinu.

Nic z toho ale naštěstí v běžném provozu pozorovat nebudete. Ani sada MS Office, ani Evernote, zkrátka žádná datově náročná aplikace nelaguje a nebude vás nijak limitovat v práci. Občasné záseky jsem pozoroval snad jen při práci s prohlížečem po delší době nečinnosti.

Dost energie na celý den

Už když jsem OnePlus Nord N10 vytahoval z krabice a viděl jeho tenký profil, nechtělo se mi věřit zkazkům o jeho velmi slušné výdrži na jedno nabití. Po dvou týdnech používání ale musím všechny pověsti potvrdit. Bylo by snad dokonce urážkou konstatovat jen, že 4 300mAh akumulátor udrží telefon celý den nabitý. Jeho ambice sahají dál.

Při běžném používání s přibližně pěti hodinami zapnutého displeje po 16 hodinách od vypojení telefonu ze zásuvky jsem dorazil domů se 40 % kapacity. Jinými slovy – OnePlus Nord zvládne bez problémů dva pracovní dny běžného zatížení. A komu by to bylo málo, nalezne přímo v balení 30W Warp Chager, který tento název rozhodně nenese náhodou. Úplně vybitý telefon dokázal nabít za 55 minut – to se mi zatím u žádného testovaného kousku nepodařilo. Snad kdyby se jen ve OnePlus rozhodli plastová záda využít k vestavbě cívky pro bezdrátové nabíjení, a nebyl by důvod ke stížnostem. Bohužel se to nestalo.

Fotoaparát a multimédia? Čtyřikrát průměrně

Najít v nižší střední třídě telefon se čtyřmi objektivy dnes není už nic nezvyklého. Je ale potřeba si uvědomit, že by bylo naivní od nich očekávat stejné výkony jako ve vrcholné kategorii. OnePlus N10 5G je toho jasným důkazem.

OnePlus Nord N10 5G

Detail na fotoaparát, OnePlus Nord N10 5G | foto: Mobilizujeme.cz

Roli hlavního fotoaparátu hraje 64Mpx snímač s 0,7µm pixely. Rozměr jednoho bodu je tedy menší, než u “dospělého” Nordu, ale zase jich na snímači nabízí víc. Nad čipem se rozprostírá optická soustava se světelnost f/1.79. kromě těchto parametrů převyšuje hlavní fotoaparát ty ostatní ještě přítomností autofokusu. Optická stabilizace bohužel chybí na všech objektivech, což se kromě výkonů za šera projevuje zejména při natáčení videa. Za chůze N10 5G nezvládá odfiltrovat jednotlivé kroky, což by se u telefonu vyšší třídy nejspíš nestalo, nebo by to minimálně nebylo považováno za součást kánonu.

Kromě hlavního snímače je tu ještě přítomen 2Mpx makroobjektiv. Stejně jako u ostatních telefonů, kde se jejich autoři rozhodnou pro čip s takto nízkým rozlišením, musím i u OnePlus zakroutit hlavou. Zvlášť u makrofotografií, které jejich autoři mnohdy rádi ještě přibližují a pořizují z nich výřezy, se vyšší počet pixelů hodí. Fotografie z levnějšího Nordu ale stačí přiblížit o polovinu a obrázek se začne roztékat a pixelovat. Nemluvě o zbytečném množství kontrastu přítomného v tomto typu fotografií.

Třetím do party je 8Mpx ultrawide objektiv se 119stupňovým záběrem. Tomu lze přičíst k dobru snahu o co nejmenší zkreslení na okrajích fotografie v rámci efektu rybího oka. Nepotěšila mě ale malá světelnost objektivu f/2.25, která se projeví zejména během nočního focení. Prokreslený a vlastně i zřetelný a čitelný často zůstává pouze střed fotografie. Podobně jako u telefonů této cenové kategorie velmi často se i Nordu N10 objevuje barevná nekonzistence během přepínání jednotlivých objektivů. Ty zachycené ultrawide sklem ujíždějí oproti standardním fotografiím mírně do zelena.

Posledním ve čtveřici fotoaparátů je monochromatický 2Mpx snímač. Pokud chcete vidět, jak vypadají fotografie, které pořizuje, musíte trochu neintuitivně vstoupit do režimu barevných efektů a přejet až úplně nakonec. Tehdy se sepne hlavní i monochromatický senzor a dohromady složí fotku, do níž jeden čip přispěje rozlišením, druhý pak barvami.

Nečekejte ale žádné zázraky. Ta radost, se kterou jsem kdysi fotil s iPhonem na režim vysoký kontrast, se nekoná. Nemluvě o tom, že fotografie opět doplácejí na nízké rozlišení snímače. Na vytváření instagramových lo-fi náladovek může občas posloužit dobře, i když stejně tak poslouží jakýkoli softwarový filtr.

Na kvalitu fotografií venku za světla nemohu ale mít stížnosti. Přirozené barvy, žádné expoziční úlety i když pravda – dynamického kontrastu by někdy mohlo být víc, a to i v případě, že se do hry zapojí automatické HDR. Stejně jako u jiných levných fotoaparátů se ale s ubývajícím světlem rychle mění i vzhled fotografií. Jak narůstá ISO, tím více zasahuje žehlící software. Výsledné fotky pak bohužel postrádají přesné kontury, smývají se přechody mezi jednotlivými tóny a obrázek působí spíše jako amatérská malba, než jako reálná fotografie.

Abych ale jen nekritizoval, vzhled fotoaplikace se mi velice zamlouvá. V jednom otočném menu nalezneme rychlý přístup ke všem režimům fotoaparátu. Kromě klasického pořizování fotek je zde i časosběr, zrychlený pohyb a i poměrně štědrý manuální režim, který umožňuje pořizovat i snímky ve formátu RAW.

Rychle se tak lze dostat i přepínači na makrorežim, i volbě vysokého, 64Mpx rozlišení. V něm ovšem nelze pořizovat fotky s jakýmkoli efektem – na ten je potřeba přepnout na 16 megapixelů. Dostupný je také noční mód, který ovšem dle mých zkušeností příliš nefunguje. Zatímco u jiných telefonů dodá snímkům v absolutní tmě jasnější kontury předmětů a dokáže prosvětlit druhdy slévající se černé plochy, u Nordu 5G jen posune snímek směrem do teplejší části barevného spektra a změna jasu je jen nepatrná.

Čím však fotoaparát trpí asi nejvíc, je absence teleobjektivu. Ten připravil One Plus N10 o optický zoom. Ten digitální zdaleka nefunguje tak dokonale, i když je možné tímto způsobem dosáhnout až desetinásobného přiblížení. Ochuzeni jsme zůstali také o hrátky s hloubkou ostrosti. Ne snad, že by One Plus Nord N10 nezvládal bokeh efekt softwarově, ale vám mám povídat. Není to úplně ono. Zejména selfie kamerka s portrétním režimem hodně válčí a z neznámého důvodu se jí občas u selfíček podařilo namísto rozmazaného pozadí povedlo vytvořit fotografovanému objektu svatozář.

Relativně slušné je ovšem video. To Nord natáčí ve 4K rozlišení a framerate 30 FPS, u Full HD rozlišení je podporováno až 60 FPS. Optická stabilizace pohříchu chybí, a to je asi největší problém videozáznamu. Ten je jinak bezproblémový, bez nežádoucího šumu. Jediná drobná výhrada ke kvalitě obrazů by mohla směřovat k trochu nepřirozené prosvětlenosti celého záznamu.

Jak fotí OnePlus Nord N10 5G?

Ukázka: noční režim

5G není všechno

I když v českém prostředí přichází OnePlus Nord N10 5G o svou největší konkurenční výhodu, stále je to telefon, nad kterým se vyplatí uvažovat. I tak jsou tu ovšem konkurenti, kteří mnohdy přinášejí srovnatelnou cenu a spolu s ní i leccos navíc.

Mezi takovými lze jmenovat například Samsung Galaxy A71 (recenze), který oproti Nordu nabídne například efektnější AMOLED zobrazovač. To samé platí i pro Realme 7 Pro, jenž nabídne dokonce i o fous větší baterii a 65W dobíjení. Nord si asi své zákazníky najde, ale nebude to mít jednoduché. Doby, kdy OnePlus dominoval mezi těmi, kteří chtěli výbavu vlajkových lodí za budgetovou cenu už jsou nejspíš definitivně pryč.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 90Hz displej  jen průměrný fotoaparát
 hmotnost  chybí bezdrátové nabíjení
audiojack
výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."