Motorola je nejsilnější hlavně ve střední třídě a dlouho se plnotučným vlajkovým přístrojům vyhýbala. Takovou první vlaštovkou po několika letech byl model Edge 30 Pro, na který nyní navazuje specifikace Ultra – první telefon s 200Mpx fotoaparátem. Papírově tato novinka moc nedostatků nemá, jenže jak je to ve skutečnosti? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.
Konstrukce | kov + sklo, 161,7 × 73,5 × 8,39 mm, 198,5 g, zvýšená odolnost IP52 |
---|---|
Displej | 6,67″, OLED, HDR10+, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 394 PPI |
Operační systém | Android 12 + funkce Moto |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8/12 GB RAM, úložiště 128/256/512 GB (UFS 3.1), bez MicroSD slotu |
Fotoaparát | trojitý (200 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý 117° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1,95 + f/2,2 + f/1,6 PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 60 Mpx, clona f/2,2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor, Dolby Atmos, |
Baterie | 4 610 mAh, rychlonabíjení 125 W, bezdrátové nabíjení 50 W, reverzní bezdrátové nabíjení 10 W |
Cena a dostupnost | od 21 990 korun, září 2022 |
Potěšujícím zjištěním je, že Motorola ke své nové vlajce přibalila veškeré nezbytné příslušenství a americký výrobce vlastněný čínským Lenovem tedy ještě nepodlehl ekologické mánii. Prodejní balení tedy obsahuje, kromě telefonu samotného, také nabíjecí adaptér o výkonu 125 W, kabel USB-C a dokonce i silikonový kryt. Hned ze začátku tedy udělala Motorole Edge 30 Ultra veskrze velmi kladný dojem.
A chvála bude pokračovat i v oblasti designu. Pokud tedy preferujete decentní, možná až lehce konzervativní, či dokonce obyčejný vzhled. Nebýt obřího primárního objektivu na zádech, vypadá Edge 30 Ultra zcela běžně a snadno zaměnitelně s dvacítkou dalších telefonů. Jenže jak známo, v jednoduchosti je síla a po chvíli vám tato novinka začne připadat spíše elegantně, uhlazeně a vlastně se mi nakonec zalíbila. Motorola navíc konečně vsadila na kvalitnější materiály v podobě hliníku, ze kterého je vyroben rámeček a telefon tak v ruce působí hodnotným dojmem.
K testu nám dorazila černá varianta, jejíž záda jsou doplněna miniaturními třpytkami a kryje je odolné sklo Gorilla Glass 5. Zadní strana je ošetřena v matu, takže ulpívání otisků prstů nehrozí a celkově tato novinka svou úpravou na zádech připomíná konkurenční Xiaomi 12 Pro či Vivo X80 Pro, které mají také matná, černá záda se třpytkami. Dílenské zpracování je perfektní a díky zaoblenému displeji a zádům, která jsou zaoblena pod stejným úhlem, padne Edge 30 Ultra velmi dobře do ruky a v oblasti ergonomie je tedy vše v pořádku.
Několik výtek bych ale měl. Záda jsou poměrně dost kluzká, takže si budete muset dávat pozor a bude to chtít nějaký ten čas, než si na tuto vlastnost zvyknete. Dále, fotomodul z šasi hodně vystupuje, takže telefon se na rovném, pevném povrchu hodně kolébá. No a pak je tu zvýšená odolnost. Tedy spíše není. Motorola sice doplnila svou vlajku o stupeň krytí IP52, který zaručí základní odolnost proti postříkání tekutinou, ale v této kategorii bych určitě upřednostnil krytí IP68. To má třeba ono konkurenční Vivo X80 Pro a je škoda, že americký výrobce tvrdošíjně trvá na nižším stupni.
Díky zaoblenému displeji telefon působí, jako by byl po stranách zcela bez rámečků, ačkoliv je pochopitelně má. Ale opravdu tenoučké. Nad a pod displejem jsou už o něco rozměrnější, nicméně zase jsou stejně široké a nová vlajka od Motoroly je tak hezky symetrická. Dostupnost kolébky pro ovládání hlasitosti vpravo je stejně jako u zapínacího tlačítka pod ním bezproblémová a stejně hodnotím i čtečku otisků prstů ve spodní část displeje. Je rychlá, přesná a v drtivé většině případů odemknete telefon na první dobrou.
Na čelní straně telefonu má své místo 6,67palcový displej typu pOLED, jenž má FullHD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9) a vysokou obnovovací frekvenci 144 Hz. Konkurence sice umí i jemnější displej s vyšším rozlišením, ale v reálném světě je jemnost čítající 395 ppi naprosto v pořádku a zcela použitelná. Vysoká obnovovací frekvence je velmi příjemná, vše je zobrazeno naprosto plynule a displej potěší i dobrým barevným podáním a vysokým jasem. Panel, který mimochodem podporuje HDR10+, zvládne až 1250 nitů.
Čitelnost je vskutku bezproblémová i na přímém slunci, no automatická regulace jasu má své mouchy a občas lehce zmatkovala. Většinou se tak stávalo při zapnutí telefonu na opravdu silném slunečním světle, kdy jí trvalo i pár sekund, než zvedl jas na takovou úroveň, aby bylo vše dobře čitelné. Barvy jsou, dle tradic použité technologie, spíše výraznější, nicméně pokud by vám to vadilo, lze si přepnout jejich zobrazení z režimu Sytý do režimu Přirozené barvy. To barvy lehce utlumí a navíc je možná manuální korekce teploty barev.
Displej pochopitelně nabízí tmavý režim, a co se obnovovací frekvence týče, lze si nastavit jeden ze tří režimů. Pokud budete chtít šetřit baterii, je možné zamknout panel na frekvenci 60 Hz, nebo nechat nastavení na automatice, která ji upraví dle zobrazeného obsahu. V tomto režimu telefon přepíná mezi hodnotami 60, 90 a 120 Hz, no nejvyšší hranici 144 Hz neaktivuje. Pokud si tedy budete chtít užít onu dokonalou plynulost a naprosté maximum, co tento displej zvládne, budete si muset aktivovat režim 144 Hz.
Jak je u Motoroly zvykem, i tento vlajkový telefon běží na čistém Androidu (na verzi 12, pochopitelně) a ten je doplněn o doprovodné funkce Moto. Dle mého názoru se jedná o nejlepší kombinaci na trhu, která na míle poráží všechny ty obrovské, nabobtnané nadstavby od konkurence s hromadou všemožných nastavení. Ano, míra personalizace není tak rozsáhlá, jako třeba u Realme nebo Samsungu a jejich systémů, ale vše podstatné jde upravit a to své si tak najde každý. Naprosto dokonalou plynulost a skvělé odladění pak ani nemá smysl zmiňovat.
Ony funkce Moto jsou skvělým pomocníkem a Motorola je nabízí již drahně let. Taková aktivace svítilny zatřepáním telefonu je velmi praktická věc, stejně tak jako rychlé zapnutí fotoaparátu pomocí dvou otočení zápěstí. Využíval jsem i snímek obrazovky pomocí přejetí třemi prsty či její rozdělení přejetím prstu na šířku tam a zpět. Všechno to funguje dobře a dává to opravdu smysl. Telefon samozřejmě nabízí Always-On displej (zde se jmenuje „Náhled displeje“) a disponuje i několika hezkými efekty, třeba možností rozsvícení hran displeje při příchozí události.
Motorola do svých funkcí přidala i novinku v podobě neviditelného tlačítka na zádech. Na něj si můžete namapovat spuštění nějaké aplikace a poté již stačí jen dvakrát poklepat na záda v oblasti pod fotoaparátem. Ano, přesně tohle umí iPhony již nějaký ten pátek, no ve světě Androidu se to moc často nevidí. Chválím i hodně praktických prvků, jako je třeba stažení lišty z jakéhokoliv místa na displeji, ztišení vyzvánění zvednutím nebo aktivace režimu nerušit otočením přístroje displejem dole. Je toho hodně, vše je dobře funkční a je vidět, že vývojáři Motoroly u gest přemýšleli.
Motorola Edge 30 Ultra je po hardwarové stránce vlajka jako řemen. Běží na ultra-výkonném Snapdragonu 8+ Gen 1, má operační paměť 12 GB RAM a 256GB vnitřní úložiště (slot na MicroSD kartu schází). Jak asi očekáváte, výkonu má telefon opravdu přehršel a dokazuje to i AnTuTu, kde se tato novinka s lehkostí překlopila přes magický jeden milion bodů. Skvěle si vedla také v benchmarku Geekbench a zvládla i náročný zátěžový test v 3DMarku, ačkoliv stabilita 61 % má každopádně k ideálu hodně daleko.
Původní Snapdragon 8 Gen 1 byl známý vysokým výkonem a výrazným zahříváním, což měla nová verze 8+ Gen 1 napravit. To se ale až tak nepovedlo a i novější čipová sada, vyráběná lépe odladěným výrobním procesem, topí více než by bylo záhodno. Při běžné činnosti je víceméně vše v pořádku, no při hraní náročných her se hliníkový rámeček po nějaké době rozpálí tak, že budete muset dát telefon na chvíli z rukou, aby zchladl. Výkonu si každopádně užijete hromadu, i pro nejnáročnější hry a aplikace a dost je ho i pro funkci Ready For.
Jedná se o možnost propojit telefon s monitorem či televizorem přes HDMI kabel a udělat z něj de-facto stolní počítač s Androidem. Něco podobného nabízí i Samsung, a to funkci DeX a jedná se o poměrně praktickou věc, protože k telefonu lze připojit také bezdrátovou klávesnici a myš, takže iluze stolního počítače je opravdu takřka dokonalá.
V útrobách šasi Motoroly Edge 30 Ultra se nachází baterie o kapacitě 4 610 mAh, což je takový normální průměr, nicméně výdrž je velmi slušná. Jeden den zvládnete, i v opravdu pořádném zápřahu (s 8hodinovým hotspotem), zcela bezpečně.
V klidnějším, řekněme víkendovém provozu, se obejdete bez nabíječky klidně den a půl a věřím, že úspornější uživatelé dosáhnou, s trochou sebezapření, i na dva dny. No a když ne, 125W nabíjení vyřeší nedostatek energie v baterii vskutku rychle a s noblesou, přičemž hlavně ze začátku letí procenta nahoru neuvěřitelnou rychlostí. Ostatně, posuďte sami.
Jak vidíte, za necelou půlhodinku je hotovo a kromě rychlého drátového nabíjení musím pochválit i to bezdrátové, jenž disponuje výkonem 50 %. Bezdrátová nabíječka v balení, nepřekvapivě, není a bude tedy nutností, pokud tedy budete chtít rychlé bezdrátové nabíjení využívat, dokoupit. Na závěr ještě zmíním bezdrátové reverzní nabíjení o výkonu 10 W, takže v této oblasti si u Motoroly Edge 30 Ultra opravdu není na co stěžovat a patří k těm nejlepším na trhu.
Motorola Edge 30 Ultra je prvním telefonem s primárním snímačem o rozlišení 200 Mpx. Jedná se o fotočip Samsung HP1 o velikosti 1/1.22″, jenž je doplněn optickou stabilizací obrazu a objektivem se světelností f/1.9. Senzor používá technologii shlukování pixelů 16-to-1 a výsledkem jsou fotografie o rozlišení 12,5 Mpx. Dalším článkem je teleobjektiv s rozlišením 12 Mpx, jenž nabízí 2násobné optické přiblížení a sestavu uzavírá 50Mpx ultra-širokoúhlý snímač s automatickým ostřením, který telefon využívá k pořizování makro snímků.
No a teď k tomu rozlišení 200 Mpx. Pokud jste si mysleli, že se jedná o ryze marketingovou věc, tak nejste daleko od pravdy. Je možné fotografovat v plném režimu, tedy v rozlišení oněch 200 Mpx, nicméně nedává to moc smysl. Fotografie jsou vskutku obrovské, mají velikost klidně přes 50 MB a při jejich zpracování se zapotí i Snapdragon 8+ Gen 1 – jejich pořízení trvá zhruba dvě vteřiny. O moc víc detailů než u klasických fotografií se ale nedočkáte, dynamický rozsah také není ideální a je patrná i vyšší úroveň šumu než u klasických fotografií.
Nějaký smysl takto velké fotografie ale mají, a sice v přiblížení a ořezu. V tomto případě jsou výsledky o něco málo lepší než při použití digitálního zoomu a ono celkově je přiblížení oblast, ve které Motorola Edge 30 Ultra zrovna dvakrát neexceluje. Dvojnásobné optické přiblížení je, co se výstupu týče, vcelku kvalitní, jenže ve vlajkové kategorii bych očekával přece jen o něco lepší přiblížení a v oblasti toho digitálního nabízí telefon maximálně 16× zoom. Tam se ale o nějaké rozumné kvalitě nedá moc mluvit a dostanete vlastně jen softwarové mazanice.
Co se kvality fotografií z hlavního snímače týče, tak při klasickém režimu s 12,5Mpx snímky si vede fotoaparát výborně a odvádí skvělou práci. Fotografie jsou ostré, plné detailů a s minimem šumu. Pochvalu si zaslouží také dobré, konzistentní vyvážení bílé barvy a solidní podání barev, které jsou sice lehce saturované, ale ne přehnaně a fotografie jsou tak ve finále líbivé. Ultra-širokoúhlý objektiv je lehce nadprůměrný a umí povedené snímky s příjemným podáním barev, velmi dobrou ostrostí a dostatkem detailů, přičemž rozhodně chválím minimální rozostření po krajích.
Ultra-širokoúhlý objektiv lze použít, díky automatickému ostření, také k pořizování makro snímků, které jsou rozhodně povedené a v tomto ohledu patří Edge 30 Ultra k nejlepším telefonům. Lze zachytit opravdu povedené fotografie se spoustou i jemných detailů a dobrým barevným podáním. Pokud si libujete v makru, zde budete na správné adrese. Telefon má pochopitelně noční režim, a to automatický a dedikovaný. Automatický se spustí v okamžiku, kdy telefon detekuje horší světelné podmínky a lze ho v nastavení vypnout.
Dedikovaný noční režim vytváří snímky hodně saturované do žluta, což je vyváženo nadprůměrnými detaily a velmi dobrou ostrostí. To platí hlavně v exteriéru – stačí, aby noční režim zachytil žluté světlo z nějaké pouliční lampy a dočkáte se výrazně zažloutlých, byť detailních fotografií. Je tedy na každém, zda půjde touto cestou nebo zvolí klasické, ne tak prosvícené a méně detailní fotografie bez nočního režimu. Skvělé jsou pak selfie snímky, které produkuje 60Mpx čelní fotoaparát umístěný v centrálním průstřelu displeje.
Fotografie pořízené touto kamerkou jsou plné detailů, vykazují dobré podání barev a také velmi dobrou ostrost. Na jakoukoliv sociální síť jsou kvalitativně více než v pořádku. Nová vlajka od Motoroly zvládá až 8K videa při 30 fps, což nabízí primární snímač, no ultra-širokoúhlý a teleobjektiv jsou na tom v ohledu rozlišení podstatně hůř. Ty umí záznamy maximálně ve FullHD rozlišení při 30 fps, no jejich kvalita je naštěstí skvělá. Jsou ostré, s dobrými barvami a o příkladnou plynulost se stará elektronická stabilizace obrazu.
Ideálním poměrem mezi kvalitou a rozlišením jsou 4K záznamy při 30 či 60 fps z primárního objektivu, které jsou krásně detailní, ostré, s dobrým dynamickým rozsahem. Vyvážení bíle odvádí opět dobrou práci a celkově jsou tato videa opravdu příjemná. Tato vlajková Motorola nabízí fotoaparáty s celkovým rozlišením rekordních 322 Mpx.
Soužití s touto vlajkovou lodí Motoroly jsem si rozhodně užil a telefon se mi ve finále zalíbil. Ano, oněch 200 Mpx je víceméně zbytečných a opravdu se jedná z velké části jen o marketingovou vějičku. Na druhou stranu, fotoaparát se jako celek povedl a určitě ho lze zařadit do vyššího nadprůměru. Celkově je výrobcem zvolená sestava zcela konkurenceschopná, umí výborné makro snímky a hlavní objektiv odvádí dobrou práci. Zoom ale určitě mohl být, na vlajkovou třídu, lepší a trochu zamrzí i maximálně 1080p videa u dvou zbývajících objektivů.
No a teď k dalším nedostatkům. V této kategorii je zvýšená odolnost IP52 přece jenom málo a většina konkurentů nabízí IP68. Nepotěší ani až příliš kluzká úprava zad, výrazné kývání vlivem vystupujícího objektivu a někomu by zase nemusel sednou až moc konzervativní design. Při pořádném zápřahu, většinou při delším hraní, se telefon také opravdu hodně zahřívá a to až tak, že to začne být nepříjemné. Tak jako tak, Motorola Edge 30 Ultra vyjde na našem trhu na nějakých 21 990 korun, takže je levnější než většina konkurence a poměr cena / výkon má vskutku excelentní.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
ultra-vysoký výkon | zvýšená odolnost jen IP52 |
kvalitní a rychlý displej | rozlišení 200 Mpx nemá moc velké uplatnění |
rychlé nabíjení a nadprůměrná výdrž | v zátěži vysoké zahřívání |
celkově kvalitní fotografie | pro někoho až moc usedlý design |
Android 12 + funkce Moto |
Motorola je nejsilnější hlavně ve střední třídě a dlouho se plnotučným vlajkovým přístrojům vyhýbala. Takovou první vlaštovkou po několika letech byl model Edge 30 Pro, na který nyní navazuje specifikace Ultra – první telefon s 200Mpx fotoaparátem. Papírově tato novinka moc nedostatků nemá, jenže jak je to ve skutečnosti? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.
Konstrukce | kov + sklo, 161,7 × 73,5 × 8,39 mm, 198,5 g, zvýšená odolnost IP52 |
---|---|
Displej | 6,67″, OLED, HDR10+, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 394 PPI |
Operační systém | Android 12 + funkce Moto |
Čipset | 8jádrový, 3,19 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 8/12 GB RAM, úložiště 128/256/512 GB (UFS 3.1), bez MicroSD slotu |
Fotoaparát | trojitý (200 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý 117° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1,95 + f/2,2 + f/1,6 PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 60 Mpx, clona f/2,2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor, Dolby Atmos, |
Baterie | 4 610 mAh, rychlonabíjení 125 W, bezdrátové nabíjení 50 W, reverzní bezdrátové nabíjení 10 W |
Cena a dostupnost | od 21 990 korun, září 2022 |
Potěšujícím zjištěním je, že Motorola ke své nové vlajce přibalila veškeré nezbytné příslušenství a americký výrobce vlastněný čínským Lenovem tedy ještě nepodlehl ekologické mánii. Prodejní balení tedy obsahuje, kromě telefonu samotného, také nabíjecí adaptér o výkonu 125 W, kabel USB-C a dokonce i silikonový kryt. Hned ze začátku tedy udělala Motorole Edge 30 Ultra veskrze velmi kladný dojem.
A chvála bude pokračovat i v oblasti designu. Pokud tedy preferujete decentní, možná až lehce konzervativní, či dokonce obyčejný vzhled. Nebýt obřího primárního objektivu na zádech, vypadá Edge 30 Ultra zcela běžně a snadno zaměnitelně s dvacítkou dalších telefonů. Jenže jak známo, v jednoduchosti je síla a po chvíli vám tato novinka začne připadat spíše elegantně, uhlazeně a vlastně se mi nakonec zalíbila. Motorola navíc konečně vsadila na kvalitnější materiály v podobě hliníku, ze kterého je vyroben rámeček a telefon tak v ruce působí hodnotným dojmem.
K testu nám dorazila černá varianta, jejíž záda jsou doplněna miniaturními třpytkami a kryje je odolné sklo Gorilla Glass 5. Zadní strana je ošetřena v matu, takže ulpívání otisků prstů nehrozí a celkově tato novinka svou úpravou na zádech připomíná konkurenční Xiaomi 12 Pro či Vivo X80 Pro, které mají také matná, černá záda se třpytkami. Dílenské zpracování je perfektní a díky zaoblenému displeji a zádům, která jsou zaoblena pod stejným úhlem, padne Edge 30 Ultra velmi dobře do ruky a v oblasti ergonomie je tedy vše v pořádku.
Několik výtek bych ale měl. Záda jsou poměrně dost kluzká, takže si budete muset dávat pozor a bude to chtít nějaký ten čas, než si na tuto vlastnost zvyknete. Dále, fotomodul z šasi hodně vystupuje, takže telefon se na rovném, pevném povrchu hodně kolébá. No a pak je tu zvýšená odolnost. Tedy spíše není. Motorola sice doplnila svou vlajku o stupeň krytí IP52, který zaručí základní odolnost proti postříkání tekutinou, ale v této kategorii bych určitě upřednostnil krytí IP68. To má třeba ono konkurenční Vivo X80 Pro a je škoda, že americký výrobce tvrdošíjně trvá na nižším stupni.
Díky zaoblenému displeji telefon působí, jako by byl po stranách zcela bez rámečků, ačkoliv je pochopitelně má. Ale opravdu tenoučké. Nad a pod displejem jsou už o něco rozměrnější, nicméně zase jsou stejně široké a nová vlajka od Motoroly je tak hezky symetrická. Dostupnost kolébky pro ovládání hlasitosti vpravo je stejně jako u zapínacího tlačítka pod ním bezproblémová a stejně hodnotím i čtečku otisků prstů ve spodní část displeje. Je rychlá, přesná a v drtivé většině případů odemknete telefon na první dobrou.
Na čelní straně telefonu má své místo 6,67palcový displej typu pOLED, jenž má FullHD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9) a vysokou obnovovací frekvenci 144 Hz. Konkurence sice umí i jemnější displej s vyšším rozlišením, ale v reálném světě je jemnost čítající 395 ppi naprosto v pořádku a zcela použitelná. Vysoká obnovovací frekvence je velmi příjemná, vše je zobrazeno naprosto plynule a displej potěší i dobrým barevným podáním a vysokým jasem. Panel, který mimochodem podporuje HDR10+, zvládne až 1250 nitů.
Čitelnost je vskutku bezproblémová i na přímém slunci, no automatická regulace jasu má své mouchy a občas lehce zmatkovala. Většinou se tak stávalo při zapnutí telefonu na opravdu silném slunečním světle, kdy jí trvalo i pár sekund, než zvedl jas na takovou úroveň, aby bylo vše dobře čitelné. Barvy jsou, dle tradic použité technologie, spíše výraznější, nicméně pokud by vám to vadilo, lze si přepnout jejich zobrazení z režimu Sytý do režimu Přirozené barvy. To barvy lehce utlumí a navíc je možná manuální korekce teploty barev.
Displej pochopitelně nabízí tmavý režim, a co se obnovovací frekvence týče, lze si nastavit jeden ze tří režimů. Pokud budete chtít šetřit baterii, je možné zamknout panel na frekvenci 60 Hz, nebo nechat nastavení na automatice, která ji upraví dle zobrazeného obsahu. V tomto režimu telefon přepíná mezi hodnotami 60, 90 a 120 Hz, no nejvyšší hranici 144 Hz neaktivuje. Pokud si tedy budete chtít užít onu dokonalou plynulost a naprosté maximum, co tento displej zvládne, budete si muset aktivovat režim 144 Hz.
Jak je u Motoroly zvykem, i tento vlajkový telefon běží na čistém Androidu (na verzi 12, pochopitelně) a ten je doplněn o doprovodné funkce Moto. Dle mého názoru se jedná o nejlepší kombinaci na trhu, která na míle poráží všechny ty obrovské, nabobtnané nadstavby od konkurence s hromadou všemožných nastavení. Ano, míra personalizace není tak rozsáhlá, jako třeba u Realme nebo Samsungu a jejich systémů, ale vše podstatné jde upravit a to své si tak najde každý. Naprosto dokonalou plynulost a skvělé odladění pak ani nemá smysl zmiňovat.
Ony funkce Moto jsou skvělým pomocníkem a Motorola je nabízí již drahně let. Taková aktivace svítilny zatřepáním telefonu je velmi praktická věc, stejně tak jako rychlé zapnutí fotoaparátu pomocí dvou otočení zápěstí. Využíval jsem i snímek obrazovky pomocí přejetí třemi prsty či její rozdělení přejetím prstu na šířku tam a zpět. Všechno to funguje dobře a dává to opravdu smysl. Telefon samozřejmě nabízí Always-On displej (zde se jmenuje „Náhled displeje“) a disponuje i několika hezkými efekty, třeba možností rozsvícení hran displeje při příchozí události.
Motorola do svých funkcí přidala i novinku v podobě neviditelného tlačítka na zádech. Na něj si můžete namapovat spuštění nějaké aplikace a poté již stačí jen dvakrát poklepat na záda v oblasti pod fotoaparátem. Ano, přesně tohle umí iPhony již nějaký ten pátek, no ve světě Androidu se to moc často nevidí. Chválím i hodně praktických prvků, jako je třeba stažení lišty z jakéhokoliv místa na displeji, ztišení vyzvánění zvednutím nebo aktivace režimu nerušit otočením přístroje displejem dole. Je toho hodně, vše je dobře funkční a je vidět, že vývojáři Motoroly u gest přemýšleli.
Motorola Edge 30 Ultra je po hardwarové stránce vlajka jako řemen. Běží na ultra-výkonném Snapdragonu 8+ Gen 1, má operační paměť 12 GB RAM a 256GB vnitřní úložiště (slot na MicroSD kartu schází). Jak asi očekáváte, výkonu má telefon opravdu přehršel a dokazuje to i AnTuTu, kde se tato novinka s lehkostí překlopila přes magický jeden milion bodů. Skvěle si vedla také v benchmarku Geekbench a zvládla i náročný zátěžový test v 3DMarku, ačkoliv stabilita 61 % má každopádně k ideálu hodně daleko.
Původní Snapdragon 8 Gen 1 byl známý vysokým výkonem a výrazným zahříváním, což měla nová verze 8+ Gen 1 napravit. To se ale až tak nepovedlo a i novější čipová sada, vyráběná lépe odladěným výrobním procesem, topí více než by bylo záhodno. Při běžné činnosti je víceméně vše v pořádku, no při hraní náročných her se hliníkový rámeček po nějaké době rozpálí tak, že budete muset dát telefon na chvíli z rukou, aby zchladl. Výkonu si každopádně užijete hromadu, i pro nejnáročnější hry a aplikace a dost je ho i pro funkci Ready For.
Jedná se o možnost propojit telefon s monitorem či televizorem přes HDMI kabel a udělat z něj de-facto stolní počítač s Androidem. Něco podobného nabízí i Samsung, a to funkci DeX a jedná se o poměrně praktickou věc, protože k telefonu lze připojit také bezdrátovou klávesnici a myš, takže iluze stolního počítače je opravdu takřka dokonalá.
V útrobách šasi Motoroly Edge 30 Ultra se nachází baterie o kapacitě 4 610 mAh, což je takový normální průměr, nicméně výdrž je velmi slušná. Jeden den zvládnete, i v opravdu pořádném zápřahu (s 8hodinovým hotspotem), zcela bezpečně.
V klidnějším, řekněme víkendovém provozu, se obejdete bez nabíječky klidně den a půl a věřím, že úspornější uživatelé dosáhnou, s trochou sebezapření, i na dva dny. No a když ne, 125W nabíjení vyřeší nedostatek energie v baterii vskutku rychle a s noblesou, přičemž hlavně ze začátku letí procenta nahoru neuvěřitelnou rychlostí. Ostatně, posuďte sami.
Jak vidíte, za necelou půlhodinku je hotovo a kromě rychlého drátového nabíjení musím pochválit i to bezdrátové, jenž disponuje výkonem 50 %. Bezdrátová nabíječka v balení, nepřekvapivě, není a bude tedy nutností, pokud tedy budete chtít rychlé bezdrátové nabíjení využívat, dokoupit. Na závěr ještě zmíním bezdrátové reverzní nabíjení o výkonu 10 W, takže v této oblasti si u Motoroly Edge 30 Ultra opravdu není na co stěžovat a patří k těm nejlepším na trhu.
Motorola Edge 30 Ultra je prvním telefonem s primárním snímačem o rozlišení 200 Mpx. Jedná se o fotočip Samsung HP1 o velikosti 1/1.22″, jenž je doplněn optickou stabilizací obrazu a objektivem se světelností f/1.9. Senzor používá technologii shlukování pixelů 16-to-1 a výsledkem jsou fotografie o rozlišení 12,5 Mpx. Dalším článkem je teleobjektiv s rozlišením 12 Mpx, jenž nabízí 2násobné optické přiblížení a sestavu uzavírá 50Mpx ultra-širokoúhlý snímač s automatickým ostřením, který telefon využívá k pořizování makro snímků.
No a teď k tomu rozlišení 200 Mpx. Pokud jste si mysleli, že se jedná o ryze marketingovou věc, tak nejste daleko od pravdy. Je možné fotografovat v plném režimu, tedy v rozlišení oněch 200 Mpx, nicméně nedává to moc smysl. Fotografie jsou vskutku obrovské, mají velikost klidně přes 50 MB a při jejich zpracování se zapotí i Snapdragon 8+ Gen 1 – jejich pořízení trvá zhruba dvě vteřiny. O moc víc detailů než u klasických fotografií se ale nedočkáte, dynamický rozsah také není ideální a je patrná i vyšší úroveň šumu než u klasických fotografií.
Nějaký smysl takto velké fotografie ale mají, a sice v přiblížení a ořezu. V tomto případě jsou výsledky o něco málo lepší než při použití digitálního zoomu a ono celkově je přiblížení oblast, ve které Motorola Edge 30 Ultra zrovna dvakrát neexceluje. Dvojnásobné optické přiblížení je, co se výstupu týče, vcelku kvalitní, jenže ve vlajkové kategorii bych očekával přece jen o něco lepší přiblížení a v oblasti toho digitálního nabízí telefon maximálně 16× zoom. Tam se ale o nějaké rozumné kvalitě nedá moc mluvit a dostanete vlastně jen softwarové mazanice.
Co se kvality fotografií z hlavního snímače týče, tak při klasickém režimu s 12,5Mpx snímky si vede fotoaparát výborně a odvádí skvělou práci. Fotografie jsou ostré, plné detailů a s minimem šumu. Pochvalu si zaslouží také dobré, konzistentní vyvážení bílé barvy a solidní podání barev, které jsou sice lehce saturované, ale ne přehnaně a fotografie jsou tak ve finále líbivé. Ultra-širokoúhlý objektiv je lehce nadprůměrný a umí povedené snímky s příjemným podáním barev, velmi dobrou ostrostí a dostatkem detailů, přičemž rozhodně chválím minimální rozostření po krajích.
Ultra-širokoúhlý objektiv lze použít, díky automatickému ostření, také k pořizování makro snímků, které jsou rozhodně povedené a v tomto ohledu patří Edge 30 Ultra k nejlepším telefonům. Lze zachytit opravdu povedené fotografie se spoustou i jemných detailů a dobrým barevným podáním. Pokud si libujete v makru, zde budete na správné adrese. Telefon má pochopitelně noční režim, a to automatický a dedikovaný. Automatický se spustí v okamžiku, kdy telefon detekuje horší světelné podmínky a lze ho v nastavení vypnout.
Dedikovaný noční režim vytváří snímky hodně saturované do žluta, což je vyváženo nadprůměrnými detaily a velmi dobrou ostrostí. To platí hlavně v exteriéru – stačí, aby noční režim zachytil žluté světlo z nějaké pouliční lampy a dočkáte se výrazně zažloutlých, byť detailních fotografií. Je tedy na každém, zda půjde touto cestou nebo zvolí klasické, ne tak prosvícené a méně detailní fotografie bez nočního režimu. Skvělé jsou pak selfie snímky, které produkuje 60Mpx čelní fotoaparát umístěný v centrálním průstřelu displeje.
Fotografie pořízené touto kamerkou jsou plné detailů, vykazují dobré podání barev a také velmi dobrou ostrost. Na jakoukoliv sociální síť jsou kvalitativně více než v pořádku. Nová vlajka od Motoroly zvládá až 8K videa při 30 fps, což nabízí primární snímač, no ultra-širokoúhlý a teleobjektiv jsou na tom v ohledu rozlišení podstatně hůř. Ty umí záznamy maximálně ve FullHD rozlišení při 30 fps, no jejich kvalita je naštěstí skvělá. Jsou ostré, s dobrými barvami a o příkladnou plynulost se stará elektronická stabilizace obrazu.
Ideálním poměrem mezi kvalitou a rozlišením jsou 4K záznamy při 30 či 60 fps z primárního objektivu, které jsou krásně detailní, ostré, s dobrým dynamickým rozsahem. Vyvážení bíle odvádí opět dobrou práci a celkově jsou tato videa opravdu příjemná. Tato vlajková Motorola nabízí fotoaparáty s celkovým rozlišením rekordních 322 Mpx.
Soužití s touto vlajkovou lodí Motoroly jsem si rozhodně užil a telefon se mi ve finále zalíbil. Ano, oněch 200 Mpx je víceméně zbytečných a opravdu se jedná z velké části jen o marketingovou vějičku. Na druhou stranu, fotoaparát se jako celek povedl a určitě ho lze zařadit do vyššího nadprůměru. Celkově je výrobcem zvolená sestava zcela konkurenceschopná, umí výborné makro snímky a hlavní objektiv odvádí dobrou práci. Zoom ale určitě mohl být, na vlajkovou třídu, lepší a trochu zamrzí i maximálně 1080p videa u dvou zbývajících objektivů.
No a teď k dalším nedostatkům. V této kategorii je zvýšená odolnost IP52 přece jenom málo a většina konkurentů nabízí IP68. Nepotěší ani až příliš kluzká úprava zad, výrazné kývání vlivem vystupujícího objektivu a někomu by zase nemusel sednou až moc konzervativní design. Při pořádném zápřahu, většinou při delším hraní, se telefon také opravdu hodně zahřívá a to až tak, že to začne být nepříjemné. Tak jako tak, Motorola Edge 30 Ultra vyjde na našem trhu na nějakých 21 990 korun, takže je levnější než většina konkurence a poměr cena / výkon má vskutku excelentní.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
ultra-vysoký výkon | zvýšená odolnost jen IP52 |
kvalitní a rychlý displej | rozlišení 200 Mpx nemá moc velké uplatnění |
rychlé nabíjení a nadprůměrná výdrž | v zátěži vysoké zahřívání |
celkově kvalitní fotografie | pro někoho až moc usedlý design |
Android 12 + funkce Moto |