Recenze Xiaomi 12 Pro – Elitní vlajková loď ve (skoro) plné síle

  • Xiaomi 12 Pro je aktuálně nejvýše postavený telefon, který čínský výrobce nabízí
  • Boduje jak designem, tak špičkovou výbavou v čele se 120W nabíjením
  • Jak si stojí tato vlajková loď v porovnání s konkurencí? A stojí její koupě za úvahu?
Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a balení | foto: vlastní

Xiaomi 12 Pro není žádnou žhavou novinkou, vždyť výrobce tento model představil již koncem loňského roku. Jednalo se o jednu z prvních vlajek nové generace se Snapdragonem 8 Gen 1, a jak už to tak u Xiaomi bývá, se vstupem na evropský, potažmo náš trh, si dal čínský behemot na čas. Jak se ale dozvíte v dnešní recenzi, čekání se určitě vyplatilo.

Xiaomi 12 Pro: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 163,6 × 74,6 × 8,16 mm, 205 g
Displej 6,73″, AMOLED, 1-120 Hz, HDR10+, 3200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 521 PPI
Operační systém Android 11 + MIUI 12.5
Čipset 8jádrový, 3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Paměť 8/12 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez slotu na MicroSD
Fotoaparát trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultraširokoúhlý 120° + 50 Mpx teleobjektiv), clona f/1.9 + f/1.9 + f/2.2, OIS, ostření CyberFocus, 8K video, duální LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor Harman/Kardon
Baterie 4 600 mAh, rychlonabíjení 120 W, bezdrátové nabíjení 50 W, reverzní 10 W
Cena a dostupnost od 4 699 ¥ (16 300 Kč), leden 2022 (Čína)

Video

Obsah balení

  • telefon Xiaomi 12 Pro
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 120W nabíjecí adaptér
  • silikonový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce
Xiaomi 12 Pro obsah balení

Xiaomi 12 Pro obsah balení | foto: vlastní

Xiaomi 12 Pro je prudký elegán ve hvězdném provedení

Čínský gigant potěší prakticky ihned po rozkuchání prodejního balení, protože v něm najdete prakticky vše potřebné. Kromě obligátní literatury, samotného telefonu Xiaomi 12 Pro a jehly na otevření SIM slotu výrobce nezapomněl ani na silikonové pouzdro a nabíjecí adaptér o výkonu 120 W s kabelem. Takto bohaté balení se v dnešní době určitě cení a je velkou výhodou, protože se nebudete muset nikde shánět po nabíječce odpovídajícího výkonu a svého nového miláčka budete moct začít používat hned se vším, co nabízí. Design by naopak mohl na prví dobrou trochu zklamat, protože Xiaomi 12 Pro působí, obzvláště v šedém provedení, poměrně konzervativně.

Xiaomi 12 Pro recenze

Telefon Xiaomi 12 Pro v ruce | foto: vlastní

Zdání ale klame – když se podíváte pořádně a začnete si všímat detailů, zjistíte, že máte před sebou jeden z nejhezčích, nejelegantnějších a nejlépe zpracovaných telefonů dneška. Výrobce vsadil na hliníkový rám, který je zepředu i zezadu obklopen sklem a v obou případech se jedná o odolné sklo Gorilla Glass Vicuts. Záda možná působí fádně, protože jsou šedá, ale při bližším pohledu odhalíte miniaturní třpytky, které celkový design příjemně oživují (hlavně na slunci). Záda telefonu, která jsou vyvedena v matu, mírně kloužou, ale není to nic hrozného a určitě jsem měl tu čest i s více neposednými telefony.

Obrovskou výhodou výrobcem zvolené povrchové úpravy je prakticky 100% odolnost proti zašpinění v podobě otisků prstů a podobných nepříjemností. Za celou dobu testu jsem záda ani jednou nečistil a i na jeho konci vypadala jako po vybalení z krabičky. Pochvalu si zaslouží i z šasi lehce vystupující modul fotoaparátu, ze kterého majestátně ční obrovský, primární snímač doplněný o duální LED blesk a dva doprovodné senzory. Mezi těmito prvky se nachází decentní gravírování, které je od sebe odděluje a opět se jedná o nenápadný detail podtrhující elegantní designový styl zvolený výrobcem.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a zadní strana | foto: vlastní

Zpracování, to je kvalita se vším všudy

No a pak je tu dílenské zpracování, které snese i ta nejpřísnější měřítka a Xiaomi 12 Pro se může v tomto ohledu směle postavit čelem klidně takovému iPhonu 13 Pro. Telefon působí nesmírně bytelně a solidně, nikde se nic nekroutí a v ruce zkrátka působí jako opravdu prémiový kousek. Jinak displej i záda jsou zahnutá pod stejným úhlem, takže plynule přechází do rámu a telefon se tak, i přes větší rozměry, příjemně drží v jedné ruce. Držení je ale jedna věc, pohodlné používání v jedné ruce zase druhá. Pokud nemáte tlapy jako medvěd kodiak, na pohodlné používání v jedné ruce zapomeňte – telefon je velký, těžký a při snaze cokoliv udělat jednou rukou má tendenci přepadávat.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro zezadu | foto: vlastní

To každopádně není stížnost a spíš se jedná o vlastnost danou rozměry a hmotností. Od telefonu s výškou takřka 164 mm a hmotností 205 gramů ani nikdo nečeká nějak extra pohodlnou ovladatelnost v jedné ruce. Co už si ale výtku zaslouží, je absence jakékoliv zvýšené odolnosti, tedy prvek, na který Xiaomi poměrně dlouhodobě hází bobek. Ve střední třídě se to dá pochopit a akceptovat, ale u vlajkového telefonu, který má představovat to nejlepší v portfoliu výrobce, už nikoliv. Je to škoda, ale bohužel, čínští producenti telefonů tento prvek až trestuhodně často opomíjejí.

Displej, to je panečku podívaná

Čelí stranu celého telefonu Xiaomi 12 Pro si pro sebe zabral monstrózní, 6,73palcový AMOLED displej patřící mezi nejlepší v segmentu. Nabízí LTPO technologii, takže umí přizpůsobit obnovovací frekvenci právě zobrazenému obsahu (1 – 120 Hz), podporuje HDR10+, Dolby Vision a navíc se pyšní špičkovou jemností o hodnotě 521 ppi, které bylo dosaženo nasazením WQHD+ rozlišení o hodnotě 3200 × 1440 pixelů při poměru stran 20:9. Dalším jeho hvězdným prvkem je jas, který se může v maximu vyšplhat až na 1500 nitů, což znamená naprostou perfektní čitelnost i při nejjasnějším dnu v roce. Panel nabízí velmi syté, výrazné barvy, pochopitelně dokonalou černou a celkově je to opravdu skvělé pokoukání.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro jeho displej

Pokud by na vás barvy byly přece jen moc saturované, je možné zvolit nastavení, které je bude přizpůsobovat aktuálně zobrazenému obsahu a teplotu barev si lze nastavit také manuálně, podle sebe. Dále je k dispozici i volba rozlišení – kvůli úspoře baterie lze provozovat displej jen ve FullHD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů), nebo si zapnout volbu, která při WQHD+ rozlišení u některého obsahu automaticky sníží rozlišení, opět v rámci úspory baterie. Nedává to ale moc velký smysl, protože když si koupím drahý, vlajkový telefon s ultra-jemným displejem, pochopitelně ho chci využívat. Obnovovací frekvenci je možné nastavit napevno, na hodnoty 60, 90 či 120 Hz nebo nechat na telefonu, aby ji přizpůsobil zobrazovanému obsahu.

Jinak panel je po stranách zahrnutý, takže působí jako takřka bez rámečků a nehrozí ani nechtěné dotyky – systém umožňuje nastavení jejich omezení a funguje to velmi dobře. Čtečka otisků prstů je integrovaná přímo v panelu, jak se na správnou vlajku sluší a patří a prakticky k ní nemám výhrad – je velmi rychlá, přesná a navíc je umístěna v ideální pozici, takže se trefíte prakticky pokaždé na první dobrou. Takovou zajímavostí, která se jen tak někde nevidí, je schopnost čtečky měřit srdeční tep. Xiaomi si pro to ale nepřipravilo samostatnou aplikaci a tento úkon lze provést v nastavení telefonu. Výsledky jsou ale velmi orientační, a jak ukázala četná měření, chytré hodinky měří tlak výrazně přesněji.

MIUI konečně dospělo?

Xiaomi 12 Pro běží na novém MIUI 13, které je postaveno na Androidu 12. Tato nadstavba, která je ale tak robustní, že se dá klidně považovat za samostatný operační systém, mi nikdy k srdci zrovna dvakrát nepřirostla a musím dodat, že mi nepřiroste ani v nejnovější verzi. Ale jedním dechem se sluší podotknout, že proti předchozí iteraci je třináctka mnohem příjemnější, působí tak nějak celistvěji a celkově je mnohem příjemnější na používání. Prakticky všechny možnosti nastavení jsou tam, kde je očekáváte a MIUI už zkrátka nepůsobí tak roztahaně a nesourodě. I tak ale budete při nastavení určitě využívat fulltextové hledání, které funguje na jedničku.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a ovládání

Specialitou systému MIUI jsou opravdu nesmírně rozsáhlé možnosti co se přizpůsobení týče a v tomto ohledu si lze nastavit opravdu takřka vše. Styl rozložení domovské obrazovky, styl Centra ovládání i Oznamovací roletky, velikost ikon, ovládání pomocí tlačítek či gest a neschází ani různé užitečné funkce. Například praktická postranní lišta, přes kterou lze spouštět mini-aplikace, plovoucí okna nebo možnost mít na rozdělené obrazovce spuštěné simultánně dvě aplikace. Pochvalu si zaslouží i povedený Always-On displej (zde Aktivní displej), u kterého lze také nastavit nespočet prvků či rozsáhlé možnosti notifikací – barevné efekty na hranách displeje, podobné, jaké má třeba Realme, vypadají opravdu dobře.

Kolem a kolem, hračičkové se zkrátka budou v MIUI 13 cítit jako doma a určitě budou z možností přizpůsobení nadšeni. Ne vše se ale povedlo a i nejnovější verze tohoto systému trpí na podobné neduhy, jako ty starší. Předně je to množství předinstalovaných aplikací – je jich sice o něco méně než v minulosti, ale i tak je jich, na můj vkus, až moc. Nehledě na reklamu přímo v systému na doporučené aplikace. Všechno lze pochopitelně vypnout, ale v této cenové relaci nemají podobné věci co dělat. Dalším problémem je až příliš agresivní správa aplikací, které MIUI až přehnaně aktivně ukončuje, výsledkem čehož jsou čas od času zpožděné notifikace (typicky to platí pro Facebook Messenger). V těchto třídách opět problém, který by se objevovat neměl.

 

Výkon na vrcholu potravního řetězce

Prakticky všechny vlajkové telefony posledních 4 měsíců pohání čipset Snapdragon 8 Gen 1 a Xiaomi 12 Pro není výjimkou. Aktuálně se jedná o nejvýkonnější procesor pro telefony s Androidem a je to opravdová bestie – na 4nm litografii postavené osmijádro se pyšní výkonným jádrem Cortex-X2 bežícím na taktu 3,0 GHz i výkonnou grafikou Adreno 730. Společnost mu, v našem případě, dělala kombinace 12 GB RAM a 256 GB ROM a výsledek mě vskutku ohromil. Tak dokonalou plynulost ve všech oblastech systému, to ve světě Androidu aktuálně pravděpodobně nikdo nenabízí a v tomto ohledu se Xiaomi 12 Pro může rovnat klidně s iPhonem 13 Pro.

Ano, může se zdát pošetilé chválit nejvýkonnější procesor současnosti za to, že umí plynule rozhýbat uživatelské rozhraní telefonu, ale ta neskutečná ladnost, s jakou všechno funguje a ta naprostá absence byť jen milisekundových záškubů je prostě návyková. A pochopitelně se nejedná je o systém – Snapdragon 8 Gen 1 umí na nejvyšší možné detaily naprosto plynule rozhýbat jakoukoliv mobilní hru současnosti a limitem vám bude vlastně jen nastavení maximálního snímkování v rámci toho kterého titulu (většinou to bude 60 fps). I díky velkému displeji a výborné haptické odezvě se na Xiaomi 12 Pro hraje skvěle a výtku nemáme ani k číslům v syntetických testech.

Chlazení nefunguje tak, jak by mělo

AnTuTu ukázalo takřka 970 tisíc bodů, což je jasným znamenám toho, že máme před sebou jeden z nejvýkonnějších telefonů vůbec. Jak se ale říká, není všechno zlato, co se třpytí a to bohužel u Xiaomi 12 Pro platí také. Vysoký výkon znamená vyšší produkci tepla a čínskému výrobci se s tímto problémem bohužel nepovedlo vypořádat úplně se ctí. Ano, telefon má rozměrný systém chlazení, ale ten evidentně není tak efektivní, jak by mohl být a svou práci úplně dobře nezvládá. Lze to vidět třeba při zátěžovém testu benchmarku 3D Mark. Telefon ho sice dokončil, ale se špatným skóre a stabilitou okolo 47 %, což není dobrý výsledek.

Zvýšené teplo lze pozorovat i při běžných činnostech, ačkoliv se v drtivé většině případů nedostane na hranici, kdy by to bylo nepříjemné. Při hraní, to už je ale jiná písnička a náročné hry umí telefon opravdu pořádně rozpálit. Někdy opravdu extrémně – po 15 minutách ve hře Shadowgun: Legends na nejvyšší nastavení jsem musel telefon dát z rukou a nechat ho zchladit, protože rozpálený hliníkový rám prakticky nešel udržet v rukou. Procesor v ten okamžik vykazoval teplotu vysoce nad 60 stupni.

Nabíjení vás dostane do kolen

Jednou z hlavních hvězd této novinky je určitě nabíjení, jehož výkon čítá 120 W a je to tedy jedno z nejvýkonnějších nabíjení současnosti. A vede si skvěle nejenom na papíře, ale i v praxi. Na 50 % kapacity se telefon dostane za 7 minut 45 sekund a plno je po 20 minutách a 20 sekundách, což jsou vpravdě dechberoucí výsledky. Velmi dobře funguje i 50W bezdrátové nabíjení, a co se této oblasti týče, Xiaomi 12 Pro patří na samotnou špičku segmentu. Jen si ale dejte pozor – nejvyšší rychlost nabíjení musíte v nastavení telefonu povolit ručně, protože při prvním spuštění telefonu aktivována není.

Co se nabíjení týče je tedy nová vlajka od Xiaomi absolutním premiantem, ale nic jiného jí ani nezbývá. Výdrž je totiž, kvůli 4 600 mAh baterii, maximálně průměrná a v tomto ohledu opravdu nečekejte zázraky. Většinou zvládnete jeden náročnější den, ale s vyšší výdrží moc nepočítejte, a pokud telefon používáte třeba k vytvoření hotspotu, může se klidně stát, že se konce dne ani nedožijete. Ano, pokud se budete držet zkrátka, lze se vyškrábat i na den a půl, ale u vlajkového telefonů se nikdo nechce kvůli výdrži nějak zásadněji omezovat. Xiaomi 12 Pro tak můžeme považovat maximálně za jednodenní telefon.

Pan fotograf

A jak si Xiaomi 12 Pro vedlo v oblasti fotografií? Po přelouskání specifikací by mohl jeden nabýt dojmu, že se nic výjimečného konat nebude. Ano, trojitá soustava má tři snímače s rozlišením 50 Mpx, v hlavní roli s obřím čipem IMX707 od Sony a neschází jí třeba optická stabilizace obrazu, ale jinak specifikace vyloženě přeborníka ve fotografování nenaznačují. Tak třeba – teleobjektiv umí jen 2násobné optické přiblížení a ultra-širokoúhlý snímač nemá automatické ostření. Nehledě na to, že má vcelku mizerný záběr čítající jen 115˚ a telefon navíc zcela postrádá jakýkoliv makro režim. Čistě dle parametrů by se zkrátka mohlo zdát, že v oblasti fotografií bude novinka od Xiaomi tahat za kratší provaz.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a fotoaparát | foto: vlastní

Realita je ale naštěstí zcela jiná a v celkovém pohledu je Xiaomi 12 Pro excelentní fotomobil. Samý superlativ si zasluhuje hlavně primární snímač, který odvádí opravdu výtečnou práci a produkuje fotografie plné detailů, věrných barev a s příkladnou ostrostí. I ve větších žlutých či zelených oblastech umí vykreslit detaily a plochy se stejnou barvou neslévá do jednolité mazanice, jak se občas stává. Výtka k hlavnímu senzoru míří jen k možná až zbytečně přesaturované zelené barvě – ostatní odstíny jsou ale, v rámci možností, věrné realitě. Fotografie mají správnou hloubku, jsou hezky prokreslené a celkově je radost na ně pohledět.

Absence automatického ostření u ultra-širokoúhlého snímač nakonec až tak nevadí, i ten umí produkovat velmi slušné fotografie s věrnými barvami a vysokou úrovní detailů. A obejit se dá i ona absence makro režimu – stačí si s primárním objektivem zaostřit na nejmenší možnou vzdálenost a poté obrázek přitáhnout 2násobným optickým přiblížením. Ano, je to trochu přes ruku a na plnotučné makro, jaké nabízí třeba minule recenzovaná Motorola Edge 30 Pro, se to nechytá, ale částečně tak lze tento nedostatek vyřešit. Co se přiblížení týče, tak kromě dvojnásobného, bezztrátového nabízí telefon až 20 násobný digitální zoom, ale ten moc použitelný není.

Umí i v noci

Pětinásobný je ještě v pořádku, v určitých situacích lze použít i desetinásobný, ale 20× zoom už je nad možnosti fotoaparátu a výsledné fotografie jsou rozmazané, bez detailů a s hromadou šumu. V základu lezou ze soustavy 12Mpx fotografie, nicméně lze fotografovat také v plném, 50 Mpx rozlišení a v tomto režimu zvládnou pracovat všechny tři snímače. Dočkáte se více prokreslených fotografií s větším množstvím detailů, ale je patrné také větší množství šumu a používat tento režim nemá moc smysl. Kvalita selfie fotografií z 16Mpx čelní kamerky je takový lepší průměr a s výslednými portréty si na sociálních sítích určitě ostudu neutrhnete.

Co se nočního fotografování týče, tak Xiaomi 12 Pro v tomto ohledu odvádí poměrně solidní práci a výsledky jsou velmi slušné. Noční režim to nepřehání se saturací do žluta, což je určitě dobrá zpráva, a oproti klasickému režimu umí scénu vcelku výrazně prosvětlit. Když si dáte záležet, dočkáte se docela kvalitních fotografií se slušnou mírou detailů. V menu lze aktivovat i takový částečný noční režim, do kterého se fotoaparát přepne automaticky, po detekci horšího okolního světla, ale klasický, dedikovaný noční režim odvádí lepší práci.

Kvalita videí je velmi dobrá a maximem, co Xiaomi 12 Pro nabízí, je 8K záznam při 24 snímcích za vteřinu (fps). Takto vysoké rozlišení ale nenabízí prakticky žádné benefity co se kvality či detailů týče a mnohem lepší je natáčet ve 4K rozlišení při 30 či 60 fps. V tomto režimu se dočkáte ostrých, detailních a stabilních videí s dobrým podáním barev. Elektronická stabilizace obrazu je k dispozici pro všechna rozlišení, svou práci odvádí velmi dobře a na jedničku funguje také automatické ostření.

Jak fotí Xiaomi 12 Pro?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2× / 5× / 10× / 20×

Ukázka: 50Mpx snímky

Xiaomi 12 Pro nadělá konkurenci vrásky

Čínskému výrobci se s touto novou vlajkovou lodí Xiaomi 12 Pro povedlo namíchat opravdu velmi chutný koktejl atraktivního designu, precizního zpracování, špičkového displeje, bleskového nabíjení a výtečného fotoaparátu. Ano, dostalo se do něj také několik ne tak chutných ingrediencí, jako je třeba jen průměrná výdrž na jedno nabití, zvýšená produkce tepla nebo určitá omezení co se systému a fotoaparátu týče, ale v celkovém pohledu sahá Xiaomi 12 Pro na špičku své třídy.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro zepředu | foto: vlastní

Ze všech kladů bychom pak určitě neměli zapomenout ani na rovnou čtyři reproduktory s cejchem Harman/Kardon, které odvádí skvělou práci a “dvanáctka Pro” patří zcela jasně mezi nejlépe hrající telefony dneška. Konektivita je zcela bez výhrad a to ostatně platí i pro paměťovou výbavu – vnitřní úložiště je nesmírně rychlé a celkově je zážitek z práce na tomto telefonu, díky dokonalé a naprosto ničím nerušené plynulosti všeho, velmi příjemnou zkušeností. Používání Xiaomi 12 Pro na každodenní bází vás, díky tomuto sametovému běhu, zkrátka bude bavit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej a barvy množství předinstalovaných aplikací
elegantní design a špičkové zpracování ne úplně ideální ergonomie
velmi kvalitní fotoaparát zvýšená produkce tepla
rychlost nabíjení ultra-širokoúhlý snímač bez autofocusu
vysoký výkon a dokonalá plynulost

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Xiaomi 12 Pro – Elitní vlajková loď ve (skoro) plné síle

  • Xiaomi 12 Pro je aktuálně nejvýše postavený telefon, který čínský výrobce nabízí
  • Boduje jak designem, tak špičkovou výbavou v čele se 120W nabíjením
  • Jak si stojí tato vlajková loď v porovnání s konkurencí? A stojí její koupě za úvahu?
Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a balení | foto: vlastní

Xiaomi 12 Pro není žádnou žhavou novinkou, vždyť výrobce tento model představil již koncem loňského roku. Jednalo se o jednu z prvních vlajek nové generace se Snapdragonem 8 Gen 1, a jak už to tak u Xiaomi bývá, se vstupem na evropský, potažmo náš trh, si dal čínský behemot na čas. Jak se ale dozvíte v dnešní recenzi, čekání se určitě vyplatilo.

Xiaomi 12 Pro: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 163,6 × 74,6 × 8,16 mm, 205 g
Displej 6,73″, AMOLED, 1-120 Hz, HDR10+, 3200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 521 PPI
Operační systém Android 11 + MIUI 12.5
Čipset 8jádrový, 3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Paměť 8/12 GB RAM, 128/256 GB úložiště (UFS 3.1), bez slotu na MicroSD
Fotoaparát trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultraširokoúhlý 120° + 50 Mpx teleobjektiv), clona f/1.9 + f/1.9 + f/2.2, OIS, ostření CyberFocus, 8K video, duální LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor Harman/Kardon
Baterie 4 600 mAh, rychlonabíjení 120 W, bezdrátové nabíjení 50 W, reverzní 10 W
Cena a dostupnost od 4 699 ¥ (16 300 Kč), leden 2022 (Čína)

Video

Obsah balení

  • telefon Xiaomi 12 Pro
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 120W nabíjecí adaptér
  • silikonový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce
Xiaomi 12 Pro obsah balení

Xiaomi 12 Pro obsah balení | foto: vlastní

Xiaomi 12 Pro je prudký elegán ve hvězdném provedení

Čínský gigant potěší prakticky ihned po rozkuchání prodejního balení, protože v něm najdete prakticky vše potřebné. Kromě obligátní literatury, samotného telefonu Xiaomi 12 Pro a jehly na otevření SIM slotu výrobce nezapomněl ani na silikonové pouzdro a nabíjecí adaptér o výkonu 120 W s kabelem. Takto bohaté balení se v dnešní době určitě cení a je velkou výhodou, protože se nebudete muset nikde shánět po nabíječce odpovídajícího výkonu a svého nového miláčka budete moct začít používat hned se vším, co nabízí. Design by naopak mohl na prví dobrou trochu zklamat, protože Xiaomi 12 Pro působí, obzvláště v šedém provedení, poměrně konzervativně.

Xiaomi 12 Pro recenze

Telefon Xiaomi 12 Pro v ruce | foto: vlastní

Zdání ale klame – když se podíváte pořádně a začnete si všímat detailů, zjistíte, že máte před sebou jeden z nejhezčích, nejelegantnějších a nejlépe zpracovaných telefonů dneška. Výrobce vsadil na hliníkový rám, který je zepředu i zezadu obklopen sklem a v obou případech se jedná o odolné sklo Gorilla Glass Vicuts. Záda možná působí fádně, protože jsou šedá, ale při bližším pohledu odhalíte miniaturní třpytky, které celkový design příjemně oživují (hlavně na slunci). Záda telefonu, která jsou vyvedena v matu, mírně kloužou, ale není to nic hrozného a určitě jsem měl tu čest i s více neposednými telefony.

Obrovskou výhodou výrobcem zvolené povrchové úpravy je prakticky 100% odolnost proti zašpinění v podobě otisků prstů a podobných nepříjemností. Za celou dobu testu jsem záda ani jednou nečistil a i na jeho konci vypadala jako po vybalení z krabičky. Pochvalu si zaslouží i z šasi lehce vystupující modul fotoaparátu, ze kterého majestátně ční obrovský, primární snímač doplněný o duální LED blesk a dva doprovodné senzory. Mezi těmito prvky se nachází decentní gravírování, které je od sebe odděluje a opět se jedná o nenápadný detail podtrhující elegantní designový styl zvolený výrobcem.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a zadní strana | foto: vlastní

Zpracování, to je kvalita se vším všudy

No a pak je tu dílenské zpracování, které snese i ta nejpřísnější měřítka a Xiaomi 12 Pro se může v tomto ohledu směle postavit čelem klidně takovému iPhonu 13 Pro. Telefon působí nesmírně bytelně a solidně, nikde se nic nekroutí a v ruce zkrátka působí jako opravdu prémiový kousek. Jinak displej i záda jsou zahnutá pod stejným úhlem, takže plynule přechází do rámu a telefon se tak, i přes větší rozměry, příjemně drží v jedné ruce. Držení je ale jedna věc, pohodlné používání v jedné ruce zase druhá. Pokud nemáte tlapy jako medvěd kodiak, na pohodlné používání v jedné ruce zapomeňte – telefon je velký, těžký a při snaze cokoliv udělat jednou rukou má tendenci přepadávat.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro zezadu | foto: vlastní

To každopádně není stížnost a spíš se jedná o vlastnost danou rozměry a hmotností. Od telefonu s výškou takřka 164 mm a hmotností 205 gramů ani nikdo nečeká nějak extra pohodlnou ovladatelnost v jedné ruce. Co už si ale výtku zaslouží, je absence jakékoliv zvýšené odolnosti, tedy prvek, na který Xiaomi poměrně dlouhodobě hází bobek. Ve střední třídě se to dá pochopit a akceptovat, ale u vlajkového telefonu, který má představovat to nejlepší v portfoliu výrobce, už nikoliv. Je to škoda, ale bohužel, čínští producenti telefonů tento prvek až trestuhodně často opomíjejí.

Displej, to je panečku podívaná

Čelí stranu celého telefonu Xiaomi 12 Pro si pro sebe zabral monstrózní, 6,73palcový AMOLED displej patřící mezi nejlepší v segmentu. Nabízí LTPO technologii, takže umí přizpůsobit obnovovací frekvenci právě zobrazenému obsahu (1 – 120 Hz), podporuje HDR10+, Dolby Vision a navíc se pyšní špičkovou jemností o hodnotě 521 ppi, které bylo dosaženo nasazením WQHD+ rozlišení o hodnotě 3200 × 1440 pixelů při poměru stran 20:9. Dalším jeho hvězdným prvkem je jas, který se může v maximu vyšplhat až na 1500 nitů, což znamená naprostou perfektní čitelnost i při nejjasnějším dnu v roce. Panel nabízí velmi syté, výrazné barvy, pochopitelně dokonalou černou a celkově je to opravdu skvělé pokoukání.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro jeho displej

Pokud by na vás barvy byly přece jen moc saturované, je možné zvolit nastavení, které je bude přizpůsobovat aktuálně zobrazenému obsahu a teplotu barev si lze nastavit také manuálně, podle sebe. Dále je k dispozici i volba rozlišení – kvůli úspoře baterie lze provozovat displej jen ve FullHD+ rozlišení (2400 × 1080 pixelů), nebo si zapnout volbu, která při WQHD+ rozlišení u některého obsahu automaticky sníží rozlišení, opět v rámci úspory baterie. Nedává to ale moc velký smysl, protože když si koupím drahý, vlajkový telefon s ultra-jemným displejem, pochopitelně ho chci využívat. Obnovovací frekvenci je možné nastavit napevno, na hodnoty 60, 90 či 120 Hz nebo nechat na telefonu, aby ji přizpůsobil zobrazovanému obsahu.

Jinak panel je po stranách zahrnutý, takže působí jako takřka bez rámečků a nehrozí ani nechtěné dotyky – systém umožňuje nastavení jejich omezení a funguje to velmi dobře. Čtečka otisků prstů je integrovaná přímo v panelu, jak se na správnou vlajku sluší a patří a prakticky k ní nemám výhrad – je velmi rychlá, přesná a navíc je umístěna v ideální pozici, takže se trefíte prakticky pokaždé na první dobrou. Takovou zajímavostí, která se jen tak někde nevidí, je schopnost čtečky měřit srdeční tep. Xiaomi si pro to ale nepřipravilo samostatnou aplikaci a tento úkon lze provést v nastavení telefonu. Výsledky jsou ale velmi orientační, a jak ukázala četná měření, chytré hodinky měří tlak výrazně přesněji.

MIUI konečně dospělo?

Xiaomi 12 Pro běží na novém MIUI 13, které je postaveno na Androidu 12. Tato nadstavba, která je ale tak robustní, že se dá klidně považovat za samostatný operační systém, mi nikdy k srdci zrovna dvakrát nepřirostla a musím dodat, že mi nepřiroste ani v nejnovější verzi. Ale jedním dechem se sluší podotknout, že proti předchozí iteraci je třináctka mnohem příjemnější, působí tak nějak celistvěji a celkově je mnohem příjemnější na používání. Prakticky všechny možnosti nastavení jsou tam, kde je očekáváte a MIUI už zkrátka nepůsobí tak roztahaně a nesourodě. I tak ale budete při nastavení určitě využívat fulltextové hledání, které funguje na jedničku.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a ovládání

Specialitou systému MIUI jsou opravdu nesmírně rozsáhlé možnosti co se přizpůsobení týče a v tomto ohledu si lze nastavit opravdu takřka vše. Styl rozložení domovské obrazovky, styl Centra ovládání i Oznamovací roletky, velikost ikon, ovládání pomocí tlačítek či gest a neschází ani různé užitečné funkce. Například praktická postranní lišta, přes kterou lze spouštět mini-aplikace, plovoucí okna nebo možnost mít na rozdělené obrazovce spuštěné simultánně dvě aplikace. Pochvalu si zaslouží i povedený Always-On displej (zde Aktivní displej), u kterého lze také nastavit nespočet prvků či rozsáhlé možnosti notifikací – barevné efekty na hranách displeje, podobné, jaké má třeba Realme, vypadají opravdu dobře.

Kolem a kolem, hračičkové se zkrátka budou v MIUI 13 cítit jako doma a určitě budou z možností přizpůsobení nadšeni. Ne vše se ale povedlo a i nejnovější verze tohoto systému trpí na podobné neduhy, jako ty starší. Předně je to množství předinstalovaných aplikací – je jich sice o něco méně než v minulosti, ale i tak je jich, na můj vkus, až moc. Nehledě na reklamu přímo v systému na doporučené aplikace. Všechno lze pochopitelně vypnout, ale v této cenové relaci nemají podobné věci co dělat. Dalším problémem je až příliš agresivní správa aplikací, které MIUI až přehnaně aktivně ukončuje, výsledkem čehož jsou čas od času zpožděné notifikace (typicky to platí pro Facebook Messenger). V těchto třídách opět problém, který by se objevovat neměl.

 

Výkon na vrcholu potravního řetězce

Prakticky všechny vlajkové telefony posledních 4 měsíců pohání čipset Snapdragon 8 Gen 1 a Xiaomi 12 Pro není výjimkou. Aktuálně se jedná o nejvýkonnější procesor pro telefony s Androidem a je to opravdová bestie – na 4nm litografii postavené osmijádro se pyšní výkonným jádrem Cortex-X2 bežícím na taktu 3,0 GHz i výkonnou grafikou Adreno 730. Společnost mu, v našem případě, dělala kombinace 12 GB RAM a 256 GB ROM a výsledek mě vskutku ohromil. Tak dokonalou plynulost ve všech oblastech systému, to ve světě Androidu aktuálně pravděpodobně nikdo nenabízí a v tomto ohledu se Xiaomi 12 Pro může rovnat klidně s iPhonem 13 Pro.

Ano, může se zdát pošetilé chválit nejvýkonnější procesor současnosti za to, že umí plynule rozhýbat uživatelské rozhraní telefonu, ale ta neskutečná ladnost, s jakou všechno funguje a ta naprostá absence byť jen milisekundových záškubů je prostě návyková. A pochopitelně se nejedná je o systém – Snapdragon 8 Gen 1 umí na nejvyšší možné detaily naprosto plynule rozhýbat jakoukoliv mobilní hru současnosti a limitem vám bude vlastně jen nastavení maximálního snímkování v rámci toho kterého titulu (většinou to bude 60 fps). I díky velkému displeji a výborné haptické odezvě se na Xiaomi 12 Pro hraje skvěle a výtku nemáme ani k číslům v syntetických testech.

Chlazení nefunguje tak, jak by mělo

AnTuTu ukázalo takřka 970 tisíc bodů, což je jasným znamenám toho, že máme před sebou jeden z nejvýkonnějších telefonů vůbec. Jak se ale říká, není všechno zlato, co se třpytí a to bohužel u Xiaomi 12 Pro platí také. Vysoký výkon znamená vyšší produkci tepla a čínskému výrobci se s tímto problémem bohužel nepovedlo vypořádat úplně se ctí. Ano, telefon má rozměrný systém chlazení, ale ten evidentně není tak efektivní, jak by mohl být a svou práci úplně dobře nezvládá. Lze to vidět třeba při zátěžovém testu benchmarku 3D Mark. Telefon ho sice dokončil, ale se špatným skóre a stabilitou okolo 47 %, což není dobrý výsledek.

Zvýšené teplo lze pozorovat i při běžných činnostech, ačkoliv se v drtivé většině případů nedostane na hranici, kdy by to bylo nepříjemné. Při hraní, to už je ale jiná písnička a náročné hry umí telefon opravdu pořádně rozpálit. Někdy opravdu extrémně – po 15 minutách ve hře Shadowgun: Legends na nejvyšší nastavení jsem musel telefon dát z rukou a nechat ho zchladit, protože rozpálený hliníkový rám prakticky nešel udržet v rukou. Procesor v ten okamžik vykazoval teplotu vysoce nad 60 stupni.

Nabíjení vás dostane do kolen

Jednou z hlavních hvězd této novinky je určitě nabíjení, jehož výkon čítá 120 W a je to tedy jedno z nejvýkonnějších nabíjení současnosti. A vede si skvěle nejenom na papíře, ale i v praxi. Na 50 % kapacity se telefon dostane za 7 minut 45 sekund a plno je po 20 minutách a 20 sekundách, což jsou vpravdě dechberoucí výsledky. Velmi dobře funguje i 50W bezdrátové nabíjení, a co se této oblasti týče, Xiaomi 12 Pro patří na samotnou špičku segmentu. Jen si ale dejte pozor – nejvyšší rychlost nabíjení musíte v nastavení telefonu povolit ručně, protože při prvním spuštění telefonu aktivována není.

Co se nabíjení týče je tedy nová vlajka od Xiaomi absolutním premiantem, ale nic jiného jí ani nezbývá. Výdrž je totiž, kvůli 4 600 mAh baterii, maximálně průměrná a v tomto ohledu opravdu nečekejte zázraky. Většinou zvládnete jeden náročnější den, ale s vyšší výdrží moc nepočítejte, a pokud telefon používáte třeba k vytvoření hotspotu, může se klidně stát, že se konce dne ani nedožijete. Ano, pokud se budete držet zkrátka, lze se vyškrábat i na den a půl, ale u vlajkového telefonů se nikdo nechce kvůli výdrži nějak zásadněji omezovat. Xiaomi 12 Pro tak můžeme považovat maximálně za jednodenní telefon.

Pan fotograf

A jak si Xiaomi 12 Pro vedlo v oblasti fotografií? Po přelouskání specifikací by mohl jeden nabýt dojmu, že se nic výjimečného konat nebude. Ano, trojitá soustava má tři snímače s rozlišením 50 Mpx, v hlavní roli s obřím čipem IMX707 od Sony a neschází jí třeba optická stabilizace obrazu, ale jinak specifikace vyloženě přeborníka ve fotografování nenaznačují. Tak třeba – teleobjektiv umí jen 2násobné optické přiblížení a ultra-širokoúhlý snímač nemá automatické ostření. Nehledě na to, že má vcelku mizerný záběr čítající jen 115˚ a telefon navíc zcela postrádá jakýkoliv makro režim. Čistě dle parametrů by se zkrátka mohlo zdát, že v oblasti fotografií bude novinka od Xiaomi tahat za kratší provaz.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro a fotoaparát | foto: vlastní

Realita je ale naštěstí zcela jiná a v celkovém pohledu je Xiaomi 12 Pro excelentní fotomobil. Samý superlativ si zasluhuje hlavně primární snímač, který odvádí opravdu výtečnou práci a produkuje fotografie plné detailů, věrných barev a s příkladnou ostrostí. I ve větších žlutých či zelených oblastech umí vykreslit detaily a plochy se stejnou barvou neslévá do jednolité mazanice, jak se občas stává. Výtka k hlavnímu senzoru míří jen k možná až zbytečně přesaturované zelené barvě – ostatní odstíny jsou ale, v rámci možností, věrné realitě. Fotografie mají správnou hloubku, jsou hezky prokreslené a celkově je radost na ně pohledět.

Absence automatického ostření u ultra-širokoúhlého snímač nakonec až tak nevadí, i ten umí produkovat velmi slušné fotografie s věrnými barvami a vysokou úrovní detailů. A obejit se dá i ona absence makro režimu – stačí si s primárním objektivem zaostřit na nejmenší možnou vzdálenost a poté obrázek přitáhnout 2násobným optickým přiblížením. Ano, je to trochu přes ruku a na plnotučné makro, jaké nabízí třeba minule recenzovaná Motorola Edge 30 Pro, se to nechytá, ale částečně tak lze tento nedostatek vyřešit. Co se přiblížení týče, tak kromě dvojnásobného, bezztrátového nabízí telefon až 20 násobný digitální zoom, ale ten moc použitelný není.

Umí i v noci

Pětinásobný je ještě v pořádku, v určitých situacích lze použít i desetinásobný, ale 20× zoom už je nad možnosti fotoaparátu a výsledné fotografie jsou rozmazané, bez detailů a s hromadou šumu. V základu lezou ze soustavy 12Mpx fotografie, nicméně lze fotografovat také v plném, 50 Mpx rozlišení a v tomto režimu zvládnou pracovat všechny tři snímače. Dočkáte se více prokreslených fotografií s větším množstvím detailů, ale je patrné také větší množství šumu a používat tento režim nemá moc smysl. Kvalita selfie fotografií z 16Mpx čelní kamerky je takový lepší průměr a s výslednými portréty si na sociálních sítích určitě ostudu neutrhnete.

Co se nočního fotografování týče, tak Xiaomi 12 Pro v tomto ohledu odvádí poměrně solidní práci a výsledky jsou velmi slušné. Noční režim to nepřehání se saturací do žluta, což je určitě dobrá zpráva, a oproti klasickému režimu umí scénu vcelku výrazně prosvětlit. Když si dáte záležet, dočkáte se docela kvalitních fotografií se slušnou mírou detailů. V menu lze aktivovat i takový částečný noční režim, do kterého se fotoaparát přepne automaticky, po detekci horšího okolního světla, ale klasický, dedikovaný noční režim odvádí lepší práci.

Kvalita videí je velmi dobrá a maximem, co Xiaomi 12 Pro nabízí, je 8K záznam při 24 snímcích za vteřinu (fps). Takto vysoké rozlišení ale nenabízí prakticky žádné benefity co se kvality či detailů týče a mnohem lepší je natáčet ve 4K rozlišení při 30 či 60 fps. V tomto režimu se dočkáte ostrých, detailních a stabilních videí s dobrým podáním barev. Elektronická stabilizace obrazu je k dispozici pro všechna rozlišení, svou práci odvádí velmi dobře a na jedničku funguje také automatické ostření.

Jak fotí Xiaomi 12 Pro?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2× / 5× / 10× / 20×

Ukázka: 50Mpx snímky

Xiaomi 12 Pro nadělá konkurenci vrásky

Čínskému výrobci se s touto novou vlajkovou lodí Xiaomi 12 Pro povedlo namíchat opravdu velmi chutný koktejl atraktivního designu, precizního zpracování, špičkového displeje, bleskového nabíjení a výtečného fotoaparátu. Ano, dostalo se do něj také několik ne tak chutných ingrediencí, jako je třeba jen průměrná výdrž na jedno nabití, zvýšená produkce tepla nebo určitá omezení co se systému a fotoaparátu týče, ale v celkovém pohledu sahá Xiaomi 12 Pro na špičku své třídy.

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro zepředu | foto: vlastní

Ze všech kladů bychom pak určitě neměli zapomenout ani na rovnou čtyři reproduktory s cejchem Harman/Kardon, které odvádí skvělou práci a “dvanáctka Pro” patří zcela jasně mezi nejlépe hrající telefony dneška. Konektivita je zcela bez výhrad a to ostatně platí i pro paměťovou výbavu – vnitřní úložiště je nesmírně rychlé a celkově je zážitek z práce na tomto telefonu, díky dokonalé a naprosto ničím nerušené plynulosti všeho, velmi příjemnou zkušeností. Používání Xiaomi 12 Pro na každodenní bází vás, díky tomuto sametovému běhu, zkrátka bude bavit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej a barvy množství předinstalovaných aplikací
elegantní design a špičkové zpracování ne úplně ideální ergonomie
velmi kvalitní fotoaparát zvýšená produkce tepla
rychlost nabíjení ultra-širokoúhlý snímač bez autofocusu
vysoký výkon a dokonalá plynulost

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."